Pomoc majstori -URADI SAM (picvajz)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Pomoc majstori -URADI SAM (picvajz)

PostPostao/la bez_ideje dana 08/04/2010 22:32

Eh ovako,posto ovaj sa-x forum obiluje majstorima svih profila,dobro bi mi dosao neki savjet i pomoc....
Naime,proljece je,sunce ,pozitivna energija....bujica ideja nadolazi...i ja bi da sobu preokrenem naopacke......

Prvo,imam zid velicine 2x1,70m koji bi trebao biti oslikan. Buduci da sam vec radila oslikavanje zida akrilnim bojama i da me puno love izasao taj izlet (otislo puno boje,zahtijevna kompozicija) zanima me da li se mogu upotrijebiti neke druge boje koje daju priblizan rezultat ili postoji li nesto cime se premazu one obicne boje za zidove sto im daje sjaj i postojanost?

Drugo,namjeravam da poskidam sva krila ormara i komoda i ostruzem boju sa njih ,za sta mi treba ona brusilica....Mislila sam na nesto ovako
slika
Znam da je "koliko para toliko muzike" ali meni ne treba neka "majstorska" brusilica ........pa za koliko bi love to mogla nac po uporabnoj kvaliteti?
Naravno,preporuke za boje i lakove za drvo

Dalje,zelim zavjese,prekrivace i jastuke od istog materijala ,kontala sam ljubicastu boju ....nesto na fazon onog "tezeg" pamuka ....indijski folovi.........ako znate gdje ima takvo sto...samo pisi

Hvala unaprijed :mrgreen:

P.S mjesto radnje-Sarajevo,znaci sto se moze naci u Sarajevu i uzoj okolici....i cijene naznacit....budjet mi je oranicen jbg :evil:
bez_ideje

Re: Pomoc majstori -URADI SAM (picvajz)

PostPostao/la bez_ideje dana 08/04/2010 22:43

ju-hu :skoljka:
bez_ideje

PostPostao/la Maraschino dana 08/04/2010 23:28

Ja cu ti probati pomoci (koliko mogu) ako me ''strucnjaci'' ne napadnu. :D

Zid:

Farbanje zida radis sa farbama za zid u raznim bojama i kvalitetima. Pretpostavljam da si prethodno saranje radila sa onim farbama iz tube pa ti se ucinilo da je otislo jako puno. Najbitnije je da odaberes kvalitetnu bijelu farbu (imas ih bez sjaja, sa polusjajem i sa sjajem), zatim imas ih koje se mogu prebrisati (ne prati ) tako da su jako postojane. Znaci, smislis koje ti boje trebaju, odes u prodavnicu gdje se prave farbe, izaberes sto kvalitetniju farbu (jer ti ne treba puno), oni ti naprave onoliko koliko ti treba koje boje i kreni. Ja kako znam nema neke zastite za akrilne zidne boje da bi se one zastitile (izuzev bezbojnog laka). Ako odaberes kvalitetnu zidnu boju sa sjajem u raznim bojama, dobit ces to sto trazis.

Vrata od ormara:

Sve zavisi koja je farba koristena (alkidne- na bazi razredjivaca, akrilne- na bazi vode, uljane, sandolin...) da bih mogla odrediti cime je skinuti. Brusilicu ravnu (sa pravougaonom stopom a ne ovu) mozes koristiti za neka manja brusenja. Brusilicom je tesko skidati mnogo slojeva laka. Imas sredstvo kojim namazes lak, on razmeksa i onda onim trouglastim grebacem ili spahtlom skidas lak. Ako ne ide odjednom, mazes pa struzes, mazes pa struzes do konacnog skidanja. Prifilisani uglovi (ako ih ima) su najveci problem.
Kada je sve ostrugano :-) slijedi smirglanje finim smirglom, nanosenje temeljne farbe za drvo, ponovno smirglanje (lagano) pa farbanje akrinim bojama. Zakon u EU je da se unutrasnje strane kuca, javnih objekata, djecijih igracaka...mora farbati akrilnim bojama. Danas se rade jako kvalitetne akrilne boje koje su postojane isto kao i alkidne.

Zavjese, posteljina, potkosulje :-) neka ti drugi predloze... :D

slika

ni ova nije losa pogotovu za coskove iliti uglove... ;-)
Zadnja izmjena: Maraschino; 09/04/2010 00:16; ukupno mijenjano 1 put/a.
Maraschino

PostPostao/la bez_ideje dana 08/04/2010 23:43

slika
hmm....taj dio zida je vec bijeli.........ja ne namjeravam "sarati" vec potpuno oslikati.......Ovo je vise-manje ono sto zelim . Znaci da se zafuram u radnju sa slikom i dimenzijama ovoga :mrgreen:

A sta cu ako pojma nemam koja je ovo farba na ormaru ....krem je boje i poprilicno stara.....a imam vec tu tecnost ,pa ja cu zalit,pa kud puklo XD........Uh,nesto mi puno posla da rucno struzem :-)

Hvala puno Maraschino....svaki savjet je dobro dosao
bez_ideje

PostPostao/la Amazonka27 dana 09/04/2010 00:05

hm, ja sam za oslikavanje na zidovima koristila jupol tonere ...bocica kosta oko 5-6 KM....mozes je koristiti mjesajuci j sa krecom ili onako solo. Razlika izmedju nje i akrila je ta sto sa njom ne mozes postici one "grube" nanose, kao sto se sa akrilom fino uradi. Sve zavisi da li ti ova slika to zahtjeva ili ne.
slika

ormari: jesi li sigurna da su ti ta vrata puno drvo? ako jesi....ova busilica kosta mLogo :D na jednoj od slicnih tema neko je rekao da postoji neka tecnost koja skida boje. Uvijek imas opciju smirgl papir ili da odes na autopijacu na stup pa da kupis polovnu.

zavjese i prekrivaci...sta god sam pipnula bilo je 3-5 stoja...lakse ces nacrtati ovu sliku nego naci ove prekrivace u sa :D
Amazonka27

PostPostao/la Maraschino dana 09/04/2010 00:08

bez_ideje je napisao/la:slika
hmm....taj dio zida je vec bijeli.........ja ne namjeravam "sarati" vec potpuno oslikati.......Ovo je vise-manje ono sto zelim . Znaci da se zafuram u radnju sa slikom i dimenzijama ovoga :mrgreen:

A sta cu ako pojma nemam koja je ovo farba na ormaru ....krem je boje i poprilicno stara.....a imam vec tu tecnost ,pa ja cu zalit,pa kud puklo XD........Uh,nesto mi puno posla da rucno struzem :-)

Hvala puno Maraschino....svaki savjet je dobro dosao

:-) :-)

kako da znam ja ili onaj u trgovini koju farbu (boju, kvalitet, kolicinu...) ti trebas...
moj ti je savjet, nadji nekoga da to uradi pa ces vidjeti kako ce znati odgovore na sva tvoja pitanja

kazes, puno ti struganja... :-) pa sta mislis da postoji posuda i ti samo potopis svoj zeljeni namjestaj a on izadje gotov... :D naravno da se salim ali moras znati da je to jako zahtjevan posao i dobro placen...

slika

slika

ova je cudo od masine ako se treba nesto ''oderati''...
Zadnja izmjena: Maraschino; 09/04/2010 00:21; ukupno mijenjano 1 put/a.
Maraschino

PostPostao/la bez_ideje dana 09/04/2010 00:19

Nema potrebe za cinizmom,znam ja dobro da tu ima posla preko glave i poenta je da sve sama uradim. Da mi je plan da platim nekog da to uradi,ne bi sad ovdje postavljala teme :)
Forum sluzi za razmjenu misljenja i ISKUSTAVA :)

Kao sto rekoh,imam tu tecnost......probat cu sa njom.....i upravo zato sto ima puno namjestaja mislila sam da ima neka "mehanizacija" kojom bi odradila taj dio struganja ........

CUj 3-5 stoja prekrivaci.....pa sta rade-ne prljaju se :lol: :lol: :lol:
Ma moram naci nesto jeftinije .....najidealniji bi bio samo materijal.....a ja cu to pretvorit u zavjese i prekrivace :mrgreen:
bez_ideje

PostPostao/la pemanapemani dana 09/04/2010 00:19

Ne moras uopste skidati staru boju sa drvenih povrsina, posebno ako nema puno slojeva. Dovoljno je da predjes finim smirgl papirom (120 ili jos sitniji), samo da zagrebes pocetni sloj boje i mozes farbati.
Tecnosti za skidanje boje su slabe.
Brusenje izaziva kolicinu prasine kao u prici.
Postoje i fenovi za skidanje boje, sto je najbolja opcija. Samo, njihova cjena je oko 100KM (najjeftiniji).
U slucaju da je farba ispucala na mjestima, zakrpis je kitom za drvo ili autokitom koji puno brze susi, osmirglas i to je to.
pemanapemani

PostPostao/la bez_ideje dana 09/04/2010 00:33

pemanapemani je napisao/la:Ne moras uopste skidati staru boju sa drvenih povrsina, posebno ako nema puno slojeva. Dovoljno je da predjes finim smirgl papirom (120 ili jos sitniji), samo da zagrebes pocetni sloj boje i mozes farbati.
Tecnosti za skidanje boje su slabe.
Brusenje izaziva kolicinu prasine kao u prici.
Postoje i fenovi za skidanje boje, sto je najbolja opcija. Samo, njihova cjena je oko 100KM (najjeftiniji).
U slucaju da je farba ispucala na mjestima, zakrpis je kitom za drvo ili autokitom koji puno brze susi, osmirglas i to je to.

A ne...ne nasjedam vise na tu pricu mozes malo smirglom preci , kosu sam sebi pocupala kad sam to pokusala sa stolicama :lol: :lol: :lol: .... gulim do kraja !
POkusam na manjem dijelu sa tecnoscu.....ako bude islo lako struganje poslije dobro jest ,ako ne-taj fen mi zvuci ok ! Raspitam se malo,taman sam toliko i mislila love za neku masinu
bez_ideje

PostPostao/la pemanapemani dana 09/04/2010 02:36

Zavisi koliko je slojeva farbe na drvetu i koja je vrsta farbe. Skoro svaka farba prihvata novi sloj sa minimalnim smirglanjem. Slicno kao kruzno brisanje prasine krpom. Pokusaj na jednom dijelu.
U svakom slucaju, fen je najbolja opcija (po mome skromnom misljenju). Ako skines stare slojeve raspitaj se za boje koje "hrane" drvo i koje mu dopustaju da dovoljno "dise".
pemanapemani

PostPostao/la Sunrise00 dana 10/04/2010 19:32

ja nemam nekih savjeta, ali hocu slike kad zavrsis :D :D
Sunrise00
Globalni moderator

PostPostao/la bez_ideje dana 10/04/2010 19:50

Evo psujem kisu i ko je izmisli,kante spremne,cetke spremne i cekaj da mozes drzat otvoreno citav dan :x Smijem se sama sebi kad se uvlacim u krevet osiguran najlonom .....
SLike budu obavezno :mrgreen:
bez_ideje

PostPostao/la B34R dana 11/04/2010 23:02

Ko ce da slika po zidu?
B34R

PostPostao/la bez_ideje dana 11/04/2010 23:10

Pa ja :mrgreen:
bez_ideje

PostPostao/la B34R dana 11/04/2010 23:13

bez_ideje je napisao/la:Pa ja :mrgreen:

pa ni pomoc se ponuditi ne moze ;)
B34R

PostPostao/la bez_ideje dana 11/04/2010 23:21

B34R je napisao/la:

:lol: Hvala tebi,al slikanje je jedino sto zaista znam od ovoga sto sam naumila :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
bez_ideje

PostPostao/la B34R dana 11/04/2010 23:22

bez_ideje je napisao/la:
B34R je napisao/la:

:lol: Hvala tebi,al slikanje je jedino sto zaista znam od ovoga sto sam naumila :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jedino, pored jos par stvari, koje i ja samo znam hihihi.....
B34R

PostPostao/la atko dana 11/04/2010 23:51

bez_ideje je napisao/la:
B34R je napisao/la:

S obzirom da si zakacila neke radove ... respekt za umjetnost :thumbup: ... za ostalo sto si naumila... zovi nekoga jer to zahtjeva malko matematike i malo vise fizike :D
atko

PostPostao/la bez_ideje dana 12/04/2010 00:05

Sta ba zahtjeva fiziku i matematiku :shock:
Skidanje vrata ormara ,struganje i farbanje? ili sivanje zavjesa i prekrivaca? :mrgreen:
Danke
bez_ideje

PostPostao/la atko dana 12/04/2010 00:50

Za ta vrata od ormara i to ... treba neki majstor da ti kaze 3 x 7 = 28 :D za farbu, plus ovo plus ono i na kraju ti sabere i datum sa racunom jer vrijeme je novac i onda treba slajfaricu da to oslajfa i ofarba itd itd ... :D
atko

PostPostao/la bez_ideje dana 12/04/2010 00:57

Aaaaaa imam ja vec brdo boje za drvo,ha temeljne,ha one normalne ,ha laka .....nema da zafali :mrgreen:
Rekoh,vec sam strugala sto i stolice i prefarbala .......ovo je bar ravno,ne bi trebalo da je teze
Necu,odbijam da mi se bilo ko petlja u ovo,nek zaserem ako treba......al ovo je samo moj projekat :twisted:
Al mogu sad usima mahat dok ova kisa lije :x :x :x :x
bez_ideje

PostPostao/la mofo33 dana 20/04/2010 00:36

postoje sada tehnike farbanja bez ikakvog predhodnog smirglanja
ne bih znala reci kako se to zove kod nas :-? dodje nesto kao "priprema" bilo za drvo ili za zidove...
ja samo dobro ocistim namjestaj, ostavim da se susi par dana,opicim jedan sloj te "pripreme" i farbam kako hocu :-)
od dosadnog (polovno kupljenog)starinskog kreveta slika
ja za par dana napravim fini divan za dnevnu sobu slika
sa malo snajderaja, naravno :)
i bez ikakve prasine ;-)
mofo33

PostPostao/la bez_ideje dana 20/04/2010 00:40

wow :shock: ovo je stvarno wow :thumbup:
Ja sam vec odradila dio na tezi nacin,doduse ostrugala sam samo dijelove koji su popucali i prelakirala ...za sad fino izgleda :mrgreen:
Postavim slike kad zavrsim sve ,ne da mi se ovako naparaceske
Usput ,da li iko kupovao modelirajucu zicu ,u vecim dimenzijama ?
bez_ideje

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.