Policijska akademija Vrace - Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Policijska akademija Vrace - Sarajevo

PostPostao/la Chischo dana 08/07/2009 04:00

Znate li nekoga da je isao na policijsku akademiju za obuku za mladjeg inspektora ili za policajca?
Zanima me kakva je situacija tamo, da li ima u toku obuke slobodnih dana, jesu li vikendi slobodni?
Plati li MUP koji te poslao na obuku troskove prevoza, cuo sam da se dobije i neki dzeparac?
Za mladjeg inspektora obuka je 4 mjeseca na akademiji, a 2 mjeseca u MUPU koji te salje, e sad ako zivis u gradu A, a radis u Sarajevu ta dva mjeseca i nakon toga probni rad, plate li se troskovi prevoza za taj period?
Chischo

Re: Policijska akademija Vrace - Sarajevo

PostPostao/la mrtva kokoš dana 08/07/2009 08:13

zar nije ova akademija nakon reforme policije prebacena u banja luku :-?
mrtva kokoš

PostPostao/la mrtva kokoš dana 08/07/2009 08:32

micki125 je napisao/la:
Splinter je napisao/la:zar nije ova akademija nakon reforme policije prebacena u banja luku :-?

zašto bi bila, tamo nikad nije bila akademija, a i ova što sad imaju kažu da je smještaj loš u odnosu na sarajevo.

ne,tako sam cuo kad je bila reforma da se ova iz sarajeva prebacila tamo navodno je to bio jedan od srpskih uslova.hay super ako nije,mislim da bi to bila jedna od otezavajucih okolnosti,koja bi mnoge koji imaju zelju odvatila od obuke...
mrtva kokoš

PostPostao/la Ostri_Mac dana 08/07/2009 09:06

Ovako, detalje oko placanja ne znam ali znam ovo:

Trenutno postoje 2 akademije, SA i BL; imao sam priliku da detaljno prodjem kroz obje i iskreno, barem po infrastrukturi, smjestaju objekta i uslovima zivota i rada, akademija u BL je svjetlosne godine ispred one u SA; a da ne govorim da je EC podrzala citav projekat i da je dala lovu da se sve napravi od nule i izgleda xtra tako da tvrdnja za smjestaj ne stoji def. Ima i druga okolnost a to je da je akademija u BL strogo povezana za MUP-om i nema hiperprodukcije kadrova jer to strogo sa MUP-om dog i svi koji i zavrse akademiju (ukljucujuci i visoku skolu) imaju osiguran posao u MUP-u RS-a. Evo link: http://www.education.muprs.org/index.ph ... vsupu.html

Eh sada, drugo je pitanje na cemu sve to lezi i ostale politicke konotacije u koje uopce ne zelim ulaziti kao ni u to sta se gdje predaje, mada je SIPA obrazovala 2 generacije kadeta u cinu mladjeg inspektora, jedna u BL druga u SA po uvjetima i NPP-u koji je izdala SIPA; posao krajnje profesionalno odradjen i generacija kadeta koji su bili u BL je barem za 30% bolja nego ona u SA; o redu, radu i disciplini da i ne govorim- ovo ti je sve iz prve ruke. Nisam srbin i zivim u SA :mrgreen: :-) da se odma' ogradim od nacionalista, ali je fakat cinjenica da je akademija u BL puno organizovanija i infrastrukturalno kvalitetnija nego ona u SA. SA akademija je puno komplikovaniji slucaj kao i sama Pederacija, no u to ne bih sada ulazio... Ukratko on topic :lol: ako imas osiguran posao koji te ceka i sve sto trebas je da odes na SA akademiju, nemas bas puno izbora...

I da, kriminalisti koji zavrse u BL ne moraju pohadjati sve ponovno kada se zaposle dok oni u Federaciji moraju, ili su barem morali, nisam sig da se zakon promijenio...

Pozz
Ostri_Mac

PostPostao/la dijaliza dana 08/07/2009 09:18

Nije Vrace, nego Vraca, papak!
dijaliza

PostPostao/la Chischo dana 20/09/2009 22:52

Chischo je napisao/la:Znate li nekoga da je isao na policijsku akademiju za obuku za mladjeg inspektora ili za policajca?
Zanima me kakva je situacija tamo, da li ima u toku obuke slobodnih dana, jesu li vikendi slobodni?
Plati li MUP koji te poslao na obuku troskove prevoza, cuo sam da se dobije i neki dzeparac?
Za mladjeg inspektora obuka je 4 mjeseca na akademiji, a 2 mjeseca u MUPU koji te salje, e sad ako zivis u gradu A, a radis u Sarajevu ta dva mjeseca i nakon toga probni rad, plate li se troskovi prevoza za taj period?

Molio bih ako neko zna da mi odgovri ovo oko placanja, pogotovo za ova dva mjeseca obuke koji nisu na akademiji, placaju li se troskovi prevoza?
Chischo

PostPostao/la Zelo dana 11/01/2010 16:39

Jedno pitanje....

Postoji li neko ko bi mi mogao odgovoriti dali je moguce doci do dokumentacije/slika od generacija koju su zavrsile skolu na Vracama prije 1992?

Ja sam zavrsio skolu 1988 kao XV klasa i volio bih doci u kontakt sa ljudima koji bi mi eventualno mogli pomoci.

Hvala unaprijed

Ezvin
Zelo

PostPostao/la Chmoljo dana 11/01/2010 17:54

dijaliza je napisao/la:Nije Vrace, nego Vraca, papak!

Banned user for reason “vrijeđanje sagovornika”
» dijaliza

7 dana

:-)
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la therrarrius dana 11/01/2010 20:14

Chmoljo je napisao/la:

» dijaliza

7 dana

Hehehe epic ban :sax:
therrarrius

PostPostao/la StiLista dana 11/01/2010 20:42

micki125 je napisao/la:jest se nešto pričalo da sarajevo školuje SSS a banja Luka VSS kriminaliste, umjesto one šprdnje od kriminalistike u sarajevu, no mislim da od toga nema ništa.

Daleko je od ovog vjeruj mi! Mozda je nekad bilo tako,ali u zadnjih par god. bas zbog takvih prica je mnogo ozbiljnije! Jedino su u pravu ovo sto kazu da se kada zavris Kriminalistiku
u Sarajevu mora ici na policijsku obuku,dok u BL ne mora,s tim da je tamo tipicna akademija!
StiLista

PostPostao/la ja.neron dana 11/01/2010 21:06

Chischo je napisao/la:Znate li nekoga da je isao na policijsku akademiju za obuku za mladjeg inspektora ili za policajca?

utorkom i četvrtkom imaju izlaz od 16 - 21 h, vikend im je također slobodan do nedjelje u 22 h
džeparac je koliko znam 170 KM
ja.neron

PostPostao/la salemanija dana 17/05/2010 18:13

Volio bih upisati Policijsku Akademiju pa me zanima me nekoliko informacija u vezi upisa :
-koliko kosta upis
-koliko studenata se prima na akademiju
-ko od studenata ima prednost i sta je potrebno da bi upao na budžet
-da li studenti iz RS mogu upisati u Sarajevu
-da li ima neko trenutno da studira da mi opise malo situaciju...nacin predavanja,vjazbanja itd...
-nacuo sam nesto i o nekakvom džeparcu pa me zanima malo inf i o tome...šta, kako ?????????????????

Sve informacije u vezi upisa na akademiju bi dobrodosle. Hvala Vam unaprijed ;-)
salemanija

PostPostao/la chengaba dana 17/05/2010 18:19

therrarrius je napisao/la:
Chmoljo je napisao/la:

» dijaliza

7 dana

Hehehe epic ban :sax:

Pravda je spora, ali uvijek stigne :D
chengaba

PostPostao/la Ana D dana 02/11/2010 14:53

moze li neko da mi kaze kad je prijava za policijsku akademiju?
hvala
Ana D

PostPostao/la Joey Tribbiani dana 02/11/2010 15:07

Ja vam ne mogu dat nijedan odgovor, ali ću napisat kakava je akademija ovako kad se gleda okom slučajnog prolaznika (iskusan sam prolaznik, jedno 20 godina hodam pored nje :D ).
Smještena je na velikom prostoru, prije neko vrijeme je fino ogradjena, postavljene su nadzorne kamere, ima dva betonska igrališta za fudbal i za košarku (op.a. jedini slučaj na dunjaluku gdje su obručevi oštećeni i pomjereni prema gore. Zakucavali glavom, šta li...) + tribine sa postavljenim stolicama i betonskim prostorom koji se koristi kao bina. Pored toga imaju nekoliko zgrada, malo je to zaklonjeno glavnom zgradom i jednom stambenom u blizini akademije pa ne znam tačan broj. Komšiluk bi treb'o imat od njih valjda i neke koristi, prije svega u spriječavanju kradja bar prolaskom svojih ljudi kroz naselje kad parkiraju auta po ulicama.
Udaljena je 10ak minuta hoda od trolejbuske stanice.
Joey Tribbiani

PostPostao/la melac dana 05/08/2011 10:10

Da li netko ima informacije o konkursu koji je izašao u Oslobođenju od 3.8.2011. godine, za policijsku akademiju, ili još bolje ako netko ima taj konkretni konkurs da mi proslijedi.

Svaka informacija je dobrodošla!
melac

PostPostao/la MAN-lion's coach dana 05/08/2011 12:16

melac je napisao/la:Da li netko ima informacije o konkursu koji je izašao u Oslobođenju od 3.8.2011. godine, za policijsku akademiju, ili još bolje ako netko ima taj konkretni konkurs da mi proslijedi.

Svaka informacija je dobrodošla!

Evo ti konkursa koji je izašao 3.8.2011 u Oslobođenju.
Rastavila sam ga na dvije slike jer nije moglo komplet stati. :D
slika

slika
MAN-lion's coach

PostPostao/la clarion_ dana 30/12/2011 20:43

č
Zadnja izmjena: clarion_; 15/02/2012 20:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
clarion_

PostPostao/la maxell_sarajevo dana 02/01/2012 21:45

clarion_ je napisao/la:Zdravo . Ja želim upisati policisku akademiju , pa me interesuje sta sve treba !

:roll:
Upisati ponovno osnovnu školu!
maxell_sarajevo

PostPostao/la svjezi_ustipak dana 02/01/2012 22:33

maxell_sarajevo je napisao/la:
clarion_ je napisao/la:Zdravo . Ja želim upisati policisku akademiju , pa me interesuje sta sve treba !

:roll:
Upisati ponovno osnovnu školu!

pa da bude odmah obrazovaniji i od komandira stanice? da mu ne bude previse....
svjezi_ustipak

PostPostao/la Alaga007 dana 02/05/2012 21:30

Pozdrav..... zanima me kada pocinje konkurs policijske akademije, ako neko zna tacno da odg..??
Alaga007

PostPostao/la armin2501 dana 08/12/2012 13:05

kakva je situacija kod upisa cura na akademiju,jel tesko upisat,budel ih puno,kad je konkurs za upis u 2013/2014,jel slicno kao studiranje na dr.fakultetima mislim na vrijeme trajanja studiranja,jal se tu uopste nesto studira :DD ili je to samo obuka??
Eto ako neko zna nesto nek odg.nisam bas upucen tek sam poceo da se zanimam za policisku akademiju i za ovu vozacku B kategorije nesto mi bas nije jasno jel neophodno da imas polozen vozacki??
armin2501

PostPostao/la sarajevo_abc dana 08/12/2012 13:42

Pokušaću jednostavno objasniti.
Policijska akademija Vraca nije nikakav fakultet niti škola, nego specijalizovana obrazovna organizacija koja provodi kurseve za: 1.policajce (sa srednjom školom) i 2.mlađe inspektore-prvi oficirski čin u policiji (sa višom ili visoko školskom spremom).
Ne postoji nikakav konkurs za upis na Akademiju-kurs, nego 10.kantonalnih mupova i Federalni mup šalju kandidate na obuku koje oni prime u radni odnos na osnovu konkursa koji oni raspisuju, što nema nikakve veze sa Akademijom.

Na primjer.
Mup Tuzlanskog kantona želi da primi 10 policajaca i 10 mlađih inspektora-oficira, raspisuje konkurs u Tuzli,
uslov za policajca je da je star do 27 godina i da ima četverogodišnju srednju školu i vozački B kategorije a uslov za mlađeg inspektora je do 35 godina, minimalno viša škola, ili prvi ciklus bolonjski, i vozačka B kategorije. Kada Mup u našem primjeru tuzlanskog kantona primi kandidate, onda ih oni upućuju na kurs u Akademiju. Kurs za policajca traje 12.mjeseci a za mlađeg inspektora 6.mjeseci, nakon čega se ide na rad u mup koji je poslao kandidata.
Zadnja izmjena: sarajevo_abc; 08/12/2012 16:39; ukupno mijenjano 1 put/a.
sarajevo_abc

PostPostao/la iceman ze dana 08/12/2012 16:28

Zelo je napisao/la:Jedno pitanje....

Postoji li neko ko bi mi mogao odgovoriti dali je moguce doci do dokumentacije/slika od generacija koju su zavrsile skolu na Vracama prije 1992?

Ja sam zavrsio skolu 1988 kao XV klasa i volio bih doci u kontakt sa ljudima koji bi mi eventualno mogli pomoci.

Hvala unaprijed

Ezvin

http://www.facebook.com/groups/46855504500/

Ovdje imas grupu na FB, pa se raspitaj preko njih.
iceman ze

PostPostao/la armin2501 dana 09/12/2012 22:44

sarajevo_abc je napisao/la:Pokušaću jednostavno objasniti.
Policijska akademija Vraca nije nikakav fakultet niti škola, nego specijalizovana obrazovna organizacija koja provodi kurseve za: 1.policajce (sa srednjom školom) i 2.mlađe inspektore-prvi oficirski čin u policiji (sa višom ili visoko školskom spremom).
Ne postoji nikakav konkurs za upis na Akademiju-kurs, nego 10.kantonalnih mupova i Federalni mup šalju kandidate na obuku koje oni prime u radni odnos na osnovu konkursa koji oni raspisuju, što nema nikakve veze sa Akademijom.

Na primjer.
Mup Tuzlanskog kantona želi da primi 10 policajaca i 10 mlađih inspektora-oficira, raspisuje konkurs u Tuzli,
uslov za policajca je da je star do 27 godina i da ima četverogodišnju srednju školu i vozački B kategorije a uslov za mlađeg inspektora je do 35 godina, minimalno viša škola, ili prvi ciklus bolonjski, i vozačka B kategorije. Kada Mup u našem primjeru tuzlanskog kantona primi kandidate, onda ih oni upućuju na kurs u Akademiju. Kurs za policajca traje 12.mjeseci a za mlađeg inspektora 6.mjeseci, nakon čega se ide na rad u mup koji je poslao kandidata.

Dobro objasnjeno svaka cast.Hvala!!
armin2501

Sljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: melac, simonese i 6 gostiju.