Polaganje stručnih ispita

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Polaganje stručnih ispita

PostPostao/la žutija dana 26/10/2013 21:32

MrsJ je napisao/la:Ima li neko listu pitanja sto dolaze na polaganju zakona za strucni?

...i meni to treba, jer trebam polagati stručni u sljedećem roku u martu mjesecu.Inače,koliko mjeseci je potrebno stažirati da bi se stekli uslovi za polaganje stručnog ispita u PPZ-u Sarajevo? Da li je neko polagao stručni ispit nakon odrađenog staža kao volonter?
žutija

PostPostao/la lady87 dana 24/07/2014 20:15

Diplomirala sam prije nekoliko mjeseci, prije neki dan sam vidjela oglase u novinama gdje se traze ucitelji. Eh sad, znam da trebam prvo odraditi pripravnicki,pa poloziti strucni ispit pa tek onda negdje konkurisati.. problem je sto ne znam kome se obratiti sto se tice tog pripravnickog,trebam li to prije septembra u neku skolu otici pa pitati da li mogu kod njih odradivati pripravnicki ili budu neki konkursi.. :/
lady87

PostPostao/la zelmedin dana 25/07/2014 12:07

lady87 je napisao/la:Diplomirala sam prije nekoliko mjeseci, prije neki dan sam vidjela oglase u novinama gdje se traze ucitelji. Eh sad, znam da trebam prvo odraditi pripravnicki,pa poloziti strucni ispit pa tek onda negdje konkurisati.. problem je sto ne znam kome se obratiti sto se tice tog pripravnickog,trebam li to prije septembra u neku skolu otici pa pitati da li mogu kod njih odradivati pripravnicki ili budu neki konkursi.. :/

Imaš dosta faktora koji ti utiču na odrađivanje pripravničkog.
1.faktor je Kanton iz kojeg dolaziš, jer nije isto regulisano u svakom kantonu. Ja dolazim iz HNK-a i ko nas je do 2008.godine bio slučaj da se ponekad raspisivao konkurs za odrađivanje normalnog pripravničkog staža (dio plate, bez toplog). Ja sam počeo u jednoj osnovnoj školi 2009.godine i pripravnički mi je trajao 6 mjeseci (dužina ovisi od kantona)
2. šta se podrazumijeva pod nazivom pripravnik. Ja sam bio pripravnik-volonter, jer nije bilo više konkursa za normalnog pripravnika. Džabe ideš u školu 6 mjeseci, platiš 400 KM za polaganje stručnog.
3. Način. Ja sam na četvrtoj godini radio praksu u ovoj školi i kad sam diplomirao, otišao sa diplomom i molbom kod direktorice i zamolio je da me primi na volontiranje. Sve je ovisilio hoće li ona htjeti ili ne.
zelmedin

PostPostao/la ismica dana 25/07/2014 12:51

ismica

PostPostao/la celeron dana 25/07/2014 16:15

lady87 je napisao/la:Diplomirala sam prije nekoliko mjeseci, prije neki dan sam vidjela oglase u novinama gdje se traze ucitelji. Eh sad, znam da trebam prvo odraditi pripravnicki,pa poloziti strucni ispit pa tek onda negdje konkurisati.. problem je sto ne znam kome se obratiti sto se tice tog pripravnickog,trebam li to prije septembra u neku skolu otici pa pitati da li mogu kod njih odradivati pripravnicki ili budu neki konkursi.. :/

MOzes ti konkurisat gdje hoces i bez pripravnickog/volonterskog i bez strucnog. Ti si ravnopravan kandidat kao i svaki drugi. Polozen strucni ti na konkursima samo donosi 2 boda i nista vise. Jedino ukoliko se radi o radnom mjestu na neodredjeno vrijeme, tada je potreban zavrsen strucni.

Eh sad kao pripravnik ces tesko upasti u bilo koju skolu, prijavljujes se preko programa za pripravnike, koji ide preko birao za zaposljavanje. U tom slucaju bi dobila radni staz 9 ili 12 mjesece i 80% od plate svaki mjesec

Da bi bila volonter odes do skole za koju mislis da bi ti mogla izaci u susret i vidis s njima imaju li potrebu za volonterima, na radnom mjestu/predmetu koji si zavrsila. Ukoliko oni kazu da su zainteresovani i da te mogu primit, tada volonterski finansiras sama sebi. Nekad je to biro finansirao tako sto bi tebi isplacivali iznos u visini toplog obroka i sve ostale obaveze prema drzavi.
celeron

PostPostao/la lady87 dana 25/07/2014 19:20

Hvala na odgovoru. Problem je sto ja nisam znala kada izlaze novine u kojima su konkursi, inace sam iz Ze-Do kantona, pa me zanima koliko konkurs ostaje otvoren?
lady87

PostPostao/la celeron dana 25/07/2014 22:08

lady87 je napisao/la:Hvala na odgovoru. Problem je sto ja nisam znala kada izlaze novine u kojima su konkursi, inace sam iz Ze-Do kantona, pa me zanima koliko konkurs ostaje otvoren?

Imas jos vremena, ne znam odakle si konkretno. Do utorka je konkurs, tj. srijede ukoliko saljes postom. To znaci da mozes dokumente povadit i ovjerit ponedjeljak i isti taj dan poslat postom preporuceno u ovom slucaju, ili ici direktno do skole predat na protokol. Negdje uzimaju licno negdje ne.
celeron

PostPostao/la lady87 dana 25/07/2014 23:34

Problem je kao sto sam mozda i rekla da nigdje nisam mogla pronaci novine u kojima su izasli svi konkursi..(Nasa rijec) i sta je to potrebno od dokumentacije kada se prijavljuje na konkurs? Hvala puno na odgovorima, ali stvarno moram ovoliko pitati :) jer nisam upucena, tj. o ovome nam na fakultetu nisu govorili, kako sta ganjati i sl. :sad:
lady87

PostPostao/la celeron dana 26/07/2014 01:18

Pa imas na netu sve oglase na stranici http://www.konkursi.bih5.net/

Posto si pocetnik i nemas neku preveliku dokumentaciju, radnog staza nemas pa ti od dodatne jedino treba potvrda o duzini cekanja na posao nakon diplomiranja. redovna je diploma, rodni list, drzavljanstvo, te kao sto rece ovo s biroa. Sve ukupno imat ces nekih 4,5bod na konkursu koliko sam ja skontao. Diploma 4boda i s birao mjesec x0,10. To je to.
celeron

Prethodna

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.