Pokradene i prisvojene sevdalinke?

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderatori/ce: Chmoljo, Bobi

Re: Pokradene i prisvojene sevdalinke?

PostPostao/la tonga dana 01/03/2009 20:36

sve u svemu...da zaključimo,pisali ili ne pisali srbi pjesme,pjevali ili ne pjevali...nikad im to neće biti priznato,bar ne ovde na forumu sarajevo-x... :D ...vi imate svoj mali svijet i oko njega kineski zid... :D čuj,četničke stranice?tebi su srbi ekvivalent za četnike...i dokle god je tako,ne vrijedi ovde ništa pričati,ni diskutovati...divim se ritmu srca kako ima snage da fino,kulturno i argumentovano objašnjava...ali šta vrijede argumenti za one koji ne žele da čuju...
tonga

PostPostao/la tonga dana 01/03/2009 20:40

Bosanac_21 je napisao/la:Najpametnije je da se ovaj "ritamsrca" ignorise, jer sve sto ovdje postavlja kupi s cetnickih stranica. Istina je da je dosta pjesama koje se svrstavaju u sevdalinke (ustvari to i nisu) od strane srpskih autora, ali to ne znaci da su te pjesme "srpske pjesme"!
Vecinu tih pjesama niko i nije pjevao do pojedinih bosanskih sevdalija. Sve u svemu sevdalinka je bosanska ljubavna pjesma, svidjalo se to nekima ili ne.
Predlazem da se ova tema zatvori jer na samom pocetku su izneseni autori koji su ne-Bosnjaci, te se pokusalo reci da su neki Bosnjaci pjevali "srpske" pjesme, jer su ih navodno Srbi pisali. Upravo veliki broj tih autora kao sto su Penava, Jovanovic, Berak su se smatrali Bosancima i Hercegovcima, te su vracali izvorne sevdalinke bosanskohercegovackoj publici iz zaborava i vremena kad su branjene i prepravljane!

ignorisati je najlakše...baratati činjenicama,nešto sasvim drugo...ajde,uhvati se u koštac argumentima...a ne samo "četničke stranice"... :P
po čemu su tvoje riječi zakon?
tonga

PostPostao/la JThomas dana 01/03/2009 21:12

slika

hvala kolegi saiku za ovo :D
JThomas

PostPostao/la Bosanac_21 dana 01/03/2009 21:22

tonga je napisao/la:
Bosanac_21 je napisao/la:Najpametnije je da se ovaj "ritamsrca" ignorise, jer sve sto ovdje postavlja kupi s cetnickih stranica. Istina je da je dosta pjesama koje se svrstavaju u sevdalinke (ustvari to i nisu) od strane srpskih autora, ali to ne znaci da su te pjesme "srpske pjesme"!
Vecinu tih pjesama niko i nije pjevao do pojedinih bosanskih sevdalija. Sve u svemu sevdalinka je bosanska ljubavna pjesma, svidjalo se to nekima ili ne.
Predlazem da se ova tema zatvori jer na samom pocetku su izneseni autori koji su ne-Bosnjaci, te se pokusalo reci da su neki Bosnjaci pjevali "srpske" pjesme, jer su ih navodno Srbi pisali. Upravo veliki broj tih autora kao sto su Penava, Jovanovic, Berak su se smatrali Bosancima i Hercegovcima, te su vracali izvorne sevdalinke bosanskohercegovackoj publici iz zaborava i vremena kad su branjene i prepravljane!

ignorisati je najlakše...baratati činjenicama,nešto sasvim drugo...ajde,uhvati se u koštac argumentima...a ne samo "četničke stranice"... :P

Evo ti stranice pametnjakovicu: http://www.srcekrajine.tk/
Zivite u snovima i zabludama o nekim "srpskim krajinama" i svojim "istorijama", koje su se na toj stranici prosirile cak do odredjivanja kome pjesma pripada ako joj je srbin radio aranzman, svirao, itd. :x
Stojim iza onog sto sam rekao, ta je stranica cetnicka bila i ostala - a nigdje nisam rekao da su srbi cetnici. Naucili ste okretati kako vama pase.
Te pjesme s podebljanim autorima i nisu sevdalinke, vec novokomponovane pjesme - a ta je stranica lijepo poredala Bosnjacke pjevace pod temom da pjevaju "srpske pjesme" :x
Ti nastavi kako si rekao "divim se ritmu srca kako ima snage da fino,kulturno i argumentovano objašnjava", jer nista nisi bolji od njega - procita nesto sto mu pase, stavi u svoje rijeci i molim te ;-) Potsjeca me na vase gusladzije, guslaju istoriju o "cula, rekla, kazala".
Bosanac_21

PostPostao/la tonga dana 01/03/2009 21:59

Bosanac_21 je napisao/la:
tonga je napisao/la:

Zivite u snovima i zabludama o nekim "srpskim krajinama" i svojim "istorijama", koje su se na toj stranici prosirile cak do odredjivanja kome pjesma pripada ako joj je srbin radio aranzman, svirao, itd. :x
Stojim iza onog sto sam rekao, ta je stranica cetnicka bila i ostala - a nigdje nisam rekao da su srbi cetnici. Naucili ste okretati kako vama pase.
Te pjesme s podebljanim autorima i nisu sevdalinke, vec novokomponovane pjesme - a ta je stranica lijepo poredala Bosnjacke pjevace pod temom da pjevaju "srpske pjesme" :x
Ti nastavi kako si rekao "divim se ritmu srca kako ima snage da fino,kulturno i argumentovano objašnjava", jer nista nisi bolji od njega - procita nesto sto mu pase, stavi u svoje rijeci i molim te ;-) Potsjeca me na vase gusladzije, guslaju istoriju o "cula, rekla, kazala".

Možeš li mi ovo pojasniti malo? Po čemu je ova stranica četnička,osim po tvom subjektivnom mišljenju? :roll:
Po toj logici i ja dođoh na "ustaški" forum...a vjerujem da ti ne misliš da je tako...
Inače,nemam problem sa snovima i zabludama,a naročito ne sa srpskom istorijom,tako da te to ne brine...Sve što možeš učiniti je da malo proširiš vidike,kao recimo i ja ovde...ne znači da se moraš složiti sa svim napisanim...ali ćeš uvidjeti da tvoja "istina",nije uvijek neprikosnovena...
Ali vratimo se pjesmi...
tonga

PostPostao/la Layne dana 01/03/2009 23:50

Nemojte i ovu temu trovati nacionalizmom, inače ide pod ključ.
Layne

PostPostao/la hepek071 dana 02/03/2009 12:52

Layne je napisao/la:Nemojte i ovu temu trovati nacionalizmom, inače ide pod ključ.

:thumbup: najkonstruktivniji post do sada
hepek071

PostPostao/la ritamsrca dana 02/03/2009 13:48

Postao/la Layne dana 01/03/2009 23:50

Nije mi bila namjera da bilo sta ispolitizujem.Politika je zadnja stvar na svijetu koja me interesuje.Provociraju i politizuju oni kojima tema ne odgovara i svjesni su da samo kljucom mogu da privremeno i samo na ovom forumu "zalede" istinu.Sto se mene tice,mozete da zakljucate,ali "kljuc" nikad nije sprijecio da se sazna ono sto treba da se sazna.
Pocelo je tako sto je neko postavio CD kompilaciu sa tvrdnjom da su se "cetnici" usudili da na isti CD stavljaju srpske rodoljubive pjesme i "bosanske sevdalinke." Greskom poceh novu temu umjesto da napisem komentar na staroj.Staru temu o "pokradenim sevdalinkama" mozete i sami naci na ovom forumu.Dakle,ova tema je samo nastavak i reakcija na tu,cini mi se,od Bosanac_21 zapocetu staru temu.
Ja nigdje ne napisah da je sevdalinka iskljucivo srpska pjesma.To postavljanje srpskih autora je samo dokaz da nije ni iskljucivo bosanska i uvijek cu to tvrditi,bez obzira koliko vam to ne odgovara.

Postao/la hepek071 dana 01/03/2009 17:52

Sevdalinka kao muzički izražaj bogatstvo je jednog južnoslovenskog jezika, hercegovačkog u korijenu svoga književnog standarda i iz kojeg su izdvojena danas 4 politička jezika. Sevdalinka je zajedničko blago i kulturno naslijeđe svih nas koji razumijemo pjevača bez prevodioca, bez obzira iz koje "države" pjevač dolazio i koliko lokalnih podvarijanti ima tekst pjesme koju pjeva.

Ovo je naoptimalnija i najkorektnija definicija sevdalinke.

Prica o 15.vijeku i nastajanju sevdalinke je isto sto i "institut .....trla baba lan",(sigurno znate na koji institut mislim :D ) Nikome nije zabranjeno da sanja i masta,ali snovi i masta su nestvarni i nedokucivi.Tako i pripadnost sevdalinke samo "bosnjacima je ravna masti.Srpski autori su u mojim postovima navedeni da vam dokazem da su vam "agresori" najvise pomogli da se od 1945. pa nadalje vise okrenete narodnim pjesmama umjesto ilahija i kasida.Otvaranjem radio Sarajeva i dolaskom Jovice i Nade poceo je i muzicki zivot i ukljucenje muslimanskog zivlja u savremenije muzicke tokove.
Do 1945. sevdalinke se spominju kao:rodoljubive sevdalinke (u casopisu "Bosanska vila",) srpske sevdalinke (u djelima Janka Veselinovica,) karasevdah u Vranju (u djelima Bore Stankovica-Kostana,Necista krv itd.) a odrednica "bosanske sevdalinke" pocela je da s masovno upotrebljava tek po otvaranju radio Sarajeva iz prostog razloga da bi i Bosna imala esto "svoje",a ne samo vjerske napjeve.Ne kazem da se do tada po Bosni nije pjevalo,ali zna se da su Ciganski orkestri ti koji su zabavljali narod po hanovima i krcmama,jer Cigani kao nomadi putovali su po svim krajevima i ko zna odakle su koju pjesmu donijeli.
Eto,svojatate i "Niz polje idu,babo,sejmeni", ata pjesma se pjeva i na Kosovu i u Makedoniji.Po cemu je "bosanska sevdalinka?"

Verzija sa Kosova koju je Mara Djordjevic snimila 1960.
Od pole idat babo
Niz polje idu, babo, sejmeni
Južna Srbija

Od pole idat babo, mori, Sejmeni
Sejmenska pesna babo pojeja.
Sejmenska pesna babo pojeja
'Ajducka glava, babo, noseja.

Izlezi babo, mori,
Da vidis, da li ce glava babo pozna’es.
Da li ce glava babo, pozna’es,
Od tvoj’go sina, Stojana.

I kao sto je cijenjeni muzikolog Vlado Milosevic rekao: sevdalinka kao zanr ne postoji!!To je istina.Zna se sta su muzicki zanrovi i sta su im osobine.Vec po prvim taktovima moze se zakljuciti koji zanr je u pitanju.Po cemu je sevdalinka prepoznatljiva i po cemu se razlikuje od drugih narodnih pjesama iz Srbije i Bosne??? Eno vam "trla baba lan - instituta" pa preslusajte ono sto je Omer skarabudzio u "izvorne bosnjacke" sevdalinke,pa pokusajte razaznati sta je sta.
Lupetati je najlakse i ponavljati da cetnici lazu,ali dajte cinjenice,dokaze,postavite neku ozbiljnu tezu...Ja jos ne vidjeh na netu da je neko nesto ozbiljno i dokazano postavio,a mnogo vas se bavi temom sevdalinke.Cak se neki ne ustezu da kopiraju stranice iz zbirki skupljaca srpskih narodnih lirskih pjesama i prikazuju kao "bosanske sevdalinke",tako da se na jednom blogu nadje i "Igrali se konji vreni,kraj morave na obali" i "Oj,Uzice,Mali Carigrade".Da nije zalosno,bilo bi smijesno.Koliko god se trudite,ne mozete dokazati ono sto nije istina i nema sanse da vam iko,ko i malo poznaje tematiku,povjeruje.

Zivite u snovima i zabludama o nekim "srpskim krajinama" i svojim "istorijama", koje su se na toj stranici prosirile cak do odredjivanja kome pjesma pripada ako joj je srbin radio aranzman, svirao, itd.

Srpski muzicki forum bavi se iskljucivo muzikom i uopste kulturom srpskog naroda.Nikoga ne vrijedja,niti ponizava.Na forumu je sve potkrijepljeno cinjenicama i nista nije napamet postavljeno.Zato mi i nije jasno sto ovaj moj komsija Bosanac_21 iz N.Grada toliko :x na taj forum.

A ovo sto se Bosanac_21 pita:
kome pjesma pripada ako joj je srbin radio aranzman, svirao, itd.
da mu odgovorim pitanjem:ako si nekad nesto stvorio,naprimjer izrodio dijete,napisao knjigu,napravio pjesmu,kome to onda pripada? Tebi i tvom narodu ili nekom desetom??? :P

Ma ovo je za vas sve kako kod mene kazu-ko gluvom reci dobro jutro :-D Ali nije ni vazno,zivite u zabludama i sanjajte da su "bosanske sevdalinke" nastale u Samirovoj piramidi.Usput procitajte ponesto od Mese,zakljucicete sami gdje ste,sta ste i dokle ce te dogurati.
ritamsrca

PostPostao/la Dzemo_Prijatelj dana 02/03/2009 16:35

Jaoo..koja tema :lol: .....Barem sam izvukao jednu korist a to je da ću i dalje živjeti u "zabludama", jer mi se tako više sviđa.
Kad netko kaže "bosanska sevdalinka" to mi je lijepše od sunca i slađe od meda...i neću odstupiti od takve teorije jer sam uspavani tvrdoglavac.
Puno je lijepše reći Bosna, bosanska...i tome slično....to je slatko kao tema "pokradene i prisvojene sevdalinke" :-D
Da ima na forumu 100 ovakvih "ritamsrca" i još da je bilo više Vlade Miloševića nebi utjecalo ništa...jer sevdalinka postoji kao žanr! U MOME SRCU POGOTOVO! Od Bosne uzmite sve...pa evo i piramide možete staviti na kotače..ali ono što ostaje to ostaje....Snovi su temelj sevdaha.....tko nije sanjar za njega nije ni sevdah ;-) S
Nebitno o tome koliko foruma raspravlja na ovu temu i koliko se netko trudi negirati autoktonost sevdalinke...preporučujem svima da žive u takozvanoj "zabludi"....
Kad vidiš kako su ljudi pristojni u Bosni, kako lijepih djevojaka ima, kako se lijepo pjeva....na kraj pameti mi je da se sevdalinka pjeva negdje drudje...

i još nešto:

Gdje god da se sevdalinka pjeva ..gdje god....ona najlijepše zvuči u bosni i nekako se najviše uklapa...(bez obrzira dali je ona nastala tu ili ne) kao da je nevidljivi konopci spuštaju na tlo Bosne i nevidljivim kapima rose osvježavaju njezinu ljepotu i mladost.
Bez obrira gdje se pjeva, gdje je počela i tako te fore......proputovao sam puno...ali sevdalinka nigdje ne zvuči slađe nego u Bosni.....zaista čudnovata pojava! (ali istinita) :-D
Dzemo_Prijatelj

PostPostao/la pustopoljina dana 02/03/2009 16:40

je li bilo ovo vec ?
intervju sa damirom imamovicem:
http://www.e-novine.com/sr/kultura/clanak.php?id=23081
pustopoljina

PostPostao/la hepek071 dana 02/03/2009 17:12

Meni je sevdah toliko dobar da nadilazi čak i ovaj naš jezički prostor. Bosna jeste na neki način srce sevdaha, ali je sevdah toliko veliki da nemre niti u jedan ceker stati. Prešao je davno granice Bosne, a prešao je u zadnjih 30tak godina i granice bivše Jugoslavije. Ono što je danas sevdah teško je i definisati, ali je to po meni neki spoj slavenske lirike i orjentalne arapske (maorske) i jevrejske muzike. To se nekako smiksalo na ovim prostorima, možda je u Bosni ostalo najizraženije pa se zbog toga najviše veže za Bosnu. Mi Bosanci to svakako prvo vežemo za Bosnu :-D , a i kako ne bi i ko se ne bi vezivao za ljepotu. Nisam sad neki ekspert ali meni je jednako dobra i pjesma koja dolazi iz Makedonije, Srbije ,Kosova, Crne Gore a koja je urađena u sevdah folu. Recimo "Zajdi, Zajdi", Osmanaga itd.

Vi ovdje mjesto što se raspravljate ko dva balavca šta je čije, bolje bi vam bilo da se okupite oko onoga što volite, sevdaha, sjednete i zapjevate. Garantujem da bi ste se našli, kad bi samo pjevali.

PS

Ako dođe do toga imate od mene mezu.
hepek071

PostPostao/la azgin_dilber dana 02/03/2009 19:40

hepek071 je napisao/la:Meni je sevdah toliko dobar da nadilazi čak i ovaj naš jezički prostor. Bosna jeste na neki način srce sevdaha, ali je sevdah toliko veliki da nemre niti u jedan ceker stati. Prešao je davno granice Bosne, a prešao je u zadnjih 30tak godina i granice bivše Jugoslavije. Ono što je danas sevdah teško je i definisati, ali je to po meni neki spoj slavenske lirike i orjentalne arapske (maorske) i jevrejske muzike. To se nekako smiksalo na ovim prostorima, možda je u Bosni ostalo najizraženije pa se zbog toga najviše veže za Bosnu. Mi Bosanci to svakako prvo vežemo za Bosnu :-D , a i kako ne bi i ko se ne bi vezivao za ljepotu. Nisam sad neki ekspert ali meni je jednako dobra i pjesma koja dolazi iz Makedonije, Srbije ,Kosova, Crne Gore a koja je urađena u sevdah folu. Recimo "Zajdi, Zajdi", Osmanaga itd.

Vi ovdje mjesto što se raspravljate ko dva balavca šta je čije, bolje bi vam bilo da se okupite oko onoga što volite, sevdaha, sjednete i zapjevate. Garantujem da bi ste se našli, kad bi samo pjevali.

PS

Ako dođe do toga imate od mene mezu.

AFERIM !
azgin_dilber

PostPostao/la ritamsrca dana 03/03/2009 23:04

To se nekako smiksalo na ovim prostorima, možda je u Bosni ostalo najizraženije pa se zbog toga najviše veže za Bosnu. Mi Bosanci to svakako prvo vežemo za Bosnu

U ovoj recenici i jeste poenta svega :D Sanjate i mastate da je sve sto zamislite samo i iskljucivo vase.Nije ni cudo sto zivite u masti s obzirom da vam je kultura jos u pubertetu,svega nekih 17.-ak godina.Hvala Bogu,sve sto je napisano ostalo je i potpisano,tako da sarlatanski "trla baba lan-instituti" nemaju mnogo sanse u svojoj neozbiljnoj misiji.
Odmarajte u hladovini Samirove piramide,slusajte "svoje sevdalinke" uz zvuke Vukovih gusala :lol: :lol: :lol:
ritamsrca

PostPostao/la ePegasus dana 03/03/2009 23:20

Sad bio na jednom Grčkom forumu, :lol: slomiše se raspravljajući što im balkanske zvjezdice svojataju pjesme. :lol: :lol: :lol:
Ne sekiram se ja za svojatanje sevdalinke dok postoje instituti sevdaha...
ePegasus

PostPostao/la Layne dana 04/03/2009 00:10

Sevdalinka je pjesma svih ljudi koji vole da je slušaju, bez obzira na vjeru i naciju :)
Layne

Prethodna

Natrag na Muzika

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.