Poklon za kumstvo djetetu

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Poklon za kumstvo djetetu

PostPostao/la Beatr1x dana 03/05/2011 08:29

U junu aBd imam cast biti kuma za prvi rodjendan jednoj maloj slatkici :)
Sta se kupuje djetetu za takvu prigodu? Da dajem novac mi je nekako... bezveze... :-? Moja generacija je dobijala ili novac, ili nakit. Ide li nakit za curice ili da ima kad poraste, za uspomenu....? Bas nemam ideja. :sad: Kupila sam vec kutijicu za prvu loknicu kose, sa imenom ugraviranim :) Ali to mi je bas malo... ideje, savjeti, iskustva... dobro dosli :) hvala!
Beatr1x

Re: Poklon za kumstvo djetetu

PostPostao/la male_okice dana 03/05/2011 08:48

pa bukvalno tako vecinom se daje ili novac ili nakit ili oboje, cak stavise ako si kuma onda se novac i ocekuje, tako da lijepo koverticu i kupis neki lancic zlatni koji njena mama moze cuvati za nju dok malo poraste pa moze nositi i imati uspomenu.
male_okice

PostPostao/la zvrzgana dana 03/05/2011 09:12

Ako ne zelis nakit postoji i opcija dukata, sto je takodje jako lijepo. Medjutim posto je curica u pitanju nakit je sasvim dovoljan.
zvrzgana

PostPostao/la zelenashica dana 03/05/2011 10:48

zvrzgana je napisao/la:Ako ne zelis nakit postoji i opcija dukata, sto je takodje jako lijepo. Medjutim posto je curica u pitanju nakit je sasvim dovoljan.

Moja kći je od kume dobila dukat.Mislim da je to sasvim lijepa uspomena...
Ja bih samo dodala da je kod nas običaj da kum i kuma kupuju i haljinicu za djevojčicu koju će nositi taj dan.
zelenashica

PostPostao/la yellow cat dana 03/05/2011 11:25

Ja sam bila kuma slatkoj djevojčici: poklonila sam zlatni lančić (za uspomenu) i novac (ne sjećam se 100 ili 200 KM).

To za haljinicu sam čula, ali rijetko to ko danas primjenjuje..ipak kumovi imaju i ovako puno troškova..
yellow cat

PostPostao/la sarajev_o dana 03/05/2011 11:32

Otvoris mu stednu knjizicu ili djeciju stednju!
sarajev_o

PostPostao/la zelenashica dana 03/05/2011 12:11

yellow cat je napisao/la:Ja sam bila kuma slatkoj djevojčici: poklonila sam zlatni lančić (za uspomenu) i novac (ne sjećam se 100 ili 200 KM).

To za haljinicu sam čula, ali rijetko to ko danas primjenjuje..ipak kumovi imaju i ovako puno troškova..

Ne znam da li je na svim područjima običaj za haljinicu,moje kćeri kum i kuma su iz Banja Luke,kažu i kod njih je takav običaj.Malecka je dobila prelijepu bijelu haljinicu,šlinganu,nešto kao etno stil njihovog područja...zbilja prelijepa je bila u toj maleckoj haljinici.I danas je čuvam. :-D Prelijepa uspomena.

Sad što se troškova tiče,to sve ovisi od mogućnosti.Za mene je bitno da se kumstvo obilježi i poštuje,svako naspram svojih mogučnosti.
I da joj nisu ništa poklonili bar znam da u njima uvijek ima potporu i oslonac ako mene sutra nedaj Bože ne bude.
zelenashica

PostPostao/la Beatr1x dana 03/05/2011 13:24

Hvala puno svima :) ipak je znaci nakit/novac obicaj... tako da cu tom rutom izgleda. I dukat ideja mi se svidja, jel' se ima kupiti dukat sad uopste kao oni stari, kvalitetni...? Za moje rodjenje je nena rahmetli mami poklonila dukat koji datira iz 19. stoljeca... A opet, kad sam bila vjencana kuma, od mladenaca sam dobila srebreni dukat, sto bi valjda znacilo da se ima kupiti. Hvala na ideji :) Za haljinicu, nisam stvarno to cula prije, ali sam joj 'onako' kupila haljinicu prije par mjeseci koja je za uzrast od godinu, pa mozda se potrefi da je obuce. :)
Beatr1x

PostPostao/la djana77 dana 03/05/2011 17:53

Kupis neki lijep odjevni predmet,neki komad nakita,novca koliko mozes,a lijepo je i darovati tortu ili neki lijep kolac.
Velika je cast biti kuma djetetu i treba to i cijeniti,ne zaboravljati rodjendane,biti pri ruci curici kad zatreba i tako :)
djana77

PostPostao/la Rosen dana 03/05/2011 21:30

djana77 je napisao/la:Kupis neki lijep odjevni predmet,neki komad nakita,novca koliko mozes,a lijepo je i darovati tortu ili neki lijep kolac.
Velika je cast biti kuma djetetu i treba to i cijeniti,ne zaboravljati rodjendane,biti pri ruci curici kad zatreba i tako :)

Potpisujem :thumbup:
Torta (tematska) za obiljezavanje tog dana i novac. Tako bih ja.
Rosen

PostPostao/la Mjesanac dana 03/05/2011 21:37

Ne treba novac, lancic je sasvim fin poklon. I to srebrni, nemoj zlatni. Sto se tice velicine, kupi za nekad poslije, ne da sada nosi.

btw. ja sam svojoj kumi sam iscupo kosu, tako da nije bilo potrebe da šiša :D
Mjesanac

PostPostao/la semmy dana 03/05/2011 21:49

nasa curica je dobila ogrlicu od bijelog zlata ( koja mi se toliko svidja da bi je ja rado nosila ) i tortu broj 1 sa cuclom od marcipana..

naravno i kum je dobio poklon od curice
semmy

PostPostao/la Beatr1x dana 03/05/2011 23:49

Mjesanac je napisao/la:Ne treba novac, lancic je sasvim fin poklon. I to srebrni, nemoj zlatni. Sto se tice velicine, kupi za nekad poslije, ne da sada nosi.

kumi il kumcetu? :shock: :D
pa i ja mislim ili nakit ili novac, iskreno puno mi je oboje... nakit mi je bolje nekako, neku ogrlicu ili narukvicu, za uspomenu... ja licno srebro preferiram, al' je slabog kvaliteta... pocrni zacas :-? pa bih mozda bijelo zlato. lova mi nikako nije za uspomenu :) i tu kutijicu sam uzela, mislim da bi bilo ok to dvoje. hvala vam :thumbup: :thumbup:
Beatr1x

PostPostao/la Mjesanac dana 04/05/2011 00:01

Beatr1x je napisao/la:
Mjesanac je napisao/la:Ne treba novac, lancic je sasvim fin poklon. I to srebrni, nemoj zlatni. Sto se tice velicine, kupi za nekad poslije, ne da sada nosi.

kumi il kumcetu? :shock: :D
pa i ja mislim ili nakit ili novac, iskreno puno mi je oboje... nakit mi je bolje nekako, neku ogrlicu ili narukvicu, za uspomenu... ja licno srebro preferiram, al' je slabog kvaliteta... pocrni zacas :-? pa bih mozda bijelo zlato. lova mi nikako nije za uspomenu :) i tu kutijicu sam uzela, mislim da bi bilo ok to dvoje. hvala vam :thumbup: :thumbup:

kumi, za moj prvi rodjendan :D

Sto se tice novca, to mi je bezveze, zapadnjacki, ljubav se ne iskazuje parama, a sto se tice lancica citav zivot srebro nosim, i zaista nikada nisam imao tih problema da pocrni. Dobro i bijelo zlato ti je alternativa, samo nemoj zuto.

Nema na cemu :)
Mjesanac

PostPostao/la hocunecu dana 04/05/2011 12:00

Beatr1x je napisao/la: Kupila sam vec kutijicu za prvu loknicu kose, sa imenom ugraviranim :)

gdje si kupila tu kutijicu, od cega je i koliko kosta?
i meni ce uskoro trebati :)
hocunecu

PostPostao/la Mis mekinjas dana 04/05/2011 14:42

Beatr1x je napisao/la:U junu aBd imam cast biti kuma za prvi rodjendan jednoj maloj slatkici :)
Sta se kupuje djetetu za takvu prigodu? Da dajem novac mi je nekako... bezveze... :-? Moja generacija je dobijala ili novac, ili nakit. Ide li nakit za curice ili da ima kad poraste, za uspomenu....? Bas nemam ideja. :sad: Kupila sam vec kutijicu za prvu loknicu kose, sa imenom ugraviranim :) Ali to mi je bas malo... ideje, savjeti, iskustva... dobro dosli :) hvala!

Ma kupi igračku, nek se dijete veseli, ne roditelj..... :)
Mis mekinjas

PostPostao/la Beatr1x dana 05/05/2011 02:54

hocunecu je napisao/la:
Beatr1x je napisao/la: Kupila sam vec kutijicu za prvu loknicu kose, sa imenom ugraviranim :)

gdje si kupila tu kutijicu, od cega je i koliko kosta?
i meni ce uskoro trebati :)

ja sam u americi. kupila sam online, moze biti da rade dostavu i u BiH, samo ne znam koliko bi postarina bila. izgleda ovako, i ugraviraju ime koje zelis :) dodje kutijica za prvi zubic i prvu loknicu. (website mozes vidjeti u opisu slike)
slika

@mis mekinjas, to je beba jos, godinu dana puni aBd... igracke joj nesto i ne znace jos uvijek, a ipak bih nesto malo trajnije, za uspomenu da ima... :)
Beatr1x

PostPostao/la hocunecu dana 05/05/2011 09:31

hvala :)
hocunecu

PostPostao/la Mis mekinjas dana 05/05/2011 10:17

Beatr1x je napisao/la:
@mis mekinjas, to je beba jos, godinu dana puni aBd... igracke joj nesto i ne znace jos uvijek, a ipak bih nesto malo trajnije, za uspomenu da ima... :)

ma djeca brzo rastu, kupi ti nešto da se dijete veseli, brzo će pamtiti, imam i ja sve te kumske stvari. Znaš kad ih uzmem, pogledam? NIKAD, ali lego kockice od kuma kad sam imala godinu dana, još uvijek imam i stalno su u upotrebi. Znam šta pričam, i dukat i tu kutijicu, ma nikad, mi i ne padnu na pamet..... :wink:
Mis mekinjas

PostPostao/la adna* dana 05/05/2011 10:59

semlaca je napisao/la:Eh, forumaši moji de vi meni sad recite šta da ja kupim jednom bebaću za prvi rođendan. Ne kao kuma, već kao gost. Odjeću mi glupo kupovati, đeca brzo rastu, nakit nekakav i to mi glupo, a i šta god da kupim malac to ima već i to bolje od onog što bi ja kupila. Ja mu kontala kupiti crvene starke u njegovom broju, pa valjda mu ostanu za uspomenu? Veze nemam šta se toj djeci može kupiti.

To je super poklon ali kupi jedan broj vece posto im nogica brzo raste.
adna*

PostPostao/la LaCici dana 05/05/2011 11:06

semlaca je napisao/la:Eh, forumaši moji de vi meni sad recite šta da ja kupim jednom bebaću za prvi rođendan. Ne kao kuma, već kao gost. Odjeću mi glupo kupovati, đeca brzo rastu, nakit nekakav i to mi glupo, a i šta god da kupim malac to ima već i to bolje od onog što bi ja kupila. Ja mu kontala kupiti crvene starke u njegovom broju, pa valjda mu ostanu za uspomenu? Veze nemam šta se toj djeci može kupiti.

:thumbup: Starkice su uvijek dobro dosle, super ideja. Ako nista bice cool bar 2 mjeseca :-D
LaCici

PostPostao/la LaCici dana 05/05/2011 11:20

LaCici

PostPostao/la LaCici dana 05/05/2011 11:23

Evo i na stranici sport life-a ima za djecu samo ne znam ima li kod nas, najbolje ti je da odes ili ih nazoves
http://www.converse.com/#/products/shoes/kids
LaCici

PostPostao/la LaCici dana 05/05/2011 11:28

Nema, ja sam neki dan kupila starke i nasla ih u Sport life-u koje meni odgovaraju. Oni imaju super izbor.
LaCici

PostPostao/la saga dana 05/05/2011 11:43

Ja sam vidjela te male starke (kaaako su slatke :D ) prije koji mjesec u onoj Converse prodavnici na ferhadiji ... ona srednja od one 3 spojene prodavnice (nike, converse i jos nesto) :-D
saga

Sljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.