Podno grijanje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Podno grijanje

PostPostao/la funky_baby dana 19/09/2012 13:22

eh ovako, pravimo kucu i aBd mislili smo raditi podno grijanje na jednom spratu, koji je zamisljen kao open space, kuhinja, trpezarija i dnevna sve jedan prostor, sa prilicno velikim otvorima tj portalima.
e sad mene zanima bas sve o podnom grijanju, jer nemam bas iskustva s tim, u stanu bilo klasicno sa radijatorima, pa ako iko ima ugrađeno svaka info je vise nego dobrodosla. znaci cijena?, kako grije?, moze li parket na to, ako da, koja vrsta drveta, da li moze adekvatno zagrijati prostor od cca50 kvadrata?
uglavnom svaki odgovor moze biti od pomoci :)

p.s. guglam i citam trenutno o tome, ovo pitam vise za iskustva iz prve ruke
funky_baby

Re: Podno grijanje

PostPostao/la madner dana 19/09/2012 13:56

Grijem ja kuhinju i wc, ujutru kada ustanem da bi bude toplo pod nogama. Ugrije fino.

Meni su rekli da ne stavljam ispod parketa, odvojen je vod, niza temperatura nego u radijatorima itd...
madner

PostPostao/la sherbett dana 19/09/2012 14:44

mi smo ga imali i super je! Gore je bio mramor, i grije bez problema, dosta je bila velika površina, ali imali smo i radijatore, ovo je više da da ne bude hladan pod...
sherbett

PostPostao/la funky_baby dana 19/09/2012 14:57

pa to i jest problem sto mi na tom spratu ne bi imali radijatore nego samo podno. vidim da se kao podloga preko preporucuju plocice ili kamen, al mi bezveze nesto plocice u dnevnu...
izolacija ce biti super, kao i stolarija.
evo citam da mogu neke vrste i parketa, bukva valjda ne moze, a mi smo mislili staviti javor koji je kao ok, i da bi se trebalo koristiti dvokomponentno ljepilo (il kako se vec zove, nemam bas pojma o tome:D) i poliuretanski lak, i da max temp vode u cijevima moze biti 27 stepeni, a da je obicno oko 21-22 stepena.
funky_baby

PostPostao/la sherbett dana 19/09/2012 15:00

funky_baby je napisao/la:pa to i jest problem sto mi na tom spratu ne bi imali radijatore nego samo podno. vidim da se kao podloga preko preporucuju plocice ili kamen, al mi bezveze nesto plocice u dnevnu...
evo citam da mogu neke vrste i parketa, bukva valjda ne moze, a mi smo mislili staviti javor koji je kao ok, i da bi se trebalo koristiti dvokomponentno ljepilo (il kako se vec zove, nemam bas pojma o tome:D) i poliuretanski lak, i da max temp vode u cijevima moze biti 27 stepeni, a da je obicno oko 21-22 stepena.

ne moraš pločice, kažem ti, mi smo imali mramorni pod..puno je lijepše za boravak...
sherbett

PostPostao/la funky_baby dana 19/09/2012 15:07

ako sam dobro shvatila mislio si na termo izolaciju kuce ili ne?
kucu gradimo sa ytong blokovima, ovim najdebljim mislim 30cm i na to ce ici PVC stolarija, 3 stakla ug 0,7 we (sto bi trebala biti provodljivost il sta vec)
funky_baby

PostPostao/la funky_baby dana 19/09/2012 15:18

sherbett je napisao/la:
funky_baby je napisao/la:pa to i jest problem sto mi na tom spratu ne bi imali radijatore nego samo podno. vidim da se kao podloga preko preporucuju plocice ili kamen, al mi bezveze nesto plocice u dnevnu...

ne moraš pločice, kažem ti, mi smo imali mramorni pod..puno je lijepše za boravak...

je li bilo hladno ljeti tj mimo sezone grijanja?
funky_baby

PostPostao/la sherbett dana 19/09/2012 19:30

misliš da li se zadržavao hlad u kući? JE. Samo, to je bilo tako u prizemlju, samo tamo je bilo podno.
sherbett

PostPostao/la sumirprimus dana 20/09/2012 09:02

ko kad su nasi majstori dunĐeri,i nedo bog da procitaju/nauce sta novo :D
pa onda lupaju,moze ne moze,sta danas u svijetu ne moze?
sumirprimus

PostPostao/la mentalist dana 20/09/2012 19:47

funky_baby je napisao/la:eh ovako, pravimo kucu i aBd mislili smo raditi podno grijanje na jednom spratu, koji je zamisljen kao open space, kuhinja, trpezarija i dnevna sve jedan prostor, sa prilicno velikim otvorima tj portalima.
e sad mene zanima bas sve o podnom grijanju, jer nemam bas iskustva s tim, u stanu bilo klasicno sa radijatorima, pa ako iko ima ugrađeno svaka info je vise nego dobrodosla. znaci cijena?, kako grije?, moze li parket na to, ako da, koja vrsta drveta, da li moze adekvatno zagrijati prostor od cca50 kvadrata?
uglavnom svaki odgovor moze biti od pomoci :)

p.s. guglam i citam trenutno o tome, ovo pitam vise za iskustva iz prve ruke

ako je kuća u izgradnji, možda da dogradite i zidno "podno" grijanje kad su već "goli" zidovi

http://www.dsk.hr/izvo-enje-radova-post ... x-c-2.html
mentalist

PostPostao/la %tacno* dana 20/09/2012 21:14

Podno grijanje kao i sva druga ima svojih prednosti ali i mana.
Podno grijanje moze ici ispod svake podloge samo mora imati termostat na toploj vodi za regulaciju temperature.

Dize prasinu vise nego obicno grijanje.
Pojava otoka na nogama.
Problemi kod kvarova.

Najbolje postize grijanje slika

Kod radijatorskog ide otprilike 24 sredina, 22 plafon i pod 20.

Najbolja je kombinacija radijator-podno a nikako samo podno.
%tacno*

PostPostao/la funky_baby dana 21/09/2012 10:26

sumirprimus je napisao/la:ko kad su nasi majstori dunĐeri,i nedo bog da procitaju/nauce sta novo :D
pa onda lupaju,moze ne moze,sta danas u svijetu ne moze?

ma to i ja kontam, citava Njemacka ima podno al eto kod nas ne moze :)

mentalist je napisao/la:
ako je kuća u izgradnji, možda da dogradite i zidno "podno" grijanje kad su već "goli" zidovi

http://www.dsk.hr/izvo-enje-radova-post ... x-c-2.html

i o ovome smo vec razmisljali.
ma najgore mi je sto dobijam kontradiktorne info, koga god od majstora/prodavaca pitam ima neku svoju teoriju :-)
funky_baby

PostPostao/la sumirprimus dana 21/09/2012 10:33

funky zapamti,SVE MOŽE...
samo sto onaj ko ti radi,mora znati svoj posao,a i vi morate znati tacno sta hocete i koliko ste spremni potrositi...
sumirprimus

PostPostao/la mayab dana 23/09/2012 10:39

Ono na sta bih ja ciljao, kad bih sada gradio novu kucu, je obavezno upotreba solarne energije u zagrijavanju.
Nisam ekspert po tim pitanjema, ali koliko sam ja citao o tim stvarima , ti i u sred zime mozes dobiti vodu zagrijanu na nekih 40-50 stepeni ako ima imalo sunca taj dan(solarni kolektor za grijanje vode) - e , podno je svakako niskotemperaturno grijanje, tako da imas vec odlicnu ulaznu vrijednost za njega.
Naravno, to podrazumjeva da ti je kuca odlicno izolirana, ukljucujuci i prozore (kako si ustalom vec i napisala)
Volio bih da nesto o tome napise neko ko se bas konta u tu problematiku
mayab

PostPostao/la funky_baby dana 25/09/2012 08:36

ma ne moze ja mislim solarno u sa, nema dovoljan broj suncanih dana, ne isplati se, skupa je to dzidza.
bili smo u brugmanu pa nam je ciko sve fino objasnio kako ide ovo s podnim, moze i na parket i na laminat ali da temp vode u cijevima ne prelazi 27 stepeni, na to ide estrih i treba imati ispod neku izolaciju da toplina ne ide dole.
uglavnom mi smo se odlucili da na taj sprat stavimo podno i radijatore, za svaki slucaj.
funky_baby

PostPostao/la plemba dana 25/09/2012 11:44

ne moze podno zagrijati dovoljno da bi bilo toplo, pogotovo ako su vece prostorije u pitanju.

uglavnom se koristi podno+radijatori. i temperatura vode u cijevima je ogranicena, tzv. miš ventil to reguliše.

postavlja se u estrih, odnosno, ako je prizemni sprat stavlja se hidroizilacioni materijal, nakon toga ide pvc najlon na koji se postavlja stiropor. može se postaviti obični stiropor, a postoji i specijalizovani za podno grijanje koji ima žljebove za postavljanje cijevi. ako se ide sa obicnim stiroporom, onda se stavlja celicna mreza za koju se vežu cijevi. preko toga ide estrich, a nakon toga sta hoces od podova (inace, mramor, keramika i itisoni su dobri provodnici toplote), a moze i parket naravno.
plemba

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.