PLINSKI BOJLER - sta se desava? POMAGAJTE

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

PLINSKI BOJLER - sta se desava? POMAGAJTE

PostPostao/la na svoju ruku dana 02/07/2012 19:40

Cao ljudi,

vec mjesecima a u zadnje vrijeme barem 2-3 puta na dan mi plinski bojler prestane praviti toplu vodu i pokazuje nekad F.13, a nekad F.28 code na displeju

Radi se o Vaillant plinskom bojleru.

Onda moram pritisnuti neko dugme koje 'restartuje' bojler i tada na displeju pise 60(valjda stepeni), pa onda pise broj 13 i konacno kad se bojler upali pise broj 14 na displeju

Ima li ko medju formumasima strucan da prokomentarise. Jednog sam majstora dovodio zimus i on mi kaze ' to ti je do iznenadnog nestanka dotoka plina gdje bojler automatski odlazi u 'safe - mode' "

sta je ciniti?

HVALA!
na svoju ruku

Re: PLINSKI BOJLER - sta se desava? POMAGAJTE

PostPostao/la mayab dana 02/07/2012 22:24

mayab

PostPostao/la Edin H. dana 02/07/2012 22:28

F.28 No ignition when starting no or too little gas,
ignition system (ignition transformer, ignition cable, ignition plug) defective,
interruption of the ionisation current (cable, electrode),
false gas setting, faulty earthing of the appliance, electronics defective

F.13 Short circuit cylinder sensor NTC defective,
short-circuit to ground/short circuit in the cable harness,
inside of the plug damp

Hoces li to sam popravljati :thumbup: :D
Edin H.

PostPostao/la LoveHurts dana 02/07/2012 22:31

na svoju ruku je napisao/la:Cao ljudi,

vec mjesecima a u zadnje vrijeme barem 2-3 puta na dan mi plinski bojler prestane praviti toplu vodu i pokazuje nekad F.13, a nekad F.28 code na displeju

Onda moram pritisnuti neko dugme koje 'restartuje' bojler i tada na displeju pise 60(valjda stepeni), pa onda pise broj 13 i konacno kad se bojler upali pise broj 14 na displeju

Ima li ko medju formumasima strucan da prokomentarise. Jednog sam majstora dovodio zimus i on mi kaze ' to ti je do iznenadnog nestanka dotoka plina gdje bojler automatski odlazi u 'safe - mode' "

sta je ciniti?

HVALA!

I kod mene isti problem a vala i ista marka bojlera..po par puta ga moram restartovati dok se kupam ili tusiram. Samo se ugasi. U zadnje vrijeme pravo cesto se desava, nekad i po vise mjeseci radi normalno i onda puf..Sta ciniti? :D
LoveHurts

PostPostao/la graue_maus dana 02/07/2012 22:39

servis zvati , nesto je otislo u helac ....kod mene bio neki ventil ,prije 2 godine u pitanju, kad se to desavalo...
graue_maus

PostPostao/la ja1977 dana 04/07/2012 14:38

Svasta,

Kada ste kupili bojler uz njega ste dobili i nesto sto se zove "UPUSTVO ZA UPOTREBU" :-D
E, u toj knjizici svasta nesto pise i tu je knjizicu pozeljno procitati :) prije nego se bojler stavi u funkciju. U toj knjizici imaju cini mi se dvije tri tabele u kojima se nalaze kodovi za faze rada bojlera i za greske koje se javljaju.

Kod @nasvoju ruku je vjerovatno problem sa pritiskom gasa, ali moze biti i sa pritiskom vode, ali to treba pogledati u "knjizici" :-D (Edin H je dao naslutiti da je gas)

@lovehurts kod Vas treba vidjeti sta pise, vjerovatno je S52 a to znaci da senzor prepozna isticanje dimnih gasova i blokira bojler na 20 min. Nakon 20 min predje u stanje F XX - ne znam tacno broj, i onda ga skroz blokira.
Ukoliko je S52 rjesenje je bolje provjetravanje kupatila, ostaviti otvorena vrata ili prozor kada bojler radi.

U principu, bojler nema senzor gasova nego se stvori potpritisak zbog izvicenog osxigena i to blokira bojler.
Ja sma napravio ventilacioni otvor u kupatilu i rijesio problem :-D
ja1977

PostPostao/la DON_eARL dana 04/07/2012 14:42

Patio sam se par godina sa sličnim problemom. Nazvao servisera, došao, očistio bojler i radi bolje nego ikad. Čišćenje 60KM.
DON_eARL

PostPostao/la Seyfo dana 04/07/2012 14:47

I meni se to uvijek dešava ljeti jer se bojler na plin koristi samo za tuširanje.
Ako se očisti dimnjak, isključivanje bojlera se smanji ali ne nestane potpuno. Najčešće se isključi kad se topla voda koristi prvi put tog dana, odnosno jednom kad se uspije upaliti može se normalno koristiti za tuširanje ostalih ukućana.
Seyfo

PostPostao/la manki dana 27/11/2012 21:06

Evo meni je pocelo nestajati tople vode isto, i pokazuje mi se S.52 greska na bojleru. Bojler je servisiran prije nekih mjesec i pol od strane ovlastenog Vaillant servisera. Sta mi je raditi sad? :? Je li ovo alarmantno, da kidam iz stana? :run: :D
manki

PostPostao/la Suzie Q dana 28/11/2012 10:39

kod mene neki dan isto prestao grijati vodu, u pitanju je bio neki ventil 70KM.

ne znam koliko mogu ove noćne redukcije vode uzrokovati kvarove
Suzie Q

PostPostao/la Ljuska_u_BaklaFi dana 28/11/2012 22:12

DON_eARL je napisao/la:Patio sam se par godina sa sličnim problemom. Nazvao servisera, došao, očistio bojler i radi bolje nego ikad. Čišćenje 60KM.

Isto toliko platila ciscenje prije 15 dana ali se i dalje gasi, ako samo nisam cijeli dan kuci i ne koristim vodu on se ugasi.. Obicno odem ujutro rano i dolazim kasno, tada smanjim grijanje da ne hajca bezveze, a onda kad dodjem stan led ledeni jer se bojler ugasio. Radi kako treba samo ako ga ostavim na najjacoj temperaturi 30 stepeni. :roll:
Ljuska_u_BaklaFi

PostPostao/la Bellica dana 29/11/2012 09:26

sta je ciniti?

HVALA!

Problem je nedostatak zraka koji je potreban da bi bojler mogao pravilno da funkcionise, mozda imas neku od sljedecih situacija:
Zivis u stambenoj zgradi i ima previse prikljucaka na jednom dimnjaku
koristis kuhinjsku napu koja dodatno oduzima zrak
Imas PVC ili ALU stolariju koja dobro dihtuje
Dimnjak nije servisiran/ociscen, pregledan duzi vremenski period
U stanu/kuci, nemas dovoljno otvora/resetki na vratima koji obezbjedjuju pravilnu cirkulaciju vazduha
Bojler nije servisiran u zadnjih godinu dana
Ako je napolju temperatura visoka (za ovaj mjesec i nasu regiju je jako visoka), moze se javiti ovaj problem.

Preporucujem da prilikom kupanja otvoris jedan prozor najbolje nasuprot kupatila da ima dovoljn svjezeg zraka, ali ipak, nemoj se previse opustiti.

Ako ti treba majstor za bojler, javi na PP, jer to su ozbiljne stvari, srecom, tvoj bojler ima senzor koji se ugasi kad dodje do zagusenja, ali neki ljudi nemaju pa se bojler ne ugasi, a zbog velikog pritiska zraka odozgo u stan se vraca CO koji je bez boje i mirisa pa ljudi cesto stradaju od njega. U svakom slucaju pozovi majstora neka on utvrdi tacan uzrok problema.
Bellica

PostPostao/la miki.ba dana 29/11/2012 10:37

manki je napisao/la:Evo meni je pocelo nestajati tople vode isto, i pokazuje mi se S.52 greska na bojleru. Bojler je servisiran prije nekih mjesec i pol od strane ovlastenog Vaillant servisera. Sta mi je raditi sad? :? Je li ovo alarmantno, da kidam iz stana? :run: :D

Meni se to dešavalo, morao sam promjeniti neku regulator koji razdvaja toplu vodu od grijanja, promjena tog dijela sa rukama me je koštala 250 KM.
Evo šta mi se dešavalo, grijanje radi normalno, al kad hocu toplu vodu samo nastave grijati radijatori, a voda hladna.
Nakon promjene ovog dijela sve odlicno radi.
miki.ba

PostPostao/la JoseMujica dana 01/12/2012 14:57

sta je ciniti?

HVALA!

il je nestajalo plina ili struje ili vode...ugasiš pa upališ bojler i sve fescera
JoseMujica

PostPostao/la Lejla Sa dana 01/12/2012 19:47

Kupi novi :lol:
Lejla Sa

PostPostao/la VukSaTrebevica dana 05/12/2012 02:24

I kod mene je Vaillant. Koliko vidim to se najvise prodaje, ko da nema nista drugo. Izgleda najjefinije... :-)

Nije los, mada moze i mnogo bolje. Dok krene topla voda treba mu minut, i kad podesim temperaturu za slavine, ne moze da drzi konstantno, naidje talas malo mlakaste vode :zzzz:
VukSaTrebevica

PostPostao/la hugo555 dana 06/12/2012 14:46

imam ja za prodati vailant bojler ako ima zainteresiranih.
hugo555

PostPostao/la udrch dana 06/12/2012 18:29

sta je ciniti?

HVALA!

za jednu od ovih grešaka dovoljno je samo da provjeriš pritisak i da ga restartuješ..za drugu je potrebno da ti dođu iz Sarajevo-gasa da provjere..
kod mene se isto dešavalo, pojavljivale se obadvije greške, trpio neko vrijeme, jer je počelo ljeti, restartovao i nastavljao..
zovnuo mjastora, on došao, provjerio pritisak i rekao da zovem sarajevo-gas..oni došli sa instrumentima i pregledali priključak..nešto su provjeravali na setu..nešto je problem oko dotoka gasa, valjda ventil neki nije propuštao dovoljno plina..

edit: sad vižoh da je ovo postavljeno ljetops :lol:
udrch

PostPostao/la manki dana 28/01/2013 23:35

Evo sad mi javlja gresku F 36 "prepoznato izlazenje plina kroz senzor dimnih plinova" :(

Zvao sam servisera i kaze da je ili do dimnjaka ili do bojlera, ali da sumnja da je do bojlera jer sam ga servisirao prije 2-3 mjeseca.. pricao sam s upraviteljicom pa ce zvati Hetig upravitelja sutra da vidi s njima za dimnjacara..

Je li imao iko slicnih iskustava?
manki

PostPostao/la udrch dana 28/01/2013 23:48

manki je napisao/la:Evo sad mi javlja gresku F 36 "prepoznato izlazenje plina kroz senzor dimnih plinova" :(

Zvao sam servisera i kaze da je ili do dimnjaka ili do bojlera, ali da sumnja da je do bojlera jer sam ga servisirao prije 2-3 mjeseca.. pricao sam s upraviteljicom pa ce zvati Hetig upravitelja sutra da vidi s njima za dimnjacara..

takav nisam, ali moraš servisera zvati..otvaraj prostoriju gdje je bojler..
udrch

PostPostao/la Bellica dana 29/01/2013 12:05

manki je napisao/la:Evo sad mi javlja gresku F 36 "prepoznato izlazenje plina kroz senzor dimnih plinova" :(

Pvo, koliko zgrada ima spratova i koliko prikljucaka na dimnjak? Ako ima vise od tri, stalno cete imati taj problem dok ga ne rijesite ugradnjom tzv "LAT" sistema ili gradnjom novih dimnjaka. Isti problem ima u mojoj zgradi zato znam. Probaj jedino da na vratima od kupatila napravis dva otvora, na vrhu i na dnu i neka su ta vrata uvijek zatvorena. Napravi resetku na jos jednoj prostoriji, po mogucnosti, najvecoj u stanu i neka ta vrata takodjer uvijek budu zatvorena. A mozes i prozor blago da otvori, dakle, ne skroz vetikalno, nego samo kvaku blago povuces na stranu na koju otvaras prozor, cisto da moze vazduh prolaziti. Ovo je najbolje uraditi u prostoriji koja je nasuprot kupatila. Ako dodje dimnjacar i kaze da je dimnjak uredu, a vama se ovo u zgradi desava, postoji mogucnost da ce vam iskljuciti plin. ovo samo pod uvjetom da dimnjacar pozove "Sa-gas".
Bellica

PostPostao/la Aqua_S dana 29/01/2013 12:14

Bellica je napisao/la:

Pvo, koliko zgrada ima spratova i koliko prikljucaka na dimnjak? Ako ima vise od tri, stalno cete imati taj problem dok ga ne rijesite ugradnjom tzv "LAT" sistema ili gradnjom novih dimnjaka. Isti problem ima u mojoj zgradi zato znam. Probaj jedino da na vratima od kupatila napravis dva otvora, na vrhu i na dnu i neka su ta vrata uvijek zatvorena. Napravi resetku na jos jednoj prostoriji, po mogucnosti, najvecoj u stanu i neka ta vrata takodjer uvijek budu zatvorena. A mozes i prozor blago da otvori, dakle, ne skroz vetikalno, nego samo kvaku blago povuces na stranu na koju otvaras prozor, cisto da moze vazduh prolaziti. Ovo je najbolje uraditi u prostoriji koja je nasuprot kupatila. Ako dodje dimnjacar i kaze da je dimnjak uredu, a vama se ovo u zgradi desava, postoji mogucnost da ce vam iskljuciti plin. ovo samo pod uvjetom da dimnjacar pozove "Sa-gas".[/quote

pod kojim okolnostima je pokazao f 36? da li je prije f 36 pokazivao s 51 ili s 52?
Aqua_S

PostPostao/la manki dana 29/01/2013 20:11

@ Bellica: Zgrada ima 5 spratova cini mi se, a veze nemam koliko prikljucaka na dimnjak, rekla mi je upraviteljica da ide nesto vertikalno, i da ja i cini mi se jos jedna osoba u toj mojoj "vertikali" koristi plinski, a da ostala 2-3 sprata loze drva sta li. Plinski bojler mi se nalazi u kuhinji, ne u kupatilu, pa ne znam znaci li to sta?

Dolazio mi je dimnjacar danas, provjerili su dimnjak i sve je cisto, ali je mjerio onim "aparaticem" pored rora, i kad mi je zatvoren prozor u kuhinji, svijetli crveno valjda da ima plinova, a kad mi je otvoren prozor pokazuje zeleno, kao da je cisto. Pa ne znam sta sad da radim, dimnjacar mi je rekao da drzim stalno otvoren prozor na "kant" da bi se provjetravalo, ali ne znam kako je to bas izvodivo uzimajuci u obzir da je ovako hladno vani?! I kad zatvorim prozor je li mogu uopste upaliti upaljac ili sporet kad mi se u tom slucaju vracaju ti gasovi nazad, da ne plane sve?! :? (p.s. ne mogu modifikovati nista u stanu posto sam podstanar)

@ Aqua_S: Jeste prije F 36 je pokazivao S 52, ali to je bilo prije nekih vise od mjesec dana, i nakon sto sam provjetrio kuhinju gdje se bojler nalazi, nije se vise pojavljivalo, do jucer, kad se pokazao F 36 i crvena lampica se upalila. :?

Hvala vam na pomoci btw. :thumbup:
manki

PostPostao/la manki dana 29/01/2013 21:21

I da se nadovezem, sad sam vidio da ima mali otvor izmedju zida i rora

slika

I nisam siguran je li taj otvor bio ranije, ili se pojavio sad kako je dimnjacar vracao ovaj ror nazad pa ga mozda nije dobro vratio, ne znam da mi zbog toga ne izlazi jos vise plina? Zanima me samo da znam smijem li paliti rernu, jer mi je u kuhinji bojler. :|
manki

PostPostao/la Bellica dana 30/01/2013 09:23

manki je napisao/la:@ Bellica: Zgrada ima 5 spratova cini mi se, a veze nemam koliko prikljucaka na dimnjak, rekla mi je upraviteljica da ide nesto vertikalno, i da ja i cini mi se jos jedna osoba u toj mojoj "vertikali" koristi plinski, a da ostala 2-3 sprata loze drva sta li. Plinski bojler mi se nalazi u kuhinji, ne u kupatilu, pa ne znam znaci li to sta?

Dolazio mi je dimnjacar danas, provjerili su dimnjak i sve je cisto, ali je mjerio onim "aparaticem" pored rora, i kad mi je zatvoren prozor u kuhinji, svijetli crveno valjda da ima plinova, a kad mi je otvoren prozor pokazuje zeleno, kao da je cisto. Pa ne znam sta sad da radim, dimnjacar mi je rekao da drzim stalno otvoren prozor na "kant" da bi se provjetravalo, ali ne znam kako je to bas izvodivo uzimajuci u obzir da je ovako hladno vani?! I kad zatvorim prozor je li mogu uopste upaliti upaljac ili sporet kad mi se u tom slucaju vracaju ti gasovi nazad, da ne plane sve?! :? (p.s. ne mogu modifikovati nista u stanu posto sam podstanar)

@ Aqua_S: Jeste prije F 36 je pokazivao S 52, ali to je bilo prije nekih vise od mjesec dana, i nakon sto sam provjetrio kuhinju gdje se bojler nalazi, nije se vise pojavljivalo, do jucer, kad se pokazao F 36 i crvena lampica se upalila. :?

Hvala vam na pomoci btw. :thumbup:

Ako si podstanar, onda je vlasnik stana duzan da te obezbijdi da se ne ugusis u tom stanu. Pozovi ga i reci da to treba napraviti. U mojoj zgradi isto ima podstanara, ali su vlasnici ispostovali sve ono sto je preko mene kao predstavnice EV porucio Sa-gas. Ako ti je negdje otvorena ventilacija, trebas je zatvoriti. Ne smijes koristiti kuhinjsku napu kad koristis grijanje. Taj otvor takodjer treba zatvoriti (sa slike). Crveno pokazuje povrat CO u stan, a zeleno pokazuje da nema povrata, sto je i logicno. Ako budes drzao otvoren prozor dolazit ce ti duplo vise plina da platis nego ranije. Ja bih ti ipak preporucila da pozoves vlansnika i kazes mu da postavi resetke. A gdje tacno trebaju, mogao je juce reci dimnjacar, a moze i serviser za bojler. Meni su isto rekli da drzim otvoren prozor, ali sam odmah zagalamila :-D jer nisam budala da placam 300KM plina kad mogu 120-150 i to kad stvarno grijem po cijeli dan, svaki dan. Zato su mi predlozili resetke kroz koje prolazi vazduh neophodan bojleru da nesmetano radi.

Nema na cemu. I hvala Bogu pa je taj bojler sa senzorom, jer da nije ugusio bi se. Znaci, kad vraca CO, bojler ima jedan senzor koji to "primijeti-osjeti" i iskljuci bojler, tada ti nema ni toplu vodu ni grijanje, ali si zato ziv. Mnogi ljudi iskljuce ovaj senzor-kao ono "Ma samo neka grije da se ne peglam s restartovanjem", ali zato su u velikoj opasnosti.
Mozes ti upaliti pec ili koristiti upaljac jer ne curi ti plin kao plin koji je zapaljiv nego CO koji koliko ja znam ne gori, ali prvo uspava covjeka, pa se gubi svijest, a onda se nikada vise ne probudi. Ako se sjecaj, veterinarska inspektorica i njen muz, kao i dijete u stomaku su nastradali na ovaj nacin prije nekih 5-6 godina.
Rijesi ti to s vlasnikom ili nadji drugi stan, opasno je to ili preskupo :D ako drzis otvoren prozor.
Bellica

Sljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: soraya93 i 6 gostiju.