Pismena bosanski jezik pricanje stvarnog događaja.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Pismena bosanski jezik pricanje stvarnog događaja.

PostPostao/la Anđela23 dana 11/11/2012 15:08

Dobar dan :)
Sutra moj malac ima pismenu pričanje stvarnog događaja.Da napomenem učiteljica pod događaj misli da opisujemo što se nekom drugom dogodilo.Malac je 5 razred isto tako negdje pri početku godine imali su opisivanje mora i plaže i malac je napisao rad i dala mu je 4 dok mu je pisac koji je napisao razne knjige dao 5+. Nakon razgovora sa učiteljicom , samo mi je rekla '' Ja odlučujem u vezi ocjenjivanja a ne pisac ili roditelji''.Tu sam već malo bila ljuta i žalila sam se direktoru no ništa :x.Za sutra nam zaista treba dobar sastav jer malcu zavisi hoće li proci 4 ili 5 samo radi bosanskog. Nisam od onih mama koji ovdje dođu da traže čitav sastav i da djetetu serviram sastav nego da mu pomognem.Isključivo zelim da moje dijete bude pismeno a ne da drugi u zivotu rade za njega.Uvijek je sam sastavljao ali danas mu je zapelo jer mu je potrebna dobra ocjena.Ako neko od vas zna kako napisati dobar sastav, o čemu baš da pišemo onda vas molim da nam napišete svoj prijedlog ili ovdje ili u pp. Izvinjavam se na duljini i ako nekome smeta ali zaista nam je bitno.Lijep pozdrav i ugodan ostatak vikenda :D
Anđela23

Re: Pismena bosanski jezik pricanje stvarnog događaja.

PostPostao/la Anđela23 dana 11/11/2012 17:42

kaj niko neće da odg :x :?
Anđela23

PostPostao/la Nuken dana 11/11/2012 17:57

Imao sam uvijek sve petice iz pismenih,pa sad da otkrijem svoju "tajnu".Rukopis,bolje rečeno nogopis mi je često znao kvariti ocjenu,ali ipak ako dobro napišete sastav onda vam petice "ne gine"
E ovako.Neka malac piše tekst po redosljedu(uvod,zaplet...)...Što više epiteta,stilskih figura i slično.Neka se malo pozabavi i samim detaljima(što više detalja,to bolje).Neka napiše tekst od minimalno 200 riječi,jer to je neka donja granica.Ne znam je li on učio RETROSPEKTIVU,ako jeste neka pokuša tako pisati,jet to prolazi kod svih nastavnica/ka.LP
Nuken

PostPostao/la i_ja_na_forumu dana 11/11/2012 18:03

Ja bih preporucila da pise neki smijesan dogadjaj koji je jedinstven. Meni su profesori uvijek govorili da mi stil pisanja i nije za 5, ali su mi je davali zbog orginalnosti. Nek i on pokusa =)

i sretno :)
i_ja_na_forumu

PostPostao/la sheilak dana 11/11/2012 18:15

@ Anđela23

Niko ti ne može dati takav savjet-osim same učiteljice. Jer, napokon, ona ima svoje kriterije, a ocjenjivanje pismenog sastava je izrazito subjektivno (kako si i sama pokazala primjerom kritika koje su dali pisac & uciteljica). Ne mozemo ti reci neka pise originalno, ako nije originalan (mozda mu mozes ti dati ideju) ili duhovito, ako nije duhovit. To bi bilo samo mucenje, ako bi to trazili od njega, koje nije vrijedno pismenog rada u osnovnoj. Sto me dovodi do onoga sto zapravo zelim reci: To je tek osnovna skola, nemoj ga forsirati i maltretirati zbog prosjeka u 5. razredu (ovo je vjerujem tek polugodiste). No, ako ti je zaista toliko stalo, sazovi komisiju, ako je to moguce u skoli koju dijete pohadja, nakon sto napise sastav, pa neka ona revidira ocjenu, ako ocjena nije primjerena. Ili ako ti smatras da nije primjerena.

Pusti dijete da pise od srca i iskreno, pa taman i za 2. Skola je to, uci se.
sheilak

PostPostao/la S4mpion dana 11/11/2012 18:47

Jedini recept za dobru ocjenu na pismenoj je poznavanje nastavnika,poznavanje onog sto nastavnik trazi u pismenoj vjezbi,pokusaj pronaci stare pismene vjezbe tvog djecaka u kojima je ostvario dobru ocjenu,malo prelistaj,vidi sta je kljucno,a imas i milion pismenih sastava na internetu,mislim da mogu biti od pomoci.Pismene sastave je skoro nemoguce objektivno ocijeniti.Isti pismeni sastav podijeli desetorici nastavnika,dobit ces veoma razlicite ocjene.Sretno.
S4mpion

PostPostao/la 123223 dana 11/11/2012 18:48

Stvarno kak te nije sramota optuzivat uciteljicu i trazit od drugih misljenje ako je zena rekla da nije za 5?
123223

PostPostao/la sheilak dana 11/11/2012 18:49

sta se ovo forumasi iz Hrvatske prepucavaju po bh-forumu? :D
sheilak

PostPostao/la Digla_da_kreci dana 11/11/2012 18:54

A mozda je nekada, pored super sastava, razlog za manju ocjenu i gramatika. Interpunkcijski znaci, razmak, citiranje i sl.
Digla_da_kreci

PostPostao/la plain vanilla dana 11/11/2012 19:03

Anđela23 je napisao/la:Dobar dan :)
Sutra moj malac ima pismenu pričanje stvarnog događaja.Da napomenem učiteljica pod događaj misli da opisujemo što se nekom drugom dogodilo.

Uciteljica sigurno ne misli da VI opisujete nego dijete samo :wink:

A koliko se sjecam, mada sam davno isla u skolu, pod dogadjajem se uvijek podrazumijevalo ono sto se dogadja drugome, a dozivljaj se odnosio na nasa iskustva.
plain vanilla

Lokacija: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

PostPostao/la Digla_da_kreci dana 11/11/2012 19:10

123223 je napisao/la:Stvarno kak te nije sramota optuzivat uciteljicu i trazit od drugih misljenje ako je zena rekla da nije za 5?

:mrgreen:
slika
Digla_da_kreci

PostPostao/la Muzikjunki dana 11/11/2012 19:13

Sto je najgore nikoga nece biti briga za tu peticu iz osnovne skole, a dijete ce zauvijek imati traume. Isto tako, nikoga nece biti briga ni za petice iz srednje, a i fakultet kad zavrsi, poslodavca nece zanimati ni da su sve desetke.
Nek dobije i 4, bitno je da malom objasnis neke druge stvari, vaznije u zivotu, a ocjene su prolazne.
Muzikjunki

PostPostao/la 123223 dana 11/11/2012 19:19

plain vanilla je napisao/la:A koliko se sjecam, mada sam davno isla u skolu, pod dogadjajem se uvijek podrazumijevalo ono sto se dogadja drugome, a dozivljaj se odnosio na nasa iskustva.

Kaj nije događaj ono sto se tebi dogodilo,a dozivljaj sto je neko drugi dozivio?
123223

PostPostao/la mrgreen dana 11/11/2012 19:23

Prođoh ja i kroz osnovnu, i srednju, i fakultet, a roditelji gotovo da nisu ni znali kakve su nam pismene i šta to prof traži. Ovo mi je i zastrašujuće i blesavo. Čuj komisija zbog pismene :-)

Pusti dijete da živi, 4 ili 5, nije smak svijeta, važno je da se potrudi i uradi onako kako najbolje zna. pa ako je to za 4 a ne za 5, prezivjece :wink:
mrgreen

PostPostao/la MajcinaDusica dana 11/11/2012 19:25

Događaj nije opisivanje nečeg šta se desilo drugom. Događaj je opisivanje događaja, onoga šta se desilo (bez obzira kome), hajmo reći objektivno. Za razliku od doživljaja koji opisuje ono kako je neko to doživio, šta je osjećao, subjektivno.

Jedino učiteljica zna šta je i kako djecu učila i kako će od njih tražiti da to znanje pokažu. To što je neko "pisac raznih knjiga" ne kvalificira ga za ocjenjivanje radova djece u osnovnoj školi. Uostalom, otkud piscu pismeni rad vašeg djeteta, kad su pismeni radovi zvanični dokumenti škole koji se ne smiju iznositi iz škole?

I na kraju, ako sam dobro shvatila, djetetu od ocjene iz tog sastava zavisi hoće li proći odličnim ili vrlodobrim. Proći gdje? Sad je novembar, ni polugodište nije blizu a kamoli kraj godine. O kakvom prolazu govorite?

Osim toga vrlodobar uspjeh je VRLO DOBAR. Prestanite dijete opterećivati ocjenama, u školu se ide da se stekne znanje a ne da se napišu ocjene.
Zadnja izmjena: MajcinaDusica; 11/11/2012 19:42; ukupno mijenjano 1 put/a.
MajcinaDusica

PostPostao/la numizmatic dana 11/11/2012 19:26

Muzikjunki je napisao/la:Sto je najgore nikoga nece biti briga za tu peticu iz osnovne skole, a dijete ce zauvijek imati traume. Isto tako, nikoga nece biti briga ni za petice iz srednje, a i fakultet kad zavrsi, poslodavca nece zanimati ni da su sve desetke.
Nek dobije i 4, bitno je da malom objasnis neke druge stvari, vaznije u zivotu, a ocjene su prolazne.

Ko hoće u gimnaziju ocjene iz osnovne su bitne
Isto i za fakultet, kad nadru iz Čekrčića Donjih sa prosjekom 5.5 ima da te nema
numizmatic

PostPostao/la sheilak dana 11/11/2012 19:26

mrgreen je napisao/la:Prođoh ja i kroz osnovnu, i srednju, i fakultet, a roditelji gotovo da nisu ni znali kakve su nam pismene i šta to prof traži. Ovo mi je i zastrašujuće i blesavo. Čuj komisija zbog pismene :-)

Pusti dijete da živi, 4 ili 5, nije smak svijeta, važno je da se potrudi i uradi onako kako najbolje zna. pa ako je to za 4 a ne za 5, prezivjece :wink:

Komisija je bila ironican prijedlog :wink:

@123223

Da niste kojim slucajem povezani sa forumasicom pod nickom Anđela 23? Ili da niste kojim slucajem trol? :D
Zadnja izmjena: sheilak; 11/11/2012 19:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
sheilak

PostPostao/la kokuz_sa dana 11/11/2012 19:30

jadne uciteljice,nastavnice i profesorice(naravno sve i u muskom rodu)
sa ovakvim danasnjim roditeljima i njihovom bogom datom djecurlijom :zjev:
kokuz_sa

PostPostao/la Nisrin dana 11/11/2012 19:43

A zasto ne pustiti da dijete razmislja svojom glavom? Dati mu slobodu i poticati ga da sam razmislja o cemu bi mogao pisati, kojoj vrsti dogadjaja, ja nisam cak ni za to da se daju konkretne ideje! Jer moje vidjenje dogadjaja je individualno i ako ja tebi kazem da pises o sportskim igrama koje su bile veliki dogadjaj za djecu u BiH u junu i julu neces napisati ni priblizno kao ja...:S

Roditelji previse pritiscu djecu, opterecuju nebitnim stvarima, jer ocjena nikad nije bilo mjerilo znanja! Glupo je uciteljici tvrditi da vase dijete zalsuzuje 5, kad ste vi roditelj i samim tim ste SUBJEKTIVNI!

Vec je neko rekao neka povede racuna o rukopisu, pravopisu, gramatici, nek taj dogadjaj ima logican slijed, nek bude sto vise opisa konkretnih, neka koristi stilske figure poredjenja pa cak i hiperbole, i to zvuci interesantno! Najbitniji je smisao jednog rada koji na kraju neka ima odredjenu pouku, barem sam ja tako zavrsavala sve radove, kraj je uvijek bio najupecatljiviji!
A ja sam uvijek pocinjala pismenu vjezbu sa nekim citatom, i to dan danas radim o cemu god da pisem!

Istina je da niko nema uvijek koncentraciju na nivou, mi u osnovnoj skoli cak nismo znali sta ce nam biti tema na pismenoj vjezbi...a sto se tice prosjeka, ako sve zavisi od bosanskog onda nek zavisi! Jer znaci ni u drugim predmetima nema 5ice, stoga to je djetetov kapacitet, bez icijeg pritiska obavlja svoje skolske obaveze i mislim da je red da ga prestanete toliko forsirati, kako vam dijete ne bi imalo dugorocne posljedice psihicke naravi!
Nisrin

PostPostao/la Ma.Le.Na dana 11/11/2012 19:52

Meni nije jasno kakva je to pismena gdje je unaprijed :roll: poznata tema :-/
I kako mislis da uciteljici poturis....da dijete nauci napamet ili sta :?
Uciteljice def Nisu dovoljno obrazovane da ocjenjuju neciji lit. stil....I sama sam znala dozivjeti isto....Ali svakako rjesenje nije uciti dijete da vara..
Zadnja izmjena: Ma.Le.Na; 11/11/2012 19:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ma.Le.Na

PostPostao/la It_is_a_Leclerc dana 11/11/2012 19:52

Znam da će se mnogi smijati, ali ja mislim da su ocjene iz takvog jednog segmetna, za dijete koje tek uči pravila izražavanja, upotrebe jezika, zapravo od ključnog značaja. Ja imam sreću da sam, kažu, prilično talentiran za pisanu riječ, tako da nisam nikad imao problema s tim, ali znam ljude koji zapravo imaju sjajne ideje, ali zbog trauma i kompleksa koje im nabiju nestručni prosvjetni radnici, ne znaju i ne mogu se kvalitetno izraziti.

I to ostaje do kraja života, a to je jako važno. Jer, kako da dijete kojem je potpuno uništeno samopouzdanje da zna bilo šta napisati još u osnovnoj školi, prvo izađe na kraj sa puno komplikovanijim literarnim zadacima u srednjoj školi (za koje je potrebno i znanje, i umijeće, i poznavanje književnosti), a onda i da se kroz život nosi sa, recimo, pisanjem biografija, molbi, itd.

Nema smisla tražiti da neko drugi napiše sastav jer, ma koliko se mi trudili, iskusan učitelj će prepoznati rad jednog 10-ogodišnjaka, i nekog starijeg. Moj savjet je da djetetu date ideju o kojoj bi mogao pisati, malo je usmeno razradite, predložite šta da opisuje, šta da doda, itd. I naravno, da to bude kvalitetno, gramatički tačno, i sa tri obavezna dijela.

Eto.. :)
It_is_a_Leclerc

PostPostao/la Mr. Brightside dana 11/11/2012 19:57

Smells like troll spirit :mrgreen:
Mr. Brightside

PostPostao/la sheilak dana 11/11/2012 19:58

Mr. Brightside je napisao/la:Smells like troll spirit :mrgreen:

slazem se, i to u duplom izdanju. :wink:
sheilak

PostPostao/la Mr. Brightside dana 11/11/2012 20:01

sheilak je napisao/la:
Mr. Brightside je napisao/la:Smells like troll spirit :mrgreen:

slazem se, i to u duplom izdanju. :wink:

al' to ne bi bilo ništa posebno, da vani nema mali milion roditelja koji se ponašaju baš ovako :D

ne pravite svoju djecu glupljim nego što jesu.. molim vas :cry:
Mr. Brightside

PostPostao/la rexmax dana 11/11/2012 20:21

Anđela23 je napisao/la:Dobar dan :)

Draga gospodjo, vi ste primjer jako lose mame, i ja nebi zelio imati takvu mamu.
Pravis od djeteta degenerika, radi svojeg egoizma sto ce se sasvim sigurno negativno odraziti kroz njegovu buducnost ukoliko nastavis biti toliki egoista.
S postovanjem prema vasem djetetu!
rexmax

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: titinho i 9 gostiju.