pik .ba

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator/ica: ladyblue18

pik .ba

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 14:25

Pozdrav.
Posto sam novi clan na pik .ba , i vec sam stavio par stvari na 1Km aukciju , i imam ponuda.
Zanima me kako ide placanje preko poste-uplatnice.Zamolio bih za objasnjenje.Znam za postarinu , to pri preuzimanju kupac placa,ali ovo mi nije jasno .
Hvala :D
tiok

Re: pik .ba

PostPostao/la mrtva kokoš dana 02/08/2011 14:28

pa ovako nek ti slika uplatnicu i kad vidis da je ok i da su legle pare ti mu saljes artikal. samo sumnjam da ce tebi neko tako uplacivati, pogotovo jer si novi. haj da sam ja u pitanju pa onda inekako :mrgreen: 8-)
mrtva kokoš

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 14:28

Splinter je napisao/la:pa ovako nek ti slika uplatnicu i kad vidis da je ok i da su legle pare ti mu saljes artikal. samo sumnjam da ce tebi neko tako uplacivati, pogotovo jer si novi. haj da sam ja u pitanju pa onda inekako :mrgreen: 8-)

a koji su drugi nacini placanja?Banka ili sta
tiok

PostPostao/la yellow cat dana 02/08/2011 14:34

a kako ja mogu biti sigurna da će mi kupljenu stvar i poslati?
yellow cat

PostPostao/la mrtva kokoš dana 02/08/2011 14:36

pa jedan nacin ti je preko banke sa ovom uplatnicom, a drugi nacin ti je kada kupcu stigne artikal, on ga na licu mjesta placa, naravno ti trebas cekati sad povrat novca ali to su ti u biti 2 najsigurnija nacina..
mrtva kokoš

PostPostao/la mrtva kokoš dana 02/08/2011 14:40

yellow cat je napisao/la:a kako ja mogu biti sigurna da će mi kupljenu stvar i poslati?

pa za ove uplatnice preko banke to ides na povjerenje, vidis dojmove od ostalih kupaca, broj transakcija i sve to. mada ja licno izbjegavam takav nacin kupovine. na ovo bih se odlucio kada bi bila u pitanju neka manja vrijednost robe. jer ne vjerujem da bi neko svoj rejting tako prodao zbog par markica...
a za ovu drugu opciju nemas rizika kad ti dodje na adresu platis pouzecem i gotovo..
mrtva kokoš

PostPostao/la yellow cat dana 02/08/2011 14:48

Splinter je napisao/la:
yellow cat je napisao/la:a kako ja mogu biti sigurna da će mi kupljenu stvar i poslati?

pa za ove uplatnice preko banke to ides na povjerenje, vidis dojmove od ostalih kupaca, broj transakcija i sve to. mada ja licno izbjegavam takav nacin kupovine. na ovo bih se odlucio kada bi bila u pitanju neka manja vrijednost robe. jer ne vjerujem da bi neko svoj rejting tako prodao zbog par markica...
a za ovu drugu opciju nemas rizika kad ti dodje na adresu platis pouzecem i gotovo..

ja sam mislila kupiti nešto za bebu, povoljno je, čovjek bi mi poslao autobusom, a da prije toga ja uplatim.. ali bojim se da će me zeznuti, pa radije ne bih.
yellow cat

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 14:51

Splinter je napisao/la:pa jedan nacin ti je preko banke sa ovom uplatnicom, a drugi nacin ti je kada kupcu stigne artikal, on ga na licu mjesta placa, naravno ti trebas cekati sad povrat novca ali to su ti u biti 2 najsigurnija nacina..

Eh to je ono sto bih koristio..da kupac ne moze podignuti artikal dok ne plati nas licu mjesta..znaci ja njemu posaljem , kada stigne on plati i uzme i onda se meni vraca uplatnica i j apodignem pare.. to je ja mislim i najsigurniji nacin :D
tiok

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 14:53

:D
Zadnja izmjena: tiok; 02/08/2011 14:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
tiok

PostPostao/la Arslan_11 dana 02/08/2011 14:53

yellow cat je napisao/la:
Splinter je napisao/la:

ja sam mislila kupiti nešto za bebu, povoljno je, čovjek bi mi poslao autobusom, a da prije toga ja uplatim.. ali bojim se da će me zeznuti, pa radije ne bih.

pa neka ti posalje postom pouzecem, a ti preuzmi troskove postarine..ako je nesto manje to je 4 ev. 5 km neka za taj iznos digne cijenu i ti mirna, a i on!
Arslan_11

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 14:55

pa neka ti posalje postom pouzecem, a ti preuzmi troskove postarine..ako je nesto manje to je 4 ev. 5 km neka za taj iznos digne cijenu i ti mirna, a i on![/quote]

mozes li malo pojasniti to "pouzecem" jer sa cesto vidjao u opisu da salju pouzecem .
tiok

PostPostao/la MyCore dana 02/08/2011 14:56

Ma pusti uplatnice, samo brzom postom i placanje pouzecem, nema lazi nema prevare
MyCore

PostPostao/la mrtva kokoš dana 02/08/2011 14:57

yellow cat je napisao/la:

vidis transkacije, ko, kad, gdje, skim ako ti je tu nesto sumnjivo. kazes mu da posalje sa autobusom, ako treba da ces ga nazvati na telefon da dokazes da si ozbiljan kupac, i ako je on ozbiljan prodavac i ako je artikal u dobrom stanju kako je napisao njemu nece biti problem da na taj nacin izvrsite kupovinu...

naravno neko kao prodavac snosi isto tako rizik, da li ce odredjeni proizvod biti kupljen, je li ok adresa, da se neko nije zezao, stoga najbolje je te sitne detalje utvrditi preko telefona kako bi se dokazala ozbiljnost. mozda ti iz tog razloga i ne zeli slati artikal na adresu, jer i on sam snosi rizik...

mene licno i mrzi slati nekome nesto van sarajeva, pogotovo sto mi se vrijednost robe krece oko stotinjak KM-ova, a druga stvar nije mi toliko hvala Bogu zapelo da ja sad moram kao nesto prodati hitno ili sl..
mrtva kokoš

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 14:59

:bih:
Zadnja izmjena: tiok; 02/08/2011 15:15; ukupno mijenjano 1 put/a.
tiok

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 15:14

:)
tiok

PostPostao/la mrtva kokoš dana 02/08/2011 15:15

tiok je napisao/la:I opet pitam , sta znaci pouzecem , kako to ide , na koji nacin?

ti posaljes artikal na njegovu adresu, kad mu stigne artikal, on daje pare na licu mjesta, pare se kasnije vracaju tebi preko poste ili vec nekog drugog servisa preko kojeg si ugovorio primopredaju...
mrtva kokoš

PostPostao/la yellow cat dana 02/08/2011 15:23

Arslan_11 je napisao/la:pa neka ti posalje postom pouzecem, a ti preuzmi troskove postarine..ako je nesto manje to je 4 ev. 5 km neka za taj iznos digne cijenu i ti mirna, a i on!

dječiji krevetić.. mislim da bi skuplja poštarina bila.
yellow cat

PostPostao/la Black swan dana 02/08/2011 15:50

zato postoji nešto što se zove povjernje i ocjene dosadašnjih kupaca i prodavača koji su radili s tim likom

treba i paziti na to da nije isto ako neko obavi transakciju od 500 maraka ili 100 transakcija od po 1-2 marke...
sve proučiti i onda se odlučiti na kupovinu...
Black swan

PostPostao/la yellow cat dana 02/08/2011 16:54

je li može prodavac mijenjati početnu cijenu jednom kad stvar stavi na aukciju?
yellow cat

PostPostao/la tiok dana 02/08/2011 16:58

yellow cat je napisao/la:je li može prodavac mijenjati početnu cijenu jednom kad stvar stavi na aukciju?

ne,kako ja znam
tiok

PostPostao/la Decerto dana 02/08/2011 17:42

Ma kazes mu salji mi poduzecem,dodju ti na vrata,platis cijenu artikla i prevoz (ako prodavac ne placa) i to je to.Najlakse i najsigurnije.
Decerto

Lokacija: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

PostPostao/la Suzie Q dana 05/08/2011 11:00

vidjela sma na Pik-u da mnogi za sitnije iznose koriste i naplatu putem uplaćivanja bona za mobitel na račun, to mi je skroz ok
ja sam više puta kupovala preko Pik-a, i prodavala naravno. gdje god se moglo sastala sam se osobno s kupcem/prodavačem a ostalo sam plaćala preko banke. kupovala sam od provjerenih prodavača koji su imali već dosta uspješnih transakcija i dojmova bivših kupaca tako da je sve funkcioniralo super. nemam, dakle, neugodna iskustva.
Suzie Q

PostPostao/la iSwagga dana 05/08/2011 11:07

:run:
iSwagga

PostPostao/la Duspa dana 07/08/2011 03:30

U početku je najbolje da se odradi kupoprodaja u mjestu gdje zivis i da dobijes par dojmova. Tako sam ja u početku i onda sam počeo sa slanjem. Sad imam preko 300 transakcija tako da ljudi nema razloga da ne vjeruju, ali uvijek se nađe pojedinaca.

Što se tiče slanja, ja preferiram da onaj ko uzima od mene (bilo knjige, stripove, militariju ili gramofonske ploče) prvo uplati novac (+poštarinu koja zavisi od težine i načina slanja) na mjo žiro-račun. Ako uplati u RB banci trebaju negdje 2-3h da legne na račun, i ja provjerim na bankomatu i ako je sve OK, onda šaljem.

Također, slao sam i pouzećem. Poštarina je skuplja, ali ako kupac ima nekoliko pozitivnih komentara od različitih ljudi onda pristajem na rizik jer uzimam podatke sve njegove plus broj telefona, a prije toga ga kontaktiram (jer bilo je situacija da se neko prijavi i da adresu iz ciste zezancije). Razlog zasto ovo radim je taj sto ja ovdje platim postarinu, a ako on ne podigne, onda mi se pošiljka vrati, a ja ispušio lovu za poštarinu (kad sam slao ploče i neke teže knjige u RS onda je znala ići i do 10 KM). Uvijek čuvam sve uplatnice i potvrde o slanju i čim pošaljem na mail šaljem potvrdu.

Do sada nisam imao negativnih iskustava ( u smislu da ispušim novac jer sam bio oprezan) ali sam imao milion situacija kada neko nesto naruči i ja mu zapakujem i sve sta treba, a on se vise nikada ne javi niti uplati novac, ali valjda ce biti uvijek takvih ljudi (mada ne vidim smisla zasto naruciti nesto, dati adresu i onda nikada ne uzeti).

Ako ima kakvih pitanja, pucaj :)
Duspa

PostPostao/la tiok dana 29/10/2011 12:25

Duspa je napisao/la:U početku je najbolje da se odradi kupoprodaja u mjestu gdje zivis i da dobijes par dojmova. Tako sam ja u početku i onda sam počeo sa slanjem. Sad imam preko 300 transakcija tako da ljudi nema razloga da ne vjeruju, ali uvijek se nađe pojedinaca.

Što se tiče slanja, ja preferiram da onaj ko uzima od mene (bilo knjige, stripove, militariju ili gramofonske ploče) prvo uplati novac (+poštarinu koja zavisi od težine i načina slanja) na mjo žiro-račun. Ako uplati u RB banci trebaju negdje 2-3h da legne na račun, i ja provjerim na bankomatu i ako je sve OK, onda šaljem.

Također, slao sam i pouzećem. Poštarina je skuplja, ali ako kupac ima nekoliko pozitivnih komentara od različitih ljudi onda pristajem na rizik jer uzimam podatke sve njegove plus broj telefona, a prije toga ga kontaktiram (jer bilo je situacija da se neko prijavi i da adresu iz ciste zezancije). Razlog zasto ovo radim je taj sto ja ovdje platim postarinu, a ako on ne podigne, onda mi se pošiljka vrati, a ja ispušio lovu za poštarinu (kad sam slao ploče i neke teže knjige u RS onda je znala ići i do 10 KM). Uvijek čuvam sve uplatnice i potvrde o slanju i čim pošaljem na mail šaljem potvrdu.

Do sada nisam imao negativnih iskustava ( u smislu da ispušim novac jer sam bio oprezan) ali sam imao milion situacija kada neko nesto naruči i ja mu zapakujem i sve sta treba, a on se vise nikada ne javi niti uplati novac, ali valjda ce biti uvijek takvih ljudi (mada ne vidim smisla zasto naruciti nesto, dati adresu i onda nikada ne uzeti).

Ako ima kakvih pitanja, pucaj :)

Jel kad šaljem pouzećem , to ide preko poste ? odnesem paket u postu i posaljem ? ili ...?
tiok

Sljedeća

Natrag na Elektronski i štampani mediji

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.