Pijesak u bubregu

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Pijesak u bubregu

PostPostao/la cyprus dana 13/06/2012 01:17

Vjerovatno postoji, ali ne nađoh temu koja tretira ovaj problem... Znam da postoji tema o razbijanju kamena, ali ja definitivno nemam kamen koji treba razbijat, već navodno sitni pijesak...

Pa, evo ukratko šta me muči...

Naime, u oktobru prošle godine jedno jutro sam se probudio sa nesnosnim bolovima na lijevoj strani, kakve nikad prije ni slične nisam osjećao... Dovuko sam se nekako do hitne, pa poslije na Koševo... Uglavnom rekoše mi da vjerovatno imam kamen u bubregu ili pijesak... Nakon pretraživanja mi rekoše da krupnog kamenja nema, i da je vjerovatno u pitanju malo pijeska, koji se jedva vidi na ultrazvuku...

Međutim, to ''malo pijeska'' me muči već skoro 9 mjeseci... :-) Donedavno je prosječno svaki jedan mjesec me uhvatio napad ovih bolova (uvijek samo lijeva strana), koji obično traje nešto više od pola dana, a ponekad pređe i u drugi dan... Dvaput je to bilo praćeno izmokravanjem krvi... Tj. krvava mokraća je jednom bila praćena bolovima, drugi put nije... Međutim, u zadnja dva mjeseca, napadi su postali učestaliji, pa tako se prosječno jednom sedmično sad javlja... Primjetio sam da to često zna bit ako prethodno nešto teško podignem... Npr. danas sam jaranu pomago da preseli neke stvari i evo večeras me dok ovo pišem opet boli... A možda to i nema nikakve veze...

Eh, ono što je meni tu nejasno je kako je moguće da nešto što se i ne vidi (ja nikad nisam vidio da mi izlazi ikakav pijesak, jedino što mi je mokraća nekad tamnija, nekad svijetlija) prouzrokuje takve belaje? :-) Da li je moguće da je riječ o nečemu drugom? Na Koševu sam u međuvremenu se potrefio pet puta kod pet različitih doktora, koji su mi manje više iste stvari pričali: više čaja i tečnosti, više kretanja, rowatinex, buscopan i voltaren čepići (bez njih bih crko)... Međutim, mjesecima poslije evo stvar ne da nije bolje, nego mi se čini i da je gore... Jedino što sad nešto bolje podnosim bol... sad ne znam jel to zbog toga što je ona manja ili što sam se ja naviko... Da li je ovo sve normalno kada se radi o pijesku? Šta mi je činiti? :-) :-)
cyprus

Re: Pijesak u bubregu

PostPostao/la azurna_obala dana 13/06/2012 01:28

Moraš više šetati :D
azurna_obala

PostPostao/la starii dana 13/06/2012 06:34

mlaka piva i rjesio si problem :D
starii

PostPostao/la spacek dana 13/06/2012 07:39

Drug, to je sasvim normalno poslije 30-te...a garant si prekucao tu cifru :)
Uglavnom, ista stvar...ne tako učestalo ko u tebe (vjerovatno si manje fizicki aktivan, a vise za kompom). Uglavnom, uzimaj sto vise tecnosti (al da nije obicna cesmovaca voda). Pij cajeve (brusnica, uva...al ne one filter vrecice - vec sam zamuti) al ih pij ujutro i navece, prokuhaj vodu, pijuckaj Prolom vodu, mlatni 2-3 pive vikendom - pred utakmicu i sl. Protrci koju turu, nadji neki termin...pa ces vidjeti bolova prvih 7 dana i mutne mokrace...a onda poslije sve ide kako treba dok to ne ispisas iz sebe!
A ti garant ovako: Pijes flasiranu vodu ili iz cesme svako malo, udaras ljutu za vikend, inertan si, samo za kompom sjedis...i cim se malo pokrenes eto belaja, hem ufati u ledjima hem propisas krv....vidis odmah ti se tijelo sveti zbog nezdravog zivota ;)h
spacek

PostPostao/la anjusha dana 13/06/2012 10:41

Prijateljica mi je imala velikih problema sa pjeskom, i sad joj je bolje.
Koristila je sljedece stvari:

Crnoj rotkvi odsijeći kapicu,izdubiti kao fildzan tako da na kori ostane oko 1 cm mesa.Napuniti medom,poklopiti kapicom i ostaviti da stoji 24 sata. Med se istopi i bude tečno. Poslije 24 sata popiti to na ex. Ta ista rotkva može da se koristi 2-3 dana,dok se meso ne istanji.Najbolji učinak je da se ovo pije 2 puta dnevno (3 rotkve spremiti ujutro i 3 uveče),pa piti naizmjenično.

Nakon 3 sedmice bi trebalo doći do poboljšanja.

A evo za čaj recepti

Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence

Edgar Cayce posebno preporučuje čaj od sjemenke lubenice ljudima, koje imaju bubrežne kamence. Također pomaže kod stimulacije funkcije bubrega:

Da bi pripremili čaj, potrebna Vam je jušna žlica sjemenki lubenice, koje ste prethodno samljeli ili isjeckali. Prelijte sjemenke sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Zatim procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.

Čaj pijte tri puta tjednom, a možete ga piti i više puta na dan.

-----

Čaj od sjemenki celera (Apium Graveolens)

Jušnu žlicu sjemenki celera, friško mljevenih ili isjeckanih, prelijte sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.

Čaj pijte jedan put dnevno, tri puta tjednom. Nemojte koristiti ovaj čaj, ako ste trudni (sto pretpostavljam da nisi :P)

Sretno :)
anjusha

Lokacija: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

PostPostao/la pirmin dana 13/06/2012 22:17

cyprus je napisao/la:Znam da postoji tema o razbijanju kamena, ali ja definitivno nemam kamen koji treba razbijat, već navodno sitni pijesak...

Kako je ovo ustanovljeno?
Ultrazvukom ili kompjuterskom tomografijom?
pirmin

PostPostao/la cyprus dana 14/06/2012 02:37

spacek je napisao/la:Drug, to je sasvim normalno poslije 30-te...a garant si prekucao tu cifru :)
Uglavnom, ista stvar...ne tako učestalo ko u tebe (vjerovatno si manje fizicki aktivan, a vise za kompom). Uglavnom, uzimaj sto vise tecnosti (al da nije obicna cesmovaca voda). Pij cajeve (brusnica, uva...al ne one filter vrecice - vec sam zamuti) al ih pij ujutro i navece, prokuhaj vodu, pijuckaj Prolom vodu, mlatni 2-3 pive vikendom - pred utakmicu i sl. Protrci koju turu, nadji neki termin...pa ces vidjeti bolova prvih 7 dana i mutne mokrace...a onda poslije sve ide kako treba dok to ne ispisas iz sebe!
A ti garant ovako: Pijes flasiranu vodu ili iz cesme svako malo, udaras ljutu za vikend, inertan si, samo za kompom sjedis...i cim se malo pokrenes eto belaja, hem ufati u ledjima hem propisas krv....vidis odmah ti se tijelo sveti zbog nezdravog zivota ;)h

Heh, vidiš nisam doguro do 30-tih... U sredini sam 20-tih... Jel to znači da je ovo nenormalno za mene? :-D

Inače, za ostalo si prilično upravu... Nije baš da se nikako ne krećem, ali osim nekog prosječnog dnevnog pješačenja i šetnje obično nemam neke druge vrste kretanja... Dobar dio dana stvarno sjedim za kompjuterom, što zbog toga što imam posla na njemu, što zbog navike... Čak i pivu vrlo rijetko popijem... Ranije sam skroz malo tečnosti pio (mislim da sam zbog toga ovo i navuko), ali se u zadnje vrijeme trudim da pijem što više vode (istina česmovače)... kupujem i taj prolom kad mi padne na um...

Ali konto sam, da za sedmicu-dvije kad riješim ovo obaveza što imam, aktivnije se posvetim pokušajima izbacivanja pijeska :-D Hvala ti za sve ove savjete, trudiću se da ih maksimalno uvažim... :)
Zadnja izmjena: cyprus; 14/06/2012 02:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
cyprus

PostPostao/la cyprus dana 14/06/2012 02:40

anjusha je napisao/la:Prijateljica mi je imala velikih problema sa pjeskom, i sad joj je bolje.
Koristila je sljedece stvari:

Crnoj rotkvi odsijeći kapicu,izdubiti kao fildzan tako da na kori ostane oko 1 cm mesa.Napuniti medom,poklopiti kapicom i ostaviti da stoji 24 sata. Med se istopi i bude tečno. Poslije 24 sata popiti to na ex. Ta ista rotkva može da se koristi 2-3 dana,dok se meso ne istanji.Najbolji učinak je da se ovo pije 2 puta dnevno (3 rotkve spremiti ujutro i 3 uveče),pa piti naizmjenično.

Nakon 3 sedmice bi trebalo doći do poboljšanja.

A evo za čaj recepti

Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence

Edgar Cayce posebno preporučuje čaj od sjemenke lubenice ljudima, koje imaju bubrežne kamence. Također pomaže kod stimulacije funkcije bubrega:

Da bi pripremili čaj, potrebna Vam je jušna žlica sjemenki lubenice, koje ste prethodno samljeli ili isjeckali. Prelijte sjemenke sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Zatim procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.

Čaj pijte tri puta tjednom, a možete ga piti i više puta na dan.

-----

Čaj od sjemenki celera (Apium Graveolens)

Jušnu žlicu sjemenki celera, friško mljevenih ili isjeckanih, prelijte sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.

Čaj pijte jedan put dnevno, tri puta tjednom. Nemojte koristiti ovaj čaj, ako ste trudni (sto pretpostavljam da nisi :P)

Hvala i tebi :) S tim što sam ovo sa rotkvom već prakticiro ko mali, ali zaboravio sam kojim povodom... :-D A pokušam napravit i ove čudne čajeve :-D Štagod samo da se riješim ovog belaja ili da ga bar svedem na minimum...
cyprus

PostPostao/la cyprus dana 14/06/2012 02:44

pirmin je napisao/la:
cyprus je napisao/la:Znam da postoji tema o razbijanju kamena, ali ja definitivno nemam kamen koji treba razbijat, već navodno sitni pijesak...

Ultrazvukom... gore na Koševu na onaj njihov ultrazvuk nisu mogli ustanoviti sa sigurnošću, pa su me poslali kod privatnika... On mi je rekao i napisao da većih kamenja nema, te da ima malo pijeska (mikrolitijaza) i da se sve ostalo čini uredu...

Za kompjutersku tomografiju prvi put čujem :?
cyprus

PostPostao/la O'zone dana 14/06/2012 09:41

@cyprus nisam siguran gdje tačno osjećaš bol? Dali je to u lijevoj slabini ili niže prema preponi?

Iz svog ličnog iskustva predložio bih ti da odradiš RTG snimak lijevog mokraćnog kanala od bubrega do bešike, jer jedan dio kanala je hajmo reći nevidljiv za UZ a mene iskreno tvoji simptomi posjećaju na moje i čini mi se da ti je kamen krenuo u onoj prvoj turi bolova i zaglavio negdje nisko u kanalu.
O'zone

Lokacija: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

PostPostao/la djevojka iz sjene dana 14/06/2012 10:06

Moj suprug ima problema sa pijeskom u bubregu, koji se vremenom pretvori u kamen. Njemu je doktor savjetovao minimalno 3l tecnosti dnevno, rowatinex tablete i kretanje. Također, trebao bi izbjegavati mlijeko i mliječne proizvode, jer je sklon formiranju pijeska i kamena. On je čak uspio, pridržavajući se gore navedenih uputa, pretprošle godine izbaciti kamen od 2 cm i više manjih, a da to i nije osjetio nešto posebno (naravno, ima tu ''sreću'' da kod njega i kada se formira kamen ne bude tako čvrstog sastava, te se da razbiti).

Naravno, čim bude bolje, prestane se pridrzavati uputa, te opet naredne godine ima problema, prošle godine je čak morao na razbijanje kamena.

Sve u svemu, moj ti je savjet da se pridrzavas ovog dijela sa što više tečnosti, pogotovo preko zime kada je organizam manje aktivan i podložan stvaranju pijeska i kamena. S obzirom na to da si naveo da nekoliko sedmica imaš još obaveza nekih, pa bi poslije se pokušao posvetiti izbacivanju pijeska, taman ovaj period iskoristi da piješ tečnost i rowatinex, kada kreneš sa izbacivanjem, mlaka piva i što više kretanja da bi se pijesak što visš usitinio i da bi ga lakse izbacio (moj suprug je vozio biciklo i uspio za 10-tak dana izbaciti pijesak pa nije morao na razbijanje).

djevojka iz sjene

PostPostao/la Don Zivconi dana 14/06/2012 10:12

Samo zob je lijek za ove probleme i oni koji imaju zdrave bubrege trebaju da piju caj od zobi povremeno jeste da je odvratnog ukusa ali pomaze brate :D
Don Zivconi

PostPostao/la Hadzi Lojo dana 14/06/2012 10:56

Skoro 100% rezultate daje smola od bora ili smrce rastopljena u dvije dece ciste loze.
Nadji neki bor ili smrcu i zasjeci joj koru sjekirom, nakon sedam dana pokupi smolu koja se iscijedi. Jednu supenu kasiku smole pomjesaj sa 2 dl domace loze. Pij svako jutro na taste jednu kasiku tog rastvora, poslije toga mozes kaskicu meda pojesti.

Drugi recept je sok od breze, medjutim trebas cekati sljedece proljece, kada breza pocinje da pusta lisce.
Potrebno je da isbusis rupe u brezam na oko 2 m visine i da u rupu nabijes neku plastiscnu cjevcicu i svezes flase na iste(preko noci se napuni oko 2 L).Taj sok nakupi sto vise mozes i slobodno ga pij umjesto vode, mozes cuvati u frizideru ili hladnom podrumu. Kasnije fermentira i lici na bozu , tako da te ne iznenadi kiseli ukus, nece ti nista skoditi.
Hadzi Lojo

PostPostao/la Hadzi Lojo dana 14/06/2012 11:02

U jesen kada crne trnine pokrije prvi mraz, naberi ih i pokiseli u domacu lozu koja ce nakon dvije sedmice postati ljubicasta. (oko 300 grama trnina na 1L loze). Pij svako jutro naste srce i pred spavanje po jednu casicu. Drobi svako kamenje u bubrezima.
Takodje kod promjene godisnjih doba mozes praktikovati jednu sedmicu ovaj lijek, jako dobar za jetru i bubrege:
Iscjedi jedan limun i pomjesaj sa velikom kasikom maslinovog ulja i to pij na eks, ujutro i uvece sedam dana.
Ako sve ovo budes koristio, bices ko zmaj, a cuna ce da ti se dize da rodjena zena nece poznati.
Hadzi Lojo

PostPostao/la pirmin dana 14/06/2012 21:16

cyprus je napisao/la:
pirmin je napisao/la:

Ultrazvukom... gore na Koševu na onaj njihov ultrazvuk nisu mogli ustanoviti sa sigurnošću, pa su me poslali kod privatnika... On mi je rekao i napisao da većih kamenja nema, te da ima malo pijeska (mikrolitijaza) i da se sve ostalo čini uredu...

Za kompjutersku tomografiju prvi put čujem :?

Ultrazvuk je djecija igracka, u njega se nikako ne moze pouzdati.Pet urologa se pokusalo na meni
i nista nije moglo dijagnosticirati.
Tek CT ustanovi pravo stanje stvari, tako je barem bilo kod mene.
Dijagnoza: Kamenac velicine 7x4mm u lijevom bubregu + jos neke stvari cije nazive ne znam na nasem.
pirmin

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 3 gostiju.