Pew istrazivanje o muslimanima vascijelog dunjaluka

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Re: Pew istrazivanje o muslimanima vascijelog dunjaluka

PostPostao/la kritichar dana 12/05/2013 17:11

Alfons Kauders je napisao/la:
kritichar je napisao/la:ovdje svašta nešto piše, ja ne nađoh da je takav zakon u Pakistanu

E pa ja nadjoh, a vec sam taj odlomak citirao na ovoj temi.

nije ondje jasno rečeno, a i davno bilo
kritichar

PostPostao/la It_is_a_Leclerc dana 12/05/2013 17:16

29% smatra da se serijat treba primjenjivati i na pripadnike drugih vjera, dok 24% misli da vjerski sudovi trebaju rjesavati imovinske sporove

Osobe koje javno iznesu ovakve stavove, treba prijaviti nadležnoj policijskoj agenciji pod osnovom sumnje da su počinili krivično djelo - Udruživanje radi rušenja ustavno pravnog poretka u Federaciji.
It_is_a_Leclerc

PostPostao/la Alfons Kauders dana 12/05/2013 17:17

kritichar je napisao/la:
kritichar je napisao/la:ovdje svašta nešto piše, ja ne nađoh da je takav zakon u Pakistanu

E pa ja nadjoh, a vec sam taj odlomak citirao na ovoj temi.

nije ondje jasno rečeno, a i davno bilo

Treca sreca :D

Most countries of the Middle East and North Africa maintain a dual system of secular courts and religious courts, in which the religious courts mainly regulate marriage and inheritance. Saudi Arabia and Iran maintain religious courts for all aspects of jurisprudence, and religious police assert social compliance. Sharia is also used in Sudan, Libya, Afghanistan, and Somalia. Some states in northern Nigeria have reintroduced Sharia courts. In practice the new Sharia courts in Nigeria have most often meant the reintroduction of relatively harsh punishments without respecting the much tougher rules of evidence and testimony of regular courts. The punishments include amputation of one/both hand(s) for theft, stoning for adultery, and execution for apostasy. In 1980, Pakistan, under the leadership of President Zia-ul-Haq, the Federal Shariat Court was created and given jurisdiction to examine any existing law to ensure it was not repugnant to Islam[66] and in its early acts it passed ordinances that included five that explicitly targeted religious minorities: a law against blasphemy; a law punishing the defiling of the Qur'an; a prohibition against insulting the wives, family, or companions of the Prophet of Islam; and two laws specifically restricting the activities of Ahmadis, who were declared non-Muslims.
Under traditional Islamic law[67] an apostate may be given up to three days while in incarceration to repent and accept Islam again and if not the apostate is to be killed without any reservations.
Alfons Kauders

Lokacija: _________________________________8===D (Powered by QuoteKita™)

PostPostao/la Alfons Kauders dana 12/05/2013 17:22

SugarCookie je napisao/la:Strah me da sada ne djelujem radikalno, nakon nekih komentara, koji su izrazili negodovanje prema šerijatskim kaznama. Međutim, moram priznati, da uz svoje skromno znanje o tim istim, smatram da su neke, sa naglaskom na "neke", opravdane.

Odsjecanje ruke, kao vid tjelesne kazne za kradljivca, je čin sa izuzetno snažnom porukom. Naravno, prije nego što bude donesena presuda o vršenju te kazne nad pojedincem se moraju uzeti u obzir parametri okolnosti. Prventstveno; "Zašto je to uradio?". Kao što sam nekoliko puta pročitao; sve je dozvoljeno, ako je u pitanju potreba. Ako, dotična individua nema, ali stvarno nema, i bila je prisiljena da ukrade, onda krivicu snosi država. A onda imamo mi u samom vrhu naše državne ljestvice one, koji radi svoje nezasitnosti uzimaju od onih kojima sigurno više treba nego njima.. Pa ne treba čovjeku sa zdravim razumom vjera, da bi osjećao bijes prema takvoj osobi i želju da joj se stane u kraj.

Kamenovanje za blud je danas tema mnogih kontoverznih rasprava, gdje se i učenjaci razilaze, jedni kažu da nema opravdanih izvora za kamenovanje, dok drugi kažu da ima; i tako u krug. Subjektivno, bez ikakvog znanja, koje se može uzeti u obzir, bih morao reć da je to u najmanju ruku zastrašujuće, ali neću dalje da pričam, ne bi li se tako ogriješio.

A itekako sam za uvođenje smrtne kazne. Koliko puta sam čuo da je to barbarski-nehumani-nemoralni-zastarjeli čin ta smrtna kazna.. 'Ajmo reć da jeste. Šta su onda zločini poput: silovanja, ubijstva nedužnog čovjeka, trgovine ljudima, prodaja teških droga? Ako je to manifest napretka ljudske civilizacije, ili neki čin sofisticarnosti, onda bih radije bio barbar.

Ja bi prvi digao ruku za zakon po kojem bi se za kradju auta lomile obje noge, al ne ide. :D

Par problema sa odsjecanjem ruke. Prvo, opasno je - moze se umrijeti, a nije red nekog usmrtiti radi kradje. Drugi problem je sto se moze ispostaviti da je osudjeni bio nevin - iz zatvora ga mozes pustit, ali ruku mu ne mozes vratit. Treci problem je sto osudjenik ostaje invalid za zivot i drzava se mora brinuti o njemu, umjesto da se okoristi njegovim radom dok je u zatvoru. Cetvrti, i najveci problem je sto su takve kazne rezervisane za sirotinju.

Ja predlazem vadjenje bubrega. Vazda nekom trebaju, a svi imamo po dva... A ako opet za nesto budes osudjen, jebiga, vadi se usput i ostalo. :D
Alfons Kauders

PostPostao/la SugarCookie dana 12/05/2013 17:44

Slažem se sa navedenim problemima. Trebao sam između ostalog naglasiti da bi osuđenik morao biti uhvaćen na djelu, što danas vala i nije teško sa toliko kamera na svakom ćošku. Problemi nastaju u svjedočenju "poštenih" ljudi. Lahko je bilo definisati poštenost prije, u naseljima, koja danas ne bi važila ni kao sela. Šta ćemo u gradovima sa preko 100.000 ljudi? Ti ga znaj, je li dotični uvijek pošten, ili mu se omakne što šta kad se osami.. Međutim, jedan veliki problem sa šerijatskim zakonom i njegovim sprovođenjem u današnje vrijeme je taj nedostatak tretiranja istog zakona kao zakon Boga, i nedostatak straha prema samom Bogu, zbog čega se u zemljama,i koje imaju utemeljen šerijatski zakon, bore sa tim problemom, da se zakon sprovodi uglavnom nad siromašnim, dok bogatiji sloj društva prolazi nekažnjeno.

P.S. Njega bi morala država izdržavati, ali šta misliš koliko bi se reducirao broj kriminalaca na tom polju, kada bi vidjeli istrajnost u provođenju tog zakona?
SugarCookie

PostPostao/la live82 dana 12/05/2013 17:46

Uvjeti za kažnjavanje islamskim kaznama
Autor: Imâm Mûsâ bin Ahmed el-Hadždžâvî
Izvor: Zâd-ul-Mustakni´ (4/299-230)
Objašnjenje: Sâlih bin Fevzân el-Fevzân
Izvor: Eš-Šerh el-Muhtasar ´alâ Metn Zâd-il-Mustakni´ (4/299-230)

Obavezno je kazniti samo osobu koja je:
1) Spolno zrela
2) Svjesna
3) Praktičar
4) Spoznala zabranu
Vladar izvršava kaznu ili njegov zamjenik i to se neće raditi u džamiji.

Objašnjenje:
Obavezno je kazniti samo osobu koja je:
1) Spolno zrela
2) Svjesna
Jer ako ona to nije, nije obavezna da obožava Allâha. Ako nije zadužena da obožava, isto tako se neće kažnjavati za svoje grijehe. Vjerovjesnik (sallallahu ‘alejhi ve sellem) je rekao:
”Olovka je podignuta sa tri osobe.” [1]
Među njima je dijete i luđak.
3) Praktičar
To znači da primjenjiva muslimanske sudove i pravila. Prema tome, nevjernici koji se nalaze u svojim nevjerničkim zemljama te oni nevjernici kojima je obećana sigurnost u muslimanskim zemljama se ne računaju.
4) Spoznala zabranu
To znači da osoba koja nije spoznala da je djelo zabranjeno izbjegava kaznu. ´Omer, ´Osmân i ´Alî (radijallâhu ´anhum) su rekli:
”Samo oni koji imaju znanje bivaju kažnjeni.” [2]
Nije poznato da je iko drugi rekao nešto drugo.
Kaznu će izvršiti vladar ili njegov zamjenik… – Jer bi Vjerovjesnik (sallallahu ‘alejhi ve sellem) i njegove halife poslije njega izvršavali kazne. Ponekad bi odredio nekog drugog da to uradi umjesto njega. Jedan od razloga je sprječavanje nepravde i zloupotrebe.
… i to se neće raditi u džamiji. – Kazne će se izvršavati svugdje osim u džamiji. Znači nije dozvoljeno izvršavati kazne u džamijama. Hakîm bin Hizâm je rekao:
”Allâhov Poslanik (sallallahu ‘alejhi ve sellem) je zabranio da se sudovi izvršavaju u džamiji.” [3]

[1] Ahmed (6/100), Ebû Dâvûd (4398), en-Nesâ’î (6/156), Ibn Mâdže (2041) i et-Tajâlisî (1485).
[2] ´Abdur-Rezzâk (7/403) i el-Bejhekî (8/238).
[3] Ahmed (3/434), Ebû Dâvûd (4490), ed-Dârekutnî (3/85), el-Bejhekî (8/328) i el-Hâkim (4/378).
live82

PostPostao/la seln dana 13/05/2013 11:45

SugarCookie je napisao/la:
P.S. Njega bi morala država izdržavati, ali šta misliš koliko bi se reducirao broj kriminalaca na tom polju, kada bi vidjeli istrajnost u provođenju tog zakona?

Ne bi se reducirao ni mrve. Potencijalna kazna jos nikoga nije odvratila od cinjenja nekog djela.
Smrtna kazna postoji u USA, pa svaki dan neko nekog upuca.
seln

PostPostao/la harač dana 13/05/2013 12:04

anketa samo ističe ono što ponavljam već godinama - najveći dio "BH muslimana" su latentni ateisti
harač

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 12:12

harač je napisao/la:anketa samo ističe ono što ponavljam već godinama - najveći dio "BH muslimana" su latentni ateisti

Upravo tako.

Mozda nije bas najveci dio, al ocito je da je dosta takvih... 20, 30, 40 ili vise posto.
Alfons Kauders

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 12:22

seln je napisao/la:
SugarCookie je napisao/la:

Ne bi se reducirao ni mrve. Potencijalna kazna jos nikoga nije odvratila od cinjenja nekog djela.
Smrtna kazna postoji u USA, pa svaki dan neko nekog upuca.

Drakonske kazne nikad nisu bile dovoljne da putem nacela generalne prevencije odvrate sve potencijalne kriminalce... Npr. u mnogim saveznim drzavama u SAD i dalje imaju smrtnu kaznu - a ujedno i najveci broj ubistava per capita (Teksas npr)

Al jbg generalna prevencija ne pomaze u sljedecim situacijama, odokativno: kad neko misli da nece biti uhvacen, kada nekog zaboli hoce li biti uhvacen (ili ce pociniti samoubistvo) i kod zlocina pocinjenih u afektu (neko zatekne zenu s komsijom)

Iz istih razloga normalne drzave nemaju ni tjelesno kaznjavanje ni smrtnu kaznu, jer su prevazidjene i neefikasne. Da fakat funkcionisu, i Evropa bi imala smrtnu kaznu, kakva ljudska prava i slicne price.
Alfons Kauders

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 12:25

SugarCookie je napisao/la:Slažem se sa navedenim problemima. Trebao sam između ostalog naglasiti da bi osuđenik morao biti uhvaćen na djelu, što danas vala i nije teško sa toliko kamera na svakom ćošku. Problemi nastaju u svjedočenju "poštenih" ljudi. Lahko je bilo definisati poštenost prije, u naseljima, koja danas ne bi važila ni kao sela. Šta ćemo u gradovima sa preko 100.000 ljudi? Ti ga znaj, je li dotični uvijek pošten, ili mu se omakne što šta kad se osami.. Međutim, jedan veliki problem sa šerijatskim zakonom i njegovim sprovođenjem u današnje vrijeme je taj nedostatak tretiranja istog zakona kao zakon Boga, i nedostatak straha prema samom Bogu, zbog čega se u zemljama,i koje imaju utemeljen šerijatski zakon, bore sa tim problemom, da se zakon sprovodi uglavnom nad siromašnim, dok bogatiji sloj društva prolazi nekažnjeno.

Jednostavno nije tako. Takve kazne ne funckionisu, ne isplate se.

E sad, kad bi imali strasan problem s kriminalom, hiljade povratnika osudjenih na dozivotne, onda bi mogli pricati o smrtnoj kazni iz ekonomskih razloga. Ali osakatiti nekog i ostaviti ga narednih 50 godina na grbaci drustva jednostavno nema smisla, ni s moralnog, ni s ekonomskog stanovista.
Alfons Kauders

PostPostao/la stokton dana 13/05/2013 12:42

harač je napisao/la:anketa samo ističe ono što ponavljam već godinama - najveći dio "BH muslimana" su latentni ateisti

Upravo tako.

Mozda nije bas najveci dio, al ocito je da je dosta takvih... 20, 30, 40 ili vise posto.

Znači ti sa ovom temom želiš da dokažeš da su muslimani iz BiH ateisti :zzzz:
Ako neko kaže da je musliman ili kršćanin itd ko si ti da mu kažeš da to nije, to je zadiranje u osnovna ljudska prava.
To bi isto bilo ko kad bi tebi neko rekao da si ti musliman jer obavljaš neke muslimanske obrede.

PS. muslimani iz BiH su najtolerantniji ljudi u Evropi možda i u svijetu, za razliku od svojih komšija koji bi često želilili da ih nema( a svi su ko neki veliki vjernici koje mise ne propuštaju), i ne znam zašto su ti na meti uvijek muslimani, umjesto da budete ponosni što imaš takve sunarodnjake ti i taki ko ti koristite svaku priliku da pljujete po njima.

Otvori koju temu o katolicima i pravoslavcima imaš more primjera netolerancije kod njih naspram drugih i drugačijih,
Ja na ovom forumu nisam vidio da muslimani nešto napadaju vas ateiste, a sto puta naiđem na vas agresivne ateiste koji koriste svaku priliku da opletu po islamu i muslimanima, često bez ikakvog razloga, a glumite neku dobrotu i toleranciju :run: . Što dosta govori o vašoj netoleranciji da ne upotrijebim težu riječ.
stokton

PostPostao/la eman dana 13/05/2013 12:50

anketa samo ističe ono što ponavljam već godinama - najveći dio "BH muslimana" su latentni ateisti

Ne,zapravo po nekim pitanjima smo jako konzervativni,recimo preko 50% smatra da je serijat bukvalno Boziji zakon,tek 14% bi podrzao da se kci ili sin ozene/udaju sa krscane,93% ih ima samo prijatelje muslimane.Anadolija samo iznosi ono sto im pase,ima citav dokument.Slicni su i Albanci,Kosovari,Azeri i Turci
Zadnja izmjena: eman; 13/05/2013 12:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
eman

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 12:56

stokton je napisao/la:

Upravo tako.

Znači ti sa ovom temom želiš da dokažeš da su muslimani iz BiH ateisti :zzzz:
Ako neko kaže da je musliman ili kršćanin itd ko si ti da mu kažeš da to nije, to je zadiranje u osnovna ljudska prava.
To bi isto bilo ko kad bi tebi neko rekao da si ti musliman jer obavljaš neke muslimanske obrede.

PS. muslimani iz BiH su najtolerantniji ljudi u Evropi možda i u svijetu, za razliku od svojih komšija koji bi često želilili da ih nema( a svi su ko neki veliki vjernici koje mise ne propuštaju), i ne znam zašto su ti na meti uvijek muslimani, umjesto da budete ponosni što imaš takve sunarodnjake ti i taki ko ti koristite svaku priliku da pljujete po njima.

Otvori koju temu o katolicima i pravoslavcima imaš more primjera netolerancije kod njih naspram drugih i drugačijih,
Ja na ovom forumu nisam vidio da muslimani nešto napadaju vas ateiste, a sto puta naiđem na vas agresivne ateiste koji koriste svaku priliku da opletu po islamu i muslimanima, često bez ikakvog razloga, a glumite neku dobrotu i toleranciju :run: . Što dosta govori o vašoj netoleranciji da ne upotrijebim težu riječ.

Ne, ja samo hocu da dokazem da dobar dio ljudi koji se nazivaju muslimanima zapravo nemaju blage veze o vlastitoj vjeri. Brojevi to jasno pokazuju, a s druge strane je onih 3% koji bi kamenovali zene i sjekli ruke. Sta je s onim izmedju? Izgleda da je sve manje vjernika poput nasih djedova i nena - ili su neke pomahnitale bradonje, ili su fakticki nevjernici, koji se i dalje nazivaju muslimanima.

Kako je zadiranje u osnovna ljudska prava?! Ako vidim nekog kako dere klempetinu i zaljeva rakijom, ja mu ne mogu reci da nije musliman, ili da nije dobar vjernik? :-) Zamisli sad da neki ateista kaze kako zapravo vjeruje da ipak postoji nesto gore, ti mu kazes da je onda zapravo agnostik, i prekrsis mu ljudska prava??? :-)

Sto se tice price da su mi "na meti samo muslimani" mogu se samo slatko nasmijati. Za pocetak, ovo je slobodna drzava i ja cu kritikovati koga ja hocu. Ako ti smeta, prijavi me moderaciji. Dalje, procitaj malo sta sam pisao o Kacevendi, o djecojebcima u katolickoj crkvi, pomahnitalim cionistima, pa i o jebenim sektama poput onih Tom Kruzovih budala. E onda mi reci da pisem samo o muslimanima.

Drugim rijecima ili nemas pojma o cemu pricas, ili lazes (puno vjerovatnije) - sto je pravo dobar pristup kad se odlucis nekome drzati moralne lekcije, ono udrobiti malo lafine, a u isto vrijeme se kriti iza vjere.

Btw, otkud to da nikog od vjernika ne zanimaju ovi brojevi? Otkud to da se niko ne javi na temu pa kaze kako raja ne poznaje elementarne stvari, kako IZ treba uciniti vise da obrazuje i informise ljude, kako vjeronauk u skolama ne treba biti kvalitetniji? Izvini, ispade da je meni vise stalo do toga da imamo informisane muslimane nego samim muslimanima... I otkud to da vjernicima haman ne smeta onih 3% ljubitelja Rolling Stonesa i sablji? Pa i vas bi takvi ubijali bez pardona, isto kao i nas nevjernike...

Dakle veci sam problem ja sto pisem o tome, nego ti brojevi o kojim pisem, a koji bi trebali zabrinuti ponajprije vjernike.

Aferim kolega, aferim
Alfons Kauders

PostPostao/la stokton dana 13/05/2013 13:14

Iza svake svoje riječi stojim, a ti i dalje prodaji svoju moralnost nekom drugom.

Još nas porediš sa kačavendom ratnim zločincem i ostalim pedofilima koji su blagosiljali klanje muslimana i time opravdavaš svoju opsjednutost muslimanima :lol: To samo dokazuje kakva si osoba.

Da nije tih istih zadrtih muslimana bilo ne bi bilo ni tebe ni mene ni ove države, jer bi te prijateljske komšija poslale u vječna lovišta samo zbog drugačijeg imena bez obzira što bi im ti rekao da nisi musliman i da si ateist ili ti ga agnostik.

A ti i dalje izjednačavaj i satanizuj i prdeklači kako smo ovakvi i onakvi, ali istoriju i istinu o Bosanskim muslimanima ne možeš promjeniti ma koliko se trudio.

Sellam :D
stokton

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 13:27

stokton je napisao/la:Iza svake svoje riječi stojim, a ti i dalje prodaji svoju moralnost nekom drugom.

Još nas porediš sa kačavendom ratnim zločincem i ostalim pedofilima koji su blagosiljali klanje muslimana i time opravdavaš svoju opsjednutost muslimanima :lol: To samo dokazuje kakva si osoba.

Da nije tih istih zadrtih muslimana bilo ne bi bilo ni tebe ni mene ni ove države, jer bi te prijateljske komšija poslale u vječna lovišta samo zbog drugačijeg imena bez obzira što bi im ti rekao da nisi musliman i da si ateist ili ti ga agnostik.

A ti i dalje izjednačavaj i satanizuj i prdeklači kako smo ovakvi i onakvi, ali istoriju i istinu o Bosanskim muslimanima ne možeš promjeniti ma koliko se trudio.

Stani, hoces reci da sam izjednacio muslimane sa ratnim zlocincima i pedofilima zato jer sam pljuvao Kacavendu i kojekakve crkvene djecojebce, isto kao sto pljujem i ovih 3% nasih bradonja?! :-)

Ako si vec vjernik, onda ne bi trebao konzumirati LSD na sabahu. Toliko, ugodan dan zelim.
Alfons Kauders

PostPostao/la Banksy dana 13/05/2013 13:46

Alfons Kauders je napisao/la:Sax i Anadolija uradise jutros jako pozitivan clanak na ovu temu, kao dobro kotiramo u istrazivanju Pew Research Centra...

http://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-muslimani-su-medju-najtolerantnijima-u-svijetu/130512015

Inace istrazivanje je ovdje, i ne bi mi mrsko da malo proshnjofam i vidim ima li sta interesantno (ruzan dan, nidje mi se ne izlazi)

http://www.pewforum.org/Muslim/the-worlds-muslims-religion-politics-society.aspx

Da ne tražim, znaju li se uzorak i struktura ispitanika?
Banksy

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 13:51

Banksy je napisao/la:
Alfons Kauders je napisao/la:Sax i Anadolija uradise jutros jako pozitivan clanak na ovu temu, kao dobro kotiramo u istrazivanju Pew Research Centra...

http://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-muslimani-su-medju-najtolerantnijima-u-svijetu/130512015

Inace istrazivanje je ovdje, i ne bi mi mrsko da malo proshnjofam i vidim ima li sta interesantno (ruzan dan, nidje mi se ne izlazi)

http://www.pewforum.org/Muslim/the-worlds-muslims-religion-politics-society.aspx

Da ne tražim, znaju li se uzorak i struktura ispitanika?

Ima metodologija na dnu, oko 1500 ljudi, oversampling u FBiH, ali nema detalja tipa obrazovanja, regionalne zastupljenosti i sl. Znaci ima nesto malo, ali sturo fakat

btw dobro Kerumu, zna se cojk opustit :D
Alfons Kauders

PostPostao/la stokton dana 13/05/2013 13:55

stokton je napisao/la:Iza svake svoje riječi stojim, a ti i dalje prodaji svoju moralnost nekom drugom.

Stani, hoces reci da sam izjednacio muslimane sa ratnim zlocincima i pedofilima zato jer sam pljuvao Kacavendu i kojekakve crkvene djecojebce, isto kao sto pljujem i ovih 3% nasih bradonja?! :-)

Ako si vec vjernik, onda ne bi trebao konzumirati LSD na sabahu. Toliko, ugodan dan zelim.

De ne pravi se pametan kad nisi, dobro znaš na šta se moj odgovor odnosio.
I uoće nije bitno jesam li vjernik ili nisam.
Zaboli me ona stvar za te bradonje, samo da znaš da ih ima puno više, ali kod drugih etnija, ali eto oni su fini krasni i nisu opasnost i o njima se ne treba pisati.
Mislio sam da si agresivni ateista ali sam se prevario ti si islamofob.
stokton

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 14:01

stokton je napisao/la:

De ne pravi se pametan kad nisi, dobro znaš na šta se moj odgovor odnosio.
I uoće nije bitno jesam li vjernik ili nisam.
Zaboli me ona stvar za te bradonje, samo da znaš da ih ima puno više, ali kod drugih etnija, ali eto oni su fini krasni i nisu opasnost i o njima se ne treba pisati.
Mislio sam da si agresivni ateista ali sam se prevario ti si islamofob.

Ja nisam tema, a ako nemas apsolutno nista reci vezano za istu, koji se kurac onda javljas?

A sto se tice tih etiketa tipa "agresivni ateista" i "islamofob" mogu samo da se slatko nasmijem, jer znam ko ih otprilike koristi i za kakve ljude. Zapravo hvala ti na toj kvalifikaciji. :D
Alfons Kauders

PostPostao/la Banksy dana 13/05/2013 14:04

Cherry-Cherry je napisao/la:
32% zagovara tjelesne kazne za kradju, u skladu sa serijatom (kako ce onda glasati u parlamentu jebote?!) :-)

21% vjeruje da je kamenovanje adekvatna kazna za preljubu :shock:

15% misli da ljude koji napuste islam treba pogubiti (bas bi rado upoznao jednog od ovih 15, da vidim ima li muda da proba)

:shock: :shock: :shock: mene je strah, kad pogledam gdje živim :run: :run:

I mene taj dio najvise cudi. Ima jos nekih blentavih rezultata, nisam bas sve citirao.

Jednostavno je tesko povjerovati da bi 21% ispitanika bilo za kamenovanje, ili 15% za pogubljenje "otpadnika od vjere"... Osim ako nisu anketirali domacinstva po Bocinji i Maoci... 32% za rezanju ruku me toliko ne cudi bas toliko, s obzirom na kolicinu lopovluka :D

Fakat nikako ne mogu objasniti te cifre, osim ako ih raja fakat nije zajebavala dok su odgovarali na pitanja. Ili, sto bi bilo puno gore, dobar dio raje koji drzi vjeru za sebe i na prvi pogled izgleda tolerantno zapravo razmislja radikalnije od velikog broja vehabija...

... Ili je svih 1500 anketiranih iz Maoče, Mehurića i Gluhe Bukovice. Brojevi su nevjerovatni.
Skeptična sam prema svim tim ''anketama'' i ''istraživanjima'' jer su obično u pitanju štimaljke s već poznatim ciljem i projekcijama i interesima onih koji ankete izvode.
Nije loše za forumska prepucavanja :D i ništa više od toga.

edit: i onih 4% za poligamiju ... ne vjerujem da ih je tek toliko ... :D
Zadnja izmjena: Banksy; 13/05/2013 14:06; ukupno mijenjano 1 put/a.
Banksy

PostPostao/la oridjidji dana 13/05/2013 14:05

sinuhe je napisao/la:Albanija je drzava ima tome 100 godina. Nema razloga da ih neko iz BiH potcjenjuje.

Sorry ako tako ispada, nije mi bio cilj blatiti Albaniju - cak im zavidim, po vecini pokazatelja su nekoliko decenija ispred nas, da ne kazem vijekova :D

Od zemlje za koju je BiH nekad bila EU, danas smo zemlja u rangu s njima, s time da oni imaju tendenciju da nama budu EU jer se mi iz nasih govana nevadimo, a oni su od 91 do danas izgradili vecinu infrastrukture koju nisu imali, a ni izbliza je nisu imali ko mi.
oridjidji

Lokacija: Zbog Tebe je moj život poseban. [size=150]Ko ima razuma shvatiče, ko nema neće.[/size]

PostPostao/la Alfons Kauders dana 13/05/2013 14:10

Banksy je napisao/la:... Ili je svih 1500 anketiranih iz Maoče, Mehurića i Gluhe Bukovice. Brojevi su nevjerovatni.
Skeptična sam prema svim tim ''anketama'' i ''istraživanjima'' jer su obično u pitanju štimaljke s već poznatim ciljem i projekcijama i interesima onih koji ankete izvode.
Nije loše za forumska prepucavanja :D i ništa više od toga.

Nije ba, to je bilo do mene. :D

Tih 21, 15 i 32% su zapravo dio onih 15% koji su za uvodjenje serijata. :D Tako da je u ukupnom broju "samo" 3% za kamenovanje, 5% sjecu ruku i 2% za pogubljenje cafira... :D Sto opet nije malo, ali nije bas takva katastrofa kao sto se cinilio. :D

Otprilike ispada da je 3-4% totalno radikaliziranih, sto nije mala brojka... A otkud to da 15% podrzava uvodjenje serijata, to ostaje misterija...:D Pojma nemam fakat, ali imam osjecaj da makar dvije trecine njih nemaju pojma o cemu se zapravo radi - tj. vjerovatno bi se i oni nasli u redu za kamenovanje ili gurali u redu za majice kratkih rukava u Azelu.
Alfons Kauders

PostPostao/la Banksy dana 13/05/2013 14:12

Pojma nemam fakat, ali imam osjecaj da makar dvije trecine njih nemaju pojma o cemu se zapravo radi - tj. vjerovatno bi se i oni nasli u redu za kamenovanje ili gurali u redu za majice kratkih rukava u Azelu.

To, 100% ... :mrgreen:
Banksy

PostPostao/la stokton dana 13/05/2013 14:15

Ja nisam tema, a ako nemas apsolutno nista reci vezano za istu, koji se kurac onda javljas?

A sto se tice tih etiketa tipa "agresivni ateista" i "islamofob" mogu samo da se slatko nasmijem, jer znam ko ih otprilike koristi i za kakve ljude. Zapravo hvala ti na toj kvalifikaciji. :D

To bi sad ti određivo ko će se javit na temu :lol:, evo da se i ja slatko nasmijem.
Nešto si mi agresivan to znači da sam pogodio u srž i to mi je dovoljno, pa stoga neću više da se javljam pa pa
stokton

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: _BataZiv_0809 i 5 gostiju.