Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Re: Pčelarstvo

PostPostao/la pčelar dana 07/05/2010 21:32

TVRDOGLAVI BUGOJANAC je napisao/la:Nikola Korać iz Trebinja ima dvovrsan lijek protiv varoe, a pod jednim imenom "Varonikol". Jedan je u vidu trske i koristi se kao sve druge "letvice" protiv varoe, a drugi je u vidu kolutova koji se stavljaju u veliku dimilicu na žar i svako društvo se nadimi 4 puta sa po 10 dimova. Koristio sam oba - dobri su sigurno. Nisam znao za ovo što Pčelar reče, no svi znaju šta je Varolik (glavni sastojak amitraz) i iako je i štetan i zabranjen, mnogi ga još uvijek koriste, a tamo gdje je zabranjen, pčelari ga masno plaćaju ispod ruke jer zaista najbolje obara varou, što je jednostavno utvrditi.
Pozdrav!

Lijep pozdrav Bugojanac.
Ja o varoliku uopće neću da pričam jer ga lično ne koristim već nekoliko godina iz poznatih razloga, a što se tiče tog koraćevog koluta lično moje mišljenje je da je bespotrebno o njemu pričati. Nema mjerodavne institucije koja ga je registrovala. Lično sam bio kod jednog pčelara kad ga je palio pa to je bilo strašno kako su pčele bježale iz košnice, kakav su šok dobile, pa taj dim bi ubio i bika a nekamo li majušnu varou. Ja samo dva puta tretiram pčele kraj ljeta i zima kombinacija kiselina i timovara. Tokom godine koristim samo građevnjake i zadnjih godina u dimilicu stavljam majčinu dušicu (Thymus serpyllum). Slažem se da varolik obara varou ali na žalost pčelari koriste i razne antibiotike čije rezidue ostaju u medu i vosku i kad bi narod znao šta sve kupuje od pčelara bilo bi frke. Kad se i kod nas donese bilo kakav zakon vidjećemo ko je ko u pčelara. Dokazano je da razni stresovi a među nih spada i korištenje varolika ostavljaju traga ne samo na vosku i medu već i na pčelama, a kako će u budućnosti biti bog dragi zna.
Svako dobro.
Pčelar
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 07/05/2010 21:54

pčelar je napisao/la:
TVRDOGLAVI BUGOJANAC je napisao/la:Nikola Korać iz Trebinja ima dvovrsan lijek protiv varoe, a pod jednim imenom "Varonikol". Jedan je u vidu trske i koristi se kao sve druge "letvice" protiv varoe, a drugi je u vidu kolutova koji se stavljaju u veliku dimilicu na žar i svako društvo se nadimi 4 puta sa po 10 dimova. Koristio sam oba - dobri su sigurno. Nisam znao za ovo što Pčelar reče, no svi znaju šta je Varolik (glavni sastojak amitraz) i iako je i štetan i zabranjen, mnogi ga još uvijek koriste, a tamo gdje je zabranjen, pčelari ga masno plaćaju ispod ruke jer zaista najbolje obara varou, što je jednostavno utvrditi.
Pozdrav!

Lijep pozdrav Bugojanac.
Ja o varoliku uopće neću da pričam jer ga lično ne koristim već nekoliko godina iz poznatih razloga, a što se tiče tog koraćevog koluta lično moje mišljenje je da je bespotrebno o njemu pričati. Nema mjerodavne institucije koja ga je registrovala. Lično sam bio kod jednog pčelara kad ga je palio pa to je bilo strašno kako su pčele bježale iz košnice, kakav su šok dobile, pa taj dim bi ubio i bika a nekamo li majušnu varou. Ja samo dva puta tretiram pčele kraj ljeta i zima kombinacija kiselina i timovara. Tokom godine koristim samo građevnjake i zadnjih godina u dimilicu stavljam majčinu dušicu (Thymus serpyllum). Slažem se da varolik obara varou ali na žalost pčelari koriste i razne antibiotike čije rezidue ostaju u medu i vosku i kad bi narod znao šta sve kupuje od pčelara bilo bi frke. Kad se i kod nas donese bilo kakav zakon vidjećemo ko je ko u pčelara. Dokazano je da razni stresovi a među nih spada i korištenje varolika ostavljaju traga ne samo na vosku i medu već i na pčelama, a kako će u budućnosti biti bog dragi zna.
Svako dobro.
Pčelar

Bogojanac da me ne shvatite pogrešno, ništa lično vama već općenito svim pčelarima, da već jednom odvojimo registrovane i dozvoljene lijekove od otrova kojima trujemo ne samo naše pčele već i med i druge pčelinje proizvode za koje većina pčelara "tvrde" da su pravi i na kraju naše konzumente. Kako neki pčelar koji daje pčelama sumnjive lijekove može proizvod iz te košnice dati svom djetetu, ili neki imaju za sebe prave lijekove a za šire tržište jeftine ali i sumnjive lijekove. Uistinu med može biti čisti pčelinji proizvod, ali prva ozbiljna analiza naših medova na antibiotike pokazaće unazad nekoliko godina šta smo sve koristili u našim košnicama. Treba pogledati portal SPOS-a da se uvjerimo, a Srbijansko pčelarstvo je ispred nas stotine godina.
Svako dobro.
Pčelar
pčelar

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 08/05/2010 20:39

Ne znam kako si ti sve to shvatio i protumačio, a nije ni važno. Bio sam na SPOS-u i napustio ga, a da su stotinama godina ispred nas - ne bih se složio jer se sjećam baš razgovora o amitrazu. Slažem se da je otrov otrov i treba sav trud uložiti da ih se zaobiđe, i radi sebe, i radi mušterija i radi samih pčela. No, otrovi su svuda oko nas: spašavanje krompira od zlatice, voća od biljne i krvave uši i sl., maline (i po 7 puta ih prskaju), itd., itd. Veliki je to problem! Ogromni! A da i ne spominjemo genetski modifikovanu hranu, koja je svjetski problem, a sve skupa je otvaranje jedne nove velike teme koja zahtijeva i puno traganja i veliku stručnost. Ja samo volim istinu.
Pozdrav!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la pčelar dana 08/05/2010 22:02

TVRDOGLAVI BUGOJANAC je napisao/la:Ne znam kako si ti sve to shvatio i protumačio, a nije ni važno. Bio sam na SPOS-u i napustio ga, a da su stotinama godina ispred nas - ne bih se složio jer se sjećam baš razgovora o amitrazu. Slažem se da je otrov otrov i treba sav trud uložiti da ih se zaobiđe, i radi sebe, i radi mušterija i radi samih pčela. No, otrovi su svuda oko nas: spašavanje krompira od zlatice, voća od biljne i krvave uši i sl., maline (i po 7 puta ih prskaju), itd., itd. Veliki je to problem! Ogromni! A da i ne spominjemo genetski modifikovanu hranu, koja je svjetski problem, a sve skupa je otvaranje jedne nove velike teme koja zahtijeva i puno traganja i veliku stručnost. Ja samo volim istinu.
Pozdrav!

Kad sam rekao da su ispred nas, na žalost istina je, mislio sam na organizaciju a bogami i stručnost. Oni nastupaju već nekoliko godina na Apimondiji, prisutni su u svjetskom pčelarstvu a gdje je BiH, mi se prepiremo o glupostima. Amitraz ne koristim i neću o njemu pričati, ali to sa oprašivanjem u potpunosti se slažem sa vama. Pa tim povodom je naš Savez pčelara USK-a u organizaciji sa Poljoprivrednim zavodom organizovao seminar gdje smo okupili pčelare, voćare i poljoapoteke da nađemo zajednički jezik. Nadamo se da će na nivou cijele nam lijepe BiH biti mnogo ovakvih seminara i da nećemo imati te probleme koje ste pomenuli i na žalost u pravu ste.
Kod nas je bagrem krenuo ide li kod vas.
Svako dobro vam želim.
Pčelar :bih:
pčelar

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 08/05/2010 23:05

E, moj Pčelar,
Ne da ne ide bagrem, nego ne ide ništa! Još samo fali snijeg. Evo 5 dana nevrijeme mi ne da ni prstom mrdnuti, a posla preko glave. Ti znaš šta to u pčelarstvu znači - eto rojenja. Pošto uredno i detaljno bilježim u pčelarskom dnevniku sve što je bitno, valja reći da je 06.04. pao snijeg, a od tada pa do danas pčele nisu imale 5-6 normalnih dana i šta očekivati. Već se desila blokada polenom jer je za nektar bila niska temperatura. Otklonio sam nekako tu blokadu, ali više nemam volje trpjeti kišu i vjetar i još pčele uznemiravati pa taman kad bi se i sve izrojile. A, opet, možda je i bolje kad manje čačkamo. Ko zna?! Možda najbolje ispadne kad se najviše zabrinemo! A o lijekovima neću da širim temu jer, jednom će sve izaći na vidjelo. Samo ću spomenuti da sam baš na SPOS-u pratio jednu temu o invertu i zaključak je katastrofalan: već odavno neobrazli ljudi mogu napraviti "med" koji analizom ne može biti razotkriven (lopovi često idu ispred nauke ili bar ukorak s njom). Ni sa lijekovima nije nimalo bolja stvar jer, sjeti se samo cirkusa oko ljudskih lijekova (lova, lova i samo lova). Najgori su oni koji jedno govore, drugo rade, a najžalosnija je činjenica da je skoro sve potkupljivo i bar to ne treba dokazivati ni u BiH ni u zemljama okruženja nastale raspadom bivše SFRJ: možeš kupiti certifikat, medalju, nagradu, fakultet... To je naša čemerna stvarnost na koju ne bih više trošio damare jer ne mogu ništa učiniti osim dobiti "drvenu" kapu.
Pozdrav!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la pčelar dana 08/05/2010 23:22

TVRDOGLAVI BUGOJANAC je napisao/la:E, moj Pčelar,
Ne da ne ide bagrem, nego ne ide ništa! Još samo fali snijeg. Evo 5 dana nevrijeme mi ne da ni prstom mrdnuti, a posla preko glave. Ti znaš šta to u pčelarstvu znači - eto rojenja. Pošto uredno i detaljno bilježim u pčelarskom dnevniku sve što je bitno, valja reći da je 06.04. pao snijeg, a od tada pa do danas pčele nisu imale 5-6 normalnih dana i šta očekivati. Već se desila blokada polenom jer je za nektar bila niska temperatura. Otklonio sam nekako tu blokadu, ali više nemam volje trpjeti kišu i vjetar i još pčele uznemiravati pa taman kad bi se i sve izrojile. A, opet, možda je i bolje kad manje čačkamo. Ko zna?! Možda najbolje ispadne kad se najviše zabrinemo! A o lijekovima neću da širim temu jer, jednom će sve izaći na vidjelo. Samo ću spomenuti da sam baš na SPOS-u pratio jednu temu o invertu i zaključak je katastrofalan: već odavno neobrazli ljudi mogu napraviti "med" koji analizom ne može biti razotkriven (lopovi često idu ispred nauke ili bar ukorak s njom). Ni sa lijekovima nije nimalo bolja stvar jer, sjeti se samo cirkusa oko ljudskih lijekova (lova, lova i samo lova). Najgori su oni koji jedno govore, drugo rade, a najžalosnija je činjenica da je skoro sve potkupljivo i bar to ne treba dokazivati ni u BiH ni u zemljama okruženja nastale raspadom bivše SFRJ: možeš kupiti certifikat, medalju, nagradu, fakultet... To je naša čemerna stvarnost na koju ne bih više trošio damare jer ne mogu ništa učiniti osim dobiti "drvenu" kapu.
Pozdrav!

Pa da po pitanju tih falš medova, certifikata i dr. ste u potpunosti u pravu, na žalost tako je. Hajmo mi o ljepšim stvarima. Kao što rekoh kod nas je krenuo bagrem, danas sam malo mirisao i uopće se ne osjeti nektar kao nekad kod ovog koji počinje cvjetati. Vjerovatno su niske i promjenjive temperature uradile svoje. Jedino nam ostaje uzdati se u dragog boga da se vrijeme malo popravi jer su kod nas ogromne begremove šume u okolini Prijedora, S. Mosta i Kladuše.
Neka nam bude medeno.
Pčelar
pčelar

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 09/05/2010 00:40

Pčelar,
Igrom sudbine, u ratu sam obišao Krajinu (da sam bogdo u miru!) i ona je pitomina za moje krajeve. No, prije, valjda i 10 godina sam u društvu pčelara rekao nešto čega se i sada držim, a to je: osim čovjeka, jedino će poremećene vremenske prilike dohakati pčelarstvu, i stoga se u pčelarstvu zaista ničeg ne bojim osim nevremena. Jer, kad su ti ruke svezane, meč je unaprijed izgubljen i, pravo da ti kažem - više ne vjerujem u pčelarstvo kao što sam vjerovao te ću se stoga prisiliti svesti na hobistu koji će uživati na pčelinjaku bez razlike da li po košnici bilo 1 kg, 10, 15 ili ništa. No, mogli bismo o ovome nadugo i naširoko, ali nije ovo mjesto za to. Pravo mjesto bi bilo uz kahvicu pa temu po temu. A ko zna?! Možda i to bude.
Pozdrav! P.S. Baš sam maloprije iščitavao Rodoljubove preporuke korištenja amitraza i apiguarda pa se nešto zamislio, ali, eto, neka ide sve svojim tokom. Moram ti još nešto reći. Vjerovatno internet-pčelari od ukupne populacije pčelara zauzimaju koji niski postotak, mada se zaista ima šta i pročitati, i naučiti, i nasmijati, i naljutiti, ali od kad sam na forumima pa do sada, samo jedan čovjek mi je prirastao k srcu, to je Ivan Brndušić Brnda. Ne znam da li si i koliko upućen na njega, ali protragaj malo i složićeš se sa mnom jer osjećam da si zaljubljenik pčelarstva.
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la PalaSa Marsa dana 09/05/2010 08:10

Pohvale za Temu! :)
PalaSa Marsa

PostPostao/la Toto dana 09/05/2010 08:17

kad bi vaku temu na forumu imali cevabdzija, filmadzija, web developeri, farmaceuti, arhitekti, kuhari bilo bi nekog hajra od nas
Toto

PostPostao/la PalaSa Marsa dana 09/05/2010 08:19

Toto je napisao/la:kad bi vaku temu na forumu imali cevabdzija, filmadzija, web developeri, farmaceuti, arhitekti, kuhari bilo bi nekog hajra od nas

U pravu si Toto. Tema je za svaku pohvalu, ja evo ne trepcem, procitala sam skoro sve postove i da nije ove teme, umrla bi' a ne bi znala ovo o Pcelama i pcelarstvu. Ma svaka cast Autoru teme za ovako nesto! :)
PalaSa Marsa

PostPostao/la pčelar dana 09/05/2010 21:13

z
Zadnja izmjena: pčelar; 03/03/2012 00:23; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 09/05/2010 21:16

z
Zadnja izmjena: pčelar; 03/03/2012 00:24; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 09/05/2010 21:19

z
pčelar

PostPostao/la hazo dana 09/05/2010 21:39

pozrdav za sve pcelare na forumu posto sam pocetnik u pcelarenju koja je najednostavnija metoda za vjestacko razrojavanje,i kada je tacno najbolje vrijeme za to.unaprijed bi se zahvalio
hazo

PostPostao/la pčelar dana 09/05/2010 21:55

z
pčelar

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 10/05/2010 00:33

hazo je napisao/la:pozrdav za sve pcelare na forumu posto sam pocetnik u pcelarenju koja je najednostavnija metoda za vjestacko razrojavanje,i kada je tacno najbolje vrijeme za to.unaprijed bi se zahvalio

Svako ti dobro novi pčelaru i dobrodošao!
Prije no li si se odlučio baviti ovim vrlo komplikovanim i nesigurnim i hobijem i zanimanjem, trebao si bar jednu knjigu detaljno proučiti pa tek onda pitati za određene nejasnoće. Moraš imati knjigu, bez toga ne ide! Nemoj me pogrešno shvatiti, ali da si imao bilo kakvu iole dobru knjigu o pčelarstvu, ne bi postavio ovo pitanje. Ali, kad si već pitao, reći ću ti nešto što ćeš ti shvatiti tek za nekoliko godina kad te praksa udari po nosu: meni su draži i prisilni matičnjaci od bilo koje selekcionisane matice, a ti sam odluči. A o uporedbi rojeve i selekcionisane matice neću ni da govorim jer sam isprobao mnoge selekcionisane matice i nijedna ne može parirati rojevoj. Bio sam i na oplodnom centru Ferida Velagića, imao Tomažinove teške i obične matice te bio još kojekuda i ostao pri prirodnoj matici jer je svaka selekcionisana matica stvorena bez prisustva matice pa se za nju ponajprije može reći da je prisilna. No, to je već osjetljivo pitanje jer se dobro zarađuje na tome.
Uzdravlje, sretno i svako ti dobro!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la keno 83 dana 10/05/2010 14:00

a pcelar ili neko drugi, reci mi kakva je razlika ostaviti staru maticu u kosnici gdje i jest, a dva lijepa maticnjaka prenijeti u nukleus sa leglom i medom??
keno 83

PostPostao/la hazo dana 10/05/2010 15:03

Hvala vam ljudi na ovako finim odgovorima razumijem te bugojanac sto zelis da mi kazes citam knjige i literaturu o pcelarstvu ali htio sam da i vas ostale pcelare pitam jer na neki nacin mogu nekako bolje razumjeti kad mi ovako netko nesto odgovori osjecam se kao da direktno razgovaram sa tim covjekom,knjige su zakon bez daljnjega ali htio sam nekako i da se ukljucim na ovaj bas dobar forum uistinu sam i pocetnik pa me interesuje sve bas sve o pcelama i pcelarstvu
hazo

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 12/05/2010 20:52

keno 83 je napisao/la:a pcelar ili neko drugi, reci mi kakva je razlika ostaviti staru maticu u kosnici gdje i jest, a dva lijepa maticnjaka prenijeti u nukleus sa leglom i medom??

Ma, gdje si ti Keno?!
Nisam baš siguran da razumijem pitanje. O kakvim matičnjacima je riječ: rojevi, prisilni, tihe smjene? I za kakvu razliku pitaš?
Pozdrav, svako dobro!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 12/05/2010 20:54

hazo je napisao/la:Hvala vam ljudi na ovako finim odgovorima razumijem te bugojanac sto zelis da mi kazes citam knjige i literaturu o pcelarstvu ali htio sam da i vas ostale pcelare pitam jer na neki nacin mogu nekako bolje razumjeti kad mi ovako netko nesto odgovori osjecam se kao da direktno razgovaram sa tim covjekom,knjige su zakon bez daljnjega ali htio sam nekako i da se ukljucim na ovaj bas dobar forum uistinu sam i pocetnik pa me interesuje sve bas sve o pcelama i pcelarstvu

Hajde, dobri moj Hazo, reci mi koliko imaš društava i šta želiš od njih: med, nova društva, oboje pomalo, ubrzan razvoj pčelinjih društava itd. Koje su ti košnice? Kakvo je stanje društava? Tek tada ti mogu štošta reći.
Srdačan pozdrav i sretno!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la keno 83 dana 12/05/2010 21:03

ej pzdrav moj bugojanac..pitam vezano za ovo da svi prebace iz kosnice maticu u nukleus a ostave maticnjak u staroj kosnici, mene zanima sta ce se desit ako se maticnjak prebaci u nukleus, a ostavi postojeca matica..ovo je u slucaju da se matica roji, pa pravi maticnjake...pozzz
bugojanac ja ti manje vremena imam, pomazem ovim komsijama sto su vrcali zadnjih dana i tako..
keno 83

PostPostao/la memlija dana 12/05/2010 21:24

Pozdrav dobri ljudi...samo da se javim, našao sam neke knjige o pčelarstvu, a takodje sam poručio i preko interneta nekoliko knjiga u pdf- formatu....uglavnom počeo sam čitati i onako na prvu rečeno-FASCINIRAN sam...
imam još jednu vijest...našao sam u mahali komšiju koji drži pčele-ima negdje oko 20-ak košnica pa sam malo pričao sa njim...rekao mi je da dodjem kad hoću da mi malo pokaže uživo sve to...
e sad imam pitanje za vas...ponudio mi je košnicu sa rojem za 150 km, pa me interesuje smijem li ja to kao totalni laik uzeti pa se učiti po malo ili da prvo čitam i skontam neke stvari pa da se onda odlučim za košnicu...
pozdrav svima
memlija

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 13/05/2010 23:08

keno 83 je napisao/la:ej pzdrav moj bugojanac..pitam vezano za ovo da svi prebace iz kosnice maticu u nukleus a ostave maticnjak u staroj kosnici, mene zanima sta ce se desit ako se maticnjak prebaci u nukleus, a ostavi postojeca matica..ovo je u slucaju da se matica roji, pa pravi maticnjake...pozzz
bugojanac ja ti manje vremena imam, pomazem ovim komsijama sto su vrcali zadnjih dana i tako..

Dakle, rojeva matica je u pitanju. Uzimajući matičnjake i formirajući nukleuse i oplodnjake pomoću njih i legla, ja i dobijam kvalitetne matice, a drugi način je da iz drugenca ili trećenca pohvatam matice. Ako rojevnu maticu ostaviš, a uzmeš matičnjake, to ti ga dođe kao i teški i nezahvalni posao rušenja matičnjaka. Treba odlučiti šta sa mladim pčelama koje su nositeljice rojevnog nagona: proširenje prostora ili oduzimanjem i formiranjem nukleusa. No, ako ti promakne samo 1 matičnjak, sve si badava radio i eto ti opet roja. Jednom prilikom uklonio sam maticu i ostavio samo 2 matičnjaka i društvo se izrojilo. Drugi put sam ostavio samo 1 matičnjak i izrojilo se, a košnica je ostala bez mogućnosti dobijanja matice, što me je zaintrigiralo jer su pčele time radile same protiv sebe. No, rojevnom društvu bih uvijek prije oduzeo maticu jer je ona svakako naumila ići pa joj to treba i omogućiti, ali samo djelomično. Eto, moj Keno. A što se tiče vremena, biće njega, samo neće biti nas u njemu.
Pozdrav i svako dobro!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la TVRDOGLAVI BUGOJANAC dana 13/05/2010 23:28

memlija je napisao/la:Pozdrav dobri ljudi...samo da se javim, našao sam neke knjige o pčelarstvu, a takodje sam poručio i preko interneta nekoliko knjiga u pdf- formatu....uglavnom počeo sam čitati i onako na prvu rečeno-FASCINIRAN sam...
imam još jednu vijest...našao sam u mahali komšiju koji drži pčele-ima negdje oko 20-ak košnica pa sam malo pričao sa njim...rekao mi je da dodjem kad hoću da mi malo pokaže uživo sve to...
e sad imam pitanje za vas...ponudio mi je košnicu sa rojem za 150 km, pa me interesuje smijem li ja to kao totalni laik uzeti pa se učiti po malo ili da prvo čitam i skontam neke stvari pa da se onda odlučim za košnicu...
pozdrav svima

Od prakse nema ništa bolje. Skup je to roj! Ako je roj, a ne staro društvo. I nikad se ne počinje s jednim društvom, bar 3-4. Tada imaš nešto, a ako stradaš, nije baš katastrofalno. No, ja bih ti ipak preporučio praksu bez kupovine ove godine. Ali, ako budeš kupovao, nemoj brate samo jednu: jedno ko nijedno, dvoje ko jedno, pa ispada - bar troje, a oko cijena se dobro raspitaj. Kažeš "da se odlučiš za košnicu". Znači li to da ti taj komšija ima različite košnice? Reci ti tom komšiji da ćeš mu za 3 roja s košnicama dati 300 KM i fertik, a ako ne da, podigni do 360 i više ne daj. No, obavezno nađi drugog pčelara da ti pregleda rojeve pa onda daj pare!!! Jer, on može roj zvati i društvance sa 1-3 ulice pčela, a to je - ništa. I koji ti roj prodaje: prvenac (matica mora nesti jaja), drugenac, trećenac? Ne znam čovjeka, ne mislim ništa ružno, ali ne želim da i ti kao mnogi u startu nadrljaš. Hajde me nešto poslušaj. Lijepo je to što ti po internetu tragaš, ali hajde kupi knjigu Alije Dolovca, imaš je sigurno u Sarajevu (ima je i u Bugojnu), a košta, čini mi se, 40 KM. Imaš sve na jednom mjestu i uvijek ti je pri ruci, a kasnije čitaj i ostale autore i upoređuj, ako hoćeš, ja ću ti ih nabrojati.
Pozdrav i sretno!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC

PostPostao/la memlija dana 14/05/2010 13:41

TVRDOGLAVI BUGOJANAC je napisao/la:
memlija je napisao/la:Pozdrav dobri ljudi...samo da se javim, našao sam neke knjige o pčelarstvu, a takodje sam poručio i preko interneta nekoliko knjiga u pdf- formatu....uglavnom počeo sam čitati i onako na prvu rečeno-FASCINIRAN sam...
pozdrav svima

Od prakse nema ništa bolje. Skup je to roj! Ako je roj, a ne staro društvo. I nikad se ne počinje s jednim društvom, bar 3-4. Tada imaš nešto, a ako stradaš, nije baš katastrofalno. No, ja bih ti ipak preporučio praksu bez kupovine ove godine. Ali, ako budeš kupovao, nemoj brate samo jednu: jedno ko nijedno, dvoje ko jedno, pa ispada - bar troje, a oko cijena se dobro raspitaj. Kažeš "da se odlučiš za košnicu". Znači li to da ti taj komšija ima različite košnice? Reci ti tom komšiji da ćeš mu za 3 roja s košnicama dati 300 KM i fertik, a ako ne da, podigni do 360 i više ne daj. No, obavezno nađi drugog pčelara da ti pregleda rojeve pa onda daj pare!!! Jer, on može roj zvati i društvance sa 1-3 ulice pčela, a to je - ništa. I koji ti roj prodaje: prvenac (matica mora nesti jaja), drugenac, trećenac? Ne znam čovjeka, ne mislim ništa ružno, ali ne želim da i ti kao mnogi u startu nadrljaš. Hajde me nešto poslušaj. Lijepo je to što ti po internetu tragaš, ali hajde kupi knjigu Alije Dolovca, imaš je sigurno u Sarajevu (ima je i u Bugojnu), a košta, čini mi se, 40 KM. Imaš sve na jednom mjestu i uvijek ti je pri ruci, a kasnije čitaj i ostale autore i upoređuj, ako hoćeš, ja ću ti ih nabrojati.
Pozdrav i sretno!

@Bugojanac- hvala ti velika na strpljenju i trudu da mi pojasniš ove stvari....Učiniću ovako kako si mi rekao pa ću vidjeti...Neznam ti ništa o tome koje su košnice jer nisam još išao kod njega...sve ovo što si mi naveo ću ga pitati...
samo mi još niko nije odgovorio kako se podnose pčele i psi pošto jednog imam u bašći...medju ovim knjigama što sam poručio ima i ova od Alije Dolovca, evo spiska:

-Alija Dolovac-Pcelarski prirucnik(378 stranica)
-G.F.Taranov-Hrana i ishrana pčela(85 stranica)
-Izrada kosnica za pcele(12 stranica)
-Koraci do eko-znaka za med i druge pcelinje proizvode(20 str)
-Pcelarenje za buducnost(102 str)
-Slavoljub Jakovljevic-Radovi na pcelinjaku(304 str)
-Miodrag Staletic-Pcelarstvo u 1000 pitanja i odgovora(398 str)
-PLUS 14 ČASOPISA O PČELARSTVU PO 52 STRANICE
još jednom hvala :dance: :thumbup:
memlija

PrethodnaSljedeća

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.