Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Re: Pčelarstvo

PostPostao/la pčelar dana 24/10/2008 20:48

z
Zadnja izmjena: pčelar; 02/03/2012 23:26; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 24/10/2008 21:04

Trut je napisao/la:Pozdrav svima,
I ja sam pcelar od ove sezone i imam 5 drustava koje sam nabavio kao rojeve a jednu starku vjestacki razrojio.Ova sezona mi je za ucenje/uskoro cu i na tecaj/ a slijedecu se budem insAlah sirio za novih 20-30 rojeva.
Tako da mi treba svaka informacija koja mi moze pomoci da sto bolje startam peci svoj pcelarski kruh.Nadam se sa sto manje kora.
Idemo ko zna,sta im sada treba? Ja im stavljam pogace a nisam im uzo nista meda ove sezone,da bi lakse izzimile.
Treba li jos nesto?
Takodjer i prakticne savjete za uspostavu stacionarnog pcelinjaka trebam...
Inace,vec sam se navikao i sprijateljio sa pcelama a cini mi se da su se i one navikle jer me ne ganjaju i miroljubive su a znam da su me ganjale 100 metara kad sam razrojavo starku i stigle me pa ujele.Sad su mirne jer valjda ne biju ruku koja im donosi pogace.... :run:

Pčelinjak je najbolje postaviti na mjestima gdje nema jakih vjetrova, po mogućnosti kakva dolinica jer je bolje da pčele uzastranu idu prazne a niz stranu pune pod teretom, i što bliže medonosnom bilju jer je ekonomičnost medenja do 2 km, a ako je bliže još bolje i košnice ako to teren dozvoljava okrenuti prema jugo-istoku. Pčele tad imaju sunčevu svjetlost na samom izlasku sunca i svjetlost je najduže sve dok ne zađe sunce na zapadu. Dalje košnice najbolje da su poredane tri pa razmak od barem pola metra pa opet tri i tako redom i najbolje ih je farbati bojama koje pčele prepoznaju a to su žuta, plava, zelena i bijela, a pčele inače najbolje vide ultraljubičastu boju koju čovjek ne vidi i zato pčele mogu da rade bez problema i kad je oblačno vrijeme jer vide sunce kroz oblake a znamo da se pčele orijentišu prema položaju sunca, i za crvenu boju pčele su daltonisti i vide je kao sivu. Također je važno boje izmiješati jer će dolaziti do manjeg zalijetanja pčela i tako manjeg prenošenja bolesti. U proljeće obavezno instaliranje vode na pčelinjak po mogućnosti ekoloških pojilica koje ću ti ja ovdje kasnije poslati slikom da vidiš kako izgledaju.
pčelar

PostPostao/la Trut dana 25/10/2008 11:10

emir_du je napisao/la:Po mom misljenju,ako imaju dovoljno hrane za pogacu ti je kasno jer iscrpljujes zimsku pcelu.
Pogace se u pravilu dodaju krajem januara ili pocetkem februara i to prva pogaca sa lijekom protiv nozemoze od 500gr.
Pcele do tada nece potrositi vise od 4-5 kg meda tako da bih ja te pogace izvadio i iebih iscrpljivao pcele,jer iscrpljene nece biti u stanju odgojiti prvo leglo koje krece vec u februaru.Vjerovatno si u sirup kod prihrane dodavao nozecid.
Nisi rekao dali si tretirao protiv varoe i kad i sa kojim sredstvom.
Pcelinjak negdje oko rogatice, na kojoj je nadmorskoj visini? Koju si literaturu koristio prilikom samoobuke?
Gdje nabavljas opremu (sanduke, ramove i ostalo) i po kojoj cijeni.
Sve sto planiras trebas poceti nabavljati da imas spremno za proljece.
Po ovome sto ti kazes, zakljucio sam da i dogodine ides na meso a ne na med.Dakle,hoces da siris pcelinjak i ja ti zelim da to bude uspjasno.
Nacin na koji ja to radim je jednostavan i pcele izgrade sanduk satnih osnova za7-10 dana.To cu ti opisati drugi put kad budem imao vise vremena kao i nacin izbora mjesta za pcelinjak.
Pa neka ti je madno.

Hvala ti,ovo su mi vec korisni savjeti.Dakle,pogace necu vise stavljati za sada.Protiv varoe sam palio listice na koje sam nakapavao varolik.Tokom avgusta i pocetkom septembra.Literatura koju sam povrsno citao je "Pcelarstvo" od Dolovca i jos koja knjizica a uskoro bi trebo startat sa tecajem u udruzenju pcelara.
Plan za proljece je 20 novih rojeva koje kupujem i med iz ovih 5 kosnica koje imam.
Visina je ispod 1000,ima potok blizu i nije prevelika strana.
Kosnice su LR a nabavljam gdje stignem.Nedavno je bio sajam pcelarstva u Sa pa sam pokupio nekoliko vizitki tih stolara koji rade kosnice.
Zanima me nacin na koji radis jer je meni to sve relativno novo.Pcelar sam koji uci u hodu i svaka sitnica mi moze pomoci.
Medno! :bih: :thumbup:
Trut

PostPostao/la Senad-Nahl dana 25/10/2008 21:11

Esselamu alejkum
POzdrav svim bosancima i hercegovcima

ZA početak samo da pitam koje domaćin ovog topica i da li smiju da učestvuju i oni koji nisu iz krajine :-D ;-)

http://www.pcelarstvo-nahl.com
Pčelar Senad Ćehić
Doboj /Doboj IStok , BH
Senad-Nahl

PostPostao/la Trut dana 25/10/2008 22:42

Senad-Nahl je napisao/la:Esselamu alejkum
POzdrav svim bosancima i hercegovcima

ZA početak samo da pitam koje domaćin ovog topica i da li smiju da učestvuju i oni koji nisu iz krajine :-D ;-)

http://www.pcelarstvo-nahl.com
Pčelar Senad Ćehić
Doboj /Doboj IStok , BH

Ve alejkumu selam,
Mogu ucestovati svi Bosanci od Beca do Anadolije i svi koji njih ne smatraju neprijateljima.
A pcele su domacin ovog foruma i mene su ovlastile da kao njihov glasnogovornik kazem da mogu ucestovat svi koji ne ujedaju.Od sliijedece tacke pa u krug 15000 km
Evo tocke .
Dakle,ako ne ujedas i ako si od tacke udaljen manje od 15000km,mozes ucestovati :run: :bih: :D
Trut

PostPostao/la Senad-Nahl dana 25/10/2008 23:19

Mogu ucestovati svi Bosanci

A šta je sa hercegovcima :-D ;-)
Senad-Nahl

PostPostao/la Leonid Breznjev dana 26/10/2008 08:58

Senad-Nahl je napisao/la:
Mogu ucestovati svi Bosanci

A šta je sa hercegovcima :-D ;-)

Ve alejkumu selam senade.. :)

bujrum ucestvovati, pcelar je inace domacin ove teme i njemu zahvaljujemo puno interesantnih prica, inspiracija a boga mi i savjeta.. :) a, ima ih jos koji su plaho aktivni na ovoj temi, eto upoznacete se.. :D

dobro dosao na forum i hvala na buducem doprinosu o hercegovackom pcelarstvu.. :D
Leonid Breznjev

PostPostao/la pčelar dana 26/10/2008 14:54

z
Zadnja izmjena: pčelar; 02/03/2012 23:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 26/10/2008 15:09

bih:
Zadnja izmjena: pčelar; 02/03/2012 23:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la Trut dana 26/10/2008 17:09

pčelar je napisao/la: nisam ja domaćin ti si bolan, a ja sam samo jedan od mnogih jednakih, i nadam se akobogda dogodine i jednoj fešti nas pčelara i vas ostalih forumaša kod Emira ili Josipa na pčelinjaku jer su oni najbliže tamo.
Neka nam je svima medeno i medno:bih:

Najbolje je da su pcele domacini i da svako moze sudjelovati ko se ne boji ujeda i koga ocele podnose....I Hercegovci,ako zadovoljavaju ove uvjete,naravno.... :shock:

A sad da se vratimo temi,
Molim pcelara i ostale koji o tome znaju da razmotre da li je bolje davati ili ne davati pogace preko jeseni i zime.Meni se cini da je bolje davati,jer ostane meda i cvijetnog praha za proljece,kad je pcelama najpotrebnije za razvoj legla i drustva.
Ispravite me ako pogresno razmisljam.
Trut

PostPostao/la pčelar dana 26/10/2008 17:50

Trut je napisao/la:
pčelar je napisao/la: nisam ja domaćin ti si bolan, a ja sam samo jedan od mnogih jednakih, i nadam se akobogda dogodine i jednoj fešti nas pčelara i vas ostalih forumaša kod Emira ili Josipa na pčelinjaku jer su oni najbliže tamo.
Neka nam je svima medeno i medno:bih:

Najbolje je da su pcele domacini i da svako moze sudjelovati ko se ne boji ujeda i koga ocele podnose....I Hercegovci,ako zadovoljavaju ove uvjete,naravno.... :shock:

Molim pcelara i ostale koji o tome znaju da razmotre da li je bolje davati ili ne davati pogace preko jeseni i zime.Meni se cini da je bolje davati,jer ostane meda i cvijetnog praha za proljece,kad je pcelama najpotrebnije za razvoj legla i drustva.
Ispravite me ako pogresno razmisljam.

Dragi Trut jarane, po teoriji poslije zadnjeg vrcanja početkom ili polovinom avgusta mjeseca najbolje je odmah posebno tamo gdje je mnogo šumske ispaše tj, hrastovih i crnogoričnih šuma, (koje daju med medljikovac a koji je težak za zimovanje pčela), najbolje je ići sa šećernim sirupom i to omjera 2:1 u korist šećera. Razlog je dok su noći još tople da pčele uspiju unijeti i preraditi taj sirup a to sve će odraditi tzv. ljetne pčele koje će tokom septembra umrijeti tako da u zimu ulaze zimske pčele (smjena generacija) i to što manje izrađene i izmorene kako bi lakše podnijele zimu. Preporučuje se da se prva pogača daje negdje iza nove godine kad otprilike krene matica sa polaganjem legla i onda redovno davati pogače do pred samu glavnu pašu. Možeš ti i pogače davati al ako ima dovoljni hrane nema potrebe.
pčelar

PostPostao/la Senad-Nahl dana 26/10/2008 19:10

da li je bolje davati ili ne davati pogace preko jeseni i zime.

Mislim danema potreba da pilo štpo kažemo sebi jer sam postavio na uvid sve moguće opcije za dostupnost i pretragu mojih podataka.

Što se tiče pogača jesen /zima ja to nikad ne radim i nastojat ću da ih skoro potpuno izbacim iz upotrebe ,,ali otom potom.
Svakako ako su zalihe hrane u košnici tolike da nemogu da zadovolje potrebe pčelinje zajednice onda bolje ista nego ništa. Ja bih se ovdje osvrnuo na nešto što svakako mora se voditi računa kada pripremamo pčelinje zajednice za zimovanje a to je da varoou moramo staviti pod kontrolu i da nam ne predstavlja problem do idućeg avgusta naredne godine i dopuna zimskih zaliha što i jeste tema . Ako smo pčelinjoj zajednici obezbjedili minimalno 10 kg hrane možemo biti mirni do prvih pogača kada se dodaju. KAda dodati prvu pogaču to bio opet bila tema zasebna jer postoje razne teorije. Mi smo navikli da dajemo u januaru da li je opravdano ili ne možda u nekim narednim diskusijama.

Meni se cini da je bolje davati,jer ostane meda i cvijetnog praha za proljece,kad je pcelama najpotrebnije za razvoj legla i drustva.
Ispravite me ako pogresno razmisljam

Ja bih ovdje napisao slijedeće pa dobro bi bilo da se razmisli ; ! Ovako; ja sam apsolutno protiv davanja pogača u ovom periodu osim u iznimnim slučajevima (nedostatak hrane).
Drugo sto bi trebali da obratimo pažnju a to je ekonomičnost. Svima nama je poznato da je pčelarstvo skupo zanimanje i zahtejeva dosta vremena , kako na pčelinjaku tako i van njega( edukacija, sticanje novih znanja, priprema svih elemenata za pčelrstvo). Kada kažem ekonomičnost. Evo proste računice koja je bolja nego bilo koja pogača u ovo vrijeme.
Ja recimo spravljam sam pogače za svoje pčelice i ako pretekne onda podjelim i prijateljima poneku kao hediju.. Vratimo se ekonomičnosti; ako ste vodili računa u avgustu i obezbjedili svojim pčelicama dovoljno hrane onda uzmite još po dva kilograma šećera rastopite u vodi 1:1 i dajte to pčelama. Zašto kažem dva kilograma šećera? Vi će te sada za jedan kilogram pogače izdvojiti 2 KM a kilogram šećera je ispod 1 km znači imate računicu da kupite 2 kg. Od ta 2 kg pčle će sebi sigurno pripremiti 1 kg hrane i kojeg će one da rasporede tamo gdje treba. Drugo sa tim kilogramom hrane kojeg su pčele pripremile od onoga sto smo im ubacili u avgustu one u ovom preiodu mogu de protrače za mjesec dana jer je potrošnja u ovim danima svedena na minimum a taj minimum kreće se do 1 kg. Znači dobili smo kvalitetniju hranu od one pogače koja je jako sumnjiva ako sebi sami ne pravite drugo ušedili ste novac treće , možete biti mirni mjesec dana. Svaka pogača koja se sada stavi čisto sumnjam da može ostati duže od 15 dana na ovim temperaturama.

Ja odulji sa ovim pisanjem mada nisam pobornik dugačkih postova :-D ;-)
Senad-Nahl

PostPostao/la emir_du dana 26/10/2008 19:32

Posjetio me je Josip, razgovarali smo jedan sat, vjerovatno bi to druzenje i razgovor trajao znatno duze da vrijeme nije bilo zaista lose i da nije kisa trusila.
Ipak mislim da sam mu pomogao da rijesi neke dileme u vezi postavljanja pcelinjaka odnosno izbora mjesta za isti.Mi smo blizu pa tako sam mu na raspolaganju za sve nejasnoce koje bude imao a ja budem znao da ih rijesim.Obecao sam mu i pomoc prilikom kupovine rojeva ili drustava, zavisi za sta se odluci a savjetovao sam ga da kupi drustva kad izadju iz zime tj. polovinom marta, kad se vec smijene zimske pcele.

A tebi muzijaku pcele :-D da kazem da bez potrebe opterecujes pcelice pogacom u ovom periodu. Za proljece nebrini, one jako rano sebi nadju peludi ako imas vrbe i lijeske u blizini cak i imele jos i ranije, kod procisnih izleta a ja mislim da na tom tvom kraju toga ima u izobilju.
Umjesto nektara ces ih podstaci sa po 2 dl sirupa po drustvu svaku vecer, normalno kad to bude dozvoljavala vanjska temperatura.E tada mozes imati pogacu stalno prisutnu
i u vecoj kolicini (od par kg) da ne bi stalnim otvaranjem uznemiravao pcelice.
To ti je moj savjet, a isto ti kaze i pcelar, ipak ti sam odaberi tehnologiju i nacin na koji zelis pcelariti.
Neka je nama svima medno a sve ce to ako bog da biti dobro. :wink:
emir_du

PostPostao/la Trut dana 26/10/2008 22:46

Ja odulji sa ovim pisanjem mada nisam pobornik dugačkih postova :-D ;-)

Da ne znas o cemu bi pisao,ne bi ni pisao.Dobro ti nama dosao,pa makar bio i Hercegovac/sala/ jer je nekako lakse ovdje pokupiti koju pametnu za pcelarstvo nego stvarne ljude teglit za rukav da ti odgovore ovo ili ono...
Hvala i tebi i pcelaru i a nadam se da ce biti i vise eksperata,pogotovo sad i zimus jer je manje posla na pcelinjacima...
Lijep pozzdrav :run: :bih:
Trut

PostPostao/la Senad-Nahl dana 26/10/2008 23:26

We alejkumusselam i tebi Senade.
Svi smo domaćini bolan

:-D Dobor je da ima domaćin i da postoji neko iz struke jer ove pčelarske teme znaju otići off topic pa sve to treba kanalisat.
Neznam da li imam pravo na jedan prijedlog;
Bilo bi dobro da administracija napravi jedan podforum PČELARSTVO mislim da to ništa nekošta administraciju . Teme bi bile preglednije :thumbup: :bih:

i osjećaj se kao da si na pčelinjaku svom kojeg sam ti posjećivao zasad samo na stranici i to odavno ;-)

Zahvaljujem se na posjeti :-D :thumbup: mada je sve to pionirski poduhvat , ja nisam još bio spreman za web , međutim drugi su to uradilii ,rekli eto ti sad popunjaji . Sid me što sve nije onako kako treba, kakoja to zamišljam .

U svakom slučaju hvala na gostoprimstvu i da će mo da pišemo bez predrasuda uvažavajući prvenstveno ličnost onih koji pišu i posjećuju ovaj forum.

:thumbup: :bih:
Senad-Nahl

PostPostao/la Senad-Nahl dana 26/10/2008 23:30

Da ne znas o cemu bi pisao,ne bi ni pisao.Dobro ti nama dosao,pa makar bio i Hercegovac/sala/

:-D nisam ja hercegovac, ali reko da nebi se neko uvrijedio kada se zaboravi na Hum. Mada je pojam bosanac opšti pojam :thumbup: :bih: nadam se da neće biti problema po tom pitanju u našim međusobnim komunikacijama.

:bih:
Senad-Nahl

PostPostao/la pčelar dana 27/10/2008 10:32

Da ne znas o cemu bi pisao,ne bi ni pisao.Dobro ti nama dosao,pa makar bio i Hercegovac/sala/

:-D nisam ja hercegovac, ali reko da nebi se neko uvrijedio kada se zaboravi na Hum. Mada je pojam bosanac opšti pojam :thumbup: :bih: nadam se da neće biti problema po tom pitanju u našim međusobnim komunikacijama.

Lijep pozdrav Senade.
Daj nam malo informacija kako funkcioniše vaš savez i je li vi pripadate ZE-DO savezu i kako su vam udruženja organizovana, imate li predavanja, ko vam drži. Poznaješ li profesora Ferida Velagića iz Tuzle.
pčelar

PostPostao/la vratnik dana 27/10/2008 12:55

Dobrodoslica novim pcelarima,

posto i mi nepcelari ovu temu pratimo i volimo ja bih Vas samo zamolio da je zadrzite ovakvom kakva jeste, posto se bojim da bi potforum pcelarstvo samo razvodnio istu.
(nemojte mi oazu na forumu sakrivati molim Vas)
Hvala lijepo.
:thumbup:
vratnik

PostPostao/la Senad-Nahl dana 27/10/2008 22:08

Lijep pozdrav Senade.
Daj nam malo informacija kako funkcioniše vaš savez i je li vi pripadate ZE-DO savezu

:-D Što se tiče saveza kojem ja pripadam to je na TK i zaist akomadant pčelara :-D Fehro
Mustajbašić daje sve od sebe da pčelari TK budu spremni za EU.

kako su vam udruženja organizovana, imate li predavanja, ko vam drži.

ŠTo se tiče uduženja kojem pripadam to je udruženje "ZLATNA PČELA" Doboj IStok . Sto se tiče same organizacije u udruženju sve to pomalo skripi ima se volje ali nije na nivou sa kojim bi bio zadovoljan. Ono što je pozitivno zaista je to, da što se tiče prijave za poticaj besprijekorno se odradi čak nemoram da napravim niti jdan korak. Svu potrebnu papirologiju odradi naš prjedsjednik udruženja . Opština kojo ja pripadam je jedna od siromašniji na TK.
ŠTo se tiče edukacije na nivou udruženja to je čista nula , u međusobnim komunikacijama pčelara ponešto se razmijeni informacija. Ono što je prijemtno kod nas a vjerujem da je to u kod ddrugih da postoje još predrasude oko pčelarstav da se sve to nekako stidno :-?

Poznaješ li profesora Ferida Velagića iz Tuzle.

Što se tiče Velagića , nisam imao priliku nikada razgovarati . Svakako da je za svaku pohvalu to što radi i da bi mu država trebala više pomoć. :bih:
Senad-Nahl

PostPostao/la Senad-Nahl dana 27/10/2008 22:20

Dobrodoslica novim pcelarima,

Zahvaljujem na doborodošlici ;-)

posto i mi nepcelari ovu temu pratimo i volimo

PA ja sam baš iz ovih razloga predložio podforum da bi teme bile preglednije i dostupnije. Ima uvjek onih koji se kasnije uključe

ja bih Vas samo zamolio da je zadrzite ovakvom kakva jeste, posto se bojim da bi potforum pcelarstvo samo razvodnio istu.

:-D nema razvodnjavanja naprotiv. DA li bi mogao sebe zamislit u pretraživanju da neko, recimo 5 tvojih faforita ubaci e nečiji 100 , :-) i dasada tražiš, nesumnjam da ih nebi našao ali svakako da bi tvoje izgubljeno vrijeme na pretraživanju rezultiralo nervozu :run:
(nemojte mi oazu na forumu sakrivati molim Vas)
Hvala lijepo.
:thumbup:

Svakako ja ću poštovat zadata pravila i nije mi namjera da bilo čiju oazu potkopavam :-D ;-) :bih:
Senad-Nahl

PostPostao/la pčelar dana 27/10/2008 22:32

z
Zadnja izmjena: pčelar; 02/03/2012 23:29; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la Senad-Nahl dana 30/10/2008 21:21

Selam,
Mir božiji.

Mi na USK imamo osam udruženja općinskih koji su učlanjeni u Katonalni savez pčelara

DA nebi bio krivo shvaćen umom pisanju sam nave da tako kažem slabu organizaciju na nivou opštinskog udruženja. Ono što bi mogli to je, da se između dogovorimo i pripremamo određene teme i iskustva , međutim mi nemamo novaca da na opštini organizujemo takve skupove kao kod vas. Mi smo od kantonalnog udruženja udaljeni 70 km . MOraš se složit da se lakše grije kada si bliže vatri :-D . Svakako da ovi u Tuzli imaju mnogo bolju organizaciju i samim tim opštine koje gravitiraju na nekih 10 -20 kilometara. MOžeš zamislit kako bi to izgledalo da organizuje se pčelarska škola za početnike i sad morate prevaliti 140 km. :-? :-D
Mislim da se možemo pohvaliti sa dobrom edukacijom jer smo preko Italijanske organizacije UCODEP ove godine imali jednu školu pčelara za one pčelare preko 50 košnica i sa najmanje srednjom školom,

Što sa najmanje srednjom školom :?: :roll: zar to nije diskirminacija . JA poznajem visoko obrazovane pčelare koji prave kardinalne greške i neznaju objasniti metodu kojom pčelari ili određeni zahvat.

koja je trajala dva mjeseca i

. Također se na kantonu preko Worl Vision-a iz Banjaluke održavala mala ljetna škola pčelara za početnike koja je trajala 5 dana koju su držali Prof. Sulejman Alijagić i Mr. Goran Mirjanić.

Ovo su nelogičnosti koje stalno susrećem na zvaničnim web stranicama raznih udruženja gdje se hvale kako su organizovali naprednu školu pčelarstva u trajanju 1 ili 2 mjeseca.
a za početnike jedva sedam dana. Meni je to zaista nelogično. :roll: :-? nemoj me pogrešno shvatitit.

Ove godine smo prvi put u Bihaću i to uspješno održali prvi sajam pčelarstva. Posebna draž su bila predavanja, okrugli stolovi i svakako posebni gosti iz Slovenije kao profesionalni organoleptičari i kušači meda.

Sajmo vi su zaista nešto lijepo u pčelasrtvu pogotova kada se tu ukonponuju predavanja i promotivni dio dostignuća u pčelarstvu :bih:

Sad u jesen skoro svaki vikend u nekom od udruženja održavaju se predavanja, među kojima je svakako nama drag gost Ferid Velagić iz Tuzle, pa mi malo čudno da ga ne "koristite" tamo.

Pa vjerovatno Ferid nemože baš doći do izražaja od soficitarnog kadra uTuzli ;-) :-D a kao druga stvar uvjek se ono što je dobro bolje vidi iz vana nego iznutra :thumbup: :bih:

Ovo je samo dio naših aktivnosti bez ikakve zle namjere,

MA znamo mi da se vi volite malohvalit ;-) ali najvažnije da imate sa čim i samo tako treba, naprijed bez predrasuda :bih:
Senad-Nahl

PostPostao/la pčelar dana 30/10/2008 22:08

Zadnja izmjena: pčelar; 02/03/2012 23:30; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la moa dana 31/10/2008 11:38

daj mi broj telefona da ponekad mogu kupit koju kilu cistog meda...
moa

PostPostao/la Senad-Nahl dana 31/10/2008 15:39

prošli vikend bili u Sanskom Mostu ispekli janje i popričali o problemima, ovaj akobogda planiramo u Bihaću,

znači bi će janje i u Bihaću ......da ja se spremim za put :-D ;-) :thumbup: :bih:
Senad-Nahl

PrethodnaSljedeća

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.