Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Re: Pčelarstvo

PostPostao/la samson dana 20/08/2008 16:17

neki dan sam probao med od rusmarina donio mi jaran iz spanije kako je ukusan i miris mu pravo super :P
samson

PostPostao/la jennisjoplin dana 20/08/2008 17:33

emir_du je napisao/la:Osobine pcelarstva su slijedece; Rentabilnost-Oprema za pcelarstvo(kosnice,pribor i alat)nije skupa.Jednom nabavljena, ako se cuva i odrzava moze trajati i do 50 godina.S obzirom da su proizvodi pcelarstva uvijek trazeni i na cijeni, ulozeni kapital se brzo vraca. Cesto je rentabilnost ogranicena vremenskim uslovima, te je pcelarstvo podlozno kolebanjima koje uslovljavaju vremenske prilike.Radi toga klimatrski uslovi mogu dovesti u pitanje rentabilnost pcelarstva. Neogranicenost bavljenja pcelarstvom-Za uzgajanje(drzanje) pcela nije potreban vlastiti zemljisni posjed, jer za postavljanje kosnice netreba veci prostor.Pcelarstvom se mogu baviti sva zanimanja, kako muskarci tako i zene. Ovo daje mogucnost da pcelarstvo bude mnogima glavno ili sporedno zanimanje. Nezavisnost za odredjeni prostor-Pcele skupljaju hranu u radijusu do 10 km,te se ne postavlja pitanje naknade vlasnicima za pcelinju pasu.Znaci, pcele slobodno posjecuju cvjetove, bez obzira kome pripada zemljiste na kome raste medonosno bilje. Ukoliko se ukaze bolja pcelinja pasa u nekom kraju, kosnice sa pcelama se lako prenose sa jednog mjesta na drugo, a pri tome pcelinje drustvo ne trpi stetu. Pcelarstvo kao sport-U radu sa pcelama nailazimo na veliki broj kombinacija (pcelinja pasa, razvoj drustva,uzgoj matice,zastita pcela i dr.) te su radi toga momenti sporta jako naglaseni. Ove kombinacije zahtijevaju veliki brij rijesenja (kao u sahu).Zbog toga pcelarstvo ima jako mnogo pristalica kojima ovo cini razonodu.

sve potisujem, znam jarana, otac mu bio pčelar i četvero djece odškolovao, znači dao fakultet svo četvero baveći se pčelarstvom, ali ozbiljno :thumbup:
jennisjoplin

PostPostao/la samson dana 20/08/2008 18:06

jennisjoplin je napisao/la:
emir_du je napisao/la:Osobine pcelarstva su slijedece; Rentabilnost-Oprema za pcelarstvo(kosnice,pribor i alat)nije skupa.Jednom nabavljena, ako se cuva i odrzava moze trajati i do 50 godina.S obzirom da su proizvodi pcelarstva uvijek trazeni i na cijeni, ulozeni kapital se brzo vraca. Cesto je rentabilnost ogranicena vremenskim uslovima, te je pcelarstvo podlozno kolebanjima koje uslovljavaju vremenske prilike.Radi toga klimatrski uslovi mogu dovesti u pitanje rentabilnost pcelarstva. Neogranicenost bavljenja pcelarstvom-Za uzgajanje(drzanje) pcela nije potreban vlastiti zemljisni posjed, jer za postavljanje kosnice netreba veci prostor.Pcelarstvom se mogu baviti sva zanimanja, kako muskarci tako i zene. Ovo daje mogucnost da pcelarstvo bude mnogima glavno ili sporedno zanimanje. Nezavisnost za odredjeni prostor-Pcele skupljaju hranu u radijusu do 10 km,te se ne postavlja pitanje naknade vlasnicima za pcelinju pasu.Znaci, pcele slobodno posjecuju cvjetove, bez obzira kome pripada zemljiste na kome raste medonosno bilje. Ukoliko se ukaze bolja pcelinja pasa u nekom kraju, kosnice sa pcelama se lako prenose sa jednog mjesta na drugo, a pri tome pcelinje drustvo ne trpi stetu. Pcelarstvo kao sport-U radu sa pcelama nailazimo na veliki broj kombinacija (pcelinja pasa, razvoj drustva,uzgoj matice,zastita pcela i dr.) te su radi toga momenti sporta jako naglaseni. Ove kombinacije zahtijevaju veliki brij rijesenja (kao u sahu).Zbog toga pcelarstvo ima jako mnogo pristalica kojima ovo cini razonodu.

sve potisujem, znam jarana, otac mu bio pčelar i četvero djece odškolovao, znači dao fakultet svo četvero baveći se pčelarstvom, ali ozbiljno :thumbup:

slazem se moj komsija je od meda odskolovao 3 djece
samson

PostPostao/la pčelar dana 20/08/2008 22:32

Jaguar84 je napisao/la:Da li mi neko moze preporuciti gdje da kupim maticnu mlijec?Djevojci su to preporucili ali kontam da je bolje kupiti pravu od pcelara nego u apoteci....hvala.

Ovdje je provjereno http://www.mmm.ba :bih:
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 20/08/2008 22:37

z
Zadnja izmjena: pčelar; 02/03/2012 23:13; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la emir_du dana 21/08/2008 16:32

Produktivnost pcelinjeg drustva ovisna je od uslova u samoj kosnici kao i onih izvan kosnice.Na uslove izvan kosnice (klimatske prilike, medomosno bilje i sl.) uticaj pcelara je neznatan. Medjutim, pcelar sa uspjehom moze da u kosnici stvori bolje uslove pcelinjem drustvu, pa cesto i da ublazi i nepovoljne uslove sredine. Na primjer postavljanjem kosnice na prostor koji je zasticen od vjetrova( vjetrovi jako lose utjecu na pcele, pogotovu sjeverni) i u blizini medomosnog bilja, prihranjivanjem i dr.,ostvaruju se povoljniji uslovi za pcelinje drustvo.

Prema tome, gajenje pcela obuhvata cijeli niz radova vezanih za pcelinje drustvo, koje preduzima pcelar radi njegovog sto boljeg iskoristavanja.

Kod odluke da se pocnes baviti pcelarstvom, moras donileti jos jednu jako vaznu odluku, a to je kojim tipom kosnice(DB,AZ,LR i td.) zelis pcelariti. Na jednom pcelinjaku se ne preporucuje upotreba dva ili vise tipova kosnica iz prakticnih razloga. Sa jednim tipom kosnice je laksa manipulacija sa nastavcima,ramovima itd.
kod nas su najzastupljenije kosnice tipa LR zbog svoje relativno male velicine tj. tezine a pored toga imaju dovoljno prostora za razvijanje legla, odlaganje nektara i dr.
emir_du

PostPostao/la emir_du dana 21/08/2008 21:58

KOSNICA

Kosnica je stan za pcele u kojem smjestaju zalihe hrane,razmnozavaju se i odrzavaju pcelinje drustvo.
U savremenom pcelarstvu kosnica je oruđe kojim se iskoristava pcelinje drustvo.Istovremeno se preko kosnice, uz primjenu i drugih metoda, regulisu instikti pcela.
Zato svaka kosnica treba da zadovolji dvije vrste uslova; jedne, koji zadovoljavaju bioloske potrebe pcela i druge, da omoguci pcelaru bolje iskoristavanje pcelinjeg drustva.
Kosnica trebe da zastiti pcelinje drustvo od spoljnih vremenskih nepogoda i hladnoce, vjetra, kise, vrucine, pretjerane vlaznosti, te od pcelinjih neprijatelja i stetocina, kao i od pcela kradljivaca.
Kosnica treba da omoguci pcelama izlijetanj i ulijetanje te normalno kretanje između saca, kao i provjetravanje kosnice.
U kosnici treba da bude dovoljno prostora kako bi se omogucilo pcelinjem drustvu normalno razvice(izgradnja saca za leglo i smjestaj sakupljene hrane). Smanjen prostor povecava nagon za rojenje.
Kosnica treba da zadovolji bioloske zahtjeve pcelinjeg drustva (razmaci u kosnici) te da se u svako doba moze prilagoditi velicini pcelinjeg drustva, kolicini legla i pasi.
Kosnica treba da je jednostavne konstrukcije, laka po tezini, bez suvisnih dijelova, kao i da svi djelovi lako nalijezu jedan na drugi, i po mogucnosti da je sto jeftinija.
Dijelovi kosnice su;
podnjaca sa letom,tijelo kosnice,okvir(ram),hranilica sa zbijegom i krov kosnice.
emir_du

PostPostao/la emir_du dana 21/08/2008 22:05

Neznam da li ovo forumase interesuje o cemu ja pisem.Da li da nastavim ili ne.
emir_du

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 22:24

emir_du je napisao/la:Neznam da li ovo forumase interesuje o cemu ja pisem.Da li da nastavim ili ne.

Samo ti nastavi Emire uvijek će se naći neko koga zanima kako o gdje pčelice naše žive, šta rade i kako proizvode med i ostale pčelinje proizvode :)
pčelar

PostPostao/la b.boja dana 21/08/2008 22:47

ja samo da pozdravim sve pcelare :-D

samo mi je, jedan, suncokret bez pcele :D
Zadnja izmjena: b.boja; 25/01/2009 13:43; ukupno mijenjano 1 put/a.
b.boja

PostPostao/la jennisjoplin dana 21/08/2008 22:50

@b.boja

'bem li ga znao sam da si maher za fotke ali i za ovako uklapanje, svaka čast :thumbup:
jennisjoplin

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 22:50

emir_du je napisao/la:Produktivnost pcelinjeg drustva ovisna je od uslova u samoj kosnici kao i onih izvan kosnice.Na uslove izvan kosnice (klimatske prilike, medomosno bilje i sl.) uticaj pcelara je neznatan. Medjutim, pcelar sa uspjehom moze da u kosnici stvori bolje uslove pcelinjem drustvu, pa cesto i da ublazi i nepovoljne uslove sredine. Na primjer postavljanjem kosnice na prostor koji je zasticen od vjetrova( vjetrovi jako lose utjecu na pcele, pogotovu sjeverni) i u blizini medomosnog bilja, prihranjivanjem i dr.,ostvaruju se povoljniji uslovi za pcelinje drustvo.

Prema tome, gajenje pcela obuhvata cijeli niz radova vezanih za pcelinje drustvo, koje preduzima pcelar radi njegovog sto boljeg iskoristavanja.

Kod odluke da se pocnes baviti pcelarstvom, moras donileti jos jednu jako vaznu odluku, a to je kojim tipom kosnice(DB,AZ,LR i td.) zelis pcelariti. Na jednom pcelinjaku se ne preporucuje upotreba dva ili vise tipova kosnica iz prakticnih razloga. Sa jednim tipom kosnice je laksa manipulacija sa nastavcima,ramovima itd.
kod nas su najzastupljenije kosnice tipa LR zbog svoje relativno male velicine tj. tezine a pored toga imaju dovoljno prostora za razvijanje legla, odlaganje nektara i dr.

Evolutivni Razvoj košnica

Langstrot-Rutova (LR) košnica

Dadan-Blatova (DB) košnica

Alberti-Žnideršićeva (AŽ) košnica
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 22:57

pčelar je napisao/la:
emir_du je napisao/la:Produktivnost pcelinjeg drustva ovisna je od uslova u samoj kosnici kao i onih izvan kosnice.Na uslove izvan kosnice (klimatske prilike, medomosno bilje i sl.) uticaj pcelara je neznatan. Medjutim, pcelar sa uspjehom moze da u kosnici stvori bolje uslove pcelinjem drustvu, pa cesto i da ublazi i nepovoljne uslove sredine. Na primjer postavljanjem kosnice na prostor koji je zasticen od vjetrova( vjetrovi jako lose utjecu na pcele, pogotovu sjeverni) i u blizini medomosnog bilja, prihranjivanjem i dr.,ostvaruju se povoljniji uslovi za pcelinje drustvo.

[img]http://img300.imageshack.us/img300/2622/scan0002qe9.jpg[/img]
[img]http://img300.imageshack.us/img300/6676/scan0017fe3.jpg[/img]
[img]http://img300.imageshack.us/img300/2148/scan0016qh6.jpg[/img]

slika
pčelar

PostPostao/la b.boja dana 21/08/2008 23:00

pčelar je napisao/la:
slika
slika
slika

slika
b.boja

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 23:13

pčelar je napisao/la:
pčelar je napisao/la:

[img]http://img300.imageshack.us/img300/2622/scan0002qe9.jpg[/img]
[img]http://img300.imageshack.us/img300/6676/scan0017fe3.jpg[/img]
[img]http://img300.imageshack.us/img300/2148/scan0016qh6.jpg[/img]

slika

Hvatač polena
slika
Postavlja se sa donje strane na ulazu u košnice. Postavlja se uglavnom na kestenovoj paši kad ima puno polenovog praha i tad je "potrebno" da se polen "oduzima" pčelama jer se spriječava blokada matice a povećava se prostor za unos nektara sa kestena i tako dobije čisto kestenov med. Pčelari treba da znaju da se u rano proljeće polen ne smije uzimati jer je tad najpotrebniji za razvoj legla. Polen se može miješati sa medom i dobiva se tzv. hiper med. To je svakako med koji je pojačan sa raznim bjelančevinama, i drugim supstanicama koje se nalaze u polenovom prahu. Ovo sami sebi možete napraviti tako što u šolju meda naspete kašiku polene izmješate i konzumirate.
Hvatači polena se nesmiju dugo držati na jednoj košnici i za sušenje polena postoje posebne komore za sušenje polena u kojima se polen kad se skine sa košnica obavezno mora jedno vrijeme sušiti.
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 23:14

b.boja je napisao/la:
pčelar je napisao/la:
slika
slika
slika

slika

Hvala šta bih ja bez vas :thumbup:
pčelar

PostPostao/la b.boja dana 21/08/2008 23:17

pčelar je napisao/la:

samo trebas kopirati zadnji link, bez url-a :)
b.boja

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 23:22

z
Zadnja izmjena: pčelar; 02/03/2012 23:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
pčelar

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 23:24

b.boja je napisao/la:
pčelar je napisao/la:

Kažu da je žurba šejtanski posao. Hvala sad nisam žurio :wink:
pčelar

PostPostao/la b.boja dana 21/08/2008 23:25

pčelar je napisao/la:
b.boja je napisao/la:
pčelar je napisao/la:

Kažu da je žurba šejtanski posao. Hvala sad nisam žurio :wink:

e, super :thumbup:
b.boja

PostPostao/la pčelar dana 21/08/2008 23:26

b.boja je napisao/la:ja samo da pozdravim sve pcelare :-D
slika
samo mi je, jedan, suncokret bez pcele :D

Hvala super su slike al zato na drugima ima po dvije. :thumbup:
pčelar

PostPostao/la malizeleni dana 22/08/2008 11:28

Fina stvar. Ne znam jeste li pisali ista o kakvoci i prepoznavanju kvalitete meda ?

Prije 3 sedmice sam kupio 2 tegle meda, onako uz put izmedju Konjica i Sa. Inache ja i cura pijemo caj samo sa medom, pa reko da probamo domachi. Ne znam da li cijena odrazava kvalitetu, ali bilo je 10km po tegli. Livadski med reche zena, fin sladak, ali sve sto ga vise konzumiram, ne lici mi ni na jedan drugi med koji sam probao. Jos uvijek ima onu zitku formu, znaci nije svijetao i otvrdnuo. U prodavnici obicno samo tu tvrdju tipu mozes kupiti.
malizeleni

PostPostao/la emir_du dana 22/08/2008 11:53

Prije par sedmica na Ntv Hajat gostovala gosp. inace strucnjak za med.Za taj med na cesti kod Konjica kaze da ga treba obici u sirokom luku.
emir_du

PostPostao/la malizeleni dana 22/08/2008 11:58

Prije 2-3 godine sam kupio med od frajera na Igmanu. Stajao kulturno nedaleko od nekih kosnica, taj je med smekao sasvim drugacije. Izgleda da sam se zezno, al hajde, znamo za ubuduce :)
malizeleni

PostPostao/la Apolon dana 22/08/2008 15:12

Ja sam pročitao novi časopis o pčelarstvu i meni je odličcan. Čitam i Hrvatsku pčelu i srpsku Pčelu. Oni su šturi i samo valjaju bezvezne podatke. Mislim da će BH pčelar imati svoju publiku. Samo naprijed!
Apolon

PrethodnaSljedeća

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.