PAZNJA-CITAJTE-KO IMA ZAKON STAVITE

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator/ica: Sunrise00

PAZNJA-CITAJTE-KO IMA ZAKON STAVITE

PostPostao/la Alica dana 25/05/2007 14:42

Dragi moji forumasi, primih ovaj email..pa evo, citajte i reagujte, zamislite se, zapitajte se:

Original Message -----
From: "Belma Hasecic" <[email protected]>
To: <[email protected]>
Sent: Friday, May 25, 2007 11:44 AM
Subject: pozdrav iz ilijas!

> pozdrav!
> prije svega da se predstavim, moje ime je Belma Hasecic i pisem vam iz
> Ilijasa, zbog nesrece koja se desila mom psu Leu.
>
> 17.novembra 2006. godine na svijet su dosla četiri nova kučića. Među njima
> bio je i moj dotad neostvareni san....jedno malo, lijepo, crno, kudravo
> kuće. Razlikovalo se od svoje braće, ne samo po boji, nego i po veličini,
> bio je najmanji. Neostvareni san bio je iz vise razloga. Prvo zbog toga
> sto su moji roditelji bili protiv ideje da imamo psa i da ga drzimo u
> stanu i drugi razlog bila je njegova cijena jer kosta 400evra. Koji je bio
> sigurno jači od prvog razloga.... Nakon dugog ubjeđivanja, mama mi je
> dopustila, ali tata je i dalje bio protiv ideje "PAS U KUĆI". Ja kao dobar
> student dobivam stipendiju i odlučujem se na kupovinu tog malog, slatkog,
> kudravog, crnog psića.
> I napokon 20 decembra moj san postaje java, jer postajem vlasnica crnog
> psića, LEA. Leo dolazi kao bespomoćno kuće u nas dotad "sivi" dom. Ubrzo
> osvaja srca mojih roditelja, a naročito tate pa onda i sestre. Iz dana u
> dan, gledajući ga kako raste, kako se mijenja, postaje i vise nego član
> nase obitlji. Sve vise nam je postajao privrzeniji i drazi i ljubav perma
> njemu je svakog dana bivala sve veća i veća. Koliko god je bilo moguće
> provoditi vrijeme s njim, pored svih obaveza koje sam imala,to sam radila,
> jednostavno nisam se odvajala od njega. Zaokupirao je moju paznju, moju
> ljubav, jednostavno bio mi je najbolji prijatelj, razonoda, bio je moja
> beba o kojoj sam se ponajvise brinula ja kao i moja obitelj. U nas dom
> unio je veselje, kuća i kućna atmosfera jednostavno uz njega bivala je
> veselija i zivlja. Ne postoje riječi kojima bi vam mogla opisati kakav je
> osjećaj kada dođem kući a Leo me čeka pored vrata. Sav veseo, radostan i
> razdragansto me ponovo vidi i sto sam tu. Skače, ljubi me, vuče me da se
> igram s njim i da ga mazim. Jednostavno ljubav koju smo osjećali prema
> njemu bila je neograničena.... Sveje tako bilo i trajalo do 14. maja ove
> godine kad se desila tragedija. Ispred zgrade dok je veselo trčao,
> nepaznjom mlade dvadesetogodisnje djevojke koja je vozila automobil
> nedozvoljenom i prekomjernom brzinom za naseljeno područje i područje gdje
> se djeca svakodnevno igraju. Točkovi njenog automobila presla su preko Lea
> i poslije nekoliko minuta moja porodica i ja gubimo nama nesto puno
> vrijedno.
> Svjesna sam de se svakom moze desiti ( zbog svakojakih uvjeta na "nasim"
> petevima i cestama ) da udari ili pregazi psa, ali ono sto ne mogu i ne
> zelim da shvatim i da razumijem je drsko ponasanje te iste djevojke, koja
> je upravljala automobilom koji je oduzeo jedan bezgrijesan zivot. Bila je
> jako drska prema mojoj majci, kada je moja majka zatrazila njene podatke i
> kada joj je rekla da će nam sad morati kupiti novog psa, mada nije mislila
> tako jer je znala da nam niko ili nista ne moze vratiti LEA....
> sigurna sam da ne mozete ni zamisliti reakciju te djevojke....naravno jer
> sam sigurna da malo ko danas ako imalo voli zivotinje tako ne bi reagovao.
> Počela je da galami i da viče na moju majku kojoj je Leo lezao mrtav u
> krilu....zatim se okrenula i ne rekavsi niti jednu riječ kojom bi izrazila
> zaljenje ili kajanje sjela u njen automobil i odvezla se.
> Poslije toga sat vremena otisla sem u policijsku stanicu u Ilijasu kao i
> dan poslije sa registracijskim oznakama automobila ( to je jedino sto sam
> imala i znala o toj djevojci) u nadi da će mi pomoći u pronalazenju krivca
> i zadovoljiti pravdu na bilo koji način. Ali bezupjesno, rekli su mi da
> nisu u mogućnosti da bi mi dali te podatke i da mi ne mogu pomoći jer
> jednostavno ne poznaju zakon o zivotinjama i da taj zakon "kao" ne
> postoji.
>
> Ovo vam pisem u nadi da bi mi vi pomogli na neki način (koliko je moguće)
> jer sam sigurna da me razumijete i da suosjećate s mojim gubitkom.
> Ovu priliku isto koristim da bi skrenula paznju svim ostalimvozačima da ne
> dovode sebe i druge ljude u ovakvu situacije jer ne znaju koliku bol i
> tugu mogu prouzrokovati. Oprezno vozite da ne bi unistavali nase zivote,
> bilo da su zivoti ljudi ili pak zivotinja, pa svi smo ziva bića i imamo
> osjećaje.
>
> Iskreno se nadam da će jednog dana u nasoj zemlji BIH izaći punovazan
> zakonnad zastitom zivotinja i da će zivotije u nasoj zemlji imati zastiu
> kakvu uistinu i zasluzuju.
>
> Znam i svjesna sam da bilo sta da se desi ili dogodi LEU nema povratka,
> ali bilo bi mi puno lakse i bila bi puno mirnija kada bi se pravda
> sprovodila i zadovoljila nad onim licima koja urade ovakvo nesto ili
> slično....jednostavno svako bi trebao "platiti" za zločin koji počini.
>
> UNAPRIJED ZAHVALNA
>
> BELMA SA PORODICOM HASEČIĆ
Alica

PostPostao/la superxenon dana 25/05/2007 14:56

:( :( :( :( :(
superxenon

PostPostao/la superxenon dana 25/05/2007 14:58

:( :( :( :( :(
superxenon

PostPostao/la nokia6170 dana 25/05/2007 14:59

pas je pokretna stvar i vlasnistvo fizickih ili pravnih lica...isto tako kao sto vlasnici pasa odgovaraju za stetu prouzrokovanu od strane njihovih ljubimaca prema trecim licima, tako isto treca lica odgovaraju prema vlasnicima pasa za stetu ucinjenu prema njhovim ljubimcima.

posto pas nema pravnu sposobnost, vec je stvar..ne mozemo govoriti o ubistvu, vec o steti..kako materijalnoj, jer pas ima svoju novcanu vrijednost, ali puno vise i o nematerijalnoj steti koja je daleko veca od materijalne..dakle govorimo o dusevnim bolovima i vrijednosti koju je taj pas (stvar) imao za vlasnika ili vlasnike (osteceni u pravnom smislu)

u situaciji da se dodje do smrti psa (ili bilo kojeg kucnog ljubimca) ili nanosenja povreda isto, onda govorimo o steti. ta steta moze nastati krivicom iskljucivo trece osobe, iskljucivo krivicom vlasnika ili podijeljenom krivicom...znaci i vlasnika psa i onoga ko je stetu prouzrocio. postoji i visa sila kao uzrok nastanka stete, ali ostavimo to sad po strani jer ovdje kako vidim nije rijec o visoj sili.

u tvom slucaju kako si ti opisala, radi se o podijeljenoj odgovornosti...znaci i tvojoj, jer nisi vodila brigu o svom kucnom ljubimcu i drzala ga na propisan nacin (vezica i ostalo) i krivici te vozacice auta koja je krseci propise saobracaja usmrtila tvog psa. u slucaju da je ta djevojka vozila po propisima i tvoj cuko izletio na cestu, onda ta djevojka ne bi bila odgovorna za smrt tvog cuke, jer nema njene krivice.

dakle, tvoje je da dokazes da je ta djevojka udarila tvog psa vozeci auto protiv vazecih saobracajnih propisa, sto ima za posljedicu njenu krivicu, da bi uopste mogla traziti njenu pravnu podijeljenu odgovornost i naknadu stete.

takodje, voznja autom se smatra opasnom djelatnoscu, a auto kao opasna stvar. tako da krivica vlasnika auta, odnosno posjednika-vozaca u tom trenutku igra veliku ulogu kod naknade stete.

isto tako, pas, pravno gledajuci predstavlja opasnu stvar (za sto se odgovara po objektivnoj odgovornosti), te svako nanosenje stete tudjoj imovini od strane psa daje za pravo trecoj osobi da trazi naknadu stete od vlasnika psa za pricinjenu stetu. sto hipoteticki znaci da je ta vozacica auta mogla traziti od tebe da joj nadoknadis stetu pricinjenu na njenom autu da je kojim slucajem doslo do stete na automobilu u slucaju da je ona propisno vozila, ne doprinijevsi nastanku stete svojom radnjom voznjom automobila.

nadam se da si ista od ovog shvatila:)
Zadnja izmjena: nokia6170; 25/05/2007 15:30; ukupno mijenjano 3 put/a.
nokia6170

PostPostao/la Alica dana 25/05/2007 15:09

odgovor sam proslijedila Belmi. POzvala sam je da nam se pridruzi na nasem forumu pa mozda i uspijemo pomoci - pravno ili bilo kako..

nokia - hvala na odgovoru
Alica

PostPostao/la stripiii dana 25/05/2007 15:21

@Alica imas PP
stripiii

PostPostao/la nokia6170 dana 25/05/2007 15:37

evo nadjoh i jedan text na stranici hrvatskog auto moto kluba posvecen zivotinjama pod kotacima. vrijedi procitati...uglavnom se svodi na ono sto sam ukratko napisao u ranijem postu.

http://www.hak.hr/cpage.aspx?page=kolumna7.aspx&pageID=373&newsID=43

ŽIVOTINJE POD KOTAČIMA

Sličnost između psa i automobila? Naravno da vam je poznata. Ljubimci. Neki tvrde da se «posredstvom» ljubimaca može štošta doznati o njihovim vlasnicima. Zlobnici bi rekli, dubina džepa. Neki drugi bi putem njih prepoznavali karakterne osobine vlasnika. Postoje i razlike, na primjer u pogledu «bjesnila», od bjesnih pasa zaziru mnogi, ali «bjesni» automobili i te kako privlače pažnju, gotovo bi se moglo reći da mame uzdahe. Sve navedeno valja uzeti s rezervom. Možda su to stereotipi, možda osobni stavovi. Međutim, kada se govori o odgovornosti vlasnika pasa i vlasnika automobila za štetu koju uzrokuju njihovi ljubimci trećim osobama, subjektivni stavovi i mišljenja nemaju osobit značaj.

Sudska praksa zauzela je stav da je automobil, odnosno motorno vozilo u pokretu opasna stvar, ali ni psi nisu pošteđeni takve kvalifikacije. Navedeno nikako nije irelevantno za vozače motornih vozila, ali ni vlasnike pasa. Nije rijetka situacija da psi svoj kraj pronađu pod kotačima vozila. Jednako tako nisu rijetke štete uzrokovana naletom psa na automobil, iako će vlasnici pasa naješće takav događaj opisati kao nalet automobila na psa. Nedavno je pravnu pomoć vezanu upravo uz takvu situaciju potražila jedna članica. Njen pas je pretrčavanjem ceste «skrivio» prometnu nezgodu i uzrokovao štetu nezanemarivog iznosa. Nakon prvotnog šoka , uslijedio je još jedan, a ticao se spoznaje da je ona vlasnica «opasne stvari» koja pitomo maše repom i obožava djecu. Pas koji se bez nadzora kreće gradskom ulicom predstavlja povećanu opasnost za okolinu, pa vlasnik psa odgovara po kriteriju objektivne odgovornosti za štetu nastalu naletom psa na automobil (VSRH, Rev 1834/95 od 12. 10. 2000), stav je sudske prakse. Naravno da nije relevantno da li je riječ o gradskoj ulici ili ne, općenito pas koji se kreće javnim putem bez nadzora čuvara opasna je stvar (Vs, Rev-948/87-2 od 1. 10. 1987.). Na vrstu odgovornosti vlasnika psa kada on uzrokuje prometnu nezgodu nisu ni od kakvog utjecaja osobine te opasne stvari toplog pogleda i vlažne njuške. Što zapravo znači da vlasnik psa u takvoj situaciji odgovara po kriteriju objektivne odgovornosti? Odgovara se za štetu već temeljem same činjenice da je šteta uzrokovana i pri tome se ne traži krivnja štetnika. Za štetu od opasne stvari, bez obzira što smatrali opasnom stvari odgovara njen imatelj u pravilu će to biti vlasnik, a to pravilo kao i većina drugih ima svoje iznimke. Vlasnici, čuvajte svoje ljubimce zbog njih samih, zbog trećih osoba kojima mogu uzrokovati štetu, ali i zbog kriterija po kojem ćete vi odgovarati za štete koje vaš pas na prometnici uzrokuje vlasniku metalnog ljubimca.

Nije naravno, samo čovjekov najbolji prijatelj sklon lunjanju po prometnici, takve navike nisu nepoznate ni divljim životinjama. Posljedice toga su teške. Osim u najmanju ruku nelagodnog osjećaja kojeg kod vozača i njegovih suputnika izaziva krdo divljih svinja u prelasku javne ceste ili srndać ispred kotača, takvi susreti često uzrokuju znatnu materijalnu štetu na vozilu. Divlju svinju, s obzirom na njene osobine i nepravnici smatraju opasnom, pa stoga nije teško zaključiti da joj je sudska praksa dodjelila epitet opasne stvari, jer nedvojbeno predstavlja povećanu opasnost štete za okolinu. Ali što je sa srnama koje se zbog njene plahe prirode teško bojati u nekim uobičajenim okolnostima? Ukoliko vam je uslijed istrčavanja srne pred motorno vozilo na javnoj cesti uzrokovana šteta za popravak koje morate žrtvovati nekoliko mjesečnih plaća, teško da ćete biti raspoloženi za razmatranje njenog uobičajenog ponašanja i uvažavanje plahe prirode. Bez obzira na osobne dvojbe, srna koja je iznenadno istrčala pred motorno vozilo koje se kreće javnom cestom jest opasna stvar. Navedena kvalifikacija nije nebitna, kada je riječ o odgovornosti za štetu jer za štetu koja je nastala naletom divljači na motorno vozilo na javnoj cesti odgovara lovačko društvo koje gospodari lovištem i od lova ima koristi. Iz navedenog je razvidno da ne treba očajavati u pogledu određenja osobe tuženika u postupcima radi naknade štete uzrokovanih naletom psa ili divlje životinje na motorno vozilo. Dešavalo se to i nekim drugim osobama, prije vas poslužite se stoga njihovim iskustvom, ali i stavovima suda zauzetim u postupcima povodom njihovih odštetnih zahtjeva.

mr.sc.Tatjana Potkonjak,dipl.iur.
nokia6170

PostPostao/la mIRCerka dana 25/05/2007 15:47

:( jel ima belma njenu registraciju?
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la alica.k dana 25/05/2007 15:48

jadna djevojka :(
alica.k

PostPostao/la Alica dana 25/05/2007 17:00

ima njenu registraciju...ma joj...da je na mene vrisnula nakon sto je to uradila..samarcinu bi preko usta dobila da se okrene...jooooj kako me ovako naljute..uffffffffffffff..
Smiri se alice, smiri, disi duboko...ufffffffffffffffffffff
Alica

PostPostao/la tinchy dana 25/05/2007 18:56

Jao kako mi je zao :(:(:( kad pomislim samo sta bi ja bez svog debelindze :(:(:( A ta djevojka bi od mene zaradila takav udarac posred face :x da se meni tako derala ili cak mojoj mami.... Meni je bas zao zbog ovog neduznog psica :(:(:(
tinchy

PostPostao/la sofi dana 27/05/2007 21:39

Meni (tačnije mom bratu, jer je on tog dana izveo psa) se isto desilo prije devet mjeseci. Samo što u mom slučaju vozačica nije ni stala, samo je dala po gasu.
Apsolutno razumijem kakav je osjećaj i kroz šta se prolazi u takvom trenutku. Ja još ponekad imam depresivne epizode...
Ali.....(ne bih da budem pogrešno shvaćena) kriva je vlasnica psa Lea. Znam da se nepredviđene stvari dese, ali vlasnici ni u kojem trenutku ne bi smjeli rizikovati život svog psa i pustiti ga s povodca, osim, naravno, tamo gdje je 100% sigurno. Evo, nama se desila ista tragedija i mislim da nije kriv vozač, nego mi- moj brat i ja. Trebalo mi je skoro pet mjeseci da skupim hrabrosti i udomim ponovo nekog psića. I, iako ni tada nismo bili nepažljivi, sranje se desilo. Sada opet imam psa, ali sam neprestano u nekom grču...Ponekad i bez razloga...
Ako je ta djevojka stvarno vozila neprimjerenom brzinom, onda nema razloga netužiti ju. Ali, opet... svi znamo koliko ljude u policiji, tužilaštvu, sudu zanimaju psi i slični slučajevi..
Koliko ja znam, ovo je jedini član krivičnog zakona koji se odnosi na zaštitu životinja. Zakona o zaštiti i sprečavanju okrutnosti nad životinjama nema. A prijedlog ovog zakona je napravljen, što ne znači da će u skoroj budućnosti zakon biti donsen i postat pravno važeći.Najvjerovatnije će još dugo stajati na dnu nečije ladice.........

KZFBIH, cl.318 Mucenje i ubijanje zivotinje

st.1. Ko zivotinju tesko zlostavlja ili izlaze nepotrebnim ili dugotrajnim mukama, ili joj nanosi nepotrebne boli ili protivpravno razara zivotinjska stanista u vecoj mjeri ili na sirem prostoru, ili protivno propisima ubija zivotinje,
kaznit ce se novcanom kaznom ili kaznom zatvora do 6 mjeseci.

st.2. Ko krivicno djelo iz stava 1 ovog clana ucini radi opklade ili drugog pribavljanja imovinske korsti, ili ako je krivicnim djelom iz stava 1 ovog clana prouzrokovano uginuce veceg broja zivotinja ili zivotinje cija je vrsta posebno zasticena,
kaznit ce se novcanom kaznom ili kaznom zatvora do 1 godine.
sofi

PostPostao/la sofi dana 27/05/2007 21:40

p.s. Jako mi je žao. Moja sućut! :( :( :(
sofi

PostPostao/la _BosanaC dana 27/05/2007 21:46

Prijatelju je dzidzan s dvojkom makinom ubio psa dok je bio ocu na povodcu dugom citav jedan metar... Stari mu je bio blize nego ikad susretu s tockovima tog auta, pred vlastitom kapijom, na trotoaru...

Naravno, nije se zaustavio, nego je zadao po gasu... Pas dva loma kicme, na licu mjesta mrtav... Stari nije pri sebi bio narednih nekoliko dana...

I sve se ovo desilo u po Sarajeva, u Velesicima.
_BosanaC

PostPostao/la Alica dana 28/05/2007 13:58

evo Lea...njega je glupaca pregazila...

slika
Alica

PostPostao/la alica.k dana 28/05/2007 14:09

aj dusha mala lijepa :(
alica.k

PostPostao/la mIRCerka dana 28/05/2007 14:15

Alica je napisao/la:evo Lea...njega je glupaca pregazila...

slika

:(
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la sofi dana 28/05/2007 15:05

Alica je napisao/la:evo Lea...njega je glupaca pregazila...

slika

:( :kiss: :kiss: :kiss:
Glupača!!!!!!!!
sofi

Natrag na Kućni ljubimci

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.