Pas tornjak - sve i svasta

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator/ica: Sunrise00

Pas tornjak - sve i svasta

PostPostao/la sLLayer dana 06/02/2010 23:42

Danas sam se jako obradovao, tj. dobio sam psa tornjaka na poklon kojeg zelim vec od 5 godine.. i sta da kazem, nikada nisam imao psa, nista ne znam o njemu, svaki zavjet je dobro dosao, zenka je, prijateljica ce mi srediti da se ono nemoze mnoziti (ne znam kako se to zove) i vakcinisati, sta dalje da radim? drzacu ga na vikendici kupicu malu kucicu od drveta. Pas ima 2 mjeseca, hvala unaprijed na savjetima.. znaci sve od hrane pa nadaljee :o :o

edit: evo slike
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Zadnja izmjena: sLLayer; 16/02/2010 15:22; ukupno mijenjano 1 put/a.
sLLayer

Re: Pas tornjak - sve i svasta

PostPostao/la Bullet Tooth Tony dana 07/02/2010 00:16

Normalno odbijena stenad su sa oko 2 mjeseca zivota, kao kod tebe.Mlijeko nakon odbica nije esencijlna hrana ali je u ogranicenoj kolicini (zbog laktoze) koristan izvor hranjivih tvari.Stenad treba hraniti najmanje tri puta dnevno,nakon 6 mjeseci hrane se sa dva puta sve do zavrsetka rasta.Kod vecih pasmina pasa ,kao sto je tvoj tornjak, unosenje vecih kolicina hrane nece dovesti do gojaznosti nego do brzeg rasta koji predisponira pojavu mnogih skeletarnih poremecaja.Ne smijes davati stenetu da unosi visok sadrzaj kalcija jer kod velikih pasa to najcesce prouzrokuje oboljenja.

Obrati se nekom veterinaru radi cjepljenja protiv raznih parazitnih,zaraznih i ostalih bolesti

Posto se radi o tornjaku, a oni jako brzo rastu , ja bih na tvom mjestu za pocetak napravio boks,dobro zasticen,sa kucicom odignutom od poda 5-6 cm radi vlage, nemoj da te brine ako pas ne bude prvu noc proveo u kucici ,mozda cak i drugu ... nego izvan nje

dlaku mozes cetkati ali nemoj ga kupati

Iskreno moj pas, sarplaninac najvise voli ovu nasu kuhinju :lol: :lol: , odnosno jede sto i ja jedem ....

Sretno sa psom , obavjestavaj nas , stavi koju fotku
Bullet Tooth Tony

PostPostao/la TM_AGENT dana 07/02/2010 00:32

Javi mi molim te kako si nabavio (kontakt podatke osobe, ma sve sto imas). Ja također tražim tornjaka i čekam već duugo, dobio sam razna obećanja od komšije (on ima mužjaka i ženku pa mi obećao kad bude malih - ali sam na listi ne znam više ni koji :(( ).

Hvala ti unaprijed. I stavi slike, pls :)

Što se tiče savjeta - googlaj malo na "tornjak" ima raznih stranica :)
TM_AGENT

PostPostao/la sLLayer dana 07/02/2010 00:55

TM_AGENT je napisao/la:Javi mi molim te kako si nabavio (kontakt podatke osobe, ma sve sto imas). Ja također tražim tornjaka i čekam već duugo, dobio sam razna obećanja od komšije (on ima mužjaka i ženku pa mi obećao kad bude malih - ali sam na listi ne znam više ni koji :(( ).

to je poklon, tako da taj covjek ne prodaje nego je i on dobio pa mu ne treba, slike cu staviti sutra dok uslikam, googlam, ali uvijek su savjeti dobro dosli
sLLayer

PostPostao/la sLLayer dana 16/02/2010 15:22

evo stavio sam slike, zove se Bela
sLLayer

PostPostao/la TM_AGENT dana 21/02/2010 22:50

Kućica je baš lijepa kao i Bela:) a što si ogradio kućicu ?
TM_AGENT

PostPostao/la sLLayer dana 23/02/2010 21:30

TM_AGENT je napisao/la:Kućica je baš lijepa kao i Bela:) a što si ogradio kućicu ?

stavio sam je privremeno u bivsi boks, dok ne napravim veci pa cu je premjestiti 8-)
sLLayer

PostPostao/la PAZI dana 17/04/2010 00:19

TM_AGENT je napisao/la:Javi mi molim te kako si nabavio (kontakt podatke osobe, ma sve sto imas). Ja također tražim tornjaka i čekam već duugo, dobio sam razna obećanja od komšije (on ima mužjaka i ženku pa mi obećao kad bude malih - ali sam na listi ne znam više ni koji :(( ).

PRIJATELJU!AKO TI TREBA VRHUNSKO MUŠKO ŠTENE VLAŠIČKOG TORNJAKA JAVI MI SE
PAZI

PostPostao/la Friesian dana 17/04/2010 09:28

da se i ja nadovezem... po pravilu bi stene sa dva mjeseca trebalo da jede 5 puta dnevno u tom periodu ali manje obroke koji su naravno bogati Ca, P i drugim mineralima i vitaminima... tu spadaju mladi kravlji sir, jogurt, jaje (ali ukoliko dajes zivo jaje OBAVEZNO izbaci bjelance) kao i mesni sastojci i ukoliko mozes priustiti jednom sedmicno da dajes zivo npr. fasirano meso jer je to najbolji izvor proteina koji su mu neophodni u razvoju... redosljed smanjivanja obroka ide otprilike ovako: ako si davao 5 obroka nakon 3 mjeseca smanjis jedan obrok... tad stene ima 5 mjeseci i dobije 4 obroka dnevno ali uz to onaj obrok koji si izbacio raspodjelis u ostale obroke te samim tim smanjujes obrok ali povecavas kolicinu... nakon 3 mjeseca opet smanjis jedan obrok i postupak je isti te stene sa 8 mjeseci dobije 3 obroka dnevno... do godine dana smanjis na 2 obroka i onda tako odrzavas ostatak zivota... mnogi ce te savjetovati da poslije godine dana ili cak i dvije godine psu dajes jedan obrok dnevno ali ja smatram da to i nije ispravno iako sam i u mnogim knjigama to citao...

sve najbolje...

P.S. sa tornjacima ukoliko zelis da dresiras moras imati doooostaaaa strpljenja jer i nisu neki psi za dresuru... vise voli da se izlezava i da sve radi po svome... i ako te slusa to je opet ako bas mora ali ce na sve nacine pokusati to izbjeci... :)
Friesian

Natrag na Kućni ljubimci

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.