Otvaranje bankovnog racuna u inostranstvu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Otvaranje bankovnog racuna u inostranstvu

PostPostao/la landlord dana 16/11/2007 12:08

Pozdrav, interesuje me kako na najlaksi nacin otvoriti tekuci racun u nekoj banci u inostranstvu i tamo uplacivati novac, podizati i sl i to sve iz BiH.
Ili postoji li mogucnost da mi neko od rodbine koja zivi vani otvori racun na moje ime i da ja vrsim uplate i podizanje novca sa tog racuna.

Da li je ovo uopste legalno?
landlord

PostPostao/la realna do boli dana 16/11/2007 12:16

Da ne otvaram novu temu ...
Ako imam stednu knjizicu u ovim "nasim" bankama ciji su vlasnici stranci a iste postoje po evropi mogu li onda sa te iste knjizice dizati novac napolju ?
realna do boli

Re: Otvaranje bankovnog racuna u inostranstvu

PostPostao/la Arogantni dana 16/11/2007 12:18

landlord je napisao/la:Pozdrav, interesuje me kako na najlaksi nacin otvoriti tekuci racun u nekoj banci u inostranstvu i tamo uplacivati novac, podizati i sl i to sve iz BiH.
Ili postoji li mogucnost da mi neko od rodbine koja zivi vani otvori racun na moje ime i da ja vrsim uplate i podizanje novca sa tog racuna.

Znam da u Danskoj i Svedskoj to ne moze. Moras imati prebivaliste + 3 zadnje plate.
A iskreno da ti kazem kad spomenes nekome da si iz BIH, taj te pravo gleda cudno ispod oka, ne znam zasto!? :D

Znam dosta nasih bosanaca sto kad ih neko pita odakle su, kazu iz Croatia, jer nemaju ni zelje ni volje da objasnjavaju strancu dali su srbi, hrvati ili Bosnjaci. Stranci pojma nemaju ni gdje je Bosna. Jednom mene jedan danac pitao jel Bosna u Africi....
Arogantni

PostPostao/la realna do boli dana 16/11/2007 12:38

Ovo bas i nije tacno .Ovog ljeta sam u Korculi dizala novac sa bankomata u Splitskoj banci i iznenadila sam se kada mi je isprintano stanje mog racuna.I nije mi skinuta naknada za podizanje novaca s tudjeg bankomata.
HVB banka i Splitska banka su u nekakavoj vezi,kakvoj, nemam pojma.
Kod ostalih banaka to nije bilo tako.
realna do boli

PostPostao/la melb26sa dana 16/11/2007 12:51

Mogu reci za Ameriku - kao student sam tamo otvorila racun ali uz dokaz da imam SSN, adresu u Americi i studentsku iskaznicu te jos kopiju pasosa i vize. Ostao je aktivan 2 godine.
Ove godine sam "dodata" na muzev racun gdje su mi trazili useljenicku vizu, kopiju pasosa, SSN i jos kopiju licne karte. Moras dokazati boravak u zemlji (iako mi nije jasno kako ilegalcima uredno izdaju kartice bez SSN).

Jedno pitanje - ako je HVB clanica Unicredit grupe, zar po toj logici ne bi trebalo biti omoguceno koristenje bankomata bez naknade osobama sa HVB karticama i obratno?
melb26sa

PostPostao/la vedrand dana 16/11/2007 19:38

U Austriji da bi imao regularan konto u bilo kojoj banci, moras im donjeti prijavu boravka (potvrda da si stalno nastanjen tu gdje vec jesi), tako da sumnjam da neko kao stranac tek tako moze otvoriti racun u banci. Barem ovdje.
vedrand

PostPostao/la basta sljezove boje dana 16/11/2007 20:10

u Svicarskoj u UBS banci mozes otvoriti racun sa sarajevskom adresom i bez boravisne vize. Jedini uvjet je da na racunu imas 100 000 SFR
basta sljezove boje

PostPostao/la sportman dana 16/11/2007 23:19

realna do boli je napisao/la:Ovo bas i nije tacno .Ovog ljeta sam u Korculi dizala novac sa bankomata u Splitskoj banci i iznenadila sam se kada mi je isprintano stanje mog racuna.I nije mi skinuta naknada za podizanje novaca s tudjeg bankomata.
HVB banka i Splitska banka su u nekakavoj vezi,kakvoj, nemam pojma.
Kod ostalih banaka to nije bilo tako.

HVB~Central Profit Banka dd Sarajevo i HVB~Splitska banka dd Split su clanice UniCredit grupe Italija. To je razlog sto nije bilo provizije.

Osim HVB~Central Profit Banke Sarajevo, u Hrvatskoj, Srbiji itd. moguce je koristiti usluge bankomata bez PROVIZIJE za kartice sljedećih banaka:

1. UniCredit Zagrebačka banka dd Mostar - nema provizije na bankomatima Zagrebačke banke dd Zagreb (obe članice UniCredit grupe)

2. Hypo Alpe Adria Bank dd Mostar - nema provizije na bankomatima Hypo Alpe Adria Bank dd Zagreb i Slavonske banke dd Slavonski Brod (obe članice Hypo Group Alpe Adria)

3. ProCredit Bank dd Sarajevo - nema provizije na bankomatima ProCredit Bank dd Beograd, Podgorica, Pristina (ista grupacija banaka)

U januaru 2008 godine najavljeno je spajanje HVB~Central Profit Banke dd Sarajevo i UniCredit Zagrebacke banke dd Mostar, tako da ce nakon toga korisnici kartica ovih bosanskih banaka moci bez provizije podizati novac na bankomatima HVB~Splitske banke dd Split i Zagrebacke banke dd Zagreb...

Privredna banka Zagreb dd Zagreb ima odredjeni broj dionica u UPI banci dd Sarajevo (dosla do njih pripajanjem LT Gospodarske banke dd Sarajevo UPI banci) pa je za ocekivati poslovanje bez provizija izmedju PBZ Zagreb i UPI Sarajevo.

Raiffeisen group ima poslovnice u velikom broju zemalja srednje i jugoistocne Europe, pa opet vazi isto pravilo...
sportman

PostPostao/la horns&drums dana 17/11/2007 00:02

Arogantni je napisao/la: Jednom mene jedan danac pitao jel Bosna u Africi....

Ziva istina, ja jednom liku rekao hajd mi pokazi gdje je BiH on ode u juznu ameriku smjesta :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
horns&drums

Lokacija: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

PostPostao/la zlatan01 dana 17/11/2007 00:26

landlord je napisao/la:Pozdrav, interesuje me kako na najlaksi nacin otvoriti tekuci racun u nekoj banci u inostranstvu i tamo uplacivati novac, podizati i sl i to sve iz BiH.

Ovo mozda moze samo u Svicarskoj ili nekoj od zemalja "tax-paradise".
zlatan01

PostPostao/la horns&drums dana 17/11/2007 00:47

Luxemburg, evo sada sam provjerio
horns&drums

Lokacija: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

PostPostao/la basta sljezove boje dana 17/11/2007 01:26

horns&drums je napisao/la:

Ziva istina, ja jednom liku rekao hajd mi pokazi gdje je BiH on ode u juznu ameriku smjesta :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

u Spaniji je zena koja je organizirala humanitarnu pomoc za BiH mislila da je Bosna negdje u Sibiru :-D
basta sljezove boje

PostPostao/la Salko sto je u vodu skako dana 17/11/2007 01:32

basta sljezove boje je napisao/la:
horns&drums je napisao/la:

u Spaniji je zena koja je organizirala humanitarnu pomoc za BiH mislila da je Bosna negdje u Sibiru :-D

pa zato mi i dobijamo sve manje i manje pomoci :kravata:

sto se tice otvaranja bankovnog racuna moras biti prijavljen na opstini a to biva moras imati dozvolu za legalan boravak u drzavi :dance:
Salko sto je u vodu skako

PostPostao/la legionarka dana 17/11/2007 11:33

u Spaniji mozes otvoriti nerezidentni racun u bilo kojoj banci i jedino t treba pasos. Dobijes debitnu karticu i uslugu internet bankarstva.
Za tu vrstu racuna niko ti ne trazi posebnu dokumentaciju (obizrom da se radi o nerezidetnom racunu). Jedino sto moras licno biti prisutan.

Za druge drzave u Evropi nemam pojma...ali ovo gore navedeno sa sigurnoscu tvrdim..
legionarka

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.