Opel Astra ili Citroen C4

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Opel Astra ili Citroen C4

PostPostao/la macak_u:cizmama dana 07/09/2009 15:25

Planiram kupovinu novog auta. Izbor sam sveo na ova dva modela, jer su na akciji, cjenom su tu negdje... Dakle, rijec je o modellima sa 5 vrata.

Opel Astra 1.4 (90 KS)
Oprema: klima, cd/radio-mp3, 4 zracna jastuka, ABS, centralno daljensko zakljucavanje, el. podizaci stakala, kozni upravljac sa komandama na volanu, svjetla za maglu

Citroen C4 1.4 (90 KS)
Oprema: klima, ABS, 2 zracna jastuka, tempomat regulator i limitator brzine, putni racunar, elektricno pomjeranje i grijanje retrovizora, el. podizaci stakala, centralno daljensko zakljucavanje

Crvenom bojom sam oznacio opremu koju jedno auto ima a drugo nema..

Interesuje me da li je ko imao priliku voziti neki od ova dva automobila, licna iskustva, koji je pouzdaniji, vozne preformanse, potrosnja itd...
Za kojeg bi se vi odlucili i zasto???

slika

slika
macak_u:cizmama

Re: Opel Astra ili Citroen C4

PostPostao/la citroen dana 07/09/2009 15:37

Ma dobri su,i jedan i drugi,najbolja ponuda sa kiom ceed u compact klasi.Najbolje zakazi test voznju pa sam procijeni sta je bolje za tebe.
citroen

PostPostao/la johntra dana 07/09/2009 15:45

slažem se....samo bih ja kod Citroena izbacio tempomat, a ubacio mp3 player...kao da kod nas ima mnogo km autoputa...
johntra

PostPostao/la whow dana 07/09/2009 15:57

Imao sam tu novu Astru samo sa 1.8 masinom od 140 ks , kupio je pocetkom godina isto tako na akciji ,a prodao je prije nesto vise od mjesec dana. Sto se samoga auta tice meni je najdraza bila Astrina upravljivost i tu joj stvarno slabo koje drugo auto u klasi moze parirati , pravi uzitak u vozinji . Takoder ima dosta prostora i veoma je prakticna. Moj model je imao diskove na sva cetri tocka super je kocio. Meni se dosta svidio Astrin dizajn koji je instant clasic . Takoder nivo opreme u ovoj mojoj Astri je bio jak jer je imala fazone poput : brisaca sa senzorima za kisu , automatska svjetla , ugraden telefon navigaciju , alarm , grijanje sjedala , 16 " twin spoke felge i jos dosta ljepih detalja Mane su sljedece . Fabricki CD sa 8 zvucnika je dosta los , masina je bucna u visokim obrtajima, 5 brzina manualna transmisija je lose podesena , ponekad zna zapinjati posebno rikverc, a pri brzini od 110km/h auto vrti na 3200 obrtaja sto ce reci da mu treba 6-ta brzina , interijer je pomalo dosadan a i potrosnja ovog modela od 140 ks po autoputu je bila vaca od ovog novog Passata koji je dosta vece vozilo i ima 200 ks. Licno obzirom da sam Astru izgustirao ja bih izabrao Citroena :) . Uglavnom ta Astra je stvarno pouzdan, provjeren i izdrzljiv model , jednostavno pravi svabo. Ovaj Citren takoder izgleda pravo simpaticno , oprema je malo skimpy i ne mogu da vjerujem da nema CD. Sta god da izaberes mislim da se neces zeznuti jer oba auta izgledaju extra.
whow

PostPostao/la citroen dana 07/09/2009 16:16

johntra je napisao/la:slažem se....samo bih ja kod Citroena izbacio tempomat, a ubacio mp3 player...kao da kod nas ima mnogo km autoputa...

Ma ima cd mp3,bas sam vidio u oglasima koje je postavio citroen BiH
citroen

PostPostao/la johntra dana 07/09/2009 16:18

i meni je to čudno....ima tempomat, a da nema MP3...inače, ovo je na slici redizajnirani C4....
johntra

PostPostao/la citroen dana 07/09/2009 16:28

johntra je napisao/la:i meni je to čudno....ima tempomat, a da nema MP3...inače, ovo je na slici redizajnirani C4....

ovaj se i prodaje,redizajnirani :bih:
citroen

PostPostao/la macak_u:cizmama dana 07/09/2009 17:16

nema cd/mp3 player u pocetnoj opremi attraction. Bio sam u salonu na cigalnama i gledao. A ko ne vjerujem ima na http://www.citroen.ba cjenovnik za C4 pa nek pogleda.

Osnovna oprema za Attraction:
- ABS sa sistemom pomoci pri kocenju
- Dva zracna jastuka (vozacev i suvozacev)
- Regulator i limitator brzine
- Varijabilni servo volan
- Volan podesiv po visini i dubini
- Volan sa fiksnim centralnim dijelom (2 bloka)
- Putni racunar
- Elektricni pomak i grijanje ogledala vanjskih retrovizora
- Elektricni pomak stakala prednjih vrata
- Centralno zakljucavanje (1kljuc sa daljinskim)
- Vozacko sjedište podesivo po visini
- Djeljiva zadnja klupa 1/3 – 2/3
- Klima uredjaj
- Hladjeni pretinac ispred suvozaca
- Presvlake sjedišta Mixi
- Dnevna svjetla
- 15“ ukrasni poklopci tockova Arromanche

Osnovna oprema za VTR (Attraction+):
- Dva bocna zracna jastuka
- Dvije zracne zavjese
- Integrisani osvježivac zraka
- Audio CD/MP3 autoradio sa 6 zvucnika i komandama na volanu
- Presvlake sjedišta Tryweb
- Prednja svjetla za maglu
- 16“ ukrasni poklopci tockova Azzana

kao sto mozete vidjeti, radio se dobije u sljedecem paketu opreme
macak_u:cizmama

PostPostao/la whow dana 07/09/2009 19:08

macak_u:cizmama je napisao/la:nema cd/mp3 player u pocetnoj opremi attraction. Bio sam u salonu na cigalnama i gledao. A ko ne vjerujem ima na http://www.citroen.ba cjenovnik za C4 pa nek pogleda.

Osnovna oprema za Attraction:
- ABS sa sistemom pomoci pri kocenju
- Dva zracna jastuka (vozacev i suvozacev)
- Regulator i limitator brzine
- Varijabilni servo volan
- Volan podesiv po visini i dubini
- Volan sa fiksnim centralnim dijelom (2 bloka)
- Putni racunar
- Elektricni pomak i grijanje ogledala vanjskih retrovizora
- Elektricni pomak stakala prednjih vrata
- Centralno zakljucavanje (1kljuc sa daljinskim)
- Vozacko sjedište podesivo po visini

- Djeljiva zadnja klupa 1/3 – 2/3
- Klima uredjaj
- Hladjeni pretinac ispred suvozaca
- Presvlake sjedišta Mixi
- Dnevna svjetla
- 15“ ukrasni poklopci tockova Arromanche

Osnovna oprema za VTR (Attraction+):
- Dva bocna zracna jastuka
- Dvije zracne zavjese
- Integrisani osvježivac zraka
- Audio CD/MP3 autoradio sa 6 zvucnika i komandama na volanu
- Presvlake sjedišta Tryweb
- Prednja svjetla za maglu
- 16“ ukrasni poklopci tockova Azzana

kao sto mozete vidjeti, radio se dobije u sljedecem paketu opreme

To je klasicni trgovacki trik da bi se povecala cijena opcija . Staviti teleskopski volan koji se do nedavno ugradivao samo u " bolja" vozila a ne ukljuciti CD u paket je smjesno jer ce vise manje svaki kupac dodati taj CD kao extra opciju i eto love. Ima li taj citroen ESP , ili neki drugi tracion control -ovo je sada manje vise standard na autima ove klase. Taj Citroen stvarno izgleda extra jedino neznam kakav je za BiH uvjete exploatacije sa snjegom , zimom , losim cestama , brdima i makadamima . Astra je super za BiH uvjete jer je stvarno cvrsta i solidna i sigurno se nece "umoriti" , meni je palila na -35 u KA
Kanadi bez ikakve frke i nije joj nikada ni lampica pregorila za sest mejseci a kamoli sta drugo. za Citroena ne znam kakvu ima reputaciju .
whow

PostPostao/la LeKo dana 07/09/2009 22:45

Od predložena dva, ja bih prije Astru, ali bi dilemi dodao trilemu :) Toyota Auris za 23.900 KM, takođe na akciji.

Pozdrav i sretno šta god da dolučiš
LeKo

PostPostao/la neno23 dana 07/09/2009 23:16

Astra ili toyota...pouzdani i jedni i drugi....citroena ne nikako jedini adut mu je udobnost ostalo na strani njemaca i japanaca....mozda prije astru jer se kasnije i lakse proda...
neno23

PostPostao/la ins dana 08/09/2009 13:29

Suvisna dilema, uzmi C4. Bolji auto, jednostavno.

Osim ako ti nije cilj da svi misle da si Astru uzeo u rent-a-car-u? :mrgreen:

Ozbiljno govoreci, jesu li ti rekli da se za mjesec dana pocinje porizvoditi nova Astra? Ova:

slika

Dakle, we have the Winner! C4! Mozes li dobaciti do 1,6 VTI 120 KS?
Zadnja izmjena: ins; 08/09/2009 13:36; ukupno mijenjano 2 put/a.
ins

PostPostao/la ins dana 08/09/2009 13:31

neno23 je napisao/la:Astra ili toyota...pouzdani i jedni i drugi....citroena ne nikako jedini adut mu je udobnost ostalo na strani njemaca i japanaca....mozda prije astru jer se kasnije i lakse proda...

Ma ja, samo udobnost, i samo jos bolje vozi, i samo ima jos jedno 50x originalniju unutrasnjost, i samo jos ce se proizvodti jos dvije godine, itd, itd..
ins

PostPostao/la Better Man dana 08/09/2009 15:33

Oba su odlična, a i Toyota Auris što je neko predloži je isto odlično auto. Najabolje ti je ako možeš da ih prvo testiraš, pa šta ti najviše bude odgovaralo uzmeš.
Zadnja izmjena: Better Man; 08/09/2009 22:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
Better Man

PostPostao/la Sarajevski dana 08/09/2009 15:39

Ja bih se ipak odlucio za novog Megana. Hem je jaci motor, 1.6, 16 v mislim sa 110 konja, hem ima puno vise opreme, ustvari, gotovo sve sto treba hem mu je cijena izvanredna, 23 100. Mislim da je on trenutno najbolja ponuda, jeftiniji cak i od Hyundaijevog 130. Dakle, da ja imam te pare, ne bih se dvoumio, jer je najnoviji i, subjektivno, najljepsi
Sarajevski

PostPostao/la citroen dana 08/09/2009 16:16

Sarajevski je napisao/la:Ja bih se ipak odlucio za novog Megana. Hem je jaci motor, 1.6, 16 v mislim sa 110 konja, hem ima puno vise opreme, ustvari, gotovo sve sto treba hem mu je cijena izvanredna, 23 100. Mislim da je on trenutno najbolja ponuda, jeftiniji cak i od Hyundaijevog 130. Dakle, da ja imam te pare, ne bih se dvoumio, jer je najnoviji i, subjektivno, najljepsi

Renault Megane Super ponuda,najnoviji od svih,ma da je meni citroen nekako najoriginalniji,dizajn nije jos za odbacit,da ne govorim o unutrasnjosti koja je deset godina ispred svih ali i on ce brzo u penziju,za godinu dolazi nasljednik.jeb ga ja volim onaj volan sa fiksiranim sredisnjim dijelom i one lude digitalne brzinomjere i obrtomjere,al eto ,nece covjek pogrijesiti bilo kojeg da izabere :thumbup:
citroen

PostPostao/la olensoner dana 08/09/2009 16:48

sto se tice novog Megana, ja bih ga uzeo u slucaju da ima neka garancija malo duza jer je auto tek ''izasao'' i nema sumnje da ima nekih djecijih bolesti, C4 je to prevazisao jos prije face-lifta, ja bih uzeo C4 sa malo boljom opremom i malo jacim motorom od standardnog, auto je stvarno lijep i orginalan, i unutrasnjost i vanjstina, a udobnost je na nivou, nema hydro-active suspension kao veliki citroeni, ali je i vise nego udoban ;-)
olensoner

PostPostao/la whow dana 08/09/2009 17:09

Ma svako od gore navedenih auta , sa izuzetkom Kie ,je dobro i sto god da kupis neces se izraditi. Uzmi sta ti se najvise svida a ako ti se svi podjednako svidaju onda kupi najjeftiniji a za ostatak love se dobro provedi i postavi slike ovdje na sa-x forum. :D
whow

PostPostao/la emko1234 dana 08/09/2009 18:16

whow je napisao/la:Ma svako od gore navedenih auta , sa izuzetkom Kie ,je dobro i sto god da kupis neces se izraditi. Uzmi sta ti se najvise svida a ako ti se svi podjednako svidaju onda kupi najjeftiniji a za ostatak love se dobro provedi i postavi slike ovdje na sa-x forum. :D

hahahahahaha a kia je najbolja od svega gore navedenog..sad je izasao redizajn ceeda,1.4 masina ima 109 ks dakle ko taj 1.6 megan..ako ne mislis prodavat auto za 2 god najvise se isplati +7 god garancije...pa to ti ne daje nijedan od navedenih..oprema je u startu bolja i od astre i od c4 a s redizajnom dobijes jos neke pizdarije tipa multicolor paketa sto znaci da ti u osnovnom modelu steke na vratima i donji dio blatobrana ce bit u boji karoserije a ne crni ko kod astre il tog c4..mp3 tipke na volanu,daljinski,klima,board plus alu felge na akciji..atrkatvin dizajn nema fule
c4 je obicno smece kao i astra s tim motorom,zaborvi pretjicanja i sve preko 140km/h je muka za usi..a kiu sam isto vozio i mogu ti reci da ovaj motor sjajno ide za svojih 109 konja..postidio bi mnoge europljane..c4 je nakrcan nepotrebnom elektronikom,digitalna tabla,obrtomjer displej board kopjutera i to sve ruzno izgleda prilicno..a kad jednom krene da se kvari nema kraja,pozadinsko osvjetljenje su led diode i kad jedna crkne imas tamne rupe po tabli isto ko na starim kenwood kasetasima..uzas a ako si nisi vozio prvo probaj i jedno i drugo auto da bi znao o cemu tii govorim..twinport u astri se cuje ko skoda sa tri cilindra,mala fabia fabia a ide ko da si mu svezao tu istu skodu za karambolku pozadi..
neko rece da je imao benzinca od 140ks,pa ako taj na 110 vrti 3200 okretaja onda ovaj vrti vise sigurno..dakle prvo kiu pogledat pa onda ove ostale..a ako se vec mozes protegnut malo onda imas i vise izbora sto je logicno
emko1234

PostPostao/la citroen dana 08/09/2009 19:11

emko1234 je napisao/la:
whow je napisao/la:Ma svako od gore navedenih auta , sa izuzetkom Kie ,je dobro i sto god da kupis neces se izraditi. Uzmi sta ti se najvise svida a ako ti se svi podjednako svidaju onda kupi najjeftiniji a za ostatak love se dobro provedi i postavi slike ovdje na sa-x forum. :D

hahahahahaha a kia je najbolja od svega gore navedenog..sad je izasao redizajn ceeda,1.4 masina ima 109 ks dakle ko taj 1.6 megan..ako ne mislis prodavat auto za 2 god najvise se isplati +7 god garancije...pa to ti ne daje nijedan od navedenih..oprema je u startu bolja i od astre i od c4 a s redizajnom dobijes jos neke pizdarije tipa multicolor paketa sto znaci da ti u osnovnom modelu steke na vratima i donji dio blatobrana ce bit u boji karoserije a ne crni ko kod astre il tog c4..mp3 tipke na volanu,daljinski,klima,board plus alu felge na akciji..atrkatvin dizajn nema fule
c4 je obicno smece kao i astra s tim motorom,zaborvi pretjicanja i sve preko 140km/h je muka za usi..a kiu sam isto vozio i mogu ti reci da ovaj motor sjajno ide za svojih 109 konja..postidio bi mnoge europljane..c4 je nakrcan nepotrebnom elektronikom,digitalna tabla,obrtomjer displej board kopjutera i to sve ruzno izgleda prilicno..a kad jednom krene da se kvari nema kraja,pozadinsko osvjetljenje su led diode i kad jedna crkne imas tamne rupe po tabli isto ko na starim kenwood kasetasima..uzas a ako si nisi vozio prvo probaj i jedno i drugo auto da bi znao o cemu tii govorim..twinport u astri se cuje ko skoda sa tri cilindra,mala fabia fabia a ide ko da si mu svezao tu istu skodu za karambolku pozadi..
neko rece da je imao benzinca od 140ks,pa ako taj na 110 vrti 3200 okretaja onda ovaj vrti vise sigurno..dakle prvo kiu pogledat pa onda ove ostale..a ako se vec mozes protegnut malo onda imas i vise izbora sto je logicno

Ma nek je tvoj audi dobar,ajd EMKO mani se vise tih glupih,seljackih,krkanskih,podcjenjivackih komentara.nemoj da mislis zato sto si vlasnik Jaudia da sve znas o automobilima,i cudo pa ima li i jedno auto da ti nisi vozio :?:
citroen

PostPostao/la whow dana 09/09/2009 00:34

emko1234 je napisao/la:

Ma ne kazem ja da je ta Kia jako losa samo ja je ne bih kupio to je neki moj principijelni stav. I na kraju sta mi imamo od tih Korejanaca pa da guramo njihovu ekonomiju.Europsko auto je Europsko auto i gotovo da nije vazno koje je marke (sa izuzetkom Lade :run: ) Nisu lose ni Albanske farmerke pa ih ja opet ne bih kupio.
whow

PostPostao/la vnm dana 09/09/2009 00:41

whow je napisao/la:Ma ne kazem ja da je ta Kia jako losa samo ja je ne bih kupio to je neki moj principijelni stav. I na kraju sta mi imamo od tih Korejanaca pa da guramo njihovu ekonomiju.Europsko auto je Europsko auto i gotovo da nije vazno koje je marke (sa izuzetkom Lade :run: ) Nisu lose ni Albanske farmerke pa ih ja opet ne bih kupio.

jah, samo sto je ceed dizajniran u njemackoj a proizvodi se u slovackoj.
vnm

PostPostao/la whow dana 09/09/2009 01:10

vnm je napisao/la:
whow je napisao/la:Ma ne kazem ja da je ta Kia jako losa samo ja je ne bih kupio to je neki moj principijelni stav. I na kraju sta mi imamo od tih Korejanaca pa da guramo njihovu ekonomiju.Europsko auto je Europsko auto i gotovo da nije vazno koje je marke (sa izuzetkom Lade :run: ) Nisu lose ni Albanske farmerke pa ih ja opet ne bih kupio.

jah, samo sto je ceed dizajniran u njemackoj a proizvodi se u slovackoj.

to je vec nesto drugo ,onda bi joj dao sansu pod uslovom da je najbolja u klasi
whow

PostPostao/la emko1234 dana 09/09/2009 16:43

pa s obzirom sta nudi i po kojoj cijeni mislim da za te pare ne bi trebalo da bude ikakve dvojbe
emko1234

PostPostao/la Neelix dana 09/09/2009 18:22

cee'd je, po meni, daleeeeeko najpovoljnije auto na bh. trzistu.

pod tim mislim na best buy, ne da je najbolji :)
Neelix

Sljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.