Odbrana Igmana u ljeto 1993

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

PostPostao/la holowey dana 06/06/2012 01:51

riko-ga je napisao/la:EDIT: Odakle je preuzeta slika i imal jos iz tog perioda.

klik na sliku pa listaj... ja kliknuh i pokajah se, navrijese sjecanja, stisnu se u grlu :(
holowey

PostPostao/la _Reds_ dana 06/06/2012 02:48

holowey je napisao/la:
riko-ga je napisao/la:EDIT: Odakle je preuzeta slika i imal jos iz tog perioda.

klik na sliku pa listaj... ja kliknuh i pokajah se, navrijese sjecanja, stisnu se u grlu :(

Pogotovo ona jedna slika sa Markala, i ona ubijenog dijeteta :( :( :(
_Reds_

PostPostao/la juzna_strana dana 31/07/2012 22:02

Na danasnji dan 1993-e je ekipa iz Dobrinje kroz tek prokopan tunel otisla na Igman,nisu znali da ih ceka pakao.
Medju njima dvojica mojih dobrih prijatelja.
Jedan nestao,nasli smo ga tek 1998-e u grobnici na Igmanu,bio je tesko ranjen. Slava mu i hvala !
Drugi ostao bez stopala a imao je u tom momentu 17 godina. Danas je sijed,nezaposlen..
Cesto pomislim na njih i na momke koji su bili u tom paklu,hvala im za sve..
juzna_strana

PostPostao/la Seawolf dana 31/07/2012 22:26

juzna_strana je napisao/la:

...Jedan nestao,nasli smo ga tek 1998-e u grobnici na Igmanu,bio je tesko ranjen. Slava mu i hvala !

Je li to I. iz ulice Nikole Demonje?
Seawolf

PostPostao/la juzna_strana dana 31/07/2012 22:29

Seawolf je napisao/la:

...Jedan nestao,nasli smo ga tek 1998-e u grobnici na Igmanu,bio je tesko ranjen. Slava mu i hvala !

Nije iz te druze. Prekoputa nje,Omladinskih radnih brigada..
juzna_strana

PostPostao/la Seawolf dana 31/07/2012 22:39

Seawolf je napisao/la:

Nije iz te druze. Prekoputa nje,Omladinskih radnih brigada..

Upoznao sam ga, dok sam bio "raseljeno lice" u Nikole Demonje. Bio je izvanredan momak. Kada sam saznao kako je ranjen i nakon toga nestao tokom borbi za Igman, bilo mi je baš teško ... Nisam znao da je pronađen ...
Seawolf

PostPostao/la juzna_strana dana 31/07/2012 22:52

Skontao sam o kome govoris druze. Taj momak I.P.je nastradao od iste granate kao i moji prijatelji,
navodno je bio ostao bez obje noge tom prilikom. Nisu ga nikad nasli koliko ja znam.
Taj moj prijatelj o kojem pisem je imao inicijale D.B. bio je na liniji na 3B.
juzna_strana

PostPostao/la Seawolf dana 31/07/2012 23:04

juzna_strana je napisao/la:Skontao sam o kome govoris druze. Taj momak I.P.je nastradao od iste granate kao i moji prijatelji,
navodno je bio ostao bez obje noge tom prilikom. Nisu ga nikad nasli koliko ja znam.
Taj moj prijatelj o kojem pisem je imao inicijale D.B. bio je na liniji na 3B.

J... ga, ostaviše nam prijatelji kosti na Igmanu i Bjelašnici, kako bi profiteri mogli gore graditi apartmane za svoju djecu koja su tada držali linije na prilazima Frankfurtu i Kopenhagenu.

I.P. je isto bio u Prvom bataljonu, a prije toga je bio u vatrogascima, koliko se sjećam. I tamo je bio ranjen '92-e. Kada sam ga upoznao, bila mu je komplet ruka u zavojima. Znači, nisu ga nikada našli ...
Seawolf

PostPostao/la juzna_strana dana 31/07/2012 23:19

Koliko znam nije nikada pronadjen. Sva ta desavanja gore su bila tako konfuzna da ne mogu
da pohvatam konce. Od jedne granate su svi nastradali to pouzdano znam a u grupi ih je bilo cetvorica.
Nakon ranjavanja su navodno bili u bolnici u Suhodolu a kasnije ko zna.
Meni je Igman poseban,cesto odem gore,ne idem samo kad su ova 'obiljezavanja' kad fukare dnevnice uzimaju.
Bjelasnica mi se zgadila odavno,ljudi izginuse da bi seljadija mogla nelegalno graditi zgrade s inox ogradama
i svoje fekalije spustati na vrelo bosne.. jbg doslo njihovo vrijeme..
juzna_strana

PostPostao/la domi dana 01/08/2012 03:37

juzna_strana je napisao/la:,ljudi izginuse da bi seljadija mogla nelegalno graditi zgrade s inox ogradama

Nije ovo vise ni smijesna, koliko glupa spika.
Jadan ne bio, da ti nije bilo seljobera bio bi sada stanovnik SAO Romanije.
Ti si sada kao nesto bolji od tih seljobera....seljaci krivi za ovo, seljaci krivi za ono, seljaci krivi za sve. Da je srece bilo seljaci bi ostali na selu i nikoga uznemiravali ne bi, je l' tako!? Ali, da nije bilo migracije seljacina u proslosti i tvoj Seher bi danas bio obicna kasaba i ti bi igrao klisa na obroncima Bjelasnice.

Ne kazem da nema primitivluka kod ljudi sa sela, ali isto tako ima i kompleksa nize vrijednosti kod ljudi iz grada, tog osjecaja dokazivanja nekakvih vrijednosti, kulnosti, i inih ikebana.

Znam da sam malo skrenuo sa teme, ali mi vise ova prica ide na neku stvar, znate svi vec koju. Ne zna jadnik da je 80% boraca tih dana na Igmanu bilo sa sela. Sto se Krajisnika iz 17-te tice i pripadnika travnickog bataljona 7. Muslimanske, takodje Krajisnika, mogu reci da je taj postotak bio i veci.

Odoh bez veze s teme, ali ne mogu vise slusati ovu glupu pricu kako su seljaci krivi za sve i kako bi sve bilo ljepse bez njih.
domi

PostPostao/la juzna_strana dana 01/08/2012 08:13

domi je napisao/la:
juzna_strana je napisao/la:,ljudi izginuse da bi seljadija mogla nelegalno graditi zgrade s inox ogradama

Ti si sada kao nesto bolji od tih seljobera....seljaci krivi za ovo, seljaci krivi za ono, seljaci krivi za sve. Da je srece bilo seljaci bi ostali na selu i nikoga uznemiravali ne bi, je l' tako!? Ali, da nije bilo migracije seljacina u proslosti i tvoj Seher bi danas bio obicna kasaba i ti bi igrao klisa na obroncima Bjelasnice.

Ne kazem da nema primitivluka kod ljudi sa sela, ali isto tako ima i kompleksa nize vrijednosti kod ljudi iz grada, tog osjecaja dokazivanja nekakvih vrijednosti, kulnosti, i inih ikebana.

Znam da sam malo skrenuo sa teme, ali mi vise ova prica ide na neku stvar, znate svi vec koju. Ne zna jadnik da je 80% boraca tih dana na Igmanu bilo sa sela. Sto se Krajisnika iz 17-te tice i pripadnika travnickog bataljona 7. Muslimanske, takodje Krajisnika, mogu reci da je taj postotak bio i veci.

Odoh bez veze s teme, ali ne mogu vise slusati ovu glupu pricu kako su seljaci krivi za sve i kako bi sve bilo ljepse bez njih.

Bezveze si se upalio,nema potrebe da mi toliko objasnjavas.
Vjerujem da znas razliku izmedju papka i seljaka,a ako znas onda ces skontati na koga sam
mislio kad sam to pisao.
juzna_strana

PostPostao/la _Reds_ dana 01/08/2012 10:17

domi je napisao/la:

Ovo stp si rekao je istina, dovoljno je pogledati prezimena na mezarjima na Igmanu, i na drugim mezarjima na komplet Trnovskom kraju.

Pricati pricu kako je Sarajevo odbranilo Igman je smijesno.

A stvari izgledaju totalno drugacije, i potpuno je jasno da mjesec dana od ove operacije nikakvo pojacanje iz Sarajeva nije doslo, a doslo je kad je tek sve palo. Zavjera ili ne, ostace vjecita dilema ?
_Reds_

PostPostao/la Kurir Operativnog dana 01/08/2012 10:29

_Reds_ je napisao/la:Pricati pricu kako je Sarajevo odbranilo Igman je smijesno.

A stvari izgledaju totalno drugacije, i potpuno je jasno da mjesec dana od ove operacije nikakvo pojacanje iz Sarajeva nije doslo, a doslo je kad je tek sve palo. Zavjera ili ne, ostace vjecita dilema ?

Čija zavera, međunarodne zajednice? Ne bih ja to nazvao zaverom, više njihovim ciljem da se održava balans i ravnoteža između zaraćenih strana, a posle rata konstitutivnih naroda...
Kurir Operativnog

PostPostao/la _Reds_ dana 01/08/2012 10:37

Kurir Operativnog je napisao/la:
_Reds_ je napisao/la:Pricati pricu kako je Sarajevo odbranilo Igman je smijesno.

Čija zavera, međunarodne zajednice? Ne bih ja to nazvao zaverom, više njihovim ciljem da se održava balans i ravnoteža između zaraćenih strana, a posle rata konstitutivnih naroda...

Svih strana. Sarajevo je namjerno to pustilo, nije htjelo pomoci, valjda ocekujuci da ce biti neki napadi, ili sta vec.

Za ovu operaciju se znalo i prije, tj. za planove, postojali su izvjetsaji o dovlacenju naoruzanja i trupa, ali Sarajevo nije mrdnulo prstom. Od Rogoja do Igmana je proslo mjesec dana.

Zali Boze momaka koji izginuse na ovom poretu od Rogoja do Igamna, a i budala je znala da bez pomoci ne mogu to odbraniti.
_Reds_

PostPostao/la Kurir Operativnog dana 01/08/2012 10:49

Nije baš tako. Uostalom, prema svedočenju generala Milovanovića (imaš emisiju na youtube), početni plan komande VRS i nije bio zatvaranje obruča oko Sarajeva, nego izbiti do kanjona reke Rakitnice i odbiti ARBiH od puta Kalinovik - Trnovo - Srpsko Sarajevo. Ali kad je nastupilo rasulo ARBiH na tom delu fronta, Mladić naređuje da se nastavi dalje...

Da je ARBiH mogla da zadrži VRS, zadržala bi je. Da su Igman i Bjelašnica došle u ruke srpskih snaga, položaj Vlade u Sarajevu bi bio drastično pogoršan...
Kurir Operativnog

PostPostao/la Kurir Operativnog dana 01/08/2012 10:52

Evo još nekih dokumenata:

Komanda odbrane Igmana, gen. Vahid Karavelić, 30.7.1993.

slika
Kurir Operativnog

PostPostao/la Kurir Operativnog dana 01/08/2012 10:57

Slanje pojačanja na Igman:

slika

slika
Kurir Operativnog

PostPostao/la _Reds_ dana 01/08/2012 11:04

Kurir Operativnog je napisao/la:Nije baš tako. Uostalom, prema svedočenju generala Milovanovića (imaš emisiju na youtube), početni plan komande VRS i nije bio zatvaranje obruča oko Sarajeva, nego izbiti do kanjona reke Rakitnice i odbiti ARBiH od puta Kalinovik - Trnovo - Srpsko Sarajevo. Ali kad je nastupilo rasulo ARBiH na tom delu fronta, Mladić naređuje da se nastavi dalje...

Da je ARBiH mogla da zadrži VRS, zadržala bi je. Da su Igman i Bjelašnica došle u ruke srpskih snaga, položaj Vlade u Sarajevu bi bio drastično pogoršan...

Upracija je nosila ime Lukavac 93, i jasno je da cilj bilo minimalno to selo. A ono je na juznim obroncima Bjelasnice.

Dalje, ovo gore je pisano 30.7. kada je vec skoro sve palo, Trnovo i Rogoj su pali mjesec dana prije toga, bez da se iko u Sarajevu i pocesao.
_Reds_

PostPostao/la Kurir Operativnog dana 01/08/2012 11:14

Onaj moj post gore nije bio u vezi sa dokumentima koje sam postavio.

Čini mi se da je u knjizi Balkan Battlefield (ako se dobro sećam izvora) navedeno da operacija VRS koju često nazivaju Lukavac 93, je bila samo jedna (poslednja) u nizu manjih operacija VRS koje su vođene od Cerske (valjda Cerska 93?) preko Srebrenice pa do Igmana i Bjelasnice, a da je po toj (poslednjoj) operaciji, celokupno ofanzivno dejstvo VRS u tom delu Bosne nazivano Lukavac 93.

General Radinović ako se dobro sećam, a i general Milovanovič koriste naziv Podrinje 93, za sva ta dejstva od srebreničke enklave do Igmana
Kurir Operativnog

PostPostao/la podrinjskivuk dana 08/10/2012 04:20

podrinjskivuk

PostPostao/la JoseMujica dana 16/10/2012 15:46

juzna_strana je napisao/la:Meni je Igman poseban,cesto odem gore,ne idem samo kad su ova 'obiljezavanja' kad fukare dnevnice uzimaju.
Bjelasnica mi se zgadila odavno,ljudi izginuse da bi seljadija mogla nelegalno graditi zgrade s inox ogradama

:thumbup: bogu plakat :-)
JoseMujica

Lokacija: https://www.facebook.com/narodnasocijaldemokratija?ref=br_rs

PostPostao/la Sarajmen dana 18/10/2012 21:24

Posljednji put nad Sarajevom je visio „Damoklov mač“ početkom avgusta 1993, kada su Mladićeve snage u čuvenoj operaciji „Lukavac '93“, već bile zauzele Rogoj, Trnovo, Grebak, Treskavicu, Bjelašnicu i dio Igmana, a raspao se sistem komandovanja u odbrani Igmana. Dok su se jedinice Armije RBiH povlačile, Mladićeve su – mirovale. Jer Karadžić je iz Ženeve 2. avgusta telefonom nazvao generala Gveru i naredio:

„U Sarajevu ne odgovarati. Ni muva ne smije da se čuje. Problem je u tome što nas navlače da uzmemo Igman i brda oko Sarajeva, da bi nas Amerikanci izbombardovali.“

Kako je blagorodna bila ta pogrešna Karadžićeva procjena!

Kad je Mladić 4. avgusta, ipak, odlučio da odbije poslušnost Karadžiću i naredio da njegove jedinice krenu prema Malom polju i zatvore novi obruč oko Sarajeva, na Igman je, kroz tek prokopani tunel, izašlo nekoliko hiljada novih boraca, a iz srednje Bosne stigle su i jedinice 7. muslimanske, 17. krajiške i 302. travničke brigade.

slika

Branioci Igmana, Juli 1993

Još da kažemo da je general Mladić 24. jula 1993. izjavio da „srpskom zemljom“ smatra Sarajevo s lijeve strane Miljacke i „nešto malo Centra“, Treskavicu, Bjelašnicu, Igman, Ivan-sedlo, Pazarić i Tarčin“.

Jedan od čelnika SDS-a poslije rata je tvrdio kako je general Mladić tada bio napisao naredbu jedinicama za osvajanje Sarajeva, te da je u toj naredbi pisalo da se „građanima Sarajeva garantuje bezbjednost“.

Izvor- http://balkans.aljazeera.net/makale/nek ... tvori-grad
Sarajmen

PostPostao/la emirturki dana 18/02/2013 15:25

dali mi neko moze reci ista o pad rogoja 11/jula/93?? molim vas bilo kakve informacije ako imate,jer ne mogu nista da nadjem sta se desavalo na rogoju.. hvala
emirturki

PostPostao/la _Reds_ dana 18/02/2013 16:24

emirturki je napisao/la:dali mi neko moze reci ista o pad rogoja 11/jula/93?? molim vas bilo kakve informacije ako imate,jer ne mogu nista da nadjem sta se desavalo na rogoju.. hvala

http://kiraethana.wordpress.com/2010/08/11/odbrana-igmana-1993-1/

Mozda ti ovo pomogne.
_Reds_

PostPostao/la Nekako s proljeća dana 17/04/2013 12:12

slika

slika

slika

slika
Nekako s proljeća

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest