Odbrana Igmana u ljeto 1993

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

PostPostao/la VjecitiStudent dana 13/05/2011 15:12

JoseMujica je napisao/la::thumbup: to Veliki Štrumfe :lol:

student nije ti baš ovo za naše teme jer su ovdje aktivnosti vezane samo za Sarajevo i opsadu...Grebak baš i nije u ovoj priči, Rogoj možda a otuda je sve krenulo.

Juli mjesec je već kraj priče o Igmanu 93 jer u julu mi pokušavamo vratiti Golo Brdo (28 juli tačnije) znači da smo već tada stabilizovali linije i zaustavili napredovanje i poušavali da vratimo strateški važne pozicije....krajem jula ARBiH izlazi iz pasivne u aktivnu poziciju na Igmanu, a jel UNPA zona dolazi u avgustu?

kako god trebamo početi rekonstrukciju sa majem ili junom, region Grebak ili Rogoj (šira trnovska regija prema Goraždu i Jahorini), šta je već prije bilo ili je išlo u paketu. Jel ima iko ovdje ko je bio na ovom dijelu ratišta u to vrijeme, nebitno s koje strane da malo pogura s informacijama?

U gornjim linkovima sve pise, samo treba iscitati.
Npr.
pad Trnova
15/7/93 (Thursday)
BiH radio said some 8,500 Muslim refugees had flocked to Bjelasnica Mountain just south of Sarajevo from Trnovo, which was recaptured by Serb forces earlier in the week.

Pocetak napada na Igman

17/7/93 (Saturday)
Serb forces launched a major offensive in the region of the Igman mountains overlooking Sarajevo airport. Reportedly, more than 2,000 shells were fired on BiH positions. According to Sarajevo radio, combat was reported as BiH forces resisted attacks by Serb infantry backed by tanks. The main offensive was launched from Trnovo, a BiH position captured on 11 July by Serb forces about 12 miles from the city. Tanks meanwhile closed in from Hadzici west of Igman, surrounding the BiH positions in a pincer movement. The radio said that the BiH army had repulsed several attacks but it quoted the army as saying its forces were in great difficulty.

Pad bjelasnickih sela i vrha Bjelasnice
1/8/93 (Sunday)
BiH Interior Minister Bakir Alispahic said that about 10 villages in the area of Mount Bjelasnica and neighbouring Igman were burned down in the day's offensive. Alispahic, in a letter to UN forces made available to reporters, claimed that the assault was directed personally by the Bosnian Serb army commander, General Ratko Mladic, despite his agreement to a cease-fire Friday.
The Belgrade-based Tanjug news agency reported that Bosnian Serbs claimed to have captured strategic Mountain Bjelasnica overlooking the city after several days of fighting. BiH Radio reported Serb shelling there early in the day, and plumes of smoke were visible on its slopes. Bosnian Serb army general staff sources said that Serb forces controlled the BiH Television relay station located on the summit

Prijetnja NATO udarima
2/8/93 (Monday)
In Brussels, Senior NATO officials met for 12 hours to discuss a US plan for air strikes against Serb positions, in particular around Sarajevo.
The latest round of peace talks was postponed in Geneva at the request of BiH President Alija Izetbegovic. Conference sources said that the BiH leadership was seeking time in light of US proposals to use military force against Bosnian Serb positions.

Prijetnja je djelovala
4/8/93 (Wednesday)
Bosnian Serb leader Radovan Karadzic said his troops were ready to hand over to UN peacekeepers the key hills near Sarajevo.

itd.
VjecitiStudent

PostPostao/la JoseMujica dana 13/05/2011 15:15

ispričavam se...dobro si ovo izvukao ...znači Trnovo pada početkom jula 93 ali nam opet trebaju raniji datumi...šta je bilo prije Trnova?...kolko se sjećam Trnovo je bilo duboko na našoj strani prije ovog pada?
JoseMujica

Lokacija: https://www.facebook.com/narodnasocijaldemokratija?ref=br_rs

PostPostao/la exliberal dana 13/05/2011 15:28

JoseMujica je napisao/la:ispričavam se...dobro si ovo izvukao ...znači Trnovo pada početkom jula 93 ali nam opet trebaju raniji datumi...šta je bilo prije Trnova?...kolko se sjećam Trnovo je bilo duboko na našoj strani prije ovog pada?

Nije direktno za temu ali Trnovo je jednin grad ( ili malo vece naselje ) kroz koje su vojske prolazile 3 ili 4 puta...necu da se javljam direktno ali sva ova rasprava potvrdjuju moje prijasnje izjave da su politicki ragovori zaustavili ovu ofanzivu .....ispravite me ako grijesim kad je bilo ovo na Igmanu u isto vrijeme su srbi prikovali ( i povratili) golo brdo na zuci jel tako?
To je bio odgovor kako da zadrze jedinice u Sarajevu jer da je Zuc pala onda bi bas bilo gutavo u Sarajevu
exliberal

PostPostao/la JoseMujica dana 13/05/2011 15:34

ex da ne pomiješamo Gola brda jer izgleda imaju dva. Ovo koje ja spominjem je Golo brdo iznad Vrela Bosne, znači ono krajnje desno brdo Igmana gledajući iz Sarajeva.
JoseMujica

PostPostao/la exliberal dana 13/05/2011 16:41

JoseMujica je napisao/la:ex da ne pomiješamo Gola brda jer izgleda imaju dva. Ovo koje ja spominjem je Golo brdo iznad Vrela Bosne, znači ono krajnje desno brdo Igmana gledajući iz Sarajeva.

Znam za to ....golo brdo, tresnjevo brdo...to je na igmanu ali u isto vrijeme kad je bila ta ofanziva deralo se i golo brdo na zuci...ili sam ostario pa prolupao....znam da je ljeto bilo i da su nam pamet pomutili od granatiranja linija
exliberal

PostPostao/la Hadzi Lojo dana 14/05/2011 09:49

Svi koji su predstavljali opasnost najvecem kukavicjem jajetu koje je uvaljeno Bosnjacima su uklonjeni na jako perfidan nacin.
Hakija Turajlic, Irfan Ljubljankic, kasnije general Alagic i mnogi drugi.
Nemojmo sada kao Srbi praviti mitove isl. Mi se moramo suociti sa istinom da smo izdani od ljudi iz naseg vrha.
U Sarajevu su dosta puta uz velike zrtve oslobadjana pojedini djelovi grada ili kote oko grada pa je naredjivano povlacenje od strane predsjednistva kao da se radilo o partiji saha.
Knjiga Sarajevski Rulet je bila na putu da stosta otkrije, ali su piscu zavrnute usi.
Hadzi Lojo

PostPostao/la DGT dana 15/05/2011 11:55

Hadzi Lojo je napisao/la:U Sarajevu su dosta puta uz velike zrtve oslobadjana pojedini djelovi grada ili kote oko grada pa je naredjivano povlacenje od strane predsjednistva kao da se radilo o partiji saha.

Koji dijelovi grada i koje kote ?
DGT

PostPostao/la Gile Šampion dana 15/05/2011 23:02

Vraca,dijelovi Trebevića,dijelovi Aerodromskog naselja,padine nekih planina oko SA(od Igmana do Treskavice) itd itd
Gile Šampion

PostPostao/la VjecitiStudent dana 16/05/2011 09:28

JoseMujica je napisao/la:ispričavam se...dobro si ovo izvukao ...znači Trnovo pada početkom jula 93 ali nam opet trebaju raniji datumi...šta je bilo prije Trnova?...kolko se sjećam Trnovo je bilo duboko na našoj strani prije ovog pada?

Izguglah ovo
http://kiraethana.wordpress.com/page/2/
sa prilozenom, djelomicno tacnom, kartom
slika
VjecitiStudent

PostPostao/la JoseMujica dana 16/05/2011 09:58

dobra karta...samo me još datumi bune.....nema početka kada je počeo napad na Rogoj? pretpostavljam da je ovaj zadnji datum 13.8 kraj operacija i uspostava UNPA zone.

da dodam jedan 28.7 naš kontra udar na Golo brdo (neuspješan), znači datumiranje pozicija označenih sa 6. i 7. ide negdje na početak ili sredinu jula (ali opet nisam siguran).

pretpostavljam da je Golo brdo palo nekada u junu jer je i tamo bila moja jedinica (poslani nakon pada da se zaustavi prodor neprijatelja na cestu koja ide prema Lokvama ispod Golog i Trešnjevog brda). Sad ovo moje pisanje treba ipak uzeti uslovno jer nikako da sam sebi poslažem tačan redoslijed jesmo našeg pokušaja vraćanja Golog brda i borbi na Obješenjaku. Ako ima neko ko je vezan za ove događaje, molio bih da ovo malo rasporedi. Bitno je iz jednog razloga da shvatimo da li je napredovanje zaustavljeno vojno ili diplomatski, jer ako su dešavanja na Obješenjak nakon 28.7 onda bih prije dao prednost diplomatskom rješenju, a ne kako sam prethodno pisao vojnom.
JoseMujica

PostPostao/la VjecitiStudent dana 16/05/2011 10:16

Prema knjizi Zijada Rujanca “Opsjednuti grad Sarajevo” citiranoj ovdje
http://kiraethana.wordpress.com/categor ... 1992-1995/
datumi su sljedeci:

Početkom juna mjeseca, preciznije od 10.6.1993, oružane formacije VRS započele su ofanzivu većih razmjera na širem djelu vanjsoga opsadnog obruča oko grada Sarajeva. Od početka juna komande operativnih sastava VRS vrše pregrupiranja jedinica i provode opsežne pripreme na otpočinjanju ofanzive na slobodne teritorije u širem rejonu Trnova, Bjelašnice i Igmana. Ofanziva je počela jula mjeseca. Već 9. jula 1993. godine srpska je zauzela Grebak, Rogoj i Delijaš, a dva dana kasnije 11. jula zauzeto je i Trnovo.
VjecitiStudent

PostPostao/la k3ngur dana 16/05/2011 12:47

Evo informacije o Igmanu '93 iz knjige 'Vitezovi i huni' od Sefka Hodzica, nadam se da ce vam ovo nesto pomoci:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
k3ngur

PostPostao/la JoseMujica dana 16/05/2011 13:17

dosta podataka ali većinom sve referira na rejon Bjelašnice: Dejčići. Presjenica, Proskok sve ovo pripada obodima Bjelašnice prema Kijevu i Trnovu. Šabići, Šiljak, Rakitnica na Bjelašnici, tek se Golo brdo nalazi na Igmanu ali na kontra strani iznad Vrela Bosne. Koliko sam shvatio po ovome zapisu Golo brdo pada negdje 19. jula.
JoseMujica

PostPostao/la karanana dana 16/05/2011 13:29

17. jula se napada i osvaja golo brdo.

jeli na vrhu tog brda ima neki plato/ravnica koja nije posumljena? jer ovako kad vozim i iz auta ga gledam i ne izgleda mi bas golo, izgleda kao da je citavo obraslo sumom.
Zadnja izmjena: karanana; 16/05/2011 13:34; ukupno mijenjano 2 put/a.
karanana

PostPostao/la JoseMujica dana 16/05/2011 13:33

bio je plato gol....sad vjerovatno da se nakon rata gore nije ni zalazilo zbog mina po obodima, tako da se šuma raširila..

mi smo ga pokušali vratiti 28. jula, neuspješno. Sad me još muči jel Obješenjak poslije 28.7 ili prije, ako je poslije onda je prije Igmanske borbe zaustavila diplomatija.

a znam da smo gore bili još jednom, ali tada smo branili cestu, Golo brdo je već bilo palo, sad bi mi logično bilo da smo gore išli odmah nakon pada da se zaustavi daljnji prodor. A opet s obzirom da smo gore bili barem 5 dana ili čak više nema šanse da bi nas opet slali naprijed 28.7...Da li je onda moguće da su čete pokušale s ovim daljim prodorom početkom avgusta? Sjeća li se iko kada su borbe vođene oko Trešnjevog brda?
Zadnja izmjena: JoseMujica; 16/05/2011 13:40; ukupno mijenjano 2 put/a.
JoseMujica

PostPostao/la karanana dana 16/05/2011 13:34

i ne izgleda mi bas tako pristupacno, ali eto, chetnici su se laganini uspjeli uspeti iz pravca blazuja i zauzeti ga jer je bilo branjeno od strane 25 vojnka od kojih su 23 bila naoruzana uz zalihe od po 15ak metaka za svakoga, bivajuci u zemunicama koje nisu ni imale pogled na blazuj nego na grad sarajevo, pa se chetnici nisu ni vidjeli dok nisu dosli nekoliko metara do njih i poceli bacati rucne bombe i tromblone. a cini mi se i da sam negdje cuo da je bilo i izdaje. (opis iz transkripata svjedocenja perice koblara zarobljenog na golom brdu nakon pada)
karanana

PostPostao/la JoseMujica dana 16/05/2011 13:50

sad izdaja malo pretjerano, ali je bilo prebjega...jedan ili dva izviđača iz 4.VMBR su zdušila na drugu stranu tamo nekad 93. Tako da su barem okvirno mogli znati raspored linija i stanje (ljudstva i MTS-a) na ovim igmanskim linijama, iako Golo brdo nije bilo zona moje brigade, ali su naši izviđači išli tamo jer imaš pregled linija Stojčevac-Šumarska škola koju smo mi držali
JoseMujica

PostPostao/la rankobeograd dana 16/05/2011 21:46

Trnovo je uzeto 10.07. a ja sam prosao kroz grad 13. 7. jos je gorjela pilana i neki objekti. stacioniran sam u rejonu sela Gaj, iznad je Proskok lijevo Hojta desno Igman. na tom polozaju smo bili dok nije pao Proskok, a onda sam stacioniran u bungalovima ispod Bjelasnice u Babinom Dolu oko 28. 7. Moji artiljerci su bili na polozaju Veliko polje kod motela Feri.bio sam 05.08. na osmatracnici na M Vlahinji i gledao Pazaric. toga dana je Paxaric gadjan art. lisno sam slusao kada je stigla kom. s=za zaustavljanje.napada. nase sve jedinice su tada bile na povoljnijim polozajima u odnosu na Pazaric,a desno preko malog Polja bilo je manje od 2 km. do prvih polozaja hadzicana. tuda je valjda prolazio vas jedini put iz Sarajeva. negdje u rejonu ta 2.km.
rankobeograd

PostPostao/la ins dana 16/05/2011 22:03

Moze se sklopiti hronologija:

1. Pada Grebak i Rogoj, nakon svega par dana napada. Ocito je procjena bila da je ARBiH zauzeta ratom sa HVO u Srednjoj Bosni (kljucni trenutak, jer da nije bilo toga, u Srednjoj Bosni bi bilo slobodno barem 3-4 brigade)
2. VRS vidi svoju sansu i krecu dalje
3. Pada Trnovo i to 15-20 dana kasnije, kada VRS vec uveliko dovlaci svoja pojacanja.
4. Tek poslije toga pocinju ozbiljne borbe, dovodjenje pojacanja od strane ARBiH i prava odbrana Igmana i Bjelasnice
5. Posto sve vec dugo traje, MZ se htjela ne htjela morala ukljuciti u pricu.

PS interesantno je da je Zaim Imamovic imenovan komandantom operativne grupe nakon pada Grebka, Rogoja i Trnova

Isto tako, jasno se vidi da koridor prema Gorazdu niko iz vrha ARBIH nije smatrao bitnim, i da je funkcionisala kao tipicna "domobranska" linija. Greska koja je prouzrokovala realno 10-ak hiljada mrtvih :skoljka: Da pricamo o ljetu 1992 haj i nekako, ali vec je u jesen i zimu 1992/1993 bilo jasno da bez pravih rovova nema odbrane, i da su vec u zimu 1993 rovovi maltene bili na svim ratistima
ins

PostPostao/la JoseMujica dana 17/05/2011 09:46

ranko da li se sjećaš kada su tačno bile borbe na Obješenjaku? Obješenjak je već na Igmanu...otprilike naša linija je išla nekim pravcem od Crnog vrha preko Obješenjaka prema kamenolomu iznad Krupca. Ako pogledaš ovu kartu sa prethodne strane (post: Vječiti student) taj rejon je označen sa brojem 7.
JoseMujica

PostPostao/la DGT dana 17/05/2011 15:10

Gile Šampion je napisao/la:Vraca,dijelovi Trebevića,dijelovi Aerodromskog naselja,padine nekih planina oko SA(od Igmana do Treskavice) itd itd

To je mit inače karakterističan za ratno vrijeme.
DGT

PostPostao/la rankobeograd dana 17/05/2011 16:54

Jose, sa nase lijeve strane, znaci Hojta i Proskok smo uzeli oko 27.7. odmah iza toga i Bjelasnica. desno od nas od Proskoka znaci pa prema Igmanu je uzimato otprilike paralelno . Borbe za Veliko Polje i Malo su trajale sve do 6 avgusta. poslije je bilo jos par dana borbi sve do hajde 11 avgusta tada su vec poceli plavci da dolaze.po ovoj prici vidis da mi je poznata vise ova strana od Hojte pa do Malog Polja. i do Vlahinje.Vidim inace na karti pise agresor, pa u mojoj jedinici nije bilo ni jednog stranca.
rankobeograd

PostPostao/la poznanik dana 17/05/2011 17:01

...
poznanik

PostPostao/la karanana dana 17/05/2011 20:13

pa niste se borili za bosnu i hercegovinu ciji su igman i bjelasnica dio, nego ste napadali za neke druge ciljeve, neke druge drzave. znaci agresor.
ali to je vec druga tema. da ne ulazimo ovdje previse.
karanana

PostPostao/la rankobeograd dana 17/05/2011 20:44

molim te karanana, da cujem sto je Bosna tvoja vise nego moja,pa sam ja agresor. iako su mi svi preci za koje znam rodjeni i zivot proveli u toj Bosni. mislis da pocetkom devedesetih mi zelomo rat. Mislim da si se u tom prvario.Imao sam sredjen zivot svu tehniku, posao,pa lud ajde malo da ratujem.
rankobeograd

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: hatemondays i 3 gostiju.