Nostrifikacija diploma u BiH

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Nostrifikacija diploma u BiH

PostPostao/la cyprus dana 29/04/2008 20:10

Baby Jane je napisao/la:A, vidi, ti si ziv. Pomislila sam da ti nije onaj dohakao :D :D :D
To, za diplomu sto kazes, ma oni ce to meni na lijepe oci sve. Ja ovakva fina kad se pojavim, pitat ce me treba li mi jos koja diploma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Hah, živ sam, ne može meni niko dohakat :D :D .

A jes, ovdje se sve rješava na oči, još ako su plave... :D :P
cyprus

PostPostao/la ahuseino dana 13/05/2008 05:01

Moze li mi neko objasniti sta znaci ta nostrifikacija diplome?

Mislim, ovamo na zapadu nostrifikacija ima smisla i mora se desiti samo za struke u kojima ti treba 'dozvola' da radis posao za koji si zavrsio/la pa bilo to u BA ili UK ili ... Tu bi spadali Medicina i Pravo... i ne znam sta drugo...

Za ostale struke je to ostavljeno kompanijama da odluce. Univerziteti spadaju u tu kategoriju i eto priznaju, pa cak i nasu Sarajevsku diplomu.

Kompanija/preduzece/poduzece bi znaci priznalo ili ne taj moj 'papir', te mi shodno dali posao ili ne. Taj papir je inace po meni samo dokaz dali si prosao kroz potreban trening, a do kompanije i eto drzave je da odluce dali je to originalan i istinit dokument. 'Priznanje' nekih domacih komplexasa mi nimalo ne treba.
U najgorem slucaju bih mogao razumiti prevod diplome za verifikaciju, nikako nostrifikaciju.

Sta recimo da ja dolazim sa Magistarskim iz inzenjerstva (Univerzitet u USA) i apliciram za poziciju u nekom preduzecu u Sarajevu?
Jos recimo imam 8 godina profesionalnog iskustva. Dali bi nedostatak nostrifikacije znacio nesto ili ne?
ahuseino

PostPostao/la ginekolog dana 14/05/2008 16:54

pa dok se nebunite nece niko nista za vas uraditi, nema vise socijalizma gdje je drzava branila slabije. danas ako hoces nesto od drzave moras se udruziti i traziti.. :) :D :angry:
ginekolog

PostPostao/la zlatan01 dana 15/05/2008 09:56

ahuseino je napisao/la:Moze li mi neko objasniti sta znaci ta nostrifikacija diplome?

Mislim, ovamo na zapadu nostrifikacija ima smisla i mora se desiti samo za struke u kojima ti treba 'dozvola' da radis posao za koji si zavrsio/la pa bilo to u BA ili UK ili ... Tu bi spadali Medicina i Pravo... i ne znam sta drugo...

Za ostale struke je to ostavljeno kompanijama da odluce. Univerziteti spadaju u tu kategoriju i eto priznaju, pa cak i nasu Sarajevsku diplomu.

Kompanija/preduzece/poduzece bi znaci priznalo ili ne taj moj 'papir', te mi shodno dali posao ili ne. Taj papir je inace po meni samo dokaz dali si prosao kroz potreban trening, a do kompanije i eto drzave je da odluce dali je to originalan i istinit dokument. 'Priznanje' nekih domacih komplexasa mi nimalo ne treba.
U najgorem slucaju bih mogao razumiti prevod diplome za verifikaciju, nikako nostrifikaciju.

Sta recimo da ja dolazim sa Magistarskim iz inzenjerstva (Univerzitet u USA) i apliciram za poziciju u nekom preduzecu u Sarajevu?
Jos recimo imam 8 godina profesionalnog iskustva. Dali bi nedostatak nostrifikacije znacio nesto ili ne?

Po dolasku u Svedsku ja sam poslao sve papire koje se ticu univerzitetskog obrazovanja iz BiH odgovarajucoj drzavnoj agenciji a prije toga ovlastenom prevodiocu. Sve je islo preko berze rada tako da nisam nista placao. Ta institucija je dala na sve svoje misljenje po kojem moje obrazovanje odgovara odredjenom obrazovnom programu u Svedskoj a koje daje pravo na odredjeno zvanje i titulu. Svaki puta kada sam bio na razgovoru za posao sam (ako su trazili) pokazivao to misljenje koje je u praksi zamjenjivalo diplomu tj imalo istu vrijednost. Ovo je meni i logicno jer poslodavac ovdje ne zna sta sam ja to studirao dok ne dobije tumacenje o odgovarajucem domacem obrazovanju. Meni ovo opisano ne djeluje kao priznanje nego uporedba i tumacenje. Potpuno duga stvar je ako neko iz odredjenih razloga mora dodatno polagati neke ispite ili na neki drugi nacin dopunjavati svoje obrazovanje kao npr. pravnici i sl. e to bi se moglo nazvati priznavanjem, a iz razloga npr. velikih razlika u drustvenom uredjenju. Problem u BiH je sto malo sta funkcionise dobro...
zlatan01

PostPostao/la ginekolog dana 15/05/2008 11:20

:evil: kod nas trebas dati mito od 1000km ili imati nekog na poziciji da ti podmaze nostrifikaciju u suprotnom ko rte j.... :run:
ginekolog

PostPostao/la cnermina dana 27/05/2008 11:42

http://www.acips.ba/bhs/zid_srama.php

WALL OF SHAME

ACIPS već godinama radi na zagovaranju rješenja problema u visokom obrazovanju, usljed kojih brojne osobe ne mogu nastaviti svoje obrazovanje u Bosni i Hercegovini. Razlog tome je, između ostalog, neuređen sistem nostrifikacija diploma stečenih u inostranstvu, ili u nekim obrazovnim institucijama Bosne i Hercegovine.

Zato smo pokrenuli WALL OF SHAME, na kojem će svi koji imaju, ili su imali problema sa nostrifikacijom svojih diploma u Bosni i Hercegovini moći podijeliti svoje iskustvo i napisati svoje probleme. Nazvali smo ga tako, jer smatramo da je sramno sto se ovi problemi unutar visokog obrazovanja jos nisu riješili. Namjera nam je da ujedinimo naše i vaše glasove, u nastojanju da se ovi problemi u visokom obrazovanju riješe.

Šaljite nam vaše priče na [email protected] ili [email protected] a mi ćemo ih postavljati na WALL OF SHAME. Možete ostati i anonimni a možete nam poslati i Vašu fotografiju. Dovoljan je jedan paragraf, ali ukoliko želite, možete pisati i više.

http://www.acips.ba/bhs/zid_srama.php
cnermina

PostPostao/la globalbih dana 19/06/2008 09:53

Na ACIPS web stranici imate http://www.acips.ba/bhs/zid_srama.php iskustva onih koji su u BiH pokušali nostrificirati diplomu.

Iz ličnog iskustva znam da mi je trebalo 4 mjeseca da nostrificiram i to nakon ličnog pritiska na dotičnu ustanovu i komisiju koju sam želio publikovati na sve web stranice, ministarstva, dopise EU itd. Vidjeći moju iskrenu "namjeru", završili su za dva-tri dana. Nevjerovatno kako jedno oficijelno pismo može, a sve u skladu sa zakonom učiniti mnogo, ili sam imao sreće.

Pozdrav :bih:
globalbih

PostPostao/la zlatan01 dana 21/06/2008 23:54

globalbih je napisao/la:Na ACIPS web stranici imate http://www.acips.ba/bhs/zid_srama.php iskustva onih koji su u BiH pokušali nostrificirati diplomu.

Iz ličnog iskustva znam da mi je trebalo 4 mjeseca da nostrificiram i to nakon ličnog pritiska na dotičnu ustanovu i komisiju koju sam želio publikovati na sve web stranice, ministarstva, dopise EU itd. Vidjeći moju iskrenu "namjeru", završili su za dva-tri dana. Nevjerovatno kako jedno oficijelno pismo može, a sve u skladu sa zakonom učiniti mnogo, ili sam imao sreće.

Pozdrav :bih:

Ili si imao dajdzica u Vladi...
zlatan01

PostPostao/la swanfilter dana 20/07/2008 13:16

Nakon citanja pojedinih postova o iskustvima studenata sa nostrifikacijom diploma kos nas u BiH,nema sanse da se vratim!!Sistem obrazovanja,uslovi studiranja...,sve nam je u q....,a drzava nam se ponasa kao da smo naj naj u tom pogledu.Sad,da se mucim po tom pitanju par godina,podcjenjujem i sebe i svoju diplomu,nema snase.Nadam se da me neko pogresno ne shvati,ali... :zoka:
swanfilter

PostPostao/la sabanss dana 22/07/2008 00:26

Haj zivota vam, navedite oblasti u kojima imate problem sa nostrifikacijom?
sabanss

PostPostao/la zmajica dana 13/08/2008 13:57

uhhh....kad se sjetim svoje nostrifikacije, hiće nešto da mi bude...

Kao što je neko rekao, ako si završio bilo šta što ovde nema identično, imaš problem...primjera radi, ja sam se vratila iz Amerike sa double major iz komunikologije i filozofije...komunikologije ovde naravno, nema, najslučnija je žurnalistika, i ok, može da se nostrifikuje al da polažeš razliku u ispitima...jedno njih 10-ak?!? Filozofija...čovjek bi mislio da bi to išlo lakše, al kako su mi objasnili na fakultetu ovdje, filozofska i sociološka katedra su spojene tako da mora da se polaže razlika u ispitima iz sociologije..opet nekih 10-ak! Da ne spominjem da sve to ima i cjenovnik...
Elem...ja pošto sam gore završila i četvrti srednje, vratila se ovde sa ta dva fakulteta koja očigledno ništa ne vrijede, otišla na zavod i prijavili me kao NK-nekvalifikovani radnik, nema ni srednju!!!
Sreća pa sam imala jednog prijatelja novinara koji je napisao nešto na tu temu, posle me zvali sa TV-a, bila na vijestima u 7 sa tom istom pričom, ispala frka, javili se razni ministri za prosvetu, civilna pitanja, dekani, prodekani...svašta napričali kako će se to završiti...kad ono..tresla se gora, rodio se miš! U mom slučaju, čak ni taj miš, jer naravno ništa nisam završila..

Onda slučajno čujem da postoji privatni Komunikološki fakultet u BL...koji se opet priznat u BIH normalno...odem tamo i rješim sve maltene za dan...koštalo je oko 600KM, poslala prevedena svjedočanstva, plan i program ispita...i dobila odluku o nostrifikaciji!¨Hvala njima....inače bih još uvijek bila nekvalifikovana! :)
zmajica

PostPostao/la swirl dana 27/01/2009 13:56

Diplmirala sam 1998 u SAD, a 2008 sam nostrificirala diplomu. Cijeli proces nostrifikacije je trajao 15 dana, ovdje ne racunam vrijeme koje mi je trebalo da dobijem nastavni plan, i ostale potrebne dokumente sa fakulteta. Nostrifikaciju sam naravno platila, 15 KM po ispitu. Kome god sam rekla koliko mi je trajao proces nostrifikacije, niko ne moze da vjeruje. Sve sam sama uradila, nikoga nisam nista molila, niti sam povlacila bilo kakve veze i stele. Prije toga sam bila predala na nostrifikaciju u Banja Luku, ponukana pricama kako je RS pravna drzava. Zavlacili me 11 mjeseci, i na kraju dobila odbijenicu. ODGOVORNO tvrdim, a gledajuci i druga iskustva, da je razlog tomu ime i prezime. Na kraju, kada mi je Rektorat Univerziteta u Sarajevu nostrificirao diplomu, bila sam sretna sto to nisu uradili ovi u BL, koji priznaju razno razne fantomske fakultete, pogotovo ovo sad sto je u modi - magisterij i doktorat u Novom Sadu, za sat vremena, i ovim modernim on line skolama. On line inzinjeri, on line arhitekti, mislim stvarno. Pozdrav svima.
swirl

PostPostao/la nuttyyy dana 28/01/2009 21:15

zmajica, moze pitanje?

ja se upravo spremam na proces nostrifikacije diplome za moju sestru (ona se jos nije vratila iz USA) pa ja to odradjujem za nju. ona ima double major iz politickih nauka i komunikologije. naravno, potrebno je platiti 15 KM po ispitu za ovaj proces.
obzirom na tvoju situaciju i realnu mogucnost da se to isto desi i mojoj sestri pitanje je da li tebi fakultet vraca uplacene novce za nostrifikaciju obzirom da je nisu nostrificirali???
naime, radi se o nekih 40 ispita x 15 KM - jako skup sport! Pa jos ako ti ne dadnu nostrifikaciju a uzmu lovu??? sta onda???

mozes mi odgovoriti i na pp ako znas odgovor

hvala

zmajica je napisao/la:uhhh....kad se sjetim svoje nostrifikacije, hiće nešto da mi bude...

Kao što je neko rekao, ako si završio bilo šta što ovde nema identično, imaš problem...primjera radi, ja sam se vratila iz Amerike sa double major iz komunikologije i filozofije...komunikologije ovde naravno, nema, najslučnija je žurnalistika, i ok, može da se nostrifikuje al da polažeš razliku u ispitima...jedno njih 10-ak?!? Filozofija...čovjek bi mislio da bi to išlo lakše, al kako su mi objasnili na fakultetu ovdje, filozofska i sociološka katedra su spojene tako da mora da se polaže razlika u ispitima iz sociologije..opet nekih 10-ak! Da ne spominjem da sve to ima i cjenovnik...
Elem...ja pošto sam gore završila i četvrti srednje, vratila se ovde sa ta dva fakulteta koja očigledno ništa ne vrijede, otišla na zavod i prijavili me kao NK-nekvalifikovani radnik, nema ni srednju!!!
Sreća pa sam imala jednog prijatelja novinara koji je napisao nešto na tu temu, posle me zvali sa TV-a, bila na vijestima u 7 sa tom istom pričom, ispala frka, javili se razni ministri za prosvetu, civilna pitanja, dekani, prodekani...svašta napričali kako će se to završiti...kad ono..tresla se gora, rodio se miš! U mom slučaju, čak ni taj miš, jer naravno ništa nisam završila..

Onda slučajno čujem da postoji privatni Komunikološki fakultet u BL...koji se opet priznat u BIH normalno...odem tamo i rješim sve maltene za dan...koštalo je oko 600KM, poslala prevedena svjedočanstva, plan i program ispita...i dobila odluku o nostrifikaciji!¨Hvala njima....inače bih još uvijek bila nekvalifikovana! :)
nuttyyy

PostPostao/la baxus dana 24/10/2009 00:55

CIP.ba
Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja

Da li su ovi poceli sa radom?
Vrse li oni sada nostrifikaciju ili donose preporuke i misljenje samo, a nostrifikacija je ostala u nadleznosti fakulteta??
baxus

PostPostao/la swirl dana 27/10/2009 11:10

baxus je napisao/la:CIP.ba

Vrse li oni sada nostrifikaciju ili donose preporuke i misljenje samo, a nostrifikacija je ostala u nadleznosti fakulteta??

Nisu jos poceli sa radom, dok ne pocnu, nostrifikacije obavljaju, ili Rektorat Univerziteta, ili srodni fakulteti.
swirl

PostPostao/la baxus dana 30/10/2009 17:29

swirl je napisao/la:
baxus je napisao/la:CIP.ba

Nisu jos poceli sa radom, dok ne pocnu, nostrifikacije obavljaju, ili Rektorat Univerziteta, ili srodni fakulteti.

Hvalaa
a kad pocimaju :-D s radom?
baxus

PostPostao/la Kraljica od Sabe dana 30/10/2009 19:13

Nostrifikacije i ekvivaalencije diploma će i dalje raditi univerziteti, odn. fakulteti, kao i do sada... CIP će vršiti samo preporuke, daklem ono što su radila ministarstva obrazovanja, eventualno razmatrati žalbe.. ehee.. na odbijenice.. ahaa...
je l' vi vjerujete da će se univerziteti tek tak odreći ehtra profita :)
žao mi je al' tako je
Kraljica od Sabe

PostPostao/la Kraljica od Sabe dana 30/10/2009 19:21

evo malo svjetla na kraju tunela: sve to što sam rekla važi za akademsko priznavanje diplome. Daklem :) ako neko ko je studir'o vani hoće upisati postdiplomske ovdje onda njegovu diplomu mora nostrificirati fax, daklem, moraju se izvršiti stručna/akademska nostrifikacija i ekvivalencija diplome. Ako je pak završio vani, a doš'o raditi ovdje (kukala mu majka :) onda će preko CIP-a tražiti "nostrifikaciju diplome u svrhu zaposlenja".

srećno
Kraljica od Sabe

PostPostao/la kemalba dana 02/11/2011 13:32

Tema je dosta stara, pa me zanima da li se ovdje šta promjenilo? Ja sam mislio da je smisao Bolonjskog procesa između ostalog i da se diplome priznaju bez nostrifikacije, a mi smo u tom Bolonjskom procesu. Ako neko ima iskustva sa nostrifikacijom, da podijeli sa nama...
kemalba

PostPostao/la kemalba dana 02/11/2011 13:40

...a evo primjera kako se to radi u Hrvatskoj - http://www.ian.org.rs/ljudskaprava/teks ... kacija.pdf
cijena nostrifikacije svega 400 kuna
kemalba

Nostrifikacija diploma u BiH

PostPostao/la united bosnae dana 23/12/2011 15:09

Prije par sedmica sam priveo kraju proces nostrifikacije diplome na Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.
Sam proces je u mnogome pojednostavljen u odnosu na period od prije 2-3 godine. Takodjer cijena nostifikacije je sada dosta pristupacnija, 200KM (za strucno) odnosno 300KM (za akademsko) priznavanje.

U startu treba da odredite dali nostrifikaciju radite u svrhu zaposljavanja u BiH sto je onda STRUCNA nostrifikacija ili nastavka skolovanja sto bi onda bila AKADEMSKA nostrifikacija.
Potrebno je:
- Originalna diploma sa tri kopije (nije potrebna ovjera kopija)
- Sudski prevod i ovjera prevoda diplome u 3 primjerka
- Originalni transkript polozenih predmeta sa tri kopije (nije potrebna ovjera kopija)
- Sudski prevod i ovjera prevoda transkripta polozenih predmeta u 3 primjerka
- Kopija opisa polozenih predmeta iz skolskog kataloga (kopiju nije potrebno ovjeravati)
- Prevod opisa polozenih predmeta iz skolskog kataloga (prevod mozete i vi uraditi - nije potrebna sudska ovjera)
- Popuniti zahtjev za priznavanje IVK (inostrane visokoskolske kvalifikacije)
http://unsa.ba/s/images/stories/pdf/aad ... AVANJE.doc
- Dokaz o uplati naknade za troskove nostrifikacije.

Malo je cudno sto po zavrsetku procesa dobijete dokument koji je citav napisan na bosanskom jeziku osim stecenog zvanja koje je prepisano sa izvornog jezika.
Primjer bi bio recimo: Da se toj i toj osobi priznaje zvanje Bachelor of Business Administration koje je stekao na univerzitetu .... Malo je cudno sto se i "Bachelor of..." nije prevelo na nas jezik ali me je inace VEOMA ljubazna i susretljiva gospodja Azra Zvizdic, iz kancelarije za nostrifikaciju, ubjedila da je ustaljena praksa u da zvanje ostane upisano na izvornom ili engleskom jeziku.

Citav proces je trajao oko mjesec dana a vise detalja o samom procesu se moze naci na linku:
http://unsa.ba/s/index.php?option=com_c ... Itemid=380
united bosnae

PostPostao/la Baby Jane dana 29/12/2011 11:28

united bosnae je napisao/la:Prije par sedmica sam priveo kraju proces nostrifikacije diplome na Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.
Sam proces je u mnogome pojednostavljen u odnosu na period od prije 2-3 godine. Takodjer cijena nostifikacije je sada dosta pristupacnija, 200KM (za strucno) odnosno 300KM (za akademsko) priznavanje.

U startu treba da odredite dali nostrifikaciju radite u svrhu zaposljavanja u BiH sto je onda STRUCNA nostrifikacija ili nastavka skolovanja sto bi onda bila AKADEMSKA nostrifikacija.
Potrebno je:
- Originalna diploma sa tri kopije (nije potrebna ovjera kopija)
- Sudski prevod i ovjera prevoda diplome u 3 primjerka
- Originalni transkript polozenih predmeta sa tri kopije (nije potrebna ovjera kopija)
- Sudski prevod i ovjera prevoda transkripta polozenih predmeta u 3 primjerka
- Kopija opisa polozenih predmeta iz skolskog kataloga (kopiju nije potrebno ovjeravati)
- Prevod opisa polozenih predmeta iz skolskog kataloga (prevod mozete i vi uraditi - nije potrebna sudska ovjera)
- Popuniti zahtjev za priznavanje IVK (inostrane visokoskolske kvalifikacije)
http://unsa.ba/s/images/stories/pdf/aad ... AVANJE.doc
- Dokaz o uplati naknade za troskove nostrifikacije.

Malo je cudno sto po zavrsetku procesa dobijete dokument koji je citav napisan na bosanskom jeziku osim stecenog zvanja koje je prepisano sa izvornog jezika.
Primjer bi bio recimo: Da se toj i toj osobi priznaje zvanje Bachelor of Business Administration koje je stekao na univerzitetu .... Malo je cudno sto se i "Bachelor of..." nije prevelo na nas jezik ali me je inace VEOMA ljubazna i susretljiva gospodja Azra Zvizdic, iz kancelarije za nostrifikaciju, ubjedila da je ustaljena praksa u da zvanje ostane upisano na izvornom ili engleskom jeziku.

Citav proces je trajao oko mjesec dana a vise detalja o samom procesu se moze naci na linku:
http://unsa.ba/s/index.php?option=com_c ... Itemid=380

Ja sam svoju nostrifikaciju uradila pocetkom 2011. god. i isto tako sam se susrela sa gđom Zvizdić, koja je bila i vise nego ljubazna i susretljiva, i meni su i magistarski i fax preveli za 1 000 KM. Sad, koliko se ja sjecam, od mene niko nije trazio da biram izmedju strucne i akademske nostrifikacije, jer mi je ekonomski fax ovdje prihvatio to rjesenje o nostrifikaciji, a i na poslu isto tako, te mi je zvanje upisano u radnu knjizicu.

I da, jos nesto, meni na rjesenju pise "magistar poslovnih nauka" (za bachelor se ne mogu sjetiti sta pise). Samo mi je ime ostalo napisano kako mi pise na diplomi, posto jel' Zapad, nema afrikata.
Baby Jane

PostPostao/la marles dana 01/06/2013 20:39

pozdrav, zanima me gdje i kako u sarajevu napraviti nostrifikaciju diplome da tu diplomu mogao upisati u radnu knjižicu, odnosno da bih se mogao zaposliti pomoću te diplome. riječ je o diplomi Fakulteta elektrotehike i računarstva u Zagrebu. koliko to košta otprilike.

hvala unaprijed
marles

Prethodna

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.