Njemacka i njemci

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Njemacka i njemci

PostPostao/la MedenoSrce dana 29/10/2012 13:19

iamia majke mi :lol: super si sebi racionalizovao nedostatak licnog "uspjeha" u mrskoj njemackoj
da ti kazem da sam bliska nekim ljudima koji nemaju kapi arijevske krvi ali asistiraju na njemackim fakultetima, sefovi su odjela u njemackim bolnicama, pisu naucne radove ... no ti i takvi bi uspjeli i bilo gdje drugdje
MedenoSrce

PostPostao/la sema911 dana 29/10/2012 13:20

bokakotorska je napisao/la:Oduvek dobri dundjeri. Milutinu obradjivali rudu iz Novog Brda.

Disciplinovani, pojam discipline. Izuzetni vojnici.

Pokorni autoritetu bez pogovora. Bez ijednog naprednog i ostvarenog doprinosa razvoju drustvene zajednice, a bili su prilici.
Totalni antipod Englezima medju Germanima.

Introvertni, pojam introvertnosti za ceo svet.
Kada su u prilici, skloni da ceo svet pobiju ako nema drugog nacina da sprovedu svoje. Sve i uvek posmatraju iz svoje prizme.
Vrhunski primer, tzv ‘ Genije Bizmark ‘, zamenio 4 danasnje drzave u Africi za 1 ostrvo povrsine 2 km kvadratna. Sa kim ? Sa Englezima naravno.

Izuzetno ograniceni. Iako su 3 puta u zadnjih 150 godina bili u mogucnosti da postanu svetska sila br 1, uopste nisu bili u mogucnosti da to postanu, jer jednostavno nisu u stanju da stvari vide ocima drugih, niti da ikada shvate kako stvari fnkcionisu u drugim sistemima.

Rigidni, surovi, najveci zlocinci koje je svet poznao.
Monstruozni kada se otmu kontroli, a to im se cesce desava.

Jednostavno narod sa najnizom mogucom Socijanom inteligencijom.

Blag sam danas i neuobicajeno pristojan. :D

jesu zla nanijeli svijetu al nista vise od velike engleske amerike rusa il nadasve postenih balkanaca
koja se to nacija kada ima moc ne sili nad podcinjenima sta su posteni englezi spanci i slicni doveli robova
sema911

PostPostao/la juzna_strana dana 29/10/2012 13:21

Citam ove postove,i ne znam zasto odmah mora biti nekih tezih rijeci,lagana je tema :)
Potpuno razumijem da ima ljudi sa losim iskustvima i postujem njihovo misljenje.
100 ljudi 100 cudi,sto bi rekli nasi stari.
Vezano za post odranije,
tamo sam otisao kao turista i nisam radio za sadaku,tih 20 ak dana je bio vise honorarni posao,
da bih kupio poklone za ljude koji su me ugostili i da bih malo obradovao majku i oca u povratku.
Pokusao sam objasniti kako ne treba imati predrasude kao sto sam ih ja imao.
I naravno siguran sam da SVI stranci nastanjeni u DE imaju veca ljudska prava i bolje realizuju
svoje zelje i snove u Njemackoj nego u maticnim drzavama.
Ja Bosnu i nase ljude volim neizmjerno,najponosniji sam na period mog zivota proveden
u opkoljenom Sarajevu,ali volim istinu,kakva god ona bila.
Nismo mi toliko merhametli kakvim se volimo predstavljati,nazalost..
Zadnja izmjena: juzna_strana; 29/10/2012 13:22; ukupno mijenjano 1 put/a.
juzna_strana

PostPostao/la delightful dana 29/10/2012 13:22

iamia je napisao/la:tatoo,

njemacki zakon je rasisticki. a kada je zakon napravit od ljudi koji tu zive, kako se onda oni zovu ?? :-D

@patlidzan,
bog je protiv njih , jer su u dusi veci rasisti od ostaka svijeta.
izgubili su sve ratove , u najbrzem roku.
imaju uspjesnu drzavu, u kojoj stanovnici nisu sretni. kukaju vise od stanovika burkine faso.
vecina su pod depresivima.
nemaju familijske vrijednosti. zene su im rupe za nabijanje. djeca su im snobovi.
itd.

mjesec, krsenje pravila foruma
delightful
Globalni moderator

PostPostao/la delightful dana 29/10/2012 13:23

mjesec, krsenje pravila foruma
wajar je napisao/la:O Nijemcima ima pravo da govori samo neko ko izvrsno govori njihov jezik, ima direktan i dugotrajan kontakt s njima i prati njihove medije, bilo štampane, bilo elektonske. Isto važi za svaki narod, pa i za nas Bosance. Vrlo je teško izvana suditi o ljudima.

Pošto ja sve kriterije ispunjavam, mogu kompetentno govoriti o temi. Meni lično više leže Englezi, nego Nijemci, jer su kudikamo otvoreniji, lakše se sprijateljim s njima, pa i s njihovom ženama ... :D

S druge strane, kulturni nivo Nijemaca je u prosjeku daleko iznad nekog prosječnog balkanskog, da ne kažem BH nivoa, i Nijemci ti nikada neće napraviti spletku ili te fizički napasti zbog neke cure, svađe oko međe, nebuloznih stvari oko kojih u BiH noževi i pištolji sijevaju. To Bošnjo hoće, da ne kažem da glavu moraš od Bošnje čuvati. Za nas su Nijemci izmislili svijet u prosjeku gledano, mada mi imamo pojedinaca koji odskaču na nekom polju od njemačkog prosjeka.

U svakom slučaju bih rađe Nijemca za komšiju i prijatelja nego Bošnju. Teško prihvataju nove ljude i sklapaju prijateljstva, ali ako ih uspiješ pridobiti, imaš prijatelje za čitav život. Meni komunikacija sa Nijemcima teško ne pada, jer sam i sam germanskog porijekla, kao i svaki peti Bosanac, krv nije voda, pa se ipak negdje nađemo ... Tačno je da postoji rasizam kod Nijemaca koji je latentan i prikriven zbog strogih zakona, ali im ne zamjeram, jer nasilje, kriminal i primitivizam koje donose Turci, Arapi i Afrikanci stvarno niko ne zaustavlja, pa ljudi barem mogu da izaberu da ih odstrane iz svog života. I ja sam mnoge Bošnje odstranio iz svog života, zbog sličnih razloga, pa da li me to čini rasistom... Jedan narod mora da se brani i opstane ...

Jedino na čemu im zamjeram je loša lična higijena, posebno katoličkog dijela na jugu, i to je ujedno jedino polje gdje ih tučemo, jer mi ipak u kućama imamo bidet, nismo "papirolozi", i stvarno smo u prosjeku čist narod, a kod njih je izvana gladac, iznutra jadac, znaju malo tuknuti ... :skoljka: (miefen)
delightful
Globalni moderator

PostPostao/la dresdener78 dana 29/10/2012 13:40

iamia je napisao/la:@dresdner,

hoces reci da ovaj zakon ne postoji ?? :shock: :shock:

to je opste poznat fakt.
ne daje mi se googlati taj zakon,,
a nisam u svabiji vise da ti mogu donijeti kopiju.
ja sam poodavno pokazao srednji prst tim arijskim bolidima, i rekao do vidjenja.

ali to svako u njemackoj zna.
pa govorili su o tome svaki dan na tv. jesi li siguran da ti zivis u njemackoj ?

Ma ukoliko tako dobro poznaješ njemačke zakone, onda bi morao znati tačan naziv tih prokletih zakona i propisa da na osnovi ovoga pokažeš cijelom civiliziranom svijetu kakvi su Njemci rasisti. Umjesto toga samo širiš klevete i ja mogu samo da izrazim određene sumnje šta se tiče tvoje pismenosti. Njemački zakoni su u skladu sa propisima Evropske unije i mogu samo da ti kažem da su u puno pogleda manje tvrdi nego naprimjer zakoni Sajedinjenih američkih država. Ja radim već 7 godina u njemačkoj firmi i okružen sam Njemcima i osim nekolicine idiota koji su mene tretirali kao istočni otpad, 99 posto iskustva je dobrih, ako dobro govoriš njemački jezik, ako poštuješ pravila, ako ne lažeš vlastima, ne pokušavaš da prevariš državne institucije (je one veoma brzo saznaju za činjenice i istinu) i kada tako rekuć "igraš čistu igru". Sa mojim izrazito ne-njemačkim prezimenom nisam imao nijedne neprijatnosti tokom kontakta sa državnim institucijama, ili privatnim sektorom (banka, potraga za stanom, pretplata telefona ili časopisa). Naravno da su meni kao ne-državljanu Njmeačke zatvorene određene profesije / funkcije npr. u državnom aparatu, gdje je njemačko državljanstvo osnovni uvjet. Sa druge strane, ni u BiH nebi zaposlili recimo nekog Kineza ili Marokanca npr. kao šefa sekretarijata nekog ministarstva. Nemam glasačko pravo, odnosno ne u Bundestag, i ne mogu postati kandidat u izborima osim posebnih "stranačkih" savjetnih organa koja djeluju u mnogim gradovima u okviru komunalne politike. Naravno da nemogu bez državljanstva postati policajac, uposlenik obavještajne službe ili vojnik Bundeswehra. Inaće mogu bez problema biti mašinovođa, tramvajdžija, arhitekt, prevodilac, građevinski stručnjak, IT stručnjak, prodavac u supermarketu isto kao manažer luksuznog hotela, mogu aplicirati i za radna mjesta gradskih uprava, gdje je nekad i poželjno da sam osoba ne-njemačkog porijekla i odlično poznajem određeni strani jezik (sektor imigrantske problematike, turizma, međunarodnih odnosa). Uslov je da imam radnu dozvolu koja se izdaje po veoma tačnim uvjetima. I praktično svaka zemlja ima takva stroga pravila. Tvoje psovke bez konkretnog argumenta meni govore jasno... krivce vlastitog neuspjeha tražiš samo u drugima, ali nikako u sebi.
dresdener78

PostPostao/la madner dana 29/10/2012 13:57

Covjek je govorio o Njemackom drzavljanstvu koje se prije sticalo na osnovu Njemacke krvi. Dakle ako si ti pra pradedo bio Njemac i ti si mogao postati Njemac.
madner

PostPostao/la p206 dana 29/10/2012 14:23

pirmin je napisao/la:
cyprus je napisao/la:Jedno pitanje: jel istina da se Nijemci i Austrijanci baš ne vole? To sam nedavno čuo od jedne Austrijanke, pa sam se iznenadio... Znam da su Austrija i Austrijanci učinili sve da se što više od Njemčke distanciraju nakon WWII, ali opet kontam, praktično su isti narod jebemu...

Tu su teski kompleksi u igri ciji se korjeni vuku iz bog zna kojih stoljeca.
Odnos starijeh i mladjeg brata. Mladji se vazda nesto kofrci, on bi kao nesto bio faca a
stariji ga ohladi i lezerno mu pokaze gdje mu je mjesto. 8-)

Pa Austrija je starija od Njemačke. Njemačka se ujedinila prvi put čini mi se 1871. god. a Austrija (ili Osterreich - istočno carstvo na njemačkom) je postojala 200+ godina duže. A bilo je ratova između njih, tj Austrije i Pruske i njihovih saveznika.
Upravo to kasno ujedinjenje je dovelo do nepovoljnog položaja Njemačke na svjetskom nivou. Oni su imali par beznačajnih kolonija u Africi, dok su Britanija, Francuska, Španija i Portugal već zauzeli čitav svijet. Slično i Italija se kasno ujedinila i imala je samo Libiju i Etiopiju kao kolonije. Drugi sv. rat je ustvari vođen da bi Njemačka i Italija stekle veću važnost na svjetskom nivou, jer je došlo do anomalije, Njemačka kao najjača na svom kontinentu a bez ikakvog značajnog uticaja u svijetu.

Što se tiče njihove ekonomije koja je najjača u Evropi, dosta tome pogoduje i povoljan geografski položaj(mislim na evropski kontinent)... oni, npr. samo od naplate putarina bi danas imali više prihoda od svih slavenskih zemalja, osim Poljske, Ukrajine i Rusije.
p206

PostPostao/la dresdener78 dana 29/10/2012 14:35

madner je napisao/la:Covjek je govorio o Njemackom drzavljanstvu koje se prije sticalo na osnovu Njemacke krvi. Dakle ako si ti pra pradedo bio Njemac i ti si mogao postati Njemac.

Opet netačno. Njemački zakoni definišu "bivše Njemce" između ostalog kao osobe koje su boravile na teritoriji Njemačke i imale su njemačko državljanstvo u prošlosti, što se odnosilo na Njemce u dijelovima Evrope odakle su bili protjerani nakon 2. svjetskog rata, i ove teritorije su pripadale drugim (obnovljenim) državama. Svakako je apsolutno bezveze ako je nekome bio pradjed Švabo i u SS i zbog toga se NE MOŽE tražiti državljanstvo, to je jednostavno jedna urbana legenda.

Prema njemačkom zakonu o državljanstvu dobija automatski njemačko državljanstvo svaka osoba čiji je otac ili majka, u trenutku rađanja te osobe, državljan Njemačke.
Dalje se može tražiti njemačko državljanstvo u sljedećim uvjetima (podatke imam od advokata koji se bavi ovom temom):

UVJET // PREKO KOGA SE NASLIJEDI:
Rađanjem u braku prije 1.4.1953. // otac
Rađanjem u braku 1.4.1953.-1.1.1975. // 1) otac
// 2) majka, ukoliko bi dijete ostalo bez državljanstva
Rađanjem u braku nakon 1.1.1975 // otac ili majka
Vanbračnim rađanjem // majka
legitimizacija // otac
Brak sklopljen prije 1.4.1953. (žena) // suprug
Adopcija od 1.1.1977 // adoptivni otac ili majka

Njemačko državljanstvo se može tražiti ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
Osoba koja nije njemačkog porijekla može zatražiti dodijeljenje njemačkog državljanstva, ukoliko ispunjava sljedeće uvjete:
- ima dozvolu neograničenog boravka u Njemačkoj (bez određenog roka)
- živi najmanje 8 godina legalno i zvanično u Njemačkoj
- je sposobna da zaradi dovoljno za sebe i svoju porodicu -> ne dobija socijalne subvencije ili subvencije za nezaposlene
- ima dovoljna znanja njemačkog jezika
- uspješno je položila test državljanstva o njemačkom pravnom i društvenom sistemu
- nije bila osuđena zbog krivičnog djela
- prihvaća njemački ustav
- izgubila prethodno državljanstvo ili se ga riješi.
dresdener78

PostPostao/la p206 dana 29/10/2012 14:37

A poslije drugog sv. rata dosta im je pomogao SAD tj. Zapadnoj Njemačkoj, jer im je ona bila brana za dalje širenje komunizma. Ulaganje u Zapadnu Njemačku iz američkog ugla je bilo ulaganje u budućeg saveznika, slično kao što su ulagali u Japan (na koji su bacili 2 atomske) i J. Koreju, jer su oni već tada vidjeli da će im glavni protivnici za prevlast u svijetu biti Rusi i Kinezi. Ruse pokušavaju da izoliraju uspostavljajući kontrolu nad EU i bliskoistočnim državama, Turska, Irak, Iran, Afganistan, Pakistan, a Kineze uspastavljajući kontrolu i šireći uticaj nad Japanom, korejom, Tajvanom i dole južno Vijetnam, Kambodža... zato će tu nažalost biti još dugo ratova.

Upravo ta 2 svjetska rata su unazadili Evropu za najmanje 200 godina. Da toga nije bilo, i da su bile složnije evropske države bi globalno imale najveći uticaj. I današnja EU ne postoji zbog neke ljubavi velikih igrača Francuza, Engleza i Njemaca prema manjim državama već da bi imale što veći uticaj i lokalno i globalno, jer bi ih realno Rusi i Kinezi vrlo lahko u skorijoj budućnosti učinili potpuno nevažnim.
p206

PostPostao/la zalizani dana 29/10/2012 14:44

njemacka intelektualna elita jako je ogorcena i svjesna da im USA kroji kapu.
njemacke nuklearne bojeve glave su made in USA.
narod... sta reci... odlican prosjek obrazovanih ljudi. licna iskustva vise nego pozitivna. drustveno uredjenje beton.
zalizani

PostPostao/la Micaha dana 29/10/2012 14:44

p206 je napisao/la:
pirmin je napisao/la:
cyprus je napisao/la:Jedno pitanje: jel istina da se Nijemci i Austrijanci baš ne vole? To sam nedavno čuo od jedne Austrijanke, pa sam se iznenadio... Znam da su Austrija i Austrijanci učinili sve da se što više od Njemčke distanciraju nakon WWII, ali opet kontam, praktično su isti narod jebemu...

Tu su teski kompleksi u igri ciji se korjeni vuku iz bog zna kojih stoljeca.
Odnos starijeh i mladjeg brata. Mladji se vazda nesto kofrci, on bi kao nesto bio faca a
stariji ga ohladi i lezerno mu pokaze gdje mu je mjesto. 8-)

Pa Austrija je starija od Njemačke. Njemačka se ujedinila prvi put čini mi se 1871. god. a Austrija (ili Osterreich - istočno carstvo na njemačkom) je postojala 200+ godina duže. A bilo je ratova između njih, tj Austrije i Pruske i njihovih saveznika.
Upravo to kasno ujedinjenje je dovelo do nepovoljnog položaja Njemačke na svjetskom nivou. Oni su imali par beznačajnih kolonija u Africi, dok su Britanija, Francuska, Španija i Portugal već zauzeli čitav svijet. Slično i Italija se kasno ujedinila i imala je samo Libiju i Etiopiju kao kolonije. Drugi sv. rat je ustvari vođen da bi Njemačka i Italija stekle veću važnost na svjetskom nivou, jer je došlo do anomalije, Njemačka kao najjača na svom kontinentu a bez ikakvog značajnog uticaja u svijetu.

Što se tiče njihove ekonomije koja je najjača u Evropi, dosta tome pogoduje i povoljan geografski položaj(mislim na evropski kontinent)... oni, npr. samo od naplate putarina bi danas imali više prihoda od svih slavenskih zemalja, osim Poljske, Ukrajine i Rusije.

Do putarina je... I onoga sto platis kad se popisas usput
Micaha

PostPostao/la p206 dana 29/10/2012 15:04

Micaha je napisao/la:
Do putarina je... I onoga sto platis kad se popisas usput

E jbg sad... kažem da geografski položaj dosta utiče na razvijenost, a ekonomija u kapitalizmu je centrifugalnog karaktera. Ne kažem da su Njemci intelektualno mali narod, narod od 80 miliona je morao da iznjedri velike umove koji su unaprijedili čovječenstvo. I u tome su veći i od Rusa i Kineza i Francuza i Britanaca, koji su isto imali dosta pametnijeh ljudi.
Na ovoj temi se poredimo mi i oni, a to se nikako ne može porediti, prvo brojčano(što je vrlo važno jer je u ljudskoj prirodi da iz kvantiteta ispliva kvalitet) pa nadalje.
p206

PostPostao/la madner dana 29/10/2012 15:35

dresdener78 je napisao/la:
madner je napisao/la:Covjek je govorio o Njemackom drzavljanstvu koje se prije sticalo na osnovu Njemacke krvi. Dakle ako si ti pra pradedo bio Njemac i ti si mogao postati Njemac.

Opet netačno. Njemački zakoni definišu "bivše Njemce" između ostalog kao osobe koje su boravile na teritoriji Njemačke i imale su njemačko državljanstvo u prošlosti, što se odnosilo na Njemce u dijelovima Evrope odakle su bili protjerani nakon 2. svjetskog rata, i ove teritorije su pripadale drugim (obnovljenim) državama. Svakako je apsolutno bezveze ako je nekome bio pradjed Švabo i u SS i zbog toga se NE MOŽE tražiti državljanstvo, to je jednostavno jedna urbana legenda.

Haj pogledaj zakon od prije 2000. :D

Reichs- und Staatsangehörigkeitsgesetz, 1914 - 2000 :D
madner

PostPostao/la dresdener78 dana 29/10/2012 16:05

madner je napisao/la:

Ja sam govorio o trenutno važećim zakonima. Ovako možemo diskutovati onda i o onim zloglasnim Nürnberger Gesetze.
dresdener78

PostPostao/la obelix1 dana 29/10/2012 16:09

madner je napisao/la:

mander je u pravu, imam slučaj iz moje familije gdje je 92, taj tetak došao u Njemačku i uša u program Njemaca povratnika.Znam da su on i njegovi sinovi odma dobili državljanstvo poslove u državnim kompanijama i besplatno stanovanje a poslje i kredit sa smješnom kamatom za kupovanje kuće.
Nerazumijem se u zakone ali je ovako bilo, i da spojili su ga sa familijom koja je ostala u njemačkoj valjda je djed od tog mog tetka imao brata.
obelix1

PostPostao/la madner dana 29/10/2012 16:36

madner je napisao/la:
dresdener78 je napisao/la:Opet netačno. Njemački zakoni definišu "bivše Njemce" između ostalog kao osobe koje su boravile na teritoriji Njemačke i imale su njemačko državljanstvo u prošlosti, što se odnosilo na Njemce u dijelovima Evrope odakle su bili protjerani nakon 2. svjetskog rata, i ove teritorije su pripadale drugim (obnovljenim) državama. Svakako je apsolutno bezveze ako je nekome bio pradjed Švabo i u SS i zbog toga se NE MOŽE tražiti državljanstvo, to je jednostavno jedna urbana legenda.

Ja sam govorio o trenutno važećim zakonima. Ovako možemo diskutovati onda i o onim zloglasnim Nürnberger Gesetze.

Pa nije ovo davna proslost. :D
madner

PostPostao/la CungaLunga dana 29/10/2012 16:59

Madner Metuzalem :D
CungaLunga

PostPostao/la mO k3 dana 29/10/2012 19:18

Ovdje se iznosi puno neistine od pojedinih na stetu Njemaca
Ja kao stranac u Njemackoj uzivam ista prava kao i Njemac ,samo je razlika sto je vec drugar dresdener naveo da ne mogu da radim u drzavnim institucijama , i to je ok ....

za mene je vazan artikel 1 u ustavu i do sada mi dozvoljava i daje sva prava

Art 1
(1) Die Würde des Menschen ist unantastbar. Sie zu achten und zu schützen ist Verpflichtung aller staatlichen Gewalt.
(2) Das Deutsche Volk bekennt sich darum zu unverletzlichen und unveräußerlichen Menschenrechten als Grundlage jeder menschlichen Gemeinschaft, des Friedens und der Gerechtigkeit in der Welt.
(3) Die nachfolgenden Grundrechte binden Gesetzgebung, vollziehende Gewalt und Rechtsprechung als unmittelbar geltendes Recht.

Sada sto neko ima problema sto nije uspjeo da se snadje u zemlji ,ne smije da krivi nekoga drugoga ,oko mene ima dosta nasih koji su ovdje jako uspjesni u svojim poslovima koje obavljaju ,ali ima i onih su manje uspjesni i kojima je kriva Njemacka i Njemci tojest svi drugi su krivi samo oni nisu .
Ja tim nasima otvoreno kazem pa ako ti ne pase ovdje izvoli vrati se u Bosnu ili bilo koju drugu zemlju pa kreni na
novo (moram navesti da se ovdje ne radi o starijim ljudima ljudima ,nego o mojim vrsnjacima sredina tridesetih godina i mladji ...
mO k3

PostPostao/la dresdener78 dana 29/10/2012 20:19

CungaLunga je napisao/la:Madner Metuzalem :D

:thumbup: :D
dresdener78

PostPostao/la zambaklija dana 29/10/2012 21:33

Cracked je napisao/la:
zambaklija je napisao/la:
occupylove je napisao/la:

samo mala ispravka ; periodni sistem nije Svabo vec Rus skontao
Nijemci su izumili i TV , televiziju
i radio navodjenje bombe kojima su gadjali pred kraj rata saveznike ( danasnja osnovica za sve 'pametne bombe ")
rucni raketni bacac
jedna nevjerovatna nacija i drzava
turbo-kompresor za benzinske motore
preciznost Nijemaca i radna disciplina ? bio sam u Svabiji i mnogo se moze nauciti :D

neznam care ja sam to samo prepisao tj.preveo,uz put nisu baš neki ljudi,po mom,evo ja sam čitav život ovdije i nevolim se sa njima družiti,dosadni ko proliv ,neznam možda je i do mene :-) mada moram da naglasim da imaju humanitarnu žilu,jako mnogo pomažu čak mislim i da su prvi u Evropi ako ne i u svijetu i tu nemislim na davanje države već stalno su neke akcije prikupljanje para za krizna područja i to su sume od kojih ti se zavrti u gloOovi ali opet ih ko malo voli do čega je neznam :roll:

nista novo za dijasporu. Vecina je takva ne samo nasa dijaspora i ne samo u njemackoj. To je nekakav urodjeni refleks kad odes u drugu drzavu da ne volis domacine a uzdizes svoje u nebesa. Ima cak i cijela studija o psiholoskom stanju dijaspore.

Samo sto ljudi u dijaspori nisu svjesni sa godinama su vise njemci nego bosanci

slušaj ti pametnjakoviću,vjerovatno pripadaš onima što izigravaju neku gospodu ili avangardu što izbjegavaju svakog svoga tj.svakog Bosanca smatraju seljakom a kad zapne onda joj pomagajte :x JA VIŠE VOLIM SVAKOG ex jugovića,TALU,GRKA ali arape i turke nikako :D NEGO I JEDNOG ŠVABU!!!Kada ti se navale na kosti ,proljev je mala maca a kada ti naš dojadi samo ga maršneš :D :roll:
zambaklija

PostPostao/la mO k3 dana 29/10/2012 22:56

@zmbaklija i sam sa takav ,volim svojima pomoci ,samo sto su jedan dio dijasporaca ,ja ti kazem kao dijasporac katastrofalni , zaboravili su odakle su dosli ... kontas

@zmbaklija imali ista novo od sekija :) onog bisera ...
mO k3

PostPostao/la PatlidzanBjeli dana 29/10/2012 23:09

Mislim da se u Deutschlandu neplaca Autoput ?? Neko spomenu geo poziciju poljsku i tako nest..
PatlidzanBjeli

PostPostao/la mO k3 dana 29/10/2012 23:10

PatlidzanBjeli je napisao/la:Mislim da se u Deutschlandu neplaca Autoput ?? Neko spomenu geo poziciju poljsku i tako nest..

PKW ne plava LKW placaju ,samo je pitanje vremena kada ce putarinu uvesti za PKW i to je ok ... jedina zamlja u evropi koja ne na placuje putarinu
mO k3

PostPostao/la BHF_Manijak dana 29/10/2012 23:32

iamia je napisao/la:mogu ja 8-)

njemacki rasisticki zakon stiti nijemce i samo nijemce. znaci, svaki covjek koji ima njemacku krv je njima vrijedniji od bilo kojeg drugog covjeka bez te "oznake"..
nicht-svabe su za njih samo da rade one poslove koje rodjene svabe nece ili ne mogu raditi.
primjer,, ides u skolu u njemackoj. studiras godinama. budes najbolji student. zavrsis recimo za inzinjera masinstva.
i dodjes u arbeitsamt da trazis posao. oni kazu, super ima posao. za tvoju struku. kvalificiran si. imas cak i odijelo koje nam odgovara. sve super.
ali , nisi rodjeni svabo. ne mozes dobiti posao.

zapamti.. to je u njemackom zakonu !
da odredjene poslove, citaj , one bolje poslove (sa manje rada i vise novca) mogu dobiti samo nijemci.
a to je rasizam moj druze. ;-)

Steta sto si banovan, svasta bih ti imao napisati iako niti radim niti zivim u Njemackoj! Ali hej, njemu je kao cudnost o nece NJEMACKA da im halu cisti NIJEMAC vec recimo Poljak, Bosanac, Rumun i slicno... :lol: :roll: Ja i? Sto bi svog drzavljanina teretio kad ima hamala koji ce i za manje para radit.
To za masinstvo nije istina takodjer. Od rodjaka mi rodjak, momak zavrsio uredno elektrotehniku, nije proslo ni 3 mjeseca momak dobio zaposljenje u Mercedesu! Ah ta zla Njemacka... :oops: :roll:

Sto se Autoputa tice, naplacuje li se ili ne? Ja kako znam jedini je autoput u Evropi koji se ne naplacuje? Sto to? Nece Svabe para ili? :mrgreen:
BHF_Manijak

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.