nervoza i stres

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

nervoza i stres

PostPostao/la ribe dana 10/08/2009 12:47

pozdrav svima šta mislite dali moze od stresa ili nervoze biti stalna mucnina i vrtoglavica :?
ribe

Re: nervoza i stres

PostPostao/la madnessa dana 10/08/2009 12:56

jako je moguce, ali uzroci mogu biti brojni.
najbolje je otici ljekaru i uraditi detaljne pretrage... uzroci mogu biti od upale sinusa, osjetljivosti na neku hranu, do nedajboze gorih oboljenja. ne bih da te prepadam, ali takve stvari ne bi trebalo rijesavati na forumu nego kod strucnih osoba.
sretno!
madnessa

PostPostao/la ribe dana 10/08/2009 13:05

prvo da ti kazem da ne rijesavam probleme na forumu :razz: pa onda da sam sve pretrage obavila kod strucnih osoba i sve je ok samo sto nisam isla na gastroskopiju jer nesmijem po svim nalazima sam zdrava a ja ne osjecam tako
ribe

PostPostao/la *mima* dana 10/08/2009 13:25

Zašto ne smiješ na gastroskopiju?
*mima*

PostPostao/la hana_montana dana 10/08/2009 14:00

ribe je napisao/la:prvo da ti kazem da ne rijesavam probleme na forumu :razz: pa onda da sam sve pretrage obavila kod strucnih osoba i sve je ok samo sto nisam isla na gastroskopiju jer nesmijem po svim nalazima sam zdrava a ja ne osjecam tako

Vrtoglavice bas i nemaju veze sa zeludcem a svakako se prije gastroskopije uradi ultrazvucni pregled ili se preko krvi utvrdi postojanje helicobacter pyloris.Ne znam kakve si nalaze radila i gdje ali vrtoglavice i mucninu cesto izazivaju problemi sa cirkulacijom kao i mali poremecaji centra za ravnotezu a to se cesto desava ljudima u ljetnjem periodu, a isto tako povisen holesterol i trigliceridi.U svakom slucaju pravac doktoru i ponovi nalaze ako treba, sama nervoza i stres ne mogu biti razlog ali mogu biti uzrok tvojim zdravstvenim problemima.Sretno :)
hana_montana

PostPostao/la Humane dana 10/08/2009 14:33

ja sam odavno primjetila vezu izmedju bolesti i onog tzv. svakodnevnog stresa, stresa koji nastaje u komuniciranju, a koji ljudi danas kao da ne primjete. Znaju da su nervozni, da imaju mučninu vrtoglaviocu visok pritisak i aritmiju, ali obično kažu. " ma nasekirala se na poslu, nasekiro me muž, dijete, kona, ona "koza" za šalterom, sestra u bolnici, revizor, drot itd. itd.

Skoro svaki dan na ulici i u saobrćaju čujem najmanje par ljudi kako govore o tome kako ih je neko "nasekiro"...

U stvari nisu ih nasekirali muž, dijete, brat, sestra doktor, šef/ica itd. nasekirala ih je loša komunikacija od strane tog muža, djeteta, brata, sestre( pogotovo one medicinske koja često naruši zdravlje pacijnetu svojim neotesanim komuniciranjem), neka sirovina od drota, revizora, etc. ali kod nas je tema komunikacije i medjuljudskih odnosa taboo tema.

Evo jedan primjer.

Ulazi jedna gospodja u jedan express restoran kod nas i pita kuhara sa druge strane pulta: "Oprostite, je li ovo sve što imate?", obzirom da meni i nije bio naročito bogat, pogotovoe je bio oskudan salatama.
Kuhar je gleda direkto u oči i onako povišenim tonom uzlazom putanjom i očigledno malo "uvrijedjen" joj se obrati:
"Gospodjo imate čorbu, gulaš, rižu kao prilog, dinstanu junetinu, buraniju!....Jel vam to malo!!!
"Znam ali nemate baš neki izbor salata", reče ova gospodja
"Pa eno Vam salata, šta je ono tamo...jel ono salata ?!" Opet povišenim tonom ( i pred-industrijskim nastupom) odgovara kuhar, pokazujući na tanjiriće na kojima su bili izrezani komadi krastava a u drugom tanjiru narendana kupus salata.
"Pa nije vam to baš salata, to je samo narezani krastavac, ali dobro...nema veze.." reče žena očigledno i logično isfrustrirana, pozdravi se uljudno i izadje vani.
Kuhar je poslija toga "drobio" nekoliko minuta pred svim gostima koji su tu jeli, očigledno uvrijedjen.

Očigledno je da su i jedno i drugo isfurstrirani, naročito gospodja i to s pravom jer se on obratio prilično agresivno, a da ne kažem necivilizovano.

Evo još jednog primjera jednog izvora frustracije za mog brata , kojeg inače smatram jako odgovornom osobom.

On rijetko dobije odgovor od većine naših javnih službi (ministarstava itd.) iako im više puta šalje pisma, i emailove. I ja sam sama šokirana :shock: ovakvom neodgovornošću službenih osoba u mom rodnom gradu i svaki put kad se meni to desi jasno vidim da ću se te sedmice razboljeti. Dakle opet govorimo o lošoj tj. nikakvoj komunikaciji.

Poslijeratno Sarajevo je grad koji su karadžić i umobolni sljedbenici prilično unazadili ( ali na razočarenje umobolnih ne i uništili) ne samo bukvalnim uništavanjem grada i ubijanjem civila artiljerijom za vrijeme agresije na BiH nego i tako što su protjerali seosko stanovništvo sa svojih ognjišta koje je bilo primorano odjednom naći se u gradovima, u kojima usljed agresije nije bilo preostalo dovoljno kapaciteta na raspolaganju da emancipuju to seosko stanovništvo, kao što nije preostalo kapaciteta emancipovati ni sve one ruralne stanovnike koji su došli u BH gradova iz drugih zemalja u regiji, a koje niko nije protjero sa njihovih ognjišta nego su ušli u BiH iz oportunističkih razloga (ovi potonji su po tom moralnom osnovu sasvim drugačiji od naših domaćih seljana, ali to je već druga priča). Kada se radi o načinu komuniciranja, ( koji smatram primarnim uzrokom nervoza i stresa), i u prvom i u drugom primjeru se radi o ruralnom komuniciranju, koji je oprečan onom urbanom.

I tako od prestanka agresije na BiH pa do danas traje sudar ta dva sistema vrijednosti (dva načina komuniciranja) - onog urbanog-kozmopolitskog s jedne strane i onog ruralnog s druge. Upravo iz tog sudara oprečnih vrijednosti nastaju svakodnevne frustracije i jednih i drugih građana u gradovima BiH. To su dva različita i oprečna svijeta kada je u pitanju način komuniciranja.

Obzirom da se ovo može nažalost pogrešno protumačiti, dužna sam napomenuti da različitost izmedju ruralnog i urbanog sistema vrijednosti APSOLUTNO ne podrazumijeva da su jedni "bolji" ili "gori " od drugih. Komuniciranje izvorno nema veza sa moralnim kvalitetama nego za načinom/stilom življenja. Naravno da neko ko je rodjen u gradu može svojim ponašanjem i komuniciranjem biti daleko veći "papak" od nekoga sa sela, i time uzrokovati frustraciju...što svojom arogantnošču što svojom neotesanšću ( mada se u tom slučaju ne može nazvati kozmopolitom, tj. civilzovanom osobom sve i da je u Sarajevu još od Ilira...).

Tu je jedino riješenje da oni civilizovani u ovoj zemlji krenu u akciju i počnu raditi na uspostavi nekog standarda komuniciranja i ponašanja i to preko medija i škola. Nama je prijeko potrebana jaka kampanja promocije zdravih ljudskih vrijednosti, tj. uzajamno uvažavanje i saradnja za što veću dobrobit društva. Nama je potrebno promovisanje i stvaranje Savjesnog gradjanina kao standarda!!! Kad uspijemo to, biće daleko, dalkeo manje nervoze i stresa i svi ćete se sjetiti ove moje poruke i vidjeti koliko smo godina izgubili uzalud!!!

Dakle najveći a najzanemareniji izvor frustracija, nervoza i stresa potiće upravo od nezdrave tj. loše komunikacije pa se tu treba usmejriti. 8-)
Zadnja izmjena: Humane; 10/08/2009 14:58; ukupno mijenjano 2 put/a.
Humane

PostPostao/la ribe dana 10/08/2009 14:45

jesam malo informacija dala evo vise mucnina jutarnja bez povracanja vrtoglavica znojenje drhtanje trema ..... ima jos puno toga vadila sve nalaze krvna slika internista stitna hormoni ultrazvuk abdomena...... sve ok toliko toga ima :? hvala vam na razgovoru
ribe

PostPostao/la madnessa dana 10/08/2009 15:04

licno kad se bas umorim pred kraj dana me zna hvatati groznica, tijelo me boli, glava, mucnina. zna mi nekad biti i povisena temperatura. i svaki put kad mi se to desi znam da je od umora. ono vani upeklo, a ja pod pet pokrivaca i drhtim kao da je januar. ako smatras da vodis jako stresan zivot moze biti da ti je i od stresa. ipak, pregledaj krvnu sliku i uradi temeljitije testove. vjerujem da je nesto sto traje dugo i da djeluje ozbiljno cim si dosla na forum, ali moras potraziti misljenje drugog ljekara.
mozda i dehidriras. koliko vode pijes? glavni uzrocnik glavobolja je upravo unos nedovoljne kolicine vode.
iskreno se nadam da ce ti biti bolje. evo ja sa sinusima cijelo ljeto kuburim, pa znam kako covjek ne moze nista da radi kad ga glava boli. cuvaj se... ;-)
madnessa

PostPostao/la modesti dana 10/08/2009 20:45

1. Da li je svako jutro isto s obzirom na simptome? Ima li tu razlike? Ako ima jesi li primijetila zašto?
2. Da li se puno brineš oko svakodnevnih stvari (šta će se desiti na poslu, na faksu, u vezi...)?
3. Da li te nečega jako strah?
4. Da li si svakodnevno izložena situacijama u kojima se iz bilo kojeg razloga ne osjećaš prijatno?
5. Šta radiš u životu (radiš, studiraš...)?
6. Koliko ti je godina?
7. Ima li nešto što ne možeš raditi od kada imaš mučnine?
8. Jesi li išla na psihološki pregled?
modesti

PostPostao/la DZONPI dana 11/08/2009 20:59

Osjecas li da ti kad je tisina zuji u usima ili uhu.Koja vrtoglavca jer njih ima raznih od okretanja predmeta do propadanja tla,pa u raznim polozajima.Cim imas mucnine znaci da je nesto sto znaci hecimu otkri zalijeci i gotovo.Mojne onih starinskih proce pa kad nesto bude uf sto ne odo doktoru.
DZONPI

PostPostao/la anida_s dana 12/08/2009 00:04

Ja bih ti preporucila da odes na color dopler vrata, s obzirom da je vrtoglavica u vecini slucajeva posljedica suzenja krvnih sudova. I za mucnine obavezno gastroskopiju. Nije to uopste tako strasno, ja sam je radila nekoliko puta. Nista ne boli, ali jeste osjecaj neugodan. Ali mozes se strpiti 3 minute koliko pregled traje.

A ako I ti nalazi budu u redu onda idi neuropsihijatru.
Bar sam ja tako uradila kada sam prvi put osjetila blage vrtoglavice, zujanje u usima, lupanje srca, pojacano znojenje. Uradila sam milion pretraga, od magnetne rezonance glave i vrata, stitne zlijezde, svih mogucih pretraga krvi, gastroskopije, i color doplera, centra za ravnotezu, UZ srca...jer sam vise bila ocajna, nisam cak bila u stanju otici ni do prodavnice jer sam se bojala da ne padnem u nesvijest. Takodjer sam imala i osjecaj da me nesto vuce u desnu stranu tako da sam uvijek dok hodam nesvjesno isla prema desno. Jako je neprijatan osjecaj koji dodatno pojacava nervozu, tako da vremenom sve manje izlazis i povlacis se u sebe. Nakon svih uradjenih nalaza ustanovljeno mi je da sam potpuno zdrava (osim hormona stitne zlijezde zbog cega sam i imala lupanje srca sto se popravilo adekvatnom terapijom) i doktorica je nakon malo dubljeg razgovora dosla do zakljucka da je ustvari sve to na psihickoj bazi i da jednostavno na taj nacin ispoljavam psihicke probleme. Nakon toga mi je prepisala blage antidepresive (s obzirom da sam zbog te situacije zapala i u blazi oblik depresije) i lexillium. Od tada sam puno bolje!
anida_s

PostPostao/la ribe dana 12/08/2009 16:30

neuropsihijatru sam isla i navodno imam panicni poremecaj nisam snimala centar za ravnotezu jer mene brine samo mucnina kada dobijem te simptome popijem bosaurin i to popusti a u zadnje vrijeme pijem bosniyl i popusti mucnina tebi hvala na savjetima
ribe

PostPostao/la modesti dana 12/08/2009 18:56

Draga ribo, nije mi jasno što onda tražiš savjete o uzrocima svojih problema ako ti je neuropsihijatar već dao dijagnozu paničnog poremećaja. Znaš šta ti je i bolje bi ti bilo da potražiš stručnu pomoć da prevladaš taj problem. I ličilo mi je na to po tvom opisu.
modesti

PostPostao/la ribe dana 12/08/2009 21:13

jeste da imam tu dijagnozu ali mi nije jasno ovolika mucnina posebno u jutarnjim satima pa nisam bas sigurna u tu dijagnozu a na forum se javljam iz razloga da mozda jos neko ima slicne simptome pa da mi se javi
ribe

PostPostao/la jaca.84 dana 13/08/2009 01:02

ribe je napisao/la:jeste da imam tu dijagnozu ali mi nije jasno ovolika mucnina posebno u jutarnjim satima pa nisam bas sigurna u tu dijagnozu a na forum se javljam iz razloga da mozda jos neko ima slicne simptome pa da mi se javi

E za mucninu ne mozes znati dok ne uradis gastroskopiju, i to obavezno. Pretrpi 5 minuta neugodnog osjecaja i znat ces sta ti je, ovako samo mozes nagadjati i patiti se sa mucninom.
jaca.84

PostPostao/la Nosferatu dana 13/08/2009 05:37

Bosanski diferencijal za svaku bolest.
- propuh (dvosmjerni, s tim i ozbiljniji adet)
- promaja (jednosmjerna)
- nehurvoza (ovo ti je ono sto ti sam sebi nanijetis)
- stres (sho te drugi stresaju, a ti vajk nevin)
- pekmez & zgaravica
- nazebli jajnici
- upala besike ljecenje travom
- suhva (neko te prokleo)
- baksuz (sam sebe uhelacio)
- fukara (besparica)
- vrbopuc (period brez seksa u zivotu).
Nosferatu

Lokacija: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

PostPostao/la modesti dana 13/08/2009 18:20

Aaa, nisi u pravu kolega Nosferatu. Vidi se da ne vladaš temeljnim postulatima zdravstvene higijene na Balkanu. Propuh i promaja su ista stvar ali se mogu javiti u više oblika (jednosmjerni i dvosmjerni). Doduše, sada kada razmislim, možda i postoji razlika među njima kakvom si je ti opisao. Možda da nam se javi neki jezičar da da zadnji sud. Također, rang sihri (ili kako si ih već nazvao) ti je pogrešan, ipak sihre & co. trebaju stajati odmah ispod propuha/promaje :mrgreen:
modesti

PostPostao/la Carmi dana 21/09/2009 10:54

ribe je napisao/la:pozdrav svima šta mislite dali moze od stresa ili nervoze biti stalna mucnina i vrtoglavica :?

Može naravno. I ne samo to nego i more drugih "težih" problema.
Carmi

PostPostao/la Abacija dana 21/09/2009 12:45

ribe je napisao/la:pozdrav svima šta mislite dali moze od stresa ili nervoze biti stalna mucnina i vrtoglavica :?

Prvo sto sam pomislio je migrena ili nesto u mozgu sto pritisce centar za ravnotezu. Jesi li uradila CT glave?

I kakav ti je pritisak?
Abacija

PostPostao/la River_isle dana 21/09/2009 14:22

Carmi je napisao/la:

Može naravno. I ne samo to nego i more drugih "težih" problema.

ista sam ti takva; zeludac se okrece, muka, a glava... nekad imam osjecaj ako je malo nagnem naprijed da cu ko svijec past. cudna boljka sekiracija :s
River_isle

PostPostao/la Carmi dana 21/09/2009 15:25

Šta čudna? Malo je reći :sad:
Carmi

PostPostao/la ribe dana 22/09/2009 10:36

malo mi je lakse kada znam da nisam jedina sa ovim simptomima hvala vam na podrsci :lol: forumasi
ribe

PostPostao/la djani s dana 22/09/2009 12:41

Od stresa moze covjek navuci sve vrste bolesti. Ta teorija je naucno a bogami kod mene i prakticno dokazana. Ljetos sam slucajno ustanovio da imam visok krvni pritisak iako nije bilo simptoma. Kroz detaljan medicinski pregled nije se moglo ustanoviti zasto je pritisak tako visok. Moj poznanik i njegova zena su personalni savjetnici. Odmah su mi rekli da je uzrok stres . Ucim da zivot ne uzimam preozbiljno i nakon mjesec dana moj krvni pritisak iznosi 120/80 tj. perfektan je. Moj savjet: Kupi dobru literaturu o tome kako da zivis bez stresa i vidjet ces da ce biti bolje. Zelim ti mnogo uspjeha. :)
djani s

PostPostao/la Carmi dana 22/09/2009 14:14

Ja mislim da ne trebamo nikakvu literaturu, trebamo samo odrveniti i postati barem malo bezosjećajniji. Samo tako ćemo biti manje pod stresom.
I Djani, malo mi grubo zvuči ovo da život ne uzimaš preozbiljno? Nego kako bi trebao?
Zadnja izmjena: Carmi; 22/09/2009 14:15; ukupno mijenjano 1 put/a.
Carmi

PostPostao/la Black swan dana 22/09/2009 14:15

mene od nervoze svrab hvata

od glave do pete

sad je trenutno na pupku i od lakta do ramena :cry: :cry: :cry:

i da da redovno se kupam :roll:
Black swan

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.