Naseljavanja albanskih plemena u Zap. Hercegovini

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Naseljavanja albanskih plemena u Zap. Hercegovini

PostPostao/la Mujo.Hrnjica dana 12/09/2009 13:02

Turci su nakon pustosenja dijelova Sandzaka i Hercegovine, posebno nakon Beckog rata 1683-1699, kada su dijelovi Hercegovine prema Mlecanima, koji vode ratove s njima vec od Kandijskog rata 1645-1669, dovlacili novije stanovnike.To su bili Albanska plemena Gruda, Hoti, Klimenta, katolicka

Sva ta plemena su imale izvornu narodnu pjesmu, koju su dovukli s sobom.Zvala se Genge, ili Djenge na Albanskom, na Slavenskom ili modernijom je Ganga.Naselja koja su ta plemena naselili najvise se nalaze na prostoru opcina Tutin cirka 90%, Rozaje, ali ta katolicka plemena su isla u unutrasnjost, i pouzdano se zna, da su naselila i regij danasnje Hercegovine, gdje su naselili nekoliko selektivnih naselja.

Imas masa katolickih sela tipa Klimenta, Grude, pa i Albanski nazivi preovladavaju u nekim naseljima danas.Zapravo, moze se reci da Duvanjski katolici nemaju nikakve veze s Gangama, to su kopirali od izvornih Albanskih doseljenika u Hum, koji su se kasnije stopili 90% U Hrvatski etnicki korpus, nakon stoljeca boravka u tom kraju.Nije to nista cudno

Krajem 17. vijeka izdešavalo se nekoliko neuspješnih buna na sjeveru današnje Albanije a dijelovi pobunjenih plemena su raseljeni u 3 pravca. U Istru, tačnije u selo Peroj blizu Pule doselili su pravoslavni Albanci iz okoline Skadra. Inače Peroj na albanskom znači livada. U periodu između 1726-1733. u Selo Arbanasi blizu Zadra doseljeni su takođe Albanci, njih oko 500, opet iz okoline Skadra. Treća skupina je naseljena u Hercegovinu i takođe je u direktnoj vezi sa pobunama na sjeveru Albanije. Ovdje treba skrenuti pažnju na dva pojma koja su se do dan-danas zadržala među autohtonim hercegovačkim stanovništvom, a to su: Škutorija i Škutori.

U Mostaru Škutorijom zovu predio koji ide od Žovnice - zapadnog izlaza iz Mostara prema Mostarskom blatu i Čitluku pa sve preko Lištice do Imotskog. Interesantno je da u Ljubuškom npr. Škutorijom zovu predio između Vrgorca i Imotskog. Pojam škutori je još ranijeg datuma jer je poznato da su Mlečani u svojim redovima imali masu plaćenika iz albanskog plemena Skutari s kojima su Bošnjaci ratovali godinama prije ovih migracionih valova, pogotovo na ovim graničnim područjima prema Mlecima a tim su imenom zvali i svo stanovništvo koje je gravitiralo Skadru. Ovo doseljeno stanovništvo nakon buna i nereda je osim jezika, bilo prepoznatljivo i po oštrom temperamentu koji je odudarao od postojećih normi ponašanja. Ganga je jedna od karakteristika Skutara ... inače je ganga iskrivljeni oblik albanskog leksema kenge. i Dan-danas se u modernom albanskom pjesma kaže kenge a kengetar znači pjevač iliti gangaš po naški.

Recimo naziv sela Drinovci je tipični albanski naziv, korijen toponima potiče od labnaske regije Drim, stanovništvo na rejonu Drinovaca i jesu Albanci sa područja Drima - Drimovci, toponim je nastao kao sjećanje na stari zavičaj no vremenom je to evoluiralo u današnji naziv.
Toponim Grude takođe jasno govori da su mjesto osnovali doseljenici iz albanskog plemena Grude.

Osim gange, kao specifičnog elementa, i u narodnoj nošnji se mogu naći brojni identični elementi što je još jedan pokazatelj veze sa albanskim govornim područjem.

Ovdje je možda bitno istaći da je fra Branko Krilić i među katolicima sela Guča Gora kod Travnika zabilježio pjesmu "Napij mi konja" u kojoj se nalazi 6 albanskih riječi.

Dio albanskih porodica iz plemena Klimenata se zaista naselio tokom 1738. god. u sela Hrtkovci, Jarak i Nikinci - u Sremu, a njihovi potomci se danas deklarišu kao pripadnici hrvatske nacionalnsoti.

Klimente su doseljavanje i u Jajce, imas cisto selo Hrvatsko zove se KLIMENTA.Pametnom dosta

Klimente su bili veliki katolici, ali tamo gdje nije bilo crkvenog klera presli su na Islam

Koliko ja znam, ovo je bio popis Klimenti na Sandzaku

Evo, ovo je veoma znacajno, papski popis Klimenti na Pesteru, ta regija je opustosila posebno nakon Pikolominijevog pohoda na Skopje, kroz Sandzak, gdje sve Muslimansko sto je nasao, pobio ili protjerao.Tu Turci naseljavaju Klimente

Papski skriveni popis Klimenti na Pesteru 1721 godine

Kamesnica 39 porodica=410 clanova
Medjugor 13 porodica=99 clanova
Aliverovice 5 porodica=41 clan
Rasno 4 porodice=30 clanova
Tuzinje 14 porodica=30 clanova
Rastenovice 13 porodica=75 clanova
Krnja Jela 6 porodica=74 clana
Ugao 20 porodica=166 clanova
Dragojlovice 2 porodice=16 clanova
Stavalj 3 porodice=14 clanova
Brnjica 2 porodica=18 clanova
Cetanovice 9 porodica=95 clanova
Druzinice 7 porodica=65 clanova
Duga Poljana 5 porodica=35 clanova

Klimente su naselile Pester od strane Turaka 1700.Neki su se 1700 i 1711 u dva navrata vratili u maticu Albaniju.Jedna poveca grupa Klimenti pridruzujuci se ustancima protiv Turaka 1737-1739 povukla preko Save i nastanila su se u Sremskim selima:Nikinci, Rtkovac, Jarak, gdje i sada zive njihovi potomci kao Hrvati

Malisori koji su zivjeli na Pesteri bili su katolici, ali su tokom vremena Islamizirani.Samo nekoliko porodica je prihvatilo pravoslavlje Prekici iz Dolova, a u staroj katolickoj vjeri, nije niko ostao.Proces Islamizacije je trajao od 1700 do pocetka 19 stoljeca, kada je zavrsena Islamizacija Klimenti na Pesteru.

Preuzeto sa Historija Bosnjaka
Mujo.Hrnjica

Re: Naseljavanja albanskih plemena u Zap. Hercegovini

PostPostao/la Geronimo81 dana 12/09/2009 15:57

Mujo.Hrnjica je napisao/la:Turci su nakon pustosenja dijelova Sandzaka i Hercegovine, posebno nakon Beckog rata 1683-1699, kada su dijelovi Hercegovine prema Mlecanima, koji vode ratove s njima vec od Kandijskog rata 1645-1669, dovlacili novije stanovnike.To su bili Albanska plemena Gruda, Hoti, Klimenta, katolicka

Sva ta plemena su imale izvornu narodnu pjesmu, koju su dovukli s sobom.Zvala se Genge, ili Djenge na Albanskom, na Slavenskom ili modernijom je Ganga.Naselja koja su ta plemena naselili najvise se nalaze na prostoru opcina Tutin cirka 90%, Rozaje, ali ta katolicka plemena su isla u unutrasnjost, i pouzdano se zna, da su naselila i regij danasnje Hercegovine, gdje su naselili nekoliko selektivnih naselja.

Imas masa katolickih sela tipa Klimenta, Grude, pa i Albanski nazivi preovladavaju u nekim naseljima danas.Zapravo, moze se reci da Duvanjski katolici nemaju nikakve veze s Gangama, to su kopirali od izvornih Albanskih doseljenika u Hum, koji su se kasnije stopili 90% U Hrvatski etnicki korpus, nakon stoljeca boravka u tom kraju.Nije to nista cudno

Krajem 17. vijeka izdešavalo se nekoliko neuspješnih buna na sjeveru današnje Albanije a dijelovi pobunjenih plemena su raseljeni u 3 pravca. U Istru, tačnije u selo Peroj blizu Pule doselili su pravoslavni Albanci iz okoline Skadra. Inače Peroj na albanskom znači livada. U periodu između 1726-1733. u Selo Arbanasi blizu Zadra doseljeni su takođe Albanci, njih oko 500, opet iz okoline Skadra. Treća skupina je naseljena u Hercegovinu i takođe je u direktnoj vezi sa pobunama na sjeveru Albanije. Ovdje treba skrenuti pažnju na dva pojma koja su se do dan-danas zadržala među autohtonim hercegovačkim stanovništvom, a to su: Škutorija i Škutori.

U Mostaru Škutorijom zovu predio koji ide od Žovnice - zapadnog izlaza iz Mostara prema Mostarskom blatu i Čitluku pa sve preko Lištice do Imotskog. Interesantno je da u Ljubuškom npr. Škutorijom zovu predio između Vrgorca i Imotskog. Pojam škutori je još ranijeg datuma jer je poznato da su Mlečani u svojim redovima imali masu plaćenika iz albanskog plemena Skutari s kojima su Bošnjaci ratovali godinama prije ovih migracionih valova, pogotovo na ovim graničnim područjima prema Mlecima a tim su imenom zvali i svo stanovništvo koje je gravitiralo Skadru. Ovo doseljeno stanovništvo nakon buna i nereda je osim jezika, bilo prepoznatljivo i po oštrom temperamentu koji je odudarao od postojećih normi ponašanja. Ganga je jedna od karakteristika Skutara ... inače je ganga iskrivljeni oblik albanskog leksema kenge. i Dan-danas se u modernom albanskom pjesma kaže kenge a kengetar znači pjevač iliti gangaš po naški.

Recimo naziv sela Drinovci je tipični albanski naziv, korijen toponima potiče od labnaske regije Drim, stanovništvo na rejonu Drinovaca i jesu Albanci sa područja Drima - Drimovci, toponim je nastao kao sjećanje na stari zavičaj no vremenom je to evoluiralo u današnji naziv.
Toponim Grude takođe jasno govori da su mjesto osnovali doseljenici iz albanskog plemena Grude.

Osim gange, kao specifičnog elementa, i u narodnoj nošnji se mogu naći brojni identični elementi što je još jedan pokazatelj veze sa albanskim govornim područjem.

Ovdje je možda bitno istaći da je fra Branko Krilić i među katolicima sela Guča Gora kod Travnika zabilježio pjesmu "Napij mi konja" u kojoj se nalazi 6 albanskih riječi.

Dio albanskih porodica iz plemena Klimenata se zaista naselio tokom 1738. god. u sela Hrtkovci, Jarak i Nikinci - u Sremu, a njihovi potomci se danas deklarišu kao pripadnici hrvatske nacionalnsoti.

Klimente su doseljavanje i u Jajce, imas cisto selo Hrvatsko zove se KLIMENTA.Pametnom dosta

Klimente su bili veliki katolici, ali tamo gdje nije bilo crkvenog klera presli su na Islam

Koliko ja znam, ovo je bio popis Klimenti na Sandzaku

Evo, ovo je veoma znacajno, papski popis Klimenti na Pesteru, ta regija je opustosila posebno nakon Pikolominijevog pohoda na Skopje, kroz Sandzak, gdje sve Muslimansko sto je nasao, pobio ili protjerao.Tu Turci naseljavaju Klimente

Papski skriveni popis Klimenti na Pesteru 1721 godine

Kamesnica 39 porodica=410 clanova
Medjugor 13 porodica=99 clanova
Aliverovice 5 porodica=41 clan
Rasno 4 porodice=30 clanova
Tuzinje 14 porodica=30 clanova
Rastenovice 13 porodica=75 clanova
Krnja Jela 6 porodica=74 clana
Ugao 20 porodica=166 clanova
Dragojlovice 2 porodice=16 clanova
Stavalj 3 porodice=14 clanova
Brnjica 2 porodica=18 clanova
Cetanovice 9 porodica=95 clanova
Druzinice 7 porodica=65 clanova
Duga Poljana 5 porodica=35 clanova

Klimente su naselile Pester od strane Turaka 1700.Neki su se 1700 i 1711 u dva navrata vratili u maticu Albaniju.Jedna poveca grupa Klimenti pridruzujuci se ustancima protiv Turaka 1737-1739 povukla preko Save i nastanila su se u Sremskim selima:Nikinci, Rtkovac, Jarak, gdje i sada zive njihovi potomci kao Hrvati

Malisori koji su zivjeli na Pesteri bili su katolici, ali su tokom vremena Islamizirani.Samo nekoliko porodica je prihvatilo pravoslavlje Prekici iz Dolova, a u staroj katolickoj vjeri, nije niko ostao.Proces Islamizacije je trajao od 1700 do pocetka 19 stoljeca, kada je zavrsena Islamizacija Klimenti na Pesteru.

Preuzeto sa Historija Bosnjaka
Hoces reci da su u biti skutori albanci i da su danasnji stanovnici zapadne hercegovine porijeklom Albanci i da je ganga potekla iz Albanije ?
Geronimo81

PostPostao/la Mujo.Hrnjica dana 12/09/2009 20:49

Ne!

Ja sam samo iznio kad i gdje su naseljeni!

A ja nisam lud niti mitoman da tvrdim da za 200 godina oni nisu dopustili nikome da se mijesa sa domacima, ali to im je porijeklo!

Historija je cudo, ima svasta, a ja cim budem imao jos informacija i vremena da toobradim, ubacicu jos o ovome!

Zanimljiva je tisina nekih ljudi koji su se sprdali sa ovim informacijama dok im nisam dao... :skoljka:

:bih: Idemo dalje!
Mujo.Hrnjica

PostPostao/la emillio estevez dana 12/09/2009 21:22

Pa normalni je da su vrsila preseljenja dijelova naroda.
Arbanasi Zadarski kvart znaju da potjecu od Albanaca.
Moje prezime se u Albanskome narodu koristi kao osobno ime ,a također se sa tim prezimenom
koriste i Mađari.
Posto se zna da se Bosna sirila na dijelove nekdanasnje Hrvatske ,Bihac i da su tamo nekad bili
domicilni Hrvati dok su danas Bosnjaci,to me nista ne zacuđuje .
Jer korijenje i porijeklo po obiteljima je splet okolnosti. :cry:
emillio estevez

Lokacija: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-handanovic-osudjena-na-pet-i-po-godina-zatvora/120430110

PostPostao/la Mujo.Hrnjica dana 12/09/2009 21:27

emillio estevez je napisao/la:Pa normalni je da su vrsila preseljenja dijelova naroda.
Arbanasi Zadarski kvart znaju da potjecu od Albanaca.
Moje prezime se u Albanskome narodu koristi kao osobno ime ,a također se sa tim prezimenom
koriste i Mađari.
Posto se zna da se Bosna sirila na dijelove nekdanasnje Hrvatske ,Bihac i da su tamo nekad bili
domicilni Hrvati dok su danas Bosnjaci,to me nista ne zacuđuje .
Jer korijenje i porijeklo po obiteljima je splet okolnosti. :cry:

Bravo!!!

Samo ne shvatam ove likove kojima kad god predocis nesto sto ispada iz okvira Nacertanija sve izgleda zavjerenicki i lazno... :-)

Npr. u Tuzli su se poslije 1878. godine naselili razni katolici iz citave AU monarhije i ti danas imas Hrvate s prezimenima Unger, Leder, Prohaska i sl :shock:
Mujo.Hrnjica

PostPostao/la emillio estevez dana 12/09/2009 21:49

Ovo sam procitao na vasem forumu .
Gdje su nestali muslimani iz Hrvatske ,Mađarske,Srbije .......
Posto je zadnji dio Turskog carstva opstao u Bosni,Sanđaku i Makedoniji da li su ti ljudi
iseljavali u te krajeve ili u danasnju Tursku.
Koliko je moguce ,da su danasnji Bosnjaci mix svih tih nestalih muslimana kao vjernika?
Nista me ne bi zacudilo.
Zadnja izmjena: emillio estevez; 13/09/2009 08:19; ukupno mijenjano 1 put/a.
emillio estevez

Lokacija: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-handanovic-osudjena-na-pet-i-po-godina-zatvora/120430110

PostPostao/la bach dana 12/09/2009 22:18

emillio estevez je napisao/la:Ovo sam procitao na vasem forumu .
Gdje su nestali muslimani iz Hrvatske ,Mađarske,Srbije .......
Posto je zadnji dio Turskog carstva opstao u Bosni,Sanđaku i Makedoniji da li su ti ljudi
iseljavali u te krajeve ili u danasnju Tursku.
Koliko je moguce ,da su danasnji Bosanci mix svih tih nestalih muslimana kao vjernika?
Nista me ne bi zacudilo.

Kad spominješ Mađarsku, imaš po Bosni, naročito po Sarajevu mnoštvo Balaša, Paloša. Janjoša, Gerina, Budimlija... Ima čak i jakih indicija da se moja porodica iz Budima doselila u Sarajevo 1699.

Imaš kod Travnika mjesto zove se Novi Pečuh. Eto ti gdje su Bošnjaci iz Mađarske...
bach

PostPostao/la emillio estevez dana 12/09/2009 22:33

bach je napisao/la:
Kad spominješ Mađarsku, imaš po Bosni, naročito po Sarajevu mnoštvo Balaša, Paloša. Janjoša, Gerina, Budimlija... Ima čak i jakih indicija da se moja porodica iz Budima doselila u Sarajevo 1699.

Imaš kod Travnika mjesto zove se Novi Pečuh. Eto ti gdje su Bošnjaci iz Mađarske...

Bosnjaci iz Madarske?
Mislis muslimani koji su se preselili u Bosnu ili su se prvo naselili kao osvajaci u Budim ,
pa su nanovo vratili u Bosnu.Ili su islamizirani Mađari?
Nisu Bosnjaci svuda gdje su bila Turska osvajanja ili ipak jesu ? :lol:
U svakom slucaju jos jedan primjer mijesanja naroda.
emillio estevez

PostPostao/la osa dana 12/09/2009 22:42

poznajem osobno jednog klimentu, došao iz pazar 91. u sisak , bio pripadnik specijalne jedinice(pričuvni sastav), oženio se i danas živi u petrinji, samo izgleda nije iz tih plemena, jer je mirzet, tj. musliman. ima jedna zanimljiva anegdota vezana za njega. došavši u sisak čovjek se prijavio da hoće ratovati za hrvatsku, poslali ga na "jodno" , mjesto na kom je bila baza neke ekipe uglavnom zagrebačkih kriminalaca i probisvjeta, s obzirom da je mirzo imao tišpčni pazarski akcent, prvo pitanje koje je postavio kad je došao u bazu na jodnom bilo je "je li bre momci jel ovo mesto jodno" skoro ga ubilo.
osa

PostPostao/la bach dana 12/09/2009 22:51

emillio estevez je napisao/la:
bach je napisao/la:

Bosnjaci iz Madarske?
Mislis muslimani koji su se preselili u Bosnu ili su se prvo naselili kao osvajaci u Budim ,
pa su nanovo vratili u Bosnu.Ili su islamizirani Mađari?
Nisu Bosnjaci svuda gdje su bila Turska osvajanja ili ipak jesu ? :lol:
U svakom slucaju jos jedan primjer mijesanja naroda.

Ima i jednih i drugih.

Ovi gore su primjeri islamiziranih Mađara, koji su kao izbjeglice došli u Bosnu. Meni je zanimljivo bilo to da kada sm prošle godine bio u Budimpešti vidio sam da autobusi jedne linije voze prema jednom kvartu koji se zove Bosniaki.
bach

PostPostao/la emillio estevez dana 12/09/2009 22:58

Ima selo između Sv.Ivan Zeline i Konjscine koje se zove Bosna.
Navodno su prema pricama dosli Turci i napravili kulu od ljudskih glava.
Ima također selo Turkovščina ,navodno da su sve do tamo bili dosli Turci pa je
po tome i selo dobili naziv.
Prezime Husain domicilno prezime u Vrbovcu.
Bešići i Hađići su doseljenici iz Bosne u Markusevac,dosli i ostali.
Šeremet zagorsko prezime a u Bosni mijesano Hrvatsko i Bosnjacko.
emillio estevez

PostPostao/la osa dana 12/09/2009 23:00

emillio estevez je napisao/la:Ima selo između Sv.Ivan Zeline i Konjscine koje se zove Bosna.
Navodno su prema pricama do tamo dosli Turci i napravili kulu od ljudskih glava.
Ima također selo Turkovščina ,navodno da sve do tamo bili dosli Turci pa je
po tome i selo dobili naziv.
Prezime Husain domicilno prezime u Vrbovcu.
Bešići i Hađići su doseljenici iz Bosne u Markusevac,dosli i ostali.
Šeremet zagorsko prezime a u Bosni mijesano Hrvatsko i Bosnjacko.

selo husain kraj kutine, mjesto turčin, mustafina klada u moslavini........
osa

PostPostao/la emillio estevez dana 12/09/2009 23:01

Koliko je na primjer koristenje imena Hrvat kao ime naselja ili prezimena u Bosni ?
emillio estevez

PostPostao/la osa dana 12/09/2009 23:07

emillio estevez je napisao/la:Koliko je na primjer koristenje imena Hrvat kao ime naselja ili prezimena u Bosni ?

mislim da su svi ljudi koji se przivaju hrvat, danas bošnjaci.
osa

PostPostao/la bach dana 12/09/2009 23:17

osa je napisao/la:
emillio estevez je napisao/la:Koliko je na primjer koristenje imena Hrvat kao ime naselja ili prezimena u Bosni ?

Ima jedan kvaran lik, vuca se po listama politickih stranaka i direktorskim pozicama. Preziva se Hrvat a zove se Selim.

Velika zainteresovanost turista vlada i za Bjelašnicu, jednu od olimpijskih planina nadomak Sarajeva, na kojoj je i najniži snijeg dovoljan za skijanje.

Selim Hrvat, direktor Ski-centra "Igman - Bjelašnica", kaže da su cijene karata za ski-pas različite, pa tako pojedinačna košta pet, poludnevna od devet do 12.30 ili od 12.30 do 16 sati 24 KM, dok je dječja dnevna 20, a poludnevna 15 KM.

Boravak na ovoj planini moguć je u privatnim apartmanima, čija se cijena kreće oko 200 KM za 24 časa, a opremljeni su da prime osam odraslih osoba te u hotelu "Maršal".
bach

PostPostao/la Mujo.Hrnjica dana 12/09/2009 23:23

Narodi se mijesaju i imas X slucajeva i familija muslimana doseljenih iz Madjarske posebno.

Npr., prezime Bosnjak se koristi vecinom kod katolika danas a u Hrvatskoj imate opcinu Bosnjaci :-D kod Zupanje

Ma bruka toga ima, samo treba biti velicina pa o tome moci hladne glave pricati, ne ko Vlasi da krijemo porijeklo
Mujo.Hrnjica

PostPostao/la emillio estevez dana 13/09/2009 08:27

T%o je normalna pojava koja se desava dan danas.
Koliko je Hrvata 3- 4 generacije u Australiji ,Kanadi ili bilo gdje koje sa Hrvatskom veze
prica da je njego pradida dosao od tamo.
emillio estevez

PostPostao/la Hrvoje_Hrvatinic dana 13/09/2009 09:57

osa je napisao/la:

Točno, a jedini Bošnjaci ( prezime) su Hrvati... mada navodno ima u Turskoj osoba koje se tako prezivaju a koji su dakako došli iz Bosne. Zanimljivo ali ima dosta Hrvata koji se prezivaju Srbić. Stvar je u tomu da su ljudi dobovali prezimena po tomu odakle su dolazili, odakle su emigrirali. Tako je prezime Hrvat ( Horvat) najčešće prezime danas u Mađarskoj, Slovačkoj, Sloveniji i veoma često i u Češkoj i Austriji.
Vezano za toponime Bosna po Hrvatskoj, oni su veoma česti, skoro svaka općina ima svoju neku Bosnu... riječ je uglavnom o imenima koji su nastali za vrijeme progona bosanskih katolika u 16, 17 stoljeću, pa su oni naseljavajući se ostavljali svoja imena i tragove po hrvatskoj.
Hrvoje_Hrvatinic

PostPostao/la osa dana 13/09/2009 20:42

bach je napisao/la:
osa je napisao/la:

Ima jedan kvaran lik, vuca se po listama politickih stranaka i direktorskim pozicama. Preziva se Hrvat a zove se Selim.

Velika zainteresovanost turista vlada i za Bjelašnicu, jednu od olimpijskih planina nadomak Sarajeva, na kojoj je i najniži snijeg dovoljan za skijanje.

Selim Hrvat, direktor Ski-centra "Igman - Bjelašnica", kaže da su cijene karata za ski-pas različite, pa tako pojedinačna košta pet, poludnevna od devet do 12.30 ili od 12.30 do 16 sati 24 KM, dok je dječja dnevna 20, a poludnevna 15 KM.

Boravak na ovoj planini moguć je u privatnim apartmanima, čija se cijena kreće oko 200 KM za 24 časa, a opremljeni su da prime osam odraslih osoba te u hotelu "Maršal".

jednom je goran milić u svojoj emisiji koristio navedenu osobu za primjer bosanskog paradoksa, naime zajedno rade selim hrvat koji je po nacionalnosti bošnjak i mislim mate bošnjak koji je po nacionalnosti hrvat.
osa

PostPostao/la bach dana 14/09/2009 23:05

jednom je goran milić u svojoj emisiji koristio navedenu osobu za primjer bosanskog paradoksa, naime zajedno rade selim hrvat koji je po nacionalnosti bošnjak i mislim mate bošnjak koji je po nacionalnosti hrvat.[/quote]

Kada se spominje prezime Milić treba napomenuti da u sarajevu živi i izvjwsna Armina Milić, inače javnosti poznata po tome što je rodila monstruma Ademira Lelovića, jednog od ubica Denisa Mrnjavca.

Zanimljivo je pogledati i prezimena dželata Bošnjačkog naroda i omoh koji su možda poželjeli da budu.

Radovan Karadžić - tursko prezime, kolko znam da Karažića Bošnjaka ima oko Ključa, i prezime im nije spasilo glave

Veljko Kadijević - od turski kadija

Blagoje Adžić -iskirivljeno od Hadžić

Goran Hadžić

pa kod zapadnih komšija Ivić Pašalić,nacionalista teškog kalibra

Pa srpsli ideolog Nikola Pašić

(Bivši) gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić

I Puna Dalmacija i Hercegovina Bešlić - od turski beš - formacija od pet konjanika

Pa bio onaj Jole Musa,političar iz Mostara

Ne zaostaju ni Bošnjaci

Nedžad Branković, Brankovići pravo orijentalno prezime, jelde

Pa zaboravljeni Meho Obradović, potop efendija

Ima u sarajevu jedan pametan momak nekad se zvao Vedran Dodik, pa promijenio ime u Jasmin Mehičević.

Tu bi kontinjud...
bach

PostPostao/la Mujo.Hrnjica dana 17/09/2009 15:21

osa je napisao/la:poznajem osobno jednog klimentu, došao iz pazar 91. u sisak , bio pripadnik specijalne jedinice(pričuvni sastav), oženio se i danas živi u petrinji, samo izgleda nije iz tih plemena, jer je mirzet, tj. musliman. ima jedna zanimljiva anegdota vezana za njega. došavši u sisak čovjek se prijavio da hoće ratovati za hrvatsku, poslali ga na "jodno" , mjesto na kom je bila baza neke ekipe uglavnom zagrebačkih kriminalaca i probisvjeta, s obzirom da je mirzo imao tišpčni pazarski akcent, prvo pitanje koje je postavio kad je došao u bazu na jodnom bilo je "je li bre momci jel ovo mesto jodno" skoro ga ubilo.

I Sandzak je masovno naseljavan albanskim katolicima ali o tom potom

Ti su ljudi presli na Islam i prihvatili Bosnu kao svoju zemlju
Mujo.Hrnjica

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 17/09/2009 16:35

bach je napisao/la:Kada se spominje prezime Milić treba napomenuti da u sarajevu živi i izvjwsna Armina Milić, inače javnosti poznata po tome što je rodila monstruma Ademira Lelovića, jednog od ubica Denisa Mrnjavca.

Zanimljivo je pogledati i prezimena dželata Bošnjačkog naroda i omoh koji su možda poželjeli da budu.

Radovan Karadžić - tursko prezime, kolko znam da Karažića Bošnjaka ima oko Ključa, i prezime im nije spasilo glave

Veljko Kadijević - od turski kadija

Blagoje Adžić -iskirivljeno od Hadžić

Goran Hadžić

pa kod zapadnih komšija Ivić Pašalić,nacionalista teškog kalibra

Pa srpsli ideolog Nikola Pašić

(Bivši) gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić

I Puna Dalmacija i Hercegovina Bešlić - od turski beš - formacija od pet konjanika

Pa bio onaj Jole Musa,političar iz Mostara

Ne zaostaju ni Bošnjaci

Nedžad Branković, Brankovići pravo orijentalno prezime, jelde

Pa zaboravljeni Meho Obradović, potop efendija

Ima u sarajevu jedan pametan momak nekad se zvao Vedran Dodik, pa promijenio ime u Jasmin Mehičević.

Tu bi kontinjud...

...haj valjda ces in kontinuejšn skontat da su se prezimena dobijala na razne nacine, recimo i kod pravoslavnih osoba koja je posjetila Isusov grob u Jeruzalemu postaje hadzi, predsjednik Slovenije koji se preziva Turk nosi to prezime jer je neko od njegovih davnih predaka radio na granici prema Osmanskom Carstvu i na osnovu toga je dobio nadimak Turk=Turcin, sto mu je kasnije ostalo kao prezime, itd..itd...
Milic je od bi trbealo da dolazi od rijeci milo
Obraad od bi trebalo da dolazi od rijeci obradovati itd..itd...
itd...a fascinantna ti je ta teza koja se provlaci na kraju tvog posta da bosnjacko-muslimanska prezimena trebaju da budu ''orijentalna'', teza ono odvaljuje, mozes li samo objasnit jos zasto??? :? :? :? :?
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Fratris dana 17/09/2009 21:04

:lol: :lol: :lol:

Sta covjek sve nece procitati ovdje.

U Peroj naseljeni pravoslavni Albanci, pod vodjom kojeg povelja kojom se daje zemlja naziva "Micho Braicovich." Pravo albansko ime.

Na Klimenti kod Jajca se prije dolaska Turaka spominje crkva Sv. Klementa, ali to mora da je puka slucajnost i da su dosli Albanci pa tako nazvali mjesto.

Ime sela Drinovci se prvi put spominje 1626. kao sjediste zupe.

Grude/Gruda morebit znaci nesto na slavenskim jezicima, i srece se kao toponim od Ukrajine do Hrvatske.
Fratris

PostPostao/la osa dana 17/09/2009 21:22

Mujo.Hrnjica je napisao/la:
osa je napisao/la:poznajem osobno jednog klimentu, došao iz pazar 91. u sisak , bio pripadnik specijalne jedinice(pričuvni sastav), oženio se i danas živi u petrinji, samo izgleda nije iz tih plemena, jer je mirzet, tj. musliman. ima jedna zanimljiva anegdota vezana za njega. došavši u sisak čovjek se prijavio da hoće ratovati za hrvatsku, poslali ga na "jodno" , mjesto na kom je bila baza neke ekipe uglavnom zagrebačkih kriminalaca i probisvjeta, s obzirom da je mirzo imao tišpčni pazarski akcent, prvo pitanje koje je postavio kad je došao u bazu na jodnom bilo je "je li bre momci jel ovo mesto jodno" skoro ga ubilo.

I Sandzak je masovno naseljavan albanskim katolicima ali o tom potom

Ti su ljudi presli na Islam i prihvatili Bosnu kao svoju zemlju

ne znam je li moj mirzo ili netko njegov ikad bio katolik, ali znam da nikad nije bih prihvatio kao svoju zemlju, već hrvatsku.
osa

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 21/09/2009 20:47

pitam se odkud bosnjacka sela i prezimena kao sto su Arnauti, Arnautovici, Arnautalic(i), Hote, Hota, Hotic... :-) :-) :-)
Bosanac sa dna kace

Sljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.