napokon presuda

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator/ica: Sunrise00

napokon presuda

PostPostao/la zvrk dana 29/05/2012 08:44

Općina Zenica je propustila da, prema važećem zakonu, prikuplja pse lutalice u Azil i spriječi mogućnost da napadnu njene građane, te se obavezuje da plati na ime pretrpljenog straha Zeničanki Paši Jaganjac 4.200 KM.
Povezani sadržaj:
PSI LUTALICE: Prava istina o prekomjernom broju pasa u gradovima
Sažetak je ovo presude koju je po tužbi oštećene donio sudija Općinskog suda u Zenici Adnan Baručija.
Iz više izvora potvrđeno nam je da je ovo prva sudska presuda kojom je vlast kažnjena zbog nerada u oblasti regulisanja kretanja i ponašanja pasa lutalica u državi. Sve izraženiji problem pravno je regulisan Zakonom o dobrobiti životinja, a svi rokovi za njegovu primjenu su prošli.
Općinu je sudija presudom obavezao da plati i sudske troškove (1.134, 52 KM), te kamate koje teku sve do pravosnažnosti presude. U ime Općine, Općinski pravobranilac je ekspresno uputio žalbu Kantonalnom sudu Zenica.
Napad se dogodio 27. aprila prošle godine oko sedam ujutro između zgrade «Kineski zid» i potočke džamije u Zenici, od strane psa koji je, prema žrtvi, imao «žutu markicu na uhu», što znači da je prethodno sterilisan i vakcinisan uokviru akcije koju provode udruženje «Šapa» i Općina Zenica.
Iako se Općina pokušala «vaditi» da Zakonom nije jedina nadležna, sud je utvrdio da je njenim važećim odlukama upravo ona komunalna zajednica koja brine o komunalnom redu, pa i zbrinjavanju pasa lutalica.
Sud je angažovao ljekare više oblasti, pa je osim fizičkih ozljeda utvrđeno da pomenuta Zeničanka već mjesecima nakon napada ne smije sama izaći iz stana, te da ima veliki strah, čak i kad ima pratnju.
Očekuje se da će, nakon žalbe Pravobranilaštva, Kantonalni sud Zenica u narednim sedmicama, a prije godišnjih odmora, donijeti konačnu, pravosnažnu presudu i «zadnju riječ».
Prema podacima novoformiranog udruženja «Stop ugrizu» koje pokušava da u Zenici zaštiti ljude od pasa, zabilježeno je više od 600 ugriza, ali značajan dio nije medicinski zadokumentovan u Zavodu za javno zdravstvo, nakon pružanja pomoći u Ambulanti. U ovu cifru nerijetko se i ne uračunaju oni koji su zadobili ogrebotine, lomove ili udare bježeći od napada pasa lutalica. (Izvor: Zenicablog.com)

izvor:
http://doznajemo.com/2012/05/29/prva-pr ... -lutalica/
zvrk

Re: napokon presuda

PostPostao/la zvrk dana 31/05/2012 11:54

zamisli nijednog komentara

ko bi reko da nisu cukoljupci krivi i da je stv arno kriva opcina i da je treba tuziti
zvrk

PostPostao/la Pasiflora dana 01/06/2012 09:15

@sueprhik - kad nisi imao sta pametnije napisati, nisi trebao ni ovo.
Pasiflora

PostPostao/la zengi dana 16/06/2012 18:58

Pasiflora je napisao/la:@sueprhik - kad nisi imao sta pametnije napisati, nisi trebao ni ovo.

Uh Pasiflora, nemoj se upustati u raspravu sa njim imam osjecaj da ces se dobro iznervirati. Vidis odakle pocinje lik, od glodara... a onda ce preci na skakavce. Nista njemu nije jasno i ako ti sad krenes objasnjavati nema tu kraja.

Sto se tice ove odluke da se plati osteta i da se kazni opstina ja milsim da je to negativan korak u postupku rjesavanja ovog problema. Ovo samo moze natjerati vlasti da nabrzinu sklepaju neko muciliste.
Ljudi dragi, pa vidite sta je bilo sa Pračom, Goginim azilom na Faleticima, Banjalukom i svim ostalim šatro azilima... MUCIONICE prvog reda.
Nekim ljudima izgleda nikako ne mozes objasniti da se vise ne zalazu za tu vrstu rjesenja. Hajd dok nismo imali ove crne primjere ali sad kad vidimo kakve se malverzacije i horori rade po tim prihvatilistima.... i mi opet DAJ AZIL DAJ AZIL. Pa fakat ne mogu da vjerujem.
Isto tako, vidim neke zastitare koji ce radje dati 100 km za kastriranje nekog gama isprepadanog muzijaka koji ionako nema muda ni za sta, sav je isprepadan i nema realne sanse da se ikad pari (pored šarplaninaca, tornjaka, nj. ovcara), nego da te pare potrose na neku operaciju, hranu, boravak u hotelu za pse ili stotine drugih stvari koje su prece od sjecenja jajca nekom psicu koji ionako ne smije da izadje ispod kreveta. I eto ih onda kukaju "BEBICE NEMAJU STA DA JEDU, DEMODEX, JAOJ STA DA RADIMO SA POVRIJEDJENOM SAPOM...". Ne kontam, a sto je naj gore nema te price koja bi ih ubjedila u suludost takve prakse. Djaba ti njima govorio, oni ka nadju mrtvog psa na cesti, prvo sto pogledaju je imal kakvih muda da se sjeku pa onda nastave dalje. Bas sad imam takav slucaj psa koji je tesko istraumiran, ima povrijedjen kuk pa šepa, mali je rastom i boji se svega. Od svega sto bi se za njega moglo uciniti zastitarka koja brine o njemu čuva tih 100km da mu se mogu odsjeci jaja u slucaju da ga moraju vratiti na ulicu. Nek kučići gladuju, nek njihova majka hoda okolo sa slomljenom sapom, nek umiru od štenečnjaka, vazno je da mi imamo pare za kastriranje. :( :roll:
zengi

PostPostao/la nidokralj dana 16/06/2012 19:03

cukoljupci su ipak nepopravljiva sorta :mrgreen:
nidokralj

PostPostao/la zengi dana 16/06/2012 19:13

nidokralj je napisao/la:cukoljupci su ipak nepopravljiva sorta :mrgreen:

Joj sto volim ove zagonetne!!! Daj ba jarane necemo iz tebe klijestima izvlaciti... de se izjasni, sta konkretno mislis. Samo pametno, molim te. Po niku mi nisi poznat pa bih te zamolio da malo pregledas teme o psima prije nego sto pocnes pisati da se ne ponavljamo.
zengi

PostPostao/la gentoo dana 16/06/2012 19:25

Znaci zengi ti nam preporucujes da pustimo i dalje da nas ujedaju ?
gentoo

PostPostao/la zengi dana 16/06/2012 21:26

gentoo je napisao/la:Znaci zengi ti nam preporucujes da pustimo i dalje da nas ujedaju ?

Ni u kom slucaju! Ja predlazem da se provodi zakon i da se kaznjavaju kreteni koji nam svima stvaraju problem, da da cak i nama cukoljubcima i to puno veci nego vama cukomrzcima. Protiv sam azila iz vise rezloga koje sam podrobno objasnio vec hiljadu puta na mnogim temama iz a dva glavna su: niko nije duzan da placa iz budzeta sto ne odgovorni majmuni i zlikovci izbacuju svoje ljubimce na ulicu i broj dva, necu da placam za organizovanu kradju i mucenje pasa koje se provodi po tim azilima.
Tako i samo tako se ovaj problem moze rijesiti a nikako pravljenjem nekakvih mucionica za pse o trosku budzeta tj poreznih platisa. Evo recimo samo u mom komsiluku su ove sezone parenja izbacene tri skotne kuje pred sami okot. To ti je burazeru odmah 20 pasa na ulicama.
Azil treba da bude u svakom kantonu kapaciteta maksimalno 100 pasa, ali sam za slucajeve koji su opravdani, recimo vlasnik se tesko razbolio ili umro, sve preko toga je po definiciji mucionica. Azil nije i ne treba da bude rupa bez dna u koju ce idioti bacati svoje ljubimce kad im dosade.
Treba jos malo natjerati ove veterinare i njihove inspekcije da rade svoj posao u smislu kaznjavanja ne odgovornih vlasnika a i policiji nije mane. Uredno kazne neku babu sa krezavom pudlicom sto nema brnjicu a jos nisam cuo da su nekog kaznili za izbacivanje psa ili skotne kuje ili citavog okota u paketu.
Niko ovdje ne radi svoj posao kako treba i zato imamo problem i sa psima i sa bolnicama i sa skolama....
Zadnja izmjena: zengi; 16/06/2012 21:28; ukupno mijenjano 1 put/a.
zengi

PostPostao/la ice2cube dana 16/06/2012 21:27

gentoo je napisao/la:Znaci zengi ti nam preporucujes da pustimo i dalje da nas ujedaju ?

Daj Boze da me ljudi ujedaju kao sto psi !
Takvo nesto kao ti mogu reci samo oni sto imaju "savrsene zivot" ne do Bog da zalaje neki pas na njih, smak svijeta !!!

Svakakvih ljudi sa plitkoumnim razmisljanjem.
ice2cube

PostPostao/la zengi dana 16/06/2012 21:33

ice2cube je napisao/la:

Daj Boze da me ljudi ujedaju kao sto psi !
Takvo nesto kao ti mogu reci samo oni sto imaju "savrsene zivot" ne do Bog da zalaje neki pas na njih, smak svijeta !!!

Svakakvih ljudi sa plitkoumnim razmisljanjem.

To ti je moj jarane klasicno zabadanje glave u pijesak. Ode doktoru i on mu greskom odsijece nogu (a jos uzeo mito), propadne u rupu od sahta na putu kuci, pretuku ga dva kriminalca i otmu mu pare, gazda ga izradi za platu, zena mu se stanca sa komsijom.... i on samo primjeti psa kako rovi po kanti. Sve ovo ostalo nece i nesmije da vidi jer nema hrabrosti da se tome suprotstavi. Zato mi imamo ovoliko vatrenih cukomrzaca koj konstantno zastupaju neka rijesenja kao sto su šintori, otrov, puske, itd. jer hoce i oni da nekog tlace, valjda misle da ce tako bar malo da im bude lakse u zivotu. Kako sam grijese to nisu svesni ili da budemo tacnije nece da budu svjesni.... ali eto.
zengi

PostPostao/la ice2cube dana 16/06/2012 21:37

Tako je, pa ljudima prije dolazili vukovi, ubijali im stada i njima bili prijetnja po zivot, a opet se nisu zalili kao ovi danas !! :lol:

Ma ja mislim da su psi poceli II svjetski rat :D
ice2cube

PostPostao/la gentoo dana 16/06/2012 21:44

Ocigledno da nekima nikako nece odgovarati situacija kad na ulicama ne bude ni jednog psa. Zasto? No dogs, no money.. ukratko.

I da.. ja sam jedan od onih koji je imao "problema" sa lokalnim udruzenjima i policijom.. jedan sam od onih koji sigurno vole zivotinje nego mnogi u tim udruzenjima.. I na kraju jedan sam od onih koji smatraju da je pokupiti sve pse sa ulice i ubiti ih (injekciom i sl. ) najhumaniji i najefikasniji nacin rijesavanja problema..
gentoo

PostPostao/la zengi dana 16/06/2012 22:05

gentoo je napisao/la:Ocigledno da nekima nikako nece odgovarati situacija kad na ulicama ne bude ni jednog psa. Zasto? No dogs, no money.. ukratko.

I da.. ja sam jedan od onih koji je imao "problema" sa lokalnim udruzenjima i policijom.. jedan sam od onih koji sigurno vole zivotinje nego mnogi u tim udruzenjima.. I na kraju jedan sam od onih koji smatraju da je pokupiti sve pse sa ulice i ubiti ih (injekciom i sl. ) najhumaniji i najefikasniji nacin rijesavanja problema..

Evo vidis Ice2cube, klasican primjer tipa o kojem sam u proslom postu pisao... on hoce da ubija. kako jarane noga, jesil se zahvalio doktoru sto ti je otkide? Sta kaze sef, da sutis? Pa suti jarane sta ces drugo nego sutiti.
Ali cukice, tu budi nemilosrdan jer niko nema milosti prema tebi.
Pa smatraj jarane sta god hoces. Al ova ti je dobra, sigurno volis zivotinje.
Da tebi jaro kaze nesto u povjerenju da niko ne cuje, cak ni moj jaro ice2cube. Nemas ti pojma sta uopste smatras i sta govoris. Haj ti jarane upisi kakav kurs razmisljanja pa se javi za koju godinu. Nemam ja namjeru da raspravljam sa tobom jer fakat nemas pojma sta pricas a previse si ljut i isfrustriran gore navedenim problemima. Haj ako nemozes nista da ucinis oko pravih zivotnih problema, popi ti jedan apaurin pa lezi spavati... kani se ti prepiske po nekakvim forumima, ti imas puno vecih problema u zivotu, vjeruj mi.
zengi

PostPostao/la Velkoski dana 16/06/2012 22:08

ovaj ajs tek dos'o iz Banovica i odma' po starom.. zengi tl;dr
Velkoski

PostPostao/la zengi dana 16/06/2012 22:16

leet je napisao/la:ovaj ajs tek dos'o iz Banovica i odma' po starom.. zengi tl;dr

Ne kontam ovo jarane, haj ponovi malo jasnije.
zengi

PostPostao/la gentoo dana 16/06/2012 22:16

:lol: :lol: za nekog ko pise NE zajedno uz glagol previse pametujes.

Jedna moja komsinica, ista takva k'o ti, prije par godina zajedno sa ostalim clanovima udruzenja mi tovarila policiju na ledja (levatski ne znajuci da ja znam vise policajaca nego sva udruzenja zajedno..) je neki dan umjesto da udomi lokalnog kera lutalicu sebi kupila malog haskija.

I takvi bi meni da pametuju kako su to samo male,jadne cukice koje ja kao mrzim i zelim da ih ubijem..
gentoo

PostPostao/la ice2cube dana 16/06/2012 22:30

gentoo je napisao/la:Ocigledno da nekima nikako nece odgovarati situacija kad na ulicama ne bude ni jednog psa. Zasto? No dogs, no money.. ukratko.

Eh to sto ti smatras da se treba uraditi, moze samo preko mene mrtvog (a i ostalog normalnog svijeta).
Neka sam ja tek dosao iz banovica, nema ovdje psovki ni uvreda.
ice2cube

PostPostao/la ice2cube dana 16/06/2012 22:31

gentoo je napisao/la::lol: :lol: za nekog ko pise NE zajedno uz glagol previse pametujes.

Jedna moja komsinica, ista takva k'o ti, prije par godina zajedno sa ostalim clanovima udruzenja mi tovarila policiju na ledja (levatski ne znajuci da ja znam vise policajaca nego sva udruzenja zajedno..) je neki dan umjesto da udomi lokalnog kera lutalicu sebi kupila malog haskija.

I takvi bi meni da pametuju kako su to samo male,jadne cukice koje ja kao mrzim i zelim da ih ubijem..

To sad mangup sto znas vise policajaca jel :lol: :lol:
Tako je nazalost danas u Sarajevu, ne mozes se ni potuci a da ti neko ne kaze "znas ti sta ja znam raje" hahahahaha....
Jao placem svega mi :D
ice2cube

PostPostao/la zengi dana 16/06/2012 22:43

gentoo je napisao/la::lol: :lol: za nekog ko pise NE zajedno uz glagol previse pametujes.

Ne ma ve ze ja ra ne. Valjal vako? Vidi se da znas dosta poliajaca. E hajd prcitaj sve postove od pocetka do kraja i reci mi ima li tvoja priča ikakve veze sa onim sto ostali ljudi ovdje pricaju. Ja mislim da ne ima nikakve veze ni sa ovim sto mi pricamo i ni sa čim dru gim. Kakav haski, kakva zena, ko, skim ili čim....
zengi

PostPostao/la nidokralj dana 17/06/2012 19:27

ja cu samo da ponovim: Sa "cukoljupcima" je svaka diskusija suvisna. Njima jednostavno pase da su psi na ulici. Oni ne nude nikakvo drugo rjesenje. Pa zengi i icecube, evo pitanje za vas: Kako bi vi rjesili ovaj problem, a da psi nisu na ulici?Vidim ne pase vam azil, ne zelite da poreski obveznici placaju azil...De recite sta cemo? :-)
Razumijem da se bagra koja ostavlja cuke na ulici treba ostro kaznjavati, ali sta cemo sa ovima koji su vec na ulici? :thumbup:
nidokralj

PostPostao/la zvrk dana 17/06/2012 19:56

mozda da se tema ne pretvori i utemu: kako rijesiti problem pasa na ulicama
zvrk

PostPostao/la ice2cube dana 17/06/2012 20:48

nidokralj je napisao/la:ja cu samo da ponovim: Sa "cukoljupcima" je svaka diskusija suvisna. Njima jednostavno pase da su psi na ulici. Oni ne nude nikakvo drugo rjesenje. Pa zengi i icecube, evo pitanje za vas: Kako bi vi rjesili ovaj problem, a da psi nisu na ulici?Vidim ne pase vam azil, ne zelite da poreski obveznici placaju azil...De recite sta cemo? :-)
Razumijem da se bagra koja ostavlja cuke na ulici treba ostro kaznjavati, ali sta cemo sa ovima koji su vec na ulici? :thumbup:

Meni licno ne smetaju, ja mogu zivjeti sa njima. Poznajem mnogo ljudi i nikad nisam cuo da se neko zali na pse, samo ovi klixovci, koja ste vi skupina kompleksasa.
Pored mnogih pravih problema, sto vas politicari vise od 15 godina vuku za nos, Vi nasli da raspravljate o psima, ma bravo..
ice2cube

PostPostao/la pakica_ dana 20/06/2012 22:04

nido- azil DA, ovakvi azili kakve mi imamo- NE! i to treba da finansiraju seljacine koji plate kera 5 stoja i uloze u njega jos milju, pa mu dopizdi i trehne ga na ulicu.. a kako ce ga oni finansirati- tako sto takvima treba uzeti milju u startu sto ga ostavise, a onda svaki mjesec po jos 100 maraka, pa ce komsija kad cuje da je ovaj dobro udaren po djepu dobro razmisliti isplati li mu se izbacivat okot u paketu pored miljacke na vilsu!
ja bih svoje pse prije uspavala, humano, injekcijom, kako kazete, nego ga ostavila vezanog za drvo na trebevicu! boca 50 maraka, kazna milja.. pa ce onda poceti dumati hoce li ga nabit nogom u sedmo naselje ili ce ga ostaviti kuci/uspavati!
zato je prva i osnovna stvar koja se treba rijesiti- kaznjavanje ljudi koji napustaju kerove! mace! miseve! krtice! papagaje! i sl.
jer ovi psi koji lutaju ulicama nisu s marsa pali.. oni su praprapraunucad od onog sto je prije par godina izbacio brizni gazda i od one koju je prije par godina izbacio brizni gazda.. dakle, imas 10 napustenih kerova koji naravno nisu kastrirani/sterilisani, i oni se kote jedni s drugima.. tako da sad imas u jednom keru i haskija i njemackog ovcara i rota i dobermana i pitbulla i vrazje strine! grupa autora, kako ih ja zovem :D i oni su odrasli na ulici zahvaljujuci nekom mehi iz zabrdja koji je, ne mogavsi vise da se brine o svom keru, ostavio istog na dobrinji, ko veli nece se odatle znat vratit u zabrdje.. kontas sta ti govorim.. i sad na ove sto su odrasli na ulici dodas nove izbacene i imas teferic!
KAZNITI NESAVJESNE VLASNIKE!!
pakica_

Natrag na Kućni ljubimci

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.