Naplata osiguranja?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Naplata osiguranja?

PostPostao/la FiCO dana 15/06/2012 13:15

Eh ovako pao sam u skoli povrijedio sam nogu, evo u gipsu sam vec 15 dana, pa mi je sinulo na pamet
posto smo osigurani u skoli, a idem u Srednju ekonomsku skolu u Sarajevu.
Da li neko zna koja je to osiguravajuca kuca koja nas osigurava ?
Koliko bi mogao naplatiti ili da li uopste imam pravo na odstetu?
Ako bi naplatio, da li prihvatiti odmah ono sto mi ponude ili se boriti, eventualno advokata angazovat da se izvuce sto vise, jer ne placamo dzaba?
Je li neko imao iskustva nekog ranije?
FiCO

Re: Naplata osiguranja?

PostPostao/la drndalo dana 15/06/2012 13:42

Koja kuca vas osigurava ces saznati u skoli. U skoli ces vidjeti i kako je dogovoreno prijavljivanje stete, preko skole ili direktno... Sin moje drugarice je nedavno slomio prst/ruku u skoli, i naplatili su 110 KM cini mi se... Nikakva velika lova ako si na to mislio, ali za troskove taxija ili auta za kontrole moze...
drndalo

PostPostao/la FiCO dana 15/06/2012 13:47

Aha znaci tako, ja nisam ni slomio, dobit cu onda 50 KM
Mislim da je to sramota, koliko se njima godisnje uplati love, al takva nam je drzava.
FiCO

PostPostao/la drndalo dana 15/06/2012 13:58

Nisam siguran koliko se i njima to placa, znajuci nasu prosvjetu, tu je vjerovatno pitanje nekoliko KM po uceniku godisnje... Tako da se tu ne radi o milionima.

Elem, ako imas nekih posebnih troskova vezanih za to stanje, koji bi mogli biti naplaceni zbog tog tvog slucaja, to dokumentuj napismeno, i ne bi trebalo biti problema... Tipa staka/stake, na koje nisi imao pravo od Socijalnog ili tako nesto, ili drugi troskovi koji se ne mogu namiriti s druge strane...
drndalo

PostPostao/la FiCO dana 15/06/2012 14:10

Stake sam nabavio u komsiluku da ne bi placao dodatnih 50 KM sigurno.
Godisnje svaki ucenik "MORA" nama je razrednica jasno naglasila da moramo uplatit osiguranje u iznosu 10 KM
Svake godine dode 170 ucenika 170 * 10 = 1700 + drugi razredi 1700 + treci razredi 1700 + cetvrti razredi 1700
Pa se tu dode do lijepe cifre od 7000 KM a nek se desi 5 6 povreda godisnje, a sigurno se ne desi ni toliko al eto.
Plus placamo neke prijatelje skole 50 KM godisnje, oni isto tako imaju nesto od toga, pa sad sracujante koliko to izade.
Moram provjerit koja nas osiguranje osigurava, al koje god da bude, nismo jedina skola sigurno ili ustanova, ili fizicko lice koje oni osiguravaju, tako da se tu nabere para i para.

A da ne pricam jos dodatnih troskova, tipa gorivo za auto ili taksi, o tom necu da polemisem.
FiCO

PostPostao/la drndalo dana 15/06/2012 14:22

Nebitno za tebe je koliko oni naplate...

Ono sto ti mozes je da pribavis papira za sto vise svojih troskova, i da im to fakturises... Ako mozes, nabavi racun za stake, 3 kontrole x taxi tamo/amo, nove pantalne koje mozes obuci preko gipsa, jer stare nisu mogle i tako to... Samo ih zatrpajte papirima...
drndalo

PostPostao/la FiCO dana 15/06/2012 14:26

Ako bi mi ponudili malu cifru, da li se isplati uzimati advokata ?
FiCO

PostPostao/la kadinica dana 15/06/2012 14:33

Nemaš ti nikakve šanse da naplatiš nešto.

Povredu moraš dokumentovati i ideš njihovom ljekaru sa nalazima i snimcima. On je plaćen zato da što manje ljudi ostvari pravo na naknadu štete.

Advokat ti ne može puno pomoći, gluposti su ovi savjeti da prikupiš račune, kao troškove koje si imao zbog povrede.
kadinica

PostPostao/la drndalo dana 15/06/2012 14:42

Hvala kadinice na lijepim zeljama... Sto i tebi zelim...

Ti si osiguran za slucaj da se povrijedis u skoli, i na osnovu toga imas pravo, na sta ce to na kraju izaci ne znam, ali znam sta mi je bilo sa drugaricinim sinom... Nikakvih tu velikih para ne ocekuj, advokat (posebno placeni) ti nece puno pomoci, ali neku lovu ces dobiti, gledaj da sto bolje dokumentujete troskove koje ste imali u vezi toga (bilo bi odlicno da i od skole uzmete kopiju ugovora koji su potpisali sa tim osiguranjem, pa da vidite sta tamo pise...), jer te troskove ne biste imali da se ti nisi povrijedio u skoli, a za koji slucaj se placa osiguranje...
drndalo

PostPostao/la kadinica dana 15/06/2012 14:47

drndalo je napisao/la:Hvala kadinice na lijepim zeljama... Sto i tebi zelim...

Ti si osiguran za slucaj da se povrijedis u skoli, i na osnovu toga imas pravo, na sta ce to na kraju izaci ne znam, ali znam sta mi je bilo sa drugaricinim sinom... Nikakvih tu velikih para ne ocekuj, advokat (posebno placeni) ti nece puno pomoci, ali neku lovu ces dobiti, gledaj da sto bolje dokumentujete troskove koje ste imali u vezi toga (bilo bi odlicno da i od skole uzmete kopiju ugovora koji su potpisali sa tim osiguranjem, pa da vidite sta tamo pise...), jer te troskove ne biste imali da se ti nisi povrijedio u skoli, a za koji slucaj se placa osiguranje...

Ja ti kažem iz iskustva da se naplaćuje samo u slučaju loma ili neke teže povrede. Šta misliš koliko bi ljudi danas izvrnulo nogu, ruku i sl. pa naplatilo od osiguranja?
kadinica

PostPostao/la drndalo dana 15/06/2012 14:52

Ja sam ti rekao za slucaj koji znam, ako je placeno osiguranje i povreda bila, ima da isplate, koliko?, ne znam bez papira, ali najmanje je bitno koliko nas bi to mozda radilo dnevno, da se to isplati, kao sto se ne isplati... To je rizik osiguranja...

Ako je povreda bila dovoljno ozbiljna da je doktor zavede u papirima, dadne neku postedu, bolovanje, gips, ne daj boze sta vise od toga, sve to ide na naplatu... Koliko ? Jednima previse, drugima premalo... Ali ide...
drndalo

PostPostao/la motorola01 dana 15/06/2012 14:53

kadinica je napisao/la:Nemaš ti nikakve šanse da naplatiš nešto.

Povredu moraš dokumentovati i ideš njihovom ljekaru sa nalazima i snimcima. On je plaćen zato da što manje ljudi ostvari pravo na naknadu štete.

Advokat ti ne može puno pomoći, gluposti su ovi savjeti da prikupiš račune, kao troškove koje si imao zbog povrede.

Bas tako kadinice i da li ti mislis da je to u redu???

drugi bold: nisu gluposti jer bi osiguranje trebalo snositi sve te troskove u vezi povrede(ovo treba provjeriti u ugovoru koji je skola potpisala sa osiguravajucom kucom)..
motorola01

PostPostao/la kadinica dana 15/06/2012 15:00

Ne mislim da je uredu, samo kažem kako to u praksi izgleda.

Oni imaju tarife i tačno se zna za koju vrstu povreda ide kolika isplata. Dodatne troškove ne priznaju ili vrlo rijetko, u specifičnim situacijama.

Moja kolegica je imala povredu desne ruke, napukla kost, dugo noslila gips, poslije fizikalnu terapiju, dugo na bolovanju, pa je odbili za naplatu štete.

Zato kažem da nije tako jednostavno kao što izgleda, ali bi me baš zanimalo da se javi neko iz osiguranja, pa kaže da imaš pravo.
kadinica

PostPostao/la motorola01 dana 15/06/2012 15:23

kadinica je napisao/la:Ne mislim da je uredu, samo kažem kako to u praksi izgleda.

Oni imaju tarife i tačno se zna za koju vrstu povreda ide kolika isplata. Dodatne troškove ne priznaju ili vrlo rijetko, u specifičnim situacijama.

Moja kolegica je imala povredu desne ruke, napukla kost, dugo noslila gips, poslije fizikalnu terapiju, dugo na bolovanju, pa je odbili za naplatu štete.

Zato kažem da nije tako jednostavno kao što izgleda, ali bi me baš zanimalo da se javi neko iz osiguranja, pa kaže da imaš pravo.

Prvi bold:Troskove priznaju(meni su priznali) i to vjerovatno zavisi od ugovora, mada mislim da u svim ugovorima osiguranja od nezgode se moraju isplatiti i troskovi, ali nisam siguran(ovdje mislim da sve zavisi od uplacene mjesecne sume i naravno ugovora izmedju firme/covjeka i osiguravajuceg drustva).

Drugi bold: prevarili je. Morali su joj isplatiti za sve dane koje je provela na bolovanju + troskove lijecenja + naplata postotka od povrede. Ako su je odbili zasto nije otisla advokatu? Zasto nije nasla sudskog vjestaka za to podrucje i posavjetovala se? Ja mislim da znam zasto. Zato sto to jednostavno nije istina(to sto govoris)..

Niko se iz osiguranja nece javiti jer kriju informacije kao zmija noge ;-)
motorola01

PostPostao/la JThomas dana 15/06/2012 15:44

zavisi od milion stvari. a najviše od opštih i posebnih uslova osiguranja, na koje pristaješ sklapanjem ugovora o osiguranju, al' ih niko i ne čita, pa se sutra ujeda za guzicu, e kako nisam osiguran...

a i ono što je ugovoreno može biti nedozvoljeno, pa da pada na sudu iako je ugovoreno, al' i to ti niko ne može reći na prazno, dok ne pročita sve papire.

naravno, osiguranje će uvijek pričati priču koja njima odgovara, a to ne mora uvijek biti tako i dosta često se može naplatiti više od onog što oni u startu ponude.
JThomas

PostPostao/la ado73 dana 15/06/2012 16:04

Pošto sam dugo radio u osiguranju da objasnim par pojmova i činjenica. Učenici i studenti se osiguravaju od nezgode i traje za cijelu godinu (većinom) bez razlike na mjesto nastanka nezgode, osigurava se od sledeći rizika : smrt usljed bolesti, smrt usljed nezgode, trajni invaliditet i dodatno moze se osigurati troskovi lječenja i dnevna naknada za dane bolovanja (ovo zadnje dvoje se rijetko nudi ucenicima). druga stvar na polici osiguranja od nezgode mora biti navedeno na koje su se sume osigurali po gore navedenim rizicima . Ja mislim da je kod vas sve na jedan iznos gore pomenuti 10,00KM. Dalje kada se liječenje završi onda svi nalazi i slike rtg idu ljekaru cenzoru kojeg osiguravajuca kuca angazira koji na osnovu nalaza daje mogući procenat trajnog invaliditeta i na osnovu tog invaliditteta tj procenta isplaćuje se steta osiguraniku ili osiguranom licu ko nezna sta je osiguranik. Zavisno od procenta invaliditeta dobija toliki procenat od sume za trajni invaliditet, znaci suma na polici ili anexu police navedena za trajni invaliditet je suma za 100% invalidnost tako od te sume se procenat uzima koji je procenat invalidnosti. NPR 1% invaliditea na sumu od 40.000,00 KM je 400,00 KM. Sve ostalo nije naplativo ako nije drugacije navedeno na polici osiguranja i isto na sudu nepije vode.
ado73

PostPostao/la ado73 dana 15/06/2012 16:18

POJAM NESRETNOG SLUČAJA

Član 5.
(1) Nesretnim slučajem u smislu ovih Posebnih uslova smatra se svaki iznenadni i od volje osiguranika nezavisni događaj koji djelujući uglavnom spolja i naglo na tijelo osiguranika, ima za posljedicu njegovu smrt, potpuni ili djelimični invaliditet, prolaznu nesposobnost za rad ili narušenje zdravlja koje zahtijeva ljekarsku pomoć.

(2) U smislu prethodnog stava smatraju se nesretnim slučajem naročito slijedeći događaji : gaženje, sudar, udar kakvim predmetom ili o kakav predmet, udar električne struje ili groma, pad, okliznuće, survavanje, ranjavanje oružjem, raznim drugim predmetima ili eksplozivnim materijama, ubod kakvim predmetom, udar ili ujed životinje i ubod insekta, izuzev ako je takvim ubodom prouzrokovana kakva infektivna bolest.

(3) Kao nesretni slučaj smatra se i slijedeće :
1) trovanje hemijskim agensima osim profesionalnih oboljenja.
2) infekcija povrede prouzrokovana nesretnim slučajem,
3) trovanje uslijed udisanja plinova ili otrovnih para, osim profesionalnih oboljenja,
4) opekotine vatrom ili elektricitetom, vrućim predmetima, tečnostima ili parom, kiselinama,bazama i sl.,
5) davljenje i utapanje,
6) gušenje ili ugušenje uslijed zatrpavanja (zemljom, pijeskom i sl.),
7) prsnuće mišića, iščašenje, prsnuće zglobnih veza, prelom zdravih kostiju koji nastanu uslijed naglih tjelesnih pokreta ili iznenadnog naprezanja izazvanih nepredviđenim spoljašnjim događajem, a ukoliko je to neposredno nakon povrede utvrđeno u bolnici ili nekoj drugoj ustanovi.
8) djelovanje svjetlosti, sunčevih zraka, temperature ili lošeg vremena ako mu je osiguranik bio izložen neposredno uslijed jednog prije toga nastalog nesretnog slučaja, ili se našao u takvim nepredviđenim okolnostima koje nije mogao spriječiti ili je tome bio izložen uslijed spašavanja ljudskog života.
9) djelovanje rentgenskih i radijumskih zraka, ako nastupe naglo i iznenada, izuzev profesionalnih oboljenja.

(4) Ne smatraju se nesretnim slučajem u smislu ovih Posebnih uslova :
1) sve zarazne profesionalne i ostale bolesti, kao i bolesti nastale uslijed psihičkih uticaja,
2) trbušne kile, kile na pupku, vodene i ostale kile, osim onih koje nastanu uslijed direktnog oštećenja trbušnog zida pod neposrednim djelovanjem spoljnje mehaničke sile na trbušni zid, ukoliko je nakon povrede pored kile bolnički utvrđena povreda mekih dijelova trbušnog zida u tom području,
3) infekcije i oboljenja koja nastanu uslijed raznih oblika alergije, rezanja ili kidanja žuljeva i drugih izraslina tvrde kože,
4) anaflaktički šok, osim ako nastupi pri liječenju zbog nastalog nesretnog slučaja,
5) hernija disci, intervertebralis, sve vrste lumbalgija, diskopatija, spondiloza, spondilolisteza, spondidoliza, sakralgija, miofascitisa, kokcigodinija, išijalgija, fibrozitisa, fascitisa i sve patoanatomske promjene slabinsko-krstične regije označene analognim terminima,
6) odlijepljenje mrežnjače (ablatio retinae), ukoliko nije nastala kao direktna povreda prethodno zdravog oka, bolnički dijagnosticirana.
8) posljedice medicinskih, naročito operativnih zahvata koji se preduzimaju radi liječenja ili preventive, osim ako je do tih poslijedica došlo uslijed dokazane greške medicinskog osoblja (vitium artis),
9) patološke promjene kostiju i patološke epifiziolize,
10) sistemne neuromuskularne bolesti i endokrine bolesti.
ado73

PostPostao/la motorola01 dana 15/06/2012 16:22

A sta je sa tuzbom za bolove,strah,invalidnost?
motorola01

PostPostao/la FiCO dana 15/06/2012 16:57

E ljudi hvala vam, ja kad saznam koje je osiguranje u skoli, trazit cu i ugovor koji su potpisali.

Elem, @motorola01 kaze sta je sa tuzbama za pretprljeni strah, invalidnost, znate kakve su povrede zgloba noge,
tesko da ce ikad vise biti isto ko sto je prije bilo, uvijek ce biti problema, ruzno stanes i stalno ce iskakat.

Neko moze i da kicmu slomi, oni bi mu rekli dobar si ti odlican razguli kuci, zato ja mislim, ako bi bila neka mizerna
cifra, mislim da bi se trebao pokrenut sudski postupak, pa da se na sudu prilozi sva dokumentacija.
FiCO

PostPostao/la cico x dana 15/06/2012 17:08

ado73 ti je sve fino objasnio,ti ako dobijes 100 KM budi sretan i udaraj se nogom u guzicu,jer tebi nije pukla kost,vec samo napikla ako sma dobro shvatio?
a neko kaze da bi bilo puno lomova zbog odstete,pa haj mi recite ko bi to sebi slomio nogu,trpio bolove,nosao gips,hodao po ambulantama,bolnicama sa stakama,ruzno spavao,sjedio,lezao...za nekih 200-300 KM?? :-)
cico x

PostPostao/la motorola01 dana 15/06/2012 17:15

FiCO je napisao/la:E ljudi hvala vam, ja kad saznam koje je osiguranje u skoli, trazit cu i ugovor koji su potpisali.

Elem, @motorola01 kaze sta je sa tuzbama za pretprljeni strah, invalidnost, znate kakve su povrede zgloba noge,
tesko da ce ikad vise biti isto ko sto je prije bilo, uvijek ce biti problema, ruzno stanes i stalno ce iskakat.

Neko moze i da kicmu slomi, oni bi mu rekli dobar si ti odlican razguli kuci, zato ja mislim, ako bi bila neka mizerna
cifra, mislim da bi se trebao pokrenut sudski postupak, pa da se na sudu prilozi sva dokumentacija.

Mislim da ti nemas sta traziti po sudu jer je to veoma niska cifra osiguranja. Advokati uzimaju takve slucajeve i uzimaju 10 posto od dobijene sume, ali kod tebe je to toliko nisko da nece niko htjeti uzeti slucaj, odnosno uzet ce i poslati prigovor koji ovi iz osiguravajuce kuce ce odbiti i to je to. Tu ce se sva prica nazalost zavrsiti.
motorola01

PostPostao/la FiCO dana 15/06/2012 17:24

Znaci nista od ovoga, moze lock.
FiCO

PostPostao/la poznanik dana 15/06/2012 17:48

Ma ne možeš ovako površno optuživati ljekare :-) :?
poznanik

PostPostao/la kadinica dana 15/06/2012 21:27

motorola01 je napisao/la:
Prvi bold:Troskove priznaju(meni su priznali) i to vjerovatno zavisi od ugovora, mada mislim da u svim ugovorima osiguranja od nezgode se moraju isplatiti i troskovi, ali nisam siguran(ovdje mislim da sve zavisi od uplacene mjesecne sume i naravno ugovora izmedju firme/covjeka i osiguravajuceg drustva).

Troškovi se priznaju ako je nastupio osigurani slučaj i ako će se šteta nadoknaditi. Npr. transport povrijeđenog, ali nikako nove farmerke.

Drugi bold: prevarili je. Morali su joj isplatiti za sve dane koje je provela na bolovanju + troskove lijecenja + naplata postotka od povrede. Ako su je odbili zasto nije otisla advokatu? Zasto nije nasla sudskog vjestaka za to podrucje i posavjetovala se? Ja mislim da znam zasto. Zato sto to jednostavno nije istina(to sto govoris)..[/quote]

Ma da, izmislila sam, baš mi je potrebno, u nedostatku boljeg argumenta :roll:

Nije više ganjala, jer joj je sam doktor rekao da nema šanse, da će samo gubiti vrijeme.

poznanik je napisao/la:

Ma ne možeš ovako površno optuživati ljekare :-) :?

Ne optužujem, to je činjenica. Sve ljekarske komisije (RVI, PIO), uključujući i ljekare koji procjenjuju povrede rade po ovakvoj instrukciji.
kadinica

PostPostao/la Troll_Happens dana 17/06/2012 10:09

FiCO je napisao/la:Ako bi mi ponudili malu cifru, da li se isplati uzimati advokata ?

uzmi mjesecara i dobices slucaj na sudu on sve dobija :lol: :lol: :lol:
Troll_Happens

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.