napad pasa / tuzba

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: napad pasa / tuzba

PostPostao/la Seyfo dana 05/09/2013 12:03

Moji roditelji (stariji ljudi) napadnuti su od tri pomahnitala psa na Otoci, uz Miljacku. Otac je dobio ugriz na listu lijeve noge, a mama se spasila ali je doživjela šok.
Čim prije sam oca odvezao u hitnu, gdje su mu previli ranu (prilično je duboka) i rekli da je on "danas osmi".

Tetanusa nisu imali, rekli"nestašica"i pustili ga kući.
Budući da nisam medicinske struke, nazvao sam prijateljicu koja je doktor, koja mi je rekla da je zakonska obaveza ovih iz hitne da ujedenoj žrtvi daju tetanus u roku 24 sata od ujeda!!! Ako to ne urade, ( u ovom slučaju nisu i nisu ni dali do znanja da se tetanus mora primiti), imamo osnov za tužbu. Dao sam se u bjesomučnu potragu za tetanusom (valjda je to lutrija, ima ga - nema ga), bio sam spreman ići i u druge gradove; na kraju sam našao dozu u apoteci na drugom kraju grada. Apotekarka je rekla, to naglašavam da svi znaju:

TETANUS TREBA KUPITI I DRŽATI TRAJNO U FRIŽIDERU! JEDNA DOZA KOŠTA 3,10 KM!

Ovo je iz razloga što se ujedi dešavaju svakodnevno, a tetanus se MORA primiti bez obzira koliko je dubok ujed, a često ih nema ni u apotekama, a u hitnoj pogotovo.
Vratili smo se opet u hitnu, oni rekli:"otkud vas opet?" Prave se budale, kao da ne znaju za tetanus. Otac je primio tetanus i poslije je išao na tri previjanja.

Budući da moji roditelji nisu zainteresirani za tužbu (sretni su da su živi i to je to), nemamo nikakav policijski zapisnik, nikakvu evidenciju da su uopšte bili u hitnoj, da li ima koristi da ja pokrećem tužbu? Nije me briga za bilo kakvu finasijsku naknadu, samo bih volio da bude puno tužbi, pa kad ih se nakupi kamara, onda će retardirana vlast POD PRITISKOM (jedino tako se nešto i uradi) morati promijeniti zakon, bilo u smjeru da se eutanaziraju, uklone ili barem da ih smijemo upucati ako nas napadnu!
Seyfo

PostPostao/la huxley dana 05/09/2013 12:06

EU...

Prebacite ih u BiH, kod nas im je extra. Jedu, grizu, razmnožavaju se...

http://www.24sata .hr/dom/molimo-vas-udomite-nas-za-cetiri-dana-ce-nas-uspavati-330734

Molimo vas, udomite nas! Za tri dana će nas uspavati...
Slatkim četveronožnim ljubimcima 8. rujna prijeti eutanazija, a ovom prilikom možete im spasiti život tako da ih privremeno udomite ili im pružite trajni smještaj

Btw, prosjek zadržavanja u EU je 12 dana.
huxley

PostPostao/la Charuga dana 05/09/2013 12:38

Alfons Kauders je napisao/la:ako krenu isplacivati kakve pare po tim tuzbama, horsasi ce jedan drugog gristi da uganjaju kakvu odstetu... neki dan citam da je zena dobila 4200km... breza ili visoko, ne sjecam se, u onom clanku o izgrizenoj opel astri

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/za-napa ... 200-maraka

Kaze cigo, kad su ga pitali za sterilizaciju pasa lutalica: "Ne bojim se ja da ce on mene j.bati, nego da ce me ugristi" ... 8-)
Charuga
Globalni moderator

PostPostao/la Alfons Kauders dana 05/09/2013 12:44

Charuga je napisao/la:
Alfons Kauders je napisao/la:ako krenu isplacivati kakve pare po tim tuzbama, horsasi ce jedan drugog gristi da uganjaju kakvu odstetu... neki dan citam da je zena dobila 4200km... breza ili visoko, ne sjecam se, u onom clanku o izgrizenoj opel astri

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/za-napa ... 200-maraka

Kaze cigo, kad su ga pitali za sterilizaciju pasa lutalica: "Ne bojim se ja da ce on mene j.bati, nego da ce me ugristi" ... 8-)

:lol: :lol: :lol:

dakle trebamo svi drzati tetanus u frizideru kraj jogurta... trebamo hraniti vodje copora, da im se ne zamjerimo... ne smijemo voziti bicikl, niti pustati djeci da trce, jer ih to provocira... niti parkirati auto na otvorenom, gdje cica maca moze uvuci pod haubu i reci "mrnjaooo" - jer ih i to provocira...

samo da provjerim...
Alfons Kauders

PostPostao/la crnoplavo dana 05/09/2013 13:48

ladyblue18 je napisao/la:
Dozer je napisao/la:
Jos jedna opcija za one koji se boje, a cesto prolaze pored pasa lutalica, jeste da sa sobom nosite kakvu kesicu sa suhom hranom za pse. 2-3 puta im to dajte, po mogucnosti uvijek prvo vodji copora ako mozete procijeniti koji je to (najcesce je najveci ili onaj koji izgleda najponosnije), i mirni ste. Cak ce vas upravo oni braniti od drugih slucajnih prolaznih lutalica.

Moj dozeru, mislis ti da meni kad se vracam navecer iz grada i doceka me njih 10-15 na ulazu u mahalu, pada na pamet da razgledam koji je vodja :lol: :D

niko se nije rodio pametan
zato pitaj-ko pita ne skita

:thumbup:
crnoplavo

PostPostao/la staxx dana 05/09/2013 20:52

svi su krivi samo si ti nevin, zapamtila :)

http://www.klix.ba/pretraga?q=napad+psa

izrolaj malo ove vijesti, nemoj mi vadit zivce bezveze, tjeras me da dovedem gladnu kinesku porodicu u komsiluk, da brsti ove tvoje drugove i da pravi kompot od njih!!

garant si jedna od onih sto ima pudlicu, i oblacis joj dzempere i odijela da se ne bi prehladilo pasce, dok ima djece koja bosa hodaju jer nemaju za obuce!

http://doznajemo.com/2013/09/02/potrebn ... ju-mnogih/

ti se zalazes za zastitu lutalica koja napadaju ovu istu djecu! jel' te STID?!
staxx

PostPostao/la Prpa.ba dana 10/09/2013 21:41

Europska Rumunija odobrila eutanaziju divljih pasa nakon sto su isti na smrt izgrizli cetverogodisnjeg djecaka. Broj divljih pasa samo u Bukurestu je nevjerovatnih 60.000.

Izgleda da se i kod nas ceka na isti epilog kako bi se nesto uradilo po ovom pitanju. :(
Prpa.ba

PostPostao/la starii dana 10/09/2013 23:04

Prpa.ba je napisao/la:Europska Rumunija odobrila eutanaziju divljih pasa nakon sto su isti na smrt izgrizli cetverogodisnjeg djecaka. Broj divljih pasa samo u Bukurestu je nevjerovatnih 60.000.

Izgleda da se i kod nas ceka na isti epilog kako bi se nesto uradilo po ovom pitanju. :(

sve dok nekom od nas ne pukne film pa ko rambo ne pocne tamanit pse...
neki dan prolazim bolnickom ulicom i preko puta medicinskog fakulteta zena sa prozora hrani 20 pasa a ulicom ne mozes proci koliko laju..
starii

PostPostao/la poticaj dana 10/09/2013 23:48

Stanje postaje alarmantno :( . Dok ne shvatimo da su djeca i ljudi bitniji od nečijeg nerada i pametnjakovića koji govore: "ma neće psi nikome ništa..." - predlažem da svi udome po 5 pasa i riješe straha nas (ne)ljudi koji želimo samo bez straha za sebe i svoju djecu mirno otići do prodavnice, posla...a ne sa zebnjom da ćemo od izlaska na ulicu dobiti traumu.
poticaj

PostPostao/la murathans dana 11/09/2013 00:15

Biciklo sam zadnju put iz podruma izvukao negdje u maju. Bila jednom subota, kontam malo po periferiji naselja mali se rekreirati...Prvo čopor na mene... drugi čoor sa jednim krupnim i vrlo agresivnim mješancem na mane, zatim jedan kuja pored koje su bili mladi krenu na menu, onda dvije lutalice zalajaše na mene

Iduće sedmice sam krenuo na istu rutu i isto mi se desilo...

I šta uraditi sa biciklom nego ga staviti ad acta...
murathans

PostPostao/la poticaj dana 11/09/2013 00:20

murathans je napisao/la:Biciklo sam zadnju put iz podruma izvukao negdje u maju. Bila jednom subota, kontam malo po periferiji naselja mali se rekreirati...Prvo čopor na mene... drugi čoor sa jednim krupnim i vrlo agresivnim mješancem na mane, zatim jedan kuja pored koje su bili mladi krenu na menu, onda dvije lutalice zalajaše na mene

Iduće sedmice sam krenuo na istu rutu i isto mi se desilo...

Nisi trebao izlaziti iz kuće, očito si ih time izazvao :-) . Ove godine sam imala slično iskustvo prolazeći pored Građevinsko-geodetske škole na Marijin Dvoru, sreća da sam sabrana ostala i nije bilo posljedica... Ali dobro, do mene je, što prolazih tuda :-) .
poticaj

PostPostao/la wannabe_ultra dana 11/09/2013 00:25

Valjda trebate znati gdje ordiniraju copori pa izbjegavati ili ograniciti kretanje tim ulicama ili naseljima. :D
wannabe_ultra

PostPostao/la poticaj dana 11/09/2013 00:29

wannabe_ultra je napisao/la:Valjda trebate znati gdje ordiniraju copori pa izbjegavati ili ograniciti kretanje tim ulicama ili naseljima. :D

Lakše je saznati gdje ne ordiniraju (ako postoji takvo mjesto), barem u Sarajevu :wink: .
poticaj

PostPostao/la Prpa.ba dana 18/09/2013 18:08

Konacno nesto na pravom tragu. Izgleda da je glavesinama dosapnuto da ce divlji psi u urbanim sredinama postati jedna od tema na sljedecim izborima. Puna podrska bilo kojoj politickoj opciji koja rijesi ili bude sudjelovala u vracanju sinteraja i eutanazije divljih pasa. Istoj opciji cu vjerovatno udijeliti i moj skromni glas za SKS, i sumnjam da cu biti jedini. :thumbup:

Sastanak je inicirao gradonačelnik Ivo Komšić, a prisustvovali su kantonalni premijer Suad Zeljković, nadležni ministri, načelnici gradskih općina, te predstavnici Veterinarske stanice i Veterinarske inspekcije KS... učesnici današnjeg sastanka su se jednoglasno složili da se i aktivira postupak za izmjenu i dopunu državnog Zakona o dobrobiti životinja, kao i njegovo usaglašavanje sa zakonima država u regiji, koji uređuju ovu problematiku, saopćeno je iz Gradske uprave Sarajeva.
Prpa.ba

PostPostao/la manekenka u penziji dana 18/09/2013 18:49

Meni pas ušao u kuću !!! kroz prozor!!! i srećom pa sam ga na vrijeme skontala jer je već krenuo za papucu da je nosi. Ko zna sta bi sve uradilo to pasce da ga nisam primjetila.
manekenka u penziji

PostPostao/la registrovana onako dana 18/09/2013 18:51

:D ko zna :D
registrovana onako

PostPostao/la ljuspica dana 18/09/2013 19:33

Olicno. Znaci radi se nesto na tome. Sud Opcine Zenica je proglasio Opcinu Zenica krivom zbog napada koji se desio aprila 2011.godine u tom gradu na jednu gradjanku....ali...opet sve po starom. A to nije stara vijest. Šta se treba desit da se psi lutalice sklone iz grada?Da li treba da napadnu dijete/ili clana porodice nekoga ko je na vlasti ili je "bitan" u Opcini?STa treba da se desi? Sta? Volim pse, ali ove koje vidjam u gradu.....to su vise divlji psi, koji se ne plase nikoga, nicega, bar se tako ponasaju. Gdje je taj green peace da ih hrani i stiti? Meni se ne svidja to sto trce za mojim kesama...
ljuspica

PostPostao/la Prpa.ba dana 19/09/2013 16:57

"Uglavnom je riječ o čoporu koji napadaju ljude u svim dijelovima grada, ali dominantna su područja Novog Sarajeva i Novog Grada", kazala je Feni direktorica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS-a Sena Softić-Taljanović.

Precizirala je da se zbog ugriza pasa od 1. januara do 1. septembra ove godine Zavodu za hitnu medicinsku pomoć KS-a javio 661 pacijent, dok je u istom periodu prošle godine bilo 511 pacijenata.

"Na području Kantona Sarajevo od 1. januara do 1. septembra ove godine broj ugriza pasa u odnosu na isti period 2012. se povećao za 29 posto, što je uznemiravajuće i alarmantno za građane Kantona Sarajevo", kazala je Softić-Taljanović i naglasila da su i uposlenici Zavoda za hitnu medicinsku pomoć žrtve napada pasa- lutalica.

Problem je ocekivano u porastu, ne zelim ni zamisliti sta ce se desavati u slucaju da bude jaka zima a hiljade divljih pasa gladni i u borbi za malo hrane i teritoriju. :run:
Prpa.ba

PostPostao/la zmajadaH dana 19/09/2013 17:02

Suprugu od prijatelja je ugrizao avlijaner.
Dokumentovao je sve.
Sprema sad tužbu.
Šta će biti, javim vam.

Volim kerove čak su mi i dragi ali ovo je davno preraslo granice normale.Keru je mjesto uz vlasnika a ne napušten na ulici gdje ima djece žena, staraca.
Evo čujem da su prije neki dan napali momka u invalidskim kolicima :shock:
zmajadaH

PostPostao/la pesimist dana 19/09/2013 17:18

ja vise svog psa ne setam iskljucivo radi lutalica jer je nemoguce !

AL NISU PSI NISTA KRIVI KRIVA JE DRZAVA --- I da ponovo uvedu sintore opet ce pofatat one dobre sto su mirni a oni bjesni ce ostat TAKO TO UVIJEK BUDE kao i prije sto je bilo...

sredice se i ovo neko vec dobre pare vrti na ovom a tek ce da vrti jos vise......

Ustat pa reci PAS :lol:
pesimist

PostPostao/la Avetinho dana 19/09/2013 18:29

Pod hitno otvarati lanac kineskih restorana.
Avetinho

PostPostao/la manekenka u penziji dana 20/09/2013 10:00

pesimist je napisao/la:ja vise svog psa ne setam iskljucivo radi lutalica jer je nemoguce !

AL NISU PSI NISTA KRIVI KRIVA JE DRZAVA --- I da ponovo uvedu sintore opet ce pofatat one dobre sto su mirni a oni bjesni ce ostat TAKO TO UVIJEK BUDE kao i prije sto je bilo...

sredice se i ovo neko vec dobre pare vrti na ovom a tek ce da vrti jos vise......

Ustat pa reci PAS :lol:

ne bih se bas slozila sa tvojom izjavom da se samo mirni hvataju.
ja ne znam da sam vidjela bijesnog psa kada je sinteraj radio, i ako se koji desi, brzo se ukloni.
sintori imaju određenu dnevnu kvotu tako da svaki pas dođe na red.
(ispadoh ja neki hejter zivotinja, a daleko od toga. mozda i jesam, ako ce mi se suditi po tome da mi je draze da mi roditelji i sutra djeca ne budu izgriženi i napadnuti, nego bijesni i izgladnjeli psi što su osuđeni na patnju po ovim našim ulicama, onda sam hejter)
manekenka u penziji

PostPostao/la Pasiflora dana 20/09/2013 10:11

manekenka u penziji je napisao/la:ja ne znam da sam vidjela bijesnog psa kada je sinteraj radio, i ako se koji desi, brzo se ukloni.
(ispadoh ja neki hejter zivotinja, a daleko od toga. mozda i jesam, ako ce mi se suditi po tome da mi je draze da mi roditelji i sutra djeca ne budu izgriženi i napadnuti, nego bijesni i izgladnjeli psi što su osuđeni na patnju po ovim našim ulicama, onda sam hejter)

Bjesnoca je bolest i to vrlo opasna. Dva puta si spomenula bjesnocu bez ikakvog argumenta. Molim te da ovo korigiras i ne siris paniku.
pesimist je napisao/la:AL NISU PSI NISTA KRIVI KRIVA JE DRZAVA --- I da ponovo uvedu sintore opet ce pofatat one dobre sto su mirni a oni bjesni ce ostat TAKO TO UVIJEK BUDE kao i prije sto je bilo...
Ustat pa reci PAS

Kao vlasnik psa trebao bi znati da je bjesnoca bolest, a ne stanje uma a za boldirano si u pravu
Pasiflora

PostPostao/la vješalica dana 20/09/2013 10:15

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sara ... ve-do-pete
Šest Sarajlija je u protekla 24 sata zbog ugriza pasa-lutalica zatražilo hitnu medicinsku pomoć. Uglavnom je riječ o čoporu koji napadaju ljude u svim dijelovima grada, ali dominantna su područja Novog Sarajeva i Novog Grada, kazala je Feni direktorica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS-a Sena Softić-Taljanović.

Precizirala je da se zbog ugriza pasa od 1. januara do 1. septembra ove godine Zavodu za hitnu medicinsku pomoć KS-a javio 661 pacijent, dok je u istom periodu prošle godine bilo 511 pacijenata.

- Na području Kantona Sarajevo od 1. januara do 1. septembra ove godine broj ugriza pasa u odnosu na isti period 2012. se povećao za 29 posto, što je uznemiravajuće i alarmantno za građane Kantona Sarajevo- kazala je Softić-Taljanović i naglasila da su i uposlenici Zavoda za hitnu medicinsku pomoć žrtve napada pasa- lutalica.

Prije desetak dana je napadnuta doktorica koja je izašla iz noćne smjene i koju su psi-lutalice izgrizli od glave do pete.

- Sreća pa je doktorica legla licem okrenuta prema zemlji dok su je tri psa oborila. Prije dvije večeri napadnut je medicinski tehničar u 2.00 sata poslije ponoći koji je išao u kućnu posjetu da da pacijentu injekciju. Čopor pasa ga je napao, ali se on uspio fizički odbraniti tehničarskom torbom koju je nosio, ali mu je uniforma pocijepana i raskomadana- kazala je direktorica Softić-Taljanović.

Naglasila je da "ugrizi pasa-lutalica mogu biti bezazleni, ali isto tako mogu biti teške tjelesne povrede gdje dolazi do kidanja mišićnog, vezivnog tkiva i velikih krvnih sudova".

- Te hirurške povrede se tretiraju i obrađuju po principu obrade ratne rane, tj. stavljaju se sekundarni šavovi i radi se svakodnevno previjanje tih rana, uz obavezno davanje antitetanus vakcine i antibiotika kao i uz stalnu kontrolu ljekara- pojasnila je Softić-Taljanović.

Naglasila je da "pored fizičke traume, svaki pacijent teže doživljava psihičku traumu koja je dugotrajna i ta fobija od psa koju dožive djeca, odrasli se teško može izbrisati".

Kazala je da "nasreću još u Kantonu Sarajevo nije potvrđeno da ima pasa koji su oboljeli od bjesnila".

To je izuzetno teško zarazno oboljenje koje se može prenijeti s psa na čovjeka i moramo biti na oprezu, upozorila je Softić-Taljanović.
vješalica

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 20/09/2013 10:16

manekenka u penziji je napisao/la:ja ne znam da sam vidjela bijesnog psa kada je sinteraj radio, i ako se koji desi, brzo se ukloni.
sintori imaju određenu dnevnu kvotu tako da svaki pas dođe na red.

Ti viđaš bjesne pse :shock:

Bjesnilo (lyssa, hydrophobia) je virusna zoonozna bolest koja uzrokuje akutni encefalitis kod sisara.
Epidemiologija

Od bjesnila najčešće obolijevaju psi, vukovi, mačke i lisice, ali i šišmiši. Pošto se uzročnik bjesnila nalazi u slini zaražene životinje, zaraza se lako širi ujedima zaraženih životinja. Bjesnilo također može dobiti i čovjek. Znatno rjeđe, usred ujeda bijesnih pasa ili vukova, obolijeva i krupna stoka koja uključuje konje, svinje i koze. Klinički se manifestuje psihomotornom ekscitacijom, hidrofobijom, pojačanom salivacijom i paralizom disanja
.

Kako ljudi olako svašta napišu, bez razmišljanja o eventualnim posljedicama. A tema idealna za :roll: doći i kakav liječnik
KatarinaKosaca

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: zateznistub i 10 gostiju.