Nakupljanje tekućine u tijelu !

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Nakupljanje tekućine u tijelu !

PostPostao/la Hendrix dana 24/01/2008 20:49

Otac mi nakon srčanog udara ima problema sa nakupljanjem vode u tijelu , postalo je krizno dok nismo otišli kod privatnog ljekara koji je propisao drugačije tablete za izmokravanje međutim ni one nemaju veliki učinak , ide ali vrlo slabo , nekad jače pa par dana slabije.Ovakvim tempom trebaće mu mjesec-dva da izbaci koliko mu je vode ostalo , stvarno je oteko bio sav.

Da li neko ima iskustva sa ovim problemom da preporuči neke tablete ili sredstva za jače izmokravanje ?
Hendrix

PostPostao/la van Basten dana 25/01/2008 02:57

nakupljanje vode u tijelu je posljedica slabosti srčanog mišića... srce ne stigne ispumpati svu krv iz sebe ona se vraća odakle je došla, dolazi do razlike pritisaka unutra i van krvnog suda te tečnost izlazi iz krvih sudova i nakuplja se. Lijekovi za izmokravanje su tu samo "simptomatski", tj daj da izmokri što više pa će ostati manje, međutim ne utiču na sam proces gomilanja tekućine u tijelu. Znači, trebalo bi ojačati srčani mišić i tako probati liječiti uzrok a ne posljedicu. Naravno, sve zavisi od toga koliko se taj mišić može ojačati nakon infarkta, tj kolika mu je površina oštećena. Kod nas najrasprostranjeniji lijek za jačanje srčanog mišića jeste digoxin (Bosnalijekov Lanibos, ili Lanitan mislim da se zove od neke druge kući, ima tih naziva koliko hoćeš, bitan je onaj generički što se pšiše malim slovima ispod imena lijeka, a to je digoxin), pa eto... ali vjerujem da mu je on već uključen u terapiju i to sumnjam da ide sam, obično je to politerapija, doda se i neki vazodilatator (širi krvne sudove i na taj način smanjuje pritisak u njima, posljedično smanjuje oticanje tečnosti), vjerovatno ima i neki diuretik (za izmokravanje) - Moduretic, Lodix, Torem... ili nešto tako...
iskreno, konkretne pomoći ti ovdje nema... možda samo savjet, topla riječ i želje za oporavkom. Dosta faktora odlučuje šta tačno ide u terapiju, a njih najbolje ocijeni kakav kvalitetan internista koji, po mogućnosti, već duže vrijeme prati tvog oca. Srce ipak nije koža pa da se "igramo pogađanja" prave kreme, pa ako ne uspijemo stignemo ispraviti štetu.
Sve najbolje, u svakom slučaju
van Basten

PostPostao/la thousands of voices dana 25/01/2008 10:26

Možda bi pomoglo da uključite i prirodne diuretike kao što su čaj od peršuna, kukuruzne svile, uve...
Sve ovo pomaže izbacivanju tečnosti iz organizma ali obavezno pitajte ljekara za njegovo mišljenje!
Sretno!
thousands of voices

PostPostao/la Hendrix dana 25/01/2008 17:35

E hvala na odgovrima! :)
Znam da se voda nakuplja zbog srca ali je prešla svaku mjeru bila jer smo vjerovali lokalnim internistima koji su rekli da će to "biti sve u redu". I onda je količina vode postala velika smetnja srcu jer je opterećenje veliko a srce ionako sa 25% radi. Stoga sam mislio da se makar izbaci većina vode da srce može lakše raditi jer ovako je fakat belaj.

Polako ide nabolje , ali mislim da bi to moglo još nrže ići da imamo jače tablete ali i ove smetaju ocu , muka mu bude ali bolje muka nego 100kg vode dodatne da se nakupi.
Hendrix

PostPostao/la van Basten dana 26/01/2008 01:20

nisi napisao dvije bitne stvari: gdje se nakuplja voda? u plućima ili u nogama i stomaku?
koje tačno lijekove koristi u terpiji (generičke nazive po mogućnosti, ono mala slova... vidi moj prvi post na ovoj temi)
van Basten

PostPostao/la Nosferatu dana 26/01/2008 01:45

Pa po samojoj konstelaciji pitanja fluid se okuplja oko clanaka nogu jer kaze da "je sav otekao" sto znaci da se primjeti na covjeku. Medjutim to ne odstranjuje mogucnost da ima tekucine akomulirane u abdomenu i na plucima, sve ovisno od niza faktora jedan od kojih je i taj u kojoj poziciji provodi vrijeme, ako je lezeci onda mu je najniza tacka stomak, sjedeci noge.

Osim problema sa srcem za koji znas, moguce je da ima i problema sa bubrezima. U tom slucaju zaista si u situaciji catch 22. I tu nema rijesenja problema vec do kraja zivota svog oca ti ces kuburiti s ovim problemom, znaci trebas vec sad poceti se osposobljavati da oko toga vodis brigu. Ono sto moras uciniti je uzmi jednu vagu za tezinu, i vagati ga svako jutro, plus pritisak i pulse ako znas uzeti ili ako mozes nabaviti automatski mjerac. Tako ces znati ukoliko gubi ili dobija na tezini i da li je uspjesna terapija ili ne. Drugo, limitiraj kolicinu tekucine koju konzumira na 1.5-2.0 litra. Sve ekstra, ukoliko bubrezi nisu najbolji, i ne mogu da izmokre, ce opet ostati u organizmu. I ne samo bubrezi. 25% onog sto srce ispumpa ide u bubrege. Ukoliko je otac ti imao veliki scrani udar, znaci da mu je dio misica srcanog odumro, sto dodatno znaci da mnogo manje pumpa nego prije, i normalno da mnogo manje krvi dolazi do bubrega, a onda ni bubrezi nisu u stanju da filtriraju tu istu ukoliko nisu adekvatno snadbjeveni.

Trece je kretanje ili masaza/fizikalna terapija. Sva tekucina koju vidis je "zarobljena" inter/intra celullarno i van je krvnih sudova. Da bi je izmokrio prvo se mora vrati u krvne sudove. Zbog toga i uzima diuretik koji pospjesuje izmokravanje soli. Voda prati sol i onda bi i sama trebala biti izmokrena. I to je koncept. Ne trebam ti govoriti da soli ne smije i ne treba nimalo da konzumira. Dakle, najbolje je domaca hrana strogo, i to da se njemu posebno pravi bez soli i normalno, nemasno. I jako dobro pazi kozu oko clanaka (pazi da nema rana, jer mogu da se otvore, ako se otvore, nemoj cekati dugo/mnogo vec potrazi pomoc od doktora, same tesko da ce zarasti), pazi ako mu se sirina struka poveca (npr. ne mogu mu hlace koje su mogle) ili ako ti kaze da ima teskoca sa disanjem (tekucina oko pluca) ili se budi navece, skakuci na prozor da se nadise vazduha i slicno (tecnost kad se nakupi oko pluca, ljudi ne mogu spavati lezeci uopste, nego po 4-5 jestuka guraju i skoro sjedeci spavaju upravo zbog toga).
Nosferatu

Lokacija: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

PostPostao/la giga dana 26/01/2008 02:33

Hendrix

potrebno ti je misljenje ljekara i nemoj se ustrucavati da pitas (najavis se i ozbiljno razgovaras) sa nekoliko ljekara (porodicni ljekar tvog oca, interniste/kardiolozi koje mozes naci u privatnoj ili javnoj praksi)

tzv. "drugo misljenje" moze ti pomoci da sam razmislis o najboljem pristupu, ali savjetujem da ta misljenja ne trazis na forumu

na forumima ces naici na ljude koji recimo koriste izraze iz astronomije ili strane (logicke) izraze, pretpostavljaju da tvoj otac ima ili nema bolesne bubrege, objasnjavaju fiziologiju krvotoka premjestajuci sol tamo gdje im odgovara "konceptu" i sl.

tvom ocu zelim sto skoriji oporavak
giga

PostPostao/la deset_u_pola dana 26/01/2008 02:38

Možda da probate sa diureticima ali intravenozno. Naravno, uz konsultacije sa ljekarima.

Nana moje žene je bila kritično, ali primala je nekoliko dana injekcije diuretika i bila je puno bolje.

I naravno, uzdaj se ti u Boga da sve bude uredu.
deset_u_pola

PostPostao/la dr.gog dana 26/01/2008 04:26

Nosferatu je napisao/la:Pa po samojoj konstelaciji pitanja fluid se okuplja oko clanaka nogu jer kaze da "je sav otekao" sto znaci da se primjeti na covjeku. Medjutim to ne odstranjuje mogucnost da ima tekucine akomulirane u abdomenu i na plucima, sve ovisno od niza faktora jedan od kojih je i taj u kojoj poziciji provodi vrijeme, ako je lezeci onda mu je najniza tacka stomak, sjedeci noge.

Osim problema sa srcem za koji znas, moguce je da ima i problema sa bubrezima. U tom slucaju zaista si u situaciji catch 22. I tu nema rijesenja problema vec do kraja zivota svog oca ti ces kuburiti s ovim problemom, znaci trebas vec sad poceti se osposobljavati da oko toga vodis brigu. Ono sto moras uciniti je uzmi jednu vagu za tezinu, i vagati ga svako jutro, plus pritisak i pulse ako znas uzeti ili ako mozes nabaviti automatski mjerac. Tako ces znati ukoliko gubi ili dobija na tezini i da li je uspjesna terapija ili ne. Drugo, limitiraj kolicinu tekucine koju konzumira na 1.5-2.0 litra. Sve ekstra, ukoliko bubrezi nisu najbolji, i ne mogu da izmokre, ce opet ostati u organizmu. I ne samo bubrezi. 25% onog sto srce ispumpa ide u bubrege. Ukoliko je otac ti imao veliki scrani udar, znaci da mu je dio misica srcanog odumro, sto dodatno znaci da mnogo manje pumpa nego prije, i normalno da mnogo manje krvi dolazi do bubrega, a onda ni bubrezi nisu u stanju da filtriraju tu istu ukoliko nisu adekvatno snadbjeveni.

Trece je kretanje ili masaza/fizikalna terapija. Sva tekucina koju vidis je "zarobljena" inter/intra celullarno i van je krvnih sudova. Da bi je izmokrio prvo se mora vrati u krvne sudove. Zbog toga i uzima diuretik koji pospjesuje izmokravanje soli. Voda prati sol i onda bi i sama trebala biti izmokrena. I to je koncept. Ne trebam ti govoriti da soli ne smije i ne treba nimalo da konzumira. Dakle, najbolje je domaca hrana strogo, i to da se njemu posebno pravi bez soli i normalno, nemasno. I jako dobro pazi kozu oko clanaka (pazi da nema rana, jer mogu da se otvore, ako se otvore, nemoj cekati dugo/mnogo vec potrazi pomoc od doktora, same tesko da ce zarasti), pazi ako mu se sirina struka poveca (npr. ne mogu mu hlace koje su mogle) ili ako ti kaze da ima teskoca sa disanjem (tekucina oko pluca) ili se budi navece, skakuci na prozor da se nadise vazduha i slicno (tecnost kad se nakupi oko pluca, ljudi ne mogu spavati lezeci uopste, nego po 4-5 jestuka guraju i skoro sjedeci spavaju upravo zbog toga).

Još jednom pažljivo pročitaj Nosferatuov tekst i vodi se tom uputom.
Samo polako i bez sekiracije,i redovito kontrole po dogovoru.

Nosferatu,bio sam slobodan da ti boldiram dio teksta,koji smatram za osobito važan.Pozdrav .dr.Gog.
dr.gog

PostPostao/la Hendrix dana 26/01/2008 12:19

Ocu je voda bila došla do pluća definitivno dok nije počeo jaču terapiju , noge su mu sada ok , međutim abdomen još uvijek ima vode. Ipak sada može spavati po noći , prije nije šanse bilo da zaspi , pa kad skontaš da nije mjesec dana spavo kako treba i zdrav čovjek bi sjeban bio.
Mišljenje doktora , čuo sam ih bruku , iznenadili su me negativno superljubazni doktori internisti koji su mu dolazili u posjetu i nisu primjetili simptome zatajivanja srca koje on defintivno ima nego sam ih ja uputio na to čitajući na netu , mislim kad čovjek ima 7 sipmtoma od 7 mogućih , vrlo je vjerovatno da to i ima zar ne? Likovi su dolazili , voda ok to je ništa kaže , urade EKG , tamo vide da je imao infarkt ( to je veliko iznenađenje stvarno ) i kažu biće to OK , dali mu diuretik svaka 2 dana da pije. Pa reko ljudi moji nije ovo u redu ba , vidi vode , oteko sav , ma ništa to kaže nek podigne noge malo , pa šta će onda sa stomakom? I odoše oni , sretni što mogu pobjeći prije.
Srećom privatni doktor mu je za 5 minuta vidio šta se dešava i prepiso jaču dozu diuretika i lijekova koji su stvarno pomogli , samo eto mene je interesovalo da možda neko ima iskustva u familiji s ovim , da vidim bar vremenski koliko bi moglo trajati ovo.

Što mi je najviše krivo , slušo sam ove lokalne stručnjake , privatnik mi reče da smo trebali doći mjesec ranije da bi to išlo puno bolje , ali jbg , mislio sam da ono "ma to je ok ba , biće to u redu" ima smisla.
Hendrix

Re: Nakupljanje tekućine u tijelu !

PostPostao/la DaCo_sa dana 30/01/2011 01:30

Isti problem kod mog oca , interesuje me kod kojeg privatnika si vodio oca ??
DaCo_sa

PostPostao/la leticija dana 30/01/2011 15:27

Bijeli caj je izvanredan za izmokravanje. Ja sam ovaj dobila iz Francuske (cijena 4-5 eura) s namjerom da ga pijem izvjestan period i tako malo precistim organizam. Primijetila sam da nakon popijenje solje ovog caja idem odmah po
2-3 puta na izmokravanje.

slika

slika
leticija

PostPostao/la USAblues dana 30/01/2011 15:52

Neko je u predhodnim postovima rekao da se koristiti masaza za osobu sa srcanim boliestima....pogotovo u oovom slucaju gdje je oticanje u pitanju....To obavezno IZBJEGAVAJTE.... Physical therapy ..cardiac rehab. se moze koristiti ..obavezno......sve najbolje Vasim ocevima
USAblues

PostPostao/la zeks31 dana 13/02/2011 18:24

Tetka mi ima taj problem sa nakupljanjem vode oko srca.Ispumpavali su joj vodu pa bude bolje međutim to nije trajno rješenje. Ona nije imala srčani udar ali ima slabo srce koje pliva u vodi.Konsultovati se sa liječnikom za terapiju ali između ostalog vidjeti nešto od prirodnih sredstava. Preporučili su joj i Koenzim Q10 u velikim dozama za jačanje srčanog mišića,dobro je i kombinacija mljeveni lan i mladi sir više puta u toku dana jesti i za izmokravanje nešto na biljnoj bazi(kao čaj ili dodatak prehrani) i svakako zdrava ishrana cijeđeni sokovi (mrkva,jabuka,cvekla)
Nadam se da sam donekle pomogao i želim tvom što brži oporavak.
zeks31

PostPostao/la Ana_Karenjina2011 dana 29/06/2011 11:14

Pozdrav,

mojoj majci su nedavno otkrili povišen šećer u krvi, nije ni znal da ga ima, a kad je saznala bio je 30,1... hitno je upućena na intenzivnu njegu gdje joj se sad dešavaju stvari koje joj se nisu dešavale kod kuće - ima vodu u plućima,teško diše (vjerovatno usljed vode), noge su joj natekle, u jednom momentu su joj natekli i poplavili prsti lijeve ruke, s tim da je to bilo privremeno.
Ljekari ništa ne govore, osim što su reklo da će snimak pluća trebati da pregleda neko na radiologiji, a prethodno su je pitali je li pušač.
Srce joj je uredno, nikad nije imala problema, pritisak je također uredan.
Ima li neko neki pozitivan komentar, pošto ljekari ništa ne govore, a nama kao porodici se da naslutiti samo loše.

Unaprijed hvala.
Ana_Karenjina2011

PostPostao/la Fox_Fox dana 18/03/2014 23:44

Pozdrav
Otac mi ima problema sa nakupljanjem vode u tijelu. Vode je prvo prije šest mjeseci bila samo do članaka u nogama ali se vremenom proširila do iznad stomaka.
Otac je bio skoro mjesec dana na KUM-u i otpustili su ga kako oni kažu "maximalnog oporavljenog" ali voda u tijelu je još uvijek prisutna.

Trenutno pije Edemid F125mg na drugi dan, Aldactone 50mg na drugi dan, nitroglicerola 1+1+0, 0, aspirin protekt 100mg ali zdravstveno staje mu se mijenja bukvalno iz sata u sat.
Ujutro kada tek ustane ta voda sa povuče, i izgleda skoro kao normalno... Ali onda ustane,sva ta voda se vrati u roku sat vremena.

Interesuje me da li je neko od Vas imao iskustva sa ovakvim slučajem i kako ste vi to riješili?
Ako ovi sa KUM-a ne znaju šta je kakva je šansa da će privatni doktor znati?
Da li neki drugi lijekovi ili prirodni čajevi mogu pomoći da se ubrza ovo izmokravanje?

Ako neko zna nekog dobrog doktra koji se razumije u ovo molim Vas napišite mi njegovo ime da odvedem oca.

Hvala unaprijed
Fox_Fox

PostPostao/la Fox_Fox dana 16/04/2014 00:03

Pozdrav
Otac mi ima problema sa nakupljanjem vode u tijelu. Vode je prvo prije šest mjeseci bila samo do članaka u nogama ali se vremenom proširila do iznad stomaka.
Otac je bio skoro mjesec dana na KUM-u i otpustili su ga kako oni kažu "maximalnog oporavljenog" ali voda u tijelu je još uvijek prisutna.

Trenutno pije Edemid F125mg na drugi dan, Aldactone 50mg na drugi dan, nitroglicerola 1+1+0, 0, aspirin protekt 100mg ali zdravstveno staje mu se mijenja bukvalno iz sata u sat.
Ujutro kada tek ustane ta voda sa povuče, i izgleda skoro kao normalno... Ali onda ustane,sva ta voda se vrati u roku sat vremena.

Interesuje me da li je neko od Vas imao iskustva sa ovakvim slučajem i kako ste vi to riješili?
Ako ovi sa KUM-a ne znaju šta je kakva je šansa da će privatni doktor znati?
Da li neki drugi lijekovi ili prirodni čajevi mogu pomoći da se ubrza ovo izmokravanje?

Ako neko zna nekog dobrog doktra koji se razumije u ovo molim Vas napišite mi njegovo ime da odvedem oca.

Hvala unaprijed
Fox_Fox

PostPostao/la kerima1 dana 16/04/2014 12:56

Caj od celera je za izbacivanje viska vode,mada kao sto gore jedan vec recetreba lijeciit uzroke,a ne posljedice.
kerima1

PostPostao/la neretvanac dana 17/04/2014 23:51

Klasična post MI srčana insuficijencija.
Nalazi kakvi su - pogotovo EF?
Koje je lijekove dobio kao post MI terapiju?
Čaj od peršina je glupost za čovjeka koji edeme ima kao posljedicu slabosti srčanog mišića uslijed MI.
Koje diuretike su mu dali? Furosemid?
neretvanac

PostPostao/la Fox_Fox dana 28/04/2014 23:05

neretvanac je napisao/la:Klasična post MI srčana insuficijencija.
Čaj od peršina je glupost za čovjeka koji edeme ima kao posljedicu slabosti srčanog mišića uslijed MI.

Ja se ne razumijem u te nalaze ni šta je EF. On pije svaki dan nitroglicerol 1+1+0, aspirin protekt 100, 1/2 Lanibos na drugi dan, Aldactone 50mg na drugi dan, i Edemid 500 1/4(na drugi dan kada ne uzima aldactone).

Dr. Radončić na DIP-u mu je propisao i inekcije lasix 40mg, ali je on još uvijek otečen...

Da li se u ovom slučaju može raditi ispumpavanje te vode koja se nakupila, jer imam poznanika koji ode na dip, ispumpaju mu vodu i bude dobar mjesec dva i onda opet na ispumpavanje. Mom ocu bi ta dva mjeseca bila kao da se je preporodio samo da nema ove vode u nogama.

Jer on danas kad popijem edemid sutra ujutro mu se one značajno poprave, tj nisu puno natečene, ali opet nateknu u roku od nekih sat vremena.

Molim Vas za bilo kakav savjet.

Hvala
Fox_Fox

PostPostao/la Fox_Fox dana 03/05/2014 23:57

Ja se ne razumijem u te nalaze ni šta je EF. On pije svaki dan nitroglicerol 1+1+0, aspirin protekt 100, 1/2 Lanibos na drugi dan, Aldactone 50mg na drugi dan, i Edemid 500 1/4(na drugi dan kada ne uzima aldactone).

Dr. Radončić na DIP-u mu je propisao i inekcije lasix 40mg, ali je on još uvijek otečen...

Da li se u ovom slučaju može raditi ispumpavanje te vode koja se nakupila, jer imam poznanika koji ode na dip, ispumpaju mu vodu i bude dobar mjesec dva i onda opet na ispumpavanje. Mom ocu bi ta dva mjeseca bila kao da se je preporodio samo da nema ove vode u nogama.

Jer on danas kad popijem edemid sutra ujutro mu se one značajno poprave, tj nisu puno natečene, ali opet nateknu u roku od nekih sat vremena.

Hvala
Fox_Fox

PostPostao/la Fox_Fox dana 06/05/2014 17:31

Fox_Fox je napisao/la:

Hvala

Hvala
Fox_Fox

PostPostao/la budi zdravo dana 04/08/2014 16:22

Imam sličan problem ,bila 20 dana na liječenju-voda u srčanoj ovojnici(perikarditis)nepoznatog uzroka-primjenila kortikosteroidnu terapiju (2 mjeseca).Prijateljica mi poslala čaj od rebrenika-vjerovatno nešto kao paprat(raste u šumam oko Brčkog-kažu) pila 3 mjeseca- voda se smanjila.sad na 4-i dan uzimam lasix i redovnu kardiološku terapiju.Vode me kao insuficijencija miokarda ,nakon infarkta i 2 ugrađena stenta.Birno je ojačati srčani mišić- stari i iskusni kardiolog mi nakon infarkta savjetovao da uveče i ujutro pojedem glacicu pečenog crvenog luka(41 dan) Recept: popoloviš luk(dobro bi bilo iz organskog domaćeg uzgoja-manja/srednje veličine glavica) ;pouliš al foliju da se luk ne zalijepi staviš polovice i zamotaš folijom;pečeš 5 min s jedne i 5 min (ili manje) s druge strane- odmotaš foliju -luk je polipečen ,omekšao i vrlo ukusan.Evo ti i treći recept: čaj od zare piti pod vodu (ili barem pola dnevne potrebe za vodom ) kaže kardiohirurg svjetskog glasa-možeš zaboraviti lijekove-naravno ja savjetujem alternativu uz redovne kardio kontrole(ni jednu terapiju koju je ljekar propisao se nesmije naglo prekinuti,ali postupno uz savjetovanje sa ličnim kardiologom/internistom i alternativa ima prednost).Pažnja - ni jedno srce nije isto,a i da jeste nije smješteno ni u približno sličan organizam (puno utječu ostale bolesti-nikad ne dolazi jedna izolovana,na žalost).slijedeći lijek: hajdučkuu travu naberi koliko možeš- sad joj je vrijeme-samo zelene listiće,operi nek se prosuši(sad ima ona zdjela za pranje i sušenje zeleniša -u robotu 4-5 maraka) pa je stavi u porcelansku posudu i prelij destilovanom vodom-da prekrije travu.Neka stoji 12 h -izgnječi je rukama pa iscijedi koliko možeš(opet u porcelansku zdjelu)-ostalo što ne uspiješ pokupi u gazu ,pa cijedi kao veš što bi.Što više soka to bolje-što zeleniji i to je bolje.na 1 kg meda (provjeri jesu li pčele koristile organsku ili hemijsku vakcinu) stavi 6 findžana tog soka od kunice(hajdučice,ranjenika ili kako ga več nazivaš)- i to neka srčani bolesnik izima na stešrce kafenu kašiku (ovo bar 3-4 mjeseca)-kasnije možeš jednostavno isjeckati (proljetnu ,kad je opuna soka) hajdučicu u domaći i provjeren med (nema omjera,bitno je da med skroz u sebe primi travu ) i jednu kašičicu(gledaj da bude porcelanska ili drvena ) jesti svako jutro- učinaka je ... meni nakon infarkta skoro da nije bilo traga/ ožiljka tokom 2-3 godine -ali sam iz potpuno drugih okolnosti fasovala 2 cm vode oko srca.Bez obzira na sve uspijevam da mi ne otiču noge ,ruke i stomak ,a i voda je pala na 4 mm. Sve ovo uz normalnu kretnju (nenaporna šetnja),i prehranu (svega po malo i vrlo promjenjivo).Sad mogu spavati bez jastuka(hval bogu kome se stalno zahvaljujem i učim dove za ozdravljenje)...
budi zdravo

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: bjak i 11 gostiju.