Najpoznatije ubice u ex-Yu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Najpoznatije ubice u ex-Yu

PostPostao/la convict dana 03/12/2009 02:01

To je taj, hvala na info!
convict

PostPostao/la felipe kajetano dana 03/12/2009 02:04

Mozda ne znas al' cisto sumnjam posto vidim da te interesuju ove stvari..al nije na odmet ukazati :)Uglavnom ima knjiga mislim da je od Djordja Licine o ovoj tematici..mas-ubice i to...kontam da je i naslov "Najpoznatije ubice Jugoslavije"ili sl.Davno sam je citao..sjecam se Metoda i njegovog slucaja..a ima i jos par zanimljivih "likova"...
felipe kajetano

PostPostao/la simpozijum delirijum dana 03/12/2009 02:05

samo malo je napisao/la:
Dado dijasporitus je napisao/la:
Mozda bi se trebali drzati samo perioda prije rata jer imam utisak da je za vrijeme a narocito poslije rata bilo daleko vise slucajeva ubistava (neracunajuci direktne zrtve rata). Zapravo bilo bi interesantno vidjeti koliki je bio porast jer imam utisak da je bivsa juga bila daleko sigurnije mjesto za zivjeti.

Mislim da je "porast nasilja" ipak vise posljedica slobode medija, danas se mediji utrkuju za senzacionalnim i morbidnim vijestima koji prodaju vijest, nekada nisi imao privatne medije, internet portale, sve je bilo u rukama partije odnosno drzave, a svi znamo kakvu su sliku o Jugoslaviji stvarali jugoslovenski mediji.

"Sve je med i mlijeko, toliko smo sigurna drzava da se moze spavati u parku". Naravno, to nije bila istina, osim ako park ne cuva desetak Titinih milicajaca, onih sto prvo udaraju pa onda pitaju za ime i prezime.

tacno ! ali tada nije bilo ni interneta niti mobilnih telefona, a i pazljivo su se sortirale informacije za javnost o takvim zlocinima u "perfektnoj SFRJ"
sto je bilo glupo, jer narod nije preduzimao mjere opreza a ubojica ludjak na slobodi
manjkavost tadasnje milicije je bilo i vrlo slaba obucenosti te mali broj 'specijalaca" , vecinom su to bili polupismeni pozornici batinasi za rjesavanje pjanskih' tuca i hvatanje dzeparosa
a ovaj slucaj masakra djece u Banja Luci ! :( prvi put cujem ! jezivo
mada sam cuo neprovjerene price da su se zlocini zbog krvne osvete nad djecom ( na Albanskom 'Besa) i u Crnoj Gori desavali u zabacenim krajevima sve do 80' tih godina ali se sutilo o tome
simpozijum delirijum

PostPostao/la Pera Trta dana 03/12/2009 02:10

felipe kajetano je napisao/la:Mozda ne znas al' cisto sumnjam posto vidim da te interesuju ove stvari..al nije na odmet ukazati :)Uglavnom ima knjiga mislim da je od Djordja Licine o ovoj tematici..mas-ubice i to...kontam da je i naslov "Najpoznatije ubice Jugoslavije"ili sl.Davno sam je citao..sjecam se Metoda i njegovog slucaja..a ima i jos par zanimljivih "likova"...

Znam za knjigu, napisao je Marko Lopušina. U njoj su svi likovi pomenuti na ovoj temi (osim Udovčića), ali na žalost, nisam je imao prilike pročitati, osim nekoliko poglavlja dostupnih na netu. Može se kupiti online, ali samo u srbijanskim knjižarama, pa je naručivanje komplikovano i skupo. Nadam se da ću jednog dana "naletjeti" na knjigu, a možda se pojavi i u elektronskoj formi, ko zna.
Pera Trta

Lokacija: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

PostPostao/la felipe kajetano dana 03/12/2009 02:14

Pera Trta je napisao/la:
felipe kajetano je napisao/la:Mozda ne znas al' cisto sumnjam posto vidim da te interesuju ove stvari..al nije na odmet ukazati :)Uglavnom ima knjiga mislim da je od Djordja Licine o ovoj tematici..mas-ubice i to...kontam da je i naslov "Najpoznatije ubice Jugoslavije"ili sl.Davno sam je citao..sjecam se Metoda i njegovog slucaja..a ima i jos par zanimljivih "likova"...

Znam za knjigu, napisao je Marko Lopušina. U njoj su svi likovi pomenuti na ovoj temi (osim Udovčića), ali na žalost, nisam je imao prilike pročitati, osim nekoliko poglavlja dostupnih na netu. Može se kupiti online, ali samo u srbijanskim knjižarama, pa je naručivanje komplikovano i skupo. Nadam se da ću jednog dana "naletjeti" na knjigu, a možda se pojavi i u elektronskoj formi, ko zna.

Ja sam je nasao u biblioteci...hebes lektiru..bolje Lopusina :D Pogledaj u nekoj mora da bude...
felipe kajetano

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 03/12/2009 02:56

JUNUZ KEČO, svi znamo priču onako kako je ispričana u filmu "Kuduz". Ali, da li je baš sve tako bilo?

Otići ću malo off, ali priča koja nam je filmovana je vrhunac muškog šovinizma. On je vrijedan, radi, voli ženu, a ona se malo gleda sa učiteljem škole i želi da radi, pa je ubijena, ali skoro da se odobrava ubojstvo njenim ponašenjem.
Stvarnost poslije dokazuje da je živio sa kćerkom te žene u vanbračnoj zajednici, što dovodi u pitanje i njegovog odnosa prema njoj dok je bila dijete. Dakle, ono što je sigurno klasični ubojica i bjegunac od pravde kojeg je netko imao namjeru ili interes predstaviti kao juaka.
KatarinaKosaca

PostPostao/la Chmoljo dana 03/12/2009 03:09

KatarinaKosaca je napisao/la:Otići ću malo off, ali priča koja nam je filmovana je vrhunac muškog šovinizma. On je vrijedan, radi, voli ženu, a ona se malo gleda sa učiteljem škole i želi da radi, pa je ubijena, ali skoro da se odobrava ubojstvo njenim ponašenjem.
Stvarnost poslije dokazuje da je živio sa kćerkom te žene u vanbračnoj zajednici, što dovodi u pitanje i njegovog odnosa prema njoj dok je bila dijete. Dakle, ono što je sigurno klasični ubojica i bjegunac od pravde kojeg je netko imao namjeru ili interes predstaviti kao juaka.

jesi li ga poznavala? ako nisi nije fer da tako pišeš. znam da kad su ljudi čuli da je poginuo da im je bilo stvarno žao. nešto ne vjerujem da je to stvar sa ostalim ubicama.

to što je uradio ne može se ničim opravdati, ali ni prvi ni zadnji koji će ubiti zbog ljubomore. a i to što je bio sa tom curicom koja nije njegova, govori da nije bio psihopata...
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 03/12/2009 03:13

Chmoljo je napisao/la:
KatarinaKosaca je napisao/la:Otići ću malo off, ali priča koja nam je filmovana je vrhunac muškog šovinizma. On je vrijedan, radi, voli ženu, a ona se malo gleda sa učiteljem škole i želi da radi, pa je ubijena, ali skoro da se odobrava ubojstvo njenim ponašenjem.

jesi li ga poznavala? ako nisi nije fer da tako pišeš. znam da kad su ljudi čuli da je poginuo da im je bilo stvarno žao. nešto ne vjerujem da je to stvar sa ostalim ubicama.

to što je uradio ne može se ničim opravdati, ali ni prvi ni zadnji koji će ubiti zbog ljubomore. a i to što je bio sa tom curicom koja nije njegova, govori da nije bio psihopata...

Ovo boldirano je suština. Nisam ni Džeka Trboseka poznavala pa znam da je ubojica. A bilo je ljudi koji su i MIloševića oplakivali. To nije argument. U svakom slučaju film... vrhunac muškog šovinizma i balkanskog primitivizma.
KatarinaKosaca

PostPostao/la Chmoljo dana 03/12/2009 03:40

KatarinaKosaca je napisao/la:
Ovo boldirano je suština. Nisam ni Džeka Trboseka poznavala pa znam da je ubojica. A bilo je ljudi koji su i MIloševića oplakivali. To nije argument. U svakom slučaju film... vrhunac muškog šovinizma i balkanskog primitivizma.

pusti ba tu tvoju "suštinu". nije podforum film, a Junuza stavljati u rang sa onim djeceubicom je indolentno i zlonamjerno.

i otkud ti sad Milošević na pamet pade? sjećaš se jedne divne, istinite maksime što je reče Gruzijac: smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt miliona ljudi je statistika...
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Samuraj Saki dana 03/12/2009 09:54

A kako je nastalo ono :"Volim te ko Bajro mater"?
Samuraj Saki

PostPostao/la stochar dana 03/12/2009 10:01

mozda je malo off-topic, ali kad skontas - danas onoliko ubistava kao iz uvodnog posta mozes naci u jednoj sedmici u crnim hronikama, ili u jednom mjesecu, o godini a da i ne govorim. bila bi recimo zanimljivo uporediti Nerijesena ex-yu ubistva Vs. Nerijesena ubistva u Sarajevu u posljednjih pet godina...

nekada se o ubistvima pricalo danikma pa i godinama, lik ubije zenu cijela se drzava digne na noge i traze ga, a sad se na takva ubistva skoro niko i ne obazire...
stochar

PostPostao/la michio dana 03/12/2009 12:04

ne odudara BiH od evropskog prosjeka.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... icide_rate
michio

PostPostao/la samo malo dana 03/12/2009 12:30

Kad smo kod masovnih ubica bivse Jugoslavije (mada ne bih volio da ovo sad ode na politicko ideolosku raspravu, ali cinjenice su cinjenice)

slika

Simo Dubajic: Kako sam u Kocevskom rogu pobio 30.000 ljudi

Ovaj moze u rubriku najucinkovitije masovne ubice.
samo malo

PostPostao/la jazzer dana 03/12/2009 12:41

Ja sam znao trostrukog ubicu od prije rata. Zove sa Hamo, ne mogu se sjetiti prezimena.
Uglavnom, nekoliko godina prije rata (mislim da je cak bio i maloljetan, 17 g. mislim, nisam siguran ali je definitivno bio tih godina) ukanta
amidzu, strinu i djevojku. Tada je to haos u naselju bio. Valjda su ga ovi sikanirali ali nikome nije bilo jasno zasto je ubio djevojku.
Sve se to desavalo u Sarajevu. Mozda neko i od vas zna za ta ubistva.
jazzer

PostPostao/la Soul_Sista dana 03/12/2009 13:29

zagazaga je napisao/la:
Pera Trta je napisao/la:
banjaluka078 je napisao/la:Za Dragu Udovčića je tačno, znam jer sam danima poslije toga bila u šoku. Naime, moj trening plivanja na Šeherovom bazenu je završio samo koji sat prije nego što je krenuo njegov koljački pohod. Negdje je na suđenju spominjana rečenica da je poludio kad su se upalili kandilji, mada ne bih spekulisala o tome. Nema pojma da se sjetim koja godina tačno je bila u pitanju.

Kako se moglo desiti da naiđe na toliku grupu djece? Je li to bilo neko igralište ili šta? Je li ti poznata lokacija gdje se to odigralo? I da li je zaista napao samo djecu?

to je bilo u maju,88. god.....kad je ''krenuo'' prvo je ubio Indira V. koji je tad imao dvadesetak godina pred njegovom kućom a zatim je otišao pred džamiju gdje ima raskrsnica, proširenje, stare česme (točkovi) i nešto kao slijepa ulica gdje su se djeca igrala....i sada tamo ima spomen-ploča Šejle a.r. koja je tad imala tri godine........strašno.....

Sjecam se ja ovog, mislim negdje gore na Seheru i par godina prije nego sto je rat izbio. Desilo se iz cistog mira i svi su bili sokirani, mozda najvise nacinom kako ih je ubio...mislim da ih je ubio sjekirom, ako se sad dobro sjecam. Bas gadno.
Soul_Sista

PostPostao/la Chmoljo dana 03/12/2009 15:29

ne bilo loše da se postavi štogod o Edibu Buljubašiću. koliko znam on robija zbog četiri ubistva.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Dado dijasporitus dana 03/12/2009 18:14

samo malo je napisao/la:
Dado dijasporitus je napisao/la:
Mozda bi se trebali drzati samo perioda prije rata jer imam utisak da je za vrijeme a narocito poslije rata bilo daleko vise slucajeva ubistava (neracunajuci direktne zrtve rata). Zapravo bilo bi interesantno vidjeti koliki je bio porast jer imam utisak da je bivsa juga bila daleko sigurnije mjesto za zivjeti.

Mislim da je "porast nasilja" ipak vise posljedica slobode medija, danas se mediji utrkuju za senzacionalnim i morbidnim vijestima koji prodaju vijest, nekada nisi imao privatne medije, internet portale, sve je bilo u rukama partije odnosno drzave, a svi znamo kakvu su sliku o Jugoslaviji stvarali jugoslovenski mediji.

"Sve je med i mlijeko, toliko smo sigurna drzava da se moze spavati u parku". Naravno, to nije bila istina, osim ako park ne cuva desetak Titinih milicajaca, onih sto prvo udaraju pa onda pitaju za ime i prezime.

Pa ako je sad sloboda medija sto se sad ne otkriju svi ta silna ubistva za vrijeme one drzave. Tacno je da se danas dobro prodaje senzacionalizam ali to nije objasnjenje da je procenat ubistava ustostrucen i vise ima veze sa pojavom interneta i cinjenicom da se informacije pravo brzo raznose. Zivio sam u onoj Jugoslaviji duze nego u ovoj BiH i moram reci da pojam ubistvo je bilo nesto sto se samo vidjelo na filmovima a uz to drzava je imala 23 miliona a ne 4 miliona pa ni omjer ubistava ne ide u prilog tvojoj teoriji.

Uostalom evo ti samo danas sta se desilo u Sarajevu.

http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahronika/clanak/091203095
Dado dijasporitus

PostPostao/la michio dana 03/12/2009 18:31

To je karakteristicno za jednopartijske zemlje da postoji ta ulicna sigurnost. To je tako svugdje na istoku bilo a danas na Kubi. Na necemu dobijes na necemu izgubis. Mada sve su to djela djece prodavaca cigli :lol:
michio

PostPostao/la Pera Trta dana 03/12/2009 19:03

Pustite raspravu kako je bilo, kako je sad! Nisam pokrenuo temu da tražimo uzroke, analiziramo i upoređujemo. Da sam htio to, sigurno je ne bih stavio na podforum o istoriji. Htio sam samo da se prisjetimo, podsjetimo i saznamo nešto o tim davnim slučajevima.
Pera Trta

Lokacija: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

PostPostao/la KadSeMrtviProbudimo dana 03/12/2009 19:10

Chmoljo je napisao/la:ne bilo loše da se postavi štogod o Edibu Buljubašiću. koliko znam on robija zbog četiri ubistva.

Možda čak kakav tekst i o njegovoj porodici, o djeci, supruzi, braći, sestrama, bližim i daljim...Oni nemaju osjećaj srama, poniženja, odbačenosti u društvu zbog grešaka jednog od njih. :(

Kao da za počinioce ne postoji rehabilitacija, pokajanje. Zar im zatvorska kazna nije dovoljna, pa ih sada svi trebamo još stavljati dodatno na stub srama.

Kakva debilna tema u pm. Kakav sadizam :x
KadSeMrtviProbudimo

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 03/12/2009 19:16

KadSeMrtviProbudimo je napisao/la:Kakva debilna tema u pm. Kakav sadizam :x

I ti si došao samo to da kažeš. Svatko od nas vjerojatno ima neku temu na forumu koju smatra debilnom. Pa baš nemam nikakvu potrebu da odem na tu temu i kažem da je debilna. :-)
Ja sam shvatila da je tema otvorena tipa dokumentacijkog sjećanja na ubojstva, a ne pljuvanje po njihovim obiteljima.
KatarinaKosaca

PostPostao/la Pera Trta dana 03/12/2009 19:18

KadSeMrtviProbudimo je napisao/la:
Chmoljo je napisao/la:ne bilo loše da se postavi štogod o Edibu Buljubašiću. koliko znam on robija zbog četiri ubistva.

Možda čak kakav tekst i o njegovoj porodici, o djeci, supruzi, braći, sestrama, bližim i daljim...Oni nemaju osjećaj srama, poniženja, odbačenosti u društvu zbog grešaka jednog od njih. :(

Kao da za počinioce ne postoji rehabilitacija, pokajanje. Zar im zatvorska kazna nije dovoljna, pa ih sada svi trebamo još stavljati dodatno na stub srama.

Ovo nije nikakav sadizam, već obično podsjećanje. Veliki dio ubica nije više među živima, ili žive svoje živote povučeno i anonimno. Kako neko reče, na naučnim kanalima tipa Nacionalne geografije cijele serije dokumentaraca su posvećene ubistvima i zločinima i njihovim izvršiteljima. Moja namjera nije da sudim nikome, većina je svoje grijehe na ovom svijetu okajala, a na onom šta ih čeka ne zna niko od nas. Ovo je tema nastala iz interesovanja za nešto što bi nazvali "zanimljiva kriminalistika" (po prof. Ostoji Krstiću). Nikoga ja ne vučem za rukav da ovdje piše. Neki ljudi su se sami javili sa svojim sjećanjima, na čemu sam im duboko zahvalan. Toliko.
Pera Trta

PostPostao/la stochar dana 03/12/2009 19:20

michio je napisao/la:ne odudara BiH od evropskog prosjeka.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... icide_rate

na osnovu cega oni ovo baziraju? statistika je k'o tange: puno otkriva, ali glavno je uvijek pokriveno...

"U Sarajevu, Banjoj Luci, Bijeljini, Mostaru i Tuzli od prvog januara prošle do početka novembra ove godine ubijeno je 57 ljudi. Prema podacima koje smo dobili od policija u ovim gradovima, taj broj nije veliki i stalno je u padu. Moglo bi se reći ohrabrujuće, ali je situacija daleko od dobre. U cijelom Japanu koji ima populaciju od 127 miliona ljudi godišnje se desi 39 ubistava, u Velikoj Britaniji koja broji oko 60 miliona stanovnika godišnje bude ubijeno 68 ljudi, u 32-milionskoj Kanadi godišnje 165, 60-milionskoj Francuskoj 255, a samo u Sarajevu i Banjoj Luci koji skupa nemaju više od 700.000 stanovnika, samo u ovoj godini ubijeno je 16 ljudi! Kada se tome doda još osam ubistava koja su se u ovoj godini desila na području Istočnog Sarajeva, onda je ta brojka 24!"
(Start, 2005.)

znaci, Britanija sa 60 miliona stanovnika ima prosjek od 68 ubistava, a samo cetiri grada u BiH u 11 mjeseci 2005. ubijeno 57 ljudi! otada ova brojka sigurno nije manja, moze biti samo veca! pa ti sad saberi koliko bi ubistava moralo biti u Velikoj Britaniji da bi imali stopu k'o BiH, ili recimo u Japanu...
stochar

PostPostao/la Pera Trta dana 03/12/2009 19:21

Btw, Edib Buljubašić nema suprugu. Kao ni oca. On ih je ubio.
Pera Trta

PostPostao/la Chmoljo dana 03/12/2009 19:23

KadSeMrtviProbudimo je napisao/la:

kakav sadizam? pa Bundy i O.J. su maltene pop-kultura u americi.

niko ovdje ne govori o tim ljudima pretenciozno. evo ja znam za tog Buljubašića da je ubio vlastitog oca, ali isto tako znam da je imao i motiva to uraditi, jer je upravo njegov otac bio sadista.

možda je i bolje pričati o njima baš zbog toga, da se znaju njihovi motivi za ta djela.
Chmoljo
Forum administrator

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: holowey i 5 gostiju.