Musko muslimansko ime !!!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la kub lajkan dana 23/05/2005 03:43

Šandor je napisao/la:Sam naslov teme je idiotski. Hamza, Bilal, Adnan....nisu muslimanska vec orijentalna imena.

Lupetaš. Riječ je o muslimanskim imenima orijentalnog porijekla.
kub lajkan

Re: Musko muslimansko ime !!!

PostPostao/la Fair Life dana 23/05/2005 03:48

kub lajkan je napisao/la:
Diako je napisao/la:Ime teba da bude adekvatno u Bosni, Njemackoj( tu zivimo) i u Francuskoj (porjklo moje zene, kaze tamo ce ici na fakultet).
Žan-Wolfgang Sulejman

Zevzek
Fair Life

PostPostao/la fukara_tz dana 23/05/2005 05:07

Faris :-)
fukara_tz

PostPostao/la Aorta dana 23/05/2005 05:10

Aidan.
Aorta

PostPostao/la neko iz mase dana 23/05/2005 06:32

serif
muslimansko ime americkog porjekla
neko iz mase

Re: Musko muslimansko ime !!!

PostPostao/la Conjuror dana 23/05/2005 06:36

Diako je napisao/la:Vozdra raja,

imam mali problem. Treba da dobijem sina sredinom Juna. :D
Ali kakvo ime da mu nadijem. Moderno, kratko, muslimansko...
Daj te i vi kakvih prjedloga, bas me interesuje vase misljenje. Ime teba da bude adekvatno u Bosni, Njemackoj( tu zivimo) i u Francuskoj (porjklo moje zene, kaze tamo ce ici na fakultet).

I kako da ne razmisljam toliko! Hvala u naprjed za vase prjedloge :-)

Nije to mali nego king kong poblem. I ja sam imao isti slucaj prosle godine i mogu to reci da se nije znalo kako ce se dijete zvati do predzadnjeg dana.
Pokusacu ti ustedjeti malo vremena jer sam ja potrosio nebojene sate citajuci knjige i raznorazne internet stranice. I ja sam htio da je ome muslimansko ali da nije takvo da ce ljudi po imenu prepoznati ko je i sta je.
Prvo, da razbijem nekoliko zabluda o nekim muslimanskim imenima u Bosni: zadnjih 40-50 godina Bosanci su izmisljali nova imena ili usvajali strana koja lice na muslimanska (a nisu) jer je politika komunisticke Bosne gledala na islam najblaze receno sa podsmjehom. Pa tako 90% Bosanaca dobi imena sto pocinju sa slovom A: Alen, Adi, Anel, Amer. Amar i slicna a nijedno od njih nije muslimansko ime. Alen je pravo vlasko biblijsko ime a nasi ga usvojise zbog Alen Delona. Adi, Anel, Amer i Amar su izmisljena imena sto opet znaci nisu muslimanska. Jedna od najvecih zabluda je zensko ime Indira (od Indire Gandi) jer su Bosanci pogresno mislili da je ona muslimanka a zena nema nikakve veze sa islamom. Moj ti je savjet izbjegavaj ime sto pocinje sa A svi se zovu sa A zadnjih godina.
Drugo, prava muslimanska imena su u stvari imena onih koji su medju prvima prihvatili islam, znaci vecinom Arapska. Medjutim, ta imena su postojala i prije islama pa ces tako naci i krscane i zidove sa istim ili varijacijama od istog imena. Primjer ti je Ibrahim koji je Abraham ili Abram u krscana. Jarane, ja sam tako nakon iscrpnog istrazivanja dosao do zakljucka da u stvari mnoga originalna muslimanska imena nisu samo muslimanska a i da su Arapi i te kako izmisljali i dodavali nova muslimanska imena koja se sada smatraju muslimanskim. Prema tome, ja nevidim nista lose u tome da izmislis potpuno novo ime a ti njega nauci poslije da bude musliman, ime mu zato nece smetati. Medjutim budi vrlo oprezan sa davanjem imena koja se smatraju "narodnim" ili "medjunacionalnim". Vrlo cesto ta imena u stvari imaju krscansko ili zidovsko znacenje pa prije nego sto se definitivno odlucis idi na internet i trazi za to ime sta znaci i da li vjersko (nemuslimasko).
Jedna od najveciha baza podataka sa muslimanskim imenima je na ovom linku:
http://www.muslim-names.co.uk/
Conjuror

PostPostao/la meatoverhere dana 23/05/2005 07:07

Ma daj mu ime Tomas (Tomash) kralj Bosne, jer ce Tvrtko tesko francuzi i njemci izgovarati.
meatoverhere

PostPostao/la Fair Life dana 23/05/2005 07:26

"Roberte prepazi na Zaklinu... da ne blebne!"
Fair Life

PostPostao/la Sensei dana 23/05/2005 08:04

neko iz mase je napisao/la:serif
muslimansko ime americkog porjekla

:lol:
Sensei

PostPostao/la zapadnjak dana 23/05/2005 08:43

...moj prijdlog su imena - Hashim ili Shamil...to su onako zvucna imena, ili mozda Nedzmudin...

zelio bih samo jos da dodam komentar na upadice hannine...vidi se da je to osoba sa dubokom mrznjom prema svemu muslimanskom...ona je po svemu sudeci ateista...najvjerovatnije da je dozivjela neugodnosti od strane muslimana u svojoj vlastitoj porodici, jer imam osjecaj da je potekla iz islamske porodice, da bi se na kraju pod utjecajem komunisticke i slicnih ideologija konvertovala u ateistu...ali o tom po tom...za gospodina koji je pokrenuo ovu temu je savjet da ne uzima u obzir komentare ateista, mriztelja svega onoga sto je muslimansko...
zapadnjak

PostPostao/la flora.sa dana 23/05/2005 09:13

Ahmed
Timur
Orhan
flora.sa

PostPostao/la novalic dana 23/05/2005 09:14

car-x je napisao/la:hamza

ma ljepse je himzo
novalic

PostPostao/la rasta dana 23/05/2005 09:30

Emil?ne znam cije je i dal ce ga nijemci izgovarat kako treba ali ime mi se svidja!
rasta

PostPostao/la car-x dana 23/05/2005 09:39

novalic je napisao/la:
car-x je napisao/la:hamza

ma ljepse je himzo

hamza - lav, je jedno od najzvucniji muslimanskih imena pored muhamed/mehmed..

sandore, ako hamza nije muslimansko ime onda smo mi svi cafiri.. :D
car-x

PostPostao/la Fair Life dana 23/05/2005 09:49

A sad ozbiljno...

Davno, mali sam bio... prijatelj mog oca me je stavljao u krilo i tepao mi "srce moje". Taj covjek je sa "srce moje" oslovljavao i mog oca koji je bio nesto mladji od njega, ali tako je oslovljavao i svoje ukucane, i nepoznate njemu starije osobe. Jednostavno svi su ga znali kao "srce moje" i tako su ga zvali - Srce Moje.

Jako sam ga volio. Svi su ga voljeli. Svakom je bio drag. Bio je sto bi neki rekli "dobri bozji".

Mnogo godina kasnije, kad sam i sam ostario otac mi jedno jutro rece: "Umro je Mustafa..."

"Koji Mustafa ?"

"Pa Srce Moje..."

I danas kad se sjetim Mustafe - Srce Moje... ogrije me ljudskost rahmetli Mustafe.

I uvijek se iznova sjetim pjesme koju je Srce Moje tiho pjevusio... ali najcesce zvizdukao:

"Mustafa, Mustafa, Mustafa.
Ya Mustafa ya Mustafa ya Mustafa

Allahumma salli 'alal Mustafa
Mustafa Mustafa Mustafa..."

PS__U svom zivotu do sada upoznao sam nekoliko osoba sa imenom Mustafa... i svi su bili ljudine.

Moj prijedlog je Mustafa.
Zadnja izmjena: Fair Life; 23/05/2005 09:52; ukupno mijenjano 2 put/a.
Fair Life

PostPostao/la BigusDickus dana 23/05/2005 09:50

Procitao sam dosta toga, ali nigdje, pa ni u razgovorima sa ljudima koje bez ustrucavanja mogu smatrati kompetentnim, nisam nasao razlog da imena koja imaju svoj korijen u Arapskom ili Turskom jeziku, budu prihvatljivija (kao imena za muslimane) od imena koja imaju znacenje u nasem ili nekom drugom jeziku. Koliko sam ja uspio saznati, najvaznije je da imena budu lijepa i da imaju lijepo znacenje. Tu svako mudrovanje zavrsava... :roll:

Cini mi se da dosta ljudi na ovim prostorima, kad biraju imena za svoju djecu, za prvi kriterij uzimaju "etiketiranje", kao pripadnika "jednih", "drugih" ili "trecih". Ovo smatram za sasvim nepotrebno (mozda cak i stetno :-?) pridrzavanje neke arhaicne, nazovi-tradicije, koja nema podrsku ni u jednoj vjeri. Posebno ne u Islamu, koji je jedina religija od pocetka namijenjena svim ljudima na svijetu, a ne samo narodu kojem je prvobitno objavljena.

Mozda je malo off-topic, ali ne previse. :)
BigusDickus

PostPostao/la Gazz dana 23/05/2005 09:59

muško Tarik ili Zejd - the best :)

ili Lejs - snažan, govornik, hehe taj je moj :D
Gazz

PostPostao/la car-x dana 23/05/2005 10:05

BigusDickus je napisao/la:Procitao sam dosta toga, ali nigdje, pa ni u razgovorima sa ljudima koje bez ustrucavanja mogu smatrati kompetentnim, nisam nasao razlog da imena koja imaju svoj korijen u Arapskom ili Turskom jeziku, budu prihvatljivija (kao imena za muslimane) od imena koja imaju znacenje u nasem ili nekom drugom jeziku. Koliko sam ja uspio saznati, najvaznije je da imena budu lijepa i da imaju lijepo znacenje. Tu svako mudrovanje zavrsava... :roll:

Cini mi se da dosta ljudi na ovim prostorima, kad biraju imena za svoju djecu, za prvi kriterij uzimaju "etiketiranje", kao pripadnika "jednih", "drugih" ili "trecih". Ovo smatram za sasvim nepotrebno (mozda cak i stetno :-?) pridrzavanje neke arhaicne, nazovi-tradicije, koja nema podrsku ni u jednoj vjeri. Posebno ne u Islamu, koji je jedina religija od pocetka namijenjena svim ljudima na svijetu, a ne samo narodu kojem je prvobitno objavljena.

ovo stima.. u nekoj knjizi koja se bavila muslimanskim imena, procitao sam to isto.. kako je npr. Nura ili Svjetlana u biti isto, samo na dva razlicita jezika..
car-x

PostPostao/la car-x dana 23/05/2005 10:10

ako budem imo curicu, zvace se Lana. za musko ime se jos nismo odlucili.. hamza ima vec u blizoj famaliji.. :(
car-x

PostPostao/la Stari dana 23/05/2005 10:26

U onom tamo rjecniku na prvoj stranici ne nadjoh imena koja i se svidjaju....pa ce izgleda biti da nisam bas previse kompetentan sto se tice muslimanskih imena ...al u svakom slucaju evo ova imena se meni svidjaju....a u BiH su cesta kod onih koje nazivaju muslimanima.

Avdija, Dursum, Demir,
Stari

PostPostao/la BECHO dana 23/05/2005 10:49

ADNAN - najljepse ime definitivno! :)
BECHO

PostPostao/la reaktor dana 23/05/2005 11:01

hananah je napisao/la:Bez uvrede, Bosna je ipak u Evropi i naravno da cemo nasa imena prilagoditi tome. Nikad sinu ne bih dala imena poput Bilal ili Hamza tako grubo zvuce. No svako ima pravo na svoje misljenje pa tako i ja. Ipak zivimo u 21 stoljecu.

hahahah, ne znam kako zvuci tvoje ime, ali ti zvucis veoma glupo...
reaktor

PostPostao/la reaktor dana 23/05/2005 11:02

a moj prijedlog:
said
arif
reaktor

PostPostao/la HamzaC dana 23/05/2005 11:03

flora.sa je napisao/la:Ahmed
HamzaC

PostPostao/la rebus dana 23/05/2005 11:08

BigusDickus je napisao/la:Procitao sam dosta toga, ali nigdje, pa ni u razgovorima sa ljudima koje bez ustrucavanja mogu smatrati kompetentnim, nisam nasao razlog da imena koja imaju svoj korijen u Arapskom ili Turskom jeziku, budu prihvatljivija (kao imena za muslimane) od imena koja imaju znacenje u nasem ili nekom drugom jeziku. Koliko sam ja uspio saznati, najvaznije je da imena budu lijepa i da imaju lijepo znacenje. Tu svako mudrovanje zavrsava... :roll:

Al' ga ti umiješ manipulisati.
rebus

PrethodnaSljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.