Mudzize Bozijih poslanika i Kerameti Bozijih prijatelja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Mudzize Bozijih poslanika i Kerameti Bozijih prijatelja

PostPostao/la sindzerveza dana 18/11/2010 11:48

Jedna jako aktuelna tema trenutno u Bosni su kerameti Bozijih evlija.Slusajuci govore islamske zajednice a i pojedinih islamskih grupacija Kerameti se totalno negiraju i ako je verovanje u keramete temelj vjerovanja.

Neki, dakle, želeći naglasiti istinitost zbilje mudžiza, idu dotle da negiraju vanredne sposobnosti naročito odabranih i pobožnih ljudi, Božijih prijatelja – evlijâ. Svaki keramet samo je trag, odsjaj, mudžize poslanika čije zakonodavstvo (Tašrī‘) evlija slijedi. Govoreći o ovome, imam Ibn Taymiyya kaže:

“Od usula (temelja vjerovanja) grupacije Ehlus-sunnet jeste vjerovanje u istinitost kerameta evlija, i onoga što im Uzvišeni dariva od vanrednih sposobnosti koje se ogledaju u raznovrsnim spoznajama, otkrovenjima (Al-Kašf), moćima i uticajima.

U svome poznatome djelu o tesavvufu i tesavvufskim pojmovima, Al-Kalābādī kaže:

“I mudžiza i keramet potpadaju pod vanredne sposobnosti (Harq Al-‘Āda). Ali, razlika među njima jeste u tome što mudžiza ima zadatak poslužiti potvrdi istinitosti poslanstva vjesnika, dočim keramet uzvišeni Allah dariva evlijama među robovima Svojim, iz počasti i kao nagradu.”

Nudeći definiciju kerameta, hadži šejh Fejzulah efendija Hadžibajrić kaže:

“Keramet (je) počast koju dobiju neki Božiji prijatelji (evlije) kao dokaz ljudima. Npr. poznavanje tajnih misli i tajnovitih stvari (havatir, mugajjebat), sposobnost prolaženja kroz vodu, kroz vatru i kroz zrak (tajji zeman, tajji mekan). Iz mrtvila su proživljavali Abdul Kadir Gejlani (mačku), Mulla Džami (kokoš) i Bajezid Bistami (mrava).”

Znajući ovo, lahko je prepoznati i shvatiti kako želju mnogih ljudi da i sâmi budu, kako se to kod nas u narodu kaže, keramet-sahibije, tako i mnoge priče, izmišljene ili tačne, ali u kojima je sadržaj nekoga nadnaravnoga djela, iako nazvan kerametom, djelimično ili čak potpuno oprečan Šerijatu.

Ovime se želi istaći da kerameti mogu osobu koja ih posjeduje (Ṣāḥib Al-Karāmāt) zavesti i učiniti je umišljenom, bivajući joj tako svojevrsnom kušnjom.

S druge strane, imam Ša‘rānī poručuje:

“Ako pomisliš kako kerameti sliče sihru i upitaš koja je razlika, odgovor je:

Kao što kaže šejh Yāfi‘i, da mu se Allah smiluje, i drugi od ozbiljenih znalaca:

‘Ono što ih razlučuje jeste to da se sihr javlja kod griješnika, heretika i nevjernika koji uopće ne slijede Šerijat, dočim se keramet javlja samo kod one osobe koja svesrdno slijedi šerijatske propise…’ ”

Tako, hazreti Yāfi‘ī kaže:

“Ljudi se u negiranju kerameta dijele u nekoliko skupina:

1) oni koji ih apsolutno negiraju, a to je poznata skupina (mu‘tazila, …)

2) oni koji vjeruju u keramete onih koji su prije živjeli a poriču keramete svojih suvremenika. Takvi su poput Israelićana koji povjerovaše Musau, a.s., kojeg nisu vidjeli a osporiše Muhammeda, s.a.v.s., kojeg su vidjeli, i to iz zavisti i neprijateljstva;

3) oni koji vjeruju da u njihovu vremenu Allah, Uzvišeni, ima Svoje evlije, ali ne vjeruju ni u jednog određeno… Neko od njih kada vidi jednog od evlija svoga vremena kako sjedi ala-turka u zraku, kaže: ‘To su džinnska posla.’ ”

Stav većine učenjaka, naročito mutesavvifa, jeste potvrđivanje istinitosti, postojanja, kerameta. Neki u njih ne vjeruju, neki sumnjaju, a neki, opet, vjeruju u njihovo postojanje. Dokazi, konstitutivni (Naṣṣ) i tradicionalni (Naql), potvrđuju mišljenja mutesavvifa.
sindzerveza

Re: Mudzize Bozijih poslanika i Kerameti Bozijih prijatelja

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 20/11/2010 00:57

mislim da bi prikladnije bilo da stoji u naslou ''kerameti Bozijih odabranik/ca'' :)
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la theTruePath dana 20/11/2010 01:39

Boziji prijatelj? :shock:
theTruePath

PostPostao/la sindzerveza dana 20/11/2010 04:43

interesantno da nasa vodeca ulemma iznosi tvrdnju da meleki ne dolaze nikom osim Poslanicima, cime je pocinjen kufr/negiranje Kuranskih ajeta od kojih je dovoljno navesti samo jedan:
A kada meleki rekoše:
"O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovom i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih;

3:45
sindzerveza

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 20/11/2010 08:32

sindzerveza je napisao/la:interesantno da nasa vodeca ulemma iznosi tvrdnju da meleki ne dolaze nikom osim Poslanicima, cime je pocinjen kufr/negiranje Kuranskih ajeta od kojih je dovoljno navesti samo jedan:
A kada meleki rekoše:
"O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovom i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih;

prema misljenju vecine i hazreti Merjema je bila vjerovjesnica, pocascena i odabrana
sa posljednjim Allahvim Poslanikom i njegovim Miljenikom, zavrsena je misija :) tako da je tvoja konstatacija nidje veze,
jesi npr ikad ista procitala o hazreti Merjemi?
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la sindzerveza dana 20/11/2010 11:03

Bosanac sa dna kace je napisao/la:
sindzerveza je napisao/la:interesantno da nasa vodeca ulemma iznosi tvrdnju da meleki ne dolaze nikom osim Poslanicima, cime je pocinjen kufr/negiranje Kuranskih ajeta od kojih je dovoljno navesti samo jedan:
A kada meleki rekoše:

prema misljenju vecine i hazreti Merjema je bila vjerovjesnica, pocascena i odabrana
sa posljednjim Allahvim Poslanikom i njegovim Miljenikom, zavrsena je misija :) tako da je tvoja konstatacija nidje veze,
jesi npr ikad ista procitala o hazreti Merjemi?

Merjema je bila Allahu predana kao i Asya i Hatidza i Fatima 4 najbolje zene koje su hodale dunjalukom.Poslanici i vjerovjesnici su bili muskarci ..tako je do sada bilo u islamu.
sindzerveza

PostPostao/la GOLFER dana 20/11/2010 19:09

I sta sada ako ja kazem da me ne interesuju nikakvi kerameti i nikakve Evlije... Ako su sebi su, to je izmedju njih i Boga kakve veze to sve ima sa mnom? jesam li ja duzan vjerovati nekome ko za sebe kaze da je evlija ili sam duzan vjerovati nekome ko za nekog kaze da je evlija...? sta ako ja odbijam vjerovatu u te odredjene tvrdnje za odredjene osobe?

Ja sam se Bogami naslusao prica nekakvih ''3 i po dana dervisa'' svaka druga im je Evlija ovaj Evlija onaj... pa mi dodju i kazu mi '' pa znas li ti da je on evlija'' a onda nakon toga navise pricaju o dzinima i dzinskom svijetu, pa nekakve kombinacije ma nema rat svjetova... a u sustini niko od njih niti ima neko serijatsko znanje, niti neko zivotno iskustvo, a ponajmanje iskustva o onemoe o cemu pricaju (evlije i dzini)... Budimo realni ljudi vole cuda, ljudi zele cuda, a torabiju najvise idu oni koji najmanje idu u dzamiju, meni to puno govori, a ovo odgovorno tvrdim, jer iz mog komsiluka idu mnogi, a od njih nikoga u dzamiji... i sada oni meni dodju sa pricom o evlijama, pa nemoze to tako prijatelju, sve treba stavit na svoje mjesto, neces abdesta ali hoces energije sa planeta, pa neide to tako, a i da ide, opet kakve razlike? Zasto sam ja duzan vjerovati da jeTorabi ili neko 10-ti evlija i kakve ja imam veze sa tim ( a posebno oni koje takve price prenose o nekim ljudima)???
Zadnja izmjena: GOLFER; 20/11/2010 20:15; ukupno mijenjano 2 put/a.
GOLFER

PostPostao/la theTruePath dana 20/11/2010 19:12

koja vecina uleme smatra da je Merjema bila poslanica??
theTruePath

PostPostao/la bijela dana 21/11/2010 00:32

Bosanac sa dna kace je napisao/la:prema misljenju vecine i hazreti Merjema je bila vjerovjesnica

:-)
hvala Allahu pa je ta "većina" sada ili rahmetli ili ne čitaju forum... inače bi se.. khm.
bijela

PostPostao/la sindzerveza dana 21/11/2010 13:20

sa obzirom da je Kuran vazeca knjiga do sudnjega dana i da se Boziji govor iz kurana moze protumaciti i uslkaditi u svim vremenima i odgovarajucim situacijama navescemo jedan ajet pa se mozda neki i nadju u njemu

A kada Isa, sin Merjemin, reče: "O sinovi Israilovi, ja sam vam Allahov poslanik da vam potvrdim prije mene objavljani Tevrat i da vam donesem radosnu vijest o poslaniku čije je ime Ahmed, koji će poslije mene doći" i kad im je on donio jasne dokaze, oni rekoše: "Ovo je prava vradžbina!"
61:6

‎..jer kao i kod Isa Pejgambera i dr, oni ciji je duhovni kapacitet mali da prihvate Uputu, umjesto da se povinuju, oni Uputu nazovu vradzbinom ili sl. I tako misle da su sve probleme rijesili. Samo njihovo nazivanje necega nekim imenom, ne znaci i definisanje sustine, i to je uostalom Iblisova logika koji je slicno uradio nakon svoga grijeha odbijanja sedzde Adem Pejgamberu, i do danasnjih dana njegova ubjedjenost u svoju ispravnost raste, ali istovremeno sa rastom njegova ubedjenja raste i njegovo prokletstvo.
sindzerveza

PostPostao/la GOLFER dana 21/11/2010 13:41

sindzerveza je napisao/la:sa obzirom da je Kuran vazeca knjiga do sudnjega dana i da se Boziji govor iz kurana moze protumaciti i uslkaditi u svim vremenima i odgovarajucim situacijama navescemo jedan ajet pa se mozda neki i nadju u njemu

A kada Isa, sin Merjemin, reče: "O sinovi Israilovi, ja sam vam Allahov poslanik da vam potvrdim prije mene objavljani Tevrat i da vam donesem radosnu vijest o poslaniku čije je ime Ahmed, koji će poslije mene doći" i kad im je on donio jasne dokaze, oni rekoše: "Ovo je prava vradžbina!"
61:6

‎..jer kao i kod Isa Pejgambera i dr, oni ciji je duhovni kapacitet mali da prihvate Uputu, umjesto da se povinuju, oni Uputu nazovu vradzbinom ili sl. I tako misle da su sve probleme rijesili. Samo njihovo nazivanje necega nekim imenom, ne znaci i definisanje sustine, i to je uostalom Iblisova logika koji je slicno uradio nakon svoga grijeha odbijanja sedzde Adem Pejgamberu, i do danasnjih dana njegova ubjedjenost u svoju ispravnost raste, ali istovremeno sa rastom njegova ubedjenja raste i njegovo prokletstvo.

nisi odgovorio/la na pitanja,,,

a sto se tice vrazbina, danas u nasem okruzenju sve same evlije... kako za sebe ili za njih govore, a bogami mnogi od njih vrlo javno pokazuju da su to obicne vrazbine i ja sad trebam da za nekakvog 'DERVISA'' koji lijeci sve i svasta (a reklamira se sa vidovtom bebom) povjerujem da je evlija, jer eto on je kao murid nekog poznatijeg sejha i to mora da je ok... :-) :-) :-)
GOLFER

PostPostao/la sindzerveza dana 21/11/2010 13:57

kao prvo zensko sam da se ne bi mucio da me oslovljavas u oba roda :)

Znas, kako ces ti vjerovati i govoriti to je izmedju tebe i Boga tvojih djela tvoje cistote ruha.Neko vidi kroz cisto ogledalo neko kroz prasnjavo neko kroz zaprljano neko kroz crnilo..znaci svako koliko se zaprljo ili procistio ..tojest koliko je sebi ko samom nepravdu ucinio..ako Hafiz Mulic hafiz Sulejman Bugari i veliki arifi u sarajevu daju svoje misljenje mislim da je svaka dalja diskusija presipanje iz supljega u prazno.
Neko gleda stvari kroz svoj nefs neko kroz svoj ruh..u zavisnosti sta je kod njega prevladalo..pa cu navjesti 2 primjera

‎‎"Ničim mi se Moj rob ne može približiti dražim Meni od farzova. A moj rob Mi se neprestano približava nafilama dok ga ne zavolim. A kad ga zavolim, Ja postajem njegov sluh kojim sluša, i njegov vid kojim gleda, i njegova ruka kojom dohvacai njegova noga kojom hodi. Ako zatraži nešto od Mene - dam mu, a ako se utjece Meni od neceg - Ja ga zaštitim" (Buhari)

znaci to su oni koji su se ibadetima zikrom dobrim djelima sustezanjem od loseg govora losih djela i svega onoga cime Allah nije zadovoljan ,priblizili Njemu pa vide stvari cistije i jasnije tj cistinom ruha i Allahovog nura u njima.Znaci oni koji zive sherijat srcem i ispunjavaju Bozije naredbe istinski i iskreno.

dok ima i ona druga skupina koju nam navodi

Ali a.s. pa kaze: "Oni su šejtana ucinili gospodarem poslova svojih, a on ih je uzeo za saradnike. Polozio je jaja i izlegao ih u grudima njihovim. U krilima njihovim gmize i puzi. Gleda kroz oci njihove i govori jezicima njihovim. Tako ih vodi grijehu i lijepim im pricinja i stvari gnusne, kao što je djelovanje onoga kojem je sejtan ucinjen saradnikom u poslu, pa govori neistinu jezikom njegovim."
sindzerveza

PostPostao/la GOLFER dana 21/11/2010 18:45

sindzerveza je napisao/la:kao prvo zensko sam da se ne bi mucio da me oslovljavas u oba roda :)

Znas, kako ces ti vjerovati i govoriti to je izmedju tebe i Boga tvojih djela tvoje cistote ruha.Neko vidi kroz cisto ogledalo neko kroz prasnjavo neko kroz zaprljano neko kroz crnilo..znaci svako koliko se zaprljo ili procistio ..tojest koliko je sebi ko samom nepravdu ucinio..ako Hafiz Mulic hafiz Sulejman Bugari i veliki arifi u sarajevu daju svoje misljenje mislim da je svaka dalja diskusija presipanje iz supljega u prazno.
Neko gleda stvari kroz svoj nefs neko kroz svoj ruh..u zavisnosti sta je kod njega prevladalo..pa cu navjesti 2 primjera

‎‎"Ničim mi se Moj rob ne može približiti dražim Meni od farzova. A moj rob Mi se neprestano približava nafilama dok ga ne zavolim. A kad ga zavolim, Ja postajem njegov sluh kojim sluša, i njegov vid kojim gleda, i njegova ruka kojom dohvacai njegova noga kojom hodi. Ako zatraži nešto od Mene - dam mu, a ako se utjece Meni od neceg - Ja ga zaštitim" (Buhari)

znaci to su oni koji su se ibadetima zikrom dobrim djelima sustezanjem od loseg govora losih djela i svega onoga cime Allah nije zadovoljan ,priblizili Njemu pa vide stvari cistije i jasnije tj cistinom ruha i Allahovog nura u njima.Znaci oni koji zive sherijat srcem i ispunjavaju Bozije naredbe istinski i iskreno.

dok ima i ona druga skupina koju nam navodi

Ali a.s. pa kaze: "Oni su šejtana ucinili gospodarem poslova svojih, a on ih je uzeo za saradnike. Polozio je jaja i izlegao ih u grudima njihovim. U krilima njihovim gmize i puzi. Gleda kroz oci njihove i govori jezicima njihovim. Tako ih vodi grijehu i lijepim im pricinja i stvari gnusne, kao što je djelovanje onoga kojem je sejtan ucinjen saradnikom u poslu, pa govori neistinu jezikom njegovim."

Da li zelis reci da su sve Evlije koje Bugarijevi dzematlije govore da jesu? ili Brzinine dzematlije, ili dzematlije nekih drugih sejhova za koje njihovi muridi smatraju da su sami izvor svega najboljeg...???
Koja korist i koja je svrha takve 'eksplotacije'' onih koje Allah nagradi svojom milosti?

Po tvom pisanju mozemo svaku budalu nazvati evlijiom, i svakakvo ponasanje te budale opravdati tako da mi/ja/on/ili neko... od prsljastine svoje nevidimo ustvari da je taj neko dobar i evlija :-) :-) :-) i opet nevidim svrhu nekog pricanja i reklamiranja svega toga???

Ja nigdje nisam cuo JAVNO misljenje Bugarije/Mulica/i ostalih po pitanju Torabija a ni da sad nekog licno i direktno proglasavaju evlijama, ali jesam to cuo od svjetine koja se lozi na cuda i cudesa, svakodnevno prepricavajuci RAT SVJETOVA i ostale fantastike iz dzinskog svijeta a da pri tome nemaju NIKAKVOG iskustva u tim poljima osim spljiranja i fantaziranja i prepricavanja sto se NEKAD, NEKOME, NEGDJE DESILO...

i na kraju krajeva (posto je tema otvorena radi torabija) da li smatras Torabija Evlijom i zasto?
Smatras li da je Bugari (i ostali) grijesnik/ci?
radi cega ti je misljenje Bugarija zncajnije od misljenja Islamske zajednice (koje je i Bugari clan) i na kraju krajeva jednog Kardavija i ostalih alima koji su dali negativno misljenje o ovome sto Torabi radi sa narodom?

i na kraju sta za mene znaci da je TAMO neko Evlija, ja prihvatam da Bog sve daje i uzima pa tako i sa nagradama odabranim ljudima, ali zasto je meni bitno da odredjene ljude proglasavam Evlijama? Meni je bitno da su to dobri , uzorni ljudi, koji su pomagali narodu, i dali primjer cestitosti i ponasanja, a zmedju njega i Boga je kako je Bog njega za sve to nagradio, i zasto ja imam reklamirat to ili ne?

Svi su ljudi grijesni, i svi ljudi su na iskusenjima i ja zaista ne kontam svrhu teme na kraju krajeva jer niko ne negira postojanje Evlija, ali nemora svako zeljeti i prozivati ljude njima i nemora se vjerovati da je svako, za koga se kaze da je evlija, da on to i jeste ili se ja varam?...
GOLFER

PostPostao/la Socijalista dana 21/11/2010 20:15

Fakat, kako znati da je neko evlija celebija :D A sad ozbiljno, ko to odredjuje?
Socijalista

PostPostao/la GOLFER dana 21/11/2010 20:56

Socijalista je napisao/la:Fakat, kako znati da je neko evlija celebija :D A sad ozbiljno, ko to odredjuje?

Odredjuje Bog, to je dovoljno, a nama ostalima ostajemo da se o sebi pobrinemo, i da se popravimo itd... U sustini niko i nemora znati jer nema veze sa nama toj mjeri, nego sa odnosom te osobe prema Bogu, ali narod ko narod voli te price, pa jos kad se na njih nakiti i nareda nekakvih epiteta, sposobnosti itd... ma ej ima da gori :x
GOLFER

PostPostao/la sindzerveza dana 21/11/2010 23:36

Golferu opis koji sam dala je bio u kratkim crtama.Al helem nejse nemam volje da nastavljam ko je htio da shvati shvatio je

sto se tice misljenja sarajevskih hafiza i arifa bar to ti je lako saznati odes licno i upitas..a i mozes ih vidjeti svaki dan u Zetri pa i da ih ne pitas mislim da je njihovo vidjenje u drustvu Mekija dovoljno

slika

hafiz Sulejman Bugari je sa desne strane
sindzerveza

PostPostao/la Abdulvahid dana 22/11/2010 00:12

GOLFER je napisao/la:
Socijalista je napisao/la:Fakat, kako znati da je neko evlija celebija :D A sad ozbiljno, ko to odredjuje?

Odredjuje Bog, to je dovoljno, a nama ostalima ostajemo da se o sebi pobrinemo, i da se popravimo itd... U sustini niko i nemora znati jer nema veze sa nama toj mjeri, nego sa odnosom te osobe prema Bogu, ali narod ko narod voli te price, pa jos kad se na njih nakiti i nareda nekakvih epiteta, sposobnosti itd... ma ej ima da gori :x

Esselamu alejkum,
Sura Ed-Dahr
5. Čestiti će iz pehara piti komforom začinjeno piće
6. sa izvora iz kojeg će samo Allahovi štićenici piti, i koji će kuda hoće bez muke razvoditi.
7. Oni su zavjet ispunjavali plašeći se Dana čija će kob svuda prisutna biti,
8. i hranu su davali – mada su je i sami željeli – siromahu i siročetu i sužnju.
9. "Mi vas samo za Allahovu ljubav hranimo, od vas ni priznanja ni zahvalnosti ne tražimo!
10. mi se Gospodara našeg bojimo, onog Dana kada će lica smrknuta i namrgođena biti."

Sura Junus
62. I neka se ničega ne boje i ni za čim neka ne tuguju Allahovi štićenici,
63. oni koji budu vjerovali i koji se budu Allaha bojali,
64. za njih su dobre vijesti i na ovom i na onom svijetu, - Allahove riječi niko ne može izmjeniti – to će, zaista, velik uspjeh biti.

Kuranski ajeti koji govore i opisuju Allahove sticenike-evlije. Allah dz.s. nam se Smilovo pa svi smo mi njegovi sticenici, mi koji vjerujemo i dobra djela cinimo.
Abdulvahid

PostPostao/la sindzerveza dana 22/11/2010 00:29

ko god ima sehadet je musliman.Ali nisu svi na istoj deredzi kod Allaha tj nisu svi isto bliski Bogu.Nije isti onaj sto se je prljao kaljao 20 30 40 godina pa mu je ruh mracan crn i onaj koji se je malo uprljao a svo vrijeme cistio.Znaci nisu iste bijele carape i one koje si po blatu nosao 40 godina a nisi ih prao.Ok Allah prasta grijehe ali to jos uvjek ne znaci da ces ti vidjeti jasno kroz crnu dusu i posle pokajanja.A danas smo svjedoci toga koliko se narod vraca namazu i vjeri a prljavstina bije i na usta i na djela da se zastidis od slusanja i gledanja.A sebe vec vidi u dznetu medju 73 hurije.
Znaci nemogu biti isti svi i jednkao ALlahu bliski i dragi.
Cak Allah navodi i primjer onih koji tvrde za sebe da su vjernici doduse to Korkut malo drugacije prevodi ali kaze ne recite mi smo vjernici ali recete mi smo muslimana jer u vasa srca nije usao istinski iman.
ZNaci oni koji nisu spoznali Boga u istinitosti..Pa koliko ima onih koji vjeruju a vids da smao sebe laze da vjeruju..pa koliko mu namaz i ucenje kurana samo povecava nemir i nazadovoljstvo ...kontra efekt.,pa koliko je onih koji se pretvaraju tacno vidis koliko robuje ljudima da bi im se dokazao kako je on velik vjernik..itd.

Znaci ni pod razniom nisu svi isti koji vjeruju u Boga.Zato i imaju i stepeni u dzenetu i dzehenemu a za munafike je dno obecano.Znaci oni koji su pretvarali i glumili vjerovalli iz interesa,izdavali fetve da bi vlastima ugodili,sijali fitnu rad licnih interesa itd itd toh koji je danas najvise kako je i receno pred sudnji dan dzamije ce biti puna a jedan ili nijedan namaz primljen.
sindzerveza

PostPostao/la Abdulvahid dana 22/11/2010 00:34

sindzerveza je napisao/la:ko god ima sehadet je musliman.Ali nisu svi na istoj deredzi kod Allaha tj nisu svi isto bliski Bogu.Nije isti onaj sto se je prljao kaljao 20 30 40 godina pa mu je ruh mracan crn i onaj koji se je malo uprljao a svo vrijeme cistio.Znaci nisu iste bijele carape i one koje si po blatu nosao 40 godina a nisi ih prao.Ok Allah prasta grijehe ali to jos uvjek ne znaci da ces ti vidjeti jasno kroz crnu dusu i posle pokajanja.A danas smo svjedoci toga koliko se narod vraca namazu i vjeri a prljavstina bije i na usta i na djela da se zastidis od slusanja i gledanja.A sebe vec vidi u dznetu medju 73 hurije.
Znaci nemogu biti isti svi i jednkao ALlahu bliski i dragi.
Cak Allah navodi i primjer onih koji tvrde za sebe da su vjernici doduse to Korkut malo drugacije prevodi ali kaze ne recite mi smo vjernici ali recete mi smo muslimana jer u vasa srca nije usao istinski iman.
ZNaci oni koji nisu spoznali Boga u istinitosti..Pa koliko ima onih koji vjeruju a vids da smao sebe laze da vjeruju..pa koliko mu namaz i ucenje kurana samo povecava nemir i nazadovoljstvo ...kontra efekt.,pa koliko je onih koji se pretvaraju tacno vidis koliko robuje ljudima da bi im se dokazao kako je on velik vjernik..itd.

Znaci ni pod razniom nisu svi isti koji vjeruju u Boga.Zato i imaju i stepeni u dzenetu i dzehenemu a za munafike je dno obecano.Znaci oni koji su pretvarali i glumili vjerovalli iz interesa,izdavali fetve da bi vlastima ugodili,sijali fitnu rad licnih interesa itd itd toh koji je danas najvise kako je i receno pred sudnji dan dzamije ce biti puna a jedan ili nijedan namaz primljen.

Pitanje: da li ljudi koji cine grijeh mogu biti Allahu toliko bliski da dodirom lijece druge ljude, lete, hodaju po vodi, piju otrov a njima nista itd. jer svaki grijeh prlja tu cistocu i udaljava ih od Allaha dz.s.
Abdulvahid

PostPostao/la sindzerveza dana 22/11/2010 01:08

Prvo dijela se vrednuju po nijetu.Nesto mozda u nasim ocima izgleda grijh il kufur a kod Allaha ne.
Kuran navodi jedan lijep primjer Hidra a.,za koga neki tvrde da je bio evlija a neki da je bio poslanik.., kada probusi ladju ubi dijete itd. znaci stvari koje bi svi mi osudili i za nas obicne izgledaju veliki grijesi a vidis on to je bas tako uradio po naredbi Allaha da bi spasao ladju od otmice da bi spasio dobre roditelje zla svoga sina itd..

Eh sada ne smijemo zaboraviti kao sto i ti sam rece ako covjek grijesi sta onda.Narano kako si god dobio poziciju kod Allah tako je mozes i izgubiti...
samo uzmi iblisa koji je do vodje meleka zavrsio na najvise prokletstvo i do vodje sejtana.To nek ti bude orjentacio :)
sindzerveza

PostPostao/la GOLFER dana 22/11/2010 01:38

sindzerveza je napisao/la:Golferu opis koji sam dala je bio u kratkim crtama.Al helem nejse nemam volje da nastavljam ko je htio da shvati shvatio je

sto se tice misljenja sarajevskih hafiza i arifa bar to ti je lako saznati odes licno i upitas..a i mozes ih vidjeti svaki dan u Zetri pa i da ih ne pitas mislim da je njihovo vidjenje u drustvu Mekija dovoljno

Ti meni ne odgovaras ni na jedno jedino pitanje, pa bih te zamolio da to uradis (postavio sam ih nekoliko) a posebno ono koliko je to vazno za mene (kao muslimana) da je za neku osobu za koju se po mahali i gradu prica da je evlija povjerujem da jeste, i sta ja ili bilo ko imamo od toga (pa kakv god stav zauzeli prema tome)? da li me to smije NE interesovati i da li ja mogu gledati svoja posla?

Da li ti vjerujes da je Torabi Evlija?
Da li njemu dolaze dzini (muslimani) ili meleci?
i molim te obrazloziodgovore...

A sto se tice stavova alima/hafiiza i ostalih, cuo sam ih javno nekoliko i niko od njih NIJE podrzao ovo sto se radi u Zetri, a ruku na srce nisam cuo ni jednog koji to jeste podrzao... Ovaj na slici jeste Bugari, ali i ja sam se mogao slikati na ovoj slici, i na mnogim drugima, to nista ne znaci...
GOLFER

PostPostao/la sindzerveza dana 22/11/2010 01:51

moram ic al recicu ti ukratko sto je moje misljenje..ja sam sigurna 100% da je Meki od Bogu bliskih ljudi.Eto to sada i javno trdim jer u njegovu Boziju blizinu vjeruju i mnogo cisti ljudi koji paze na svoj jezik kao prvo,koji nisu fetvasi sa medija i ne rade ni u ciju korist osim Boziju.

Tebe niko ne primorava da vjerujes u njega moras vjeravati u poslanike ali ne i u evlije koliko znam.Ali ako hoces moj savjet ako nisi siguran onda cuti :)) ne reci ni losu ni pohvalu rijec.Cutnja nije nikoga dzehenema kostala.A reci lazov prevaran sihirbaz(da Bog sacuva sihirbazi se u serijatskoj drzavi ubijaju)i sve to izjaviti za nekog a potvorit ga, e za to ces sigurno odgovarati, mozes rat Allahu objaviti pa navuc na sebe prokletstvo i na ovome i na onome svijetu.
Kad bi prica bila srebro cutnja bi bila zlato. Eto :) i izvini sto ti nisam prije odgovorila.Ovo je smao moje misljenje
sindzerveza

PostPostao/la Abdulvahid dana 22/11/2010 02:08

sindzerveza je napisao/la:Prvo dijela se vrednuju po nijetu.Nesto mozda u nasim ocima izgleda grijh il kufur a kod Allaha ne.
Kuran navodi jedan lijep primjer Hidra a.,za koga neki tvrde da je bio evlija a neki da je bio poslanik.., kada probusi ladju ubi dijete itd. znaci stvari koje bi svi mi osudili i za nas obicne izgledaju veliki grijesi a vidis on to je bas tako uradio po naredbi Allaha da bi spasao ladju od otmice da bi spasio dobre roditelje zla svoga sina itd..

Eh sada ne smijemo zaboraviti kao sto i ti sam rece ako covjek grijesi sta onda.Narano kako si god dobio poziciju kod Allah tako je mozes i izgubiti...
samo uzmi iblisa koji je do vodje meleka zavrsio na najvise prokletstvo i do vodje sejtana.To nek ti bude orjentacio :)

Nemoze u nasim ocima nista izgledati nikako drugacije, osim onako kako je Allah dz.s. objavio. Ta tvoja recenica je prva lekcija koju muridi uce po pojedinim tekijama od svojih vrlih sejhova kako bi uvijek imali opravdanje. "vjeruj vise meni nego svojim ocima". Primjer Hidra se tu nikako ne uklapa, jer sama si rekla Hidr as je to radio jer mu je objavljeno da tako postupi, znaci naredjeno od Allaha koji je Gospodar svega i radi sta Mu je volja.

Ako vec govorimo o Turabiju, dodirivanje zena po grudima bez potrebe jer on (kako sam tvrdi) moze lijeciti i na udaljenost, prva nepokornost Allahu dz.s. Postavlja se pitanje kada obavlja namaz, ili je klanjo samo dok je bio u Maroku kako njegov prevodioc rece. Sa kojih planeta dobiva tu energiju, ko mu je rekao da odatle dobiva energiju, ko su ta stvorenja od kojih dobiva energiju.
1.Prvo sto je rekao u javnosti je da energiju dobiva sa 5 planeta od nama nepoznatih stvorenja??
Ima li ovdje ista cudno ili je to svako dnevna pojava u svijetu... HALLLLO!!!!!!!!! Ovo kada vjernik cuje, a i svako normalan se nasmije podere novine i zapali da glupost nebi otisla dalje. Ako je vec evlija kako tvrdis on to postaje Allahovom swt voljom i svi kerameti se desavaju Allahovom swt voljom i od Allaha swt su, a ne od nekakvih stvorenja sa tamo nekih planeta. Drugo evlija, kada moli, kada trazi, moli, trazi samo i iskljucivo SAMO od Allaha dz.s. i to dovom, dovi Allahu dz.s. da padne kisa, da se rijesi belaja itd Evlija se obraca Allahu dz.s. ,a ne kornjacama. Hidr as je dobivao objavu od Allaha swt, a ne od kornjaca. Nemozes ovog prevaranta nazvati evlijom ni pod razno, nikako, uvreda za ostale evlije koji su iskreni i posteni ljudi. A jos veca nebuloza je porediti ga sa Poslanikom Hidrom.
2.Onda se vremenom prekonto, pa se reklo da se on pogresno izrazio i da on to zapravo dobiva od Allaha, da je on veliki vjernik i da su za sve krive vehabije...
Ni ovdje nije nista cudno jelde, odjenom poceo covjek spominjat Allaha dz.s., a zasto!? Zato sto je vidio da broj zavedenih opada i onda se u pomoc ukljucuju njegove sluge u ljudskim likovima, dobro poznati ljudi u Sarajevu koji se krecu istim putevima odnosno idu istim putem zablude, kojekakvi politicari, hodze, hafizi itd Svi oni koji se bave istim stvarima kao i sam Turabi a to je dzinnima i na sto se upozorava vec niz godina. Pa sta i ako ga podrzavaju to nije nikakav dokaz da je on nesto posebno nego samo dokaz protiv onih koji ga podrzavaju. A protive mu se oni koji su po Ilmu, iskrenosti, poznatiji od ovih koji ga opdrzavaju.
Abdulvahid

PostPostao/la sindzerveza dana 22/11/2010 07:25

Puno su lazi i potvora i gluposti iznio tako da ne bi tvoj post ni komentarisala.
sindzerveza

PostPostao/la arte.fakt dana 22/11/2010 08:37

sindzerveza je napisao/la:Puno su lazi i potvora i gluposti iznio tako da ne bi tvoj post ni komentarisala.

dosao covjek u sarajevo u dzamiju i pitao ljude okolo da bih zelio da upozna evliju , i ljudi mu pokazase na jednog dedu , kazu ako on nije evlija mi ne znamo ko je . pita ih covjeka kako cu znati da je to on , kazu mu ljudi samo mu opali samar i cekaj na reakciju i odma ces znati dali je evlija ili ne . covjek ode i opali iz cista mira samar dedi , a dedina jedina rekacija je bila sine dragi jeli te plaho zabolila ruka . i ovo je jedna od odlika evlija , e sad ti ziva bila uporedi malo koga ti smatras elvijama i uporedi njihovo ponasanje ...
arte.fakt

Sljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.