Montažne kuće u BiH

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Montažne kuće u BiH

PostPostao/la SoulSeeker dana 11/03/2010 11:17

Možete li mi reći šta mislite o ovome...

http://www.intal-milici.com/montazne-kuce-o-nama.html

...i na što liče montažne kuće, kakvog su kvaliteta i kakva su Vaša iskustva sa njima?

Mislio sam ovo koristiti kao vikendicu, nekada bih ostao na mjestu gradnje i više od dva mjeseca sa porodicom uglavnom preko zime (dijete, žena, i ja).

Hvala.
SoulSeeker

Re: Montažne kuće u BiH

PostPostao/la Richard Peti dana 11/03/2010 11:23

,
Zadnja izmjena: Richard Peti; 15/11/2013 11:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
Richard Peti

PostPostao/la kv99 dana 11/03/2010 11:30

SoulSeeker je napisao/la:Možete li mi reći šta mislite o ovome...

...i na što liče montažne kuće, kakvog su kvaliteta i kakva su Vaša iskustva sa njima?

Mislio sam ovo koristiti kao vikendicu, nekada bih ostao na mjestu gradnje i više od dva mjeseca sa porodicom uglavnom preko zime (dijete, žena, i ja).

Hvala.

Vidim u potpisu da si iz Zenice pa ako te zanimaju montazne kuce zasto ne skoknes do Donjeg Vakufa i tamo popricas sa njima i vidis na licu mjesta kako i sta se radi. To je najbolji nacin da se osiguras i dobijes odgovor na sva eventualna pitanja. Rade po Bosni i Hercegovini a i po inostranstvu pa imaju dosta iskustva :

http://www.promo.ba/
kv99

PostPostao/la SoulSeeker dana 11/03/2010 11:33

kv99 je napisao/la:Vidim u potpisu da si iz Zenice pa ako te zanimaju montazne kuce zasto ne skoknes do Donjeg Vakufa i tamo popricas sa njima i vidis na licu mjesta kako i sta se radi. To je najbolji nacin da se osiguras i dobijes odgovor na sva eventualna pitanja.

Velika hvala kv99. Svakako da ću ih posjetiti.
SoulSeeker

PostPostao/la nova_korisnica dana 11/03/2010 11:38

SoulSeeker je napisao/la:
kv99 je napisao/la:Vidim u potpisu da si iz Zenice pa ako te zanimaju montazne kuce zasto ne skoknes do Donjeg Vakufa i tamo popricas sa njima i vidis na licu mjesta kako i sta se radi. To je najbolji nacin da se osiguras i dobijes odgovor na sva eventualna pitanja.

ja sam bila u jednoj od njihovih kuca na vlasicu....nisam ni skontala da je montazna :) kuca je super izgledala...mozes se sa njima dogovarati sta zelis, koje materijale itd..bas customised..stim u skladu ide i cijena...
u svakom slucaju, nemoj njih zaobici, ako trazis montaznu kucu
sretnooo!
nova_korisnica

PostPostao/la kv99 dana 11/03/2010 11:57

SoulSeeker je napisao/la:

Drago mi je da sam barem malo uspio da pomognem :) Slobodno otidzi jer ma koliko se dogovarao preko telefona ili neta uvijek je drugacije kad na licu mjesta mozes da vidis to sto zelis a i ljude sa kojima sklapas posao. Znam iz licnog iskustva koliko znaci kad se susretnes licem u lice i koliko moze da ustedi i vremena a i zivaca ( o parama da i ne pricamo). Kad smo vec kod para ne znam tu cijene ali nemoj samo to uzimati u obzir kad budes birao. Znas kako se kaze : "koliko para toliko muzike" a kuca nije nesto sto se brzo i lahko mjenja . Obicno i kad je najskuplje a i najjeftinije govori nesto, razlika u cijeni govori da ima razlike i u necemu drugom: materijal /kvalitet/brzina izvodzenja/ sigurnost/ udobnost pa ti sve to izvagaj i odaberi sta ti najvise odgovara.

I nemoj zaboraviti da nam javis kako je proslo ...ili da pozoves raju sa foruma na rostilj pred aBd novom vikendicom :sax:
kv99

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 11/03/2010 12:37

SoulSeeker je napisao/la:Možete li mi reći šta mislite o ovome...

Hvala.

I ja sam jedno vrijeme bila zainteresirana za montazne kuce, jer su mnogo jeftinije od stanova i ovih zidanih kuca, a vrlo brzo se postave. Osim toga mnogo su zdravije i toplije od ovih zidanih.

Sto se tice izgleda, sam izgled nekom laiku moze tesko predociti da se radi o montaznoj kuci, no nekom ko se bavi gradjevinom to je na prvi pogled ocito.

Nedostatak ovih kuca je sto ne traju cio zivot, tj. sto je njihov zivotni vijek mnogo manji od ovih sto se grade od cigli. Samim tim i njihova cijena godinama je manja. Bosanac je navikao da gradi kuce sinovima i kcerkama u nasljedstvo sto je u nasoj tradiciji, medjutim ja sam misljenja da se trebamo i u tome ugledat na Zapad...Sto se mene tice, poslije mene i Sunce moze prestat da sija. Dakle, montazne kuce mogu trajat za mog zivota a kasnije....ne zanima me...

Moja topla preporuka ti je da se raspitas i u susjednoj drzavi Srbiji za cijenu kvadrata ovih kuca (mislim da je mnogo jeftinije). Ima jedna poznata privatna firma koja se godinama bavi gradnjom montaznih kuca, a mislim da suradjuju i sa nekom firmom iz Republike Srpske....Nadji na googlu i ja sam tako (posto je ovdje zabranjeno postirat linkove).

P.S. Jedino ako se opet zarati moli Boga da ti kucu ne pogodi zapaljiva granata :D
kriticarka_nikova

PostPostao/la vaca dana 11/03/2010 14:49

prošle zime sam provela 10tak dana u jednoj montažnoj kući, koju ljudi koriste kao kuću, ne vikendicu. savršena! enterijer, exterijer...bajka!

ja, istina laik po tom pitanju nisam primjetila da nije zidana. kuća - kuća

u pitanju je životni prostor od jedno 90-100m2 koji su platili čini mi se oko 12.000E prije koju godinu (može biti da sam lupila, ako jesam pardoniram ali mislim da je ta cifra), radila firma iz srbije.

ne znam jesi li vidio i one gotove drvene kućice - kolibe. ne znam koliko su one baš za te namjene, tj duži boravak sa djetetom zimi, ali su baš lijepe :)
vaca

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 11/03/2010 15:06

vaca je napisao/la:prošle zime sam provela 10tak dana u jednoj montažnoj kući, koju ljudi koriste kao kuću, ne vikendicu. savršena! enterijer, exterijer...bajka!

ja, istina laik po tom pitanju nisam primjetila da nije zidana. kuća - kuća

u pitanju je životni prostor od jedno 90-100m2 koji su platili čini mi se oko 12.000E prije koju godinu (može biti da sam lupila, ako jesam pardoniram ali mislim da je ta cifra), radila firma iz srbije.

ne znam jesi li vidio i one gotove drvene kućice - kolibe. ne znam koliko su one baš za te namjene, tj duži boravak sa djetetom zimi, ali su baš lijepe :)

Ovako. Cijena ovih kuca se krece po kvadratu (dakle kao i kod ovih "normalnih" kuca i stanova :D), a prije 2.g. iznosila je od 300 do 700 eura po kvadratu. Ovisi od vlasnikovih zelja. Dakle ako vlasnik ima vece zelje cijena kvadrata je veca, a ako ima manje i cijena kvadrata je manja. Ne bih rekla da je kuca od 90-100 m2 bila 12 000 evra jer to je bas prejeftino.

A ta firma iz Srbije cini mi se da suradjuje sa nekom firmom iz Skandinavskih zemalja i veoma su obuceni.

Sto se tice firma iz Bosne i Hercegovine, mislim da su extremno skupe (o onim iz Hrvatske ne smijem niti pomisliti), a "Krivaja" Zavidovici su i zastarjeli kako modeli tako i tehnika gradnje.

Na netu sam gledala ove iz Donjeg Vakufa i nisu losi, cak sta vise, kuce imaju vrlo moderan dizajn, samo nema cijena, pa mi je sumnjivo da su i ekstremno skupi.
¸
kriticarka_nikova

PostPostao/la vaca dana 11/03/2010 15:40

moguće. baš ću da provjerim :wink:
vaca

PostPostao/la holowey dana 11/03/2010 15:43

ove montazne kuce bas fino izgledaju, privlacno i cjenovno veoma prihvatljivo... ali ono sto mene interesuje, a sto nisam uspio da skontam iz crteza presjeka pregradnih i vanjskih zidova koje postavljaju na svojim web stranicama proizvodjaci montaznih kuca je sljedece: nosivost zidova. Da li ovi zidovi mogu da izdrze visece kuhinjske elemente koji su "nafilovani" gomilom keramickih tanjira, zdjela i slicno? da li mogu da izdrze tezinu plazme od 50"?

da li su neki od unutrasnjih zidova nosivi ili se cijela krovna konstrukcija oslanja iskljuvico na vanjske zidove? ovo pitam zbog eventualne mogucnosti izmjene unutrasnjeg rasporeda prostorija nakon nekog vremena, recimo desetak godina...

ako je neko vec kupio ovakvu kucu, bile bi korisne informacije iz prve ruke...
holowey

PostPostao/la SoulSeeker dana 11/03/2010 15:51

Hvala Vam svima na javljanju, da ne odgovaram svakom ponaosob. :)

Ja se uopšte ne razumijem u kuće, jer su po meni kuće onoooo... četiri zida debela i unutra kamin... U vezi montažnih kuća imao sam jako puno predrasuda tipa "odnijet će je vjetar", "gađat će se djeca kamenjem pa će je probit`", "žena će zakucat sliku i razvalit zid" i tako u tom stilu, i sada mi je jako drago što sam postavio temu jer mi ove cijene od 25.000 KM s obzirom na Vaša pozitivna iskustva ne izgledaju puno za ono što imam namjeru napraviti.

Sve u svemu, Donji Vakuf mi nije daleko i sigurno idem tamo, a prerovit ću malo i net u vezi firmi iz Srbije, samo opet mi nije jasno jedno... Postoji li "carina na uvezenu montažnu kuću" i kako izgleda scena u kojoj me carinik pita šta mi je u kamionu, a ja mu kažem "ništa posebno, unutra je kuća od 90 kvadrata".

Stvarno se ne razumijem u ovaj dio... Jel`montažnu kuću sastavljaju radnici zaposleni u toj firmi, ili je dovlačim i sastavljam ja? Ako je ja budem sastavljao, svega će tu biti... :)

Neko je napisao da je zimovao u montažnoj kućici na Vlašiću. Gore je imam namjeru postaviti u vidu vikendice. :)
SoulSeeker

PostPostao/la nova_korisnica dana 11/03/2010 18:06

SoulSeeker je napisao/la:Hvala Vam svima na javljanju, da ne odgovaram svakom ponaosob. :)

Ja se uopšte ne razumijem u kuće, jer su po meni kuće onoooo... četiri zida debela i unutra kamin... U vezi montažnih kuća imao sam jako puno predrasuda tipa "odnijet će je vjetar", "gađat će se djeca kamenjem pa će je probit`", "žena će zakucat sliku i razvalit zid" i tako u tom stilu, i sada mi je jako drago što sam postavio temu jer mi ove cijene od 25.000 KM s obzirom na Vaša pozitivna iskustva ne izgledaju puno za ono što imam namjeru napraviti.

Sve u svemu, Donji Vakuf mi nije daleko i sigurno idem tamo, a prerovit ću malo i net u vezi firmi iz Srbije, samo opet mi nije jasno jedno... Postoji li "carina na uvezenu montažnu kuću" i kako izgleda scena u kojoj me carinik pita šta mi je u kamionu, a ja mu kažem "ništa posebno, unutra je kuća od 90 kvadrata".

Stvarno se ne razumijem u ovaj dio... Jel`montažnu kuću sastavljaju radnici zaposleni u toj firmi, ili je dovlačim i sastavljam ja? Ako je ja budem sastavljao, svega će tu biti... :)

Neko je napisao da je zimovao u montažnoj kućici na Vlašiću. Gore je imam namjeru postaviti u vidu vikendice. :)

soulseeker,
nazovi promo pa vidi snjima gdje se mozete naci (mozda imaju office u zenici)... imaju vise primjereka svojih kuca na vlasicu...ima li sta na referencama na njihovoj stranici??
montaznu kucu ti sastavlja firma :D nije bas kao ona djecija kucica pa da mozes sam sastaviti...ima tu sigurno nekih zezancija oko instalacija i slicno...meni su super one brvnare :)
pozz
nova_korisnica

PostPostao/la nexo dana 11/03/2010 18:16

...
Zadnja izmjena: nexo; 04/08/2010 18:20; ukupno mijenjano 1 put/a.
nexo

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 12/03/2010 00:56

Ovako na nasim prostorima postoje dvije vrste tipa montažnih kuca: Kanadski i Svedski tip kuce. Eh, sad koja je razlika izmedju ova dva tipa kuca ni sama ne znam, al’ jedno znam :”Princip je isti, sve su ostalo nijanse”.

Pri odabiru tipova kuce treba obratiti paznju na kvalitet kuce tj. koji se gradjevinski materijali koriste u izgradnju iste i kakva je izolacija kuce. Pri tome treba imat u vidu da zvučna izolacija nije dobra ni u zidanim zgradama, jer ja zivim u stambenoj zgradi i cujem komsiju kako hrce na spratu iznad mog stana a zgrada je stara nekih 40 godina.
Kucu postavlja gradjevinska firma sa kojom se sklopi ugovor a ne sam naručilac, jer to nije ni malo lak posao, nisu to lego kockice pa da se moze tek tako postavljati.Vlasnik samo uzme ključeve u ruke i to je to. I naravno plati :D.

Ta kuca se gradi na taj nacin tako sto se prvo postave temelji kuce (dakle kao i kod “normalne” kuce) na koju se nanose montažni dijelovi. Spoljni zidovi su sastavljeni od unutra prema spolja:gipsana ploca (nekoliko mm otprilike bude oko 10mm),izolacija staklenom vunom(nekoliko cm od 10-15),sperploca (nekoliko mm),fasada (izbor vlasnika a fasada moze da bude plastična, metalna,malter ili fasadna cigla).

Eh sad, sto se tice carine i prijevoza kuce ni to ne radis sam, vec firma sa kojom sklopis ugovor. Kao sto postoje firme iz Hrvatske koje suradjuju sa firmama iz BiH-a (mislim da ova preporučena firma iz Donjeg Vakufa suradjuje sa firmom iz Hrvatske), tako postoje i firme iz Srbije koje suradjuju sa nekim firmama u BiH-a samo sto se moras raspitati, a moja topla preporuka je da njih licno nazoves i pitas to.(Nadji na internetu stranice: Montazne kuce Srbije).

Ove kuce su veoma “udubne” za zivot, jeftine su, tople su, no jedini problem je sto nisu toliko popularne u Bosni, jer Bosanac je navikao da gradi kucu od betona koja ce vijekovima trajat iza njega. Sto se tice vjetrova koji pusu Bosnom takvi sigurno nece odnijet montažnu kucu, no jedino u slucaju nuklearnih ratova moja prognoza je ,glede takvih kuca,vrlo vrlo pesimistična:D, ali to isto vazi i za moju zgradu u kojoj zivim :D. Dakle mozes slobodno objesit i kuhinjske elemente o zidove, bez ikakve bojazni da ce je to srusiti. Pa skoro citava Skandinavija zivi u takvim kucama, zar mislis da niko od njih nema kuhinjske elemente na zidovima montažnih kuca? Naravno da imaju…J

Takodjer je svaka vrsta nadogradnje ove kuce moguća, bilo da se radi o betonskoj nadogradnji ili nekoj drugoj.

Sto se tice “Krivaje” Zavidovica i njihovih montažnih kuca, po meni licno (a vec sam se gore izjasnila) te kuce koje oni nude u svojim katalozima su zastarjeli tipovi (no to je moje licno misljenje a sad svako zna svoje), kao i sam tip gradnje iste, a to sto su oni otvoreni po pitanju tzv. custom proizvodnje, nije nista novo, jer sve gradjevinske firme na svijetu su otvorene za to.

Medjutim, najbolje ti je da ti sve sam provjeris, pozoves sve firme, vidis sta nude, sta ti trazis od njih, koje su tvoje zelje, očekivanja i sl. i onda doneses konacan sud, odnosno izaberes firmu i to je to.

Boravila sam i ja u takvim kucama no uvijek je to bio kratak period (nisam nikad zivjela u njima), no, ljudi koji zive u takvim kucama veoma su zadovoljni.

Na kraju imam i ja pitanje: moze li se dici stambeni kredit u bankama za izgradnju ovakve kuce? To bi jel’ trebao da bude nenamjenski kredit?
kriticarka_nikova

PostPostao/la nexo dana 12/03/2010 12:04

...
Zadnja izmjena: nexo; 04/08/2010 18:19; ukupno mijenjano 1 put/a.
nexo

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 12/03/2010 12:43

nexo je napisao/la:Ne znam na cemu baziras trvdnju da Krivaja proizvodi kuce po zastarjelom sistemu. Mozda ti se ne dopada njihov dizajn i tu se mogu sloziti, ali sto se tice tehnologije i materijala koje ugradjuju, Krivaja i Marles prednjace medu proizvodjacima sa prostora bivse Yu. Ne treba biti posebno tehnicki obrazovan da se usporedbom tehnickih podataka sa web prezentacija Proma i Krivaje zakljuci ko se koristi boljim materijalima i tehnologijom. Hocu reci da bi i ti mogla donijeti ispravan zakljucak kada bi odvojila 10 min. i posjetila pomenute stranice.

Prijatelju, svako ima svoje misljenje. Nisam nikog podcjenjivala kad sam ga gore iznosila. Ono ostaje isto ma koliko ti krivo bilo.
A tehnicki sam VEOMA obrazovana. Zato i pisem na ovoj temi "romane".
kriticarka_nikova

PostPostao/la SoulSeeker dana 13/03/2010 12:12

kriticarka_nikova je napisao/la:Nisam nikog podcjenjivala kad sam ga gore iznosila. Ono ostaje isto ma koliko ti krivo bilo.
A tehnicki sam VEOMA obrazovana. Zato i pisem na ovoj temi "romane".

Ma pišite oboje, iskustva i stavovi su svakako različiti od osobe do osobe i ne moramo se uopšte slagati u vezi bilo čega, ali je u svakom slučaju bolje pročitati pedeset stranica teksta i obići ako treba i čitavu ex. Jugu nego uložiti 50.ooo KM u ... Ništa.

Jesam li u pravu? :)
SoulSeeker

PostPostao/la IHAVEDREAM dana 13/03/2010 12:37

Jedna prijateljska sugestija.......
(za sve one koji su zainteresovani za kupovinu montaznih kuca u Istocnoj Evropi)
Provjeriti gradjevinski materijal od kojeg su kuce izgraddjene.....tj,procenat formaldehida u plocama koje se koriste za pregradne zidove!
IHAVEDREAM

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 13/03/2010 20:30

Pa glavni izvor formaldehida u zatvorenim prostorijama su dim od cigareta i sintetickih materijala. Formaldehida ima i u otvorenim prostorima ( ne samo u kuci,) samo naravno u manjim količinama. Ima ga i u omeksivacu za ves, bez obzira dal’ na njemu pise “Made in China” ili “Made in Serbia”.

Prema tome…kako god okrenes neizbježan je…
kriticarka_nikova

PostPostao/la nexo dana 13/03/2010 22:13

...
Zadnja izmjena: nexo; 04/08/2010 18:16; ukupno mijenjano 1 put/a.
nexo

PostPostao/la SoulSeeker dana 13/03/2010 23:42

nexo je napisao/la:Drugar, svo moje iskustvo se svodi na cinjenici da sam dvije godine istrazivao i nastojao naci proizvodjaca sa dobrim referencama. Mnogo toga se moze naci na internetu. Po svim ocjenama, Marles i Krivaja Montazne Kuce su najbolji i najpouzdaniji, stim sto je Marles mnogo skuplji, ali opravdano ako uzmemo u obzir njihovu poziciju. Moj tata je penzionisani Ing. gradjevine i profesionalno nije otvoren za taj tip gradnje. Medjutim, na moje insistiranje je popustio i poceo realnije gledati na ovu vrstu gradnje. Licno, nisam kontaktirao Marles, ali sam kontaktirao mnoge druge proizvodjace u ex-Yu i konacno uz ocevu sugestiju mogu tvrditi da je krivaja najkvalitetnija i najprofesionalnija. Ne treba zaboraviti da su Sipad i Krivaja u ex-Yu bili najveci drvopreradjivacki giganti i izvozili svoje proizvode sirom svijeta.

Sto se tice formaldehida, vec sam se raspitao i Krivaja koristi OSB ploce, klase III. Pored toga te ploce su prije gradnje izlozene isparavanju, a konacno su i zadihtovane gipsanim plocama itd. Veca prijetnja dolazi od namjestaja i sintetickih stvari kojima se koristimo u kuci.

Meni su sva iskustva jako dobro došla jer se u kuće razumijem koliko i pijan u plot. :)

Za par dana dobijam godišnji (woooooow), punim rezervoar i "polijećem" u raznim pravcima. Impresioniran sam ovim što ste napisali jer sam prije mislio da su montažne kuće papirne tvorevine koje odnese i najmanji povjetarac. :)

Hvala još jednom svima na odgovorima.
SoulSeeker

PostPostao/la semmy dana 14/03/2010 00:02

mislim da sam se vec izjasnila u vezi montaznih kuca al evo jos jednom..mi smo prvobitno planirali montaznu ali one i nisu bas tako povoljne kako ih predstavljaju...ona gola kosta kao sto stoji u cjenovniku + temelji+ instalacije ( voda, struja, kanalizacija...)+ stolatija+fasada...za taj novac smo se ipak odlucili za cvrstu gradju...

moj ti je savjet, pogotovo sad kad su pale cijene materijala ( za razliku od perioda kad smo mi gradili 2008god) dobro se sracunaj za obje opcije..

mi smo za cca 100.000 km napravili kucu na sprat od 105m2,( nismo maltali zidove nego je kod nas suha gradnja - rigips, i prezadovoljni smo ) zvucna izolacija, termo izolacija, sa kompletnim namjestajem, grijanje, fasada, etc...

slika
slika

kriticarka_nikova je napisao/la:
Na kraju imam i ja pitanje: moze li se dici stambeni kredit u bankama za izgradnju ovakve kuce? To bi jel’ trebao da bude nenamjenski kredit?

naravno da mozes, ali je namjenski, stambeni i vecina banaka ce 50% kredita automatski pri odobrenju uplatiti firmi u kojoj kupujes kucu po profakturi
semmy

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 14/03/2010 01:51

nexo je napisao/la:Sto se tice formaldehida, vec sam se raspitao i Krivaja koristi OSB ploce, klase III. Pored toga te ploce su prije gradnje izlozene isparavanju, a konacno su i zadihtovane gipsanim plocama itd. Veca prijetnja dolazi od namjestaja i sintetickih stvari kojima se koristimo u kuci.

Da, ali ako se te ploce dobro ne ispare onda moze doci do pucanja gipsanih ploca. I pored toga sto su zadihtovane gipsanim plocama tu nije kraj formaldehidima. Oni svoju brzinu emitiranja dostižu kad je u kuci toplo ili vlazno. No, mozemo otvoriti posebnu temu o zračenju pa pricat do sutra na njoj.

Meni je jako drago ako je “Krivaja”Zavidovici konačno evoluirala u gradjevinarstvu, tako i treba, jer prizemna zgrada koju su napravili prije 20-ak godina u mom gradu osim ljudi koji u njoj zive ima i bataljone zohara.

Montazne kuce kako imaju svojih prednosti tako imaju i mana.

No, vremena su takva kakva jesu i ja bih licno prije pristala da napravim montažnu kucu veličine 80 kvadrata nego kupila neku tijesnu garsonijeru staru 50 godina.

U svakom slucaju pokretacu teme zelim da ostvari svoje ciljeve ma koju firmu odabrao. Samo kad se budes dogovarao sa firmom koju odaberes, predstavi im se da si dipl. ing. gradjevinarstva i kucica ce ti bit tip-top. Nema zajebancije sa inzinjerima!

P.S.semmy hvala na informacijama za kredit.
kriticarka_nikova

PostPostao/la brinetta dana 14/03/2010 02:00

Intal Milici!
Najpovoljnije i dogovorices se bez problema. Glede kvaliteta Krivaja nista nije bolja a ni Promo i znatno su skuplji
brinetta

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.