Mladi bracni par - kako u Australiju?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Mladi bracni par - kako u Australiju?

PostPostao/la lord-executioner dana 30/03/2009 22:51

Kratko pitanje za dijasporce i dijasporke ( nadam se, sa ne bas kratkim odgovorima ), narocito one koji su se ne tako davno izvukli iz BiH:

Kako mladi bracni par ( rane dvadesete :D ), fakultetski obrazovan ( pravo ), sa odlicnim poznavanjem engleskog jezika, i kratkim radnim iskustvom ( cca godina i nesto sitno ) moze otici u Australiju, trajno? Zanima me, ako je neko u posljednje vrijeme bljuvao krv da dobije skilled migrant vizu, ili barem sponsored migrant, kako tece cjelokupan proces priznavanja profesije, koji se silni dokumenti moraju skupiti, kako i gdje se sve to prosljedjuje, koliki se troskovi mogu ocekivati, i da li, po dolasku u Australiju, postoji ikakva vrsta privremenog smjestaja i/ili pomoci za prvo vrijeme, do nalazenja posla? Ovo su samo neka od pitanja, zapravo me zanima sve sto nekome nije mrsko podijeliti na ovoj temi. Zahvaljujem svima!

p.s. Napomenut cu i da imam rodjake u AU, ali nisu u okviru onog srodstva koje se trazi, nego ( nazalost ) za dlaku dalji.
lord-executioner

Re: Mladi bracni par - kako u Australiju?

PostPostao/la melb26sa dana 31/03/2009 03:32

Znam da sam procitala prije sedmicu/dvije da i Australijanci smanjuju broj imigranata - evo link:

Novozelandjani i dalje primaju 45,000 godisnje - da probate tamo?

http://www.voanews.com/english/2009-03-16-voa30.cfm

Australia Cuts Skilled Immigration, as Recession Looms
By Phil Mercer
Sydney
16 March 2009

In a bid to protect Australian jobs, the number of skilled migrants allowed into the country is being cut. It is the first time in a decade that the intake has been reduced. The decision to cut the number of immigrants comes as pressure mounts on the Australian government after last week's jump in unemployment to 5.2 percent.

Australian Immigration Minister Chris Evans says the skilled migration program, under which foreign workers are recruited to fill gaps in the labor market, will be reduced from 133,500 to 115,000 next year - a reduction of 14 percent.

Bricklayers, plumbers and carpenters are among the occupations affected, as demand for skilled staff falls in Australia's slowing building and construction sectors.

The government has decided to target immigration after the country's jobless figure recently reached a four-year high.

Chris Evans says, with the Australian economy slowing, the number of foreigners allowed into the country must be cut

"Like most other businesses, things have changed dramatically and so the migration program will be adjusted to reflect the realities of the current economic circumstance," Evans explained.

Government officials have said unemployment in Australia is likely to exceed seven percent, later this year. Some economists have far gloomier outlooks, predicting the jobless rate will reach 11 percent, as the country slides towards recession.

Amid such dismal employment prospects, trade unions in Australia are pushing the government in Canberra to make further reductions to the numbers of skilled migrants allowed to settle in the country.

Dave Noonan, the national secretary of the Construction, Forestry, Mining and Energy Union, says Australia must limit the influx of foreign workers.

"Certainly, in relation to construction, there is no good reason for the importation of people on temporary guest visas," he said. "In a declining construction market and a serious downturn caused by the global financial crisis, there is no reason for temporary workers to be brought into the construction industry."

The global downturn has brought about a swift reversal of fortunes for Australia's once-mighty economy, which has enjoyed 17 consecutive years of growth, fueled by high demand from China and elsewhere for its mineral exports.

Neighboring New Zealand, which has been in recession for the past year, the government says it had no plans to reduce its annual intake of 45,000 skilled migrants.
melb26sa

PostPostao/la landlord dana 31/03/2009 08:41

Poz,

evo napisat cu ti koliko se ja sjecam procedure.. Supruga i ja smo uplatili bili za nostrfikaciju diplome ili nesto sl. za nju. To je bio prvi korak. Dakle s obzirom da je ona zavrsila eng jezik, trebalo je da polaze neki test u NL. To je najblize za nasu zemlju. Dakle narucis neku literaturu, koju smo platili cini mi se oko 150 AU$. Oni ti posalju knjizicu koju moras nauciti, to je za prevodioce nesto tipa etike, plus naravno dobijes tekst i prevodis ga sa engl. na bosanski.
Ako ovo polozis posaljes im diplomu sa faksa i rezultate tog testa i oni ti izdaju potvrdu da ej tvoje zanimanje priznato u AU. Dakle ovo je nama bio prvi korak.
Ovaj korak imas za svaku profesiju i za svaku profesiju je druga institucija zaduzena za ove testove.

Nakon ovoga prikupljas neophodne papire i prijavljujes se, mislim da imas online prijavu. Kada se prijavis tu prijavu onda mozes pratiti on-line.
Naravno moras skupiti odredjen broj bodova, koji se dobijaju na obrazovanje, radno iskustvo, godine, znanje jezika i sl.
Takodjer ako ste na faksu imali bosanski jezik, mozete dobiti 5 bodova na to.
Kad smo se mi prijavljivali bilo je potrebno skupiti 120 bodova. Dakle moja supruga posto zna bolje engleski ona je bila nosilac aplikacije. Ja sam kao dodatak nosio neke bodove, ali sam isto tako morao prikupiti papire o zavrsenom faksu, radnom iskustvu i sl.

Ma najbolje ti je da odes na njihov site: immi.gov.au i tamo se izbodujes. Imas online bodovanje. Tamo ti pise i trenutni broj bodova potrebnih za iseljenje. Ako imas rodjake onda te i oni mogu sponzorirati, za ovu opciju nisam sto posto siguran kako ide, ali i to mozes naci na ovom siteu.

Ja sam u medjuvremenu dobio green card, tako da sam na zalost odustao od Australije. (malo mi je zao, ali eto valjda je tako trebalo biti..:))

I jos jedna napomena, ako stvarno imate namjeru da se iselite, onda dobro precesljajte site immi.gov.au. Jer proces iseljenja nije nesto sto odlucis kao ajd odo da vidim kakve su mi sanse. Ja sam o tome citao mjesecima i trazio cake kako najlakse i najbrze mogu to da uradim. Dakle prvo iscitaj ovaj site, pa ako udes imao/la konkretnijih pitanja onda pitaj, a ne ovako opcenito.
I da znas da je proces iseljenja jako skup i da ce ti trebati brdo love. Aus je super jer ti treba oko 2 godine za iseljenje, za razliku od Kanade gdje se sad ceka po tri cetiri godine...
landlord

PostPostao/la lord-executioner dana 31/03/2009 10:10

Ja kao nosilac aplikacije imam, po onom bodovanju, 120 bodova, znaci supruga u tom slucaju mora ispunjavati samo osnovne uslove i ne mora imati isti broj? Vjeruj mi, nije nista ishitreno, mi ne mozemo ni predati aplikaciju prije narednih godinu, godinu i pol dana, tako da trenutno skupljamo informacije gdje stignemo. Najvece pitanje zapravo i jeste pitanje nostrifikacije i validacije trenutnog obrazovnog statusa, buduci da je to nuzan preduvjet za zaposljavanje u struci. Na osnovu cega oni procjenjuju radno iskustvo? Je li obavezna preporuka poslodavca, ili su dovoljni podaci iz radne knjizice? Takodjer, prilikom priznavanja diplome, traze li se neke preporuke fakulteta? Pomogla bi i neka okvirna suma kostanja cjelokupnog procesa. Zatim, kako uopce ide trazenje te vize? Je li trebamo ici u ambasadu ili konzulat, kako dostavljamo dokumente, na kojim dokumentima inzistiraju, ostavljaju li dovoljno vremena da se sve skupi i prevede... Eto konkretnijih pitanja :)
lord-executioner

PostPostao/la landlord dana 31/03/2009 10:26

Opet nisi uradio domaci zadatak..:)
Sve to imas na onoj stranici sto sam ti napisao. Bolje je za tebe da je procesljas i predjes sve na toj stranici..
Pored ovih stvari koje te zanimaju naci ces i jos dodatnih koje ti sada ne padaju na pamet. Kao sto sam ti napsiao za svako zanimanje imas neku ustanovu koja se bavi tim procesom. I to mozes naci na onoj stranici.

Da, info iz radne knjizice ti zavrsava posao. Sreca pa imas radnu knjizicu, jer znam dosta ljudi koji su imali problema jer su radili na crno. Pa je njima poslodavac pisao preporuke.
Sa faksa ce ti trebati diploma.
A jesi siguran da na IELTSu mozes dobiti sve 7 i preko 7? Jesi radio IELTS?

Kao sto sam ti rekao mislim da mozes sve to online uraditi. Dakle sa scanniranjem dokumenata. Ali ovo provjeri ovo pisem po sjecanju. Dakle na site i citanje..:) poslije toga pricamo o konkretnijim stvarima..:)

poz i srecno vam bilo
landlord

PostPostao/la lord-executioner dana 31/03/2009 10:40

landlord je napisao/la:Opet nisi uradio domaci zadatak..:)
Sve to imas na onoj stranici sto sam ti napisao. Bolje je za tebe da je procesljas i predjes sve na toj stranici..
Pored ovih stvari koje te zanimaju naci ces i jos dodatnih koje ti sada ne padaju na pamet. Kao sto sam ti napsiao za svako zanimanje imas neku ustanovu koja se bavi tim procesom. I to mozes naci na onoj stranici.

Da, info iz radne knjizice ti zavrsava posao. Sreca pa imas radnu knjizicu, jer znam dosta ljudi koji su imali problema jer su radili na crno. Pa je njima poslodavac pisao preporuke.
Sa faksa ce ti trebati diploma.
A jesi siguran da na IELTSu mozes dobiti sve 7 i preko 7? Jesi radio IELTS?

Kao sto sam ti rekao mislim da mozes sve to online uraditi. Dakle sa scanniranjem dokumenata. Ali ovo provjeri ovo pisem po sjecanju. Dakle na site i citanje..:) poslije toga pricamo o konkretnijim stvarima..:)

poz i srecno vam bilo

Citam i cesljam, don't worry :) Siguran sam da sa IELTS-om nece biti problema. Reci mi, je li ove podatke o povijesti veze, iskrenosti i trajnosti veze, traze za bracne parove, ili je ovo iskljucivo za vanbracne zajednice?
lord-executioner

PostPostao/la landlord dana 31/03/2009 11:05

Za dokazivanje veze, to sluzi samo za nevjencane..

Za svaki slucaj ne bi bilo lose da otvorite zajednicki racun u banci. Dakle jedno ima racun a drugo je opunomocenik za taj racun.
landlord

PostPostao/la Smartex dana 31/03/2009 14:11

Ma sto uopste ides? Nema nigdje zivota ko u Bosni! to ces shvatiti kad tad, ako ikada odes. Inostranstvo je najljepse dok o njemu mastas iz Bosne, u stvarnosti je to druga prica. A ita Australija je bas daleko, u Bosnu ces moci ici svka 3ili 4 godine... Ali mozda ovo sto pisemtebi nista ne vrijedi dok i sam ne iskusis...
Smartex

PostPostao/la MELBOURNE_SARAJEVO dana 31/03/2009 14:17

Kao covjek koji je 12 godina godina zivio u Australiji i koji se vratio prije 3 godine kuci Sa reci cu ti samo ovo..Ako si ovde siromasan i ako bas se mucis ono financije itd onda idi ako imas fin posao i ti i suprugu i ako fino zivis onda si budala eto toliko od mene...Mojne mi samo pricati muka ti je od seljaka i drzave i tako dalje i tako dalje..pozz
MELBOURNE_SARAJEVO

PostPostao/la landlord dana 31/03/2009 14:35

Ljudi covjek je pitao kako moze otici.. nema svrhe davati mu ovakve savjete..
Nije trazio misljenje.. o tome treba li ici.. vec je pitao za pomoc kako otici..

poz.
landlord

PostPostao/la ladyblue18 dana 31/03/2009 16:49

landlord je napisao/la:Ljudi covjek je pitao kako moze otici.. nema svrhe davati mu ovakve savjete..
Nije trazio misljenje.. o tome treba li ici.. vec je pitao za pomoc kako otici..

poz.

ti k'o da si novi na forumu pa ne znas kako funkcionise :mrgreen:
ladyblue18
Globalni moderator

Lokacija: You don't have to like me, I'm not a facebook status

PostPostao/la MELBOURNE_SARAJEVO dana 31/03/2009 19:35

landlord je napisao/la:Ljudi covjek je pitao kako moze otici.. nema svrhe davati mu ovakve savjete..

poz.

Pa mislim nasao je i mjesto gdje ce pitati kako otici :D Mislim pored google i toliko stranica :D ja sam ovde da zaustavljam ljude da ne odlaze placa me vlada Bih :D :D :D :D
MELBOURNE_SARAJEVO

PostPostao/la lord-executioner dana 31/03/2009 19:51

Dobro, nema potrebe za ismijavanjem, raspitujem se na svakom mogucem mjestu, uostalom mene zanima necije licno iskustvo u proceduri odlaska, a ne generalni opisi kakvi se daju na sluzbenim stranicama. Pregledao sam i forume drugih drzava, ali bi mi najvise koristilo iskustvo nekoga odavdje, iz ocitih razloga. Sto se tice toga treba li ili ne treba otici, ko smatra da treba ostati, taj neka ostane, a ko ne smatra, neka ide, i landlord je dobro rekao,
Nije trazio misljenje.. o tome treba li ici..
:) U svakom slucaju zahvaljujem svima koji daju konstruktivan doprinos.
lord-executioner

PostPostao/la Brisbane dana 01/04/2009 02:21

Ukratko,
slijedi proceduru ako znas engleski, nece ti niko zajebati ako ispunjavas uvjete.
Ne gleda tvoju aplikaciju jedna osoba, nego vise njih...
Opusti se investiraj i ako si siguran da ispunjavas uvjete, sigurno ces dobiti.
Brisbane

PostPostao/la piupiu dana 01/04/2009 02:40

Lord, ako dolazite na 'skilled migration' vizu (pogledaj da li mozete upasti u tu kategoriju), moraces sve sam finansirati i u Australiji neces moci dobiti pomoc od drzave (tipa socijalnog, smjestaja, itd) u prve dvije godine boravka (ili nesto tako). U Australiji moras provesti 4 godine da bi dobio drzavljanstvo (mislim da je to novi zakon, prije je bilo dvije).

Jedan od nacina je da polozis NAATI kurs za prevodioce, on donosi dosta bodova, ili neki prevodilacki kurs u Evropi, to donosi dodatne poene. Imas listu trazenih zanimanja u Australiji (na immigration.gov.au), pa pogledaj sta je sad u folu, to se mijenja svake godine.

Ima neka 456 ili 457 viza, nisam sigurna, za privremeni boravak ako te sponzorise neka kompanija, to je jos jedan nacin -- dobijes posao ovdje, onda te firma sponzorise za ostanak -- a ti moras za njih raditi naredne 3 godine.

Ako te sponzorise familija, to je sad malo komplikovano, jer familija mora staviti neku lovu u 'zalog' da pokazu da te mogu izdrzavati dok ne stanes na svoje noge.

Da dolazis na humanitarnu vizu, onda bi sve to bilo drugacije -- imao bi pravo na sve, kartu, smjestaj, pomoc, i tome slicno.

Slazem se da je Novi Zeland super varijanta -- zemlja je prelijepa, ljudi su divni, klima je slicnija evropskoj, lakse je dobiti vizu, i kad dobijes njihov stalni boravak/drzavljanstvo, u Australiju mozes svakako, jer Novozelandjani u Australiji imaju ista prava kao i ljudi sa stalnom boravisnom vizom.

Eto, nekoliko informacija ...

Sa srecom, i jedna i druga zemlja su prelijepe i lagane za zivot, a da je zivot u Bosni ljepsi, jeste, :D .
piupiu

PostPostao/la Kraljica_Suza dana 01/04/2009 07:07

piupiu je napisao/la:Da dolazis na humanitarnu vizu, onda bi sve to bilo drugacije -- imao bi pravo na sve, kartu, smjestaj, pomoc, i tome slicno.

Kakva je ovo viza? prvi put cujem :?
Kraljica_Suza

PostPostao/la piupiu dana 01/04/2009 09:27

Kraljica_Suza je napisao/la:
piupiu je napisao/la:Da dolazis na humanitarnu vizu, onda bi sve to bilo drugacije -- imao bi pravo na sve, kartu, smjestaj, pomoc, i tome slicno.

Kakva je ovo viza? prvi put cujem :?

Bile su dvije -- jedna za izbjeglice (vecina nase raje je isla na tu vizu 90.ih), i jedna za slucajeva tipa 'ugrozen ti je zivot u mjestu boravka' iz razlicitih razloga (ta je tipa 'azil'). Bila je i viza za ujedinjenje s porodicom, ali taj je proces promijenjen, a i nije bitna u ovom slucaju ...
piupiu

PostPostao/la cartman08 dana 13/04/2009 00:04

lord-executioner je napisao/la:Dobro, nema potrebe za ismijavanjem, raspitujem se na svakom mogucem mjestu, uostalom mene zanima necije licno iskustvo u proceduri odlaska, a ne generalni opisi kakvi se daju na sluzbenim stranicama. Pregledao sam i forume drugih drzava, ali bi mi najvise koristilo iskustvo nekoga odavdje, iz ocitih razloga. Sto se tice toga treba li ili ne treba otici, ko smatra da treba ostati, taj neka ostane, a ko ne smatra, neka ide, i landlord je dobro rekao,
Nije trazio misljenje.. o tome treba li ici..
:) U svakom slucaju zahvaljujem svima koji daju konstruktivan doprinos.

Pozdrav!

Vidim da si dosta neupucen u problematiku oko imigracije za Aus.

U slicnoj smo situaciji, zavrsio fakultet, treba mi staz, mladi bracni par itd. :D
Pokusacu ti malo pomoci jer sam vec u ovoj problematici nekoliko mjeseci.

Prvo, zvanje diplomiranog pravnika kojeg si stekao ovdje u Bosni, je tesko nostrifikovati u Australiji. Vjerovatno znas da se tamo koristi anglosaksonsko pravo, pa samim tim, tesko da ces moci nasi posao u struci.
Druga stvar, ako ti supruga ima odredjeno iskustvo u struci, mogla bi ona biti nosilac aplikacije.
Pitanje: Koje ti ima zanimanje supruga?

Nakon ove dileme, nadjite svoje zanimanje na SOL listi koja se nalazi na sajtu http://www.immi.gov.au
Na toj listi ti ima i institucija koja je zaduzena za verifikaciju diplome, u mom slucaju je Engineers Australia.
Svaka institucija, koja je zaduzena za verifikovanje odredjene diplome, ima svoje uslove za dokumentaciju, tako da se to ne moze globalizovati.

Kao sto ti je Landlord rekao za pocetak ti treba polozen IELTS, pa tek onda uz odgovarajucu dokumentaciju, uz naravno staz, prilazes nadleznoj instituciji u Australiji, za priznavanje tvoje diplome.
Nakon toga podnosis aplikaciju za vizu. Korake ti je vec objasnio Landlord, iako je doslo u zadnje vrijeme do nekih manjih promjena, sustina je ostala ista.

Poslije nove godine, zbog krize, su smanjili broj imigranata i postavili nove prioritete.
Prvi ulaze u proceduru oni koji su nominovani od strane neke Australske drzave (subclass 176), zatim koji su na novoj listi deficitarnih zanimanja (naravno i radne vize), pa tek onda obicni smrtnici sa 175 i 176 (sponzorisani od strane familije) vizama.

Mislim da si pitao za smjestaj po dolasku?
Ako nemas dole familiju, vecina imigranata odsjeda u takozvanim hostelima, koji su dosta povoljniji od hotela.

Da pojasnim bodovanje za Bosanski jezik (u mom slucaju Srpski jezik), koliko sam ja shvatio (ili mozda grijesim), a i vecina drugih forumasa aplikanata na drugim forumima, 5 bodova se dobija ako si studirao fakultet ili neku drugu skolu, na Bosanskom jeziku u svojoj zemlji.

Toliko za sada, ako imas kakvih pitanja, slobodno pitaj?!

Pozdrav!

P.S. Piupiu, sto se tice tih humanitarnih viza, davno su ukinute za ovaj region gdje spadaju Balkanske zemlje(region 5).
cartman08

PostPostao/la zemo_online dana 13/04/2009 00:20

Ne znam dali je iko pomenuo STUDENTSKU VIZU koja je najlaksi i najbrzi put do Australije.
Uvjet je da radis 20 sati sedmicno i nakon 4 godine imas pravo na drzavljanstvo.
zemo_online

PostPostao/la zemo_online dana 13/04/2009 00:27

Ima i bolji nacin od studentske vize,a to je PARTNER iz Australije ili australski drzavljanin.
To je najbrzi i najjeftiniji nacin dolaska i ostanka u AU.
zemo_online

PostPostao/la zemo_online dana 13/04/2009 00:36

Ima jos jedan nacin ali je taj samo za one koji su spremni i da se malo napate,kojima je bas stalo da napuste BIH.
-Ti imas nekoga u AU ko ti spreman da pomogne i to je odlicno.Taj ti posalje papire i ako budes imao srece da dobijes vizu na bosanski pasos onda u AU zatrazis azil,znaci onshore protection.Ne znam kolike su ti sanse da ga i dobijes ali imas pravo na to.
zemo_online

PostPostao/la cartman08 dana 13/04/2009 22:43

test01 je napisao/la:Ima jos jedan nacin ali je taj samo za one koji su spremni i da se malo napate,kojima je bas stalo da napuste BIH.
-Ti imas nekoga u AU ko ti spreman da pomogne i to je odlicno.Taj ti posalje papire i ako budes imao srece da dobijes vizu na bosanski pasos onda u AU zatrazis azil,znaci onshore protection.Ne znam kolike su ti sanse da ga i dobijes ali imas pravo na to.

Pozdrav!

Nisam upoznat sa ovim, vezano za azil, znam za one dvije opcije sto je piupiu pisala, klasicna izbjeglicka (ona vise ne vazi za ovo podrucije) i ona, ako ti je zivot urozen u zemlji ali ona je tesko dokaziva i tesko je dokumentovati. :?

Sto se tice studentske vize, moze se dobiti, ali treba mnooogo para da se pokrije studij. :shock: Ko ima zelju i materijalnu mogucnost za tim, neka pokusa, brza je procedura!

Znam za tu sedmicnu satnicu, poznajem par ljudi koji su otisli na studentsku i rade pola radnog vremena. Moze se pokriti samo za osnovne stvari.

Pozdrav! :thumbup:
cartman08

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.