Ministar sigurnosti Ahmetovic

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Ministar sigurnosti Ahmetovic

PostPostao/la veljaca dana 24/03/2010 10:43

Clanak iz Avaza:

Drži li MUP RS Ahmetovića u šaci?
Naprasno zakočena istraga čiji rezultat teško kompromitira zvaničnike MUP-a RS
Autor: T. LAZOVIĆ
24.03.2010. 07:54

Ahmetović: Šta ministar zna o cijelom slučaju

Ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović još nije javnosti predočio rezultate istrage o podmetanju lažnog spiska terorističkih organizacija u BiH koji je njegovo ministarstvo poslalo u Vijeće sigurnosti UN-a, nanoseći ogromnu štetu kredibilitetu države.

Ahmetović je, nakon što je naš list otkrio aferu koja BiH ponovo nameće hipoteku terorizma, pod pritiskom javnosti pokrenuo istragu o tome ko je podvalio lažni dokument.

Crno na bijelo

No, nakon što je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske saslušalo Ahmetovića u vezi s istragom o seksualnoj zloupotrebi maloljetnice, ministar sigurnosti je ustuknuo.

Najavljeni rezultati istrage Ahmetović nikada nije zvanično objavio niti priznao, iako je od Državnog tužilaštva dobio crno na bijelo stav da je spisak lažan i da su ga izmislili dužnosnici MUP-a RS Vlado Jovanić i Borislav Dujković.

Ahmetović nije otkrio ni to ko je lažni spisak spomenuo u službenom dopisu koji je upućen u Njujork, niti je utvrdio kojim je kanalima odaslan u sjedište Vijeća sigurnosti i Antiteroristički komitet UN-a.

Prema saznanjima našeg lista, potvrdu da se radi o lažnom spisku Ahmetović je dobio i od Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), ali ni to, kao ni zvanični dokument Tužilaštva BiH i Grupe za borbu protiv terorizma pri Vijeću ministara BiH koji teško kompromitira MUP RS, Ahmetović nije imao hrabrosti da objavi. Zašto? Znači li to da Ahmetović nije bez oraha u džepu u cijelom slučaju?

Akcija hapšenja

Nije isključeno, kako navode izvori našeg lista, da MUP RS, odnosno načelnik Jedinice za specijalne istrage MUP-a RS Jovanić, koji je jedan od autora spiska, a koji je vodio akciju hapšenja u Bratuncu i Srebrenici, Ahmetovića drži u šaci i pod ucjenom.

Je li ministar sigurnosti BiH zbog toga iznenada ušutio, okrenuo ploču i obustavio rasvjetljavanje afere sa "spiskom 45"? Na ta pitanja državni ministar sigurnosti, za sada, nema odgovor.

Trebao podnijeti prijave

Ahmetović je morao, nakon što je Tužilaštvo BiH utvrdilo da je neovlašteno iskorišteno zaglavlje Vijeća ministara BiH na lažnom spisku, zatražiti i krivično gonjenje odgovornih za zloupotrebu državnih oznaka.

No, ministar to nije učinio. U jeku afere sa "spiskom 45" i istrage u kojoj je i on saslušan, on odlazi u višednevnu, protokolarnu, posjetu Hrvatskoj!?

Zbog ministra u pitanju i bezvizni režim

Skandal zbog saslušanja državnog ministra sigurnosti u okviru istrage o seksualnoj zloupotrebi maloljetnice već je, kako navode diplomatski izvori, nanio veliku štetu državi. Prema izvorima "Avaza", ta činjenica mogla bi negativno utjecati na stav država EU o ukidanju viznog režima za BiH.

Taj događaj, kao i cijela afera, dobro je uzdrmao povjerenje u sigurnosne institucije BiH koje predvodi Ahmetović. Ako je, kako mediji pišu, Slovačka otkazala gostoprimstvo ministru, teško da će ta ista zemlja, kao i mnoge druge, dok je takva situacija, istovremeno otvoriti vrata bezviznom režimu za BiH.

- Ukidanje viza jeste tehničko pitanje za Evropsku komisiju, ali je za ministre unutrašnjih poslova, koji na koncu donose odluku, to pitanje povjerenja u institucije BiH. Posljednji događaji sigurno su poljuljali to povjerenje - naveo je naš izvor.

------------------------------------------------------------------------

Interesantna teza. Moje misljenje je da Ministar sigurnosti Ahmetovic se MORA izjasniti o "spisku 45" ali i o njegovom ispitivanju u svezi slucaja nedavnog hapsenja u Srebrenici i Bratuncu.
Ja sam u temi o dogadjanjima u svezi slucaja nedavnog hapsenja u Srebrenici i Bratuncu rekao da o pokretanju specijalne jedinice MUP-a RS-a MORA znati i to koordinirati Ministarstvo sigurnosti Drzave Bosne i Hercegovine.
Znam da je ovo i izborna godina i da se vrse raznorazne kombinacije ...

Posto ovdje na :sax: ima jako kompetentnih ljudi molio bih i misljenja njihova .....
veljaca

Re: Ministar sigurnosti Ahmetovic

PostPostao/la udrch dana 24/03/2010 11:48

Ja mislim da čitav slučaj naravno ima svoju pozadinu..
Koju?
To ne znam, ali 100% znam da je ne zna ni Avaz, jer Avz više nije novina, to je stranački bilten..
Ovo je samo još jedna prilika da se udari po političkim protivnicima..
udrch

PostPostao/la ultima_palabra dana 24/03/2010 11:57

Moguće da ima nešto u tome, malo sumnjivo je da se uhapsi 17 ljudi zbog podvođenja jedne maloljetnice, a da ih se 15 sutradan pusti...
Ali ovaj zadnji pasus je izrazito debilan, sad će se EU predomisliti oko viznog režima jer je ministar sigurnosti pod istragom :-)
Jedno je sigurno, rijetki su članci u Avazu koji nisu povezani sa izbornom kampanjom Utemeljitelja...
ultima_palabra

PostPostao/la VjecitiStudent dana 24/03/2010 12:02

Ja Avazu vise ne vjerujem ni kad vremensku prognozu objave
VjecitiStudent

PostPostao/la Alfa_Ze dana 24/03/2010 12:44

udrch je napisao/la:Ja mislim da čitav slučaj naravno ima svoju pozadinu..
Koju?
To ne znam, ali 100% znam da je ne zna ni Avaz, jer Avz više nije novina, to je stranački bilten..
Ovo je samo još jedna prilika da se udari po političkim protivnicima..

Slazem se u potpunosti sa tvojim stavom, ali....... ??? Volio bih da se do najsitinijih detalja ispita umjesanost ili ''umjesanost'' Ahmetovica u aferi sa maloljetnom M.M. iz Srebrenice.
On kao ministar sigurnosti je sigurno MOCAN da to 100% istjera na cistac.Ako NE PODUZME radnje u razotkrivanju nalogodavaca te afere / ''afere'', onda je to znakovit pokazatelj da ipak postoje sigurni argumenti njegove umjesanosti.

U tom slucaju se postavlja pitanje, moze li takva osoba uopste ostati u politici i na funkciji koju obavlja ( iz moralnih i svih drugih razloga ).
Alfa_Ze

PostPostao/la klixober dana 24/03/2010 13:09

Ovaj slucaj je klasicna namjestaljka obavjestajne sluzbe RS(i Srbije).Mislim da je vise razloga zasto je to uradeno.Glavni razlog je da se kompromituje ministar sigurnosti BiH.Ahmetovic je uskoro trebao objaviti informaciju da je obavjestajna sluzba RS falsifikovala popis teroristickih organizacija i samoinicijativno ih poslala u UN.
Drugi,ali takodje bitan razlog,je da se pokaze ko vlada Srebrenicom.Onako hapsenje,sa specijalcima,pred kamerama,Camila Durakovica i drugih bitnih Bosnjaka u tom gradu,je sluzilo upravo toj svrsi...da se pokaze ko je glavni u Srebrenici,te da se bosnjacki rukovodioci komrpomituju pred nadolazece izbore.Par uhapsenih Srba tu sluzi samo paravan da se kaze "nisu samo Bosnjaci uhapseni".
klixober

PostPostao/la and dana 24/03/2010 13:37

ministar sigurnosti mora objaviti detalje o ovom spisku i ako su spiskovi lažni moraju odgovarati oni koji su to uradili i time nanijeli štetu bih,što im je i željja i ciljj.
ministar sigurnosti mora objasniti kako je moguće da se na osnovu priča i neprovjerenih informacija,bez dokaza,hapse i ispituju ljuudi,između ostaliih i ministar sigurnosti.
takve situacije potvrđuju nestručnost,namjeru nekih ljudi da se povratnici i ljudi osjećaju nesigurno,jer kako kome padne na pamet mogu biti hapšeni,privođeni,zatvarani.
šalju svijetu negativnu sliku o bih kao državi.
bez reakcije,odgovora,istrage na ova 2 pitanja ministar sigurnosti doprinosi nesigurnosti,jer se građan bih osjećaju nesigurno i ne mogu vjerovati da se rade ovakve stvari protiv države i da niko ne odgovara!
and

PostPostao/la VjecitiStudent dana 24/03/2010 13:54

:-)
Kako samo lako nasjedate na Avazove 'spinove'
Mucnete li vi malo glavom nakon sto procitate ove avazovstine?
VjecitiStudent

PostPostao/la udrch dana 24/03/2010 13:54

komeba je napisao/la:Ovaj slucaj je klasicna namjestaljka obavjestajne sluzbe RS(i Srbije).Mislim da je vise razloga zasto je to uradeno.Glavni razlog je da se kompromituje ministar sigurnosti BiH.Ahmetovic je uskoro trebao objaviti informaciju da je obavjestajna sluzba RS falsifikovala popis teroristickih organizacija i samoinicijativno ih poslala u UN.
Drugi,ali takodje bitan razlog,je da se pokaze ko vlada Srebrenicom.Onako hapsenje,sa specijalcima,pred kamerama,Camila Durakovica i drugih bitnih Bosnjaka u tom gradu,je sluzilo upravo toj svrsi...da se pokaze ko je glavni u Srebrenici,te da se bosnjacki rukovodioci komrpomituju pred nadolazece izbore.Par uhapsenih Srba tu sluzi samo paravan da se kaze "nisu samo Bosnjaci uhapseni".

Srbi koji su uhapšeni su se zamjerili SNSD-u..
Vidjećeš uskoro smjenu direktora škole i postavljanje kadrovnika SNSD-a..
udrch

PostPostao/la kiky dana 25/03/2010 00:24

ahmetović bi sad trebao da zapali i sipu i mup-rs-a i državno tužilaštvo ...
ali ne zaboravite ...
on je tihićev kadar ...
a tihić računa da če dodik opet dobiti izbore i da če opet zajedno da ogledaju u filđan ...
čak me nebi čudilo da je tihić pristo da odigra neku igru sa dodikom u zamjenu za neke ustupke u rs-u ...
:shock:
kiky

PostPostao/la _BaD_BoY dana 25/03/2010 00:42

VjecitiStudent je napisao/la::-)
Kako samo lako nasjedate na Avazove 'spinove'
Mucnete li vi malo glavom nakon sto procitate ove avazovstine?

..naravno da ces citati avaz,oslobodjene,dane,i ostala sredstva informisanja i neznam zasto se pravis toliko pametan..nakon sto procitas svaki clanak u novinama mozes donijeti svoj sud o tome i izvagati koliko je tacno a koliko ne.. odbacivat nesto samo zato sto je avaz napisao je totalno neozbiljno..i mozda se ovo ispostavi bar djelimicno tacno sto je navedeno u clanku..
_BaD_BoY

PostPostao/la veljaca dana 25/03/2010 11:03

Evo nesto svjeze :

SARAJEVO - Na UN-ovoj crnoj listi, ažuriranoj 11. marta, nema novih organizacija iz BiH koje se dovode u vezu s terorizmom. Već je utvrđeno da je famozni Spisak 45 falsifikat čiji su autori pripadnici MUP-a RS-a. Ostalo je još da se pravna država pokaže i dokaže kažnjavanjem autora spiska, prema kojem je svaki treći Bosanac i Hercegovac terorista.

U sjedištu UN-a ne znaju ništa o Spisku 45, kao ni u bh. institucijama zaduženim za ovo pitanje. Očito, samo dva falsifikatora iz MUP-a RS-a - Vlado Jovanić i Borislav Dujković znaju ko je ovdje sigurnosna prijetnja. Osim krivičnog djela krivotvorenja, pometnje u državi i diskreditacije onih koji su se našli na njemu, spisak nema nikakav ozbiljniji značaj.

Sadik Ahmetović, ministar sigurnosti BiH, smatra kako se 45 terorističkih organizacija ne može nabrojati niti u Afganistanu, Pakistanu, Iraku... On tvrdi da su institucije države odlučne boriti se protiv svih oblika prijetnji terorizmom tamo gdje postoje valjani dokazi, ali da je sve ostalo politikanstvo. Apsolutno mislim da ovdje postoji politička pozadina, bez toga se ništa ovo ne bi desilo, kaže Ahmetović. Zakoni o policiji u BiH bi trebali davati apsolutnu samostalnost policijama u BiH.

Iako do kraja istrage ne želi komentirati ko mu kuha u političko-policijskoj kuhinji RS-a, ministar odbija navode da ga policija RS-a drži u šaci. Tvrdim da me MUP RS-a ne drži u šaci, niti me u budućnosti može držati u šaci. Ja imam puno razloga zašto ovo kažem, a ukoliko bude bilo potrebe u narednom periodu, kaže on, ove stvari ću i podebljati.

Federalna TV podsjeća da se u ovoj zemlji ništa slučajno ne dešava - ministar Ahmetović saslušan je u vezi sa slučajem zlostavljanja maloljetnice upravo na dan kada je trebao saopćiti detalje istrage u vezi s nastankom Spiska 45.

(FTV)

Vidjecemo kako ce se sve ovo odvijati .....
veljaca

PostPostao/la kiky dana 25/03/2010 11:39

ko što rekoh ...
da je kakav sad bi trebao da zapali i sipa-u i mup-rs-a i državno tužilaštvo, a bogami i osa-u i ohr ...
:D
kiky

PostPostao/la Hypo-Alpe-Adria dana 25/03/2010 12:06

kiky je napisao/la:ko što rekoh ...
da je kakav sad bi trebao da zapali i sipa-u i mup-rs-a i državno tužilaštvo, a bogami i osa-u i ohr ...

Okoje mu. On nije destruktivan tip, već upravo suprotno.
Bolje mu je dijeliti stipendije nadarenim učenicama koje mnogo obećavaju. :)
Hypo-Alpe-Adria

PostPostao/la kiky dana 25/03/2010 12:10

kiky

PostPostao/la independer dana 25/03/2010 13:53

:x
Sad se tek vidi zasto je Tarik Sadovic smjenjen. Doveli su ovog glupana da manipulisu sa njim, kada pozele da ucjenjuju drzavu i samim tim da je lagano ruse. Kad im je Sadikovic pomrsio konce sa crvenim potjernicama Interpola digla se i kuka i motika da ga smjene. To isto vrijedi i za Bakira 60 min. A ovoga mutavog pedofila dovodi u svoju emisiju da mu daje reklamu kako je uspijesno pohapsio "teroriste" u Gornjoj Maoci.

Da ovde niko ne vidi izdaju ja ne mogu da razumijem. Fuj

independer

Lokacija: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA Sa Gradacca bijele kule Zmaja od Bosne

PostPostao/la nokia6170 dana 25/03/2010 14:01

Dobili smo novog "lepog", ali bez qurca na jeziku
nokia6170

PostPostao/la jutarnji dana 25/03/2010 14:41

Pazi mu samo izjave...
veljaca je napisao/la:Tvrdim da me MUP RS-a ne drži u šaci, niti me u budućnosti može držati u šaci. Ja imam puno razloga zašto ovo kažem, a ukoliko bude bilo potrebe u narednom periodu, kaže on, ove stvari ću i podebljati.

Pa `dje nalaze vise ove idiote koji ce, samo da primaju platu, prihvatiti bilo kakav posao. Pa ovaj bi za 1000 km
mjesecno sutra pristao da leti za neki Nasa program,...njegov bi izgovor bio, mlad sam, skontacu ja to, bio je
u mom selu jedan lavor izgledao je isto taj vas avion, doduse malo manji, al` nista se ne sekirajte...

Jel` ovom kretenu neko objasnio sta ce mu biti posao prije nego je prihvatio isti?

......pramater, familiju, od do :x :x :x
jutarnji

PostPostao/la 1gorstak dana 25/03/2010 14:44

independer je napisao/la:A ovoga mutavog pedofila dovodi u svoju emisiju da mu daje reklamu kako je uspijesno pohapsio "teroriste" u Gornjoj Maoci.

Jel' to Radoncic vec osudio Ahmetovica ?
1gorstak

PostPostao/la klixober dana 25/03/2010 14:56

independer je napisao/la::x
Sad se tek vidi zasto je Tarik Sadovic smjenjen. Doveli su ovog glupana da manipulisu sa njim, kada pozele da ucjenjuju drzavu i samim tim da je lagano ruse. Kad im je Sadikovic pomrsio konce sa crvenim potjernicama Interpola digla se i kuka i motika da ga smjene. To isto vrijedi i za Bakira 60 min. A ovoga mutavog pedofila dovodi u svoju emisiju da mu daje reklamu kako je uspijesno pohapsio "teroriste" u Gornjoj Maoci.

Da ovde niko ne vidi izdaju ja ne mogu da razumijem. Fuj

Prvo nauci je li se Tarik preziva Sadovic,ili Sadikovic,pa nam opet javi sta Radoncic misli.
klixober

PostPostao/la zonbirile dana 25/03/2010 15:12

dobro je još Staljin tvrdio da će u komunizmu i kuvarica se moći baviti politikom.Mi odooosmoo,kod nas defektolog ministar sigurnosti.Prije njega arhitekt,normalno policiju viđali na ulici,a obavještajce na filmu.I sada kao ni pri izboru,niko ne upita,halo ljudi,ko je ovaj,koje reference i formalno obrazovanje ima,radno iskustvo.
zonbirile

PostPostao/la ultima_palabra dana 25/03/2010 15:13

Eno u ABA3Y navodna SMS poruka Ahmetovića Radončiću gdje se ovaj prvi zahvaljuje na fer izvještavanju :-)
Šćepo nije običan špijun, njegove metode su modernije... :lol:
ultima_palabra

PostPostao/la zeleni xy dana 25/03/2010 15:17

Iskreno se nadam kao i većina građana da će uskoro da se dese hapšenja onih koji su iscenirali ova protekla dešavanja i lažna podmetanja, i da naosnovu zahtjeva ministarstva sigurnosti i državnog tužitelja SIPA pohapsi falsifikatore navedenog spiska i idejne tvorce hapšenja po Srebrenici i Bratuncu ali da se ne desi njihovo puštanje na slobodu sutradan već da se odredi pritvor i odmah počne sa suđenjem. U normalnim državama bi bio ovakav tok događaja trebao biti a da li će se desiti i kod nas nisam baš siguran.
Puno toga je trulo u državi danskoj.
zeleni xy

PostPostao/la zonbirile dana 25/03/2010 15:33

ultima_palabra je napisao/la:Eno u ABA3Y navodna SMS poruka Ahmetovića Radončiću gdje se ovaj prvi zahvaljuje na fer izvještavanju :-)

----------------------------
mali Ahmetović bi što šta mogao naučiti od Ščepe.
zonbirile

PostPostao/la Fair Life dana 25/03/2010 15:53

zonbirile je napisao/la:
ultima_palabra je napisao/la:Eno u ABA3Y navodna SMS poruka Ahmetovića Radončiću gdje se ovaj prvi zahvaljuje na fer izvještavanju :-)

----------------------------
mali Ahmetović bi što šta mogao naučiti od Ščepe.

Ne bi me iznenadilo ni da Fahro ima prste u ovoj "igri". Dodo mu je drugar.
Fair Life

Sljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.