Milioni muslimana moraju otici

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Milioni muslimana moraju otici

PostPostao/la tempora dana 15/06/2009 13:11

tempora

Re: Milioni muslimana moraju otici

PostPostao/la corolla02 dana 15/06/2009 14:07

Iskreno, isprani mozak nekog desnicara!
:skoljka:
corolla02

Lokacija: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

PostPostao/la tempora dana 15/06/2009 14:16

corolla02 je napisao/la:Iskreno, isprani mozak nekog desnicara!
:skoljka:

Taj isprazni mozak ima velike sanse ( vrijeme ce pokazati) da pobijedi na opstinskim izborima slijedece godine. A ako dobije mjesto u opsini za koju ja radim, to znaci da mu trebam biti lojalna. Sto je vec receno na sastanku, tj spomenuto nam je kako bi se o tome trebalo razmisljati. I iako znam, da drzava to ne moze ocekivati od mene ali ipak se plasim da bi ovaj covjek mogao postati stvarnost. A ovakvih je u zadnjoj deceniji u Holandiji ipak malo previse. A kao sto se vidi i na zadnjim EU izborima, sve ih je vise. :(
tempora

PostPostao/la neprilagodjena dana 15/06/2009 14:59

Wilders ce ako ovako nastavi zavrsiti kao Pim i kao Theo.

A imam osjecaj da on samo ceka da neko pokusa da izvrsi atentat na njega i onda mu nema zaustavljanja.

Moram reci da se sa jednim djelom i slazem ali ne sa svim.
neprilagodjena

PostPostao/la 8. sekretar SKOJ-a dana 15/06/2009 15:59

Evo šanse da Bosna (I Hercegovina) nauče Holandiju i Evropu toleranciji,....

Rat u BiH je došao izvan BiH. Kriza jeste velika, ali ima nade, Bosna je neuništiva!

Jeftan i Makso Despić:

http://www.ekapija.ba/website/bih/page/150411 je napisao/la:Za Despiće kaže su bili vrlo poznata zanatlijska i trgovačka porodica. Predak porodice Despić doselio se 1760. u Sarajevo iz Hercegovine.

"Oženio se sarajevskom djevojkom Despom i njihovi sinovi prezivali su se i po ocu bili prozvani u Sarajevu kao Despići, Despini sinovi. Oni su kasnije zadržali to prezime. Bavili su se čurčijskim zanatom (krznarskim). Sarajevo je bilo jedan veliki trgovački centar u Osmanskom carstvu, gdje su dolazili karavani i s Istoka i sa Zapada. Muslimani su uglavnom bili orijentisani na trgovinu s Carigradom, dok su kršćani i Jevreji trgovali i sa Zapadom", podsjeća Ljiljana Beljkašić-Hadžidedić.

Zbog bogatstva "jeli zlatnim kašikama"

Sarajevo je tada bilo središte trgovine između Carigrada, Beča, Budimpešte i Trsta. Među svim zanatlijama u gradu Sarajevu najbogatiji su bili kujundžije i čurčije.

"U ono doba bio je modni trend da se nosi odjeća od krzna, a Despići su trgovali krznom od Ankone, Beča, Trsta do Marselja. Početkom 19. vijeka bio je najveći procvat porodice Despić. Postojale su legende u starom Sarajevu da Despići jedu zlatnim kašikama, toliko su bogati. Jedan od tih prvih Despića koji se oženio Despom je 1780. godine ovdje u nekadašnjem Latinluku kupio malu kuću, od koje je danas u sklopu ovog objekta ostala magaza i jedna soba. Onda je nekoliko godina nakon toga dokupio susjednu kuću i stavio je pod zajednički krov.

http://www.ekapija.ba/website/bih/page/150411 je napisao/la:Nesvakidašnji testament hadži Makse Despića

Ljiljana Beljkašić-Hadžidedić kaže da je hadži Makso Despić bio veoma cijenjen i plemenit čovjek.

"Prije smrti je napravio testament koji je odudarao od tadašnjih shvatanja. Naredio je da niko ne smije da se skuplja u kući kada on umre, da se ne čašćava, da niko ne nosi crninu. I od svojih para odredio je da se podijeli sirotinji katoličkoj, pravoslavnoj, muslimanskoj i jevrejskoj. Kada je umro cijelo Sarajevo mu je došlo na sahranu, a povorka je krenula iz Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji", ističe Hadžidedićeva.

Dodaje kako je Makso Despić, navjerovatnije, ukopan na starom pravoslavnom groblju na Koševu.
slika
8. sekretar SKOJ-a

PostPostao/la tempora dana 15/06/2009 16:22

Neprilagodjena, postoji veca mogucnost da ja stradam od nekog fanatika, nego da se na Wildersa izvrsi atentat. Taj je za razliku od Pima i Tea ( Teo je odbijao pratnju i zastitu) zasticen kao polarni medvjed. I bolje da mu se nista ne desi jer ...ne mogu da zamisljam scenario koji bi uslijedio spram stranaca, osobito Marokanaca, koji su najvise na udaru od 11 septembra i ubistva Tea.

Sekretar skoja, tolerancija u BiH vise ne postoji, pa BIH nema sto nauciti Holandiju po tom pitanju. Ako je ista postojala prije rata, ona je ratom i poslijeratnim vremenom definitivno unistena. O toleranciji u BiH se jos moze pricati u mikro organizmima.
tempora

PostPostao/la neprilagodjena dana 15/06/2009 16:47

Draga tempora mene je bas strah da ce taj atentat da bude izvrsen.

Poslije ovakvih izjava sumnjam da ce marokanci i turci da se smire,njima samo treba malo :roll: :roll:
a i sama znas da cemo svi da nahebemo zbog toga :roll: :roll:
neprilagodjena

PostPostao/la 8. sekretar SKOJ-a dana 15/06/2009 17:55

tempora je napisao/la:Neprilagodjena, postoji veca mogucnost da ja stradam od nekog fanatika, nego da se na Wildersa izvrsi atentat. Taj je za razliku od Pima i Tea ( Teo je odbijao pratnju i zastitu) zasticen kao polarni medvjed. I bolje da mu se nista ne desi jer ...ne mogu da zamisljam scenario koji bi uslijedio spram stranaca, osobito Marokanaca, koji su najvise na udaru od 11 septembra i ubistva Tea.

Sekretar skoja, tolerancija u BiH vise ne postoji, pa BIH nema sto nauciti Holandiju po tom pitanju. Ako je ista postojala prije rata, ona je ratom i poslijeratnim vremenom definitivno unistena. O toleranciji u BiH se jos moze pricati u mikro organizmima.

Neka nama Jeftana, Makse, Ahdname, neka nama getoa za Jevreje kojeg nikada nismo imali,...neka nama ''tradišn of d komšiluk'', koliko god ovom @Fratrisu smetala ''gluma'' ipak su mu te komšije, te posjete neizbrisive, ...to da je komšija dio tvoje porodice, to nigdje nema samo u Bosni,...imao sam komšiluk, barem mi je sjećanje ostalo bosansko, bio sam kratko u dijaspori, evo ovdje sam bio:

slika

I ovdje sam bio:

slika

Svaki ovaj komad rude coltana što iskopaju djeca, sve ide preko firmi iz Belgije, Holadndije, Izraela, USA,...U biznis su uključeni svi, pa i Obama (Doduše u vezi sa dijamantima),...Bez coltana nema minijaturne IT tehnologije, ovih ''televizora'' što putem njih pričamo.

Gade mi se njihove holandske/evropske vrijednosti, trka za $$$, bio sam na povratku na Briselskom aerodromu (Belgija), turkelja mi onaj moj prljavi veš, misle terorista, kad tamo, prastari manometarski stetoskop, šta je ovo, jesi li ti ljekar, nisam, mjerim sam sebi tlak,...Ne moze da vjeruje,...Pustiše me kući. Ja ne vjerujem onim koji su za tri ogledalca i još tri neke džidže kupili od Indijanaca Menhetn. Dutch settlers.

Čini mi se da u Bosni ima tolerancije tooolikooo da je i sada možemo izvoziti, ali to je za druge teme,...
8. sekretar SKOJ-a

PostPostao/la zemo_online dana 15/06/2009 18:15

neprilagodjena je napisao/la:Draga tempora mene je bas strah da ce taj atentat da bude izvrsen.

Poslije ovakvih izjava sumnjam da ce marokanci i turci da se smire,njima samo treba malo :roll: :roll:

a sta bi bilo da je marokanac pokusao da ubije kraljicu umjesto holandjanina?

sijevalo bi na sve strane. ionako ih u obicnom zivotu diskriminiraju, ne daju im posla isl. samo zaostravaju.

ako je neko kriminalac ima zatvor, a ako je teski kriminalac ne treba iskljuciti ni izgon iz drzave.
zemo_online

PostPostao/la neprilagodjena dana 15/06/2009 22:49

Bio bi urnebes,eto sta bi bilo :roll: :roll: a onda bi smo svi nahebali (kao stranci i kao muslimani) zbog jedne osobe.

A ja nemam nista protiv toga da se kriminalci kazne i to dobro,cak ako je potrebno i izgonom.
neprilagodjena

PostPostao/la tempora dana 15/06/2009 23:41

neprilagodjena je napisao/la:Draga tempora mene je bas strah da ce taj atentat da bude izvrsen.

Neprilagodjena, atentat je moguc, ali jos jednom sobzirom na mjere bezbjednosti koje uziva Wilders, mogucnost je mala. Na koncu, ko iole prati politiku, zna, da su mnoge javne licnosti ( politicke ili druge) cesto u opasnosti, da im se na mnoge nacine prijeti a da iste prijetnje ne dolaze samo i iskljucivo od muslimana. Na koncu, Wildersovi pobornici takodjer prijete novinarima i drugima, a isti se ne odrice tih i takvih pobornika.
Sto se tice Marokanaca, ne znam zasto im to trebal malo, kako kazes, jer ja Marokance ne vidim drukcijim od sebe, kao ni Holandjane ili bilo koga drugog. U svojoj okolini imam kolege, komsije i prijatelje Marokance i ne vidim zasto i zbog cega se ovi ljudi trebaju demonizirati na bilo koji nacin. Cini li se njima steta u ovoj drzavi, ona se automatski cini i meni. Jer govoriti kako treba deportirati milione muslimana ( polazeci od toga da su oni kriminalni, a valjda neki drugi nisu) mirise na trisede godine prosloga vijeka. I isti kriminal vezivati za islam. Na koncu Rusi i ex Jugosloveni vaze u ovoj drzavi ( po odredjenim statistikama) za najvece kriminalce ali niko to ne vezuje za hriscanstvo>?
Sto se tice "kriminalnih mladica marokanskog porijekla" koji se trebaju "propisno" kaznjavati, prica vec postaje krajnje smijesna. Ova drzava od 90tih ima trend da teske prestupnike zakona, koji su pocinili ubistvo, silovanje i slicno kaznjava alternativnim kaznama, do 4 puta. Onomad zbog manjka celija, danas jer je ustaljena praksa. Imala bih nabrojati jos milion suludih primjera.
Ova kriminalna mladost, koja je recimo poseban problem u Roterdamu, nema samo jedan uzrok i zasigurno ne islam kao uzrok. Ima tu puno do odgoja, drzavnog aparata, rada mnogih institucija, obrazovanja itd itd.
tempora

PostPostao/la Vares City dana 16/06/2009 04:02

tempora je napisao/la:http://www.volkskrant.nl/binnenland/article1242969.ece/Wilders_miljoenen_moslims_moeten_weg ( video je na engleskom)

Ovaj "zuco"nema nikakve sanse da postane novi HITER,...ali ima iste ideje u sivoj masi,..
Ima i plodno tlo.Predispozicija za uspjeh,i fakat je da Holandija ima "previse"muslimana,(tako on baljezga,..),a fakat je i da su ih sami Holandani "navukli"za vrijeme svoje kolonijalne vladavine,..da im budu sluge,.. :dance:
I vakat se promijenio,Holandezi se uspavali a "sluge"dosle tobe,..."stancali"djecu i usli u sve pore drustva,.....
I onda uzbuna,opsta opasnost.......
Zakasnio je bar 20 godina,... :dance:
Vares City

PostPostao/la corolla02 dana 16/06/2009 04:23

Vares City je napisao/la:
tempora je napisao/la:http://www.volkskrant.nl/binnenland/article1242969.ece/Wilders_miljoenen_moslims_moeten_weg ( video je na engleskom)

Ovaj "zuco"nema nikakve sanse da postane novi HITER,...ali ima iste ideje u sivoj masi,..
Ima i plodno tlo.Predispozicija za uspjeh,i fakat je da Holandija ima "previse"muslimana,(tako on baljezga,..),a fakat je i da su ih sami Holandani "navukli"za vrijeme svoje kolonijalne vladavine,..da im budu sluge,.. :dance:
I vakat se promijenio,Holandezi se uspavali a "sluge"dosle tobe,..."stancali"djecu i usli u sve pore drustva,.....
I onda uzbuna,opsta opasnost.......
Zakasnio je bar 20 godina,... :dance:

Cuj moraju otici milioni, nigdje veze
A Holandjanima... ko im je kriv sto svoju ljubav poklanjaju radje kucama i macama pored svoje familije!
Sad bi njima dobro dosla ona konstruktivna tema tipa Djeca u Dijaspori/Holandjani u Holandiji, pa da zastanu i zapitaju se nad njom o tome gdje, kuda, sta i kako njihova mlatez goni sutraa..
;-)
corolla02

Lokacija: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

PostPostao/la alijagoro dana 16/06/2009 04:35

Ma vala i ova Evropa mi se popela na glavu kako su oni ugrozeni od imigranata a kad su pravili kolonije po Africi,Aziji,Juznoj Americi silovali,ubijali koristili prirodne resurse i ono sve sto je vrijedilo onda se nisu bunili .Mislim da ih i dan danas koriste,a sve sto sto su im ostavili su opake bolesti,narkomaniju i prostituciju i promjenili njihov tradicionalni zivot.Sad kad su neki bivsi robovi dosli po svoje onda pricaju kako se eto njihov stil zivota i vrijednosti(kakve vrijednosti ne znam samo) promjenile.Sve se vraca sve se placa, nicija do zore nije gorila :x
alijagoro

PostPostao/la corolla02 dana 16/06/2009 04:48

corolla02

PostPostao/la daleko dana 16/06/2009 08:22

Nije slucajno zasto je u posjeti Danskoj.

Njemu slicni su na izborima za evropski parlament u Danskoj dobili cak 15 % glasova i tako umjesto do sada 2 manadata, nasi desnicari su dobili 3 mandata.

Filozofija ista kao kod gospodina iz ovog intervjua, da cujete samo te velicine koje ce nasu "demokratsku" Dansku da predstavljaju.

Ja se bojim da ovih 15 % glasaca u Danskoj zaista i jesu stalni glasaci ultra desnice u Danskoj, i iako cesto pricam sa ljudima u Danskoj kojima to smeta, ipak se ovi previse pitaju. Inace desnicarska vlada, posljedne cetiri godine u Danskoj, nije mogla zakona izglasati a da se ti isti nisu pitali.
A njihova strategija je dati starijim ljudima ekstra novaca ( penzioni cekovi u Danskoj) a sa druge strane im slagati politiku: "Sve doseljenike van zemlje". Finansijski budzet je zavisan od njihovog pristanka i kao sto njihov lider kaze: "nama ne trebaju ministarski postovi" a a nemajuci ministarskih postova imaju vecu moc odluke pri odredivanju budzeta.
A vecina starijih glasa za njih, jer sve sto im oni kazu, starijim ljudima u Danskoj "odgovara". Kod nas u Danskoj su se usidrili i zaista je zastrasujuce misliti da od 100 ljudi njih 15 razmislja ovako. Obicno i najglasniji u svakoj diskusiji, imaju rjesenje svemu u Danskoj, pa tako i politici prema doseljenicima.
A kakav tek marketing koriste, to je da se zaprepastis. Ismijavanje na religioznoj osnovi, isticanje njihove krune ( ispade jaca od svake druge valute) i VELIKI rojalisti, sto takode apelira starijoj grupi ljudi u Danskoj.
Promjenili su imigracione zakone i Danskoj, isli su do tih granica da i Danci kao rodeni Danci ne mogu ze ozeniti/udati u drugim zemljama ( van EU) i vratiti u Dansku sa boljom polovinom ( sto je zaista smjesno), samo da bi zaustavili doseljavanje "muslimana" u Dansku. Kao i djeca, rodena u drugim zemljama (bilo gdje), nisu Danci, vec drzavljani te druge zemlje iako im je jedan roditelj rodeni Danac.

Tempora: Razumijem tvoju zabrinutost, da se ponovim, dosao je u Dansku jer ce tu, na zalost, pronaci i previse pristalica njegovih misljenja.

I ako pogledate bolje intervju, ponavlja se pitanje: "O kolikoj grupi muslimana se radi" nekoliko puta a on se ponavlja i demografskim brojevima kojim se ne moze opravdati, zatvorima koji na zalost idu u njegov prilog i kada nema izbora hvata se islamskih zakona, dakle opet zastrasivanja i prijetnje, da on zna, sta ce biti 2025.
I sve u tonu: "Oni koji postuju nase zakone, nama ne smetaju" sa cime je i domaca partija u Danskoj imala veliki uspjeh posljednih godina. Na zalost.

http://www.danskfolkeparti.dk/Forside.asp

Ovo troje na banneru su predstavnici "danske narodne partije" i ona, Pia, im je predsjednica a ova dva su njena dva izabranika. Njih troje su na zalost u danskoj politici nimalo slucajno.

Njihove glavne tacke su sljedece kao sto se mogu vidjeti na stranici:

. Stram udlændingepolitik - Ostrija plitika prema strancima
• Svage og ældre skal hjælpes - Starije i slabije ljude treba pomoci
• Hårdere straffe - et trygt Danmark - Ostrije kaznjavanje - Mi hocemo sigurnu Dansku
• Nej til EU-forfatningen - Ne za EU

Blago Danskoj sa njima.........
daleko

PostPostao/la medda dana 16/06/2009 12:38

Iluzija da su zapadne zemlje do te mjere civilizovane i samim tim imune na jeftine emocije je meni davno bila jasna. Od onog dana kad su nas nasi sugradjani, zemljaci poceli ubijati i progoniti nijedan covjek za mene nije imun na manipulaciju. Ljudi koji su smatrani urbanim, a urban je postao sinonim za izgradjenog i civilizovanog, su se u rekordnom roku preobrazili u zvijeri. Tako da mislim da nista nije iskljuceno ali sa nadom za bolje sutra.

Ne mogu da shvatim da se tako providna retorika ne provali. Pa nisu za to potrebne vijuge Einstein-a. Dobro, mnogi se ne slazu sa njegovim idejama ali sve vise ljudi se prepoznaje tu. Zabrinjavajuce. Paralela se moze povuci sa ekonomskom krizom kao i sto su se vecina ako ne i svi narodni, religiozni, etnicki napadi i obracuni mogli povezati sa nestankom resursa.

Boriti se za slobodu a slobodu ogranicavati svojim mjerilima nema smisla. Postavljajuci se superiornim nad odredjenom "grupom neizgradjenog individualizma i bez kulturno ukorijenjene slobode" dolazi se do zakljucka da je data sloboda toj "bagri" ustvari atak na slobodu ovih sa izgradjenim zivotnim vrijednostima. :? :? :?

Moralisati o slobodi a propagirati deportaciju miliona Evropskih gradjana...sta dalje komentarisati?

Umjesto da energiju ulazemo u bolje sutra za sve nas, nanotehnologija kuca na vrata a oni broje koljena. I podsjeti me na pjesmu Atomaca...umjesto hidrogenske bombe, mogli ste pronaci lijek da prozivim svoj vijek...(covjek bolovao od leukemije)
medda

PostPostao/la DZONPI dana 16/06/2009 19:50

Ljudi nije zajebancija.U gradicu koji se nalazi odma do mog mjesta,on je pobjedio na ovim zadnjim izborima.On ce da pobjedi na iducim izborima 2010.Ako pobjedi a hoce belaj.Ko ce ga trpit.A ovi krkani koji su za njega sta mislis kad ih on postavi u razna ministarstva i ostale strukture.Zena mu je strankinja,Madzarica.
DZONPI

PostPostao/la Vares City dana 17/06/2009 04:19

DZONPI je napisao/la:Ljudi nije zajebancija.U gradicu koji se nalazi odma do mog mjesta,on je pobjedio na ovim zadnjim izborima.On ce da pobjedi na iducim izborima 2010.Ako pobjedi a hoce belaj.Ko ce ga trpit.A ovi krkani koji su za njega sta mislis kad ih on postavi u razna ministarstva i ostale strukture.Zena mu je strankinja,Madzarica.

A TA madzarica je sigurno gore .ovno od njega a mozda ga i kjuka novim bolesnim idejama :? :evil:
Vares City

PostPostao/la jutarnji dana 17/06/2009 07:35

Sasvim slucajno :D natrapah na ovaj clanak u zadnjem broju playboy-a, i cini mi se da je ova teta fino objasnila uzroke pojave mrcine zbog kojeg je ova tema otvorena.
Enjoy :-D
Special Feature

By Dubravka Ugrešić

I'd be hard-pressed to claim that Europe is coming apart at the seams. All I know is that a friend of mine, a Dutch playwright, decided to put aside his career and embrace the recession with a sober mind. He opened a how-to-survive-the-recession advice center. He has no complaints except that his job transition, he says, sounds like a bad joke.

Another Dutch friend of mine, a journalist, lost her job. She turned the living room of her apartment into a kitchen. She makes pâtés and sells them to restaurants and specialty food stores. Her work is going well, and she has no complaints. The only thing is, as she remarks with a tinge of melancholy, she is up to her elbows in meat.

Seen from without, all seems to be in its place. Venice hasn’t sunk; the tower in Pisa stands firmly aslant. But every now and then a seam rips open somewhere: Immigrant youths go wild in Paris suburbs and smash everything in sight, the young of Athens are in a frenzy, and then the northern dominoes topple: Vilnius, Riga, Tallinn. For the wild and embittered players in these riots, the media word is hooligan. European hooligan outbursts are treated in the media as if they were hurricanes. Once the hurricane has passed, the media stitch up the seams as skillfully as if there had never been seams at all—until the next hurricane strikes.

Internet sites about the world recession have the drawing power of porno sites. I can’t say the recession has much to do with pornography, but I do know that Charlotte Roche’s book Wetlands has had a Botox-like effect on the European masses: The worry lines have been smoothed. This is how ordinary people forget for a moment that they have been or will be laid off; they forget their worries about their children and how to get them through school, about evaporating social funds and the future.

Ordinary Europeans ooze solidarity. The circulation of human cargo—thanks to the fall of the Berlin wall (Europe celebrates the 20th anniversary this year!) and the benefits of globalization—is livelier now than ever. First Polish plumbers went off to fix plumbing from Dublin to Madrid, then Romanians flooded European train stations with their accordions. Young Moldovan teachers joined western European prostitutes soliciting on every corner of Europe; Bulgarian women are fine maids in the homes of western Europe; Albanians are clever traffickers and pimps; Serbs and Croats are trusty drug smugglers; Croatian women are sought as caregivers for the Italian elderly. Ordinary people, the Wessies and Ossies, have struck up a dialogue, as the Japanese apparently have too: It is cheaper for the Japanese to ship their elderly to Croatian nursing homes than to go bankrupt looking after them in Japan.

Article Image5000082984788
If Europe is not coming apart at the seams, the idea of European multiculturalism is showing its cracks. Romanians pelt a Gypsy (claiming he’s not a Romanian); Hungarians flog a Romanian (thinking he’s a Gypsy). Dutchmen trounce a Moroccan; Moroccans thrash a Dutchman. Italians clobber an Albanian or whomever they grab. The number of Europeans complaining that Jews are getting the cushy jobs in banking and politics is mushrooming. Apparently this is because of Gaza and the recession, they say (history is hardly the teacher of life!). The young, self-appointed champions of national values, in some places called street gangs, elsewhere (as in Hungary) called the young guards, go after someone every other minute: The Russians go after people with non-Russian faces, Croats thrash a tourist (thinking he’s a pedophile), Serbs clobber a Gypsy (claiming he’s gay), Bulgarians beat up a Turk, Austrians a non-Austrian, and Silvio Berlusconi, the Italian master of life and death, has forbidden people to die. People are edgy, but for now, as far as the analysts are concerned, these are merely incidents.

Ordinary people in the West and the East are sinking slowly into the underclass, according to the sociologists. Ordinary people are losing their faith in banks, courts, institutions and politicians, though a majority of them voted for those same politicians. Indeed, some western European politicians, followed by the post-communist leaders—the people who had thumped the nationalist drums, the semicriminals and criminals, the profiteers, smugglers of cigarettes and guns, the corrupted liars—don’t offer much hope. Political apathy and a deficit of social imagination are on the rise.

Europe is holding on tight despite it all, and even if seams were ripping, all were magically resewn on the day of Obama’s inauguration. Many Europeans roused from their political lethargy, put down their bottles of beer and listened to Obama’s address with rapt attention. Obama briefly united millions of legal European citizens of non-European origin with the Europeans who come from Europe; he united the Moroccans and Dutch, the Walloons and Flemish, the Catholics, Protestants and Muslims. Even the Slovenes momentarily forgot their quibbles with Croats over the Adriatic on the day of Obama’s inauguration. What was the trick? Obama succeeded in doing something not a single European politician has been able to do. People believed him. Obama made the word change convincing; he gave solemnity to the word hope; he made the word future real. Obama brought back forgotten values. One of them is decency. With Obama, many not only feel better, they have become better. Europe and America are bound by an umbilical cord. Like my friends, I am preparing for the recession. I’ve put in stores to help me weather the worst. I ordered many cans of tuna fish from a Yugoslav dealer in Amsterdam who supplies the diaspora with products from home. Adriatic tuna is the best; the cans are square, flat and thin. You can pack a library with them: the European classics—Proust, Kafka, Joyce—in front, and behind, cans of tuna. Like in Russian homes during communism: in front, Tolstoy, and behind, the dissidents. As far as the social imagination is concerned, I have plenty; it has not dried up. Obama is my hope, too.

English translation by Ellen Elias-Bursac.
AlsoIn Forum:
jutarnji

PostPostao/la neprilagodjena dana 17/06/2009 17:17

A sta bi sa Ayaan Hirsi Ali??

Da li jos uvjek *ere i pametuje??
neprilagodjena

PostPostao/la DZONPI dana 17/06/2009 19:34

Ona je odavno izmjestena,mislim u Ameriku,neku lafo organizaciju.Kad im nebude vise trebala,poslace je negdje drugo i tako do penzije.
DZONPI

PostPostao/la tempora dana 17/06/2009 21:25

Ajan nije izmjestena, vec je prije par godina sama otisla u Ameriku, raditi za nekakav neokonzervativni institut Busha. Ne treba zaboraviti da je bila jedan od najvecih zagovornika rata u Iraku.Holandska vlada joj je obustavila osiguranje/bezbjednost, koje je placano iz Holandije ( ako se ne varam prvu godinu) jer kako kazu, nije bilo izvodljivo stititi je u Americi. Za to se navodno trebala pobrinuti americka vlada. A ista nije to ucinila. Tako da se AJan vratila u Holandiju, prije toga digla se cijela prasina o tome kako se "borac slobode govora ( i ostalih sloboda) - ostavio na cjedilu, kao sramno za Holandiju, da bi je Francuska glorificirala ( cak je cini mi se bilo i govora da dobije francusko drzavljanstvo- sto se desilo ne znam) .....i sada je koliko znam opet u Holandiji. Za ovo zadnje nisam sigurna, ali to je bila zadnja vijest o njoj koju sam ja procitala.
tempora

PostPostao/la neprilagodjena dana 17/06/2009 21:53

Znam za to sve.

Zar nije izaslo na vidjelo i nesto o njenoj fam,sjecam se da je u vezi toga davala i intervju.
Sta ono bi,ona je govorila da je pobjegla od fam ili tako nesto slicno a na kraju ispade da nije.
A poslije toga je otisla u ameriku.
neprilagodjena

PostPostao/la BaileyS dana 20/06/2009 15:27

Nedavno gledam program o pokretu desnice u cijeloj Evropi, od Italije, Holandije, Madjarske, Poljske, Bugarske i da ne nabrajam vise. Mogu samo reci Evropa ide opet ka mracnim vremenima.

Jedan prilog prikazuje njih, dosli iz Belgije, Holandije i drugih evropskih zemalja da daju podrsku madjarskoj ekstremnoj desnici. Sad malo ogladnili i dilema je da li uzeti turski kebab ili jevrejski Mc Donald's, ubjedjuju jedni druge sta je gore.

Uglavnom nakon one emisije pomislih, da nema USA i jevrejskog lobija u njoj trebalo bi ih izmisliti. Neka prica ko sta hoce.
BaileyS

Sljedeća

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.