Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Masinski fakultet Sarajevo?

PostPostao/la A1B dana 19/09/2012 01:39

Black swan je napisao/la:profesore nemaju oni imena na forumu neko samo nikove
morat ćete tražiti IP adresu kod provajdera možete ime dobiti osim ako se nisu javljali iz internet kluba ili sa faxa :mrgreen:

a proxy? :D :run:
A1B

PostPostao/la ella_2 dana 04/10/2012 10:42

A da li mi neko moze reci kakvi su uslovi upisa na II ciklus studija? Trenutno sam na Ekonomiji, zavrsna godina, pa me interesuje da li bih mogla nastaviti cetvrtu godinu na Masinstvu, posto na njihovoj stranici ne mogu da nadjem nista konkretno u vezi toga? :/
ella_2

PostPostao/la dzejkej dana 04/10/2012 15:03

ella_2 je napisao/la:A da li mi neko moze reci kakvi su uslovi upisa na II ciklus studija? Trenutno sam na Ekonomiji, zavrsna godina, pa me interesuje da li bih mogla nastaviti cetvrtu godinu na Masinstvu, posto na njihovoj stranici ne mogu da nadjem nista konkretno u vezi toga? :/

nazovi 729 800 i trazi studentsku sluzbu.
dzejkej

PostPostao/la ortodont dana 04/10/2012 20:01

ella_2 je napisao/la:A da li mi neko moze reci kakvi su uslovi upisa na II ciklus studija? Trenutno sam na Ekonomiji, zavrsna godina, pa me interesuje da li bih mogla nastaviti cetvrtu godinu na Masinstvu, posto na njihovoj stranici ne mogu da nadjem nista konkretno u vezi toga? :/

Možeš nastaviti, par cura je prošle godine upisalo II ciklus na Mašinstvu.
ortodont

PostPostao/la semir_gz dana 04/10/2012 20:11

Hoces da slusas master studij na nasem faxu i da dobijes diplomu kao dipl ing Masinstva???WTFFF........jedan dio sutdenata sa Ekonomije slusa zajedncike predmete sa nasim tudentima kod prof Mugdima Pasica, a ti sad da upisujes drugi ciklus ne mozes....prvo moras proci Aleksanadru, Almu, Avdu i dip ing mr gospodina Nedzada Repcica, pa onda ostalo....
semir_gz

PostPostao/la kazokazo dana 05/10/2012 14:50

Interesante su mi ove neke stvari vezane za kupovinu knjiga ... Ja koliko znam samo jedan prof zahtjeva da sa kupe knjige i donesu njemu na uvid ... I od tih knjiga nema neke velike koristi ...
Kod svih ostalih se knjige i skripte mogu kopirati posudjivati i kolega ...
Ja sam recimo bio ugodno iznenadjen prof Kupusovicem koji je studentima poklonio svoje knjige ...
kazokazo

PostPostao/la Seherovac dana 06/10/2012 01:09

Da se nadovezem gore za ovaj master...
Meni inace nije jasan taj koncept da se moze recimo zavrsiti 3 godine ekonomije i onda upisati master na masinstvu. Da li to znaci da ja mogu recimo kad zavrsim Masinstvo aBd otici i upisati master na etfu? Nekako mi to nema logike...
Seherovac

PostPostao/la ella_2 dana 06/10/2012 12:00

Seherovac je napisao/la:Da se nadovezem gore za ovaj master...
Meni inace nije jasan taj koncept da se moze recimo zavrsiti 3 godine ekonomije i onda upisati master na masinstvu. Da li to znaci da ja mogu recimo kad zavrsim Masinstvo aBd otici i upisati master na etfu? Nekako mi to nema logike...

Znam nekoliko osoba koje su zavrsile ETF, pa magistrirale na Masinstvu, sto znaci da se moze. Juce sam se raspitivala i za ovaj moj slucaj, kazu da to ne bi trebao biti problem, e sad ne znam .. Obratit cu se ipak studentskoj sluzbi.
ella_2

PostPostao/la bezbrizna dana 06/10/2012 12:53

Diplomirani ekonomisti koji zele nastaviti II ciklus studija na Masinskom fakultetu, obicno odaberu odsjek Industrijskog inzinjerstva i menadzmenta.
Ne znam da li mogu odabrati i neki od drugih odsjeka, ali za već pomenuti znam da je moguće.
bezbrizna

PostPostao/la semir_gz dana 06/10/2012 20:40

ella_2 je napisao/la:
Seherovac je napisao/la:Da se nadovezem gore za ovaj master...

Znam nekoliko osoba koje su zavrsile ETF, pa magistrirale na Masinstvu, sto znaci da se moze. Juce sam se raspitivala i za ovaj moj slucaj, kazu da to ne bi trebao biti problem, e sad ne znam .. Obratit cu se ipak studentskoj sluzbi.

Nije se moguce prebaciti sa smjera na smjer na Masteru za nase studente, znaci znam lika isao na MTD i htio da se prebaci na kosntrukcije rekli mu u studenskoj da mora polagati Materijale 2 i Tehnologije Obrade i ponovo upisati 3. godinu na kosntrukcijama...ima studenata s Ekonomije na nasem faxu ali slusaju iste predmete kao nasi sa smjera za Inudstrijsko inzenjerstvo i menadzment i to kod prof Mugdima Pasica samo to i nista vise....
semir_gz

PostPostao/la ovo_malo_duse dana 29/10/2012 22:24

Hi
Dali neko zna, da li iko "predaje", ili izucava FEM i na kojoj katedri? Znam da je Demirdzic bio poceo nesto sa CFD neke 2000_e FEV(metod konacnih volumena). Pregledah web page ali ne nadzoh nista.
ovo_malo_duse

PostPostao/la Platformas dana 29/10/2012 22:35

Je l' Vam počeo Džafer gore predavati ? :D
Platformas

PostPostao/la dzejkej dana 01/11/2012 15:31

ovo_malo_duse je napisao/la:Hi
Dali neko zna, da li iko "predaje", ili izucava FEM i na kojoj katedri? Znam da je Demirdzic bio poceo nesto sa CFD neke 2000_e FEV(metod konacnih volumena). Pregledah web page ali ne nadzoh nista.

ako se ne varam prema NPP predvidjen je predmet 'metoda konacnih zapremina'.
da li ti trebaju informacije za zavrsni rad, istrazivanje ili nesto trece?
dzejkej

PostPostao/la ortodont dana 01/11/2012 20:20

Metod konačnih elemenata, smjer Motori i vozila, mada i industrijsko inžinjerstvo te Proizvodni smjer mogu to slušati kao izborni.
ortodont

PostPostao/la ovo_malo_duse dana 02/11/2012 13:50

dzejkej je napisao/la:

[quote]Metod konačnih elemenata, smjer Motori i vozila, mada i industrijsko inžinjerstvo te Proizvodni smjer mogu to slušati kao izborni.[/quote]

@dzejkej. Netreba mi ...Magistrirao davno (dio magistarskog je bio FEM model armirane gume koja se koristi za liferafts iliti camce za spasavanje a bogami i camce za rafting inace orthotopni material) :bih:

Ovo je izborni predmet je vise nego smijesno...Neces nigdje na svijetu vise naci masinskog inzinjera koji nije imao FEM kao predmet i koji racuna pjeske....Ovo je samo dokaz koliko su profesori i asistenti na masinskim konstrukcijama na Masinskom fakultetu u Sarajevu, unazadili i nastavu i ovu nekada prestiznu ustanovu. :skoljka:
ovo_malo_duse

PostPostao/la abdic88 dana 02/11/2012 17:38

Imal tko da studira ovo okolinsko inzenjerstvo master? Koliko je teško u odnosu na ove druge smjerove i koje su mogućnosti zapošljavanja?
abdic88

PostPostao/la dzejkej dana 03/11/2012 00:49

ovo_malo_duse je napisao/la:@dzejkej. Netreba mi ...Magistrirao davno (dio magistarskog je bio FEM model armirane gume koja se koristi za liferafts iliti camce za spasavanje a bogami i camce za rafting inace orthotopni material) :bih:

Ovo je izborni predmet je vise nego smijesno...Neces nigdje na svijetu vise naci masinskog inzinjera koji nije imao FEM kao predmet i koji racuna pjeske....Ovo je samo dokaz koliko su profesori i asistenti na masinskim konstrukcijama na Masinskom fakultetu u Sarajevu, unazadili i nastavu i ovu nekada prestiznu ustanovu. :skoljka:

mislim da je na energ. sada uvrsten kao redovni ali nisam 100 % sigurna. studenti ga svakako mogu slusati i kao izborni i nikakav problem.
u svakom slucaju se student kroz zavrsni rad moze ozbiljnije pozabaviti MKZ. mislim da MEF sad ima nekoliko licenci za Fluent a a kako sam shvatila u procesu su prijave tj. uplate :) za licencu za StarCD. znam za neke koji su radili u onom Demirdz. starijem programu, SA2D i radili neke modifikacije u smislu dodavanja nekih modula itd. sto znaci da moraju potpuno ovladati MKZ i programiranjem. znaci, nije sve tako crno :)
dzejkej

PostPostao/la harisl dana 04/11/2012 14:42

ovo_malo_duse je napisao/la:
dzejkej je napisao/la:

Metod konačnih elemenata, smjer Motori i vozila, mada i industrijsko inžinjerstvo te Proizvodni smjer mogu to slušati kao izborni.[/quote]

@dzejkej. Netreba mi ...Magistrirao davno (dio magistarskog je bio FEM model armirane gume koja se koristi za liferafts iliti camce za spasavanje a bogami i camce za rafting inace orthotopni material) :bih:

Vjerovatno bi trebalo zahtijevati neku od numerickih metoda (FEM, BEM,...), ali mislim da se to obicno ne zahtijeva ni u svijetu.
Pogledao sam kurseve na MIT-u i UC Berkeley i vidim da ni oni ne zahtijevaju (za BS stepen, dodiplomske studije):
http://web.mit.edu/catalog/degre.engin.ch2.html
http://www.me.berkeley.edu/StudentAffai ... ad.html#ME

Mozda je razlog u tome sto je sve otislo strasno daleko i maltene za svaku situaciju postoji specijalni element sa "R2-D2" tipom koda i tesko je sve to pratiti (dodaju se novi elementi). Svi elementi rezultiraju u "sarenim slikama"koje izgledaju super uvjerljivo, ali numericki gledano rezultati variraju zavisno od izabranog tipa elementa. U firmama u kojima sam do sada radio postojala su odjeljenja koja su se bavila ovim tipom proracuna.
harisl

PostPostao/la Sentinel dana 07/11/2012 15:38

ortodont je napisao/la:
hufflepuff je napisao/la:pozdrav!
moze li neko napisati nesto vise o smjeru Industrijsko inženjerstvo i menadžment, prednosti i mane u odnosu na druge smjerove? zahvaljujem :-D

Dobar smjer, interesantan, ali ne toliko povoljan sa aspekta zaposlenja, nešto slično kao i smjer odbrambene tehnologije.

Savjet, svi smjerovi su kvalitetni, ali ova dva bih ti rekao da zaobiđeš.

Odbrambene tehnologije su najbolji smjer u Bosni. Na www.dtd.ba ima sve, svi ostali smjerovi su dosadni
Sentinel

PostPostao/la tajeovo dana 08/11/2012 08:59

Pozdrav, evo, blizi se dan kad moram izabrat koji fakultet da upisem.. Zavrsio sam (tj. zavrsavam) gimnaziju, drustveni smijer.. Do sad sam imao pravu dilemu oko toga sta da upisem. I eto, neki dan me nesto zainteresira to masinstvo.. Malo proguglam i tako, i vidim da je to nesto sto me uvijek zanimalo. Do sad mi je jedini kriterij u izboru fakulteta bio taj da nema matematike.. Sad kako odjednom da izaberem ovaj koji je uglavnom matematika, ne znam. E sad, u srednjoj sam bio pravo los sa matematikom. 2 na svakoj godini, al na ovoj se nadam trici :-) Ne znam, mozda je ovo samo faza i proci ce me za mjesec dva, al sta ja znam.. Prvi put da uopste skontam fakultet koji bi mogao upisati..

Znaci, ukratko: Da li bi napravio veliku gresku kad bi upisao masinstvo, a bio sam pravo los iz matematike u srednjoj. Al eto, cuo sam da se krece od nule sa matematikom, i ucio bi naravno, koliko je to izvodivo?

Takodjer, jel istina da ove godine nece biti prijemnog, nego ce se samo gledati uspjeh?? Na stranici im jos uvijek ovo stoji:
http://nova.mef.ba/opsti/UsloviZaUpis2.aspx sad ne znam koje je istina.

Svejedno, koliko ce biti tesko uopste upisati ovaj fakultet nekom ko je imao los uspjeh u srednjoj (3,3 prosjecno..), 2-3 iz bosanskog, 2 iz matematike, nema nikakve rezultate na takmicenjima i nije ucenik generacije?

crno mi se pise? al kad skontam problem ostaje koji god fakultet drugi da izaberem.. :skoljka:
tajeovo

PostPostao/la Sentinel dana 08/11/2012 21:21

upisi slobodno. Prve tri godine su teže, ali kada upišeš drugu godinu sve je lakše
Sentinel

PostPostao/la dzejkej dana 09/11/2012 11:45

Sentinel je napisao/la:upisi slobodno. Prve tri godine su teže, ali kada upišeš drugu godinu sve je lakše

:lol: :lol: :lol:
taman tako
dzejkej

PostPostao/la bokicnc dana 26/11/2012 11:22

Ljudi posjetite cncforum jedini u bosni www.cncelit.com

dobar je :thumbup:
bokicnc

PostPostao/la Caseres dana 09/12/2012 21:09

Momci moze mala pomoc. Planiram studirati u Sarajevu. Sad naravno razmisljam sta kako i koji fax. Pa sta mi preporucujete? S obzirom da je ovdje tema Masinski fax, sta mi imate reci o njemu. Je li skup fax, koji predmeti se traze i tako to.. :D Hvala
Caseres

PostPostao/la ortodont dana 10/12/2012 19:23

Caseres je napisao/la:Momci moze mala pomoc. Planiram studirati u Sarajevu. Sad naravno razmisljam sta kako i koji fax. Pa sta mi preporucujete? S obzirom da je ovdje tema Masinski fax, sta mi imate reci o njemu. Je li skup fax, koji predmeti se traze i tako to.. :D Hvala

Iz prve ruke, obzirom da sam završio isti nedavno.
Nećeš se pokajati ako upišeš, tehnički fakulteti ako ništa daju veću mogućnost zapošljavanja, pogotovo u inostranstvu gdje mnoštvo mojih kolega ide da radi jer je tamo masno plaćeno i mogućnosti napredovanja su nevjerovatne.

Tehnički je fax pa samim tim je bitno da imaš nekakvo znanje iz matematike, fizike itd.
Ako si išao u tehničku srednju školu, to ti daje neku prednost, mada ne mora ništa značiti jer znam i dosta gimnazijalaca koji su završili.

Sve je do tebe, ako se misliš zezati, neće biti dobro, prepisivanje i te stvari su kratkog daha.
Raditi vrijedno, ne traži niko od tebe da učiš dan-noć, ali sat - sati pol sigurno možeš odvojiti da malo vježbaš kući.

Imaš dosta dobrih smjerova, energetika, proizvodnja, konstrukcije, motori i vozila, industrijski inžinjering, drvni smjer itd i možeš se pronaći, ako nisu nešto promijenili, nakon 2 godine se bira smjer, mada mislim da i sada pri upisu ti formalno traže koji ćeš smjer, ali je definitivno poslije 2 godine.

Što se tiče plaćanja, kod mene nije bilo vanrednih, redovnih samofinansirajućih itd, ali su sada to uveli pa pogledaj koliko je to sada, mislim da je godina 1000KM, ne uzimaj me za riječ i pogledaj na mef.unsa.ba

Predmeti u prve 2 godine su svima isti, matematika (I, II i III) u 1 i 2 godini, fizika u prvoj godini (oba semestra), statika, materijali, tehnologije obrade, tehnička dokumentacija i CAD itd itd.

Eto malo o faxu, pucaj ako šta imaš još.
ortodont

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.