Lista najboljih postova - po izboru forumaša

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Lista najboljih postova - po izboru forumaša

PostPostao/la Chmoljo dana 23/11/2011 20:02

Ovdje kačimo ono što smatrate najboljim postom! :)

Chmoljo je napisao/la:Sa-x forum je velik. Toliko da ni moderatori ne stižu da sve pospreme, a što je još gore, ni svi da pročitaju sve postove koji istinski vrijede.

zato ćemo pokušati da zajedno sa svim korisnicima izdvojimo one najbolje postove, da napravimo 'The best of' sax-a.

to smo ovako nekako zamislili - biće otvorene dvije teme: jedna na koju ćete postati svoje prijedloge, a druga koja će stalno biti zaključana i koja će u stvari biti 'the best of' lista :)
Chmoljo
Forum administrator

Re: Lista najboljih postova - po izboru forumaša

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:10

Uvodni post teme "Haram im bilo"

Ahmmed je napisao/la:Kolika li se muka morala saviti u srcu devetnaestogodišnjeg mladića iz povratničkog sela Podčauš kod Bratunca, da zaplače pred kamerama, uz jecaje govoreći da je poželio da se najede hljeba....Hej, hljeba.....I kome je san imati nekoliko ovaca...I kome bi nekoliko ovaca, riješilo sve životne probleme.....

I kome se onda pričaju velike i goleme priče o ukidanju RS, kome li bi je i zbog čega ukidali....

I kome su namijenjene puke tlapnje o održivom povratku, velikim planovima, svijetloj budućnosti.....

Naravno, nije mi prvi put u životu, da vidim i čujem gladne i unesrećene ljude, koji su se vratili u istočnu Bosnu.....Nije mi prvi put da vidim ovakvu ljudsku patnju....

Ali, kad vidjeh ovog mladića i krupne suze kako se kotrljaju niz njegovo lice, kad čuh njegovu želju o samo nekoliko ovaca, zbog kojih bi, kako kaže, vrijedilo živjeti i životu se radovati....

Haram im bilo....samozvanim bošnjačkim vođama i liderima, muslimanskim prvacima, takozvanim vizionarima, ujediniteljima zemlje i naroda......

I možeš ovome pričati, lajati, sići s pameti.....i nikome ništa.....

:x :x :x
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:11

Tema: Ideje za korisne i simpatične zadatke za jednu djevojku

nellington je napisao/la:Jutro, sarajevski februar - 28 dana ovaj mjesec ima, a opet se nekako najviše razvuče (u čekanju flata na BHTelecomu).

Probudila se, ustala, nalazi kovertu gurnutu pod vratima. U koverti dva lista papira (je li to miris kolonjske?). Na prvom listu:

Pravila igre

Na drugom listu čeka te prvi trag. Nađi mjesto na koje te trag vodi i traži sljedeći trag. Spremi se na šetnju gradom, toplo se obuci i ne brini, uživat ćeš u svakom koraku. Imaš pravo na jedan poziv na moj broj - nemoj prerano potrošiti taj jocker.

Na drugom listu:

Ja ne znam šta treba da znači
Ta tako tugujem,
O nekoj starinskoj priči
Jednako umujem.

Tu mirno protiče Rajna,
Hladno je, hvata se mrak!
Na vrhu brijega igra
Posljednji sunčev zrak.

A na tom brijegu se vidi
ljepote djevojke stas;
Ona sva u zlatu blista,
I zlatnu češlja vlas.

Sa zlatnim češlja je cešljem,
I pjeva još uz to,
A glas od pjesme zvuči
Silno i čudesno.

Lađara u malom čunu
Njen divlji zanosni ton;
Na stijene ne gleda dolje,
Već gore gleda on.

I sad lađaru i čamcu
Ja mislim da je kraj:
A sve to sa svojom pjesmom
Učini Lorelaj.

Nađi Lorelaj u Sarajevu. Popij kafu, nađi trag.

Mlada dama počinje potragu za Lorelaj - vjerovatno se radi o kafiću, ne može biti ništa drugo. Zove prijatelje, raspituje se - od koleginice koja radi u Energoinvestu saznaje - kafe Loreley na Pofalićima. Odlazi tamo, sjeda za stol, naručuje kafu, sve vrijeme se osvrćući oko sebe... Konobar donosi kafu - kaže, plaćena je. Spušta uz šoljicu račun. Na računu piše:

Reci 105 puta Hare Krišna i past ćeš u trans. Sljedeći trag te čeka kod onog ko to najbolje u gradu zna.

Ganga ona ganga ja, a sto do stola...

Ustaje, pije kafu s nogu - ide tražiti duhovnog gurua studenata Sarajeva, Gangu. Kao i uvijek, tu je - na ulazu u Kampus. Predaje joj kovertu.

Izvini na vulgarnosti, moram tako reći:

Nađi pimpeka u staklu.

Pimpek? Zašto baš ta riječ, kad postoji toliko sleng varijanti za taj organ? Pa naravno, Davorin Popović i spomenik u staklu! Odlazi odmah tamo...

Na spomeniku nalijepljen letak.

Najveći zavodnik ovog grada je bio Đulijano Pike. Posjeti mjesto gdje je on zavodio mlade djevojke i dobro razgledaj drveće.

Drveće? Mora da se radi o nekom parku - ali kojem? Možda je čak Vilsonovo šetalište? Đulijano Pike... otrov za klinke - ženskih srca on je gospodar - zavede u mraku, u Velikom parku... to je!

A u Velikom parku na jednom drvetu opet letak:

"Nagrada za dosadašnji trud te čeka gdje i Loša čeka svoju bucu".

Čekaću te moja buco - kraj Prve gimnazije.

A kraj prve, koverta.

U centru banke bez kamate nađi gdje je kruna umjesto tačke na i. Tu je i tvoja nagrada.

Banka bez kamate - Vakufska? BBI? BBI centar, idemo tražiti radnju sa krunom na logotipu umjesto tačke na i! Accessorize ima baš takav znak... Djevojka ulazi i saznaje da može kupiti šta želi u iznosu do 50 KM, galantni gospodin je bio jutros i sve platio. Nakon kupovine, na računu stoji posljednja poruka:

Hvala i čestitam što si sve ovo prošla, nadam se da je bilo zanimljivo i tebi koliko i meni. Odmori se, čekam te večeras u 21 u jednoj od soba nesretne ljubavi Barona von Dahlena.

Odlazi kući, probava naušnice i novi šal, googlajući Barona von Dahlena - nesretnu ljubav gospođe Safije...

Uživajte u večeri u 4 sobe gospođe Safije, golupčići ;)
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:30

Tema: Preslatko mace trazi dom

Sarabi je napisao/la:Pa odakle znas, mozda i nije tako neozbiljna...Ja sam je upoznala. Bas je fina. Ne govori ruzne rijeci, lijepo se ponasa....I vidjela sam ono mace koje je pronasla...Kako je jadno izgledalo prije, a otkada ga ona cuva, macic je ko nov. Ja licno nemam nista protiv nje, a vi svi pricate o njoj kao da je ona neznam ni ja sta....Pa nije ona jedina koja je kao sto vi umisljate "Neozbiljna" il tako nesta....Pogledajte samo koliko ima ljudi na ovom forumu....Niste ni vi savrseni, priznajte....Svako ima mane..Ona jeste neozbiljna, ali je vrlo odgovorna i brizljiva prema zivotinjama.. Mi se poznajemo vec dvije godine, tako da ja dobro znam kakva je ona. Ona jeste neozbiljna, ali vi ste za mene PREozbiljni...Ona jako voli da se sali...Druzeljubljiva je, svi koje ona poznaje je jako vole (osim vas nekoliko)...I ja sam bas primjetila, ona otkako se registrovala na ovaj forum, svi se ponasate prema njoj kao prema hitleru. Svi je mrzite, neznam ni ja sto. Ja sam se tek danas registrovala, ali procitala sam sve njene postove, i sve odgovore na njene postove..Nije bas lijepo sa vase strane da je toliko pljujete...I ako jos niste znale, ona je haker, jako dobar i iskusan haker. Ona vam moze sad pa sad oboriti sistem. Ne samo da obori neciji sistem, nego da totalno zaledi ovu stranicu sarajevo-x.com...A zalediti neku stranicu, znaci prvo je zatvoriti, tako da niko nemoze ulaziti u nju. I kada je zaledi, onda je moze cak i izbrisati, sto znaci da ova stranica vise nece ni postojati :shock: ....Ona da je tako losa kao sto vi govorite, ona bi vec davnih dana zaledila ovu stranicu, ona to moze...Ali nije..Ona nece cak ni da se osveti za to sto je iskljucena sa foruma. Tako je jednom zaledila i izbrisala neku stranicu, ne sjecam se koju. Ja sam bila prisutna!!! :shock: .. I kada je izbrisala, ukucala je tu stranicu na netu, i nije se nista pojavilo, jer stranice vise nije bilo...Ali tada su je forumasi ono bas PRAVO iznervirala, pa je zbog njih zaledila tu stranicu.....EEE.....Niste ni svjesni sta ona moze da uradi vasem kompu i internetu...Pa ona moze da preuzme kontrolu vaseg neta, i da ga koristi da ne bi svoj trosila....Ona moze lake sale da vam provali u msn...Ona moze cak youtube da izbrise...Moze citavim internet portalom da vlada....Niste vi svjesni sta ona moze...Ali ona nece...Jer ona nije tako losa kao sto vi svi mislite...Ona je jako, jako, jako, jako dobra....
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:31

Tema: Tajne iz djetinjstva

Zadig je napisao/la:nakon razgovora sa "starijim" momkom od 11 godina, odlucio sam da i ja pokusam sa tim "sexom".... kaze on da zenska stvar u stvari je usisni organ kroz koji zena usisava vazduh dok ima sex, i time sprijecava da cuna ispadne iz pice.

Hajd reko.
ceko sam da budem sam.
Prvo mi je palo na pamet oralni sex, jer je tip i o tome prico.
Imao sam neku staaaru burdu, dje je bila glava zene preko citave stranice (skoro pa ko u prirodnoj velicini). Usta su joj bila polu otvorena.

Izvadim ja cunu, otvorim burdu, stavim burdu na krevet i "stavim" ga teti tamo...
Nista se ne desava. Ne kontam. On se kao nesto ucvrstio, ali nisam znao sta je to svejedno. Opet ja isto ponovim opet nista. Pogledam, taman na mjestu je a nista se ne desava...

Sjednem ja, otrgnem stranicu, i "nabijem je na cunu", Stranica se podere, a cuna konacno usla tamo "dje treba"
Opet nista, nista se ne desava, nista ne osjecam...

Hajd, reko da pokusam sa sexom.
Razmisljam, razmisljam... sjecam se rijeci jarana.... "vazduh...vuce... dise..."
i odem ja fino u spajiz i izvucem plavi OBODIN CETINJE usisivac.

:D

Namjesim ono crijevo, skinem gadje, stavim cunu u rupu i upalim usisivac

Jao majko mila... osjetio sam nesto ali to nije bilo zadovoljstvo, nego ono, landara cuna u crijevu i od udaranje proizvodi zvuk: prrrr prrrr prrrr prrrr....

Ali dzaba, razocarenje.. nista opet mi nije jasno sta sam to krivo uradio, i reko ima li sanse da cu imati sex ikada...

U to cujem staru kako izlazi iz lifta, brze bolje se oblacim, stavljam cijev sa onom "stopicom" na crijevo u taman kad stara udje ja samo nastavim da usisavam

crven i zbunjen ko paprichica.
Stara kaze, sine sta to radis...
Usisavam mama...

Valjda mama sva srecna kontala da ja usisavam pa mi odma napravila palacinke....

isplatilo mi se "jebanje" taj dan
:D :D :D :D
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:38

Tema: Nepoznata djevojko javi se!

Longplay je napisao/la:Prije tacno mjesec ipo dana sam te vidio ulazeci u cevabdzinicu 'Zeljo 2'. Ne trebam objasnjavati gdje se to nalazi. Sjedila si uglavnom sa dvije drugarice u basti jer je mart ove godine bio izuzetno suncan. Dok sam ulazio u cevabdzinicu nasi pogledi su se spojili i kao sto vidis jos uvijek sam pod dojmom tvojih plavih ociju. Tek sto sam narucio tvoja jaranica je usla da plati i brzo ste otisle tako da nisam imao dovoljno vremena da ti pridjem.

Samo sam vidio da ste poslije otisle do jedne galerije na carsiji. A ja sam kasno shvatio da je to bila ljubav na prvi pogled. Znam da je sansa mala da ova poruka dodje do tebe ali sam ovo morao napisati. Volio bih te upoznati i zato ako procitas ovo javi se pliz na e-mail: neccko[a]hotmail.com.

Topli pozdrav

PS: sto se moga opisa tice, osisan sam na celavo, kafene oci i visok, atletski tip.

Svemirski_Jebach je napisao/la:"Cim sam usao i prije nego sam narucio petnesku sa puno luka u cjeli s jogurtom ugledao sam tvoje plave oci i polijep komad mesa izmedju tvoje kece i dvice.
Sjeo sam na seciju pored tebe, zeleci da ti makar budem blize a onda sam osjetio miris tvoje kose i smrad luka iz tvojih usta.

Gledala si me zavodljivo preko plasticne case dok si ispijala jogurt...usne su ti se ocrtavale na obodu case. Kad si sklonila casu s usta, divan bijeli trag jogurta je ostao na tvojoj gornjoj usni i malim brcicima koje nisi depilirala.

Svojim debelim, mesarskim prstima na kojima sam primijetio da nema prstena si onako damski uzela posljednji komad masnog somuna, njime si pokupila posljednji komad pljeske i slasno i s uzivanjem si ih stavila u usta. Nakon toga si graciozno vilicom pokupila nesto luka i pridruzila ga pljeski i somunu u procesu zvakanja i prezivanja.

Usta su ti se pomicala kako si zvakala, pratio sam svaki pokret misica na tvom licu dok si punih usta pokusavala da sazvaces pogolem komad sa pljuvackom razblazene i izmijesane pljeske, somuna i luka.

U tome je zazvonio tvoj mobitel, zvono je bila nova melodija cecinog hita. Javila si se onako elegantno i punih usta nekome nepoznatom ko nije donio jesen u sjevernu sobu rekla "Haloooo"...tvoje drugarice, sve u kombinaciji pink i bijele cizme, utegnuto i sa izbacenim dekolteom...

Nisam imao hrabrosti da ti pridjem, i nadam se da cu te ovako naci. Pretpostavljam da ne koristis internet, ali mozda neki tvoj komsija ima pa ce te mozda prepoznati. Ja sam celav, nosio sam crnu utegnutu body majicu sa zlatnim lancem preko i utrpanu u farmerke. Na nogama sam imao crne spicoke cipele. NA desnoj ruci imam srebrnu narukvicu od nane rahmetli, a na desnom ramenu tetovazu sa onom zicom. Na stolu mi je bio mobitel najnovija Nokia 5746i sa kamerom 2 megapiksela i kljucevi od BMW-a, 1988 godiste, benzinac. Nadam se da ces me se sjetiti. NE mogu te nazvati nemam kredita.

tvoj Almir

:D :D

The Nightwatchman je napisao/la:Dragi Almire,

žao mi je što je ispalo 'vako. vidjela sam kako me gledaš i svidio si mi se jako. tvoje braun-kafene oči pljenile su pažnju najzgodnijih djevojaka iz havane prekoputa a to me je zagolicalo. sto mi nisi pris'o? ja sam jela (mogu ti reć pljeska im razvaljuje) i gledala te. sjedio si na onom mjestu gdje je nekad bio hare lepi sa aljom. mora da dizes stoju ipo na bendzu kad su ti tako definisane grudi. sviđa mi se sto si nećelavo osisan a osjetila sam versaće blue jeans parfim sa tvoje kože što me izludilo. bilo mi je neugodno kad mi je žila iz pljeske zapela medju zube a ti to vidio. cijelo selo me zeza jer je u Bajtu (mjesnom internet klubu) pukla vijest da me trazis preko internea. evo ja diktiram a Raza piše ovo pismo puno boli-stomak me razvaljuje od onog luka iz Želje kolko sam se napucala. al nema veze, misli na tebe mi olaksavaju bolove. Almire, kad sam ugledala tvoje ganjc nove metalik crne cipe trnci su me prosli. a kad ti je kitic mile zasvirao iz mobilnog telefona- znala sam da smo jedno za drugo. nazalost ja sam morala otic naglo. vidio si da mi je zazvonio telefon i ja se javila. šarulja se otelila. morali smo hitno kući.

javi mi se na emajl: sexygrill[a]hotmail.com

tvoja zaljubljena pljeskavica :XXDDP,

Larissa

P.S

nadam se da i ti turiraš onako ko tvoj bemvejac :DD

:D :D
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:46

Tema: Sta vam se svidja kod osobe koju volite?

krompir i riza je napisao/la:Sviđa mi se:

- to što je bolji čovjek od mene a ja polahko učim od nje kako biti takav
- njena čista duša, zbog koje se često postidim samog sebe
- njen iskren ,nevin ,dječiji pogled
-njen zarazan smijeh
- što me voli i onda kad sam sebe mrzim
- njena nesebičnost, humanost , snaga
- njen smisao za humor
-što se zapetlja kad priča viceve
- što me pokriva kad se noću otkrijem
- što ne broji kalorije
- što čita više i od komija :D
- što se postidi kad dobije kompliment
-što voli kišu
- što i ona sanja baraž
- sviđa mi se njena faca dok se pokušava duriti a ne ide joj
- sviđa mi se kako smiješno kiše
- sviđa mi se kako mi zavrne ruku u znak upozorenja kad prolazi kakva razgolišena žeMska :D
- što s njom mogu pričati o svemu, od Lulića do filozofije
-što je fighter kakvih je malo
-

o fizičkom izgledu neću pričati, za mene je ona u tom pogledu jednostavno ono što žena treba da bude- savršena!
Eto.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:49

Tema: Pocetak rata u Sarajevu

Postao/la Ahmmed dana 18 sep 2009, 00:47

Našao sam ovaj tekst, koji napisah prije nekoliko godina, a najvećim dijelom govori o danima pred početak rata u Sarajevu........

Eh, kao da je jučer bilo..... Već 29 februara 1992, ispunili smo, onako džematile,porodično, patriotsku dužnost.....Mi,koji smo imali pravo glasa

Baščaršija je to jutro bila suncem okupana....Na referendumskim mjestima, socrealistične slike, ćilimi na zidovima mjesnih zajednica....Na plakatima kojima se pozivalo za izlazak na referendum, poruka,koju ću pamtiti: Raja su ZA,a papci?

Osjećao sam se važnim tada,prevažnim,jer,nije šala, hem punoljetan, hem glasao za suverenu i nezavisnu....Nakon što sam zaokružio"ZA", odlučio sam prohodati Čaršijom, Ferhadijom....Ko Bajram da je bio.....Ljudi lijepo odjeveni,srednjovječne gospođe sa taze frizurama, drže pod ruku svoje ponosne muževe....
Sretnem kod Slatkog ćošeta tetu Zibu. Nekoga traži pogledom....Kenana,svoga sina, a moga školskog druga.... Eto Kene, nasmijan i vedar....tog sam ga dana posljednji put vidio.....Danas leži na Kovačima....
Nastavio sam dalje....prema Katedrali....Kod izloga Ede obućara, Mirna i Selma....obavile i one građansku dužnost....I izgledaju mi ,nekako, odrasle, zrele.... Preračunavaju koliko im još hiljada treba za nove cipele....Nastavljam hodati mojim gradom....U parku kod Svjetlosti, sjednem.... Neko me potapša po ramenu.... Moj brat,moj veliki brat....
Obradovah mu se! Sjeo je kraj mene i počeo pričati....Nisam ga u početku slušao....Nisam razumijevao njegove riječi....o nekoj sretnoj Bosni....nekoj novoj Bosni.....No, njegovo me ushićenje natjeralo da pratim šta govori...Govorio je o pravdi....Podsjećao me ,tog trenutka, na nekog od sedam sekretara SKOJ-a, iz čuvenih brošura"Titovim stazama revolucije...
Vratili smo se nazad do čaršije.Nahranili golubove, jer ga je to beskrajno radovalo.
I koji mjesec kasnije, kad je gorjelo Sarajevo i BiH, moj brat nije gubio nadu.... Sa kakvim je samo žarom govorio o sretnoj budućnosti, kad bi se vratio sa linije, planirajući do u najsitnije detalje raspored prvoga dana slobode....
"....On je danas u društvu Kenana, sa početka ove priče.... Na Kovačima.....Posjetio sam ih obojicu na Dan nezavisnosti...Moj brat nije dočekao prvi dan slobode....No, nismo ni mi, koji smo imali sreću ili nesreću, da preživimo rat....Dan slobode, čini mi se,sve je dalje i dalje...Ja mu se,ipak, nadam....Da toga dana, umjesto mog brata, učinim nešto što ga je beskrajno radovalo.....Da nahranim golubove na Baščaršiji.....Evo, već punih 14 godina,još nisam smogao snage za to....

Bio sam na Kovačima, večeras....

Kažu, ne valja po mezarjima , nakon akšama, boraviti....
Ipak, nisam mogao da ne odem, a u toku dana mi se, nekako, nije dalo....

Sjedio sam večeras s Njima....Razgovarao bez riječi, krajičkom oka tražio zvijezde na sarajevskom nebu, u hladnoj sarajevskoj noći...

I golubove još nikad, nahranio nisam....
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 27/11/2011 18:55

Tema: Kako se boriti protiv praznine zivota?

HAVANA je napisao/la:
Cukan91 je napisao/la:i kako trpjeti onaj osjecaj kad imas 20 godina, mlad si, zeljan zivota i uzivanja.. a nemas djevojku, nijednog prijatelja.. svi su se razbjezali svako na svoju stranu, socijalni zivot ti je 0, nisi upisao faks u prvom roku a sve su prilike da neces ni u drugom sto znaci jos godinu dana samovanja, porodica ti je disfunkcionalna... otac koji je jedini bio pametna glava i zaduzen za odgoj djece je umro... a majka se psihicki razboljela i cas je dobro cas nije... rodjaci nece da te posecuju zbog majcinih problema sa zdravljem... imas mladjeg brata i sestru o kojima moras da vodis racuna a sad ce uci u pubertet i tek krecu problemi... pritom ste cjelo vrijeme na evidenciji centra za socijalni rad koji vas svakodnevno maltretira, pametuje, daje "strucne ocjene" o tome kako ste ovakvi/onakvi... imate jednog tipa koji hoce majku da vam proglasi naskroz ludom da bi joj postao staratelj i raspolago imovinom... a VI, sa svojih 20 godina morate ici po sudu na rocista,iznositi odbranu i tvrditi da majka nije lose kolko se prica...
Jednom rjecju, nemas razloga zivjeti...
Sve ti je crno...
I trpis mnogo toga...

Ali cjelo vrijeme negdje duboko u sebi zelis da to prodje, da budes cijenjena i ugledna osoba u svojoj zajednici, da imas obrazovanje, normalnu familiju, da si prepoznat medju kolegama, da imas karijeru, da si u prilici pomoci drugima... i dati makar neki smisao svom zivotu.
Kako prevladati ovakvu situaciju? :sad:

Zavrni rukave,iskezi zube i udri...zivot je jebena igra.
Hoce ti biti lakse ako ti kazem da sam i ja poslije idealne 22 godine zivota u trenu zaustavljen,uvalilo mi pusku,sestra psihicki oboljeva u svom tom ludilu,roditelji razvedeni,majka stara,primanja nikakva,uslovi lijecenja nikakvi,rat,mene nikad kuci od jebenih po sumama i gorama...one same,gladne,zedne...al bukvalno...U to sve ko biber po pilavu ja ranjen,bolnica...pa kuci,polu gluh,na stakama,analgina jebenog u kuci nemam a kamoli sta drugo,sestra katastrofa,slom zivaca totalni...znala me i opalit po nogama ranjenim,nema ni ona terapije...pretvara se od prelijepe djevojke u strasno bolesnu osobu,majka kopni svaki dan...koru hljeba mi niko nije dao,vojska...niti sam vise ikada otisao, niti ista uzeo...nek uguraju sebi u guzicu i njihove certifikate i knjizice...Bilo je momenata kad sam kontao bolje da sve troje nestanemo sa lica zemlje,da se ne patimo...Al nije lako ni skiknuti...Shvatam da sam ja taj koji mora iznjeti taj teret i da je sada sve na meni,na meni je da spasim porodicu,na meni je da se ja sada zrtvujem i lomim,majka je na svojim plecima sama podigla dvoje djece,mogu ja to,moram :evil: ...ustajem,snalazim se kako znam i umijem,vodu nosim na stakama na 12 sprat,mijenjam cilime,linije,videa,kasetofone,pojacala za hranu...Najdrazu gitaru dajem za dvije tegle nes kafe(400km) :-) prohodao,grizem,ujedam dje god mogu,skacem po pisti, kradem jebene ikar konzerve,mnogo mi pomaze drug iz djetinjstva koji radi u unproforu...Malo se stabilizovali i pored svakodnevnog rokanja,ludila...Kad mi je tesko manijakalno citam,upalim kandilo,odem u sobicu i uzmem gitaru...i ...placem.U svoj toj bolesti i sestra kad cuje zvuk dodje i pjeva(i ona je svirala)...dodje i mama...i onda pjevamo...ko nekad...Zovem oca koji je tad u njemackoj,prvi put trazim nesto od njega.Jesi dobro,jesi.Jesi se naguzio,jesi.Jesi se naputovao,jesi...E haj sad fino kad ja zavrsim sestri papire ti zavrsi tamo...Doslo je vrijeme da ucinis i ti nesto,mama vise ne moze...Sestra odlazi u njemacku i pocinje lijecenje,sigurna je,bolje je psihicki...Ja i mama presretni zbog nje...Dalje je bilo lakse.Ja upoznajem svoju sadasnju zenu i pocinjemo mastati o zajednickom zivotu,odlasku...Volimo se,to je to,spremamo se,ganjamo papire i odlazimo...Ja prvi,operacija u njemackoj i dalje u drugu zemlju,ona dolazi...Dalje je bajka.Posao,stan,djeca,povratak u sarajevo...Sestra puuuno bolje,sposobna za samostalan zivot ali nikada kao prije,majka odlicno,preporodila se,unuke,igra...Nikad u zivotu joj ne smije nista zafaliti!!!Sta sam ja prezivio je nista u poredjenju sa njenom zrtvom kroz citav nas zivot.Danas smo sretna porodica.
Glavu gore i ne daj nikom pardona.Bori se, a prijatelji,djevojka...doce to vremenom.Samo nemoj sto bi rekli...pasti qrcu za uho...
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 06/12/2011 17:52

Tema: Re: Šta nakon razvoda!?

zelenashica je napisao/la: Evo da ti ja pokušam odgovoriti.Trudiću se da budem kratka.
Nakon saopštavanja odluke da je kraj sjeli smo popili kafu ko ljudi.Razgovarali.Bez riječi mi je dao skrbništvo nad djetetom,čak šta više i osmijeh i samo jednu konstataciju:Divna si mama.
Za ovo mu velika hvala,jer od čovjeka sa kojim se razvodite dobiti ovakvu izjavu je znak da niste bili udani za kretena.
Kao prvo ja sam iselila iz porodične kuće.Uzela svoje lične stvari i lične stvari od djeteta,znaš ono kao kad ideš na put,sve fino lagano spakuješ u kofere,komad garderobe,jedan san,pa opet komad garedrobe,jedan san....kad popakuješ sve snove i garderobu pređeš na cipelice,torbice.I opet pakuješ cipelice,slijepa obećanja,torbice i usput stvaiš i pokoju laž.U pauzama izađeš u dvorište zapališ cigaretu razgledaš voćnjak koji si lično posadila,gaziš po travi koji su lično godinama kosila,diviš se cvijećnjacima na kojima si svoje kapljice krvi ostavljala dok si šišala ruže,okopavala ih.Udahneš i opet na nastavak pakovanja.....
Moje dijete je veće dijete,možda i previše ozbiljno za svoje godine i sasvim je razumjela šta se dešava.Sama je dobila dozvolu da uzme šta god poželi.Željeli smo oboje samo da joj olakšamo da se lakše navkne na novi stan,novu sredinu u koju sa mnom odlazi.Uzela je kao i svako dijete sve ono što je njoj bilo drago.Ali velikodušno sa tatom podijelila uspomene.
Ne mogu ti reći koliko je sve trajalo,ali mogu reći da je bilo kao godine.I dok se pakuješ opet premotavaš film u glavi,pokušavaš naći razlog koji je dovoljno jak da promijeniš odluku.Prebiraš po uspomenama,...Al' džaba,...
I onda fino zamolila bivšeg da mi pomogne,ako mu nije teško sve spakovati u auto.Ljudski pomogao,kao prijateljici.Pozdravili se,dala mu novu adresu,da zna gdje mu je dijete.Vratila ključeve od brave koju sam ja promijenila jer je ona stara vazda nešto zapinjala.I otišla.Nisam se okretala.
Čak šta više odnijela sam sa sobom i sve kreditne obaveze(haman pa sve bilo na moje ime dok se sve gradilo,kućilo,kupovao auto,...)a nisam uzela ništa,ništa osim auta koje ja još uvijek isplaćujem.

Ne želim ništa.Želim sve iznova.Novi početak.Ne treba mi namještaj,ni kašika,ne trebaju mi mašine,klime,tepisi,ma neću ni zavjese koje sam sama šila.....sve halalila.I mirne duše krećem iznova.
Moje dijete i ja.
Nisam rekla da mi nije bilo ponuđeno da uzmem sve što želim ali sam odbila.Rekla jasan razlog.Ne želim da dijelim ništa na moje tvoje jer je sve bilo naše.Nas nema,ja se odrekla svega materijalnog.Priznajem dobila sam nešto novca da se malo skućim,ništa posebno ali dovoljno za spremanje sobe djetetu.
Šta je predhodilo razvodu,eh to je sad za one moje rečenice:on divan ja krasna ali eto ne ide zajedno.

Zjedničke slike ne držim u novom stanu,dala sam ih djetetu u novu album.Njemu na poklon jer su te zajedničke fotografije razlog postanka našeg djeteta.Moje dijete je podnijelo našu selidbu i svakodnevno odsustvo oca sasvim dobro.Priznajem razgovora sa djetetom je bilo i uvijek će biti.Nema laži,nema uljepšavanje.Jer kad tad dijete će odrasti i biti sposobno da samo donosi sud.Ja tad ne želim osjećati stid ni bol.
Možda mi je pomoglo i to što godinama radim sa djecom pa jednostavno znam kako dišu.
Super se ukopila u novu školu,novu okolinu,drušvo,a tata je tu za nju kad god to ona poželi.

Ne,ne kajem se.

I odgovor na posljednje pitanje:Ne kajem se.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 06/12/2011 17:53

Tema: Miss BiH

karanana je napisao/la:soildna tlejelesa sa ovim farmekama i majciama gdje se vide trbuis.sori za grekse u kuckanju, slabo mi ide kckanje sa samo jednom rukom.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 29/12/2011 22:39

Tema: Zanimljiva pričica..? Ko je sretniji?

Ridjobrki je napisao/la:Zanimljiva tema, o ovome često razmišljam pa hajde da koju škrabnem uz jutarnju kahvu...

Prvo, ja se ne nalazim ni u jednom od ove dvojice - prvi je više skeptik nego pesimista a drugi je naivna prostodušna budala. Ja sam neki surovo realan lik, optimističan sam u pogledu predviđanja razvoja stvari i uvijek se nadam najboljem a pesimističan u smislu da uvijek nastojim imati varijantu B u slučaju da stvari ne idu baš onako kako bih ja volio/htio/želio.

Konkretno - da ja dobijem hrpu onih okruglih konjskih govana a nadao sam se vlakiću bio bih razočaran ali bih rekao "ok, nije vlakić ali daj da vidimo jesu li ova govna čemu" i vjerovatno bih se nakon pola sata igrao i zabavljao boćanjem lopticama od konjiskih govana.

Ništa nije samo po sebi razlog ni za sreću ni za tugu, neko nađe razlog da u svakoj sreći nađe nešto crno a neko opet i u crnjaku nađe neku sitnicu koja će mu navući osmijeh na lice. Preživio sam rat, imam nekih dosta teških životnih iskustava ali sada kad se osvrnem na to kažem da bih izdržao i gore stvari i ne kontam kako ljudi ne nauče izvlačiti pouke i kako uporno padaju na životnim sitnim ispitima. Kako nađu razlog za biti nesretan???

Primjer, moj kolega zakeralo nezadovoljan ležajem na kojem je prenoćio i vazdan priča o tome. Ja sam prvu godinu rata spavao u skloništu na napuhanom dušeku za plažu preko kojeg je bila deka prostrta i nakon toga je sve dobro. Ne zato što se ja zadovoljavam malim nego zato što je sve poslije toga nešto što treba cijeniti. A ne cijenimo ništa.

U zadnjih par godina se rješavam takvih ljudi i sklanjam ih iz svoje blizine. Jednostavno, loše raspoloženje je prelazno i ja ne mislim da je smisao mog života da te životne trollove puštam da meni uskraćuju ljepotu života i truju me negativnom energijom. Ne dopuštam prenemaganje u svojoj blizini. Ako neko ima pravi problem tu sam da uskočim i zadam se da to riješimo ali da će meni neko iz dana u dan trollati život glupostima - neće. Oprez, ne govorim ljudima sa pravim životnim iskušenjima i problemima nego o onom tipu ljudi koji na primjer kad su žedni kukaju kako su žedni a kad se napiju vode ne kažu elhamdulillah, super, sad je sve taman nego joj kako sam ja bio žedan a meščini da ću opet biti a kao da me malo i glad hvata... Ma sisaj ga, govedo, idi materi pa njoj kukaj! Takvi ljudi su nepouzdani i neupotrebljivi i bolje ti je ne imati prijatelje nego imati takve.

Sreća je stvar ličnog izbora i pristupa. Sreća je stvar čovjekove otvorenosti prema životu. Sreća je stvar želja i strahova i kod nas je šteta da je narod toliko ubijen u pojam i raspamećen da je nemoguće da bude sretan upravo iz razloga što je prestrašen i natjeran da bude zatvoren. Mi smo ciljano prestrašeni i natjerani da se povlačimo u svoje školjke i to nije slučajno ali to nas ne opravdava. Bog nam je dao razum, Bog nam je dao srca i na nama je da ih koristimo bez obzira na sve.

Moja rahmetli majka Habiba je osoba koju jako često citiram a znala je reći "vazda bude bolje neg što insan misli". Meni je to kad sam bio mali zvučalo besmisleno jer ne može biti bolje ako sam ja dobio hrpu konjskih govana umjesto vlakića ali život nauči neke stvari... Uvijek bude bolje nego što insan misli jer:
a) stvarno se desi da se stvari nekako sjajno raspletu
b) nema toga što insan ne može podnijeti i tek u teškim iskušenjima pronađemo snagu koje ne bismo ni bili svjesni

Kao što Krleža napisa:

Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
Pak ni vezda ne bu da več nekak ne bu

Nikad nije bilo da nije nekako bilo pa vala neće ni sad biti da neće nekako biti, jebat' ga... Život je putovanje, stvari/ljudi/događaji dođu i prođu i ništa nije vrijedno straha i srkleta. Sve prije ili kasnije dođe na svoje, sve se preživi i ono što si uradio je uvijek bolje od onog što nisi uradio. Najgore je sjediti i biti sporedan lik u filmu svog života.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 30/12/2011 18:21

Tema: Francuska - BiH (Pariz, 11. Oktobar 2011- Karte/Prevoz...)

specifikacija je napisao/la:
S obzirom da se ocekuje veliki broj navijaca iz dijaspore, ali i iz BiH, predlazem da rezervisete nocenje u lancu hotela Etap. Cijena trokrevetne sobe je otprilike oko 60 eura (ukoliko vas je troje u sobi, cijena dodje 20 eura po osobi), sto je za Pariz poprilicno jeftino. Da ne bude zabune, bez obzira da li je jedno, dvoje ili troje u sobi, cijena sobe ostaje ista. Mozda se po + 1 klijentu placa jedan do dva eura vise - to treba provjeriti!
Sobe su jednostavno opremljene, sto znaci bracni krevet,a iznad bracnog se nalazi krevet za trecu osobu ))) Nije nista specijalno, ali za jednu ili eventualno dvije noci, to je sasvim u redu. Ovi hoteli se nalaze na perifernim djelovima grada!
U nastavku sajt hotela Etap koji su najblizi stadionu St Denis, a nisu daleko ni od grada : http://www.etaphotel.com/fr/booking/hotels-list.shtml

Postoji lanac hotela Formula, oni jesu jeftiniji, ali u sobama nema toaleta ni kupatila, vec se isti nalaze u hodniku i za tusiranje treba platiti 2 eura, ili tako nesto. Hoteli su poprilicno cisti!

Za one koji dolaze s nekom putnickom agencijom, ne dozvolite da vam prodaju metro karte za 5 zona, dovoljne su vam prve dvije ( 1 i 2 zona su stari dio grada i najblize predgradje, i te zone se svakako prodaju zajedno).
Fudbalski stadion se nalazi u drugoj zoni!

Ako nekome mogu biti od bilo kakve pomoci, neka se slobodno javi!
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 16/01/2012 13:21

Tema: Sarajevo kojeg više nema

Pravi Valter je napisao/la:Nekad,
Milicija
Kad smi mi odrastali, znalo se da slusas sto ti kaze: otac, mati, razrednica i milicija (mozda i kakav sekretar SKOJ-a ali oni nisu tema ovog posta). Eh sad, otac i mati su otisli preko vikenda kod prijatelja na vikendicu, razrednica ne radi subotom navece a milicajci su se dali u potragu za sarajevskim lopovima jer se bližila posjeta nekog drzavnika iz „nesvrstanih“ koji bi mozda mogao navratiti i u Sarajevo da vidi sta se sve napravilo za olimpijadu. Bar se tako pricalo. A Milicija je pred svako vaznije desavanje u gradu sarajevske lopove sprovodila u Centralni zatvor, za svaki slucaj. Da se kome ne omakne da opet proda Vijecnicu ili naprave slican zijan.
Ispostavi se „Sam u kuci“ dio prvi. Iskupi se sva „raja“, izadje se malo vani, zavrsi se u Slozi i lagano u sitne sate tabanom kuci na Grbavicu, jer mi je mati rekla da ne ostajem do kasno. Dok smo prilazili neboderu u kojem sam odrastao obrisi poznatog auta se pocnu nazirati bas, ama bas, na mjestu gdje je moj stari uvijek parkirao renola. Tad nije bilo mnogo auta i svako je imao „svoje“ mjesto na parkingu. Kad su gosti dolazili dugo se komsijama izvinjavalo sto su im zauzeli bas njihovo mjesto, a ne od onog „supka sa 4-og“ kojem se auto pokvarilo i mjesec dana stajalo na pogresnom parking mjestu. I naravno ne bi ova prica bila ova prica, da neko, ne sjecam se tacno ko, od nas cetvorice nije rekao: gdje ti stoje rezervni kljucevi? Za deset minuta smo bili u renolu ostvarujuci svoj djecacki san da vozimo auto. I to ne bilo koje auto nego renola. Renola sa zutim farovima, dosao direktno iz Francuske. Vozom direktno. A jos i Francuska prijateljska zemlja. Pa jos zelen. Kakva je to samo limuzina bila. Titin mercedes, pa onda moj reno. Kako smo ponosni samo bili. Sjeli, usturili se. Sutimo. Onako glupavo. Samo sjedimo i sutimo. A zna li ko voziti? Ma kako da ne, sve i jedan Fitipaldi sto vozi onu JPS formulu crne boje. Znaci, upalis..... ne, ne, moras kvalilo drzati da opet ne skoci. Tako, dobro je ..............Gdje ti je rikverc, jebote ovo nije ko kod Juge! Nadjosmo i rikverc. Sad u prvu i hajmo krug oko garaza. Mi svi opet ponosni, nakon kratke nedoumice oko rikverca, vozimo renola, u prvoj brzini. Mi ponosni a reno place. Urla od muke. Ma daj kaze on, ima jos brzina, hajmo laaaagaaaaano druga. Opa, vidi sto pici drugom. Motaj, motaj. E hajmo sad krug po Grbavici, pa nas mozda i neko vidi kakvi smo frajeri. Steta sto nema nikoga da nas vidi. Kasno je. Bas steta. A mozda prodjemo ispod necijeg prozora ko ne moze da spava, pa nas, TAJ NEKO, vidi. A mozda nas i neka vidi. Eeeeee, da je srece. Raskrsnica. Semafor. Crveno. I jebi ga, eno i Milicije. Stoji milicajac sav gord, na zadatku, lijep i ponosit, vazan, postovan jer on nas cuva, svi ga vole jer on je posten, izdati ne zna jer on je milicajac. Znate, onaj kojega stare nane pitaju da saobracaj zaustave dok one predju ulicu, jer im je macka tamo skroz na drugoj strani na drvetu, pa ne bi bilo lose da im pomogne i nju (macu) sa drveta da skine. I on to uradi i pruzi joj osmijeh iako ga je maca zestoko ogrebala. Pravi socijalisticki samoupravljac. Jutros ga pohvalili na radnickom savjetu kako je sve ovo pobrojano. I zaista je takav bio. A mi u renolu odjednom nismo ponosni. Snuzdeni, pokupljeni, propali ko kauč.....tako mali, tad smo govorili „manji od makova zrna“. A milicajac gleda. I upali se zuto, pa evo ga odmah i zeleno. Ja da krenem, reno, izdajica, se ugasi. A milicajac gleda. Podjem rukom da ga opet upalim i zakacim rucicu od brisaca tako da su brisaci mahnito poceli vrtiti lijevo-desno. Upalim, da krenem reno se opet ugasi. A milicajac gleda. Mrzim renole. Kako su ih samo lose napravili ovi Francuzi. Sreca njihova da su iz prijateljske zemlje. Jebla ih njihova revolucija i to su garant izmislili, kao sto su izmislili da je reno najudobnije auto. Prvo bi trebao da ide, pa onda da bude udoban. Jebo ti udobnost ako on ne ide! Reci cu starom da opet kupi onu crvenu bubu sa karambolkama sa kerefekama. Nijemci izdati ne znaju iako su neprijatelji bili. Paljenje renola: klapa tri. Upali, krene, brisaci jos uvijek mahnito rade, kad onaj milicajac vise ne samo da gleda nego i mase onim lizalom na kojem pise : STOP, pa u redu ispod MILICIJA. Ubi se on masuci. A visok nekakav milicajac ima dva metra u njemu. Bjezimo li? Ma bjezimo. Pritiscem gas, reno izdajnik place od muke, sve govori 2-ga majstore 2-ga, brisaci mlataraju kad odjednom milicajac na haubi. Onako ogroman, citava njegova dva metra na renolovoj zelenoj haubi. Nicim izazvan majke mi. Sidji sa haube budalo jedna, hoces li da te zgazi kakav balavac koji ne zna voziti. Poslusao me, jer je okuka bila. Pade milicajac. UUUUU, jebote sta sad Vucko pita? Bjež. Urla reno, urlamo mi u autu, druga brzina, urla reno, urlamo mi u auto. Vozac ima izac otvori zadnja. Hajmo kraticom, pored Bane Šurbat skole, nema veze sto je jednosmjerna, pa bjezimo od milicije, nema veze sto nismo svjetla upalili, nema veze jer ni vozacke nemamo, nismo ni otisaka jos u SUP-u ostavili a nismo ni onih brisaca ugasili......evo sad treba skrenuti. Upali zmigavac govori jedan ozada. JEBO TI ZMIGAVAC MATER! I tu negdje, bas oko tog zmigavca, opet se spetljah i opet se reno ugasi. I brisaci zajedno sa njim. Pa opet polako, onako hladne glave kako samo tinejdjeri znaju biti, upalim, brisaci rade, krenem, cak i brisace ugasim, lagano prvom do Lenjinove ulice, dam zmigavac, skrenem, kad opet onaj veliki milicajac od dva metra, da, da, onaj sa haube mase istim onim lizalom. I sta cu ja stanem. I opet sjedimo. Opet sutimo. Opet onako glupavo. Ali nismo vise ustureni. Kud nadjoh rikverc, da ga Bogdo ne nadjoh maloprije. A reno jos uvijek radi. Pa ja, sad radi kad ne treba. Sto se sad ne ugasiš kapitalisto nijedan? Pravi onaj zapadnjak. Izdajica. Evo me jos i zajebava, sad nece da se ugasi. Sto ovo nece da se ugasi? Probaj krenuti ugasice se garant!
I eto ti onog velikog milicajca, polako prilazi, isto Dok Holidej kod OK korala. A iza njega viri jos jedan milicajac. Ovaj drugi opet mali. Ali je zato nabio šapku na oci toliko da mora glavu nazad zabacivati nebili sta vidio. A debeo, onako pun, ko zemlja lik. Eto ih obojice. Kaze onaj mali: a koji od vas hoce da se bije? Nisam ja. Nisam Tita mi, Tita mi izbliza, nane mi rahmetli.... Samo me je jednom, ne udario nego ošamario. Samo jednom. Ali, vjerujte, dovoljno. Tako, da me je okrenuo za 180 stepeni i nabacio na istu onu haubu gdje nedavno veliki milicajac od dva metra bi. A ona jos uvijek zelena. Hauba. A ja rumen od samarcine. I ne slazu se bas zelena i ta rumena boja. Malo su mi raspar. Sedam dana sam liku mogao otiske prstiju uzimati sa obraza, i svaku liniju zivota, ljubavi, srece i sta li vec ima. S tim da sam ja proricao proslost sa obraza a ne buducnost. „Vidim, vidim da si jednom balavcu sljagu opalio koju ce pamtiti do kraja zivota, o kojoj ce po forumima pisati“!!!!
Sredilo se to. Ruzenje, zaklinjanje, uzimanje podataka jer jos licne karte nismo imali (nemoj da sta slazes naci cu te i iz zemlje iskopati ako treba), nevjerovatno ali blaga pitanja velikog milicajca dostojanstveno prljavih pantola jer je nedavno pao sa haube: pa bolan ne bio sto me zamalo ubi?, zabacena glava kao proizvod spustene šapke malog milicajca: A đe ti stari radi? A stari ti neka fora? Cuj direktor? Lazes!
Sve dok jedan dan nisam dosao kuci sa nekog posla koji smo radili na ljetnom raspustu (prali stakla na benziskim pumpama i zaradili para za mora ko u prici), kad mi stari rece: De uzmi stolicu i ovdje malo sjedi kod mene. U glavi mi brain storming (tako se sada valjda popularno kaze) sa osnovnim pitanjem: sta li sam sad uradio? Nemoj samo da je saznao za Fitipaldija. Nemoj molim te. Samo ne Fitipaldi. Uzmem stolicu i sjednem. Samo ne Fitipaldi. Opet stari: nemoj tu veliku stolicu, uzmi onu malu šamrlicu pa sjedi ovde kod mene. Uzmem šamrlicu, sjednem, sutim. Gledam. Pravim normalan izraz lica. Borba. Prsa u prsa. Samo ne Fitipaldi. Samo ne Fitipaldi. Pitam: A što šamrlicu stari?
KAD TI ŠAMARCINU OPALIM DA SE JAKO NE UDARIŠ KAD PADNEŠ NA POD. DA TI NIJE VISOKO. MOG RENOLA....ostalo je legenda.
Sad,
Policija
Gledam prije par dana policajca na raskrsnici na Pofalicima kako reguliše saobracaj i mase lizalom. I opet pise STOP, pa u redu ispod POLICIJA. Ali mi lizalo nekako manje. Snuzdeno nekakvo i jadno. Nije mi gordo, ko Maxim. Svo izlizano. A ni policajac mi nije puno bolji. Zguzvana kosulja jedva utrpana u pantole koje su izlizane da cakle, onako ulojene. Zadnje dugme iznad opasaca otkopcano jer ne moze hudo stomak podnijeti od silnog mesa. Ali nije to sav jad. Jad je sto policajcu svi odreda dobacuju, psuju, galame na njega ko da je on hud kriv sto semafori u špici ne rade. Vidi koliku si guzvu napravio majmune nijedan? Zbog tebe se cimam u autu od Malte po sata! Ko ti dade tu pistaljku daBogda mu djeca u kuci pistala! I ostale šarmantne doskocice danasnjeg Sarajeva. Sve mi na pamet padaju oni moji policajci od kojih mi, kad je hladno, dan-danas desni obraz bridi. I sve cekam da mi se prsti opet ocrtaju na licu. Ovi novi policajci su zavrsili neke nove skole, neke nove fakultete, svaki bi da je inspektor Kluzo sa pogledima ispod debelih obrva. Kao kad sam dosao u policijsku stanicu da prijavim kradju bicikla. Osjecao sam se kao student, ko je zapalio žito, samo im je lampa falila. I ostalo mi je „ono“ za razliku od njega. Ma da ja nisam sobu pogrijesio gospodine inspektore, znate MENI su ukrali biciklo, nisam ja ukrao biciklo.

Njih nane ne zovu da im mace spase.

Danas nana nema koga da zove
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 10/02/2012 23:30

Tema: Sarajevo kojeg više nema

Pravi Valter je napisao/la:Znam da je tema izlizana, ali.....

Nekada u Sarajevu smo se dijelili iskljucivo na dvije kategorije: raja i supci. Raja smo bili u biti skoro svi. I bas svima je pruzeno mnogo sansi da „bude u raji“, jer onaj koji nije, ili vise nije, je jednostavno proglasavan supkom. Nismo tada imali, bar mnogi od nas, ni vjere ni nacije, ili tacnije nismo primarno bili Muslimani, Srbi, Hrvati i ostali, nego smo prvenstveno bili raja i supci. Nismo se dijelili na bogate i siromasne. Nekako smo svi imali „za cekera“, ali opet ni previse ni premalo. Danas je moj „jaran iz raje“ dobio nove tene, sutra neko drugi a prekosutra mozda ja. Ako neciji roditelji nisu mogli priustiti svom djetetu nove popularne tene, niko od nas tog jarana nije provocirao zbog toga. Osim Supaka. Kad neko dobije novo biciklo svi su mu trazili da im dadne „krug“. Samo supci nisu davali „krug“. Kad neko bude nepravedno uspjesan, svi smo ga kolektivno mrzili. Raja ga je mrzila zato sto je uspjeh nepravedan, dok su ga supci mrzili zato jer je uspjesan, pa makar i nepravedno. Odlicni ucenici, ili kako smo ih tada zvali „streberi“, su bili raja ako dozvole da se prepisuje od njih na kontrolnom, ako nisu dozvoljavali bili su supci. Losi ucenici su bili raja ako drugom losem uceniku dozvoli da prepise ono sto je on vec prepisao od „strebera“, ako nisu dozvoljavali bili su supci. Ucitelji su bili raja ako nam na bas svaku izvaljenu glupost ne dadnu keca, dok oni koji su to radili su bili supci. Domari u skolama su generalno bili raja, jer su uglavnom voljeli djecu. Najveci supci su bili sintori, jer su nam otimali i ubijali cuke koje smo svi mi, i raja i supci, zvali svojima. Pravili smo im ogrlice, hranili ih, izvodili u setnju po Vilsonovom setalistu iako su zivjeli napolju. Nema veze, mora cuko ici na Vilsonovo! Jer tamo cuke kake i piske. Sve dok neki supak ne htjedne da taj cuko bude samo njegov, da se zove „supkov“ cuko, pa kad ostala djeca to ne dozvole on otrci starom kuci, isprica mu nekakvu potresnu pricu, stari zovne sintore i nema vise cuke. Sad je cuko sintorski. Sad prave sapun od naseg cuke. Sve zbog supaka! Udruzenog rada supaka! Znate one SOUR-e? Eh, ovo vam je SOUR supaka sintora i supaka sto hoce ba cuko bude samo njihov.

Sto neko sa foruma rece, a ja smatram to potpuno ispravnim, nismo se svi rodili kao Sarajlije. Mnogi su to postali nakon sto su njihovi roditelji zajedno sa njima, ili oni glavom, dosli u Sarajevo. I to vrlo jednostavno. Postali su Sarajlije jer su bili raja. I oni su u ovom gradu uvijek bili dobrodosli. I volim te ljude. I postujem ih. I imam mnogo prijatelja medju njima.I mozda bih i ja to uradio da sam na njihovom mjestu. I bice dobrodosli. A oni drugi, to su vam oni neprilagodjeni. Oni su supci i zato ne mogu biti ni Sarajlije. Oni su najopasniji supci. Danas su veoma aktivni.

Supci su svi linearno znali razlikovati Č i Ć. Ne kazem da svi koji razlikuju ta dva slova su supci. Daleko od toga. Smatram da su oni u prednosti i malo im zavidim sto znaju razlikovati ta dva nesretna slova. Ali, supci ih razlikuju jer su sve i jednu rijec koja u sebi sadrzi ta dva slova ucili napamet. Mi smo ucili tablicu mnozenja a oni su ucili Č I Ć tablicu. Nisu to osjecali nego napamet ucili. Zasto? Pa da bi se razlikovali od raje. Zato sada ne znaju matematiku.

Kad smo malo poodrasli, kad smo se zamomcili, i tada smo se dijelili na raju i supke. Onaj ko je zvao ture za sankom svima bio je raja. Onaj ko nije mogao da zove ture za sankom bio je raja. Onaj ko nije htio, a mogao je da zove ture za sankom je bio supak. Onaj ko je samo nekome zvao ture za sankom bio je supak. Supci su bili oni koji nisu htjeli da te odbace do grada autom da te raja vide kako se vozis u autu. Ili oni supci koji nisu htjeli da prime 5-og covjeka u auto-da se ne preoptereti. Oni koji nisu gledali TLN nisu bili supci. Oni su bili papci, ali to je neka druga tema. Raja se zajedno druzila a supci su to pokusavali nekako minirati, jer supke niko nije zvao na dernek. Zato su supci mrzili derneke, pa su zvali miliciju zbog preglasne muzike. Najveci supci su bili oni koji su poceli da se zabavljaju sa bivsom djevojkom od svog „jarana iz raje“, ili kao kruna supakluka da preotme djevojku od svog „jarana iz raje“. E, to je vrhunski supak. Supak par excellence.

Kad je rat poceo, mega-supci su bili oni koji su otisli „tamo“. Nikad im halaliti necemo. Raja je ostala u gradu.

Danas ima malo raje. Uglavnom se srecemo sa supcima. Moram reci da je i ovaj grad postao jedan veliki supak. Tokom citave godine taj grad-supak prdi, ali sve kulminira zimi kad nas taj silni cjelogodisnji smrad poklopi u vidu smoga i magle. Svi se nekako zajedno nabijemo u taj smrad i disemo punim plucima. I dobro nam! Pravo nam dobro! Ma nismo normalni. Dzaba, ja ga opet volim. To je moj smrad.

Danas kad bilo sta radis odmah naletis na supka. Supci u politici, na TV-u, granapu, pekari, obdanistu, fakultetu, autu, kafani, na odmoru, na poslu .... svuda covjece. Moras, da bi u pameti opstao praviti neki svoj mikrokosmos. I taman taj mikrokosmos nadogradis tako sto ces, recimo, nesto napisati, koliko to god bilo citljivo, dobro ili ne, pa makar i na forumu, odmah, iste sekunde, momentalno ti se nadje, onako kraj ruke, neki od danas raznih vrsta supaka. Primjera radi, neki od supaka, po forumima pljuju po svemu sto neko drugi napise, bilo to dobro ili ne, bilo to pametno ili ne. Onako u 20-ak kucanih strana koje je neko drugi napisao, taj glanc novi supak, sjedne i pasionirano trazi sta je neko, bilo ko, lose ili pogresno napisao. I konacno, nadje sta ne valja, nesto, bilo sta sto nije dobro napisano. Sad je sretan. Nirvana jebote! Zamalo da mu ne nadjem sta je pogrijesio misli se on. Zamalo da mi ovaj promakne a da mu greske ne nadjoh!

Jer i supci su evoulirali. Danas i njih ima more vrsta. Licno najvise uzivam kad dva supka, nebitno koje vrste zakuhaju. Recimo zakuha supak politicar i supak gazdurina. Ne mogu se nikad dovoljno nasladjivati tom borbom. Ili supak Sarajlija sa supkom turbo-folkerom. Kako tu varnice sijevaju. Danas, pored vec pomenutih, imamo pametne supke, glupe supke, udavace supke sa 5 zvjezdica, main stream supke, male supke, velike supke, red neck supke, city supke (kao podvrsta Sarajevskih supaka), supke sa zapada, supke sa istoka, supke domace izdajnike, supke iz svih dijelova grada, supke svih nacionalnosti, djevojke supke sa sibicama, supke iz dijaspore, automehanicare supke, supke vjernike, supke nevjernike, supke na polozaju, ogorcene supke, nedefinisane supke, supke sa saltera, crne supke, zute supke, supke iz mjesanog braka, taxi supke, strait supke, bi supke, homo supke, rent a supke (iznajmis ih covjece za eskorta) i, vjerovali ili ne sretne supke. Nevjerovatno! Ima njih masa jos ali im ne mogu upratiti evoluciju.

Danas ako hoces da izvadis rodni list u Opstini moras da zamolis supka na polozaju da kontaktira malog supka, kako bi on nazvao amidžu od supka iz mjesanog braka sa Bjelava. Ali avaj, supak iz mjesanog braka sa Bjelava je na odmoru, pa cemo onda ici preko sretnog supka koji direktno zna supka sa saltera u Opstini. Eh, onda supak sa saltera nece da ti izda rodni list. Zasto? Pa zato jer je supak jebote! Onda moras zvati main stream supka koji ce to direktno zavrsiti sa nacelnikom Opstine koji je inace nedefinisani supak.

A ja:

SUPAK MOZDA I JESAM ALI TERORISTA ........ NIKADA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VRATICE SE VALTER...........................
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 10/02/2012 23:32

Tema: Pomozite da se monstrumi kazne III

Landa je napisao/la:"Postovana osobo koja je prosula vrelo ulje na zivo bice sa zutim krznom i ljesnjak ocima,

Imam potrebu da ti se obratim pa se nadam da ces na ovaj nacin mozda procitati ove redove. Ja ne znam ko si i kako je doslo do ovog cina. Mozda si dijete i mozda istrazujes granice boli, smrti i zivota. Nadam se da ti je ovo bila prva i posljedna lekcija. Da si se zaprepastio/la boli i shoka koje je psic dozivio. Da si se uvjerio/la koliko mi ljudi imamo moci da nanosimo patnju ali da si se i prepao/la, i plakao/la onako djecije iskreno. Da si se pokajao/la. Shvatio da smo mocniji od zivotinja i da su nihovi zivoti, radost, i muka u nasim rukama i da ti vise nece pasti na um da ucinis takvo sto bilo kojem zivom bicu. To mi je jedina nada.

Ako si odrastao/la, sve trazim neko objasnjenje za tvoj cin jer svasta se moze desiti pa da covjek digne ruku cak i na svog rodjenog. Jbg, ljudi smo, grijesimo. Sta god da smislim i koje god objasnjenje da nadjem ti nisi izvrsio svoju duznost kao covjek, zivo bice sa razumom i osjecajima. Naravno, polazeci od toga da si osoba bez psihickih problema.

Dostojanstvo…Iskreno, pored toga sto vidim patnju zivotinje u rani koju si joj nanio i sjetnim ocima kojim gleda, boli me kad vidim da je jos jedan covjek pao na testu zivota i izgubio dostojanstvo i jedan dio sebe. Jer kad si u stanju uciniti nesto takvo jedan dio tebe je zasigurno umro. Jedan dio tebe kao dobre i casne osobe je zauvijek nestao, za tebe, za mene, za Bosnu, za covjecanstvo. Kad more odnese jedan kamen sa obale, nije samo obala ga izgubila, vec citavom kontinentu je odnesen u nepovrat. Tvoj kamen je dostojanstvo. Dostojanstvo covjeka obdarenog razumom i emocijama da bira da bude iskren, prepozna i bira pravi put iako je trnovit, da daje dio sebe za bolje sutra. Da ne radi drugima sto ne bi sebi pozelio.

Hrabrost…Za ovaj cin koji si pocinio/la trebalo je puno hrabrosti. Hrabrosti da se suocis sam sa sobom poslije. Sigurnosti da poznajes sebe tako dobro da ces moci zaspati nakon sto cujes tu bol. Kad vidis nevjericu u ocajnim i zaprepastenim ocima u kojima si ti bog i gospodar. Hrabrost da znas da kad god vidis pseto na cesti nece ti se vratiti flashback agonije koju si prouzrokovao. Svaka ti cast!

Hrabrosti ti ne nedostaje, to je ocigledno. Jedino sto ti mogu pozeljeti je da tu hrabrost upotrijebis da vratis svoj kamen dostojanstva, a kad i ako ga vratis da ga cvrsto drzis, hranis, oblikujes i da ga nikad vise ne bacis tako olako kao sto si ga nekoc zafrljacio sa serpom vrelog ulja.
Ali sve se bojim da je uzalud."
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 10/02/2012 23:34

Tema: Slichica dana 2004/2005/2006/2007/2008-2012

nellington je napisao/la:Cool, nisam to znao
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 10/02/2012 23:36

Tema: Slichica dana 2004/2005/2006/2007/2008-2012

crnoplavo je napisao/la:
graue_maus je napisao/la:evo jedna maca od mene , vidim da obozavate macke...
slika

Vidi se iz aviona po rupi na zidu da je fotomontaza, rubovi su nikakvi, ko da je neko zalijepio fleku...
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 23/02/2012 14:03

Tema: Svi smo mi ukrali ponesto?

krompir i riza je napisao/la:Ja sam ukrala 5 DM iz kuće, bile one velike gvozdene, nešta čačkala po ladicama i maznem. A rat bio.. 5 DM k'o kuća bolan ..nosala po džepu vazdan, smišljala na šta da ih spiskam,kako da sakrijem od svojih ,kako da me ne otkriju i sl. I sve super, kad popodne vidim traže mama i tata nešto , zabrinuli se k'o da su mene izgubili ,gluho bilo :D sakrila se ja iza paravana,slušam šta pričaju,da vidim hoće li posumnjati na mene, kad čujem kako pričaju da im to treba za mamin lijek :sad: mama nešto bila bolesna (pojma nisam imala) i morala piti nekakve tablete, pa su jadni skupljali danima markicu po markicu da nategnu a da djeci ne zafali, i taman skupili koliko im treba,kad ono fali 5 DM :cry:

Nisam se u životu gore osjećala :sad:
Pobjegnem napolje ,kontam šta sad i smislim 'genijalan' plan . Uđem u kuću ,reko' : ''Hej mama, vid' ja našla peticu napolju'' Ona :shock: ''Pa gdje??'' I tu ja userem i šefa i stanicu :roll: ''Ma kod naše ograde,prema amidžinoj kući'' , a tu se inače nikad niko živ nije zavlačio, jedino bi tata povremeno pokosio travu okolo da ne zaraste i to je sve..čak se ni djeca tu nisu igrala :roll: Mama ,jadna zbunjena, ništa joj nije jasno, otkud sad tu, konta ispalo joj,al' kako na tom mjestu !?! I gleda ona u onu peticu,pa u mene, pa u tatu, duše moje drage, oboje zbunjeni a drago im što su ipak našli.. ja blijeda k'o duh, brada mi drhti ,oči se napunile suzama od stida i samo čekam kad ću prokinuti ... izdržala sam par sekundi tako i onda istrčala napolje, zavukla se da me niko ne vidi i plakala ,mensečini dok se nije smrklo i strah me utjer'o u kuću :sad:
Uvukla se k'o baja,oprezno, oči gotov' ispale od plakanja, ne smijem pogledati roditelje, stid me same sebe i njih i svakog živog kog poznajem, k'o da svi znaju šta sam uradila .. Večera na stolu, sreća pa nije bilo struje, uz fenjer sam lakše izbjegavala poglede i kontala, ne vidi se krivica na mom licu.. mama i tata ništa nisu komentarisali pare, samo me pitaju gdje sam vazdan, jesam li ogladnila i uobičajene stvari..meni još gore.. gutam one zalogaje i šmrcam a svakim se haman davim,nešto me stislo u grlu.. njih dvoje se pogledavaju, nekakav neobičan smiješak im na licu, čekaju da završim s jelom pa da igramo ''ne ljuti se čovječe'' k'o i svaku večer..

Pojedem jedva večeru, šmrcam i dalje ,kad mama dođe i zagrli me : ''Hajde bleso jedna, obriši se, šta mi tu šmrcaš, nećeš vidjeti figurice od suza'' ,tata me pomilova po glavi a ja tek onda provalim plakat' :sad: i ispuštat' neartikulisane zvukove, hoću da im objasnim ,al' ne ide :sad: Kaže stari: ''Neka bona, ubalićeš nam i kockice i čitavu igru,pa šta ćemo onda'' a kad god bi mi neko spomenuo baljenje prije,ja bih se odvalila smijat' :D i nasmija me stari :)

Tu noć sam im puštala da me pobijede i nisam se ljutila kad me neko 'skine pred kućicom' :mrgreen:

Nakon toga mi više nikad nije palo na pamet da ukradem išta,a kad god se ovog sjetim nekakva me tuga spopadne i opet se zacrvenim od stida ,i dan danas.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 12/03/2012 01:01

Tema: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Hendrix je napisao/la:Ovde očigledno imamo neki poremećaj vrijednosti, danas je cool pomagati cukama i postavljati njih kao prioritete naše brige, pored hiljada ljudi na ivici siromaštva u čitavoj zemlji.

Fino je što pratite zapadne trendove, a i fino je tu u gradu volontirati, malo cuke maziš, daš im hrane, ne moraš recimo otići u povratničko selo i pomoći ljudima tamo. To je daleko ba, a cuke su ovde, među nama. Ovde je neko takmičenje u licemjerstvu, ne možemo mi glumiti idealan sistem kao na zapadu gdje ljudi imaju posao i normalan život pa svoje potrebe za humanošću nadoknađuju velikom brigom za životinje. Pa ovde su ljudi ugroženi, otiđite malo van svojih parkova i grada, malo pogledajte kako LJUDI žive, kako djeca nemaju para u školu da idu, kako nane i dede povratnici žive bez struje 17 godina nakon rata, kako invalidi žive sa 30ak maraka primanja...

I da, ja se za razliku od mnogih tzv. spasilaca životinjskih prava mogu pohvaliti da sam spasio život 4 psa koji su mi dolazili zimi pred kuću gladni i žedni, svake zime po jedan i to godinama prije nego ste smislili ovi smijuriiju od udruženja. Usputno hranjenje lutalica koji se tu i tamo pojave ne smatram posebnim činom, to je sasvim normalno. I nisam to po novinama prikazivao i medijima, niti sam se dičio tim, volim životinje, ništa manje nego svaki normalan čovjek ali ovakvu nebulozu od zakona i ponašanja ne mogu da shvatim. Veće je mučenje psima što su pušteni da hodaju slobodno i traže hranu po smeću dok vi otvorite azil za 20 godina.

I za kraj, vratite se malo u realnost, ovo je Bosna, mi nažalost imamo ljude kojima je potrebna pomoć i to sada, dok vi maštate o volontiranju i maženju cuka, ne zaboravite se slikati za fejsbuk kako hranite cuke, ipak ste to vi prvi smislili.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 12/03/2012 01:02

Tema: Kler

Ridjobrki je napisao/la:

Heineken na Međureligijskom vijeću

Uistinu/vaistinu/fakat je to bio jedan od najčudnijih sastanaka u povijesti/istoriji/historiji Skupštine Međureligijskog vijeća/savjeta u BiH. Četvorica članova su se sa upitnicima iznad glava najprije zgledali međusobno a onda neupadljivo upućivali tu i tamo poneki pogled ka gospodinu Van der Brouweru, regionalnom predstavniku kompanije Heineken International. Koliko god oni bili začuđeni ovom posjetom toliko je i holandski gospodin besprijekorno potkresane bradice koji je mirisao na Million od Paco Rabannea morao sebi priznati da u svom cijelom profesionalnom životu iz centrale kompanije nije dobio čudniji zadatak.

''Dobar dan, esselamu alejkum, pomaže Bog, hvaljen Isus i šalom, cijenjena gospodo i hvala Vam što ste me odlučili primiti.'', pozdravio je članove Vijeća gospodin Van der Brouwer nakon čega mu je svaki od članova otpozdravio već kako se u kojem pozdravu pronašao. Znatiželja se osjetila u zraku i škakljala je umove naših vjerskih visokodostojanstvenika jer kakve, zaboga miloga, veze imaju oni sa gospodinom Edwinom sa prezimenom od tri riječi iz Holandije, njegovom pivarom i hrpom nekakvih izvještaja UN-a i još nekih organizacija koje su dobili kao materijale za današnji sastanak. Kakve veze imaju UN i ti papiri sa Islamskom zajednicom u BiH, dvjema Crkvama i jednom Jevrejskom zajednicom, otkud baš Bosna u toj priči i kakve to sad opet veze ima sa kompanijom Heineken International?

Balkanski pragmatični i neposredni kakvim ih je već Bog dao teško su podnosili dugački kurtoazni uvod holandskog gospodina koji je, navikao na poslovnu etiku zapadnog svijeta, sa puno kurtoazije i bespotrebnog okolišanja u superlativima govorio najprije o njima i značaju uloge njihovog Vijeća pa o svojoj kompaniji, njenoj veličini i poslovnim rezultatima, pa o Bosni i njenim ljepotama... Ukratko, o svemu osim o svrsi sastanka samog. Pola sata je gospodin Van der Brouwer pričao svoju dosadnu priču i da nije bilo iritantnog zujanja klima-uređaja u pozadini i da njegove cipele nisu proizvodile tako rezak ton dok je hodao prostorijom izvodeći svoju prezentaciju lako bi se dogodilo da bi neka od glava pod ahmedijom/pileolusom/jarmulkom ili onom kako-se-već-zove crnom kapom zadrijema.

Cijela ta polusatna uvodna priča holandskog gospodina iz velike pivarske multinacionalke svodila se na prepričavanja istraživanja UN-a i WHO-a kojima njegova firma raspolaže a po kojima Bosna i Hercegovina s jedne strane ima najveći broj bogomolja po glavi stanovnika u Europi a s druge najveću količinu popijenog alkohola po glavi stanovnika koji taj alkohol konzumira. Ne ulazeći uopće u to da li se ova dva podatka nalaze i u kakvoj međusobnoj korelaciji gospodina Van der Brouwera je fasciniralo to da prosječni Bosanac koji konzumira alkohol u svoj organizam ubaci godišnje oko 56 litara spoja hemijske formule C2H5OH, što je gotovo tačno četiri puta više od njegovih zemljaka u rodnoj mu Holandiji, duplo više od komšija u susjednoj Hrvatskoj ili drugim zemljama regiona a koji su opet u rangu nacija koje se tradicionalno dovode u vezu sa alkoholizmom kao što su Rusija ili Irska. Prema tih bosanskih 56 l/god. nacije poput Šveđana sa smiješnih 12,5 l, Engleza sa jadnih nepunih 16 l ili Norvežana sa tričavih jednocifrenih nepunih 9 l se doimaju neozbiljno i smiješno i jednostavno se podrugljivo mogu svrstati u kategoriju ''nacija koje ne mogu popit' ''.

Ono što je s druge strane fasciniralo gospodina iz Heineken Internationala je podatak prema kojem u BiH sa manje od nepopisanih a pretpostavljenih između tri i po i četiri miliona stanovnika ima toliko vjerskih objekata da bi mogli zadovoljiti potrebe zemlje od preko dvadeset (slovima: preko dvadeset) miliona stanovnika, sa tendencijom daljeg rasta. Toliko prostora u vjerskim objektima u kombinaciji sa tolikim nivoom konzumacije alkohola po vjerujućoj glavi njegovim šefovima je značilo samo troje: marketing, marketing i marketing!

Prvi se nakon početnog šoka pribrao sarajevski muftija Husejin ef. Smajkić dok su kardinalu Puljiću, episkopu Vasiliju i predsjedniku jevrejske zajednice Finciju još bile razrogačene oči a mandibule im bile u slobodnom padu:
''Ukoliko sam vas dobro shvatio, vi predlažete da iskoristimo prostor u crkvama, džamijama i sinagogama kao reklamni prostor za vašu kompaniju?!?'', upita vidno šokirani muftija. ''Upravo tako.'', izravan je bio gospodin Van der Brouwer, pomalo se čudeći reakciji svoja četiri sagovornika. ''Naša je procjena'', nastavio je onim just-doing-business glasom, ''kako govorimo o marketinškom potencijalu vrijednom naših 38 miliona € u idućih deset godina. Naravno, ta cifra bi bila adekvatno raspoređena u skladu sa brojem objekata i vjernika svake od vaših vjerskih organizacija. Dakle, mi vidimo vaše vjerske objekte ukrašene Heinekenovim logom i za to smo spremni... Oprostite, na ovo se moram javiti bez obzira gdje se nalazim i šta radim, riječ je o pozivu iz sjedišta kompanije, ne zamjerite mi, molim Vas...'' izvinjavao se Holanđanin dok je izlazio iz salona držeći u ruci mobilni telefon koji je vibrirao i svirao onu poznatu melodiju nogometne Lige prvaka kojoj je njegova firma bila ponosni sponzor.

Neočekivana pauza je dobro došla članovima Vijeća da se malo priberu od šokantnog prijedloga i dok su se u nevjerici zgledali bez riječi su tonuli svaki u svoje misli. Gospodin Finci je tako naprimjer nabrzinu zaključio kako sve i da ostala trojica u nekoj ludoj varijanti pristanu na razmatranje prijedloga holandske kompanije on tu baš i nema neku računicu jer jednostavno nije dorastao drugima marketinškim potencijalom svoje zajednice čiji bi svi članovi mogli stati u četiri kombija. OK, pet ako računamo i onu porodicu iz Puračića kod Lukavca. Mada, 38 miliona € je solidna cifra, ako bi se bar jedan njen mali dio dijelio linearno po zajednicama bilo bi tu finih parica...

Vladika Vasilije se onako neobavezno, čisto u fazonu šbbkbb zaračunao koliki bi bio tal SPC u pomenutoj cifri i da li bi ona bila vrijedna toga da se enterijeri pravoslavnih crkava zazelene onom oku neugodnom zelenom bojom koju koristi Heineken. Stvarno, riječ je o iritirajućoj nijansi osmanskozelene koja se naročito nikako ne bi slagala sa vizantijskim dizajnom velikog broja crkava... Majkumu, možda bi Heineken pristao da se u pravoslavnim crkvama reklamira neka od lokalnih pivara u njegovom vlasništvu... Jel' ono Jelen Heinekenov... Ili je Lav... Jelen bi se dobro slagao, ona njegova zlatna boja... A tu je bar 19 miliona evrića za SPC u pitanju... Dvor u Bijeljini nije odavno preuređivan...

Kardinal Puljić je tih dana još bio pod dojmom prepirke sa izvjesnim krugovima unutar svoje Crkve koji su se bavili mišlju da Agrokoru i Jani ponude ekskluzivan ugovor za dobavljača svete vodice. Tu su bile još i unosne varijante sa novim tehnologijama ispovijedi preko iPhonea koja su propale jer se vražja stvar još nije primila u ovoj siromašnoj zemlji ali pivo... OK, vino, krv Isusova i sve to ali nigdje Biblija nema ništa protiv piva... A ovo nije slučaj kao kad je ona pekara nudila grdnu lovušu da se njeno ime ubaci u Očenaš pa da to izgleda ''...kruh naš svagdanji pekare te-i-te daj nam danas...'', ti su bili stvarno otišli predaleko ali ovo sa ovim pivarima... Na koncu, trapisti su donijeli pivo u ove krajeve i to bi im bilo priznanje... Ipak toliki milijuni nisu za odbaciti u današnje doba nejednakopravnosti...

U najvećoj moralnoj dvojbi bio je, pak, muftija Smajkić. Hem je ovo bilo u suprotnosti sa svim što Islam nalaže hem nije mogao ništa reći bez konsultacija sa svojim šefom, reis-efendijom Cerićem. Da je ne znam ti kakva para u pitanju – đe ćeš, bolan, pivu u džamiju?!?!? Jest' to 20-25 miliona eura ali... Piva, bolan! Još neka hem vlaška hem komunjarska sa crvenom zvijezdom!!! Nakon toga još samo nek Željka Komšića izaberu za reisa i da zvanično počne kijamet... Golema je to para, možeš reisu po jedan dvor napravit' da ima i u Tuzli, Mostaru i Bihaću da ima đe prenoćit' kad je musafir ali... Piva!!! Al' opet, možda ima kakav taj bezalkoholni Heineken pa bi se to možda i moglo... Ili onako kao što se reklamiraju kad je utakmica negdje gdje se ne smiju reklamirati pa metnu ono Star Expirience na reklamu... Milioni su tu u pitanju, bolan...

''Oprostite još jednom, molim Vas, znate kako je sa šefovima...'', najiskrenije se ispričavao gospodin Van der Brouwer ulazeći u prostoriju i spremajući mobilni telefon u džep sakoa, ''Nego, dopustite da završim... Naravno, mi iznad svega poštujemo vaše osjećaje i principe i svjesni smo moguće osjetljivosti situacije i niti na kraj nam pameti nije da Vas vrijeđamo i kompromitiramo nudeći vam novac izravno. Naime, kao društveno odgovorna kompanija koja cijeni vrijednosti zajednice a i u skladu sa svim za što se Vi zalažete mi smo kanili tih 38 miliona € utrošiti na sadržaje koji osjetno nedostaju ovoj zajednici i za koje UN kaže da ih je potrebno unaprijediti kao što su vrtići, porodilišta, dječja igrališta, sportski tereni, škole, bolnice, kulturne ustanove... Znam da ne mogu računati na vaš trenutan odgovor ali kako Vam se sada, u svjetlu ovih saznanja čini cijela stvar?'' ljubopitljivo je podigao obrve i nasmiješio se gospodin Edwin Van der Brouwer, predstavnik kompanije Heineken.

Članovi Međureligijskog vijeća su se tek ovlaš zgledali i sa prijezirom ga pogledali:
''Gospodine Edwine, ponuda o kojoj govorite je neprihvatljiva i ne vjerujemo da bi ijedan od nas o njoj razmislio ama ni sekunde jedne. To što ste upravo predložili jednostavno ne dolazi u obzir.''
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 12/03/2012 01:05

Tema: Manchester City FC

alphonse kauders je napisao/la:Zbog nedavne forumske neusaglašenosti koja je rezultirala izborom Džeke kao "flop of the match" na Goal.com, mislim da je potrebno adekvatno reagovati i napraviti određeni Pravilnik o praćenju utakmica Manchester City-a kojeg se svi imaju pridržavati.

Dakle, evo mog prijedloga kratkih uputstava, koja se po potrebi mogu dopuniti:

1. Na dan utakmice M.City-a, u toku dana je bitno provjeriti da li se Džeko nalazi u početnom sastavu. Zavisno od toga da li Edin počinje utakmicu ili ne, potrebno je postupati na sljedeći način:

2. a) U slučaju da Edin Džeko ne počinje utakmicu u prvih 11:

- odustati od gledanja utakmice, barem prvih 70 minuta njenog trajanja;
- prijaviti se na sa-x forum ili bluemoon forum i zdušno vrijeđati trenera Mancini-a;
- u slučaju da se utakmica ipak gleda od početka, svim srcem navijati za protivnika M.City-a;
- radovati se svakom lošem potezu Aguera ili Balloteli-a (zavisi ko od njih igra);
- u slučaju da M.City da gol bez Džeke u igri prijaviti se na sa-x forum i relativizirati taj gol na način da se istakne kako je igrač koji je dao gol imao sreće ili kako je protivnik M. City-a toliko loš da bi ispao i iz naše Premijer lige, a ne iz engleske;
- kad god se Mancini pojavi u kadru: psovati, negodovati, poželjeti da crkne, i sl;
- u slučaju pobjede M.City-a ostati ravnodušan, a u slučaju poraza likovati;
- poželjeti Edinu da promijeni klub;

b) u slučaju da Edin počinje utakmicu ili naknadno uđe kao zamjena u utakmicu;

- u toku utakmice ne pratiti dešavanja na terenu, već samo kretanje Edina;
- ako Edin postigne gol, prijaviti se na sa-x ili bluemoon i uzdizati njegove vještine u nebesa, a usput i opsovati nešto Mancini-u jer mu ne da igrati u kontinuitetu;
- ako Edin ne da gol ili ne dolazi u šansu: kriviti sve ostale igrače (sa posebnim žarom Aguera,Silvu i Johnson-a) zbog nesposobnosti da Edina uposle na adekvatan način;
- u slučaju da Edinu ne dodaju loptu u izglednoj prilici, psovati na najgore moguće načine sve igrače, prvenstveno Aguer-a, Silvu, Balotelli-a, Johnsona - zavisno od toga ko mu nije dodao loptu i nezavisno od toga je li pao gol poslije toga ili nije;
- kad god se Mancini pojavi u kadru: psovati, negodovati, poželjeti da crkne, i sl;

c) u slučaju da Edin nikako ne odigra utakmicu

- prijaviti se na sa-x forum ili bluemoon forum i zdušno vrijeđati trenera Mancini-a;
- u slučaju da se utakmica ipak gleda od početka, svim srcem navijati za protivnika M.City-a;
- u slučaju pobjede M.City-a ostati ravnodušan, a u slučaju poraza likovati;
- poželjeti Edinu da promijeni klub;

3. Nezavisno od gore opisanih situacija, nakon završetka utakmice je potrebno otići na portal goal.com i glasati na sljedeći način:

Mancini - flop of the match;
Aguero/Baloteli - flop of the match (zavisi od raspoloženja);
Edin Džeko - top of the match (ako je nastupio u utakmici);

Eto, ako imate šta još da dodate, slobodno:)
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 12/03/2012 01:07

Tema: Kler

Ridjobrki je napisao/la:

Čisto onako, a ko odlučuje da li imamo mnogo ili malo porodilišta? Inače, financiranje porodilišta iz budžeta je europska praksa jučer, danas pa evo i sutra.

Davno sam se deklarirao kao vjernik-amater, dakle neko ko vjeruje srcem i poštuje principe na kojima se duh vjere zasniva ali se nešto ne satire praktikujući religiju i smarajući i prozivajući nevjernike (čak za razliku od naših pravih vjernika na prvoj liniji odbrane dina na internetu ne uzimam sebi za pravo da ja procjenjujem ko je vjernik a ko nije), ne traži nikakvu imovinsko-materijalnu korist preko svoje vjere niti je koristi za bilo kakav društveni probitak ili bar stvaranje javnog imagea.

Kao takav se teško mirim sa pretjeranom klerikalizacijom ovog društva i licemjerja na kojem je zasnovano.

Da li ima previše ili premalo džamija i crkava - ne možemo reći. Ono što možemo, s druge strane, razmotriti jeste koliki je stepen zadovoljenosti potreba za objektima određenog tipa.

Pogledajmo primjer džamije.

Prvo, džamija per se - koliko god nam draga, meni prvom, bila - nije uopće neophodna za artikulaciju vjerskih osjećanja. Islam je vjera koja ne traži (koliko se god IZ u taj odnos utrpavala i nametala) posrednika između čovjeka i Boga. Zato nam je tako draga, između ostalog - barem onima koji shvataju suštinu vjere i principa Islama.

Drugo, džamija ima toliko da pokriju potrebe stanovništva bez problema i to je odlično i drago svakom vjerniku. Malo je i sela bez džamije i to ide dotle da imamo veliki broj džamija koje stoje zaključane kao i onih koje su izgrađene da bi se kasnije ispostavilo da služe jednocifrenom broju vjernika. I hodži, naravno, ali to treba gledati pozitivno u smislu otvaranja radnih mjesta.

Dakle, potrebe stanovništva za džamijama su zadovoljene na više nivoa. Prvi nivo je taj na kojem se u nepostojanju čvrstog objekta vjera može i na ledini praktikovati, drugi nivo bi bio taj na kojem se u nepostojanju džamije može klanjati u bilo kojem objektu prenamijenjenom za tu svrhu a treći nivo je, je li, taj na kojem stvarno postoji toliko džamija da je teško naći neku u kojoj je gužva.

Pogledajmo sada primjer zadovoljenja potreba stanovništva za nekim objektom nedžamijskog tipa na primjeru porodilišta.

Porodilište je što bi narod rekao facility u kojem se na svijet Allahovim dž.š. određenjem donose djeca. U prvoj aproksimaciji zanemarimo vlaščad i pretpostavimo da je to ustanova gdje se rađaju nove generacije bosanskohercegovačkih muslimana što je u direktnoj korelaciji sa najvitalnijim interesima Islama kao vjere i Bošnjaka kao nacije.

Natalitet je jako važan za opstanak i širenje vjere i nacije i to je nešto na šta vjerske i nacionalne zajednice često ukazuju pozivajući nas da se nekontrolirano razmnožavamo bez obzira na sve (primjer katoličke Crkve i zabrane kondoma u AIDS-om pogođenim područjima).

Porodilišta su dakle usko vezana sa natalitetom i to je sve usko vezano sa suštinom vjere. Tačno je da se može rađati i na ledini i u prostoru prenamijenjenom u tu svrhu ali neki civilizacijski dosezi i humanistički principi nas obavezuju da pružimo našim ženama i sestrama u vjeri što bolje uslove u kojima bi, je li, donosili na dunjaluk male muslimane

To ovdje nije slučaj jer Bosna i Hercegovina nema niti jedno porodilište koje bi zadovoljilo današnje civilizacijske standarde Zapadnog svijeta. Zadnji put kad sam provjerio sarajevsko porodilište čak nije imalo ni lift do rađaone. U banjalučkom rađaju po tri žene istovremeno (ok to je njihovo i to nas ne zanima, naša djeca su tu incident...). Bihaćko nema grijanja. Žene koje čekaju na porod nemaju ni minimum komfora, dijele sobe sa po šest drugih žena, nemaju privatnost, nemaju mogućnost da ih članovi obitelji obilaze i da dijele s njima najsretnije dane, nemaju u sobama ništa da im pomaže prekratiti vrijeme iščekivanja - ma nemaju ni uslove za održavanje higijene napose!

Nek me neko ispravi ako griješim ali - nije li to licemjerje?

Ja bih, kao musliman, recimo volio da se moje dijete rodi u najboljim mogućim uslovima jer - koliko se ja razumijem - Islam prava djeteta definira preko obaveza roditelja. Ne mogu se oduprijeti dojmu da bih podržavanjem dalje izgradnje džamija a ne spominjući stanja u kojima su nam porodilišta i bolnice bio neodgovoran i loš roditelj. Mene vjera obavezuje da brinem o djeci, nas kao društvo vjera obavezuje da brinemo o djeci a gdje smo se najgorima pokazali - u brizi prema djeci.

Ja nikad nisam čuo reisa da nešto konkretno govori o djeci osim o našoj obavezi da ih, oprostite na izrazu, štancamo. Ah, da - bilo je ono onomad kad je jednom pokazao da i nije neki problem ako nam slučajno koji hodža, opet halalite izraz (nazovimo stvari pravim imenima) pojebe koje.

Mislim da kužite šta pričam, odoh sada, valja mi kruh zaraditi - neće mi ga reis dati sigurno.

Za kraj, da vas upoznam sa nekim:

slika

Zovem se Ali i imam desetak dana. Moj je dajo nekidan ovu sliku postavio na forum da se pohvali kako je dobio divnog nećaka i svi su rekli kako sam sladak i slatko virim ispod ove dekice. Ono što raja ne zna je da sam u tu dekicu umotan jer mi je u porodilištu nepodnošljivo hladno dok moj gradonačelnik donira pola miliona maraka za reisovu rezidenciju. Dok drhtim od hladnoće zbog toga bih vas odrasle najradije poslao u pičku materinu a mi bebe bismo se tamo rado vratili. Bar je toplo.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 12/03/2012 01:09

Tema: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

atko je napisao/la:jos malo pa ce uz vremensku prognozu ici i prognoza o GRAS-u :roll:

gras bi u jutarnjim staim mogao saobracati umjereno do pretezno dok se popodne ocekuje prestanak voznje tramvaja i trolejbusa u nizm predjelima dok je na padniskim djelovima moguca manja aktivnost kombija :roll:

znaci tuga :cry:
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la Chmoljo dana 12/03/2012 01:11

Tema: Momci sa sarajevskog asfalta prije rata

Chisum je napisao/la: Svaki grad, bez obzira koliki je, ima ekipu koja odzivi i isfura taj grad do daske, ne stedeci se... i nebitno ko gdje izlazi i sta ga propaljuje, ipak se svi mi , prije ili kasnije, pa makar i samo jednom - sretnemo, a da se i taj jedan-jedini put nikada ne zaboravi.

A sa druge su strane oni koji su nas posmatrali iz kakvog coska, oni kraj kojih prodjes, a ne vidis ih. Nemam nista protiv njih... ali ih ne znam. :D

Ja sam u ovaj grad zaljubljen od rodjenja, a kako mu drugacije pokazati tu ljubav nego - znajuci njegove ulice, njegove price, tajne, hiljade lica koja osjecaju isto.

Sarajevo se mora zivjeti. Zato se, valjda, ovako lako i nadjemo.
Chmoljo
Forum administrator

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: madesa, Oligarh i 3 gostiju.