lexilium

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: lexilium

PostPostao/la atko dana 16/01/2012 03:18

suncica24 je napisao/la:Je li se vi stvarno pucate tim, leksijijumima, apaurinima, persenima, nizinanima, tramalima... tek tako?
Pred ispit, poslije ispita, ne mogu da spavam, nesto sam neurozan, pms, sms, ostavila me djevojka, nasao novu djevojku...
Mislim, definitivno bi cijela nacija trebala ponajmanje psihologu. Ako ne i psihjatru.

HELLO, NISU TO CEDEVITA BOBE LJUDI, HELLO!

:thumbup:

Ja sam tako u studentskim danima ... znas ono kad obrnes dan i noc ... zimsko doba a ti ustanes u 17:00 ... onda strebas ... pa oko 21 malo na kaficu u nocni zivt tamo vamo pa zaglavis do jedno 3 izutra pa odjes kuci pa jos malo ponovis pa ovo pa ono i legnes u osvit zore ... i tako dana ne vidis danima ... to jest nocima :D ... sjebs sve navike totalno ... i ja dodjem na ideju kao 2-3 noci drmnem apaurin u 21h pa zaspim pa ustanem rano naspavan ... kao samo nekoliko dana da se presvicam ... i drmnem ja jednu vece apash oko 21 u 21:30 ljuljuska se soba zaspim ja ko beba ... tu noc obiju granap komisiji a mene djeli samo zid od njega ... ja cuo nista nisam ... mogli su i moj stan obiti i mene sa krevetom iznjeti :lol: ... sutradan policija, komsija, pitaju jesma li sta cuo ... meni neugodno... pomislice komsija da sam u talu sa lopovima :lol: ...

ja mislim da je to jedini apaurin koji sam popio ikad :D ... sutradan fino u teretanu ... 3 sahata se slomis ko konj i zaspis ko beba ... ha ja ... a i plivanje je majka svih apaurina :D ...
atko

PostPostao/la ljubav_aha dana 16/01/2012 07:53

cigara je napisao/la:
ljubav_aha je napisao/la:kod mene bi te brzo izbacili sa posla :D random check up,and out :D

vjeruj mi, do prije koji mjesec imao sam posao (nebitno sad koji tacno) koji bi me za 8 sati totalno ubio psihicki i fizicki, sto zbog tezine sto zbog monotonije (ne nije fizicki radnik :lol: ) u toj mjeri da bih se jedva odvezao kuci... shvatio sam da koji dim ispred zgrade jako puno pomogne... mene je poguralo u toj mjeri da sam bio jedan od najboljih, steta morao sam prestati zbog privatnih stvari. :D

da,ali kad ti dodje na radno mjesto da lizens stapic,nema mrdanja :D
ljubav_aha

PostPostao/la ljubav_aha dana 16/01/2012 07:54

atko je napisao/la:
suncica24 je napisao/la:Je li se vi stvarno pucate tim, leksijijumima, apaurinima, persenima, nizinanima, tramalima... tek tako?
Pred ispit, poslije ispita, ne mogu da spavam, nesto sam neurozan, pms, sms, ostavila me djevojka, nasao novu djevojku...
Mislim, definitivno bi cijela nacija trebala ponajmanje psihologu. Ako ne i psihjatru.

HELLO, NISU TO CEDEVITA BOBE LJUDI, HELLO!

Ja sam tako u studentskim danima ... znas ono kad obrnes dan i noc ... zimsko doba a ti ustanes u 17:00 ... onda strebas ... pa oko 21 malo na kaficu u nocni zivt tamo vamo pa zaglavis do jedno 3 izutra pa odjes kuci pa jos malo ponovis pa ovo pa ono i legnes u osvit zore ... i tako dana ne vidis danima ... to jest nocima :D ... sjebs sve navike totalno ... i ja dodjem na ideju kao 2-3 noci drmnem apaurin u 21h pa zaspim pa ustanem rano naspavan ... kao samo nekoliko dana da se presvicam ... i drmnem ja jednu vece apash oko 21 u 21:30 ljuljuska se soba zaspim ja ko beba ... tu noc obiju granap komisiji a mene djeli samo zid od njega ... ja cuo nista nisam ... mogli su i moj stan obiti i mene sa krevetom iznjeti :lol: ... sutradan policija, komsija, pitaju jesma li sta cuo ... meni neugodno... pomislice komsija da sam u talu sa lopovima :lol: ...

ja mislim da je to jedini apaurin koji sam popio ikad :D ... sutradan fino u teretanu ... 3 sahata se slomis ko konj i zaspis ko beba ... ha ja ... a i plivanje je majka svih apaurina :D ...

:lol:
ljubav_aha

PostPostao/la ljubav_aha dana 16/01/2012 07:56

plain vanilla je napisao/la:slika

odlicna rodjendaska ideja za redovne korisnike :D

inace,tema je vise nego zalosna :|
ljubav_aha

PostPostao/la madnessa dana 16/01/2012 09:28

Žalosno je to da čovjek ne može da spava od nagomilanih problema. Strašno je koliko je teško kada se noćima prevčeš u krevetu, misli se samo vrte u glavi i ti ne spavaš satima... Šta fali popiti tabletu? Naravno da treba konsultovati ljekara, ali priča da postoje prirodni preparati ne pije vode. Ni perseni, ni valerijane, ama baš ništa ne pomaže kada je košmar u glavi. Zato podržavam konzumaciju ovakvih preparata uz povremeni nadzor ljekara i u baš iznimnim situacijama.
madnessa

PostPostao/la plain vanilla dana 16/01/2012 10:32

madnessa je napisao/la:Žalosno je to da čovjek ne može da spava od nagomilanih problema. Strašno je koliko je teško kada se noćima prevčeš u krevetu, misli se samo vrte u glavi i ti ne spavaš satima... Šta fali popiti tabletu? Naravno da treba konsultovati ljekara, ali priča da postoje prirodni preparati ne pije vode. Ni perseni, ni valerijane, ama baš ništa ne pomaže kada je košmar u glavi. Zato podržavam konzumaciju ovakvih preparata uz povremeni nadzor ljekara i u baš iznimnim situacijama.

nije zalosno dok tableta (lexaurin) pomaze..
ja sam se odavno pomirila s tim da cu nekad spavati,a nekad necu..

ne pijem nista, nego ustanem, gledam TV, kroz prozor i sl
plain vanilla

Lokacija: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

PostPostao/la suncica24 dana 16/01/2012 10:43

Upravo u tome i je fol vanilla. Svako od nas ima svoje probleme i osnovno je nauciti nositi se sa njima.
Da sam za svaki problem, a bilo ih je izuzetno teskih, koji su trazili ne "apaurincic", nego duzu terapiju, za svaki ispit, za svaku besanu noc (i dalje spavam na jedno oko... prevrcem se, razmisljam, premisljam, sanjam...) popila tableticu... ne bi me nigdje bilo.
Zapravo, morala bih krenuti obrnutim putem da se skinem sa svih boba.

Jednostavno, nije zdravo uzeti leksilijum pred ispit. Kad tad ces morati nauciti nositi se sa stresom i tremom, i ako krenes sa zatomljavanjem istog, samo si stvaras isti problem.
Isto je i sa nesanicom. Jbg, moderna doba donose i moderne probleme, i ocekivati da spavamo kao bebe... tesko. Naravno, kod nekog je problem tezi, pa je potrebna neka terapija tabletama, ali terapija ima svoj rok trajanja. Uspoavljivanje istim nakon toga ponovo je samo negiranje problema.
Ja spavam slabo, strasno tesko zaspim, ne mogu da ispraznim glavu, sanjam puno (zapisujem snove i to mi je puno pomoglo), nekad i presetam pola noci... ali borim se s tim. Jakom fizickom aktivnoscu, napicima, ili cak... popustim, pa uhvatim 15min po danu da nadoknadim propusteno.
A sto se tice emocionalnih i ostalih trauma... nekad, u ratu, mati me je naucila da vicem. Iz sveg glasa. Vicem. I placem. I onda, kad niko ne vidi, zagrizem jastuk i... prezivim.
Jedino tako moze. Zapravo, mora. Kad-tad. Lijekovi samo "prolongijaru" to kad-tad. A opet na kraju... moras s tim da se izboris.
Dan za danom... i tako svaki dan.

Nema nam druge...
Inace... zombiji.
suncica24

PostPostao/la dr.Gonzo dana 16/01/2012 10:45

Žalosno je to da čovjek ne može da spava od nagomilanih problema. Strašno je koliko je teško kada se noćima prevčeš u krevetu, misli se samo vrte u glavi i ti ne spavaš satima... Šta fali popiti tabletu? Naravno da treba konsultovati ljekara, ali priča da postoje prirodni preparati ne pije vode. Ni perseni, ni valerijane, ama baš ništa ne pomaže kada je košmar u glavi. Zato podržavam konzumaciju ovakvih preparata uz povremeni nadzor ljekara i u baš iznimnim situacijama.

Zalosno je da se ti problemi ne rjesavaju u temelju, vec na nivou simptoma.
Kad imas nesanicu, doktor propise nesto od cega ces zaspati, umjesto da pokusa pronaci uzrok nesanice, i tako rjesiti problem za svagda. Prvo "rjesenje" dugorocno odgovara samo farmaceutskoj industriji.
Da se razumijemo, sigurno postoje osobe kojima su razni benzodiazepini zaista pomogli i pomazu. Bolje drmnut leksaurin, i biti kao biljka, nego pretrpeti napad anksioznosti. Ali to ne moze biti dugorocno rjesenje, nego iskljucivo pomoc u slucaju nuzde.

Upravo u tome i je fol vanilla. Svako od nas ima svoje probleme i osnovno je nauciti nositi se sa njima.
Da sam za svaki problem, a bilo ih je izuzetno teskih, koji su trazili ne "apaurincic", nego duzu terapiju, za svaki ispit, za svaku besanu noc (i dalje spavam na jedno oko... prevrcem se, razmisljam, premisljam, sanjam...) popila tableticu... ne bi me nigdje bilo.
Zapravo, morala bih krenuti obrnutim putem da se skinem sa svih boba.

Jednostavno, nije zdravo uzeti leksilijum pred ispit. Kad tad ces morati nauciti nositi se sa stresom i tremom, i ako krenes sa zatomljavanjem istog, samo si stvaras isti problem.
Isto je i sa nesanicom. Jbg, moderna doba donose i moderne probleme, i ocekivati da spavamo kao bebe... tesko. Naravno, kod nekog je problem tezi, pa je potrebna neka terapija tabletama, ali terapija ima svoj rok trajanja. Uspoavljivanje istim nakon toga ponovo je samo negiranje problema.
Ja spavam slabo, strasno tesko zaspim, ne mogu da ispraznim glavu, sanjam puno (zapisujem snove i to mi je puno pomoglo), nekad i presetam pola noci... ali borim se s tim. Jakom fizickom aktivnoscu, napicima, ili cak... popustim, pa uhvatim 15min po danu da nadoknadim propusteno.
A sto se tice emocionalnih i ostalih trauma... nekad, u ratu, mati me je naucila da vicem. Iz sveg glasa. Vicem. I placem. I onda, kad niko ne vidi, zagrizem jastuk i... prezivim.
Jedino tako moze. Zapravo, mora. Kad-tad. Lijekovi samo "prolongijaru" to kad-tad. A opet na kraju... moras s tim da se izboris.
Dan za danom... i tako svaki dan.

Nema nam druge...
Inace... zombiji.

Lijepo napisano, to je to. :thumbup:
dr.Gonzo

PostPostao/la plain vanilla dana 16/01/2012 10:53

ne znam, ne bih nikoga osudjivala, jer znam koliko kosta zivaca nespavanje..prevrtati se u krevetu, a ne moci zaspati, dok tijelo vapi za snom..
Nije to problem dan-dva..ali kad se otegne na mjesec dana..i vise..

ja ne pijem leksaurine jer sam probala i nisu pomogli, a jace nista i nisam pokusavala..zasad se borim sama..imam periode kad spavam i ne spavam :-)
plain vanilla

PostPostao/la nihil_ dana 16/01/2012 11:22

Poslusajte suncicu drogerasi jedni. :lol: :lol:

Inace u zadnje vrijeme trpanje tabletama je postalo trend, posebno medj zenama. Samo izmisljaju neke stresove da bi im doktor propiso stagod, to je po nekim osnovama narkomanija. Ali...covjek ce najteze sebi priznati to :D
nihil_

PostPostao/la paul kemp dana 16/01/2012 11:58

lexilium i par piva, to je sreca
paul kemp

PostPostao/la Melodicni dana 16/01/2012 12:02

Ljudi leponex je puno bolji od lexiliuma.Samo tuci po tabletama :-D :-D
Melodicni

PostPostao/la madnessa dana 16/01/2012 12:22

Da se razumijemo ne govorim o ovisničkom ponašanju, ali evo lično sam imala dva puta u životu period gdje danima nisam mogla da zaspem. Dremnem na 30ak minuta i onda se probudim i više ne mogu oka sklopiti. Posao došao u pitanje, a milion drugih stvari niklo kojima sam se trebala posvetiti. Realno je bilo nemoguće da otkrijem uzrok problema dok sam napeta i nenaspavana. Tada je sanval došao u spas. Naspavana sam se mogla fokusirati na svoje probleme. Veća vjerovatnoća je bila da dobijem otkaz, da još duže ne spavam nego da vidim u čemu je problem.

Počela sam se intenzivnije baviti fizičkom aktivnošću, pisati dnevnik ne bih li dokučila uzroke svojih problema, počela se baviti jogom i sada nemam tih problema.

Ispiti, vjenčanja, kojekakvi javni nastupi... Za to ne treba piti ako se može ostati pribrano, ali ne trebamo ići u krajnost i tvrditi da nema ljudi kojima su potrebni lijekovi za smirenje i spavanje kako bi izašli iz trenutnih kriza. Zato i postoje ljekari da utvrde kada je nekome potrebno i da ga upute na suočavanje i rješavanje problema, a ne da se zavaravamo da su naši problemi nestali onog trena kada smo popili "magičnu" tabletu.
madnessa

PostPostao/la dr.Gonzo dana 16/01/2012 12:31

Psihoaktivne supstance mijenjaju svijest na vise nacina. Neke stimuluju i daju energiju, od nekih vam je fino i ugodno, neke daju samopouzdanje, neke omogucavaju da lakse funkcionisete u drustvu drugih ljudi itd. Postoje brojne legalne i nelegalne susptanca koje spadaju u ove kategorije, od sedativa iz apoteke do muskatnog orascica.
Medjutim, postoje i susptance(neke legalne, neke ne) koja svijest mijenja na puno temeljitiji nacin, bez konkretnih pozeljnih efekata(ugodnost, samopouzdanje itd), tako da privremeno dezintegrisu odredjene psiholoske strukture na nivou ega, pa je onda u tom stanju covjek izuzetno osjetljiv, iskren, i moze svasta nauciti. Recimo moze precizno vidjeti uzroke vlastitih problema, i nacine na koje ih moze rjesiti. To su supstance kojima se mogu lijeciti uzroci problema (koji su uglavnom psiholoske prirode), a ne samo njihovi simptomi.

Na primjer, alkaloid ibogain (koji se moze pronaci u korijenu zapadno africkog grma Iboga) odnedavno se koristi u procesu lijecenja zavisnosti (pogotovo opijatskih) sa fantasticnim uspjehom. Cak pomaze i sa apastinentskom krizom. Npr. zavisnik jednom ili dva puta konzumira ibogain(koji ne stvara bilo kakvu zavisnost) u drustvu terapeuta, i nakon toga sam batali herion, i vise mu se ne vraca. Uzrok zavisnosti je psiholoske prirode, i na tom nivou ga treba lijeciti. Ibogain je u nekim zemljama nelegalan zbog intenzivnih i dugih stanja izmjenjene svijesti koje izaziva (npr. USA), ali u nekim drugim se koristi sto tradicionalno(npr. Gabon), sto u moderne terapeutske svrhe(npr. Kanada i Ceska).
dr.Gonzo

PostPostao/la ljubav_aha dana 16/01/2012 16:27

plain vanilla je napisao/la:
madnessa je napisao/la:Žalosno je to da čovjek ne može da spava od nagomilanih problema. Strašno je koliko je teško kada se noćima prevčeš u krevetu, misli se samo vrte u glavi i ti ne spavaš satima... Šta fali popiti tabletu? Naravno da treba konsultovati ljekara, ali priča da postoje prirodni preparati ne pije vode. Ni perseni, ni valerijane, ama baš ništa ne pomaže kada je košmar u glavi. Zato podržavam konzumaciju ovakvih preparata uz povremeni nadzor ljekara i u baš iznimnim situacijama.

ne znam,drage forumaschice,mozda je posljedica rata i danasnjeg stanja,jer svako podsvjesno reagira na stanje sredine i licnih problema,ali ja sam godinama bila uvjerena da ,mi,maladjih godina ne trebamo tablete,naravno da je tuzan cinjenica :|
ljubav_aha

PostPostao/la cigara dana 16/01/2012 16:30

Ja sam sto se tice sna mrtva nula, zadnjih 5-6 godina ne spavam, prosjek mi je 3 sata sna (svaku noc) znaci zaspem oko 4-5, nekad 6-7 i ustanem da idem na fax/posao. Cesto bi se, jednomu mjesecno otprilike, desavalo da ne spavam skoro 2 dana (mislim da mi je rekord 40 sati, ne mogu se tacno sjetiti :) ), tako da sam bio prinudjen naci rjesenje. Da sam mogao bez tableta i mare to rijesiti rijesio bih, pokusao jesam, al nista.
cigara

PostPostao/la adore dana 16/01/2012 16:42

cigara je napisao/la:Slobodno se drmaj lexiliumom, ja sam ga do prije koji mjesec pio svaki dan po 4-5 komada (od 3 miligrama)
znam jednom doktora (poznatija licnost, necu ime iznositi) koji drma 15ak dnevno i sve je regulara s njim
naravno ne govorim da se moras ubijati al ono, mozes koji uzeti bez ikakvog straha jer je lagan lijek a fino pomaze

Probaj i sanval, isto super lijek, meni npr nije bas pomogao jer sam imao tezi oblik nesanice al preporucujem probaj ga, samo je fazon cim popijes pravac krevet i pilana, ako ostanes hodati po kuci pola sata nakon uzimanja nece bas fercerati

Pošto kažeš da si imao teži oblik nesanice pretpostavljam da sada nemaš. Ako nije tajna. kako si se rješio nesanice, ja se već dugo vremena patim, ni Sanval od 10 mg mi ne pomaže. Tablete i trava ili još nešta?
Zadnja izmjena: adore; 16/01/2012 16:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
adore

PostPostao/la nihil_ dana 16/01/2012 16:44

adore je napisao/la:
cigara je napisao/la:Slobodno se drmaj lexiliumom, ja sam ga do prije koji mjesec pio svaki dan po 4-5 komada (od 3 miligrama)
znam jednom doktora (poznatija licnost, necu ime iznositi) koji drma 15ak dnevno i sve je regulara s njim
naravno ne govorim da se moras ubijati al ono, mozes koji uzeti bez ikakvog straha jer je lagan lijek a fino pomaze

Probaj i sanval, isto super lijek, meni npr nije bas pomogao jer sam imao tezi oblik nesanice al preporucujem probaj ga, samo je fazon cim popijes pravac krevet i pilana, ako ostanes hodati po kuci pola sata nakon uzimanja nece bas fercerati

Pošto kažeš da si imao teži oblik nesanice pretpostavljam da sada nemaš. Ako nije tajna. kako si se rješio nesanice, ja se već dugo vremena patim, ni Sanval od 10 mg mi ne pomaže. Je li samo trava ili?

Ko da coek spomenu maricu par puta :D

a neko spomenu teretanu, izmorite se dobro pa cete spavat ko bubice
nihil_

PostPostao/la fatamorgana dana 16/01/2012 16:53

dr.Gonzo je napisao/la:
Zalosno je da se ti problemi ne rjesavaju u temelju, vec na nivou simptoma.

Kad imas nesanicu, doktor propise nesto od cega ces zaspati, umjesto da pokusa pronaci uzrok nesanice, i tako rjesiti problem za svagda. Prvo "rjesenje" dugorocno odgovara samo farmaceutskoj industriji.
Da se razumijemo, sigurno postoje osobe kojima su razni benzodiazepini zaista pomogli i pomazu. Bolje drmnut leksaurin, i biti kao biljka, nego pretrpeti napad anksioznosti. Ali to ne moze biti dugorocno rjesenje, nego iskljucivo pomoc u slucaju nuzde.

fatamorgana

PostPostao/la ljubav_aha dana 16/01/2012 16:53

cigara je napisao/la:Ja sam sto se tice sna mrtva nula, zadnjih 5-6 godina ne spavam, prosjek mi je 3 sata sna (svaku noc) znaci zaspem oko 4-5, nekad 6-7 i ustanem da idem na fax/posao. Cesto bi se, jednomu mjesecno otprilike, desavalo da ne spavam skoro 2 dana (mislim da mi je rekord 40 sati, ne mogu se tacno sjetiti :) ), tako da sam bio prinudjen naci rjesenje. Da sam mogao bez tableta i mare to rijesiti rijesio bih, pokusao jesam, al nista.

ma ti svoj problem rjesio marihuanom :D
ljubav_aha

PostPostao/la madnessa dana 16/01/2012 17:09

ljubav_aha je napisao/la:

ne znam,drage forumaschice,mozda je posljedica rata i danasnjeg stanja,jer svako podsvjesno reagira na stanje sredine i licnih problema,ali ja sam godinama bila uvjerena da ,mi,maladjih godina ne trebamo tablete,naravno da je tuzan cinjenica :|

Ne možemo generalizovati. Kroz svojih 27 godina sam prošla neke stvari o kojima moji vršnjaci nisu ni pomislili da bi mogli proživjeti. Godine nemaju veze sa težinom života i vlastitim pogledima na isti taj život. Mene nije sramota priznati da sam dva puta u životu, a relativno mlada, bila pred nervnim slomom. Svakog život dovede u tačku u kojoj se ne vidi izlaz. Nekog prije, a nekog kasnije... Ovisno o nafaki, sudbini, problemima, podršci okoline, prilikom da nešto ostvari, finansijskim mogućnostima ili profesionalnim prilikama... Hvala nebesima, pa postoje i lijekovi, da čovjek makar može oči sklopiti i bar nakratko udaljiti se od problema.
madnessa

PostPostao/la ljubav_aha dana 16/01/2012 17:15

slika
ljubav_aha

Re:

PostPostao/la nihil_ dana 16/01/2012 17:35

malo sale na racun licimura :D

slika

slika
nihil_

PostPostao/la plain vanilla dana 16/01/2012 20:39

ljubav_aha je napisao/la:

lijepo bi bilo sve svaliti na rat, ali ja imam problem sa spavanjem jos od prije rata :-)

i znam ja zasto ne spavam..nije to neka misterija
plain vanilla

PostPostao/la rasuta_riza dana 16/01/2012 22:05

cigara je napisao/la:
ultima_palabra je napisao/la:Jebo te, nisam znao da je raja ovdje toliko na živcima otišla :shock: Ja nikad ništa jače od 2mg apaurina nisam maznuo :D

Apaurin ti je gori od lexaurina i lexiliuma
:)
Meni je psihijatar propisao Fluzepan (mislim da se ovako zove) ugl, ja ga nisam nabavio jer nije bilo potrebe, lijeka nema u BiH (komplikacije oko licenci da ne objasnjavam) ali se, po prici psihijatra a i ja sam se raspitao sa strane, radi o jako dobrom lijeku za spavanje, ne izaziva ovisnost i ujutru nisi ko pretuceni zombi. Koliko znam moze se nabaviti u Srbiji, treba recept za njega, nije skup pa ako je ko u mogucnosti i treba mu neka izvoli

P.S. izvinjavam se zbog 3 uzastopna odgovora, sa-x zeza danas svako malo odbija otvoriti stranicu, pa je malo teze pohvatati sve odjednom :)

a zbog čega bi bio gori?
apaurin je diazepam,na zapadu poznatiji kao valium,lexillium je bromazepam,i jedan i drugi uz masu još drugih lijekova su anksiolitici,znači primaran im je cilj smanjenje i ublažavanje nervoze,u biti ta skupina lijekova ima dosta toga zajedničkoga, u smislu vezivanja na iste receptore u mozgu i djelovanje na cns,.neki su bolji miorelaksanti od drugih na pr apaurin je tu bolji od lexilliima, btw jedini anskiolitik koji se smatra sigurnim i provjerenim da se indikovano daje i trudnicama u smislu olakšanja mišićne tenzije,.mogu se koristiti i za san mada im je je to sekundarna namjera jer imaju i to pored sedativnog i hipmotičko dejestvo, dugotrajna (kontinuirana) primjena u većim dozama se ne preporučuje jer je moguća pojava ovisnosti,mada je i to predmet brojnih rasprava sa stanovišta faramakologije i medicine,jer mehanizam istoga nije u potpunosti razjašnjen,a i svaka individua nije ista.
za san,konkretno za spavanje se uglavnom koriste hipnotici koji se smatraju sigurnijim od benzodiazapema u smislu da su manje adiktivni i ciljano idu na uvođenje u san, najpoznatiji je sanval mada se i dormicum smatra odličnim.
za repetativnu nesanicu koja nema organske uzroke , e to je već stvar za liječnika a ne za foruma, trebalo bi posjet neuropsihijatru koji bi trebao da poradi na otkrivanju uzroka iste.
nesanica je jedna od tipičnih legitimacija depresivnog poremećaja, generalne anksioznosti, ptsp-a,. i inih drugih stvari-
sam imam problema sa istom,.dobro sada ja sam kompleksniji slučaj nego li je to postavljač teme imam dg za sve gore pobrojano :-) ,..i za nesanicu koristim antidepresiv (narano po receptu čika psajka) mirtazapin, najčešće pod nazivom "calixta" ili "remeron",..osim što je antidpresiv ima i sedativno dejstvo,pije se pred spavanje,doslovno te zakuca za krevet,..ipak to sam samo ja,ne savjetujem ikoga samo informativno :D
rasuta_riza

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.