Lexilium sa antidepresivima? nus pojave?

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Lexilium sa antidepresivima? nus pojave?

PostPostao/la alpashino dana 12/05/2011 21:55

Pozdrav, eh ovako zanima me necije misljenje iz iskustva ili nekog iz struke ( farmacija, medicina ), eh ovako prvo da objasnim situaciju, dakle ja "patim" od anskioznosti koji znaju sta je to i vec par godina sam terapijski na manjoj dnevnoj dozi Flusetina (cca 10mg ), e sada me zanima da li je bezbjedno ili preporucljivo uz ovaj lijek dakle Flusetin ( Fluoksetin) po potrebi dakle u trenutcima izrazite nervoze konzumirati i neki bromazepam, npr Lexilium ili mozda alprazolam ( Xanax, Helex ), znaci nista pretjerano po jednu dvije tablete. Ukoliko bi mi neko mogao dati strucan i provjeren odogovr bio bi zahvalan :D :D
alpashino

Re: Lexilium sa antidepresivima? nus pojave?

PostPostao/la LaCici dana 12/05/2011 22:46

Ja sam pila Seroxat isto antidepresiv i uz to mi je prepisan i Lexillium da pijem povremeno kada me uhvati panika i slicno. Tako da moze, ali opet bolje ti je raspitati se jer je drugi lijek. Pitaj u apoteci, najbolje ti je.
LaCici

PostPostao/la alpashino dana 12/05/2011 23:42

LaCici je napisao/la:Ja sam pila Seroxat isto antidepresiv i uz to mi je prepisan i Lexillium da pijem povremeno kada me uhvati panika i slicno. Tako da moze, ali opet bolje ti je raspitati se jer je drugi lijek. Pitaj u apoteci, najbolje ti je.

ma to cu i uraditi ali eto da vidim imali ko nekog iskustva kako djeluje u kombinaciji i slicno. hvala na odogovru:D
alpashino

PostPostao/la alpashino dana 13/05/2011 00:35

jos neko???
alpashino

PostPostao/la kamen spoticanja dana 13/05/2011 00:38

citaj prospekt i trazi moguce nus pojave i kontraindikacije...ako se pomenuta dva koja trosis ne krizaju ok je...
ja znam da lex. s nekim antidepr. moze imati neke nus pojave u vidu nesanice,alegisjkih reakcija i sl....
kamen spoticanja

PostPostao/la modesti dana 13/05/2011 09:19

Najbolje je da posjetiš opet psihijatra koji ti je prepisao Flusetin i da njega/nju pitaš za Leksilijum. Šta ti znači da nećeš piti puno, samo jedan-dva? Dnevno? Sedmično? Od koliko miligrama?

U principu se može kombinovati (a ja nisam psihijatar), koliko znam, ali se moraju i drugi faktori sagledati. Bježi sa foruma i idi kod psihijatra po savjet.
modesti

PostPostao/la alpashino dana 13/05/2011 14:52

ma namjeravam pitati psihijatra samo sto on nije tu do ponedeljka pa reko da vidim ovako na cemu sam bar odprilike :D, mada znam da bez njega nebi trebao nista uzimati ali eto da se raspotam malo
alpashino

PostPostao/la serum dana 13/05/2011 15:32

Naravno da smiješ.U početnoj fazi liječenja antidepresivima se inače prepisuje jedan od sedativa (Lexillium,Praxiten,Xanax) jer antidepresivi počunju djelovati nakon 2-3 sedmice.
Liječenje sedativima, nesmije trajati duže od 3 sedmice, jer se može stvoriti ovisnost (iz iskustva), a tek je onda to belaj.....
serum

PostPostao/la alpashino dana 13/05/2011 18:23

serum je napisao/la:Naravno da smiješ.U početnoj fazi liječenja antidepresivima se inače prepisuje jedan od sedativa (Lexillium,Praxiten,Xanax) jer antidepresivi počunju djelovati nakon 2-3 sedmice.
Liječenje sedativima, nesmije trajati duže od 3 sedmice, jer se može stvoriti ovisnost (iz iskustva), a tek je onda to belaj.....

to znam jer mi je prva terapija bila xanax 0,5mg 3 puta dnvevno medjutim nakog nekog vremena bilo je jakoo tesko funskionisati bez njega, medjutim nikada nisam bio na tako reci kombinovanoj terapiji antidepresiv+sedativ pa se malo raspitujem :D
alpashino

PostPostao/la 1pajdo dana 13/05/2011 18:52

alpashino je napisao/la:Pozdrav, eh ovako zanima me necije misljenje iz iskustva ili nekog iz struke ( farmacija, medicina ), eh ovako prvo da objasnim situaciju, dakle ja "patim" od anskioznosti koji znaju sta je to i vec par godina sam terapijski na manjoj dnevnoj dozi Flusetina (cca 10mg ), e sada me zanima da li je bezbjedno ili preporucljivo uz ovaj lijek dakle Flusetin ( Fluoksetin) po potrebi dakle u trenutcima izrazite nervoze konzumirati i neki bromazepam, npr Lexilium ili mozda alprazolam ( Xanax, Helex ), znaci nista pretjerano po jednu dvije tablete. Ukoliko bi mi neko mogao dati strucan i provjeren odogovr bio bi zahvalan :D :D

Prvo što bi ti preporučio je neke relaksacijske metode, neke vježbe za opuštanje mišića, to mi je jako pomoglo kad bi se nalazio u stresnoj situaciji, sad sam k'o beba. :mrgreen:
Dakle, probaj i promjeniti svoj pogled na život, na svoju okolinu (znam da glupo zvuči, ali vjeruj mi uspjeva), nemoj se živcirati oko nekih stvari, pusti nek sve ide svojim tokom. Nije nemoguće, ovisi u kakvom si stanju i koliko volje imaš. Poslije tek probaj s medikamentima, ali moraš znati da oni ne rješavaju probleme niti uzroke istih nego samo ublažavaju simptome, a da ne govorim o nuspojavama i utjecaju na organizam. Čitaj stručnu literaturu i zamoli psihijatra za razgovor i rješenje istih.

Na koji točno način ti se pojavljuje anksioznost?
1pajdo

Lokacija: http://www.forum.hr/showpost.php?p=37111906&postcount=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

PostPostao/la alpashino dana 13/05/2011 19:51

1pajdo je napisao/la:
alpashino je napisao/la:Pozdrav, eh ovako zanima me necije misljenje iz iskustva ili nekog iz struke ( farmacija, medicina ), eh ovako prvo da objasnim situaciju, dakle ja "patim" od anskioznosti koji znaju sta je to i vec par godina sam terapijski na manjoj dnevnoj dozi Flusetina (cca 10mg ), e sada me zanima da li je bezbjedno ili preporucljivo uz ovaj lijek dakle Flusetin ( Fluoksetin) po potrebi dakle u trenutcima izrazite nervoze konzumirati i neki bromazepam, npr Lexilium ili mozda alprazolam ( Xanax, Helex ), znaci nista pretjerano po jednu dvije tablete. Ukoliko bi mi neko mogao dati strucan i provjeren odogovr bio bi zahvalan :D :D

Prvo što bi ti preporučio je neke relaksacijske metode, neke vježbe za opuštanje mišića, to mi je jako pomoglo kad bi se nalazio u stresnoj situaciji, sad sam k'o beba. :mrgreen:
Dakle, probaj i promjeniti svoj pogled na život, na svoju okolinu (znam da glupo zvuči, ali vjeruj mi uspjeva), nemoj se živcirati oko nekih stvari, pusti nek sve ide svojim tokom. Nije nemoguće, ovisi u kakvom si stanju i koliko volje imaš. Poslije tek probaj s medikamentima, ali moraš znati da oni ne rješavaju probleme niti uzroke istih nego samo ublažavaju simptome, a da ne govorim o nuspojavama i utjecaju na organizam. Čitaj stručnu literaturu i zamoli psihijatra za razgovor i rješenje istih.

Pa recimo da se ispoljava sveukupno velikom nervozom, trnci po tijelu, ubrzan rad srca, drhatavicaa, dezorinetisanost, medjutim tu je i stanje depresije koje se javi zbog tih simptoma, tj strah od straha tako bih to nazvao. Dakle strah da ce me opet "uhvatiti" ta anksioznost. Pokusavam prihvatiti te sintome i zvijeti sa njima vec sam sam se jednom uspio osloboditi ovih simptoma medjutim ponovo su se vratili ali prebrodice se i to na jedan ili drugi nacin :D
alpashino

PostPostao/la 1pajdo dana 13/05/2011 20:59

alpashino je napisao/la:
1pajdo je napisao/la:

Pa recimo da se ispoljava sveukupno velikom nervozom, trnci po tijelu, ubrzan rad srca, drhatavicaa, dezorinetisanost, medjutim tu je i stanje depresije koje se javi zbog tih simptoma, tj strah od straha tako bih to nazvao. Dakle strah da ce me opet "uhvatiti" ta anksioznost. Pokusavam prihvatiti te sintome i zvijeti sa njima vec sam sam se jednom uspio osloboditi ovih simptoma medjutim ponovo su se vratili ali prebrodice se i to na jedan ili drugi nacin :D

Jednostavno, začarani krug...
Veliku ulogu igra i kemija u svemu tome. Kako se hraniš? Pokušaj ubaciti više voća i povrća, općenito odreći se junk hrane, pokušati živjeti zdravije, ako ništa barem da je neki napredak, barem da se prirodnim putem ublaži, nisam neki pobornik lijekova...
Meni je u svakodnevnom stresu dosta pomagalo jutarnje trčanje, svi negativni osjećaji iziđu u tom danu kad obavim taj ritual. :mrgreen: Nekako imam više energije i sve gledam pozitivnije premda se ne uklapam ni u pesimiste. :mrgreen: Pa eto, pokušaj i ti.

Je li pridaješ ogromno značenje tome što će netko misliti o tebi ili kako ćeš neke stvari obaviti? To zna dosta kočiti osobu...
1pajdo

Lokacija: http://www.forum.hr/showpost.php?p=37111906&postcount=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

PostPostao/la alpashino dana 14/05/2011 03:32

Jednostavno, začarani krug...
Veliku ulogu igra i kemija u svemu tome. Kako se hraniš? Pokušaj ubaciti više voća i povrća, općenito odreći se junk hrane, pokušati živjeti zdravije, ako ništa barem da je neki napredak, barem da se prirodnim putem ublaži, nisam neki pobornik lijekova...
Meni je u svakodnevnom stresu dosta pomagalo jutarnje trčanje, svi negativni osjećaji iziđu u tom danu kad obavim taj ritual. :mrgreen: Nekako imam više energije i sve gledam pozitivnije premda se ne uklapam ni u pesimiste. :mrgreen: Pa eto, pokušaj i ti.

Je li pridaješ ogromno značenje tome što će netko misliti o tebi ili kako ćeš neke stvari obaviti? To zna dosta kočiti osobu...[/quote]
hvala na savjetima druze, ma bas razmisljam da uvedem neki oblik konstantne fizicke aktivnosti, trcanje, biciklizam, ili plivanje, mada mogu reci iako to nije nikako dobra stvar, da se najbolje osjecam poslije par piva :D ali se slazem da je prirodno najbolje tako da cu nastojati sto vise fizickom aktivnoscu i unosom vitamina osnaziti i organizam i psihu, mada opet ni ovi moderni lijekovi mi se u umjerenim kolicinama ne cine prevelikom greskom :D
alpashino

PostPostao/la modesti dana 14/05/2011 10:24

@alpashino, meni to što si opisao liči na panične napade. Ne čitaj puno po forumima o panici, isprepadaćeš se bez veze. Potraži psihoterapeutaa za panične napade, možda uspiješ i bez lijekova.
modesti

PostPostao/la Pepita dana 03/06/2011 16:11

Ovako, ako pijes antidepresive, tablete za smirenje obicno ne idu u kombinaciji jer pijenjem tableta za smirenje.....to bi mnogi ljekari trebali iznati, izaziva ili pojacava depresiju ( ako je ima ).Naravno nece ti biti nista ako uzmes jednu ili dvije tablete u nekih desetak dana. Al ne razumijem zasto ako vec pijes antidepresive, zbog cega ti treba nesto za smirenje?
Pepita

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.