Letva volana-reparacija?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Letva volana-reparacija?

PostPostao/la stochar dana 19/09/2009 16:34

radi li iko kod nas reparacije letve volana? kad okrecem cuje se nesto kao 'klik-klak', nema nikakvih poteskoca s motanjem i ne curi ulje, ali kaze lik u servisu da je letva vjerovatno oslabila i da bi je trebalo mijenjati. ja nisam nista ni primijetio, nego mi lik cuo to kad sam vozio da mi zamijeni krajnice.

auto je citroen c3, i nova ta letva kosta vise od dvije milje. vidio sam po hrvatskim forumima da tamo firme rade reparaciju, ali ne mogu naci podatak bavi li se kod nas neko kvalitetno i uspjesno s tim...
stochar

Re: Letva volana-reparacija?

PostPostao/la whow dana 19/09/2009 16:52

stochar je napisao/la:radi li iko kod nas reparacije letve volana? kad okrecem cuje se nesto kao 'klik-klak', nema nikakvih poteskoca s motanjem i ne curi ulje, ali kaze lik u servisu da je letva vjerovatno oslabila i da bi je trebalo mijenjati. ja nisam nista ni primijetio, nego mi lik cuo to kad sam vozio da mi zamijeni krajnice.

auto je citroen c3, i nova ta letva kosta vise od dvije milje. vidio sam po hrvatskim forumima da tamo firme rade reparaciju, ali ne mogu naci podatak bavi li se kod nas neko kvalitetno i uspjesno s tim...

Uh skupo kume , dvica za letvu :shock: . Ma garant ima neko ko reparira samo budi oprezan jer su u Bosni ovih dana svi majstori . :zoka:
whow

PostPostao/la HAVANA dana 19/09/2009 17:05

Imaš onog jakaru u ilijašu.On radi reparacije letve volana ali nisam baš optimista,zavisi šta je.Ima li lufta,kako, gdje???
Sličan zvuk ti može proizvoditi i aksijalni ležaj(gornji dio amortizera) a to ti nije nešto skupo.
HAVANA

PostPostao/la TheGodfather001 dana 19/09/2009 17:55

Letva se ne reparira dok ne pusti ulje, HAVANA ti je napisao da imas jos milion stvari do letve koji mogu proizvoditi taj zvuk, pocevsi od piksni, manzetni, itd. UGlavnom svi Jakaru hvale, i covjek zna svoj posao, rodjak je na Passatu b5 radio reparaciju izaslo ga je oko 280KM sa garancijom 2 godine kod Jakare.
Takodjer da ti kazem da je svaka letva volana i sam servo sistem isti kod svakog vozila, nema tu razlike je li VW, Peugeot, svaki ima isti sistem rada, tako da ne daj da ti pametuju. Sretno i javi sta bi.
TheGodfather001

PostPostao/la LeKo dana 19/09/2009 18:55

Ja se spremam da idem kod Jakare, reparacije kod njega su od 200 - 300 KM s rukama, ali se moraš naručiti. I da, daje garanciju što je veoma bitno.
LeKo

PostPostao/la 2jz dana 19/09/2009 19:15

stochar je napisao/la:radi li iko kod nas reparacije letve volana? kad okrecem cuje se nesto kao 'klik-klak', nema nikakvih poteskoca s motanjem i ne curi ulje, ali kaze lik u servisu da je letva vjerovatno oslabila i da bi je trebalo mijenjati. ja nisam nista ni primijetio, nego mi lik cuo to kad sam vozio da mi zamijeni krajnice.

ako ti je prednja vuca auto prije ce biti zglob na poluosovini
2jz

PostPostao/la stochar dana 20/09/2009 10:08

hvala svima na najprije korisnim, ali i mega-utjesnim savjetima! kad mi lik rece cifru, ja se sjeb'o. par ljudi mi je isto reklo da moze biti to sa amortizerima, pa cu iza utorka pogledati, i javim. sto se ulja tice (neko rece da se ne reparira ako ne pusti), za sad nisam primijetio nikakvo curenje i stanje je uredno.

helem, hvala jos jednom svima!
stochar

PostPostao/la LeKo dana 20/09/2009 21:12

Prijatelju tebi sretno u identifikaciji kvara, ja sam 300 KM dao na razno - razne popravke prednjeg trapa baš zbog tih nagađanja, i sve što sam zamjenio nije trebalo jer je bilo i vise nego dobro, al hajde. Zamjenio selen blokove, stabilizatore i aksijalne ležajeve i na kraju se ispostavi da kuckanje proizvodi potrošena plastična čaura u letvi volana, koja će sada na reparaciju. Tako da, prije nego počneš sa mjenjanjem gumenih dijelova prednjeg trapa jednostavno provjeri ima li letva lufta, podigneš auto na dizalicu i rukom uhvatiš sponu, prodrmaj lijevo desno, ako osjetiš imalo lufta onda je problem kao moj, ako ne onda polako sa identifikacijom, pogrešna procjena dobro isprazni džep i što je najgore mozda ispravan dio zamjeniš onim lošijeg kvaliteta.
LeKo

PostPostao/la stochar dana 25/09/2009 14:38

samo da kazem da je jakara institucija! kad sam cuo 'kod Jakare', ja mislio to neka garazica, kad tamo: lik ima nekoliko radionica, dizalice, radnike...

uglavnom, dos'o fino, on pozv'o jednog od majstora, lik dig'o auto na dizalicu, pogled'o, podmaz'o spaner i jos neke djidje, priteg'o, nastelov'o, i sad se nista ne cuje a volan mota tri puta lakse nego do sada, pa cemo vidjet' dalje kako ce se ponasat'. sazn'o sam i da mi servo nema ulje, vec je neki s elektromotorima.

hvala puno svima koji su pomogli savjetima, a posebno upucivanjem na servis kod Jakare! pozz
stochar

PostPostao/la TheGodfather001 dana 25/09/2009 20:11

Jakara je stvarno majstor, jeste skuplji od ostalih ali u 99% slucajeva odmah utvrdi kvar, i otkloni ga kvalitetno. Drago mi je da je sve ok, i da si uspio to popraviti. Kao sto smo ti rekli, milion stvari do letve volana imas da provjeris prije nego je repariras.
TheGodfather001

PostPostao/la autoe dana 26/09/2009 14:54

Uh što ga nahvalist to je čudo jedno, samo mislim da se moj prijatelj čije je auto u tri mjeseca tri puta vraćano Jakari natovareno na šlepu baš ne bi složio sa vama...
Uradio mu mjenjač, pa nakon 7 dana opet auto stane... Prvi put bilo oko 20 dana auto kod njega, drugi put oko 15... Nakon dva dana od novog popravka opet ista glupost... E tad je opet ostalo oko 15ak dana i eto srećom od tad mu radi nekako... Na insistiranje da mu da račun dobio je odgovor "pa šta će ti račun..." . Vlasnik vozila je još invalid kojem se auto računa otprilike ako sam dobro shvatio kao ortopedski dodatak. E sad skontaj šta ti znači ta garancija...
autoe

PostPostao/la HAVANA dana 26/09/2009 16:50

autoe je napisao/la:Uh što ga nahvalist to je čudo jedno, samo mislim da se moj prijatelj čije je auto u tri mjeseca tri puta vraćano Jakari natovareno na šlepu baš ne bi složio sa vama...
Uradio mu mjenjač, pa nakon 7 dana opet auto stane... Prvi put bilo oko 20 dana auto kod njega, drugi put oko 15... Nakon dva dana od novog popravka opet ista glupost... E tad je opet ostalo oko 15ak dana i eto srećom od tad mu radi nekako... Na insistiranje da mu da račun dobio je odgovor "pa šta će ti račun..." . Vlasnik vozila je još invalid kojem se auto računa otprilike ako sam dobro shvatio kao ortopedski dodatak. E sad skontaj šta ti znači ta garancija...

Je li taj auto sa automatskim mjenjačem?
HAVANA

PostPostao/la olensoner dana 26/09/2009 18:44

autoe je napisao/la:Uh što ga nahvalist to je čudo jedno, samo mislim da se moj prijatelj čije je auto u tri mjeseca tri puta vraćano Jakari natovareno na šlepu baš ne bi složio sa vama...

jesili siguran da se o jakari radi? posto znam da pored toga sto je dobar majstor da je i dobar covjek, prosao je svasta u zivotu i nije nikakav lopov i varalica to ti garantujem...
olensoner

PostPostao/la stochar dana 27/09/2009 09:33

ja sam dobio racun za ovo podmazivanje, iako ga nisam ni trazio plus je iznos bio prilicno nizak. jebi ga, za sve usluge imas pozitivnih i negativnih iskustava, fazon je samo kojih je vise. ni chuck norris nije savrsen...
stochar

PostPostao/la Željezničar dana 27/09/2009 10:39

Koji je mjenjač, jel ZF? Šta mu ne radi?
Željezničar

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: Amazonka27 i 8 gostiju.