Legenda o Bužimskim vitezovima

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

PostPostao/la Zlatni_djecko dana 27/01/2013 10:16

Nakon 206. Viteske i sapanjskih vitezova.. ;)

Na Bedemu Bosne.. cijeli rat odbranili teritoriju, primili srebrenicane, probijali do srebrenice.. Boraca i sehida na stotine dali.. bez maltene ikakve pomoci sa strane!
Al amin neka ih ima svugdje.. i vazda su mala mjesta poput Sapne, Teocaka, Buzima, puna islama i bosnjastva najvece borce i hrabrost imali..
Zlatni_djecko

PostPostao/la riko-ga dana 27/01/2013 12:53

Zlatni_djecko je napisao/la:Nakon 206. Viteske i sapanjskih vitezova.. ;)

Na Bedemu Bosne.. cijeli rat odbranili teritoriju, primili srebrenicane, probijali do srebrenice.. Boraca i sehida na stotine dali.. bez maltene ikakve pomoci sa strane!
Al amin neka ih ima svugdje.. i vazda su mala mjesta poput Sapne, Teocaka, Buzima, puna islama i bosnjastva najvece borce i hrabrost imali..

Ma naravno ovim sto sam rekao o Buzimu ni u kom slucaju ne umanjujem uspjehe i hrabrost drugi jedinica ABiH.Pored Buzimske Teocacke brigade tu su naravno branioci Sapne,Olova,Zepe,Gorazda,Srebrenice................Meni veoma dragi i hrabri momci sargani iz Gacka(Mostar) zatim Muderizovi momci pa Labudovi, ....pa .............
riko-ga

PostPostao/la Max Bunker dana 27/01/2013 13:14

Necu da kvarim temu ali o " Labudovima " ja od pravih boraca, nisam cuo nista pozitivno i fino. Prica ide u fazonu da su prvi bili kada se trebalo slikati a kada se trebalo boriti, prvo pare pa borba ( sa njima je bilo i nekih problema na Nisickoj, kako sam cuo od ljudi iz Olova ).

Jel' istina ovo da je Mladic ranjen u borbi sa 505. brigadom ?
Na ovome snimku se to spominja, odnosno akcija " Breza " i napad na Buzim ( ranjavanje se spominje na 04:04 ).

Max Bunker

PostPostao/la racionalista dana 27/01/2013 13:22

malo je off topic ali me interesuje da li su banjelučani imali svoju brigadu? u raznim dijelovima BiH na slobodnoj teritoriji su bile formirane "izbjegličke" brigade. Ja nikad nisam čuo za Banjelučku. Ipak je tamo zivjelo poprilično Bošnjaka koji su poslije protjerani. Ista stvar sa Bijeljinom.
racionalista

PostPostao/la sinuhe dana 27/01/2013 13:46

Vrlo malo Banjalucana je izbjeglo na teritorij BiH u pravcu Travnika. Osim toga do samog kraja rata jos je bio znacajan broj Bosnjaka i Hrvata u BL.
sinuhe

PostPostao/la swanfilter dana 27/01/2013 13:51

Max Bunker je napisao/la:Necu da kvarim temu ali o " Labudovima " ja od pravih boraca, nisam cuo nista pozitivno i fino. Prica ide u fazonu da su prvi bili kada se trebalo slikati a kada se trebalo boriti, prvo pare pa borba ( sa njima je bilo i nekih problema na Nisickoj, kako sam cuo od ljudi iz Olova ).

Jel' istina ovo da je Mladic ranjen u borbi sa 505. brigadom ?
Na ovome snimku se to spominja, odnosno akcija " Breza " i napad na Buzim ( ranjavanje se spominje na 04:04 ).

Jeste ranjen. U jednom od ovih dokumentaraca se i to spominje .. Malo je falilo da ga zarobe. Kakva bi to scena bila, ne mogu nit zamisliti ..
swanfilter

PostPostao/la Gojeni H dana 27/01/2013 17:15

Patriotska raja voli Krajisnike, ali su ljudi iz Buzima vjerovatno jedno 10 stepenica iznad.
Konstatacija da Buzimljani ne kotiraju visoko zbog kvislinga Abdica nije na mjestu. Barem sto se tice nas ohrdjalih boraca i raje s kojom se ja druzim.

Sto se tice ljudi iz Sapne i Teocaka, to je posebna prica za svakog onog ko je ratovao u II korpusu i susreo se s tim ljudima.
Nema pojma koje godine i kako se mjesto zvalo ali je znaci 206-a i Sapna. Dali nam dvojicu vodica. Malom izvidjacu 16 godina a drugom 50 i koja i covjek ima problema s nogom (truba mi bilo da pitam jel s protezom ili sta je).
A obojici kapa dole i za znanje i hrabrost.

To nigdje prije a vala ni poslije nisam vidio. Potpuna mobilizacija i ne samo to, ovim ljudima nije bila potrebna vojna policija. Svi idu k´o jedan.
Labudove sam ja vidio u akciji. Dobri borci, vecinom podrinjska omladina.

Malo off topic, izvinjavam se.
Gojeni H

PostPostao/la SkyLimit dana 27/01/2013 18:10

Kod nas se premalo govori i obilježavaju ratni uspjesi Armije BiH u skoro nemogućim uvjetima,bez omaložavanja,ali Hrvati od Domovinskog rata napraviše brend,oni uveliko obilježavaju bitke u kojima je bilans "sa naše strane poginula 2 a ranjena 4 borca,dok sa Srpske strane poginula 6 a ranjeno 8 boraca" ,dok se kod nas ako nije poginulo barem 30 ljudi(na obje strane) i nije računalo pravom bitkom.
Sad priča se da je toliki broj poginulih boraca Armije u Bosanskim bitkama često bilo uzrokovano vođenjem lošeg komandnog kadra i fanatizmom boraca,gdje se jurišalo i bezpotrebno ginulo i kad jeste i kad nije trebalo,ali to je već druga tema.
Zadnja izmjena: SkyLimit; 27/01/2013 18:13; ukupno mijenjano 1 put/a.
SkyLimit

PostPostao/la Evetrone dana 27/01/2013 18:12

Mi sve brzo zaboravimo nažalost,SLAVA SVIM POGINULIM BORCIMA ARBIH.
Evetrone

PostPostao/la Max Bunker dana 28/01/2013 01:10

Gojeni H je napisao/la:Patriotska raja voli Krajisnike, ali su ljudi iz Buzima vjerovatno jedno 10 stepenica iznad.
Konstatacija da Buzimljani ne kotiraju visoko zbog kvislinga Abdica nije na mjestu. Barem sto se tice nas ohrdjalih boraca i raje s kojom se ja druzim.

Ma gledajuci ovaj film ( gore sam stavio jedan od klipova ), saznao sam da je bila 506. brigada sastavljena od Kladusana, koji nisu bili izdajnici. Mene interesuje, jel' bilo nekih pokusaja od strane Abdica i cetnika, da ih vrbuju na svoju stranu ?

SkyLimit je napisao/la:Kod nas se premalo govori i obilježavaju ratni uspjesi Armije BiH u skoro nemogućim uvjetima,bez omaložavanja,ali Hrvati od Domovinskog rata napraviše brend,oni uveliko obilježavaju bitke u kojima je bilans "sa naše strane poginula 2 a ranjena 4 borca,dok sa Srpske strane poginula 6 a ranjeno 8 boraca" ,dok se kod nas ako nije poginulo barem 30 ljudi(na obje strane) i nije računalo pravom bitkom.
Sad priča se da je toliki broj poginulih boraca Armije u Bosanskim bitkama često bilo uzrokovano vođenjem lošeg komandnog kadra i fanatizmom boraca,gdje se jurišalo i bezpotrebno ginulo i kad jeste i kad nije trebalo,ali to je već druga tema.

Bas neki dan pricam sa jaranom i komsijom o akciji " Tigar ". Pa ja do neki dan ( do prije mjesec ) nisam nikada ni cuo za tu akciju a realno, to je akcija koja je kupila vrijeme u odbrani Krajine i spasila Bosnu i Hercegovinu. Briljantna akcija, uzeta na pamet a ne snagu. Kada je zavrsena, nasima je ostalo " samo da udju " u Kladusu. Komsija, koji je bio u Armiji, govori kada je cuo na radiju i u komandi ( ni komanda nije snala puno o akciji ) da je V.korpus presao na cetnicku snagu, poceo plakati i mislio da smo izgubili rat, da nam nema pomoci.

P.S.
Cak ima onaj dokumentarac o akciji, gdje jedan od ucesnika govori, kako otac nije zelio sa njim vise da razgovara misleci da mu je sin izdajnik. Abdiceva zena ( od Tigra ) prica, kako joj je dan pred akciju Tigar, ostavio vojnu knjizicu, da ako pogine, djeca znaju da nije izdajica i da je nastradao u AR BiH.
Max Bunker

PostPostao/la nemoguce vruce dana 28/01/2013 10:32

Gojeni H je napisao/la:Patriotska raja voli Krajisnike, ali su ljudi iz Buzima vjerovatno jedno 10 stepenica iznad.

Sto se tice ljudi iz Sapne i Teocaka, to je posebna prica za svakog onog ko je ratovao u II korpusu i susreo se s tim ljudima.
Nema pojma koje godine i kako se mjesto zvalo ali je znaci 206-a i Sapna. Dali nam dvojicu vodica. Malom izvidjacu 16 godina a drugom 50 i koja i covjek ima problema s nogom (truba mi bilo da pitam jel s protezom ili sta je).

To nigdje prije a vala ni poslije nisam vidio. Potpuna mobilizacija i ne samo to, ovim ljudima nije bila potrebna vojna policija. Svi idu k´o jedan.

Ovo sto Gojeni veli za Sapnu i Teocak mogu samo potpisati. Treba se ustati kada se spomena ta ekipa. Jos kad se u obzir uzme geografski polozaj ta dva mala bosanka gradica, Drina, blizina granica sa Srbijom itd...respekt do neba.
nemoguce vruce

PostPostao/la Woody dana 28/01/2013 10:55

Moze li iko od forumaša (po mogucnosti Krajišnika) da približi nama "smrtnicima" doprinose 505-e na teritoriji RH tokom Oluje. Mislim konkretno na Dvor na Uni, Gornji i Donji Žirovac.

Hvala
Woody

Lokacija: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

PostPostao/la user_friendly dana 28/01/2013 11:36

Pričao mi je čovjek, penzionisani major VFBIH, pukovnik i pilot JNA, komandat 3. Operativne za vrijeme rata, kasnije je prebačen u Štab Ratnog zrakoplovstva. Rijetko priča o ratu, nije neki Alijin fan, ni Dudak mu baš nije mio, ali kaže za Nanića "da se takvi kao Izet rijetko rađaju, tom momku je jednostavno ležalo ratovanje. Bio je vojničina, i ljudina". I stvarno o tim momcima, bužimljanima, se priča sve najbolje. Iskazali su nevjerovatan heroizam i požrtvovanost, ali i ubitačnu efikasnost (u šta se i đeneral Mladić mogao uvjerit, lično). Slava im!
user_friendly

PostPostao/la nemoguce vruce dana 28/01/2013 12:37

user_friendly je napisao/la:Pričao mi je čovjek, penzionisani major VFBIH, pukovnik i pilot JNA, komandat 3. Operativne za vrijeme rata, kasnije je prebačen u Štab Ratnog zrakoplovstva. Rijetko priča o ratu, nije neki Alijin fan, ni Dudak mu baš nije mio, ali kaže za Nanića "da se takvi kao Izet rijetko rađaju, tom momku je jednostavno ležalo ratovanje. Bio je vojničina, i ljudina". I stvarno o tim momcima, bužimljanima, se priča sve najbolje. Iskazali su nevjerovatan heroizam i požrtvovanost, ali i ubitačnu efikasnost (u šta se i đeneral Mladić mogao uvjerit, lično). Slava im!

Rahmetli Izet Nanic je bio gazija u punom smislu te rijeci.
Ta ljudina, NIKADA nije na svoje vojnike zagalamio, iako su znali pocesto napraviti neku gresku. Jedino bi znao, i to veoma blagim tonom toj osobi reci" E, to se bas od tebe nisam nadao..."
Nakon takvog nacina "ukora", moral vojnika bi se dizao u nebesa, a vojnik koji je napravio gresku, postidjen pred svojim saborcima, bi u sljedecoj akciji davao duplo veci maximum nego sto je bilo potrebno.
Molim Allaha dz.s. da rahmetli Nanicu podari dzenetske basce.
nemoguce vruce

PostPostao/la smurf dana 28/01/2013 13:11

Mislim da sam vec na nekoj temi pisao, ali neka anegdote i ovdje.
Oktobar '95. mi u Krupi, nekakva samoposluga, pijemo lasku i lik iz 505-e pita: "Je l' istina da kod Vas ima Srba u vojsci?", rekoh mu: "Ako si mislio na pravoslavce, toga ima. Ima i Srba ali u nasoj jedinici ne znam nikoga takvog" :D Kaze on "Ma ja, to, to mislim... Joooj kako bih ja volio jednog vidjeti". A lik ratnik od glave do pete, vidis ti na njemu da je on sav u ratu, prava zivotinja i raja me malo zabrinuto pogledase vjerovatno strahujuci da ovaj ne bi napravio kakvu pizdariju, medjutim ja mu pokazem svog jarana; "Evo ti ga, ovo je Slobo, jedan od pravoslavaca u nasim redovima od prvog dana". Lik 'vako :shock: "Ma jesi li ti stvarno Srbin?", a Slobo ce mu:"Ako mislis pravoslavac, jesam". Kaze lik: "Mala daj svima po pivu, a Slobi dvije!!!NE! SLOBI DAJ KARTON" :-)

Cekajuci komandu za daljim pokretima i eventualnom napretku ka Banja Luci dodje haber da je dogovoreno primirje i da se treba potpisati kraj rata. Dio jedinice je slavio sto je napokon dosao kraj "cirkusu", dio je bio nikakav jer smo se nadali da cemo ih protjerati jednom za sva vremena... Ni jednog Krajisnika ne vidjeh da se radovao primirju, cak su govorili kako ih je Did zajebo. A Did je rahmetli Alija Izetbegovic.
smurf

PostPostao/la Max Bunker dana 28/01/2013 16:45

Mislim da ovdje ( u prici o 505. buzimskoj ) ima materijala za Avdu Huseinovića. Mogao bi se snimiti film posebno o brigadi pa onda posebno o operaciji " Tigar ". Ne treba puno novca ( naslo bi se i raje da to finansijski pogura ) a materijala koliko hoces. :bih:
Max Bunker

PostPostao/la scooby_dooby_doo dana 28/01/2013 23:30

jest autonomasi su imali "babu",a mi dida(aliju izetbegovica)
scooby_dooby_doo

PostPostao/la scooby_dooby_doo dana 28/01/2013 23:39

"U SLOBODI DA ZIVITE,

ZIVOTE SMO DALI,

SACUVAJTE NAM BOSNU,

DA UZALUD NISMO PALI"

Izet Nanic
scooby_dooby_doo

PostPostao/la racionalista dana 31/01/2013 17:57

graničari pravi :)

meni su fascinantni i ljudi oko goražda i ta njihova sposobnost i dovitljivost da se suprotstave i odbrane
racionalista

PostPostao/la udrch dana 02/02/2013 00:43

:thumbup:
nisam nikad čuo da su se Labudovi izvlačili i da su bili plaćenici..mislim da je to bila najmobilnija brigada i da je bila svagdje..jesu bili opremljeni, ali i izuzetno hrabri..
udrch

PostPostao/la rasuta_riza dana 02/02/2013 01:47

argyle je napisao/la:Sinovi Buzimskih vitezova - Air soft klub Crna Munja
slika
slika

https://www.facebook.com/pages/CRNA-MUN ... ts&fref=ts

malo koje su me slike ganule kao ove,svaka vam čast i poštvanje momci,zahvaljujući vama i ovakvima koji ste sinovi onih što se boriše za Bosnu,znam da nisam zalud ranjavan,..srce mi je veliko kao kuća gledajući vas! :bih:
rasuta_riza

PostPostao/la nemoguce vruce dana 02/02/2013 17:55

Gazija, junak, ljudina.

Poslusajte zadnje rijeci ovog gazije na ovom klipu...
nemoguce vruce

PostPostao/la ZV Keli dana 03/02/2013 19:28

sasamatic je napisao/la:
It_is_a_Leclerc je napisao/la:U knjizi "Smrt Jugoslavije" čiji su autori dva strana novinara piše da su Srbi bili spremni prodati pola vojnih zaliha za samo pola fanatizma i motiva s kojim su Bošnjaci/Muslimani ulazili u borbe. Također, Krajišnici sa smijehom prepričavaju javljanja na Radio etnički očišćenog Prijedora na kojem se građane rubnih sela pozivalo da iznose kante vode i napoje "heroje" koji su, iz nekazanih razloga, bježali prema Banjaluci.

Što se tiče islamizacije ove brigade, ona se, nažalost, nije islamizirala ni manje, ni više nego bilo koja druga. Možda bi bilo bolje da do toga nije došla, ali eto.. Šta da se radi..

Što se tiče Izeta Nanića - veliki heroj ! Nadam se da će, kad-tad, svanuti dan kad će se nalogodavci njegovog i ubistva Irfana Ljubijankića, privesti licu pravde.

Inace svi ostali imaju pravo praktikovati svoju vjeru, samo muslimane treba odviknuti od toga, to mi je dobro poznata teza.
Da se ovi lavovi nisu borili na nacin kako im zapovjeda islam, vidio bi negativne statisticke podatke o silovanjima, ubijanjima civila i drugom necasnom ponasanju, poput onog kojeg su upraznjavale srpske snage. Njih su cak svecenici blagosiljali kad su kretali u krvolocne pohode silovanja, ubijanja, klanja, ponizavanja.

Ovi ljudi su se casno borili za svoju vjeru , narod i drzavu, a ti naravno nikad neces znati kakav je osjecaj stati pred brojcano i materijalno nadmocnijeg neprijatelja, bez straha s vjerom u Allaha dz.s.. To je nesto neopisivo i bez te vjere nikad ne bi postigli ovakav stepen herojstva.

:thumbup: Samo nastavak na ovo oko lavova. Budite hrabri poput lavova medju divljim zvjerima! :thumbup:
ZV Keli

PostPostao/la ZV Keli dana 03/02/2013 19:46

Sto se cudite herojstvu Bosnjaka iz tog dijela Krajine kada su oni potomci ljudi kao sto je Mujo Hrnjica,zna li su sta ih ceka dok su moji starci 92. se vjencali mene cekali,prst u uho i cuj rat,ali su ipak mnogo ranije skontali od vecine Sarajlija koji su mahali titinim slikama i zastava zemlje od koje su se par mjeseci ranije odvojili,ali i ta vecina ljudi je ipak u maju skontali sta i kako.
izvinjavam se na offtopicu morao sam samo napraviti paralelu nas iz ovog dijela i njih iz onog dijela Republike :bih:
ZV Keli

PostPostao/la ZV Keli dana 03/02/2013 19:54

akibhf je napisao/la:Evo i ja ću pokušati da doprinesem temi. Odmah da napomenem da i sam rodom potičem iz Bužima.
U Krajini je mentalitet vrlo specifičan, kako u odnosu na ostatak BiH, tako i unutar same Krajine.
U ex jugoslaviji općina sa najviše nepismenog stanovništva je bila Velika Kladuša.
Rekao bih i inače, da su ljudi sa ovih prostora, posebno Bošnjaci, nisi dugo vremena imali nekog afiniteta prema obrazovanju. Često se znalo desiti da Srbi prodaju imovinu ili šalju djecu kod rodbine u veće gradove da se školuju, da bi se ta djeca poslije vratila i bili na dobrim pozicijama u društvu. Kod Bošnjaka to i nije bio običaj.
Kako prije tako i poslije rata u Cazinu i Bužimu stanovništvo je bilo vrlo religiozno, dok npr u Bihaću ili Krupi ta religioznost i nije bila posebno izražena. I dan danas bi bilo nezamislivo da Hrvat ili Srbin živi u Bužimu, a u Bihaću ima dosta Hrvata koji se apsolutno poštuju. Još jedna osobina je ta nevjerovatna tvrdoglavost. To se vidjelo posebno kod slučaja autonomije Fikret Abdića. Brat će na brata pucati , al se svog mišljenja odreći neće. I dan danas u Bužimu žive vrlo tempramentni ljudi kojima neće puno faliti da se potuku, da se posvađaju i slično. Sve se ovo vidjelo u ratnim okolnostima u kojima sve ovo ipak u velikoj mjeri doprinjelo da se BiH očuva i da na prostorima Krajine Bošnjačko stanovništvo opstane. U svakom slučaju Bužimu, koje je malo mjesto, treba posvetiti posebnu pažnju. Ne vjerujem da igdje na svijetu od tako malo ljudi ima tako puno heroja.

Zato sto su nas za vrijeme kapitalistickog rezima i komunistickog rezima ucili da ne treba se skolovati,da trebamo samo na zemlji raditi.Ostalo se slazem,samo ovo Unsko-sanski kanton je 99% bosnjacki,ono malo Hrvata sto ima su bili u Armiji(informacija jarana iz Bihaca)i nema potrebe da se ne postuju :bih:
ZV Keli

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.