Legenda o Bužimskim vitezovima

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Legenda o Bužimskim vitezovima

PostPostao/la Bosanski_kralj dana 18/07/2013 01:06

sheiitan 666 je napisao/la:Posto sam gledao na youtube kako su zaklali nekog zarobljenika reko` da se tu ne zna slucajno jos stogodj...vidim da ovdje ima ljudi koji su detaljno upuceni u dogadjanja oko te brigade tako da je vrlo lako moguce da znaju i ponesta o zlocinima.

Daj video tog klanja?

Svi nešto spominju nekakve zločine, a kada treba pomenuti nešto konkretno, mjesto, vrijeme, broj žrtava...nastane tišina. Još malo će se ubijanje suparničkog vojnika sa puškom u ruci pripisivati kao zločin 505. i 5. Korpusa. Valjda po konvecijskim pravilima ratovanja ne smije se protivnička vojska dovući u zamku, okružiti ih u dolini i sa njima se obračunati. :roll:
Bosanski_kralj

PostPostao/la Bosanski_kralj dana 18/07/2013 01:09

uriah je napisao/la:
Bosanski_kralj je napisao/la:Ovdje sve hvalospjevi o Bužimu i bužimskim vitezovima (zasluženo da se razumijemo), a sad odi u Krupu, Bihać, Sanski Most i reci da si iz Bužima jeb**e ti majku seljačku. Nezahvalnije "mrake" nema od nas Krupljana, a ni Bišćani nisu ništa bolji.

Ne znam za vas, ali u Bihaću nećeš tako nešto čuti.... Možda od onih koji su doselili u Bihać pa sad nešto glume, od mene Bužimljani imaju naklon do poda, a vjerujem, i mi od njih....

Bio sam dovoljno dugo u Bihaću da znam da Bišćani na Bužimljane gledaju sa predrasudama, ma da se ne može poreći ni to da svatko cijeni njihovu ulogu u ratu. Ali dobro, nebitno.

Ne znam od kud ti to da se u ratu nisu baš najbolje snalazili u šumama? Pa cijeli Bužim je u šumama. To je isto kao kad bi rekao da se riba ne snalazi u vodi.
Bosanski_kralj

PostPostao/la Nedobrovoljac dana 18/07/2013 13:00

Je li to multietničnost podrazumjeva da ja ne smijem biti musliman i da ne smijem spominjati nešto što ima veze sa Islamom?[/quote]

Naravno da smiješ biti šta hoćeš.
Akcenat je na multietičnosti tadašnje ABIH. Možda u Sarajevu, i to početkom rata, a u ostalim djelovima Bosne...niđe veze.
Nebitno, već se o ovom mnogo puta raspravljalo.
Nedobrovoljac

PostPostao/la Tvrtko II Kotromanić dana 18/07/2013 15:27

bas je Armija mogla bit multietnicka u regionu gdje Bosnjaci cine 99% stanovnistva :-)
Tvrtko II Kotromanić

PostPostao/la HB_BHF dana 18/07/2013 18:22

Max Bunker je napisao/la:
ciribiribelaa je napisao/la:4. august 1995.

Mislim da je 5-og ali hajde, dan gore-dole, nije bitno.
Ja se samo cudim kako covjek hladno napisa da je Nanic ubijen NAKON RATA, uz tolike video zapise i izjave njegove zene, suboraca i Dudakovica.

Halalite mi, u pravu je čovjek.. Lapsus. Evo ispraviću da ne bude zabune. Mislio sam napisati pred kraj rata. Iako sam se pogrešno izrazio, to je faktički i bilo skoro nakon rata jer sva ta ratna dešavanja su bila pri samom kraju (august 95'). Ja sam čuo da je pogođen sa leđa, a sam shvati šta bi to moglo značiti. Nadam se da nisam u pravu jer još više boli sama pomisao na to da su ga ubili naši ljudi. Da je ubijen baš NAKON rata, onda bi stvar bila očigledna... Ovako ostaje misterija...

I Halali što odgovaram na ovo nakon 3 mjeseca :bih:
HB_BHF

PostPostao/la Nedobrovoljac dana 19/07/2013 11:12

Tvrtko II Kotromanić je napisao/la:bas je Armija mogla bit multietnicka u regionu gdje Bosnjaci cine 99% stanovnistva :-)

Nije baš tako. Živilo je u zoni odgovornosti 5. korpusa dosta nebošnjaka. Ova mi je priča dosadila, niti ću ja tebe nešto ubjediti, niti ćeš ti mene, pa neću više nastavljati na ovu temu.

Pozdrav
Nedobrovoljac

PostPostao/la HB_BHF dana 19/07/2013 16:35

slika
HB_BHF

PostPostao/la swanfilter dana 20/07/2013 11:42

Nedobrovoljac je napisao/la:
Tvrtko II Kotromanić je napisao/la:bas je Armija mogla bit multietnicka u regionu gdje Bosnjaci cine 99% stanovnistva :-)

Nije baš tako. Živilo je u zoni odgovornosti 5. korpusa dosta nebošnjaka. Ova mi je priča dosadila, niti ću ja tebe nešto ubjediti, niti ćeš ti mene, pa neću više nastavljati na ovu temu.

Pozdrav

Mah, koliko ih je to zivjelo u zoni odgovornosti 5. Korpusa? Cazin i Velika Kladusa zajedno su imali oko 5% drugih. U Bihacu je taj postotak nesto visi, uglavnom ga cine okolna sela koja su Srbi zauzeli i gdje su Srbi uzeli oruzje u ruke. Bosanska Krupa je imala 35% Srbskog stanovnistva u gradu. Protjerali i popalili sve sto nije bilo srbsko. Nakon rata Srba u BK nema jer su skoro svi uzeli oruzje u ruke tada.

Hrvati su imali svoju brigadu u Bihacu, manje vise je samostalno djelovala cuvajuci samo hrvatska sela oko Bihaca. Nista drugo nisu radili ... U jedinicama 5. Korpusa jednostavno nije moglo biti mnogo ostalih, posebno Srba, jer su se svi prikljucili agresorima, najbolji primjer toga je Bosanska Krupa ..
swanfilter

PostPostao/la BISCANIN2 dana 20/07/2013 12:44

505 viteška ,najbolje organizovana vojna formacija na balkanskom području sa najspobnijim komandantom u novijoj povijesti balkanskih ratovanja.
Kreator :munje 93 (najefikasnija vojna operacija u armiji bih ),kreator sloma "breza 94", doK je srebrenica padala lično je pokrenuo proboj uz podršku Dudaka prema B.Novom očistivši utvrde ,Panjak ,Šerbola ,Osmača čime je otvorio vrata prema Novom Prijedoru i BL.
Imao sam čast da sa svojom jedinicom učestvujem malim dijelom u slomu ofanzive Breza 94 , pri čemu smo od Nanića dobili kamion municije kao nagradu i tad sam lično vidioi puha ,pištolj ,karte i kapu đenerala koji je uspio da sačuva okrvavljene guzove .
Uglavnom LIK kakvog Bosna a bogami i Balkan zadugo neće imati .

I sa njim i rahmetli Irfanom Bosna nebi bila ista ,zato su i likvidirani .
BISCANIN2

PostPostao/la sulejman1 dana 25/07/2013 11:30

Ja sam jedan od bivših pripadnika 505 bb i učesnik sam akcije koja je imala za cilj slamanje operacije Breza 94. Zadnji komentar je prilično dobro opisao 505 i Nanića, naravno i drugi su dosta toga pozitivnog napisali. Ono što ja želim objasniti u vezi 505 bb., jeste način ratovanja kao razlog velike efikasnosti i ostvarenja zacrtanih ciljeva, ovo je bitno objasniti jer, teško je nekome ko nije bio sudionik u 505 razmjeti uspjehe koji nažalost ni blizu nisu predstavljeni kako ovdje tako i u drugim medijima.Samo jedan primjer ću navesti da je 505 do operacije Čorkovača (jesen 1992 g) koja se smatra prvim većim uspjehom jer su zauzete određene teritorije, ima 100-injak uspješno izvedenih diverzantskih akcija, dakle do te akcije, a posloje da ne nabrajam sve što je uradila.
sulejman1

PostPostao/la sulejman1 dana 25/07/2013 12:23

505 bb, je svoju taktiku razvijala na pricipu 100%-tnom efektu, temeljito pripremanje i planiranje, izviđanje u dubini neprijatelja ubacivanjem manjih grupa koje su temeljito prikupljale podatke o neprijatelju, naravno korišteni su i svi drugi izvori informacija. Nanićevo planiranje akcije išlo je do te mjere da je kontrolisao sve udarne grupe prije akcije, njihovu opremu i naoružanje, motiv i spremnost ljudi, većina akcija 95 % je izvođeno prolaskom iza neprijateljskih linija, plan je obuhvatao obavezno kako napad na četničke linije, tako napad, na artiljerijske tačke određenim udarnim grupama, zatim na komandna mjesta, sistem veze i sprečavanje dolaska pojačanja iz dubine, nekad su planovi išli do te mejre da se izvrši na primjer likvidacija komandanta četničke brigade daleko u dubini, šta hoću da kažem planiranje je bilo sistemsko da se napravi potpuna paraliza četničke odbrane i tako ostavri efekat 100%.Vjerujte u prvim akcijama sam mislio da je čovjek pomalo lud gdje nas sve šalje, ali kasnije sam vidio da je stvarno stručnjak u planiranju i da smo bez problema prihvatali njegove planove koji su se svodili na potpunu blisku borbu sa neprijateljem, tako da smo se prekalili u tim borbama pa smo bili veliko iznenađenje Srbiajanskim Crvenim beretkama, tzv. Jedinici u operaciji Pauk koja im je bila najveća operacija koju su uopšte izvodili u svom postojanju, što su sve priznali kasnije.Dakle nisu vjerovali da im se neko tako suprostavio u potpuno bliskim borbama, našto po njihovim izjavama i nisu baš navikli.
Ono što mi smeta nakon rata, jeste krađa naših rezultata od strane drugih i nepriznavanje svega što smo uradili, naravno neumanjujem ničiji rezultat, ali u BiH sa učinkom se niko nemože ni blizo mjeriti sa 505, to potvrđuju i sami četnici smatrajući 505 najelitnijom brigadom. Da nebi bilo zabune oko komentara u vezi krađe naših rezltata navešću primjer oslobađanja Pećigrada gdje je 505 probila linije, opkolila Pećigrad sa oko 1000 autonomaša i to sve spcijalne jedinice koje su trebale napasti Cazin, i držala najvećim dijelom iste u okruženju dok nije došlo do predaje oko 1000 ljudi,Dudaković je zvanično naredio da u Pećigrad uđu 511 Krupska i 502 Bihaćka kao oslobodilačke brigade iako je njihovo učešće nezamarivo u odosu na učešće 505 u tom oslobađanju. Dakle 505 odradila 95 % posla drugi se vode kao oslobodioci.Također kod oslobađanja Kladuše u prvoj autonomiji, učestvovala je sama 505 bb, na način da je prošla kroz linije autonomaša i ušla oko 30 km u dubinu i napala sami grad Kladušu sa par stotina ljudi, nakon čega su pale sve linije i sama autonomija. Razlog uspjeha ove akcije je upravo prethodna akcijaa Pećigrad gdje su zarobljene sve speciajlne jedinice autonomije što je Nanić skontao i iskoristio da poduzme ovako rizičnu akciju.Dakle bez specijalnih jedinica autonomija se sa 5-6000 autonomaša nije mogla suprostaviti nama sa 200-300 boraca. To je razlog zašto je pala prva autonomija, a ne operacija Tigar sloboda 94 kako mnogi žele prikazati. U toj operaciji koja je zaista dobro isplanirana korpus je dobio oko 1000 pušaka, kojesu dobro došle, ali one strateški nisu ništa značile da korpus (505) oslobodi V. kladušu, jer smo mi imali u to vrijeme dovoljno pješadijskog naoružanja. S druge strane autonomaši nisu ništa izgubili i dalje su držali dostignute treritorije nisu imali gubitaka u ljudstvu, oružja su imali koliko im je trebalo, dakle strateški operacija Tigar sloboda 94 nije mogla utjecati na oslobađanje Kladuše od strane 505 bb. Operacija Sana se tako opisuje od strane pripadnika komande korpusa kao da 505 nije nikako ni učestvovala u njoj, a jedini koji su pregazili Grmeč u toj operaciji je 505, koja je se probila do Sanskog mosta sa lijeve starne grada u isto vrijeme kada su i sve brigade (koji je bilo dosta više)na desnoj strani, sam ulazak u grad nakon ulaska u predgrađa nije bio uopšte problem. Ovdje žeim da istaknemda je 505 imala teži prava nego druge brigade, ali eto nebitno, zaključak je da se 505 mora tretirati kao i druge brigade kada se proslavlja oslobađanje Sanskog mosta. Mnoge velike operacije 505 uopšte se nespominju kao velike, nemogu se lako nabrojati, ali pomenuću samo forsiranje Une i pokušaj oslobađanja Krupe kada su druge brigade zakazale, 505 je oavila zadatak na terenu 511 čiji pripadnici nisu ni smjeli doći pozicija 505 koje dostigla nakon forsiranja une.
sulejman1

PostPostao/la swanfilter dana 25/07/2013 17:28

Ovaj zadnji dio oko 511 Slavne Brigade ti je malo subjektivan. Da ne kazem da blebetas ... 511 je cijelo vrijeme vodila borbe prsa u prsa na brdu Cojluk, branila liniju protiv neprijatelja koji je vec presao na drugu stranu Une, postavio mostobran i prijetio dalje prema Cazinu preko Pistalina. Svi u USK znaju sta se je dogadjalo na Coljuku, a ti bi mogao znati da bi USK otisao u 3 pm da je Cojluk pao ... Koliko se sjecam 511 brigada je isla direktno u napad pri oslobadjanju Bosanske Krupe, 505 je bila malo nize isla je linijom Buzim-Bosanska Krupa-Bosanski Novi, tako da to o polozajima ti ne drzi. Jeste istina da su pojedini Krupljani nakon oslobadanja Krupe otisli malo na odmor kucama koje nisu vidjeli 4 godine al govoriti o njima kao o nekom tamo ... Nakon 505. Viteske, Krupska brigada je mozda i najvise pokazala u Krajini ...
swanfilter

PostPostao/la udrch dana 25/07/2013 17:34

nemojte teških riječi..
505. jeste zaista posebna brigada, ali nama ostalim su sve krajiške brigade posebne zbog velike operacije krajem 1995. godine, ali i slamanja Fikreta..
udrch

PostPostao/la Bosanski_kralj dana 29/07/2013 15:15

swanfilter je napisao/la:Ovaj zadnji dio oko 511 Slavne Brigade ti je malo subjektivan. Da ne kazem da blebetas ... 511 je cijelo vrijeme vodila borbe prsa u prsa na brdu Cojluk, branila liniju protiv neprijatelja koji je vec presao na drugu stranu Une, postavio mostobran i prijetio dalje prema Cazinu preko Pistalina. Svi u USK znaju sta se je dogadjalo na Coljuku, a ti bi mogao znati da bi USK otisao u 3 pm da je Cojluk pao ... Koliko se sjecam 511 brigada je isla direktno u napad pri oslobadjanju Bosanske Krupe, 505 je bila malo nize isla je linijom Buzim-Bosanska Krupa-Bosanski Novi, tako da to o polozajima ti ne drzi. Jeste istina da su pojedini Krupljani nakon oslobadanja Krupe otisli malo na odmor kucama koje nisu vidjeli 4 godine al govoriti o njima kao o nekom tamo ... Nakon 505. Viteske, Krupska brigada je mozda i najvise pokazala u Krajini ...

:thumbup:

I da dodam, da prvi koji su stali na crtu sa autonomašima su bili momci iz Faraona. Koliko je samo pripadnika 511. poginulo na Pećigradu i kakve su teške borbe tamo vodili, pa ništa drugo osim bezobrazluka ne može biti razlog da se minimiziraju uspjesi ove jedinice.

Momak očito konta da ako popljuje ostale jedinice automatski hvali 505., a to nije tako i za tim nema potrebe.
Bosanski_kralj

PostPostao/la Lacrosse dana 30/07/2013 03:41

sulejman1 je napisao/la:505 bb, je svoju taktiku razvijala na pricipu 100%-tnom efektu, temeljito pripremanje i planiranje, izviđanje u dubini neprijatelja ubacivanjem manjih grupa koje su temeljito prikupljale podatke o neprijatelju, naravno korišteni su i svi drugi izvori informacija. Nanićevo planiranje akcije išlo je do te mjere da je kontrolisao sve udarne grupe prije akcije, njihovu opremu i naoružanje, motiv i spremnost ljudi, većina akcija 95 % je izvođeno prolaskom iza neprijateljskih linija, plan je obuhvatao obavezno kako napad na četničke linije, tako napad, na artiljerijske tačke određenim udarnim grupama, zatim na komandna mjesta, sistem veze i sprečavanje dolaska pojačanja iz dubine, nekad su planovi išli do te mejre da se izvrši na primjer likvidacija komandanta četničke brigade daleko u dubini, šta hoću da kažem planiranje je bilo sistemsko da se napravi potpuna paraliza četničke odbrane i tako ostavri efekat 100%.Vjerujte u prvim akcijama sam mislio da je čovjek pomalo lud gdje nas sve šalje, ali kasnije sam vidio da je stvarno stručnjak u planiranju i da smo bez problema prihvatali njegove planove koji su se svodili na potpunu blisku borbu sa neprijateljem, tako da smo se prekalili u tim borbama pa smo bili veliko iznenađenje Srbiajanskim Crvenim beretkama, tzv. Jedinici u operaciji Pauk koja im je bila najveća operacija koju su uopšte izvodili u svom postojanju, što su sve priznali kasnije.Dakle nisu vjerovali da im se neko tako suprostavio u potpuno bliskim borbama, našto po njihovim izjavama i nisu baš navikli.
Ono što mi smeta nakon rata, jeste krađa naših rezultata od strane drugih i nepriznavanje svega što smo uradili, naravno neumanjujem ničiji rezultat, ali u BiH sa učinkom se niko nemože ni blizo mjeriti sa 505, to potvrđuju i sami četnici smatrajući 505 najelitnijom brigadom. Da nebi bilo zabune oko komentara u vezi krađe naših rezltata navešću primjer oslobađanja Pećigrada gdje je 505 probila linije, opkolila Pećigrad sa oko 1000 autonomaša i to sve spcijalne jedinice koje su trebale napasti Cazin, i držala najvećim dijelom iste u okruženju dok nije došlo do predaje oko 1000 ljudi,Dudaković je zvanično naredio da u Pećigrad uđu 511 Krupska i 502 Bihaćka kao oslobodilačke brigade iako je njihovo učešće nezamarivo u odosu na učešće 505 u tom oslobađanju. Dakle 505 odradila 95 % posla drugi se vode kao oslobodioci.Također kod oslobađanja Kladuše u prvoj autonomiji, učestvovala je sama 505 bb, na način da je prošla kroz linije autonomaša i ušla oko 30 km u dubinu i napala sami grad Kladušu sa par stotina ljudi, nakon čega su pale sve linije i sama autonomija. Razlog uspjeha ove akcije je upravo prethodna akcijaa Pećigrad gdje su zarobljene sve speciajlne jedinice autonomije što je Nanić skontao i iskoristio da poduzme ovako rizičnu akciju.Dakle bez specijalnih jedinica autonomija se sa 5-6000 autonomaša nije mogla suprostaviti nama sa 200-300 boraca. To je razlog zašto je pala prva autonomija, a ne operacija Tigar sloboda 94 kako mnogi žele prikazati. U toj operaciji koja je zaista dobro isplanirana korpus je dobio oko 1000 pušaka, kojesu dobro došle, ali one strateški nisu ništa značile da korpus (505) oslobodi V. kladušu, jer smo mi imali u to vrijeme dovoljno pješadijskog naoružanja. S druge strane autonomaši nisu ništa izgubili i dalje su držali dostignute treritorije nisu imali gubitaka u ljudstvu, oružja su imali koliko im je trebalo, dakle strateški operacija Tigar sloboda 94 nije mogla utjecati na oslobađanje Kladuše od strane 505 bb. Operacija Sana se tako opisuje od strane pripadnika komande korpusa kao da 505 nije nikako ni učestvovala u njoj, a jedini koji su pregazili Grmeč u toj operaciji je 505, koja je se probila do Sanskog mosta sa lijeve starne grada u isto vrijeme kada su i sve brigade (koji je bilo dosta više)na desnoj strani, sam ulazak u grad nakon ulaska u predgrađa nije bio uopšte problem. Ovdje žeim da istaknemda je 505 imala teži prava nego druge brigade, ali eto nebitno, zaključak je da se 505 mora tretirati kao i druge brigade kada se proslavlja oslobađanje Sanskog mosta. Mnoge velike operacije 505 uopšte se nespominju kao velike, nemogu se lako nabrojati, ali pomenuću samo forsiranje Une i pokušaj oslobađanja Krupe kada su druge brigade zakazale, 505 je oavila zadatak na terenu 511 čiji pripadnici nisu ni smjeli doći pozicija 505 koje dostigla nakon forsiranja une.

Kad ste se tako pripremali sto vas 506 izginu?
Cuj Tigar sloboda nije bitna operacija.
Normalno da nije bitna vama u Buzimu koje je selo iz opstine Bosanski Novi, prije rata ni opstinu niste imali.
Cilj akcije Tigar Sloboda 94 je bio pad Bihaca i prelazak Bihackog jurisnog bataljona Tigar u vojsku AP Zapadna Bosna.
Da je Bihac pao, ili da je dosao grad od 60 hiljada u selo kao Buzim, desila bi se Srebrenica u Zapadnoj Bosni.
To da je Buzim isao na autonomiju najvise, sastoji se iz dvije jednostavne racunice.
Vi i autonomasi ste se najvise mrzili.

Buzimski kadar je Kanton Bihacki unistio, sa svojim Veladzicem koji se udao u Mlado-muslimane. Buzimski i Cazinski seljacki kadar je vladao gradom kao sto je Bihac, a Bihac je ipak za Buzim, grad. Vi koliko ste oslobodilacka sila bili, pocinili ste etnicko ciscenje u opstini Kladusa gdje ste istjerali 40 hiljada ljudi iz njihovi kuca jer su bili uz Fikreta (Fikret prije 3 godina od tog etnickog ciscenja osvojio vise glasova od Alije na izborima), drugo, niste oslobodili glavni grad svoje opstine (Bosanski Novi), trece poginuo vam komandant oslobadajuci Hrvatske teritorije tj. cackajuci mecku i ganjajuci Srbe i oruzije koje ce iza sebe ostaviti.

Taj isti Veladzic je uzrok veliki frikcija sa Kladusom, a kasnije je i imao problema sa Nanicem.
Vjeruje se da Nanic nije prezivjeo rat jer se Veladzic plasio da ce da ga ubije poslje istog. Veladzic je jedva dockao i da umjerene struje u SDA kao npr. Irfana Ljubijankica posalje na funkciju u Sarajevo, samo da njega niko ne dira iz stolice. I niko ga i nije diro dok ga OHR nije smjenio 1999 godine zbog nacina na koji je vladao.

Zbog toga svega, svih drugih gluposti kao klanjanje dzenaza samim sebi prije borbe, islamizacije Armije *neko te je pitao gore, sto Arapin kolje Srbina u sumi po Bosni, to je u Krajini jednio mogao u 505 brigadi, takodje pojedinci koji su u Kladusi silovali autonomasice, negdje se cak navodi da su silovane nozem, uvodjenja selama u institucije tj. bez selama i bez dzamije nisi mogao biti niko i nista, vladavinu SDA kao partije kojoj se nije smjelo naci mane, dodana danasnjeg u Buzimu ne postoji i ne moze pobijediti druga partija, sistematkog rata protiv svercera koji su hranili narod, jer mi nismo humanitarne imali 2 godine zbog Fikreta, i neko je morao naplatiti sto ide rizikovati glavu da bi sverca sa Srbima i slicno.
U operaciji Pauk nisu se uopste borile Crvene Beretke. One su dovedene da komanduju s minornim srpskim jedinicama iz Bosne i najvecim dijelom autonomasa koje su pokupili iz kampova i hala Agrokomerca po Hrvatskoj i Krajini u kojima su bili smjesteni Fikretovci.

Buzim je u svojo borbi casan, ali takodje, toliko eksterman da je 500 poginulih muskaraca i 2000 ranjenih i ratnih invalida, danas koje su perspektive Buzima? Da ide vani raditi ili da sta?
Borba nije adekvatno nagradjena, i na kraju zao mi je sto ste vise vremena proveli na autonomiji nego kontra Srba.
To i jest Trojanski konj koji je nama smjestilo Sarajevo i Alija na jednu ruku, na drugu Srbi, na trecu Fikret, i njegovi sverceri i njegov lobi i njegovi karijeristi, od kojih je prvi i najbitniji bio Mirsad Veladzic (predratni nacelnik glavnog odbora SDA stranke u Velikoj Kladusi).

Kamo srece da ste bili malo manje elitni, a malo vise gledali da vas vise prezivi, da se malo manje uzimao nepotrebni rizak, da je malo manje ljudi bilo koji su isli od zajebancije samostalno u akcije, da bi se dokazali, ili ubili nekog cetnika donjeli uniformu ili zaprepastili one s kojima su bili u rovu. Jednostavno rat u Bosni nije bio crno bijeli, a Buzim ga je gledao kao crni bijeli rat, sive nije nigdje bilo. A dosta toga je bilo sivo. I dosta tih u sivom su se plasili Buzimljana, jer nisu svi bili kao vi, da su mogli ici u rat da poginu, neki su isli u rat da se iz njega vrate zivi, i da u ratu ne traze boga, vec odbrane mater i kucu u kojoj zive. Buzimljani su mislili da ne moze njih niko voditi, i da oni prvi mogu ici naprijed, da je ispod nivoa da cuvaju neke linije, pomalo jedan seljacko-Sandzacki kompleks, kao mozemo mi zajedno ali sam ako sam ja bolji od tebe. I u Islamu i u ratu. Eto bili ste bolji u Islamu i u ratu, kakvi ste u miru?
Lacrosse

PostPostao/la BlackRiver dana 30/07/2013 11:00

Veoma zanimljiva tema...

ide moj doprinos

1992.godine sam sa roditeljima pobjegao dva dana prije pada Krupe. Zavrsili smo u Zagrebu. Početkom 1993. smo se odlučili vratiti nazad u Bosnu, jer je dio familije ostao u Cazinu. Nekoliko stvari ce mi uvijek ostati u sjecanju:

1. Dolazak autobusima u Veliku Kladusu. Negdje na ulazu u grad velika zastava Bosne i Hercegovine. Ja ko' dijete pitam mamu jesu li ovo nasi? Ona mi objasnjava da nisu..Meni nista nije jasno :)

2. Sjecam se komplikacija koje su se izdešavale da se moja porodica prebaci u Buzim. Jer mi smo dosli autobusima u kojima se bili zarobljenici, tj. bila je neka razmjena. Sjecam se dolaska na prvu liniju i punog autobusa buzimskih vojnika koji su dosli da nas preuzmu...Prvo pitanje jednog mladica je bilo: "Jesu li vas dirali?"

3. Sjecam se rahmetli Izeta Nanica. Upoznao sam ga u Buzimu. Zauvijek ce mi u sjecanju ostati da me podigao i pitao jesam li gladan. Ja naravno rekao da jesam :) Sjecam se raznjica koje je narucio za mene.

4. U kasnijim godinama, sjecam se buzimljana koji su isli na liniju ,pa su u autobusima prolazili kroz Jezerski. Apsolutno svaki put su mirno sjedili, bez ikakvog deranja i pucanja ( za razliku od recimo krupljana koji su znali vecinu municije potrositi do linije :) )

5. Sjecam se prica nakon pogibije rahmetli Izeta Nanica, da su ga ubili nasi. Sve je to bilo veoma sumnjivo, jer znalo se gdje buzimljani prodju - tu trava vise ne raste :)
BlackRiver

PostPostao/la Bosanski_kralj dana 30/07/2013 15:34

Lacrosse je napisao/la:
Kad ste se tako pripremali sto vas 506 izginu?
Cuj Tigar sloboda nije bitna operacija.
Normalno da nije bitna vama u Buzimu koje je selo iz opstine Bosanski Novi, prije rata ni opstinu niste imali.
Cilj akcije Tigar Sloboda 94 je bio pad Bihaca i prelazak Bihackog jurisnog bataljona Tigar u vojsku AP Zapadna Bosna.
Da je Bihac pao, ili da je dosao grad od 60 hiljada u selo kao Buzim, desila bi se Srebrenica u Zapadnoj Bosni.
To da je Buzim isao na autonomiju najvise, sastoji se iz dvije jednostavne racunice.
Vi i autonomasi ste se najvise mrzili.

Buzimski kadar je Kanton Bihacki unistio, sa svojim Veladzicem koji se udao u Mlado-muslimane. Buzimski i Cazinski seljacki kadar je vladao gradom kao sto je Bihac, a Bihac je ipak za Buzim, grad. Vi koliko ste oslobodilacka sila bili, pocinili ste etnicko ciscenje u opstini Kladusa gdje ste istjerali 40 hiljada ljudi iz njihovi kuca jer su bili uz Fikreta (Fikret prije 3 godina od tog etnickog ciscenja osvojio vise glasova od Alije na izborima), drugo, niste oslobodili glavni grad svoje opstine (Bosanski Novi), trece poginuo vam komandant oslobadajuci Hrvatske teritorije tj. cackajuci mecku i ganjajuci Srbe i oruzije koje ce iza sebe ostaviti.

Taj isti Veladzic je uzrok veliki frikcija sa Kladusom, a kasnije je i imao problema sa Nanicem.
Vjeruje se da Nanic nije prezivjeo rat jer se Veladzic plasio da ce da ga ubije poslje istog. Veladzic je jedva dockao i da umjerene struje u SDA kao npr. Irfana Ljubijankica posalje na funkciju u Sarajevo, samo da njega niko ne dira iz stolice. I niko ga i nije diro dok ga OHR nije smjenio 1999 godine zbog nacina na koji je vladao.

Zbog toga svega, svih drugih gluposti kao klanjanje dzenaza samim sebi prije borbe, islamizacije Armije *neko te je pitao gore, sto Arapin kolje Srbina u sumi po Bosni, to je u Krajini jednio mogao u 505 brigadi, takodje pojedinci koji su u Kladusi silovali autonomasice, negdje se cak navodi da su silovane nozem, uvodjenja selama u institucije tj. bez selama i bez dzamije nisi mogao biti niko i nista, vladavinu SDA kao partije kojoj se nije smjelo naci mane, dodana danasnjeg u Buzimu ne postoji i ne moze pobijediti druga partija, sistematkog rata protiv svercera koji su hranili narod, jer mi nismo humanitarne imali 2 godine zbog Fikreta, i neko je morao naplatiti sto ide rizikovati glavu da bi sverca sa Srbima i slicno.
U operaciji Pauk nisu se uopste borile Crvene Beretke. One su dovedene da komanduju s minornim srpskim jedinicama iz Bosne i najvecim dijelom autonomasa koje su pokupili iz kampova i hala Agrokomerca po Hrvatskoj i Krajini u kojima su bili smjesteni Fikretovci.

Buzim je u svojo borbi casan, ali takodje, toliko eksterman da je 500 poginulih muskaraca i 2000 ranjenih i ratnih invalida, danas koje su perspektive Buzima? Da ide vani raditi ili da sta?
Borba nije adekvatno nagradjena, i na kraju zao mi je sto ste vise vremena proveli na autonomiji nego kontra Srba.
To i jest Trojanski konj koji je nama smjestilo Sarajevo i Alija na jednu ruku, na drugu Srbi, na trecu Fikret, i njegovi sverceri i njegov lobi i njegovi karijeristi, od kojih je prvi i najbitniji bio Mirsad Veladzic (predratni nacelnik glavnog odbora SDA stranke u Velikoj Kladusi).

Kamo srece da ste bili malo manje elitni, a malo vise gledali da vas vise prezivi, da se malo manje uzimao nepotrebni rizak, da je malo manje ljudi bilo koji su isli od zajebancije samostalno u akcije, da bi se dokazali, ili ubili nekog cetnika donjeli uniformu ili zaprepastili one s kojima su bili u rovu. Jednostavno rat u Bosni nije bio crno bijeli, a Buzim ga je gledao kao crni bijeli rat, sive nije nigdje bilo. A dosta toga je bilo sivo. I dosta tih u sivom su se plasili Buzimljana, jer nisu svi bili kao vi, da su mogli ici u rat da poginu, neki su isli u rat da se iz njega vrate zivi, i da u ratu ne traze boga, vec odbrane mater i kucu u kojoj zive. Buzimljani su mislili da ne moze njih niko voditi, i da oni prvi mogu ici naprijed, da je ispod nivoa da cuvaju neke linije, pomalo jedan seljacko-Sandzacki kompleks, kao mozemo mi zajedno ali sam ako sam ja bolji od tebe. I u Islamu i u ratu. Eto bili ste bolji u Islamu i u ratu, kakvi ste u miru?

al i ti nadrobi. Ispade sad 505. kao jedinica hordi koljača, silovatelja, zločinaca...

Al upoznao sam te sa teme o utakmici BiH - SAD tako da me ovo pisanje ne iznenađuje.
Bosanski_kralj

PostPostao/la Gojeni H dana 30/07/2013 16:33

Lacrosse je napisao/la:Eto bili ste bolji u Islamu i u ratu, kakvi ste u miru?

Kakav si ti u miru jadni covjece?
Koliko sam razumio u Americi si. I ostaces tamo. Zasto provodis vrijeme na bosanskom forumu. Znas da ce ti i djeca tamo ostati i da sa Bosnom nece imati nista. Ipak jos uvijek osjecas da trebas "nesto da pojasnis". Kakav si ti u tom miru i rahatluku?

Nista ti nije sveto i vec na nekoliko tema pokusavas da prebacis vlastite frustracije na ostale citace foruma.
Imao si i dobrih doprinosa pojedinim temama, ali ne mogu da se otrgnem od utiska da si jedna jadna i pesimisticna osoba.
Cuj: "borci nisu nagradjeni", "htjeli su da se dokazu pa su isli u napade" :-) , itd, itd.;
Jadni covjece da je srece i da su se svi dokazivali na ovaj nacin cetnika se do Drine, a ustase do Neuma, ne bi moglo naci ni pomocu mikroskopa.

Procitaj ponovo sto si napisao. Kome to sluzi? Ljude pogrdno nazivas seljacima, sto je ocita zaostavstina jugo-kastanskih-podjela, pa vjernicima (a to bi trebalo biti nesto lose) ... sta mislis kakav efekat treba da izazove sve ono sto si napisao?

Buzimljanima kapa do poda. Jedno od 3-4 mjesta u BiH koji se s pravom mogu nazvati gradovima herojima.
Mozda bi ih kolega Lacrosse nazvao selima, ali za mene licno "velegradovi-heroji".
Gojeni H

PostPostao/la madner dana 30/07/2013 17:13

Kada je izvrsena likvidacija komande cetnicke brigade i gdje?
madner

PostPostao/la scooby_dooby_doo dana 30/07/2013 20:29

@Lacrosse autonomas nije tema opcina Buzim,vec LEGENDA O BUZIMSKIM VITEZOVIMA,sad odjebi debilu,ispada da je u kladusi pocinjen genocid nad njima,najebem im se mame.[/quote][/quote]
scooby_dooby_doo

PostPostao/la japin_mutapi dana 30/07/2013 22:06

lacrosse mali od babe
japin_mutapi

PostPostao/la udrch dana 31/07/2013 00:51

ovo je nešto najgluplje što sam ikad pročitao..
udrch

PostPostao/la _Sarajevka_ dana 31/07/2013 01:00

japin_mutapi je napisao/la:lacrosse mali od babe

Odvratno stvorenje, no treba ga samo ignorisati
_Sarajevka_

PostPostao/la Lacrosse dana 31/07/2013 02:11

japin_mutapi je napisao/la:lacrosse mali od babe

Jel Lacrosse ista slagao?

Broj poginulih?

Kako je sve islo?

Kako je sve danas?

Ja sam samo malo se umorio od legandi, militantnog Islama i Bosnjaka koji ubijaju druge Bosnjake jer je jedno pleme za Fikreta a drugo za Aliju.

I tako su ubijani ljudi u Unsko-Sanskom kantonu. Kazes medju Alijinim nesto sto ne treba, odmah si "babin", ili na listi, kazes u autonomiji nesto kontra Fikreta, i odmah u Drmaljevu zavrsis, prebijaju te s vrecama pjeska nebi li doslo do unutarnjeg krvarenja, pa te puste kuci i 2 sedmice kasnije umres da se ne zna ni kako ni od cega, ako si dovoljno pametan sutis i duras, gledas na jednoj strani posrbice, a na drugoj miltantne Islamiste. Jel ti mislis da sam ja planirao zivjeti u Afganistanu u Europi, kad rat prodje? Jer ja ne vidim da ste vi neku drugu drzavu kreirali, konkreno iz Buzima.

Od koliko dana ratovanja, koliko si dana proveo na autonomiji i koliko je Buzimljana poginulo tamo, a koliko kontra cetnika? To je zalosno.

A o tome ko sam ja, jest, ja sam najgori. Jer govorim istinu i sam sam svoj, ni babin, ni didov, ni Allohov.

I ne bih nista ni rekao da nije dosao seljak iz Buzima da pise kako ste vi najvise osvojili i kako vam se nije dalo pedlja. Buzim nije imao svoju opstinu. Grad kao Bihac je napravljen izmedju podzemnog aerodroma Zeljava i nazdemnog aerdroma Udbina i tri kasarne PVO Grabez, uz dvije kasarne JNA, jedna u gradu a jedna iznad grada. Koliko je kasarni bilo u Buzimu? Koliko je vojnih stanova bilo u Buzimu? Koliko je pilota MIG 21 iz Buzima? A guverner kantona koji je vladao od 1992-1999 je Buzimljanin. Onaj isti kojeg je OHR smjeniti morao 1999 godine. Od 1999 do danas - gdje je to on, i za sta je odgovarao? Nista, ujeo vuk magare. Posvadjali se on, Fikret, Alija, nije se to moglo dogovoriti. Moralo jedino s oruzjem. Sljedeci put brate, obracunajte se izmedju sebe, i neka se kuci vrati samo 1, 1 koji ostane ziv.

O onima koji nisu iz Krajine, vase misljenje me ne interesuje jer - nikad, a ni tad, necete moci nista shvatiti.

Narucito ti @ udrch, ti si posten mumin, ali kao hodza ne mozes sebi pomoci. Ja nisam hodza, niti sam iz efendijske familije, ali sam bosanac. Ja sam bio bosanac prije Islama, i u Islamu, i ako bude poslje Islama sam bosanac. A ti vidi sta si ti, pa sta god mi kazes, ja cu razumijeti, necu osudjivati.
Lacrosse

PostPostao/la japin_mutapi dana 31/07/2013 03:06

kad bilo ko napravi što i fikret onda če biti izdajnik obični

i šta imaju alija bakir rejz afganistan sa ovom temom
stalno ponavljaš seljaci seljoberi jel to na taj način dokazuješ svoju "urbanost" a to što si rođen u sarajevu te ne čini boljim od drugih ljudi

ovo mali od babe je stanje svijesti i pameti više je nego očigledno da si babin nisi morao biti n njegovoj strani u ratu ali zato jesi u miru srcem i dušom
japin_mutapi

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.