kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

PostPostao/la energycity dana 08/11/2013 15:28

Da i ja sam uzeo njihov kotao i sredinom ljeta uplatio za pelet, rekli su bice krajem septembra!
Ostavio sam im isti dan 8000 KM.
Meni i dan danas kad nazovem petljaju i muljaju da nemaju i prebacuju sa jednog telefona na drugi!
Izgleda dok licno ne odem i ne napravim neko sranje necu ni dobiti pelet!
Znam sigurno gdje necu od sad uzimati pelet a pogotovo placati pola godine unaprijed!!!
Veeeeliki minus za firmu Kovan nikom ne preporucujem :evil: :evil: :evil:
energycity

PostPostao/la pelletti dana 08/11/2013 21:12

TAKO SE MUŠTERIJE ODBIJAJU!!!

BAŠ ZBOG TOGA JA NISAM NI RAZMIŠLJO DA OD NJIH UZMEM PELET.
ČUJ UPLATI I ČEKAJ POLA GOD PA ĆE BIT PELET....
OVI IZ NEMILE SU ME STVARNO PRIJATNO IZNENADILI,NISU MARKE TRAŽILI DOK NISU PELET DOSTAVILI...
OVAKVU SARADNJU MORAM JEDNOSTAVNO POHVALIT, A I PELET IM JE PRVA LIGA...
250 KM/TONA PRED KUĆU

OVI IZ KOVANA MUĆKAJU JEDAN PRIVATNIK KOD NAS JE DOVEZO 65 TONA U ZAVIDOVIĆE A UOPŠTE NEMA NJIHOV KOTAO I SAD MI JE JASNO ZAŠTO MI NJIHOVI KUPCI MORAMO ČEKATI I VIŠE OD POLA GOD... :-) :-)
pelletti

PostPostao/la beskogradi dana 22/11/2013 19:56

beskogradi je napisao/la:Ja sam prije jedno mjesec dana uzeo u Trenica promu Brijesnica. Izašao me 270KM po toni sa prevozom. Kvalitet ću najbolje vidjeti kada počnem ložiti.

Kvaltet je katastrofa. Ovo mi je peta sezona da ložim pelet i lošiji nisam imao. Nevjrovatno koliko pepela i šljake pravi. Ranije sam plamenik čistio dva puta sedmično. Sada moram svaki dan. Do sada i nije bilo nekih minusa, grijanje nije radilo stalno ali me strah kada zahladi da li ću sustizati da očistim plamenik prije nego dođe do kakvog belaja.
Trenica Prom iz Brijesnice - nipošto ne preporučujem.
beskogradi

PostPostao/la mahalaš dana 25/11/2013 12:23

Zamolio bi za misljene, odnosno savjet za vas koji koristite kotao na pelet. Znam da smo svi subjektivni, ali bi volio da cujem iskustva...

Radim promjenu grijanja, planirao sam uzeti kotao na pelet. Koliko sam vidio isticu se Thermoflux, Kovan i Centrometal...

Koji se do sada pokazao kao najbolje rjesenje?
mahalaš

PostPostao/la pendjercity dana 25/11/2013 23:24

Pozdrav,
novi sam i na forumu i kao korisnik peleta.
Prije mjesec dana sam kupio kamin na pelet sa dodatnim otvorom za topli zrak (Ravelli)od 8 kW.
Uz kamin sam dobio 4 vreče po 15 kg peleta sa Pala. To je bilo moje prvo iskustvo.
Citajuci vase komentare, kupio sam po desetak vreca od vise razlicitih proizvodjaca (nn pelet Gracanica kod Bugojna, Trgovir iz Gracanice u TK, pelet Fagus iz Kotor Varosi, neki Holzenergy). Po "preporukama sa foruma" dogovorio sam da dodjem i po pelet u Nemilu.
Cijene su varirale, od 300 do 410 KM/T.
Vrhunsku cistocu sagorijevanja, najmanju kolicinu pepela, bez grumencica ("kolacica") i masne cadzi na staklu jedino ima pelet Trgovir (vreca od 15 kg u Pennnyu kosta 6,20 KM, ali pise da je 1 kg peleta = 5,5 kWh).
Dobar je i ovaj sa Pala kao i Fagusov (sa Hifa pumpe), ali ni blizu Trgovirovom.
Moguce da ovi grumencici ne smetaju velikim kotlovima za centralno grijanje, ali u mom kaminu sve bude ljepljivo.

Evo malo iskustva od novog kolacica. :bih:
pendjercity

PostPostao/la pelletti dana 26/11/2013 00:08

mahalaš je napisao/la:Zamolio bi za misljene, odnosno savjet za vas koji koristite kotao na pelet. Znam da smo svi subjektivni, ali bi volio da cujem iskustva...

Radim promjenu grijanja, planirao sam uzeti kotao na pelet. Koliko sam vidio isticu se Thermoflux, Kovan i Centrometal...

Ja imam Kovan 35 kw prva mi sezona grijanja na pelet i prezadovoljnan sam kotlom..
Moj savjet kao korisnik ovog kotla da kod kupovine kotla odmah kupite i sobni termostat jer je tako još manja potrošnja...
pelletti

PostPostao/la pelletti dana 26/11/2013 00:35

pendjercity je napisao/la:Pozdrav,
Prije mjesec dana sam kupio kamin na pelet sa dodatnim otvorom za topli zrak (Ravelli)od 8 kW.
Uz kamin sam dobio 4 vreče po 15 kg peleta sa Pala. To je bilo moje prvo iskustvo.
Citajuci vase komentare, kupio sam po desetak vreca od vise razlicitih proizvodjaca (nn pelet Gracanica kod Bugojna, Trgovir iz Gracanice u TK, pelet Fagus iz Kotor Varosi, neki Holzenergy). Po "preporukama sa foruma" dogovorio sam da dodjem i po pelet u Nemilu.
Vrhunsku cistocu sagorijevanja, najmanju kolicinu pepela, bez grumencica ("kolacica") i masne cadzi na staklu jedino ima pelet Trgovir (vreca od 15 kg u Pennnyu kosta 6,20 KM, ali pise da je 1 kg peleta = 5,5 kWh).
Dobar je i ovaj sa Pala kao i Fagusov (sa Hifa pumpe), ali ni blizu Trgovirovom.
Moguce da ovi grumencici ne smetaju velikim kotlovima za centralno grijanje, ali u mom kaminu sve bude ljepljivo.

Ja koristim pelet Nemila i dobar je, ako nije čak i bolji od Trgovira... Ali oprez!!! znaju i podvaliti... 3 tona sam odmah dobio, a 4-tu nakon par dana jer nisu imali... Prva isporuka pelet extra klasa(3 tone) naknadna isporuka(1tona) za klasu lošiji pelet, postiže zadanu temperaturu,dobro gori(svijetli plamen) ali ostaje šljake tako da se gorionik mora svaki 2-3 dan očistit da ne bi zaštekala peć... dok se kod prvog nemora tako često čistiti jer ništa osim sitnog pepela ne ostaje sve izgori nema otpada....
ZNAČI ZA SVE KOJI BUDU UZIMALI PELET NEMILA OBRATITE PAŽNJU NA BOJU I VELIČINU. SVJETLIJI PELET IM JE EXTRA KLASA I JEDNAKA MU JE DUŽINA 4-5 cm U VREĆAMA NEMA PA SKORO NI MALO PRAŠINE. DOK JE OVAJ LOŠIJI TAMNIJI USITNJEN, ONO BAŠ JE SITAN ŠTO SE ODMAH VIDI I PUN JE PRAŠINE SLOBODNO PODIGNITE VREĆU I ODMAH SE VIDI..
pelletti

PostPostao/la mukimax dana 26/11/2013 12:52

Za mahalaš-a

Imam KOVAN-ov kotao 50 kW. Prva mi je sezona na peletu. Kotao sam poceo koristiti od 22. 09. 2013. Kratko rečeno iskustvo je kao da sam na plinu samo što ponekad treba očistiti kotao i naravno jeftinije.
Dakle imam instaliran termostat i sve ide automatski, paljenje, gašenje, prema zadanoj temeperaturi na termostatu.
Što se tiče čišćenja još uvijek se štelim, zadnjih 9 dana kotao je radio bez da sam išta čistio. Za tih 9 dana spalio sam oko 12 vreća peleta(oko 180 kg), znači kotao je radio bez ikakvih problema.
Što se tiče korisnog dejstva kotla tu sam postigao iskoristivost oko 90%. Do ovog podatka sam došao jer imam instalirane kalorimetre na kojima mjerim koliko je energije izašlo iz kotla u radijatore.
Što se tiče peleta koristim KOVAN-ov pelet iz Olova i do sada nisam imao problema. Još da napomenem da je ove godine bila varijanta da u KOVAN-u pelet mogu kupiti samo kupci njihovih kotlova, međutim vidim da je bilo nezadovoljnih kupaca jer im kasni isporuka a pelet su uplatili mnogo ranije.

Uglavnom, moje iskustvo sa kovanom jako dobro. Ovaj sistem kotla sa termostatom daje visok nivo konfora i udobnosti. Također i ova opcija nabavke peleta kod njih mi je jako dobro došla, jer izgleda da im je pelet pravo dobar.

Lijep pozdrav
mukimax

PostPostao/la Filter dana 26/11/2013 13:07

mahalaš je napisao/la:Zamolio bi za misljene, odnosno savjet za vas koji koristite kotao na pelet. Znam da smo svi subjektivni, ali bi volio da cujem iskustva...

kod mene je thermoflux 25kW i odlican je. za kovan sam cuo da je isto kao dobar.
centrometal ima moj prijatelj i ubrzo ce ga mijenjati. navodno lose radi, trosi ko lud a slabo grije :roll:
Filter

PostPostao/la pendjercity dana 26/11/2013 18:29

pelletti je napisao/la:
pendjercity je napisao/la:Pozdrav,

Ja koristim pelet Nemila i dobar je, ako nije čak i bolji od Trgovira... Ali oprez!!! znaju i podvaliti... 3 tona sam odmah dobio, a 4-tu nakon par dana jer nisu imali... Prva isporuka pelet extra klasa(3 tone) naknadna isporuka(1tona) za klasu lošiji pelet, postiže zadanu temperaturu,dobro gori(svijetli plamen) ali ostaje šljake tako da se gorionik mora svaki 2-3 dan očistit da ne bi zaštekala peć... dok se kod prvog nemora tako često čistiti jer ništa osim sitnog pepela ne ostaje sve izgori nema otpada....
ZNAČI ZA SVE KOJI BUDU UZIMALI PELET NEMILA OBRATITE PAŽNJU NA BOJU I VELIČINU. SVJETLIJI PELET IM JE EXTRA KLASA I JEDNAKA MU JE DUŽINA 4-5 cm U VREĆAMA NEMA PA SKORO NI MALO PRAŠINE. DOK JE OVAJ LOŠIJI TAMNIJI USITNJEN, ONO BAŠ JE SITAN ŠTO SE ODMAH VIDI I PUN JE PRAŠINE SLOBODNO PODIGNITE VREĆU I ODMAH SE VIDI..

Hvala...
Danas sam gledao i pelet iz Foce (neki arap kupio pogone) i kazu mi da je extra klasa (koristi vlastitu pilotinu i pretezno je bukovina)....
pendjercity

PostPostao/la mahalaš dana 26/11/2013 20:32

Hvala na savjetima!

Centrometal sam svakako otpisao, jer je kod njih skroz cudan sistem. Mislim da cu na kraju uzeti Thermoflux, po specifikacijama i kvalitetu su tu negdjesa Kovan-om, ali je Thermoflux pristupacniji sto se tice cijene.
mahalaš

PostPostao/la saiks dana 26/11/2013 22:24

pelet uzimajte ljeti,ja placao 4,06 km vrecu,a vidim vi tu placate sad preko 6km
Zadnja izmjena: saiks; 27/11/2013 00:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
saiks

PostPostao/la RahatHurmašica dana 26/11/2013 22:26

samo da kažem da ja ćumur plaćam 120 sa prevozom. kaloričnost malo manja od peleta :roll: :D
RahatHurmašica

PostPostao/la saiks dana 27/11/2013 00:09

RahatHurmašica je napisao/la:samo da kažem da ja ćumur plaćam 120 sa prevozom. kaloričnost malo manja od peleta :roll: :D

a okolo zrak smrdi da ljudi vani izaci nemogu
saiks

PostPostao/la kokolina dana 27/11/2013 00:52

RahatHurmašica je napisao/la:samo da kažem da ja ćumur plaćam 120 sa prevozom. kaloričnost malo manja od peleta :roll: :D

ne mislim baš da je kaloričnost malo manja od peleta za taj čumur od 120 KM
kokolina

PostPostao/la budza dana 27/11/2013 00:54

od kog drveta se se prave (najdugorocnije i najstabilnije) palete i koja im je trzisna cena?
budza

PostPostao/la RahatHurmašica dana 27/11/2013 11:55

kokolina je napisao/la:

pa kataloški, on je negdje oko 5kwh/kg, (kakanj), ali recimo da je to 4,5.

ima na kraju tabela

http://www.ekologija.ba/userfiles/file/ ... kripta.pdf
RahatHurmašica

PostPostao/la RahatHurmašica dana 27/11/2013 11:56

saiks je napisao/la:

a okolo zrak smrdi da ljudi vani izaci nemogu

pa nije baš tako. isto kao i auta tako i grijanje nije kod svakoga isto. neko ima g2 koji čadi, neko motor e4 norme.
RahatHurmašica

PostPostao/la Filter dana 27/11/2013 13:18

RahatHurmašica je napisao/la:
kokolina je napisao/la:

pa kataloški, on je negdje oko 5kwh/kg, (kakanj), ali recimo da je to 4,5.

ima na kraju tabela

http://www.ekologija.ba/userfiles/file/ ... kripta.pdf

nije samo oproblem zagadjenja (koje je fakat veliko),
veliki minus cumura je ciscenje i odlaganje pepela. treba ti makar sat vremena dnevno za ciscenje i lozenje pecke, odlozi pepeo da se ohladi... bio, prosao, ne hvala

ali, jbga, cumur je jeftinji od peleta :roll:
Filter

PostPostao/la bude dana 27/11/2013 13:30

e kakva je to pec kojoj treba dnevno sat vremena za opsluzivanje :-)

kod mene je trajnozareci kotao, neka firma iz visokog, treba mi dnevno 10-15 minuta za lozenje i ciscenje, jednom mjesecno temeljitije ciscenje peci mozda nekih pola sata 8)
bude

PostPostao/la Filter dana 27/11/2013 13:38

bude je napisao/la:e kakva je to pec kojoj treba dnevno sat vremena za opsluzivanje :-)

kod mene je trajnozareci kotao, neka firma iz visokog, treba mi dnevno 10-15 minuta za lozenje i ciscenje, jednom mjesecno temeljitije ciscenje peci mozda nekih pola sata 8)

sahacak, to po nekom mom tabijatu.
Filter

PostPostao/la RahatHurmašica dana 27/11/2013 13:46

Filter je napisao/la:
bude je napisao/la:e kakva je to pec kojoj treba dnevno sat vremena za opsluzivanje :-)

ma nije baš sat vremena. recimo da je to 20-ak minuta, + jednom mjesečno temeljitije čišćenje od 20 minuta.
[url]ključ je u dobrom izgaranju[/url], ako dobro izgara manje se čađi fata po kotlu, manje dimi i truje okolinu, pa je i manje čišćenja.

i razlika u cijeni grijanja je prilično značajna. pelet je bezobrazno skup.
RahatHurmašica

PostPostao/la Filter dana 27/11/2013 13:59

RahatHurmašica je napisao/la:
Filter je napisao/la:

ma nije baš sat vremena. recimo da je to 20-ak minuta, + jednom mjesečno temeljitije čišćenje od 20 minuta.
[url]ključ je u dobrom izgaranju[/url], ako dobro izgara manje se čađi fata po kotlu, manje dimi i truje okolinu, pa je i manje čišćenja.

i razlika u cijeni grijanja je prilično značajna. pelet je bezobrazno skup.

ok, svako ima svoje
Filter

PostPostao/la mukimax dana 27/11/2013 20:37

Pozdrav,

Kalorična vrijednost uglja iz Kaknja je oko 3,5 kWh/kg (12300 kJ/kg). Može se provjeriti na web stranici rudnika: http://www.rmukakanj.ba/prodaja.php

Sama cijena mu govori koliko energije možeš očekivati od uglja 120 KM/toni.

Najkvalitetniji, najkaloričniji ugljevi u BiH su Banovići,Đurđevik i Breza ali cijena ovih ugljeva se kreće oko 180 KM/toni.
I ovi ugljevi su po kaloričnosti blizu peletu.

Bitna je također i efikasnost kotlova, ovi na ugalj imaju oko 60-70%, a kotlovi na pelet oko 90%.

Sve ovo(koji način grijanja je najisplativiji) je fantastično obradio beskogradi na forumu, ne znam tačno pod kojom temom ali sam ostao zapanjen kvalitetom navedenih informacija.

Uglavnom grijanje na ugalj jeste jeftinije ali najviše oko 10% u odnosu na pelet. Za tih 10 % uštede dobijete 2-3 problema koji su meni bili neprihvatljivi. Odlaganje šljake, čišćenje, komfor,prljavština, nemogućnost korištenja kotla na ugalj tokom jeseni i proljeća(prelazni periodi)...

O ekologiji da ne pričam i činjenici da tu ugalj peletu uopšte ne može biti konkurencija.
mukimax

PostPostao/la RahatHurmašica dana 28/11/2013 09:26

mukimax je napisao/la:Pozdrav,

Kalorična vrijednost uglja iz Kaknja je oko 3,5 kWh/kg (12300 kJ/kg). Može se provjeriti na web stranici rudnika: http://www.rmukakanj.ba/prodaja.php

Sama cijena mu govori koliko energije možeš očekivati od uglja 120 KM/toni.

to su podaci za rudnik, tj površinski kop. no hajmo ovako, miljevina sa prevozom do sarajeva košta 120-130KM, zavisno od količine. kaloričnost je oko 4,3kwh/kg, i ovo je službeni podatak koji se ne može krivotvoriti jer su ovi podaci poznati za sve rudnike. a upitna je kaloričnost i tih vaših peleta. kako vidiš svako malo se neko žali na pelet, kontrolu kaloričnosti vrši sam proizvođać. tj kontrola niđe veze. ko ti kaže, i čime to potkrijepljuje, da pelet ima 5kwh/kg?

mukimax je napisao/la:Najkvalitetniji, najkaloričniji ugljevi u BiH su Banovići,Đurđevik i Breza ali cijena ovih ugljeva se kreće oko 180 KM/toni.
I ovi ugljevi su po kaloričnosti blizu peletu.

ovi su skupi, i ne uzimam ih. jednostavno energija dibijena iz ovih ugljeva je preskupa i oni za mene ne postoje.

mukimax je napisao/la:Bitna je također i efikasnost kotlova, ovi na ugalj imaju oko 60-70%, a kotlovi na pelet oko 90%.

ne pričaj o onome o čemu nemaš pojma. besku sam dao link za tropromajni trajnožareći kotao na ugalj sa iskoristivosti preko 90%, što je on naravno ignorisao. iole pravilno izvedeno grijanje na ugalj postiže 80% iskoristivost.

mukimax je napisao/la:Sve ovo(koji način grijanja je najisplativiji) je fantastično obradio beskogradi na forumu, ne znam tačno pod kojom temom ali sam ostao zapanjen kvalitetom navedenih informacija.

zapanjen si zato što ti je slabo predznanje, pa ti beskovo poluznanje ispade kao atomska fizika.

mukimax je napisao/la:Uglavnom grijanje na ugalj jeste jeftinije ali najviše oko 10% u odnosu na pelet. Za tih 10 % uštede dobijete 2-3 problema koji su meni bili neprihvatljivi. Odlaganje šljake, čišćenje, komfor,prljavština, nemogućnost korištenja kotla na ugalj tokom jeseni i proljeća(prelazni periodi)...

niđe veze, po ovim cijenama po kojima vi plaćate pelet (300KM pa i više), da uopće ne računam velika početna ulaganja kao i održavanje samog kotla na pelet, pa muke i pronalaženje peleta na tržištu, ušteda je 40-50%. Jedino što stoji u čitavom ovom postu je da oko uglja ima više posla. pa tu je i pepeo (50-70% od utrošenog uglja), pa čišćenje, loženje do najviše jednom dnevno. no, ko voli da plati ima i plin, to je još više gospodski i ekološki, a početna ulaganja su vrlo mala.

ovo za jesen i prelazni period je nebuloza žešća. to o čemu ti pričaš su ljudi riješili još u prošlom vijeku. za današnje sisteme grijanja na ugalj vanjske temperature uopće nisu od značaja. informiši se.

mukimax je napisao/la:O ekologiji da ne pričam i činjenici da tu ugalj peletu uopšte ne može biti konkurencija.

o ekologiji se može pričati kad dostignemo standard, tj. prvo stomak pa onda ekologija.
RahatHurmašica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: afa87, developer10, hashishar_3rd, thekupus i 6 gostiju.