"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

PostPostao/la drndalo dana 19/08/2011 11:06

zateznistub je napisao/la:
Qler je napisao/la:E sto snizise gorivo, sto neko rece zelim im dug zivot i tesku bolest! 5 feninga!!! Sa ovim cijenama mogu ispod 2KM ici i to da opet zarade, oni snizili 5 feninga! Barel 77$, a dolar 1.2KM! Sve im na kamaru gladno!

Pridruzuem ti se u cestitkama koje si m uputio :x jutros kad procitah da su samo 5 kf skinuli umalo me ne zdrma.

CIGANI

Mislim da ovim postom bespotrebno vrijedjas Rome(cigane), koji su baj-d-vej, puno vise obrazli ljudi od ovih naftasa, kao i politicara...
drndalo

PostPostao/la metronom dana 19/08/2011 11:06

Trebala bi udruzenja za zastitu potrosaca pozvati na blokadu pumpi sirom drzave... pa nek nas onda probaju pravit budalama. 5 po 5pf i dobijamo nove tajkune, a sve to uz aminovanje vlasti koja tu onako usput dobro omasti brk. Fol znatno snizenje cijena, a ono opet minimalno. Ova drzava je protivno zakonu omogucila da djeluju monopolisticka udruzenja kao sto su ova udruzenja naftasa i pekara. Ljudi najnormalnije javno dogovaraju cijene, sto je protivzakonito!

Btw. ovo oko zaokruzivanja cijene na 5 pf me pravo nervira. Zasto se zaokruzuje cijena jednog litra na 5 pf, kad se gorivo ne prodaje u pakovanjima od litar, nego natocis koliko hoces, recimo 34 litra, pa ti obracuna ukupnu cijenu. Zasto cijena jednog litra ne bi mogla biti recimo 2,28, a da mi cijeli racun od 77, 52 (34x2,28) zaokruzi na iznos od 5pf, tj. 77,50 ili 77,55?!

Samo snazna reakcija gradjana u vidu blokade benzinskih pumpi vozilima gradjana moze da nesto rijesi! Inace ce nas jos dugo klepati po usima.
metronom

PostPostao/la Motokultivator dana 19/08/2011 11:26

bach je napisao/la:Ja bih volio od saznati zašto je Eurodizel 4 na Hifa pumpi za tri klase kvalitetniji od Euro 5 sa Energopetrola.

Jednostavno: Kao i većina kokuza u BIH, točim za "cvaju", za šta dobijem nekih osam i po litara dizela za moju Toyotu. Kada naspem na EP sa toliko goriva ne mogu preći ni punih 100 kilometara, auto trza i loše ide uzbrdo. Sa Hifinom četvorkom tih osam i po litara traje i više od 150 kilometara i motor se sasvim pristojno ponaša.

Nikad više Energopetrol.

Ja inace tocim uvijek pun rezervoar. Ono bude plata odem na pumpu napunim do vrha i zdra'o tamo do 20. u mjesecu, kad onda natocim za 20, 30, kako kad :D

I jedne prilike mi ono bio bas na rezervi skroz i nisam bio siguran mogu li do OMV ili Hifa, gdje inace tocim gorivo, svratim na EP, koji mi je bio odma preko puta. To je ona mala pumpa na grbavici, kad se od socijalnog ide prema zeljinom stadionu.
S tim rezervoarom sam presao oko 150KM manje. Malo je rec da sam se sokirao, kako im je gorivo losije. Od tad dobro pazim, na rezervu i gdje cu tociti.

Bila je prije 3-4 mjeseca jedna emisija u HR, u onoj emisiji Provjereno na Novoj, u vezi goriva kod njih. Oni njihovi novinari su tocili gorivo na cini mi se tri razlicite pumpe i razlika je bila itekako ocita, ali nisu htjeli otkriti gdje su tocili, nego eto samo htjeli da pokazu kako ima razlike.

A sto se tice BiH, ja sam ubijednjen da svi pumpadzije, pa i ovi gdje ja tocim deklarisu gorivo po jednoj normi kad prodaju, a skroz po drugoj kad uvoze. Uvezu jednu cisternu kvalitetnog da ima za inspekcije, i tri nekvalitetnog i sve saspu u jedan rezervar na pumpi. Takodje sam misljenja i da goriva gdje nase pumpadzije uzimaju, sto je za nas uglavnom madjarska, se sortiraju za odredjene kupce, tako da za ove nase pumpadzije odma u startu je gorivo losijeg kvaliteta, a prodaju ga pod deklaracijom za ono kvalitetnije.
Motokultivator

PostPostao/la citroen dana 19/08/2011 12:26

Evo ja sipam gotovo uvijek na energopetrolu,eurodisel je u pitanju i prelazim vise km sa njihovom naftom.Probao i sa hifinom i oMV naftom ali nikad ni blizu EP-u. D a je EP nafta dobra,potvrdili su mi u servisu ABC1969, gdje su zavirili u rezervoar mog citroena. :D
citroen

PostPostao/la bach dana 19/08/2011 12:49

ja1977 je napisao/la:
bach je napisao/la:Ja bih volio od saznati zašto je Eurodizel 4 na Hifa pumpi za tri klase kvalitetniji od Euro 5 sa Energopetrola.

Jednostavno: Kao i većina kokuza u BIH, točim za "cvaju", za šta dobijem nekih osam i po litara dizela za moju Toyotu. Kada naspem na EP sa toliko goriva ne mogu preći ni punih 100 kilometara, auto trza i loše ide uzbrdo. Sa Hifinom četvorkom tih osam i po litara traje i više od 150 kilometara i motor se sasvim pristojno ponaša.

Nikad više Energopetrol.

Jah :-)

A ja kada naspem na El-Tariku za 20 KM predjem 455 km i 204 metra.

Ako sumnjaš u ovo, to možemo vrlo lako provjeriti. Sjedemo u moju Toyotu Camry (2000 kubika dizel 1988. godište) naspemo za 20 KM, odemo do Travnika ( 90 kilometara tamo i isto toliko do Sarajeva) i vratimo se bez potrebe da stanemo na neku od usputnih pumpi.
bach

PostPostao/la haubica_i_to_teshka dana 19/08/2011 12:50

Provjerava li iko temparaturu goriva, mozda vas i tu malo vishe “zavrcu” ? :-D
haubica_i_to_teshka

PostPostao/la Motokultivator dana 19/08/2011 14:20

citroen je napisao/la:Evo ja sipam gotovo uvijek na energopetrolu,eurodisel je u pitanju i prelazim vise km sa njihovom naftom.Probao i sa hifinom i oMV naftom ali nikad ni blizu EP-u. D a je EP nafta dobra,potvrdili su mi u servisu ABC1969, gdje su zavirili u rezervoar mog citroena. :D

Al moze to biti i do vozila. Tako da je to relativno.
Imam prijatelja koji voza pezo 206-icu i kaze da mora traziti gdje ima dizel 4, jer ovaj 5 mu nikako ne odgovara.
Motokultivator

PostPostao/la zateznistub dana 19/08/2011 14:25

drndalo je napisao/la:
zateznistub je napisao/la:
Qler je napisao/la:E sto snizise gorivo, sto neko rece zelim im dug zivot i tesku bolest! 5 feninga!!! Sa ovim cijenama mogu ispod 2KM ici i to da opet zarade, oni snizili 5 feninga! Barel 77$, a dolar 1.2KM! Sve im na kamaru gladno!

Pridruzuem ti se u cestitkama koje si m uputio :x jutros kad procitah da su samo 5 kf skinuli umalo me ne zdrma.

CIGANI

Mislim da ovim postom bespotrebno vrijedjas Rome(cigane), koji su baj-d-vej, puno vise obrazli ljudi od ovih naftasa, kao i politicara...

Sorry, ali nisam mislio na cigane kao narod. GAMAD obicna (naftasi).

Mozel' 'vako :thumbup:

A sto se tice nafte na EP pumpama, sipam iskljucivo na pumpi na stupu (prema aerodromu), gorivo je prva lliga.

Onaj sto prelazi duplo sa hifinom cetvorkom, izvini ali odvadi malo.
zateznistub

PostPostao/la hakunfuc dana 19/08/2011 16:21

Nikad više Energopetrol.

150km sa 8,5l sa autom starim 20 i kusur godina mi se čini malo nemoguće :-?
hakunfuc

PostPostao/la zeko071 dana 19/08/2011 16:31

moje veliko razocarenje je el tarik. vozim novo auto i do sada sam zbog njih dva puta bio u zestokom belaju. auto je tdi 1.6 golf 6, i jednostavno ne znam gdje da sipam. zadnja proba je bila INA, auto trza...kvalitet goriva u SA je veliki problem sa novim autima
zeko071

PostPostao/la Zvek dana 19/08/2011 16:33

OMV premium diesel cujem od kolege koje vozi 1.6 HDI da je dosad najbolji. Probaj Turkoil.
Zvek

PostPostao/la citroen dana 19/08/2011 19:11

Zvek je napisao/la:OMV premium diesel cujem od kolege koje vozi 1.6 HDI da je dosad najbolji. Probaj Turkoil.

Ja danas napunio na Turkoil(Imzit),pa cemo vidjeti o cemu se tu radi.. :)
citroen

PostPostao/la Zux dana 19/08/2011 19:13

Jos od prije 2 godine imao sam informacije od jedne autokuce koja je testirala dizel gorivo na nasim pumpama zbog uvodjenja nekog novog motora na nase trziste. Uglavnom, po tom njihovom testiranju EP je imao najkvalitetnije gorivo,tu je bila i INA, kao i El Tarik. A OMV je recimo bio poprilicno nisko na toj listi. Tocio sam na EP dizel, auto je bilo relativno novije, dci motor, i nikakvih problema nisam imao, cak stavise. Sad tocim benzin i to u 90% slucajeva na EP, presao 40000 km, i nisam primjetio da je lose gorivo.
Zux

PostPostao/la shoody dana 19/08/2011 21:01

ma vise covjek ne zna gdje da toci, nisu sve EP pumpe iste, negdje bolje gorive negdje losije, sve zavisi od menadzera te pumpe... kolko ce ko vise zavrnut ;) provjereno... tako da generalno ne mozese reci da ako je na jednoj EP pumpi dobro da je svugdje... ja za sad el tarik, OMV i turkoil...pa cemo vidjet. Mada evo nasuo na el tariku za 40KM dizela, nikako da kazaljka krene dole.... :thumbup:
shoody

PostPostao/la motorola01 dana 19/08/2011 21:26

shoody je napisao/la:ma vise covjek ne zna gdje da toci, nisu sve EP pumpe iste, negdje bolje gorive negdje losije, sve zavisi od menadzera te pumpe... kolko ce ko vise zavrnut ;) provjereno... tako da generalno ne mozese reci da ako je na jednoj EP pumpi dobro da je svugdje... ja za sad el tarik, OMV i turkoil...pa cemo vidjet. Mada evo nasuo na el tariku za 40KM dizela, nikako da kazaljka krene dole.... :thumbup:

Mislim sa saraju sa kvalitetom goriva.Sipam na jednoj pumpi(ep) i primjetio sam da nekad stvarno dobro gorivo bude,dok nekad slabije vuce,trza i predjem manje km...Tako da najvjerovatnije saraju sa gorivom.Mene zanima jedna stvar,moze li pumpadzija :-D da naspe manje goriva od onog sto pise na onom brojacu???Sta znaci kad on pocne pritiskati onu rucicu na pistolju???Najcesce radi to pri kraju tocenja,valjda pokusava ubosti pravu cifru,ali sma negdje primjetio da to rade i na pocetku,a BOga mi i u toku tocenja??Sta bit o trebalo da znaci?

A neko spominje temperaturu goriva.Je li to zahebancija i stvarno moze da utice na kolicinu goriva?
motorola01

PostPostao/la bach dana 19/08/2011 22:49

hakunfuc je napisao/la:

Nikad više Energopetrol.

Ako voziš ovo

slika

Onda nije nemoguće, vjeruj mi.

Motor je klasični dizelaš stare škole sa četiri cilindra, malo bučan, ali izuzetno pozdan Prethodni vlasnik ga je profesionalno reparirao ( čovjek bio zaljubljen u ovaj auto) i tome je možda caka zašto je ovaj stari auto tako ekonomičan.

Često poslovno privatno ili poslovno idem do Zenice, Viteza ili Travnika i redovoto točim za dvadeset KM, naravno izbjegavam sumnjive pumpe poput Gagre u Lašvi . Rekao sam, za ljude koji ne vjeruje da se za 8. 5 litara može do Zenice i nazad, jednog dana možemo napraviti i test vožnju da se uvjere u ono što kažem.

Što se tiče omiljenih i neomiljenih pumpi jedno vrijeme sam bio fan OMV -a. zatim Petrola, pa EP, i evo sad mi HIFA nekako gotivna, ne znam do kada će ta ljubav trajati.
bach

PostPostao/la cucamonga dana 19/08/2011 23:06

predobra makina - stara skola :thumbup:
cucamonga

PostPostao/la shlauf dana 19/08/2011 23:23

EP u Neđarićima ili kod OHR-a :thumbup:

Aleeeee aleeeeeeeeeeeee :dance:
shlauf

PostPostao/la hakunfuc dana 20/08/2011 00:22

bach je napisao/la:
hakunfuc je napisao/la:

Nikad više Energopetrol.

Ako voziš ovo

slika

Onda nije nemoguće, vjeruj mi.

Motor je klasični dizelaš stare škole sa četiri cilindra, malo bučan, ali izuzetno pozdan Prethodni vlasnik ga je profesionalno reparirao ( čovjek bio zaljubljen u ovaj auto) i tome je možda caka zašto je ovaj stari auto tako ekonomičan.

Često poslovno privatno ili poslovno idem do Zenice, Viteza ili Travnika i redovoto točim za dvadeset KM, naravno izbjegavam sumnjive pumpe poput Gagre u Lašvi . Rekao sam, za ljude koji ne vjeruje da se za 8. 5 litara može do Zenice i nazad, jednog dana možemo napraviti i test vožnju da se uvjere u ono što kažem.

Što se tiče omiljenih i neomiljenih pumpi jedno vrijeme sam bio fan OMV -a. zatim Petrola, pa EP, i evo sad mi HIFA nekako gotivna, ne znam do kada će ta ljubav trajati.

Onda je i moguće ako se radi o vožnji na otvorenoj cesti, ali vjerovatno neke vožnje 80-90 km/h u 5. brzini i bez puno preticanja. To je neki prosjek potrošnje od 5-5,5 l/100km što je prihvatljivo. Mislio sam da se govori o gradskoj vožnji, pa sam se zato čudio da možeš toliko preći
hakunfuc

PostPostao/la cico x dana 20/08/2011 00:35

jaran radi na ep a sipa na ini?
gazda jedne privatne pumpe sipa na ep?
treci kaze da je sve ovdje isto jer dolazi iz iste rafinerije (osijek ja mislim?)

ja sam sipao prije na omv-u i imzitu i nisam bio zadovoljan,sad sipam na ini,hifi i el tarik i ne zalim se
cico x

PostPostao/la shoody dana 20/08/2011 00:59

cico x je napisao/la:jaran radi na ep a sipa na ini?

:lol: :lol:
shoody

PostPostao/la starii dana 20/08/2011 06:58

shoody je napisao/la:
cico x je napisao/la:jaran radi na ep a sipa na ini?

:lol: :lol:

fatamorgana :)
starii

PostPostao/la TheGodfather001 dana 20/08/2011 14:53

Zna li neko razliku izmedju OMV Premium diesel-a i OMV "obicnog" diesela?? Osim sto je premium 5 kf skuplji??
Nasuh pun rezervoar premiuma, na sugestiju "pumpadzije" koji ga nahvali, ali potrosio sam pola rezervoara i ne osjetih nikakvu razliku izmedju "obicnog" i premium diesela...
TheGodfather001

PostPostao/la donsedin dana 20/08/2011 16:56

TheGodfather001 je napisao/la:Zna li neko razliku izmedju OMV Premium diesel-a i OMV "obicnog" diesela?? Osim sto je premium 5 kf skuplji??
Nasuh pun rezervoar premiuma, na sugestiju "pumpadzije" koji ga nahvali, ali potrosio sam pola rezervoara i ne osjetih nikakvu razliku izmedju "obicnog" i premium diesela...

Razlika odero te 5 kf vise po litru za isto sranje. :D
donsedin

PostPostao/la holowey dana 22/08/2011 15:31

donsedin je napisao/la:
TheGodfather001 je napisao/la:Zna li neko razliku izmedju OMV Premium diesel-a i OMV "obicnog" diesela?? Osim sto je premium 5 kf skuplji??

Razlika odero te 5 kf vise po litru za isto sranje. :D

upravo tako... i sam sam pao na foru premium i natocio do cepa... u dinamici voznje nisam osjetio neku posebnu razliku osim sto sam presao cca 100km manje nego sto inace predjem sa punim rezervoarom...
holowey

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: bitanga_sa_otesa, sparky i 6 gostiju.