KURBAN I FETVA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

PostPostao/la patrius dana 14/12/2006 20:03

nelo je napisao/la:svaka cast, ali izjve poput one da bi prije u halu usao, nego u bozju kucu, i ne odisu nekim mirom i cistocom.... :sad:
pozz....
Procitaj malo bolje.Moja dikcija je sasvim u redu.Ako pak ne umijes sam razluciti sta si procit'o,potrazi pomoc.
patrius

PostPostao/la nelo dana 14/12/2006 22:36

Ne bih se dalje zamarao svakakvim glupostima, ali mi nije jasno kako neko moze dati sebi za pravo da kori jedan takav obicaj kao sto je kurban u muslimana.
A i pretprosli post (koji vjerovatno si pokusao editovat, pa nije uspjelo), govori u koja si doba........... :roll:
nelo

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 15/12/2006 01:52

Vodenjak je napisao/la:@KOGOD KADGOD

Mislim da si pogresnoj osobi uputio rijeci:
"Shvatam da se ne slazes u sustini, sa konceptom kurbana"

Cak sam negdje gore i reagovao na pisanje jednog kolege jer smatram da ovdje nije ni mjesto ni vrijeme da se daju komentari o samom Kurban-Bajramu. Onaj ko je pokrenuo a zatim i ponovo aktivirao ovu temu imao je stosta da kaze o onima koji se zapravo samo kriju iza Bajrama da bi - na ovaj ili onaj nacin - ostvarili licne koristi.

Osim toga, meni zaista ne trebas da pises o tome sta je taj Bajram. Do svojih gimnazijskih dana sam bio taj koji je s ponosom dijelio kurbane po komsiluku.
Kurbane potekle iz moje kuce...

A ovo: "Ima u svemu neka SREDINA..."
Reci onima koji nisu znali da nadju sredinu izmedju 75 i 150 eura vec ispisuju tamo neke fetve kojima zapravo samo strase i varaju naivni narod!
Da bi, kako sam vec rekao, ostvarili licnu korist!

Imati exkluzivno pravo na prodaju kurbana predstavlja koristenje polozaja i iskoristavanje ljudskog povjerenja u jednu instituciju.
Povjerenja koje se sve vise pretvara iz povjerenja u neogranicenu glupost i tupavost! :oops:

@Vodenjak

Moje izvinjenje. Tekst se odnosio na, mislim, @patrius, i na komentar o pustanju krvi u ime Boga, u tom smislu, tj. "sumnjiv mi je bog u cije ime se pusta krv".
Elaboracija se odnosila na one koji ne vide rezon iza kurbana (zrtvovanja) opcenito.

A sa tobom (@Vodenjak) se APSOLUTNO slazem, to je van pameti, i puko iskoristavanje povjerenja. Na to se i mislilo u paragrafu o onima koji koriste iskrenost vjernika i njihovu spremnost da se pokore Bogu.

Jedan od nacina da se postigne njihov dunjalucki cilj je da vjernicima unesu u srca shuhvu (sumnju), tj. da im daju razlog da sumnjaju u "muslimanstvo" obicnih mesara, i da jedino "halal" je ako se kupi od odredjene organizacije koja je "osigurala" da je kasap musliman "u praksi".

Zato je i poslat post o tome da nije FARZ, osim onima koji su na hadzdzu.
Da me Uzviseni Allah nije pocastio ne jednom, nego cetiri puta, da budem Njegov gost u Njegovoj kuci na Zemlji, i peti put mi dozvolio da mjesec Ramazan tamo provedem i 'umru obavim, ne bih ni pominjala to, jer bi mi mogli kazati da nisam "upoznata". Da znam da vam nece biti mrsko citati, mogu stranice i stranice ispuniti svojim iskustvima tamo, i ubrizgati "injekciju" stvarnosti nasem narod koji Saudijce vide sa toliko "uvazavanja".

Dodajem da se moze kurban kupiti od bilo kojeg mesara muslimana jer on je na sebe vec uzeo odgovornost za ispravnost kurbana, a onome koji ga zrtvuje Bog gleda na NIJJET. Takodje, kurban se moze, ako se imaju uslovi (farma i sl.) i sobom zaklati uz "Bismillah, Allahu ekber". Nije obavezno kupiti iz bilo koje organizacije.

Onima koji mogu da si priuste, a koji imaju povjerenje u IZ i da ce novac zaradjen od prodaje kurbana biti iskoristen za gradjenje dzamija, skola, i druge svrhe koje koriste svim muslimanima, mogu kupiti od te IZ.

Isto je slucaj i sa zekatom, moze se a ne mora davati IZ. Za uzvrat, IZ je duzna da izdaje autenticne izvjestaje o "ulazu" i "izlazu" novca koji im je povjeren od strane muslimana, tako da se moze bilo kada i bilo kojem muslimanu, osloboditi pristup toj informaciji. Ako se novac trosi na ispravne svrhe, nema razloga da se "krije" niti ne daje pristup informaciji. Ako se nesto "sumnjivo" desava, ta IZ nece davati pristup muslimanima ili nece davati tacne podatke, a za to ce biti odgovorni na Sudnjem Danu (a sta sam sve svojim ocima vidjela, jer sam bila funkcionar u nekim, ne bih im bila u kozi, wallahi).

Ako se vide skole, dzamije, dobrotvorne organizacije i ima ljudi koji mogu da posvjedoce da im je pomognuto od strane istih, kao i postoji otvoren pristup izvjestajima o radu te zajednice, to je i ukaz (isaret) da doticna IZ ili organizacija povjereni im novac koristi na ispravan nacin, i njih treba i podrzati, ukljucujuci kupovanjem kurbana.

Ako, kao u navedenom slucaju, neka organizacija zeli zadrzati iskljucivo "pravo" prodaje kurbana - tu nesto nije u redu, jer oni time sprijecavaju ostale muslimane koji se bave mesarstvom kao profesijom, od njihove zarade - a koju im je Bog dozvolio.

ovo je moje misljenje (u skladu sa mojim poznavanjem fiqh-a), sa kojim se moze sloziti ili ne.

wesselam
KOGOD KADGOD

PostPostao/la nelo dana 15/12/2006 09:37

Sustina ove fetve, koliko ja vidim, je da se ljudima ukaze, da ako se kolje kurban on se mora i platiti kako treba, a ne neka polovicna rjesenja, tipa platis pola-dobijes citav i slicno (moze bit i neka prevara, jer ljudi daju pare nekom na povjerenje, sta dalje bude to niko ne zna). Ja to i podrzavam, jer zaista ne znam kako se moze izvesti da plais pola cijene a racuna ti se citav kurban. Postoje i propisi koji definisu kako se kurban kojle.
A IZ ovim potezom, nije uzela neki monopol, vecina ljudi (kao i ja) godinama uzima kurbane od ljudi koji ih drze po selima oko sarajeva, zovnes mesara, oguli ga i isjece i onda nosimo meso u narodnu kuhinju, dom u bakovicima, siromasnim komsijama, srebrenicanima ili nekim povratnicima. I tek kad vidite radost na licima tih ljudi, postane vam jasno sta ustvari kurban i predstavlja.

:sad:
nelo

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 15/12/2006 10:08

nelo je napisao/la:Sustina ove fetve, koliko ja vidim, je da se ljudima ukaze, da ako se kolje kurban on se mora i platiti kako treba, a ne neka polovicna rjesenja, tipa platis pola-dobijes citav i slicno (moze bit i neka prevara, jer ljudi daju pare nekom na povjerenje, sta dalje bude to niko ne zna). Ja to i podrzavam, jer zaista ne znam kako se moze izvesti da plais pola cijene a racuna ti se citav kurban. Postoje i propisi koji definisu kako se kurban kojle.
A IZ ovim potezom, nije uzela neki monopol, vecina ljudi (kao i ja) godinama uzima kurbane od ljudi koji ih drze po selima oko sarajeva, zovnes mesara, oguli ga i isjece i onda nosimo meso u narodnu kuhinju, dom u bakovicima, siromasnim komsijama, srebrenicanima ili nekim povratnicima. I tek kad vidite radost na licima tih ljudi, postane vam jasno sta ustvari kurban i predstavlja.

:sad:

Upravo tako, brate, izvukao si nijjet i sustinu gore-navedenog, hvala Uzvisenom Allahu koji srca ljudi stvara naklonjenim Istini.

Ljudi trebaju da su jednostavno SVJESNI da niko, osim Boga, nema pravo da im kaze da je samo "to i to" ispravno i kod Boga prihvaceno, vec da je Bog dao da svako moze da se pokori Njemu koliko je u mogucnosti, da se ne treba osjecati "krivim" ili "grijesnim" ako nije postupio bas po necijem odredjenom "nalogu".

Bog je Milostiv toliko, da od Njegove neogranicene Milosti, samo stoti (ma ni toliki) dio je dovoljan da se medju svim zivim bicima razmjenjuje milosrdje, od majki prema djeci, zenki prema svom mladuncetu, brat prema bratu itd., pa do uklanjanja kamena ili komada stakla sa puta da se neko ne bi povrijedio, ili gumu probusio.
Bog je svjedok SVEMU, i nikada ne trebamo misliti da je neko djelo "nevazno" jer mozda bas to bude Bogu milo ako nam je nijjet dobar. Takodje ne treba misliti da je nesto sto smo ucinili "veliko" jer Bogu nije milo da budemo oholi, posto sta god smo ucinili - ucinili smo PRVO jer nam je On to omogucio.

Citat: @nelo:
"I tek kad vidite radost na licima tih ljudi, postane vam jasno sta ustvari kurban i predstavlja." - nase zadovoljstvo u cinjenju dobra je nagradjeno vec samom tom "radoscu" ljudi, a to je upravo ono cime je Allah zadovoljan - jer on uistinu od nas NISTA ne treba.
To zadovoljstvo koje osjecamo kada nekoga obradujemo proizilazi iz shvatanja i zahvalnosti sto smo izabrani da budemo SEBEB Bozije pomoci i obradovanja te osobe. A ciji SEBEB do Boziji je ljepse biti?

Iz Svoje Milosti nam je i ucinio Islam lahkim ("Bog nece da vam u vjeri nista oteza"-Q) i najsitnije djelo ucinjeno sa cistim i dobrim nijjetom je Njemu prihvatljivije od "velikog" djela sa necistim nijjetom (tj. sa namjerom da se pokaze medju ljudima, i sl).

wallahu-l-'alimu-l-hakiim... "i Bog je Sveznajuci, Mudri"...
KOGOD KADGOD

PostPostao/la ja71 dana 15/12/2006 10:17

patrius je napisao/la:Da,ali nazalost,90% muslimana(Bosnjaka) to cini reda radi,kao sto i u dzamiju idu reda radi,da bi bili vidjeni,ma sta to njima znacilo.Ja samo hocu da kazem da kada vidim kakvi sve licemjeri i zlotvori idu u dzamiju,meni ne pada na pamet da udjem u istu.S takvim likovima ja ni u wc ne bih usao.I opet ponavljam:za mene je zastrasujuce i potpuno neprihvatljivo bilo kakvo ritualno prolijevanje krvi,makar i zivotinjske.To se treba uraditi u tisini i onda kad je neophodno i kad se ukaze potreba.A ne kao Bosnjaci uz "polovku"!Ne znam zasto,ali ja ne mogu jesti kurbansko meso i za mene nema nikakvog praznika nakon sistematskog "krvoprolica"!Ja uz to ne mogu slaviti.Dakle,ne "lupajte"glavu,do mene je.Takvoga me bog stvorio i ja se samo iskreno ocitujem.Ja tako osjecam,a u mislima nema nista sto vec ranije nije bilo u osjecanjima...

Je si li ti vegetarijanac ?
Je si li ti vodio statistiku ko iz kakvih razloga ide u dzamiju (da ne ulazimo u raspravu koliko bi takva statistika stvarno bila reprezentativna) ?

Ja licno nisam nikada vidio da neko kolje kurban uz polovku.
Sta je u stvari cilj tvog pisanja ?

Osim toga, sustina kurbana nije prolijevanje krvi, vec dijeljenje mesa prvenstveno onima sa plicim dzepom
ja71

PostPostao/la patrius dana 15/12/2006 18:24

ja71 je napisao/la:
patrius je napisao/la:Da,ali nazalost,90% muslimana(Bosnjaka) to cini reda radi,kao sto i u dzamiju idu reda radi,da bi bili vidjeni,ma sta to njima znacilo.Ja samo hocu da kazem da kada vidim kakvi sve licemjeri i zlotvori idu u dzamiju,meni ne pada na pamet da udjem u istu.S takvim likovima ja ni u wc ne bih usao.I opet ponavljam:za mene je zastrasujuce i potpuno neprihvatljivo bilo kakvo ritualno prolijevanje krvi,makar i zivotinjske.To se treba uraditi u tisini i onda kad je neophodno i kad se ukaze potreba.A ne kao Bosnjaci uz "polovku"!Ne znam zasto,ali ja ne mogu jesti kurbansko meso i za mene nema nikakvog praznika nakon sistematskog "krvoprolica"!Ja uz to ne mogu slaviti.Dakle,ne "lupajte"glavu,do mene je.Takvoga me bog stvorio i ja se samo iskreno ocitujem.Ja tako osjecam,a u mislima nema nista sto vec ranije nije bilo u osjecanjima...

Je si li ti vodio statistiku ko iz kakvih razloga ide u dzamiju (da ne ulazimo u raspravu koliko bi takva statistika stvarno bila reprezentativna) ?

Osim toga, sustina kurbana nije prolijevanje krvi, vec dijeljenje mesa prvenstveno onima sa plicim dzepom
Mozda ne kolju uz polovku,ali ga uz nju jedu.No,dobro...Ja bih bio najsretniji kad nikome ne bi bio potreban kurban,kad bismo malo poradili na tome.Ja licno se grozim da ga nekome "urucim",jer je to strahovito ponizenje za onoga ko ga prima.Ko ne pozna taj osjecaj,tesko ce shvatiti.Oni koji dijele kurbane imaju mnogo vise mogucnosti da da pomognu tim nesretnicima kojima ih daju,ali im ne pada na pamet da bilo sta vise poduzmu.To je licemjerje,nalicje zluradosti. ..
patrius

PostPostao/la Vodenjak dana 15/12/2006 23:33

patrius je napisao/la:
ja71 je napisao/la:

Mozda ne kolju uz polovku,ali ga uz nju jedu.No,dobro...Ja bih bio najsretniji kad nikome ne bi bio potreban kurban,kad bismo malo poradili na tome.Ja licno se grozim da ga nekome "urucim",jer je to strahovito ponizenje za onoga ko ga prima.Ko ne pozna taj osjecaj,tesko ce shvatiti.Oni koji dijele kurbane imaju mnogo vise mogucnosti da da pomognu tim nesretnicima kojima ih daju,ali im ne pada na pamet da bilo sta vise poduzmu.To je licemjerje,nalicje zluradosti. ..

Ne, to je vjerovanje a ako hoces i obicaj za nas (mene) koji nikad pobozan nisam bio.
To je kao kad prijatelja castis picem, to je kao kad starici pomognes na pjesackom prelazu, to je kao kad nepoznatom djetetu kupis cokoladu i sretnim ga ucinis...
To je, na kraju krajeva, jedan od dokaza da su ljudi (ipak) socijalna bica gdje oni koji imaju mogu, hoce i zele da se pobrinu o onima kojima treba pomoci!

I na kraju, ovdje se ne radi o kurbanu kao kurbanu, niti o tebi npr koji pokusavas da ocrnis nesto sto je u sustini pozitivno i sto poziva na humanost i brigu o covjeku vec se ovdje radi o tome da si neki (IVZ) uzimaju za pravo da koriste svoj monopol i instituciju lidera vjerske zajednice za samo njima znane ciljeve!

Zato mislim da je vrlo nepristojno kritikom prema IVZ-u udarati i prema vjerskom prazniku koji ogromnom broju ljudi svijeta i te kako puno znaci!

Posebno to ne treba da radimo ti i ja koji sam taj praznik posmatramo u dobroj mjeri sa strane...
S tim da ga ja, za razliku od tebe, zaista iskreno postujem!

Svako dobro!
Vodenjak

PostPostao/la patrius dana 16/12/2006 18:47

Dragi Vodenjak,to sto ti "postujes" nesto u sto ne vjerujes ili ne cijenis posebna je prica.Takodjer,to je danas i najveci problem u Bosnjaka(muslimana).Ja licno,nikad se ne bih mogao identificirati s takvim licemjerima kakvi su mustafa ceric & co.A bajram svakako postujem,zbog sebe,svoje porodice i prijatelja i rijetkih izuzetnih ljudi(javnih licnosti koje necu pominjati).Medjutim,ne zelim da ulazimo u licne rasprave.Ali,da li ste vi slijepi kod ociju???Pa danas,valjda vise nego ikad prije,ta socijalna dimenzija vjernika muslimana je trebala kulminirati,medjutim nije!Zasto?To bi trebalo priupitati hadziju,glavnog "logisticara" i sina mu efendiju,i ostalu "mnogobrojnu rodbinu i prijatelje im"...
patrius

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 16/12/2006 23:28

Vodenjak je napisao/la:
patrius je napisao/la:
ja71 je napisao/la:

Ne, to je vjerovanje a ako hoces i obicaj za nas (mene) koji nikad pobozan nisam bio.
To je kao kad prijatelja castis picem, to je kao kad starici pomognes na pjesackom prelazu, to je kao kad nepoznatom djetetu kupis cokoladu i sretnim ga ucinis...
To je, na kraju krajeva, jedan od dokaza da su ljudi (ipak) socijalna bica gdje oni koji imaju mogu, hoce i zele da se pobrinu o onima kojima treba pomoci!

I na kraju, ovdje se ne radi o kurbanu kao kurbanu, niti o tebi npr koji pokusavas da ocrnis nesto sto je u sustini pozitivno i sto poziva na humanost i brigu o covjeku vec se ovdje radi o tome da si neki (IVZ) uzimaju za pravo da koriste svoj monopol i instituciju lidera vjerske zajednice za samo njima znane ciljeve!

Zato mislim da je vrlo nepristojno kritikom prema IVZ-u udarati i prema vjerskom prazniku koji ogromnom broju ljudi svijeta i te kako puno znaci!

Posebno to ne treba da radimo ti i ja koji sam taj praznik posmatramo u dobroj mjeri sa strane...
S tim da ga ja, za razliku od tebe, zaista iskreno postujem!

Svako dobro!

@patrius jeste "skrenuo sa teme", u svom postu, medjutim, mislim da ipak treba razumjeti i ovo sto je htio da kaze, jer nije da je bas potpuno "u krivu", stavise, nije skoro nikako...

Bilo bi lijepo kada bi se, @patrius, kurbani i druga dobra sva dijelila TAJNO i da se niko ne izlozi osjecaju o kojem govoris.
Medjutim, VEC POSTOJI i javno i skriveno pomaganje, a mi o javnom govorimo jer, ocito, to i vidimo.
Nekome pomoci, na takav nacin da cak i primalac uopste ne zna ko je davalac, je jedan od najdostojnijih kao i najiskrenijih nacina pomaganja. Koliko je ljudi zaista za to sposobno? Svako bi "mislio" da neko drugi daje pa eto ako oni "profulaju" nece se ni "primjetiti".

Javno dobrocinstvo potstice ljude da se ukljuce, makar im i namjera bila pogresna (npr. da se pokazu da su "vise" dali i sl.) ali to u svakom slucaju koristi onima kojima je potrebno. Skriveno dobrocinstvo se potstice razgovorima o iskrenoscu, o vrlinama dobrocinstava i sl.

A definitivno bi bilo najbolje rijesiti socijalni problem neimastine (o tome se pominje u mom postu na drugoj temi) pa da, kao arapi i drugi dobrostojeci, i mi saljemo u zemlje kojima je vise potrebno. Ne znam koliko si putovao po svijetu, ali vjeruj da se BiH, nakon svga, vraca u "normalno stanje" mnogo brze nego se to moze reci za vecinu zemalja koje is pustosi "ne mogu podici glavu iznad vode" radi medjusobnog civilnog sukoba oko vlasti na koji trose milijarde dolara, dok im narod bukvalno umire od gladi.

Takodje je istina ono sto si pomenuo za dolazenje u dzamije "da se pokaze", mada ne bih rekla u tolikom procentu.
Tako je, nazalost i u crkvama, kao i nekada na "partijskim" sastancima, itd.
Uvijek ima onih koji su dosli sa jednim ili drugim razlogom.
Neki su dosli da "pokazu" novo auto, ili sta vec, neki da se "pojave" da ne bude da izbjegavaju vecinu, neki jer vole sam osjecaj toliko istomisljenika (uprkos mnogim razlicitostima) na istom mjestu i zajedno, raspolozeni i lijepo obuceni (bez pijanki i glupiranja koje pijanstvo sa sobom donosi i sve najruznje iz ljudi iznosi) i svi sa istim ciljem - da obiljeze jedan izuzetan dan u godini...
"Licemjerstvo" se ne moze izbjeci u bilo kojem drustvu, grupi, religiji. Vazno je da licno NISMO jedni od takvih, da redovno "provjeravamo" svoje namjere da bi izbjegli i najmanji "izazov" sejtana ili ega da nas navede da pokvarimo ono sto cinimo tim pogresnim nijjetom (a to se najlakse postize cestim potsjecanjem na neizbjeznu smrt)...

Ali, kao sto rece @Vodenjak, tema je o monopolizaciji jednog vjerskog cina.
Ako imas daljnjih komentara a koji su ti, u glavnom, na mjestu, otvori zasebno temu o "licemjerstvu" ili o "svrsi kurbana" ili tako nesto, sigurno ce biti velikog zainteresovanja i komentara.

nadam ce se bolje shvatiti to sto si namjeravao da izrazis
KOGOD KADGOD

PostPostao/la nelo dana 18/12/2006 15:05

Kad bi se vjera gledala kroz ljude, malo bi ko vjernik bio.... :sad:
Ko hoce vjeru i naci ce je.......... :o
A osim toga ovde je u pitanju los odnos prema svemu sto islam predstavlja od strane nekih pojedinaca, pa se naslo kroz kurban malo ispuhivat..... :x
A mene moj kurban ceka. ako Bog da ........ 8)
nelo

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 18/12/2006 15:34

nelo je napisao/la:Kad bi se vjera gledala kroz ljude, malo bi ko vjernik bio.... :sad:
Ko hoce vjeru i naci ce je.......... :o
A osim toga ovde je u pitanju los odnos prema svemu sto islam predstavlja od strane nekih pojedinaca, pa se naslo kroz kurban malo ispuhivat..... :x
A mene moj kurban ceka. ako Bog da ........ 8)

PEKE.
KOGOD KADGOD

PostPostao/la zzzzz dana 19/12/2006 00:47

savjest je napisao/la:Ko je u mogucnosti da pomogne dodijelu kurbana za povratnike.

CIJENA KURBANA
150 eura

Vaše uplate možete dostavljati:
- na adresu: Kovačica 3, Visoko
- ovlaštenom socijalnom radniku
- putem bankovnih računa:

Uplate u inostranstvu:
RAIFFEISEN BANK, FILIJALA VISOKO
HO POMOĆ za kurban
RN 502012000-150134
S.W.I.F.T.: RZBABA2S

http://www.pomoc.ba/content/view/12/2/

Ili ako ste u mogucnosti ucestvovati u nekoj od sljedecih akcija.

http://www.most-bro.dk

Zna li neko ko stoji iza imena "HO Pomoc", je li ovo bosanska humanitarna organizacija ili uvozna???
zzzzz

PostPostao/la Svemirski_Jebach dana 19/12/2006 06:30

Fair Life je napisao/la:
digger je napisao/la:Ima'l kakav otvoren konkurs za ovo Vijece za fetve? Unosno brate. Samo na neciji zahtijev udaris fetvu i naplatis. Ako ne plate, ponovo fetva. Ma sta sam ih po forumu udario... a sve dzabe. :roll:

Dobra je i prodaja indulgencija... Nek se para vrti !

a tek papskih bula koliko se u povijesti prodalo...eh, ko ce to sve pohvatati :D

nego, vi ste meni svi onako kolektivno simpaticni, sa obje strane.

relax, zakolji sta mislis da je ispravno a ako IVZ ima neke lose namjere na njihov obraz.

Ne znam sta je motiv fetve i ne mogu davati sudove. On sve zna svakako sta je ko radio i sta je ko mislio pa i Reis, i IVZ i kojsino i fadil i ja i peti deseti.
Svemirski_Jebach

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 19/12/2006 10:34

Svemirski_Jebach je napisao/la:
Fair Life je napisao/la:
digger je napisao/la:Ima'l kakav otvoren konkurs za ovo Vijece za fetve? Unosno brate. Samo na neciji zahtijev udaris fetvu i naplatis. Ako ne plate, ponovo fetva. Ma sta sam ih po forumu udario... a sve dzabe. :roll:

Dobra je i prodaja indulgencija... Nek se para vrti !

a tek papskih bula koliko se u povijesti prodalo...eh, ko ce to sve pohvatati :D

nego, vi ste meni svi onako kolektivno simpaticni, sa obje strane.

relax, zakolji sta mislis da je ispravno a ako IVZ ima neke lose namjere na njihov obraz.

Ne znam sta je motiv fetve i ne mogu davati sudove. On sve zna svakako sta je ko radio i sta je ko mislio pa i Reis, i IVZ i kojsino i fadil i ja i peti deseti.

slazem se bez daljnjeg... :)

ne shvatam zasto jednostavno ne kazu "kurban kosta toliko a uz to molimo jos 100 eura za pomoc u tu i tu svrhu..."

150 eura za jedno jagnje / ovcu je nerealna suma, i sta fali da pojasne koliko je za sami kurban, koliko za mesarske i administrativne troskove a koliko za drugu pomoc - da ljudi znaju kako je doslo do te cifre - ko hoce i moze da si priusti, svakako ce platiti, a kome bi bilo pretesko barem bi znali da je u tu cijenu ukljucena dodatna pomoc, ne bi se osjecali "krivim" da kupe kurban od mesara ili sa farme pa sami zakolju...

Takodje bi mogli da naprave dvije cijene, jednu samo za kurban i troskove pripremanja, a drugu za kurban sa dodatnom pomocu - opet bi odazov bio isti, i bolji, jer barem ne izgledaju kao da "podvaljuju" nego otvoreno objasne da im treba dodatno novca za to i to...

Nije lijepo niti prihvatljivo ljude smatrati za "kravu muzaru", iskoristavati njihovo vjerovanje u dobrocinstvo, a kojima kao da nije potrebno objasniti kako se odvija proces sakupljanja novca za kurban a ujedno i za jos nesto (da bi se smanjili troskovi dvije odvojene tranzakcije).
KOGOD KADGOD

PostPostao/la seljak_cojek dana 19/12/2006 10:48

KOGOD KADGOD je napisao/la:150 eura za jedno jagnje / ovcu je nerealna suma,

Nerealna, po tvom mišljenju, u tvom kraju, prema tržišnim uslovima?
Neki dan sam sa ocem i bratom išao da kupim kurban (ovna). Cijena je bila 5 KM po kg žive vage. Težina ovnova je bila od 50 do 80 kg. Pa ti računaj.
seljak_cojek

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 19/12/2006 17:58

seljak_cojek je napisao/la:
KOGOD KADGOD je napisao/la:150 eura za jedno jagnje / ovcu je nerealna suma,

Nerealna, po tvom mišljenju, u tvom kraju, prema tržišnim uslovima?
Neki dan sam sa ocem i bratom išao da kupim kurban (ovna). Cijena je bila 5 KM po kg žive vage. Težina ovnova je bila od 50 do 80 kg. Pa ti računaj.

o tome i mislim, o pravu ljudi na objasnjenje, - jer se ne kaze da li je "ovan" (50-80kg) "ovca" (30-50kg) ili "jagnje"(20-40kg) - nego samo "kurban"...

u Saudijskoj kada se kolju kurbani, vecinom su manje ovce ili veca janjad (mutton)...

mislim da ljudima treba jasno navesti sta se misli pod "kurbanom" pa da im i nijjet bude cist, da ne kupuju "nevoljno" i time pokvare nijjet.
KOGOD KADGOD

PostPostao/la kon-tiki dana 19/12/2006 20:29

Patrius!
Meni se cini da tebi treba pruziti malo vise informacija o svetosti kurbana, kako bi korigirao nekoliko tvojih nekompletnih vidjenja i razumjevanja istog. Ako nesto u narednom tekstu ne bude dovoljno dobro interpretirano, popravit ce "Kokod kadgod", ako Bog da.

Dozvoli mi da idemo redom:

Kada se je Allah Dzelesanuhu uvjerio u odanost Ibrahima pejagmbera a.s., koji je na njegovo trazenje bio spreman kao zrtvu prinijeti svog sina Ismaila ( prema Jevrejima Ishaka), zadovoljan Allah ga je nagradio tako sto mu je rekao da mu umjesto sina zakolje ovna, kojeg je on tu pored njega stvorio. U raznim dotadasnjim paganskim religijama, ljudi su Bogu, Bogovima ili svakojakim drugim Bozanstvima, prinosili ljudske zrtve. Ovaj velicanstveni dogadjaj sa Ibrahimom a.s., Allah je iskoristio da ljudski rod odvrati od paganskih rituala ubijanja ljudi radi prinosenja zrtve i ljude preko svoga poslanika upozori, upozna i uputi na najvazniju instituciju humanosti - postedu ljudskog zivota. Od tada u monoteistickoj religiji, zauvijek prestaje prinosenje ljudskih zrtava. Taj ce primjer poceti da slijede i druge vjere.

Tako je nastala jedna od nasi velikih obaveza, da jednom godisnje, misleci i predajuci se svim bicem Allahu, dovama upucenim njemu i na duse nasih najmilijih, mrtvih i zivih, prinesemo zrtvu u vidu klanja neke propisane zivotinje.

Dalje, Allah Dzelesanuhu nas je preko Naseg poslanika Muhameda a.s. uputio i kako cemo raspolagati mesom zrtvene zivotinje. Pa nam je receno da 1/3 podijelimo onima koji nemaju, 1/3 da podijelimo rodbini , prijateljima i komsijama (gdje i inovjerci dolaze u obzir) a da 1/3 mozemo da ostavimo za sebe ako hocemo, a mozemo i nju podijeliti. Medjutim, najmanje jednom moramo jesti od kurbanskog mesa.
Upravo u okviru propisa o tome kako cemo raspolagati sa mesom zrtvene zivotinje, sadrzene su dodatne velicanstvene tekovine islamskog ucenja koje nas uvodi i poducava daljim humanistickim i socijalnim kriterijumima.

Podjela mesa rodbini, prijateljima i komsijama ima svoju uzvisenu socijalnu funkciju, koja treba da nas sacuva od nazadka koji nosi ljudska zaboravnost i sklonost ka otudjenju. Mi se sa nasom djecom pred dijeljenje kurbana skoncetrisemo na nase rodjake prijatelje i komsije, pravimo spisak, odrzavamo sjecanje na njih i njihovo mjesto stanovanja, obilazimo, dijelimo kurbane i iscestitamo Bajram. Primaoc kurbana, isti prihvata puna srca i sa duznim postovanjem i obavezama za svaki primljeni kurban, skoncentrise se na umrle od svog/svojih rodjaka ili prijatelja, pa i na njihove duse prouci dovu. Tako nam se desava uzviseni ritual socijalizacije i borbe protiv zaborava i usahnuca rodbinskih i prijateljskih veza.

Treci aspekt humanisticko-socijalni aspekt kurbana, sadrzana je u samom cinu davanja mesa siromasnima. Ono se vrsi licnom podjelom ili putem nasih humanitarnih organizacija.

Patrius, volio bih da sam prethodnim tekstom uspio da ti ukazem i da te uvjerim, da je tvoje shvatanje da je podjela kurbana povreda ili ponizenje onoga kome se predaje, krajnje pogresno. Povrijedjenost u tom cinu, mogu da osjecaju samo ljudi koji pogresno razumiju ili uopste ne poznaju bice svoje vjere.

Sam cin klanja i pustanja krvi zivotinja se takodje objasnjava humanim i ekonomskim argumentima. Ne pusta se vise ljudska, nego krv zivotinja, koje je stvorio Allah Dzelesanuhu i ostavio nam i dozvolio za ishranu.

Svako dobro!
kon-tiki

PostPostao/la kobe_sa dana 19/12/2006 21:24

kon-tiki je napisao/la:Kada se je Allah Dzelesanuhu uvjerio u odanost Ibrahima pejagmbera a.s., koji je na njegovo trazenje bio spreman kao zrtvu prinijeti svog sina Ismaila ( prema Jevrejima Ishaka), zadovoljan Allah ga je nagradio tako sto mu je rekao da mu umjesto sina zakolje ovna, kojeg je on tu pored njega stvorio. U raznim dotadasnjim paganskim religijama, ljudi su Bogu, Bogovima ili svakojakim drugim Bozanstvima, prinosili ljudske zrtve. Ovaj velicanstveni dogadjaj sa Ibrahimom a.s., Allah je iskoristio da ljudski rod odvrati od paganskih rituala ubijanja ljudi radi prinosenja zrtve i ljude preko svoga poslanika upozori, upozna i uputi na najvazniju instituciju humanosti - postedu ljudskog zivota. Od tada u monoteistickoj religiji, zauvijek prestaje prinosenje ljudskih zrtava. Taj ce primjer poceti da slijede i druge vjere.

bas sam htio malo o ovome , Ibrahimu a.s. je "naredjeno" da zakolje svog sina nemozemo ni da zamislimo kolika je to vjera u dragog Boga ( kasnije i drugog , ali necemo sad o tome ) i da se sad nebi ponavljao uglavnom ostrica je bila tako ostra da i vlas dlake je mogla prerezati ali nista nije mogla Ismailu naravno zatosto je Allah dz.s. tako htio , onda je receno za ovna i td. ali uz ovo sve poenta i :

1. Kurban koljemo srcem , ko ga nije zklao u srcu djaba mu i stado ovaca

2. Kurban koljemo radi svoje djece kao sto je to i Ibrahim a.s. "spasio" svoje djete (djecu) , znaci njima produzavamo zivot ...

btw. Molim sve one koji kolju kurbane :

Nedjelite po "seljascko - papanskom" obicaju komsijama i familiji one najbolje dijelove mesa kao i sebi , a sirotinji koscure i male kurbane , pobrini te se da to bude podjednako :roll:
kobe_sa

PostPostao/la kon-tiki dana 19/12/2006 22:16

kobe_sa je napisao/la:
kon-tiki je napisao/la:Kada se je Allah Dzelesanuhu uvjerio u odanost Ibrahima pejagmbera a.s., koji je na njegovo trazenje bio spreman kao zrtvu prinijeti svog sina Ismaila ( prema Jevrejima Ishaka), zadovoljan Allah ga je nagradio tako sto mu je rekao da mu umjesto sina zakolje ovna, kojeg je on tu pored njega stvorio. U raznim dotadasnjim paganskim religijama, ljudi su Bogu, Bogovima ili svakojakim drugim Bozanstvima, prinosili ljudske zrtve. Ovaj velicanstveni dogadjaj sa Ibrahimom a.s., Allah je iskoristio da ljudski rod odvrati od paganskih rituala ubijanja ljudi radi prinosenja zrtve i ljude preko svoga poslanika upozori, upozna i uputi na najvazniju instituciju humanosti - postedu ljudskog zivota. Od tada u monoteistickoj religiji, zauvijek prestaje prinosenje ljudskih zrtava. Taj ce primjer poceti da slijede i druge vjere.

bas sam htio malo o ovome , Ibrahimu a.s. je "naredjeno" da zakolje svog sina nemozemo ni da zamislimo kolika je to vjera u dragog Boga ( kasnije i drugog , ali necemo sad o tome ) i da se sad nebi ponavljao uglavnom ostrica je bila tako ostra da i vlas dlake je mogla prerezati ali nista nije mogla Ismailu naravno zatosto je Allah dz.s. tako htio , onda je receno za ovna i td. ali uz ovo sve poenta i :

1. Kurban koljemo srcem , ko ga nije zklao u srcu djaba mu i stado ovaca

2. Kurban koljemo radi svoje djece kao sto je to i Ibrahim a.s. "spasio" svoje djete (djecu) , znaci njima produzavamo zivot ...

btw. Molim sve one koji kolju kurbane :

Nedjelite po "seljascko - papanskom" obicaju komsijama i familiji one najbolje dijelove mesa kao i sebi , a sirotinji koscure i male kurbane , pobrini te se da to bude podjednako :roll:

Potpisujem :thumbup:
kon-tiki

PostPostao/la patrius dana 19/12/2006 23:33

kon-tiki je napisao/la:Patrius!
Meni se cini da tebi treba pruziti malo vise informacija o svetosti kurbana, kako bi korigirao nekoliko tvojih nekompletnih vidjenja i razumjevanja istog. Ako nesto u narednom tekstu ne bude dovoljno dobro interpretirano, popravit ce "Kokod kadgod", ako Bog da.

Kada se je Allah Dzelesanuhu uvjerio u odanost Ibrahima pejagmbera a.s., koji je na njegovo trazenje bio spreman kao zrtvu prinijeti svog sina Ismaila ( prema Jevrejima Ishaka), zadovoljan Allah ga je nagradio tako sto mu je rekao da mu umjesto sina zakolje ovna, kojeg je on tu pored njega stvorio. U raznim dotadasnjim paganskim religijama, ljudi su Bogu, Bogovima ili svakojakim drugim Bozanstvima, prinosili ljudske zrtve. Ovaj velicanstveni dogadjaj sa Ibrahimom a.s., Allah je iskoristio da ljudski rod odvrati od paganskih rituala ubijanja ljudi radi prinosenja zrtve i ljude preko svoga poslanika upozori, upozna i uputi na najvazniju instituciju humanosti - postedu ljudskog zivota. Od tada u monoteistickoj religiji, zauvijek prestaje prinosenje ljudskih zrtava. Taj ce primjer poceti da slijede i druge vjere.

Tako je nastala jedna od nasi velikih obaveza, da jednom godisnje, misleci i predajuci se svim bicem Allahu, dovama upucenim njemu i na duse nasih najmilijih, mrtvih i zivih, prinesemo zrtvu u vidu klanja neke propisane zivotinje.

Dalje, Allah Dzelesanuhu nas je preko Naseg poslanika Muhameda a.s. uputio i kako cemo raspolagati mesom zrtvene zivotinje. Pa nam je receno da 1/3 podijelimo onima koji nemaju, 1/3 da podijelimo rodbini , prijateljima i komsijama (gdje i inovjerci dolaze u obzir) a da 1/3 mozemo da ostavimo za sebe ako hocemo, a mozemo i nju podijeliti. Medjutim, najmanje jednom moramo jesti od kurbanskog mesa.
Upravo u okviru propisa o tome kako cemo raspolagati sa mesom zrtvene zivotinje, sadrzene su dodatne velicanstvene tekovine islamskog ucenja koje nas uvodi i poducava daljim humanistickim i socijalnim kriterijumima.

Podjela mesa rodbini, prijateljima i komsijama ima svoju uzvisenu socijalnu funkciju, koja treba da nas sacuva od nazadka koji nosi ljudska zaboravnost i sklonost ka otudjenju. Mi se sa nasom djecom pred dijeljenje kurbana skoncetrisemo na nase rodjake prijatelje i komsije, pravimo spisak, odrzavamo sjecanje na njih i njihovo mjesto stanovanja, obilazimo, dijelimo kurbane i iscestitamo Bajram. Primaoc kurbana, isti prihvata puna srca i sa duznim postovanjem i obavezama za svaki primljeni kurban, skoncentrise se na umrle od svog/svojih rodjaka ili prijatelja, pa i na njihove duse prouci dovu. Tako nam se desava uzviseni ritual socijalizacije i borbe protiv zaborava i usahnuca rodbinskih i prijateljskih veza.

Treci aspekt humanisticko-socijalni aspekt kurbana, sadrzana je u samom cinu davanja mesa siromasnima. Ono se vrsi licnom podjelom ili putem nasih humanitarnih organizacija.

Patrius, volio bih da sam prethodnim tekstom uspio da ti ukazem i da te uvjerim, da je tvoje shvatanje da je podjela kurbana povreda ili ponizenje onoga kome se predaje, krajnje pogresno. Povrijedjenost u tom cinu, mogu da osjecaju samo ljudi koji pogresno razumiju ili uopste ne poznaju bice svoje vjere.

Sam cin klanja i pustanja krvi zivotinja se takodje objasnjava humanim i ekonomskim argumentima. Ne pusta se vise ljudska, nego krv zivotinja, koje je stvorio Allah Dzelesanuhu i ostavio nam i dozvolio za ishranu.

Svako dobro!
Prije svega,i ja sam slusao takve bajke od svoje nane,al' danas,medjutim,danas mi je tesko povjerovati u sve to.Ja ne znam odakle i kako ti znas to sto tvrdis(o Ibrahimu a.s. i tom njegovom "dealu" sa Allahom dz.s.kao i o tome kako,u cije ime i zasto su se prije toga zrtvovali ljudi???)no to je duga prica.Dalje,ne sporim samu tradiciju,pa ni obavezu kurbana(koji se,uzgred budi receno,u nasim danasnjim prilikama moze i treba vise nego jednom godisnje podijeliti i ne samo u tom,"standardnom" obliku),ja samo zelim reci da je sve to kod nas ,nekako Zastranilo,odstupilo od svoje svrhe,da se to radi cisto iz dokazivanja materijalnog statusa,stoga,kategoricno tvrdim,jer tome sam se vise puta osvjedocio,da taj kurban najmanje ocima vide oni kojima je zapravo najpotrebniji.Evo jedno protupitanje,da li kurban treba obavezno i pod svaku cijenu klati,cak i onda kada za to nema nikakve potrebe,odnosno kada se,objektivno,nema kome uruciti,ili ga treba zaklati pa medjusobno razmijeniti???
patrius

PostPostao/la kon-tiki dana 20/12/2006 00:31

Patrius, veliki je haram sluziti se formulacijama a la, neuzubillah, "deal sa Allahom", ili "bajke koje si sluso od nane" . Ne cini to, brate! Haram je!

To sto se nerijetko desavaju zabrinjavajuce deformacije u praksi prinosenja zrtve i njene raspodjele, ne opravdava nikoga, pa ni tebe da na tu svetost gledas sa nipodastavanjem.
I Ibrahim pejgamber a.s. je sa svojim sinom Ismailom napravio nase svetiliste Cabu u Meki, prije vise od 4500 godina. Pa su je cafiri, pagani raznih provenijencija bili ponovo zapustili i zatrpali visebozackim paganalijama. Pa je onda Allah izabrao najboljeg medju ljudima, Muhameda a.s. koji je to sve obnovio. Neka je mir, i milost Bozija na njega!

Kurban bi trebala biti obaveza svakog covjeka kome je islam u srcu, i ko si to finansijski moze priustiti.
Ako si kurban mozes priustiti, kupi ga, nanijeti svojima dragima mrtvima ili zivima i predaj ga nekoj nasoj humanitarnoj organizaciji da ga rasporedi na pravo mjesto.

Selam
kon-tiki

PostPostao/la Svemirski_Jebach dana 20/12/2006 00:35

sto bi ja sebi uzimao ista od kurbana, sve treba podijeliti sirotinji. Ni rodbini ne dajem (ako se ja pitam) ako imaju, bolje je dati onome ko nema.

Realna cijena kurbana (koji je u bosni koliko ja znam uglavnom ovan) je
oko 250-350 KM.

Ako vam je puno 150 ojra :-D onda nemojte ni davat, nego uzmite ako ima sta jeftinije a ako nema niste duzni. ne znam zasto praviti problem od ovoga, ja tu ne vidim nikakav problem.

Kazem, necu da se bavim tim stvarima, kada se radi o kurbanu (i slicno) bitno je izvrsiti svoju obavezu (ako je u mogucnosti) a Bog zna sta je i cije je dobro a cije nije. On ce svima presuditi a ne ja ili neko drugi.
Svemirski_Jebach

PostPostao/la kon-tiki dana 20/12/2006 00:45

Patrius, Ove Svemircove relacije cijena su korektne. Jedino mu je dilema "sto bih ja sebi uzimo" upitna. Jer, receno nam je da je sevap da licno jedemo meso od kurbana. Ipak, ako to nije zbog bilo kog razloga izvodljivo, vjerujem da se prasta.
Mozes se bez dvoumljenja, svime ovime ravnjati.
kon-tiki

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 20/12/2006 00:49

patrius je napisao/la:
kon-tiki je napisao/la:Patrius!

Svako dobro!
Prije svega,i ja sam slusao takve bajke od svoje nane,al' danas,medjutim,danas mi je tesko povjerovati u sve to.Ja ne znam odakle i kako ti znas to sto tvrdis(o Ibrahimu a.s. i tom njegovom "dealu" sa Allahom dz.s.kao i o tome kako,u cije ime i zasto su se prije toga zrtvovali ljudi???)no to je duga prica.Dalje,ne sporim samu tradiciju,pa ni obavezu kurbana(koji se,uzgred budi receno,u nasim danasnjim prilikama moze i treba vise nego jednom godisnje podijeliti i ne samo u tom,"standardnom" obliku),ja samo zelim reci da je sve to kod nas ,nekako Zastranilo,odstupilo od svoje svrhe,da se to radi cisto iz dokazivanja materijalnog statusa,stoga,kategoricno tvrdim,jer tome sam se vise puta osvjedocio,da taj kurban najmanje ocima vide oni kojima je zapravo najpotrebniji.Evo jedno protupitanje,da li kurban treba obavezno i pod svaku cijenu klati,cak i onda kada za to nema nikakve potrebe,odnosno kada se,objektivno,nema kome uruciti,ili ga treba zaklati pa medjusobno razmijeniti???

Shvatam tvoju tacku gledista (koliko se to moze pod sturim okolnostima) da je danasnje ekonomsko stanje mnogo povoljnije (hvala Bogu) nego sto je bilo. Ne znam da li zivis u BiH ili u nekoj drugoj zemlji, nije ni vazno.
Gdje god da si, ako malo pogledamo na mjestima na koje obicno ne zalaze dobrostojeci i prosjecno-stojeci ljudi - naci cemo one koji iz bilo kakavih razloga ostaju u finansijskoj nevolji.

Da ne poredimo vrijeme ljudkog ludila kada za neke "ideje" zrtvuju milione ljudskih zivota (a svoj i svoje familije dobro cuvaju).

Uvijek ima neko ko se pati. Moze to biti porodica u kojoj muz , alkoholicar ili kockar, i ono sto zaradi potrosi na alkohol i kocku nadajuci se "sreci" i da ce tako zaraditi veliku sumu najednom. Grize njega to sto mu zena i djeca nemaju sta obuci a i hrana je oskudna. Zato i probava da "dobije" na lutriji, na kartama, bilo kako. To se ne desava, grize ga jos vise, pa se napije da pobjegne od te griznje savjesti - i opet u krug... Mozemo reci da je on "kriv" za to. Zna on to. Da li to znaci da zena i djeca ne mogu da si priuste barem nekoliko hranljivih obroka godisnje? Sramota je nju a i djecu. Kriju k'o guja noge. Ali ih ima, i to mnogo.

Pa onda onih koji su "propali" kroz pukotine, zaduzili se kupili kucu, izgubili posao, oduzeta i kuca i jos duzni preko ako se ne proda po povoljnoj cijeni.
Cesto sam se pitala "otkud toliki beskucnici u SAD, u VB u zemljama koje su "vodece" neke "sile" u svijetu? Ako tu ima sirotinje i beskucnika, kako ih ne bi bilo kod nas, a da ne pominjemo Indiju, Pakistan, Meksiko, Kuba...

Kako bi ti rijesio taj problem?

Kazes da mozemo da si priustimo mnogo vise - jedini nacin da se to organizuje je kao sto se i radi na nivou vlade - da se udare takse po narodu, da se zategnu zakoni o radu "na crno" da se svaki cent mora prijaviti ili se suociti sa posljedicama. Onda bi drzava raspolagala vecim "bazenom" finansija i mogla da obezbjedi redovne place socijalne zastite, bolje puteve, bolju sanitarizaciju, itd.

Kako rekoh ranije, daj Boze da bude BiH kao arapske zemlje (mada moram izuzeti Saudijsku, sirotinje je tamo - strahota, duga prica) pa da i BiH salje u siromasnije i ekonomski manje razvijene zemlje, i kurbane, i pomoc za zrtve ratova u Africi, i zemljotresa, i poplava...

Ljudi su veoma posesivni sa onim sto smatraju "svojim", sto su oni stekli sa svojih "deset" ili nadogradili na nasljedstvo. Koliko ljudi ce svojevoljno da izdrzava, redovno, siromasne familije? Koliko ih se upita, kada sjednu za svoje bankete da li je neko u blizini, par blokova nize, gladan?

Lijepo bi bilo da se mozemo osloniti na savjest ljudi, i to se i cini - dorocinstva se potsticu u svim religijama kao i savremenim shvatanjima socijalnih problema. To sam vec pomenula. Ali se makar par puta cvrsto podigne problem siromastva na "top listu".

U prvom postu sam napomenula da nije obavezno klati kurban osim za one koji su na Hadzdzu u Mekki (hodocascu). Ali ljudi se zele pridruziti toj akciji, kao sto se pridruzuju i drugima, pokrenutim u svrhu pomaganja onima koji imaju manje. Nisu obavezni ako ne mogu da sebi to lahko priuste.

Uz Bozic, crkvene dobrotvorne organizacije idu masovno od vrata do vrata, ili telefonom primaju donacije - koriste doba godine kada se ljudi vise sjecaju Boga, svako na svoj nacin. Tako i us Uskrs. Oba ova dana nemaju nikakve veze sa originalnim hriscanstvom (mozemo o tome drugi put) ali ljudi su voljni da nekako obiljeze svoju masovnu zahvalnost Bogu, makar tako, a pojedinacno zavisi od vjere pojedinca.

Par dana muslimani, par dana hriscani, par puta jevreji, i druge religije imaju svoje slicne dane - i gura se. A redovno se ljudi potsjecaju na dobrocinstva izvan ovih dana i ako si mogu priustiti.

Svaki dan kada bi davali po dolar za svaki dar sto imamo od vida, do sluha, do svih ostalih tjelesnih funkcija bez kojih bi nam zivot bio mizeran - ne bi se mogli ni blizu oduziti za ove blagoslove...
Ali se to od nas ne ocekuje, a nije neophodna religija ili vjera - da se shvati da ako nesto ne cijenis - izgubices to prije ili kasnije.
Sto vise neko zivi opasno, nepazljivo - to vise rizikuje gubljenje zdravlja i zivota.

Dakle, kurban je obavezan za one koji obavljaju hodocasce u Mekku. Vjernici sirom svijeta, koji ne mogu biti na Hadzdzu, ponude svoj doprinos kurbanom kod kuce, iako nisu obavezni. Monopolizacija ovog djela je nepozeljna. Organizacije su duzne da daju detalje kako se koristi novac uplacen za kurbane kod njih.

A ljudske zrtve se i danas u nekim plemenima (iako je protiv zakona zemlje) posvecuju njihovim bozanstvima. Malo historije bi objelodanilo saznanja historicara iz crteza, spisa i raznih drevnih obicaja u njima zabiljezenih.

U jednoj godini ima toliko specijalnih dana - Dan zena, Dan borbe protiv raka (pa po dan za svaki karcinom odvojeno), Dan djece, Dan borbe protiv SIDS (naglo neobjasnjivo umiranje djece), Dan ovoga Dan onoga... Novac se sakuplja za medicinska istrazivanja, za pomoc zrtava i njihovih familija i slicno. Ljudi nisu tako "stisnuti" kako se misli, ali ako se neki problemi ne stave u "prvi plan" specijalnim obiljezavanjem barem jednom godisnje - kako bi pomogli ako ne znaju da problem postoji?

Ako imas nekih ideja, otvori temu, podijeli sa svima, mozda ljudi jos bolje shvate vaznost davanja.
KOGOD KADGOD

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: Usual_Suspect i 4 gostiju.