KUPUJMO I KORISTIMO DOMAĆE ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la Qler dana 24/11/2006 11:09

u glavnom dogovorili smo se da je dukat smece :D
Qler

PostPostao/la Hierarchia dana 24/11/2006 11:09

Probat cu oba, pa cu vam javiti koji mi bolje smeka. :)
Hierarchia

PostPostao/la Celicna_saka dana 24/11/2006 11:10

taxi_driver je napisao/la:
Celicna_saka je napisao/la:
Hierarchia je napisao/la:
Qler je napisao/la:90% prozivoda koje kupujem su domaci... jedino ako nesto bas nema ili je bas nekvalitetno kupim uvozno... ali mlijecni i suhomesnati/mesnati :D proizvodi nemaju konkurencije i niko me ne moze ubijediti da je dukat bolji od milkosa ili onog kiselog sa vlasica meni se cini... :D

Ja sam kupovala Milkosov jogurt, i svaki je put bio pokvaren (smrdi na neki nedefinisani spoj vlage i pokvarenog mlijeka). Zato kupujem Dukat - odlican je. Vlasicki proizvodi su ok.

Probaj jogurt tuzlanske mljekare, odlican je, nisi bas morala odmah na dukat preci :-D .

ja dole pijem jogurt iz bihacke mljekare.i mogu reci da mi je pravo dobar.bolji od dukatovog tekuceg.

Taj rad, barem proizvodjaca jogurta i ostalih mlijecnih preradjevina imamo dovoljno i relativno kvalitetnih,
Celicna_saka

PostPostao/la Celicna_saka dana 24/11/2006 11:10

taxi_driver je napisao/la:
Celicna_saka je napisao/la:
Qler je napisao/la:90% prozivoda koje kupujem su domaci... jedino ako nesto bas nema ili je bas nekvalitetno kupim uvozno... ali mlijecni i suhomesnati/mesnati :D proizvodi nemaju konkurencije i niko me ne moze ubijediti da je dukat bolji od milkosa ili onog kiselog sa vlasica meni se cini... :D

Ja sam kupovala Milkosov jogurt, i svaki je put bio pokvaren (smrdi na neki nedefinisani spoj vlage i pokvarenog mlijeka). Zato kupujem Dukat - odlican je. Vlasicki proizvodi su ok.

Probaj jogurt tuzlanske mljekare, odlican je, nisi bas morala odmah na dukat preci :-D .

ja dole pijem jogurt iz bihacke mljekare.i mogu reci da mi je pravo dobar.bolji od dukatovog tekuceg.

Taj rad, barem proizvodjaca jogurta i ostalih mlijecnih preradjevina imamo dovoljno i relativno kvalitetnih.
Celicna_saka

PostPostao/la taxi_driver dana 24/11/2006 11:16

Qler je napisao/la:u glavnom dogovorili smo se da je dukat smece :D

hahahaha.ma nije smece,ali eto ima i boljih.ali ima i gorih,kao npr milkos.milkos je meni smece mada je nas.
taxi_driver

PostPostao/la Karabaja dana 24/11/2006 11:21

Svi Dukatovi proizvodi su medju najkvalitetnijim i najukusnijim mlijecnim proizvodima na balkanu, ne znam kako - ali tako je! A na svijetu nema goreg jogurta od kupovnog bosanskohercegovackog, to odgovorno tvrdim, hem ukisli, hem usmrdjeli, hem 60% voda. Ostalim mlijecnim proizvodima respekt, ali sto se jogurta tice - ili domaci toceni sigurnog porijekla i bez vode, a ove pakovane Milkose, Pucane i kojekakve kurce palce ne bih ni u kanalizaciju prosuo.
Karabaja

PostPostao/la Dirty Harry dana 24/11/2006 12:34

plimpi je napisao/la:
Dirty Harry je napisao/la:
chuchumbamayumbe je napisao/la:Fakat, sta mi to imamo nase domace, izvorno, bosansko, sto mozemo da ponudimo svijetu, po cemu bi bili prepoznatljivi?
Prvo sto mi pada na pamet je travnicki/vlasicki sir. I sta jos, a da je ono, bas nase? Struja za izvoz, made in BiH, 220V 50Hz garantovano. :D

Sir je ipak nesto najkvalitetnije. Tu si upravu. Organsko voce i povrce takodjer. Voda? (Ne, ipak. Ko zna koliko su otrova stranci posijali po zemlji nasoj bosanskoj)- Drzimo se tog sira. :-)

Nedavno sam na TV gledao snimke iz jedne male domaće punionice vode. Fol oni pozitivan primjer domaće proizvodnje ... Slučajno se malo razumijem u to, i kad am to vidio nisam mogao vjerovati na sta to liči: radnici peru boce na liniji, diraju ih rukama (bez rukavica ili druge zaštitne opreme), itd. Ko se razumije u ovo zna koliko je flaširana voda osjetljiv proizvod, mnogo osjetljiviji nego npr. gazirani sokovi i sl.
Lijepo je podržati domaće, ali ipak kvalitet mora biti na prvom mjestu. Zato bi ova kampanja morala uključiti kontrolu kvaliteta i ovim označavati samo KVALITETNE domaće proizvode. U suprotnom neće imati nikakvog kredibiliteta od kupaca.

naravno da će označavati isključivo kvalitetne. pa na etiketi i piše "kvalitet" zar ne? da bi naljepnica bila na proizvodu, on naravno mora da zadovolji standarde kvaliteta.

OK. Kažem ovo samo zbog:
kvalitet naših proizvoda je neosporan

jer i nije bas neosporan. Naveo sam primjer (a i drugi forumasi su naveli primjere). Nije dovoljno imati samo kvalitetne sirovine (izvor vode, kvaliteno mlijeko, meso itd.) mora se imati i kvalitetan proces proizvodnje i kontrole kvaliteta, zaštite okoline u tom procesu itd.
Dirty Harry

PostPostao/la plimpi dana 24/11/2006 14:34

dirty harry, ti si potpuno u pravu i ja dijelim tvoje mišljenje. međutim, bh proizvoda je malo, i nepoznati su. ja nisam imala pojma da mi imamo proizvodnju majoneze čini mi se u bugojnu, koja je toliko dobra, da sam evo zaboravila iz kojeg je grada :D prava domaća, baš me podsjeća na maminu majonezu :) i tako, imamo brdo proizvoda za koje i ne znamo, jer ih nema na policama i nema se para da se reklamiraju, a dobri su. ili još gore, dobri su, a grozno zapakovani. ne govorim da se pod svaku cijenu treba kupovati sve sto je bosansko samo zbog predznaka, već da se podrži razvoj ekonomije obraćanjem pažnje kad kupujemo, da nam nije svejedno šta uzimamo u prodavnici. evo, kahva, šećer, ulje, osnovne namirnice-možemo kupiti naše, ili slovenačko. ja samo govorim da trebamo odvojiti par sekundi više da obratimo pažnju odakle je nešto.

ne govorim da se ubijamo groznim jogurtima i peremo čarape u pješčanom deterdžentu :D
plimpi

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 24/11/2006 15:08

Tako nekako...
Mileram "Domace blago", PRVA LIGA!
Sarajlija sam, ali je Milkos moj zadnji izbor, odron su, rahmeta mi dedinog!
chuchumbamayumbe

PostPostao/la surajaa dana 24/11/2006 16:02

Nisam vidjela da je neko pomenuo jogurt "mig", mislim da ga proizvodi Gracanicka mljekara. Meni ima izvrstan okus, pakovanja su mala boca od 500 ml i velika od 1 l. Dizajn boce za mnoge i nije tako privlacan, ali ono sto se nalazi unutar te bijele plasticne boce je neprocjenjivo, a to i jeste ono sto vecinu nas zanima. Bas me zanima kakvu korist imam od lijepo oslikane boce koju cu nakon upotrebe svakako baciti.

Nazalost, mnoge nase domacice u u utrci izmedju domaceg i uvoznog deterdzenta za rublje, odabiru ovaj drugi, pravdajuci se kako je on na razini vise kvalitete. Pri tome nisu svjesne da sve ono sto se (dakle, svi kozmeticki, prehrambeni proizvodi) u inostranstvu proizvede za zemlje istocnog svijeta, u koje spadamo i mi, kao i susjedna nam Hrvatska automatski gubi na svojoj kvaliteti. Nama mogu prodati to svoje "zlatno smece", kod nas je veliki procenat siromastva, neinformiranosti i neobrazovanosti, cime smo vec zaradili epitet "odlicne mete" za ekspertize i pokuse istrazivackih timova Henkel-a ili P&G. Usput, sigurna sam i u to da niko od nas sigurno nece tuziti veliku korporaciju za nedovoljnu kvalitetu njihovih proizvoda, cime bi oni, ukoliko se sve dokaze, izgubili milione i milione eura. Aktivisti za zastitu zivotinja su svojedobno izisli na ulice Hrvatske noseci u rukama parole "Ariel, Tide i Bonux peru krvavo", aludirajuci na jos uvijek prisutna testiranja koja se vrse na zivotinjama. Dakle, uz sve ostalo, ja im za to dajem jos jedan minus.

Domaci deterdzenti i nemaju bas neku popularnost kod nas, uprkos velikoj promociji i reklamama kojim su nas bombardovali s tv-a. Sjetimo se reklame za deterdzent Arix( proizvodjac SODASO/DITA Tuzla), Djuro i manekenke, op op op, odo i ja u masinu :lol: :lol: :lol: , to mi tako slatko zvuci.. :lol: :lol:
surajaa

PostPostao/la bedrudin dana 24/11/2006 19:59

Da krenem, pa kako mi padne na pamet

Nenadmasni Vegafruit nema konkurencije: swity sokovi, dzemovi (od sipka je najbolji :-D ), kecap i ajvar, kisele salate kompot od borovnice i kupine :-D

Nisu lose ni Bosnaprodukt Gradacac marmelade. Fruti Celic vec dugo ne vidjam.

Ulje: Bimal

Vlasicki sir (i kravlji i ovciji): Saraj Milk Maglaj, Poljorad Travnik

Dimljeni kravlji sir: Mljekara Dedic Breza, Poljorad

Gauda: Livanjska i Agrocentar Gornji Vakuf

Deterdzent Arix, 3de za sudje

Pavlaka: Saraj Milk Maglaj

Kefir: koji dugi neko Milkos. Kako sam se samo obradovao kada su ga poceli ponovo proizvoditi

Mlijeko: Tuzlanska i bihacka mljekara

Kajmak, vlasicki: Poljorad, onaj Eko Vlasic u pavom pakovanju vise ne vidjam

Mljekara Smajic iz Celica je isto odlicna.

Kafa: Zlatna Dzezva, Vispak

Riza: Vispak

Voda: Iz Tesnja, Celvik i Princess, rijetko tuzlanska.

Tarhana, odlicna kisela i fidelini: Klas

Cips, "Smoki" "Pikant": Cornflips Gracanica i Vispak

Med sa Nisicke visoravni

Smrznuto voce: maline za kompot, Klas

Odlicne strudle "Novi dan", Klas

Legendarni Tops, Agrokomerc

Piletina, pileci burger, rijetko hrenovke, pastete i salame: Ovako

Juhe i corbe: Vispak, posebno begova corba i vrlo dobre juhe s povrcem.

Kikiriki: Vispak

Cajevi: Klas i Biljana Brcko (kamilica, nana i sipak)

Fabrika duhana Sarajevo me truje
....

Mogao bi nabrajati jos, ali ne bi zadugo zavrsio. Svi ovi proizvodi su sigurno kvalitetni, mnogima strana konkurencija ni kvalitetom ni cijenom ne moze ni blizu, a nasi proizvodi su uglavnom i jeftiniji. Oni koji kazu da nema dovoljno nasih kvalitetnih i cijenom konkurentnih proizvoda, bar sto se tice prehrane, jednostavno ne govore istinu. Najmanje 70-80% proizvoda koje koristimo za ishranu su domaci, a neko hoce da me ubijedi da ne znam sta jedem i da ne drzim do svoje ishrane. Znam itekako i puno paznje poklanjamo odabiru. Najveci problemi nasih proizvodjaca sto nemaju atraktivnu ambalazu, ne odvajaju novac za agresivne reklamne kampanje kao sto to cine strane firme i sto distribucija nije jaka kao kod stranih proizvoda, pa se u nekim prodavnicama ne moze naci domaci proizvod koji covjek trazi, ali ako nema, ja takve uglavnom zaobilazim.
bedrudin

PostPostao/la Hierarchia dana 24/11/2006 20:10

bedrudin je napisao/la:Da krenem, pa kako mi padne na pamet

Nenadmasni Vegafruit nema konkurencije: swity sokovi, dzemovi (od sipka je najbolji :-D ), kecap i ajvar, kisele salate kompot od borovnice i kupine :-D

Nisu lose ni Bosnaprodukt Gradacac marmelade. Fruti Celic vec dugo ne vidjam.

Ulje: Bimal

Vlasicki sir (i kravlji i ovciji): Saraj Milk Maglaj, Poljorad Travnik

Dimljeni kravlji sir: Mljekara Dedic Breza, Poljorad

Gauda: Livanjska i Agrocentar Gornji Vakuf

Deterdzent Arix, 3de za sudje

Pavlaka: Saraj Milk Maglaj

Kefir: koji dugi neko Milkos. Kako sam se samo obradovao kada su ga poceli ponovo proizvoditi

Mlijeko: Tuzlanska i bihacka mljekara

Kajmak, vlasicki: Poljorad, onaj Eko Vlasic u pavom pakovanju vise ne vidjam

Mljekara Smajic iz Celica je isto odlicna.

Kafa: Zlatna Dzezva, Vispak

Riza: Vispak

Voda: Iz Tesnja, Celvik i Princess, rijetko tuzlanska.

Tarhana, odlicna kisela i fidelini: Klas

Cips, "Smoki" "Pikant": Cornflips Gracanica i Vispak

Med sa Nisicke visoravni

Smrznuto voce: maline za kompot, Klas

Odlicne strudle "Novi dan", Klas

Legendarni Tops, Agrokomerc

Piletina, pileci burger, rijetko hrenovke, pastete i salame: Ovako

Juhe i corbe: Vispak, posebno begova corba i vrlo dobre juhe s povrcem.

Kikiriki: Vispak

Cajevi: Klas i Biljana Brcko (kamilica, nana i sipak)

Fabrika duhana Sarajevo me truje
....

Mogao bi nabrajati jos, ali ne bi zadugo zavrsio. Svi ovi proizvodi su sigurno kvalitetni, mnogima strana konkurencija ni kvalitetom ni cijenom ne moze ni blizu, a nasi proizvodi su uglavnom i jeftiniji. Oni koji kazu da nema dovoljno nasih kvalitetnih i cijenom konkurentnih proizvoda, bar sto se tice prehrane, jednostavno ne govore istinu. Najmanje 70-80% proizvoda koje koristimo za ishranu su domaci, a neko hoce da me ubijedi da ne znam sta jedem i da ne drzim do svoje ishrane. Znam itekako i puno paznje poklanjamo odabiru. Najveci problemi nasih proizvodjaca sto nemaju atraktivnu ambalazu, ne odvajaju novac za agresivne reklamne kampanje kao sto to cine strane firme i sto distribucija nije jaka kao kod stranih proizvoda, pa se u nekim prodavnicama ne moze naci domaci proizvod koji covjek trazi, ali ako nema, ja takve uglavnom zaobilazim.

A ti mora da si neki sanitetski inspektor ili neka civija u Zavodu za kontrolu hrane (ako takvo sto imamo)?
Hierarchia

PostPostao/la Bosnian_spring dana 24/11/2006 20:18

Hary & ostala raja, slazem se i ja da sigurno je da povelika vecina nasih proizvoda nema osnovnu kvalitetu niti kao takva bi mogla da se lansira na bilo koje ozbiljno trziste (osim naseg).

Otprilike jedno 70% nasih proizvoda treba detaljnu popravku u kvaliteti (bilo da kvalitet oscilira, bilo da je uvijek los, bilo da je rijec o "razblazenim proizvodima", pogresni sastojci, odustvo higijene, itd.), 10% je ok - onako osrednje, 20% je sigurno bolje nego konkurentski proizvodi.

Jasno ovdje ne govorimo o svjezim proizvodima sa pijace, tj. vocem i povrcem koje direktni proizvodjaci donose na lokalno trziste

Na kraju kvalitet je samo jedan dio jednacine. Cak i uz njegovu popravku putem raznih TQM, six-sigma itd. metoda, ne bi dosli do zelene grane tako lako. Drugi dio jednacine je marketing, koji je kod nas jos u kamenom dobu i koji se svodi na onu nasu famoznu "lako cemo"..... E upravo sto cemo bas tako lako, zato toliko i kaskamo :)

Ne zaboravite kad imate dva proizvoda koja su otprilike ista po kvaliteti, izbor se svodi na onaj sa kojim imate bolju vezu i ciji brand vise cijenite. Jednostavno brand je povjerenje koje ima potrosac prema proizvodu i garancija da ce isti biti maksimalno dobar za njega.
Zadnja izmjena: Bosnian_spring; 24/11/2006 20:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bosnian_spring

PostPostao/la Better Man dana 24/11/2006 20:22

Ne trebamo se držati strogo principa kupujmo domaće! Moja je deviza kupjmo kvalitetno i ispravno! jedno vrijeme sam koristio Zenički jogurt, ali ono što mi je smetalo je to da je u večini slučajeva bude pokvaren i ako mu je rok trajanja važeći. Da se nebi više s time zafrkaval, prešaltal sam se na Dukat i odgovorno tvrdim da imaju najkvalitetniji jogurt. Što je najvažnije uvijek je svijež i nikad mi se nije desilo da bude pokvaren. Što se tiće slatkog mlijeka, kupujen Zbregov, Varaždin Vindija, jer ima najbolji ukus i nikad se nije desilo da je pokvareno, da smrdi i sl. Naravno ima i naših proizvoda koje koristim, ali glavni princip i moto je da je dobar kvalitet i svježina i ispravnost proizvoda!
Better Man

PostPostao/la Hierarchia dana 24/11/2006 20:32

Better Man je napisao/la:Ne trebamo se držati strogo principa kupujmo domaće! Moja je deviza kupjmo kvalitetno i ispravno! jedno vrijeme sam koristio Zenički jogurt, ali ono što mi je smetalo je to da je u večini slučajeva bude pokvaren i ako mu je rok trajanja važeći. Da se nebi više s time zafrkaval, prešaltal sam se na Dukat i odgovorno tvrdim da imaju najkvalitetniji jogurt. Što je najvažnije uvijek je svijež i nikad mi se nije desilo da bude pokvaren. Što se tiće slatkog mlijeka, kupujen Zbregov, Varaždin Vindija, jer ima najbolji ukus i nikad se nije desilo da je pokvareno, da smrdi i sl. Naravno ima i naših proizvoda koje koristim, ali glavni princip i moto je da je dobar kvalitet i svježina i ispravnost proizvoda!

Ja kupujem Vindijin kefir. Ima onaj tekst okolo (izvrnes ga na drugu stranu) o zdravim ucincima "eliksira zivota", pa to citam, dok ga pijem. :D
Hierarchia

PostPostao/la Hierarchia dana 24/11/2006 22:05

slika
Hierarchia

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 24/11/2006 22:12

Zašto nijedan mliječni proizvod na našem tržištu ne nosi oznaku NON BGH ili NON GMO? Zbog toga što je dozvoljena upotreba BGH hormona rasta!

http://www.zelena-akcija.hr/ge/hrv/opasnosti.html je napisao/la:GOVEĐI HORMON RASTA (BGH) (poznat i pod imenom rekombinantani goveđi somatoptrofin - rBST) - je hormon dobiven genetičkim inženjerstvom, a služi za poticanje veće produkcije mlijeka u krava. Proizvođač ovog hormona, koncern Monsanto tvrdio je da se radi o najbolje ispitanom medikamentu u povijesti SAD-a . FDA je odobrila njegovu uporabu u SAD-u iako ovaj hormon nije bio dugoročno ispitan na kronične efekte na zdravlje- testiran je svega 90 dana na 30 pokusnih životinja. Pokazalo se ubrzo da je nepovoljan učinak uporabe ovog hormona slijedeći:

u krava: pored uvećane proizvodnje, mlijeko ima uvećani sadržaj IGF-1 hormona rasta, epitelnih stanica i masnoća, a manje bjelančevina, uvečanu pojavu mastitisa (upale vimena), učestalost pojave cista na jajnicima, bolesti maternice, umanjena porođajna težina
teleta te skračeni životni vijek krava.
u ljudi koji konzumiraju takvo mlijeko: uvećan sadržaj IGF-1 hormona rasta u krvi, povečana učestalost raka debelog crijeva, raka
prostate u muškaraca, te raka dojke u žena.

Usprkos tome hormon je i nadalje u uporabi u SAD-u, ali nije prihvaćen niti u jednoj drugoj zemlji svijeta.

slika
http://www.milksucks.com/more.asp
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la Hierarchia dana 24/11/2006 22:37

slika
Hierarchia

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 24/11/2006 22:58

Ja kupujem Heinz kecap jer je najbolji na svijetu, bez obzira sto je malkice skuplji od naseg. Kupujem Barilla spagete, a ostalu tjesteninu Klas. Mlijeko - ko to od nasih prozvodjaca pravi 0.9% masnoce? Niko. Tako da kupujem ili Dukat ili ono "Velebitsko". Ko pravi vocne jogurte kod nas - niko. Opet je tu Dukat. Megle (lafo domace, a stranac) upakuje mlijeko, lafo poklon, a nema onog plasticnog čepa, i ko fol nas daruju za nasu vjernost, a ustvari nas opale po ušima! Piletina - iskljucivo kupujem Ovako i to ponajviše zbog HACCAP sistema, a i imaju dobre proizvode. Detrdzenti - Persil. Za moju zenu najbolji, niti jedan ne opere pelene bolje od njega, dokazano! Omekšivač - Lenor, Ornel... Opet najbolji, a ne znam da li ih iko naš pravi?!
Kada vidim da svaka šuša ima mljekaru, pa gdje to ima? Svako selo jedna mljekara... Zamislite kakvi su tu higijenski uslovi, kontrole? 0 poena!
Nekakvih mesnih industrija, te ovaj, te onaj, opet svako selo ima fabriku mesa, niđe veze! Neka kupuje ko hoće, ja neću (osim Ovako).
Kafa Nes, a za goste Zlatna Džezva (ona crvena je odlična)!
Ima onaj Petit Beure Kent, iz Visokog, odličan a markica!
Opet kažema, svako selo svoju punionicu vode, jal kisele, jal obične! Pa jebote, taj Tešanj ko da pliva na izvorima!
A napravite eksperiment, uzmite neku od tih čungalunga voda (svaka čast Oazi), nalijte je u čašu pa ostavite pola sata. Pa isto uraddite sa Sarajevskim kiseljakom ili Jamnicom. Ja samo sarajevski, mada je i jamnica odlična! Od bivših država meni je Knjaz Miloš vazda bio najbolja kisela, Radenska nikada.
Vegafruit i Vitaminka sto se tiče kiseline, nema dalje.
Najžalije mi je rum pločica i bananica iz Zore, zatvori je bagra profiterska, a ja svako malo pa na kiosk, kilu ovog, kilu onog... :-)
chuchumbamayumbe

PostPostao/la Hierarchia dana 24/11/2006 23:09

Meni je meso u sarajevskim mesnicama (a slicno je i u drugim gradovima) prilicno sumnjivo. Ne mislim direktno na porijeklo, nego na nacin drzanja. Prvo, kad ugledam kako se zimi-ljeti ona telad klate u izlogu... Nekad kupim meso na Marijin Dvoru, tamo imaju prilicno ciste uvjete, rukavice, kasu i usluznost. Oni pilici po supermarketima - mogu proci, kupim najcesce sarajevsko pile.
Na pijaci meso - ni za zivu glavu (kao ni kajmake, sireve, prsut itd). To niko ne nadgleda i sigurna sam da niko od tih prodavaca nece baciti ni gram nego ce gledati da uvali nekome.

Pouzdano znam da su od Ovako-proizvoda korektno napravljeni jedino pileca prsa i pureca sunka. Poznajem covjeka koji tamo radi i kaze da je to strava - na koji nacin prave salame, hrenovke i one pastete (ubacuju u njih cak i kokosije noge (nokte itd....),crijeva i komplet iznutrice.
On sam jede Poli salamu i Cekinove hrenovke. :)
Hierarchia

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 24/11/2006 23:15

Hierarchia je napisao/la:Meni je meso u sarajevskim mesnicama (a slicno je i u drugim gradovima) prilicno sumnjivo. Ne mislim direktno na porijeklo, nego na nacin drzanja. Prvo, kad ugledam kako se zimi-ljeti ona telad klate u izlogu... Nekad kupim meso na Marijin Dvoru, tamo imaju prilicno ciste uvjete, rukavice, kasu i usluznost. Oni pilici po supermarketima - mogu proci, kupim najcesce sarajevsko pile.
Na pijaci meso - ni za zivu glavu (kao ni kajmake, sireve, prsut itd). To niko ne nadgleda i sigurna sam da niko od tih prodavaca nece baciti ni gram nego ce gledati da uvali nekome.

Pouzdano znam da su od Ovako-proizvoda korektno napravljeni jedino pileca prsa i pureca sunka. Poznajem covjeka koji tamo radi i kaze da je to strava - na koji nacin prave salame, hrenovke i one pastete (ubacuju u njih cak i kokosije noge (nokte itd....),crijeva i komplet iznutrice.

A ja znam ženu koja radi u Vindiji (Cekin), ne jede ni ona ništa od njihovih proizvoda... To je jednostavno način izrade paštete, hrenovke, salame, i drugačije ne može...
Još nešto, ko god kupuje Argetu, pogledajte ono promotivno pakovanje, lafo super cijena, ovo, ono... Usporedite cijenu tog pakovanja (ja mislim 4 komada) i jedne Argete, jeftinije vas izađe da kupujete single! MAda je ja nikako ne kupujem.
chuchumbamayumbe

PostPostao/la bedrudin dana 24/11/2006 23:22

A ti mora da si neki sanitetski inspektor ili neka civija u Zavodu za kontrolu hrane (ako takvo sto imamo)?

O ti cemu to, filozofe, pardon filozof-skeptice :lol:
bedrudin

PostPostao/la bedrudin dana 24/11/2006 23:24

Karabaja je napisao/la:Svi Dukatovi proizvodi su medju najkvalitetnijim i najukusnijim mlijecnim proizvodima na balkanu, ne znam kako - ali tako je!

To ti je rekao neki nadnaravni glas ili si sam utvrdio tako sto si probao sve mlijecne proizvode na Balkanu?
bedrudin

PostPostao/la bedrudin dana 24/11/2006 23:27

Hierarchia je napisao/la:Pouzdano znam da su od Ovako-proizvoda korektno napravljeni jedino pileca prsa i pureca sunka. Poznajem covjeka koji tamo radi i kaze da je to strava - na koji nacin prave salame, hrenovke i one pastete (ubacuju u njih cak i kokosije noge (nokte itd....),crijeva i komplet iznutrice.

Poli salama i Cekinove hrenovke su cisto pilece meso :lol: Kakva glupost! Sve te salame, hrenovke, pastete su napravljene od otpada, to bi taj strucnjak koji jede poli salamu i cekinove hrenovke ipak trebao da zna.
bedrudin

PostPostao/la Hierarchia dana 24/11/2006 23:32

bedrudin je napisao/la:

O ti cemu to, filozofe, pardon filozof-skeptice :lol:

Ne vidim nista "filozofsko" u mom pitanju. Zar ti tako komplikovano izgleda? Evo, pojednostavit cu ti:
Tvrdis da su "svi ovi proizvodi sigurno kvalitetni, mnogima strana konkurencija ni kvalitetom ni cijenom ne moze ni blizu". Otkud ti ti podaci i kako sa tolikom sigurnoscu mozes tvrditi tako nesto? Posto si mi djelovao stoposto siguran, rekoh da nisi neki inspektor koji je to sve provjeravao...
Mislim da je vrlo bitno biti skeptik, kad je hrana u pitanju, i ne dozvoliti da te truju cim zele, pod jeftinim parolama "kupujmo domace".
Hierarchia

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.