Krada automobila !!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: Krada automobila !!

PostPostao/la motorola01 dana 15/10/2012 20:50

dottore je napisao/la:u zadnjih 7 dana na forumima je objavljeno skoro 20 krađa, pretezno golf IV i V ...

majku mu, dokle je doslo, da ne smijes ni auto parkirat...

Ne znam sta radi ta policija?! Ako vidis da ljudi prijavljuju kradje automobila i naravno znas mjesta, pa pojacaj kontrole i broj ljudi na tim mjestima i uhvati lopove. Izgleda da boli njih sve dok se njihova ne kradu :roll:
motorola01

PostPostao/la Alfa159 dana 15/10/2012 20:53

Smo jedno pitanje ko se razumije da mi odgovori.
Hajde sve te elektronske zastite, kobre, lavovi i njihove kandje:))
a da li se moze ovo uraditi.
Odes kod elektricara i kazes napravi mi najobicniji prekidac (kao na lampi)
dakle ispod volana ili kako vec neprimjetno prerezes negdje glavnu zicu i napravis prekidac i taj prekidac sakrijes ili u kasetu ili sjediste a dao bog nova vozila imaju puno pretinaca.
Pa kad seljacina kockaste glave dodje sa laptopom moze mami seljanki da provaljuje sifru kad ima fizicki prekid, a sad da trazi prekidac nema bas puno vremena, oni imaju par minuta da maznu auto.???
E da li je to izvodivo na ovim novim vozilima ja sam znao lika koji je to imao sakriveno ispod volana, na starijem vozili(nisu mu nikada pokusali obiti auto) da se vidi da li to djeluje.
Alfa159

PostPostao/la dottore dana 15/10/2012 20:56

Alfa159 je napisao/la:Smo jedno pitanje ko se razumije da mi odgovori.
dakle ispod volana ili kako vec neprimjetno prerezes negdje glavnu zicu i napravis prekidac i taj prekidac sakrijes ili u kasetu ili sjediste a dao bog nova vozila imaju puno pretinaca.
Pa kad seljacina kockaste glave dodje sa laptopom moze mami seljanki da provaljuje sifru kad ima fizicki prekid, a sad da trazi prekidac nema bas puno vremena, oni imaju par minuta da maznu auto.???
E da li je to izvodivo na ovim novim vozilima ja sam znao lika koji je to imao sakriveno ispod volana, na starijem vozili(nisu mu nikada pokusali obiti auto) da se vidi da li to djeluje.

na svakom autu mozes prekinuti struju pumpe goriva ... ;)
dottore

PostPostao/la Bakir1 dana 15/10/2012 21:00

najjeftinija zastita od kradje, skines + klemu i mirna bosna moze do sutra cackati. :D
ljudi cilindar brave volana je veoma tesko slomiti a kako vidim mnogi zaboravljaju taj fabricki sistem zastite ;-)
Bakir1

PostPostao/la Alfa159 dana 15/10/2012 21:09

Vidim ovo sto sam ja pitao da sste vec o tome pisali, ali meni to fakat izgleda kao najlaksi i najsigurniji nacin zastite automobila???
Alfa159

PostPostao/la Saka dana 15/10/2012 21:20

@Alfa159 problem sa tom vrstom zaštite je da auto smiješ upaliti samo ako si potpuno sam u autu plus da nema niko ni oko auta. Inače ako jednom neko vidi gdje ti je prekidač, bilo ko, od njega više nemaš ništa.
Saka

PostPostao/la quarterback dana 15/10/2012 21:25

motorola01 je napisao/la:
dottore je napisao/la:u zadnjih 7 dana na forumima je objavljeno skoro 20 krađa, pretezno golf IV i V ...

majku mu, dokle je doslo, da ne smijes ni auto parkirat...

Ne znam sta radi ta policija?! Ako vidis da ljudi prijavljuju kradje automobila i naravno znas mjesta, pa pojacaj kontrole i broj ljudi na tim mjestima i uhvati lopove. Izgleda da boli njih sve dok se njihova ne kradu :roll:

grebe se policije, prije par noci su komsije vidjele da lopovi obijaju vikendice, policija dosla reda radi, obisla krug i vratila se, tu noc je obijeno 10 vikendica...
quarterback

PostPostao/la quarterback dana 15/10/2012 21:27

kad smo kod tih prekida, prije par godina crkne mi golf dvojka na sred ulice, negdje gubio kontakt u sumi kablova ispod volana

nazovem majstora, dodje za pola sata, prespoji direktno struju sa akumulatora i golf upali i bez kljuca i bez kablova i bez icega...

vjerovatno je na novijim autima malo to pametnije napravljeno ali ipak...
quarterback

PostPostao/la nidokralj dana 15/10/2012 22:04

navalili su i na skuplja auta, tipa BMW i sl.Fabricka zastita ni na tim autima vise nije dovoljna... :roll:
nidokralj

PostPostao/la topcam dana 15/10/2012 22:12

nidokralj je napisao/la:prije tri sedmice sam sa jaranom trco za golfom na tom parkingu - mazno nam ga pred ocima.autu ni traga :x

Dobro si se sjetio upozoriti nas. :mrgreen:

Bakir1 je napisao/la:najjeftinija zastita od kradje, skines + klemu i mirna bosna moze do sutra cackati. :D
ljudi cilindar brave volana je veoma tesko slomiti a kako vidim mnogi zaboravljaju taj fabricki sistem zastite ;-)

Jest, eto nece skontat, ni gurat da upale..

Ja vidim da sam ja imao super srecu, samo mi obili auto.. :oops: Pu,pu,pu ne dao Bog nikome.

Policajci su uradili sve sto su mogli. Mada, u 2 popodne ispred muzeja,
autobuska puna, auto 15 m udaljeno, civilna kuraza ni na vidiku.
Bar u vidu anonimnog poziva. Parkirao i nakon 10 min, opuhano auto.
Samo duplo vise svijeta na autobuskoj zastao.
topcam

PostPostao/la carobnjak1 dana 15/10/2012 22:57

Alfa159 je napisao/la:Smo jedno pitanje ko se razumije da mi odgovori.

kad ga ne mognu upaliti onda ti ga zapale jer kad oni nemaju nista od njega neces ni ti
carobnjak1

PostPostao/la technoGeek dana 16/10/2012 00:08

A kako i kradu nego laptopima... Fino kod boljeg elektricara, dzek gdje se kaci dijagnostika, izmijeni raspored pinova, i onda isto tako izmijeni raspored pinova na kablu kojeg ce se spajati. Tako da oni mogu uzalud spajati svoje kablove i pokusavati, a jedino im preostaje da ga na ramenima odnesu.

Ni ovo se ne cini lose, a nema kod nas... http://www.ravelco.com/ , princip slican ovome sto sam napisao gore
technoGeek

PostPostao/la Better Man dana 16/10/2012 08:22

Obzirom na nemar i nerad policije, trebalo bi podnijeti krivičnu prijavu protiv nadležnih u MUP-u i optužiti ih za saučesništvo i nerad na hvatanju kradljivaca auta i još sve to javno iznijeti u medije, pa bi vidjeli kako se kradljivci auta hvataju i šalju redovne patrole na najkritičnija mjesta.
Better Man

PostPostao/la quarterback dana 16/10/2012 12:38

:thumbup:
quarterback

PostPostao/la Tercius dana 16/10/2012 16:01

Kod novijih auta BMW X5-X6, VW Touareg i sl, znam da rezu lim na vozacevim vratima ispod steke ili brave i da tako probijaju sistem zastite, sto nije slucaj da rade na suvozacevim, mislim ono glup mozda savjet al ima nekog ucinka parkiras auto tik uz zgradu i izadjes na suvozaceva vrata ;)
Tercius

PostPostao/la quarterback dana 16/10/2012 18:38

ako si gimnasticar :D
quarterback

PostPostao/la Entropio dana 16/10/2012 18:54

Tercius je napisao/la:Kod novijih auta BMW X5-X6, VW Touareg i sl, znam da rezu lim na vozacevim vratima ispod steke ili brave i da tako probijaju sistem zastite, sto nije slucaj da rade na suvozacevim, mislim ono glup mozda savjet al ima nekog ucinka parkiras auto tik uz zgradu i izadjes na suvozaceva vrata ;)

Ovo sam vidio neki dan... Parkiran neki BMW na Skenderiji, a ispod steke mu rupa (zalijepljena/zatvorena nekom trakom). Baš sam se pitao šta je to...
Entropio

PostPostao/la quarterback dana 16/10/2012 19:12

aman pa nije golf 2 da guraju sarafciger ispod brave :D
quarterback

PostPostao/la entuzijasta dana 16/10/2012 22:48

Culi lopovi da je SDA dobila izbore pa ih nije vise strah, mogu na miru raditi :P
:run:
entuzijasta

PostPostao/la didgeridoo dana 16/10/2012 22:53

ima li teme a da neki postizborni uspaljenko ne umijesa poliKitu u sve?
didgeridoo

PostPostao/la bomba dana 17/10/2012 08:46

Tercius je napisao/la:Kod novijih auta BMW X5-X6, VW Touareg i sl, znam da rezu lim na vozacevim vratima ispod steke ili brave i da tako probijaju sistem zastite, sto nije slucaj da rade na suvozacevim, mislim ono glup mozda savjet al ima nekog ucinka parkiras auto tik uz zgradu i izadjes na suvozaceva vrata ;)

Kod vecine novijih auta se ovo radi... Probiju rupu na vratima da bi dosli do zica koje vode na bravu (imaju alat slican dlijetu koji reze rupu u obliku trokuta, puknu jednom cekicem i rupa je probijena). Posto vecina auta ima CAN-BUS sistem (sistem na kojem sva elektronika u autu prica preko par zica), preko tih zica od brave se mogu spojiti na CAN-BUS i tako doci do fabrickog alarma i onesposobiti ga prije nego otvore vrata. Takodjer, mogu onesposobiti mikro prekidac u bravi koji registruje da su vrata otvorena-zatvorena i ako alarm nema ultrazvuk senzore, lopov moze otvoriti vrata bez da alarm to uopste registruje (nema prekidaca koji mu salje taj signal)
Zato je bolje imati alarm sa shock senzorima a ne sa ultrazvuk senzorima u kabini (najbolje je naravno imati oboje), taj udarac prilikom busenja rupe na vratima ce odmah aktivirati alarm dok kod ultrazvuka, lopov je vec zavrsio sav posao, izbusio rupu i onesposobio alarm tako da i nemas hajra od ultrazvuka koji reaguje tek kad otvoris vrata...

Kad udje u auto, lomi i cupa cilindar kontakt brave, kaci "kutiju" na OBD port za dijagnostiku ("kutija" je uredjaj vec pripremljen i koji samo ubode u OBD port za dijagnostiku i tako onesposobi fabricku blokadu paljenja, u narodu poznatu kao "kod kljuc"). Nakon ovoga motor moze startati obicnim sarafcigerom. Rijetko nose laptope posto sa njima treba duze vremena (dok naklika sve), kabasti su a i displayi im bljeste u mraku sto ih moze odati :-)

Prema statistikama, auta se kradu u nekom vremenu 3-5 min i ako se desi da je lopovu potrebno vise, uglavnom ce odustati jer postaje previse rizicno.

Moj savjet, dobra mehanicka zastita na volanu (nikakav multilock jer se svaki mjenjac moze ubaciti u brzinu direktno pod haubom i za to ti ne treba rucka mjenjaca u kabini), dobar alarm sa shock senzorom i eventualno presloziti zice na OBD konektoru za dijagnostiku. Ovo preslaganje zica je mozda i najbolji vidi zastite a nije toliki posao.
Kome se ove zice ne diraju, moze konektor sakriti na neko sto zavucenije mjesto a na njegovo mjesto staviti "dummy" konektor
bomba

PostPostao/la chelo dana 17/10/2012 09:00

bomba je napisao/la:

Kod vecine novijih auta se ovo radi... Probiju rupu na vratima da bi dosli do zica koje vode na bravu (imaju alat slican dlijetu koji reze rupu u obliku trokuta, puknu jednom cekicem i rupa je probijena). Posto vecina auta ima CAN-BUS sistem (sistem na kojem sva elektronika u autu prica preko par zica), preko tih zica od brave se mogu spojiti na CAN-BUS i tako doci do fabrickog alarma i onesposobiti ga prije nego otvore vrata. Takodjer, mogu onesposobiti mikro prekidac u bravi koji registruje da su vrata otvorena-zatvorena i ako alarm nema ultrazvuk senzore, lopov moze otvoriti vrata bez da alarm to uopste registruje (nema prekidaca koji mu salje taj signal)
Zato je bolje imati alarm sa shock senzorima a ne sa ultrazvuk senzorima u kabini (najbolje je naravno imati oboje), taj udarac prilikom busenja rupe na vratima ce odmah aktivirati alarm dok kod ultrazvuka, lopov je vec zavrsio sav posao, izbusio rupu i onesposobio alarm tako da i nemas hajra od ultrazvuka koji reaguje tek kad otvoris vrata...

Kad udje u auto, lomi i cupa cilindar kontakt brave, kaci "kutiju" na OBD port za dijagnostiku ("kutija" je uredjaj vec pripremljen i koji samo ubode u OBD port za dijagnostiku i tako onesposobi fabricku blokadu paljenja, u narodu poznatu kao "kod kljuc"). Nakon ovoga motor moze startati obicnim sarafcigerom. Rijetko nose laptope posto sa njima treba duze vremena (dok naklika sve), kabasti su a i displayi im bljeste u mraku sto ih moze odati :-)

Prema statistikama, auta se kradu u nekom vremenu 3-5 min i ako se desi da je lopovu potrebno vise, uglavnom ce odustati jer postaje previse rizicno.

Moj savjet, dobra mehanicka zastita na volanu (nikakav multilock jer se svaki mjenjac moze ubaciti u brzinu direktno pod haubom i za to ti ne treba rucka mjenjaca u kabini), dobar alarm sa shock senzorom i eventualno presloziti zice na OBD konektoru za dijagnostiku. Ovo preslaganje zica je mozda i najbolji vidi zastite a nije toliki posao.

A ko radi ove stvari? Servisi odbijaju. Imas kontakt?
chelo

PostPostao/la quarterback dana 17/10/2012 10:11

bomba je napisao/la:
....

dobar post, hvala ti
quarterback

PostPostao/la bomba dana 17/10/2012 11:54

chelo je napisao/la:

Ovo mozes uraditi i sam, nije uopste komplikovano a ako ipak nisi dobar sa zicama, moze ti odraditi bilo koji normalan auto elektricar.
Zice na OBD konektoru preslozis onako nasumicno (prije toga naravno evidentiras originalni raspored ako se nekad odlucis da sve vratis u normalu)

Zice ne rezes na konektoru pa prespajas iza njega (to nema smisla jer se vide boje zica, lopov moze vratiti boju na boju i dobiti operativan konektor) nego izvlacis zice sa kontakt pinovima iz konektora i preslazes ih onda

Na konektoru inace imas nekoliko zica koje sluze za prenos podataka i medju tim zicama imas naravno i 2 zice koje sluze za napajanje kabla za dijagnostiku (plus i minus) Ja ovaj plus i minus volim ostaviti kako jeste ali im zamjenim samo mjesta - tamo gdje je originalno plus ja stavim da je minus a gdje je minus stavim plus pa kad lopov ubode svoju "kutiju", ima veliku sansu da mu zamjenjeni polaritet u konektoru spali elektroniku u kutiji.
Sto se tice ostalih zica za prenos podataka, tu se potrudis da napravis sto vecu zbrku :D

E kad si napravio zbrku na OBD konektoru auta, onda fino kupis OBD ekstenziju od npr 30cm koji ima muski i zenski konektor (ovoga ima na ebayu) i taj produzetak pretvoris u adapter koji zice vraca u normalu (preslozis u njemu zice sa naopakog na normalno) tako da imas adapter koji mozes koristiti kada ti zatreba dijagnostika u servisu itd :thumbup:
bomba

PostPostao/la blue033 dana 17/10/2012 12:03

chelo je napisao/la:
bomba je napisao/la:

To ti može uraditi svaki autoelektričar. Ja sam sebi odrezao konektor i postavio drugi (muški je na autu, a ženski je na kablu i spojen sa tvorničkim), tako da je tvornički izvađen i po potrebi ga mogu uključiti.
Ovo sa zamjenom plus i minus je dobra ideja, ali ako mu izgori uređaj koji oni skupo iznajmljuju mogu ti kasnije zapaliti automobil iz osvete.
blue033

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.