Komunisticki zlocin nad Bosnjacima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la SherlockHolmes dana 01/09/2006 01:36

prije nego sto me ko napadne da sam draskovicev pulen: greska u koracima, odlucili su se za b.)
SherlockHolmes

PostPostao/la Jara dana 01/09/2006 03:07

sarlo je napisao/la:Sest hiljada sarajevskih Jevreja je ubijeno u WWII. Niko nije osudjen, kuce i imovina im je mrtvima nacionalizovana.
Od Sinagoga su napravili domove kulture Djuro Djakovic.

QQ, koji "ekspert" :lol: ......Kako nije niko osuđen za zločine nad njima u WW 2?
Pojma nemaš da u Sarajevu ima još Jevreja...i da se za vrijeme "mraka komunističke diktature" ni jednom nisu pojavljivali grafiti sa prijetnjama ubistvom Jevreja kao sada u Sarajevu u "doba demokratije". Ne primijetih nešto da to osudi sadašnja vlast ni opštinska, ni kantonalna, ni federacijska, ni drzavna, a ni vjerske zajednice se ne pretrgoše...
Ako ništa, a ono u znak poštovanja - Jevrejska apoteka u ratu je obezbjeđivala 70% lijekova gradu. Sarajlije koje su provele rat u gradu pod opsadom to odlicno znaju... lijekovi su bili besplatni... mnogi su dobijali hranu u njihovoj kuhinji...nisu tamo pitali "ko je ko". U njihovim ratnim konvojima iz grada je izašlo mnogo Bošnjaka i drugih.
A nacionalizacija je bila jednaka za sve - nije bilo nacionalne diskriminacije kako ispada iz tvog posta i Jevreji nisu bili u gorem polozaju od ostalih...
Jevreji su dali saglasnost vlastima za upotrebu objekata - staru sinagogu za Muzej grada Sarajeva ( Muzej Jevreja), Novi hram za galeriju, zgradu La Benevolencije za MUP i sl. A ako im je "ona vlast" otela sinagogu, što im onda ova demokratska ne vrati nego smjesti u nju Bosanski kulturni centar? Jevrejska opština je dala saglasnost za Dom Đ.Đ.
Nacionalizirano im je kao i drugima - znaš li, npr. kome pripada zgrada Ekonomskog fakulteta?
Ako nisi znao, u partizanima je bilo dosta Jevreja...Slaviša Vajner Čiča, Oskar Danon...
Znaš li uopšte ko je bio Emerik Blum? A ko je Greta Ferušić?
Jara

PostPostao/la Jara dana 01/09/2006 03:11

sarlo je napisao/la:Nigdje nema nikakvog spomenika, obiljezja da su ti ljudi zivjeli ovdje. Prezivjeli su maltene protjerani u Izrael.

E ovdje si se baš PROSUO! :lol: :lol: :lol:
Pojma nemaš...čuj nikakvog spomenika :-? Ima, ima, ali su ti spomenici od prije zadnjeg rata, a sadašnja "demokratska" vlast se odnosi prema njima kao da ih nema pa zato ti pojma nemaš! Ulice Danijela Ozme, Jahijela Fincija, Emerika Bluma, škola Isak Samokovlija ( bile su u doba mraka i škola Moric Moca Salom ( kod Nacionala), Slaviša Vajner Čiča na Marindvoru... A sad u demokratiji ukinuše te nazive...ali glavno da Aziza ima ulicu :-?
Najveći spomenik, gdje su upisana imena svih sarajevskih Jevreja poginulih u WW 2 ( i imena svih ostalih žrtava , bez obzira na naciju) - Spomen park VRACA! Sad je taj najveći spomenik žrtvama fašizma u Sarajevu zapušten, u jadnom stanju - eto ti nove demokratije. pa da ga bar očiste... :(
I staro Jevrejsko groblje na Vracama nikad nije uništavano prije zadnjeg rata...a poslije njega jeste i poslije obnavljanja
Eto, i Hagada u Muzeju je spomenik...
Maltene protjerani? Da ih nije Moša Pijade protjerao?
"Ekspertu", ne provaljuj se više, učitelja ti tvojih :D
Zadnja izmjena: Jara; 01/09/2006 03:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
Jara

PostPostao/la danas dana 01/09/2006 03:19

Jara je napisao/la:Maltene protjerani? Da ih nije Moša Pijade protjerao?

nije :D
on je bio zauzet ugnjetavanjem mladih muslimana... :-) :-) :-)
danas

PostPostao/la Jara dana 01/09/2006 03:30

danas je napisao/la:
Jara je napisao/la:Maltene protjerani? Da ih nije Moša Pijade protjerao?

nije :D
on je bio zauzet ugnjetavanjem mladih muslimana... :-) :-) :-)

:lol: Dobro si mi napomenula, zaboravih... :D :D
Jara

PostPostao/la Dolina avalona dana 01/09/2006 03:37

Mosa Pijade je odobravao i potpisivao naredjenja da se strijeljaju pripadnici Mladih muslimana, samo zato jer su se odvazili da misle svojom glavom!!

Toliko o "heroju" Mosa Pijadi i njegovoj "casti"!!

Mnogi dvadesetogodisnjaci su strijeljani a mnogi poslani na robije, bas onako kako je to bilo '83 kada su osudili Izetbegovica i ostale na visegodisnje robije. Zasto? Nizasto!

Poslije drugog svj. rata, rahmetli Mustafa je napisao knjigu o genocidu nad muslimanima i na taj nacin predvidio devedesete, komusti su ga strijeljali i niko nezna gdje mu je mezar. Ali je zato o rahmetli Mustafi napisana lijepa Kasida!

I dok su se nasi komunisti na celu sa Raifom Dizdarevicem ulizivali Beogradu bacajuci Muslimane u zatvore, u Beogradu su se ostrili nozevi za kasnije klanje balkanskih "turaka"!

Pedeset godina su nas ucili(citaj lagali) o toboznjem bratstvu i jedinstvu, a onda su se ti isti preko noci odlucili da pobiju svoju jugoslovenski djecu!!

Prevareni smo bili!!
Dolina avalona

PostPostao/la danas dana 01/09/2006 03:45

@Jara,
eto vidis :D :-)
danas

PostPostao/la DiplomataSaSela dana 01/09/2006 04:11

induendo je napisao/la:Prestanite više otvarati imbecilne teme na osnovu baljezganja havaza,saffa i Bosnjaci.net stranice.

Znaci to je baljezganje a kad nesto objavi kurir,vecernji list, B92 o zlocinima ARBiH to onda nije baljezganje i treba sve zlocine osuditi...slazem se treba isto kao i partizanske za koje nikad tacno necemo ni saznati koliko ih je u stvari bilo...BTW kakva je razlika izmedju cetnickih otimanja u ovom ratu i partizanske"nacionalizacije",kakva je ralika izmedju cetnickih protjerivanja i ono sto je radio npr.rankovic...
DiplomataSaSela

PostPostao/la kojsino dana 01/09/2006 07:45

Zasto posteno ne reci,
ovi ljudi su bili na strani neprijatelja fasista i morali su odgovarati,
kolika je ta odgovornost to je mozda trebalo pravednije utvrditi,
i kazne sprovesti...
PS.
Kako li bi bilo da su oni pobijedili,
mozda usporediti sa zadnjim ratom...
kojsino

PostPostao/la _BosanaC dana 01/09/2006 09:31

kojsino je napisao/la:Zasto posteno ne reci,
i kazne sprovesti...
PS.

Joj tebe ba... Nisi u toku... :-)

Ukratko (rezime ove cetiri stranice): cetnici, ustase, a pogotovo domobrani su bili raja, a partizani su iz dna duse mrzili muslimane i uradili su sve da muslimana nestane s ovih prostora.
A, izmedju ostalog, mrzili su i jevreje ali se to do sada nije ni znalo :roll:

Kontas? :D
_BosanaC

PostPostao/la SiSaJuMe dana 01/09/2006 09:59

Evo jos jedna "NOVA' predizborna tema. Interesantno zatupljivanje opceg puka raznim "ISTINAMA". Hehe "istinama" al jebeg ga nas narod to jos uvjek voli kupovat.
Puka slucajnost ali u Holandiji (jedna mala zapadna zemlja) su ubrzo izbori, bas ko i u BIH. I dok se kod nas valjaju naci "istine", ko ce koga, ko je ugrozen, popovi-hodje-svestenici, mi-vi-oni, ustase-balije-cetnici, "istinske" vjere i preziranje druge, OGROMNA zelja za dominacijom jednih nad drugima, ............... u Holandiju na forumima vode raspravu o smanjenu PDV-a (btw), smanjivanju cijena Djecijih Vrtica, Zdrastvenih usluga, podoljsavanju javnog saobracaja, itd itd.......

Halo ba zar nevidis gdje smo mi.........................
SiSaJuMe

PostPostao/la mr2 dana 01/09/2006 10:02

_BosanaC je napisao/la:
i kazne sprovesti...
PS.

Ukratko (rezime ove cetiri stranice): cetnici, ustase, a pogotovo domobrani su bili raja, a partizani su iz dna duse mrzili muslimane i uradili su sve da muslimana nestane s ovih prostora.

JASENOVAC...SREBRNICA...KAZANI....BLAJBURG........Ukoliko nekoga na licnu incijativu,izvedes iz kolne....[sto se desavalo nazalost u spomenutim mjestima].....bez sudenja,streljas....to je ratni zlocin....
mr2

PostPostao/la _BosanaC dana 01/09/2006 10:11

mr2 je napisao/la:
_BosanaC je napisao/la:
i kazne sprovesti...
PS.

JASENOVAC...SREBRNICA...KAZANI....BLAJBURG........Ukoliko nekoga na licnu incijativu,izvedes iz kolne....[sto se desavalo nazalost u spomenutim mjestima].....bez sudenja,streljas....to je ratni zlocin....

Slazem se... I to zlocin pojedinca! Ne zlocin nacije, naroda, pokreta... Ako nisi sam primjetio, ovdje se proteze, i to konstantno od jednih te istih likova, ideja: Srbi su cetnici, Hrvati su ustase, komunisti su zlocinci, a svi skupa su vise od icega u bivsoj Jugi mrzili muslimane.

Dok medju muslimanima nema zlocinaca, naravno.

I ne postavlja niko pitanje zasto se DANAS ne osudjuju zlocinci, koji su jos zivi i kojima se moze suditi, na bilo kojoj strani.

A sve ovo ce proci sa izborima, sto je zalosno... I onda se isti ti pokretaci tema cude kako je narod ovakav i onakav na serbian caffeu, na iskonu itd...
_BosanaC

PostPostao/la forza milan dana 01/09/2006 12:53

parlament federacije je uradio pravu stvar sa onom rezolucijom o komunistickim zlocinima
a to je uradila i citava evropa
vrijeme je da se komunjare vec jednom raskrinkaju
njihovi zlocini i oni koje su pocinili fasisti su u 5 deka
komunizam (cast antifasistickoj borbi) nije nimalo bolji od fasizma
sve je to isto govno
i umjesto da se stvari prikazu onakvima kakve jesu danas imamo situaciju da se idealizira komunizam i da se truje omladina po bih
to ce nas kostat
zgadi mi se kad vidim kod nekoga majicu sa kastrom, cheom i sl kretenima
do neki dan nisam bio svjestan kakvi su kreteni bili, do one emisije na BHT ako ste gledali
a i tito je bio isti, ako ne i gori
svi su na prevaru uveli komunizam!!!!!
forza milan

PostPostao/la mIRCerka dana 01/09/2006 13:02

forza milan je napisao/la:parlament federacije je uradio pravu stvar sa onom rezolucijom o komunistickim zlocinima
a to je uradila i citava evropa
vrijeme je da se komunjare vec jednom raskrinkaju
njihovi zlocini i oni koje su pocinili fasisti su u 5 deka
komunizam (cast antifasistickoj borbi) nije nimalo bolji od fasizma
sve je to isto govno
i umjesto da se stvari prikazu onakvima kakve jesu danas imamo situaciju da se idealizira komunizam i da se truje omladina po bih
to ce nas kostat
zgadi mi se kad vidim kod nekoga majicu sa kastrom, cheom i sl kretenima
do neki dan nisam bio svjestan kakvi su kreteni bili, do one emisije na BHT ako ste gledali
a i tito je bio isti, ako ne i gori
svi su na prevaru uveli komunizam!!!!!

dabogda ti ovakva demokratija i rahatluk bili cijeloga zivota... :D
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la mr__bosnjak dana 01/09/2006 16:48

Klon je napisao/la:
mr__bosnjak je napisao/la:
induendo je napisao/la:To su bile ustaše,zeleni kadar i balisti.Dobili su što su zaslužili jer su okrvarili ruke.
Prestanite više otvarati imbecilne teme na osnovu baljezganja havaza,saffa i Bosnjaci.net stranice.

SMRT FAŠIZMU-SLOBODA NARODU!!!

Kako te nije stid? Da nema ovih medija svi bi mi razmisljali i gore od tebe!

kako tebe nije stid.
kao prvo, da nije partizana bilo, nebi ni bilo Bosne i Hercegovine, jer daje bilo ko drugi pobjedio u tom ratu nebi stvorio SR Bosnu i Hercegovinu.
drugo: zlocini partizana nisu bili sistematski, vec su neke zlocine pojedinci uradili.
isto kao sto su u ovom zadnjem ratu pojedinici Armije RBIH pocinili zlocine.

DRUZE TITO MI TI SE KUNEMO

S ovim podebljanim se slazem i to sam i govorio da vi malo bolje citate! Za prvo: NE!
Za ono zadnje: Ne bih se bas slozio!
mr__bosnjak

PostPostao/la _BosanaC dana 01/09/2006 16:52

Klon je napisao/la:
induendo je napisao/la:To su bile ustaše,zeleni kadar i balisti.Dobili su što su zaslužili jer su okrvarili ruke.
Prestanite više otvarati imbecilne teme na osnovu baljezganja havaza,saffa i Bosnjaci.net stranice.

kako tebe nije stid.
kao prvo, da nije partizana bilo, nebi ni bilo Bosne i Hercegovine, jer daje bilo ko drugi pobjedio u tom ratu nebi stvorio SR Bosnu i Hercegovinu.
drugo: zlocini partizana nisu bili sistematski, vec su neke zlocine pojedinci uradili.

S ovim podebljanim se slazem i to sam i govorio da vi malo bolje citate! Za prvo: NE!

S cim se sad ne slazes? :?
_BosanaC

PostPostao/la mr__bosnjak dana 01/09/2006 16:59

danas je napisao/la:
danas je napisao/la:
induendo je napisao/la:Prvo potpomognu rušenje istih tih "režima" skupa sa Vojtilom pa se onda ujedine i pljuju po istim.Vrlo licemjerno. :roll:

ali to su komunisti... zaboga, pa nema vecih zlocinaca... ali zato su spanija pod frankom, kipar, grcka... primjeri istinskih evropskih vrijednosti te kao takvi zasluzuju clanstvo u EU... a po ulicama te spanije su donedavno patrolirale falange naoruzane mitraljezima, a frankov moto je bio 'mi vladamo preko bajoneta, a ne preko izbora'... ali zaboga, pa uvijek su bolji fasisti od komunista... :roll:

PS a jedno mi ni najmanje nije jasno -- ako su komunisti bili takvi zlikovci i imali tako represivnu drzavu koja vas je nemilosrdno ugnjetavala, ubijala, i progonila... pa kako iko od vas izvuce zivu glavu od tih ubica poslije 50 godina terora, majka mu stara? :?

Cim se spomenu komunisticki zlocini vi mjenjate temu i pricate "pa i demokracija je to cinila..." i samo prebacujete na druge. Uzmite odgovornost i za to sto je vasa ideologija ucinila vec jednom! Ili znate bolje od Vijeca Europe? Ili mozda su i oni ko i svi protiv komunista? Stvarno sto neko rece pocinjete liciti na veliko-srbe sto samo govore kako "su svi protiv njih". Kad vas je ova tema mogla toliko uznemiriti sta li bi bilo dalje :roll:

I za vasu informaciju rezolucija se nije ticala samo Jugoslavije nego svih komunistickih rezima, a mozemo se slozit da je jugoslavenski bio jedan od onih koji su cinili najmanje zlocina, ali i to sto je pocinjeno mora se istrazit i kaznit!

posto si dijete, hajde se malo obrazuj... svako malo obrazovaniji sa nasih terena zna da bez partizana ne bi bilo muslimana ni bosnjaka na teritoriju ex-YU. ono sto cetnici ne bi poklali, hrvati bi posadili kao cvijece. ne bi bilo ni bosne, koja bi bila 'bratski' podijeljena izmedju susjeda i komsija. to je cinjenica. mozete vi sada laprdati on-line koliko hocete, ali ne bi vas bilo danas da se*ete da je ijedna druga vlast -- cetnicka ili ustaska -- zasjela 1945-e. mozda bi vas i bilo, ali biste se zvali franjo i jovan kako je krenulo '41-e.

posto tebe izgleda ne zanima uloga KP prije WWII, a ne zanimaju te ni radnicka ni klasna pitanja, ne zanimaju te pitanja zenskih prava i prava manjina... ukratko, ne zanima te nista osim muslimana/bosnjaka, evo onda par sugestija... odakle da pocnes svoje obrazovanje... glede partizana i muslimana...

procitaj o narodnim herojima i muslimanima partizanima: hasanu kikicu, jusufu cevri, mustafi dovadziji, rifatu burdzovicu, skenderu kulenovicu, hasanu brkicu, avdi humi... procitaj ko je dzemal bijedic, ko su bili braca pozderac, ko je bio raif dizdarevic i sta bi bosna bila bez njih... procitaj pjesmu skendara kulenovica "na pravi put sam ti, majko izasao" pa ce ti mozda napokon biti jasno da je za muslimane bosne i sandzaka (oko kojih se toliko brines vidim) partizanski pokret bio jedina moralna opcija. pa onda pocni kukati kako su partizani zlocinci jer su protjerali kvislinge i pobili ustase.

a kad zavrsis sa tim, dodji i reci nam ponovo kako je tito bio nepravedan prema muslimanima jer nije do kraja pobio cetniciju po istocnoj bosni... jer vama nikad ugoditi -- kad strijelja, onda je zlocinac; kad ne strijelja, onda se nije obracunao sa neprijateljima. pa sta bi vi? sta bi vam bilo potaman?

Posto si nena, procitaj sta sam sve napisao pa onda pricaj valja? Sve ovo sam vec rekao i slazem se, da nije bilo bosnjackih komunista i pokojeg pro-bosanskog srpskog i hrvatskog komuniste iz BiH nebi Bosna mogla proglasit nezavisnost 92´. I slazem se da su partizani bili "good boys". Ali su i oni cinili pojedinacne zlocine kao ove sto su za osudit. A sto se tice Sandzaka, njega su komunisti(ne partizanski borci nego bagra iz KP) dobro za´ebali jer je trebao dobir autonomija(ZAVNOS...) a nista od toga nego su ostavljeni bez ikakvog statusa u sastavu srbije i ctne gore mjesto da ga kao historijska regija i kao sto im je bilo obecano dobiju autonomiju. A za ovo ostalo, mislim da si meni adresirala previse pitanja, ja nijednom nisam spominjao obracune s cetnicima u istocnoj Bosni itd. To pitaj one sto su spominjali, inace mislim da su to "dobro" odradili... Ali ovi sto su vamo stradali nisu bili nit domobrani nit ista... Stvarno citaj prije nego sto pises, i meni je drago da su partizani pobjedili i smatram ih "ispravnom stranom" ali i oni su, kao i A-BiH takodje "ispravna strana", pocinili zlocine, ali pojedinacne...
mr__bosnjak

PostPostao/la mr__bosnjak dana 01/09/2006 17:03

_BosanaC je napisao/la:
Klon je napisao/la:

kako tebe nije stid.

"Druze Tito mi ti se kunemo..." :D

@mala-i

Dobro nije trebao spominjat stranku svog brata ali za sve ostalo ne znam da je bas "babove, striceve...". Inace ne smatram da vjera treba bit u politici ali moralne obaveze vjere mogu uticat na tvoj odabir stranaka... :)
mr__bosnjak

PostPostao/la SherlockHolmes dana 01/09/2006 17:06

danas je napisao/la:posto si dijete, hajde se malo obrazuj... ?

Posto si nena, procitaj sta sam sve napisao pa onda pricaj valja?

slikaslika
slika
slika
SherlockHolmes

PostPostao/la _BosanaC dana 01/09/2006 17:07

_BosanaC je napisao/la:
Klon je napisao/la:

kako tebe nije stid.

"Druze Tito mi ti se kunemo..." :D

Hajd' valjda ti znas sta si htjeo reci...
_BosanaC

PostPostao/la mr__bosnjak dana 01/09/2006 17:08

SherlockHolmes je napisao/la:
danas je napisao/la:posto si dijete, hajde se malo obrazuj... ?

Posto si nena, procitaj sta sam sve napisao pa onda pricaj valja?

slikaslika
slika
slika

Jebiga ona je pocela... :D

@Bosanac

htio sam rec da se ne slazem sa "Druze Tito mi ti se kunemo..." :D
mr__bosnjak

PostPostao/la danas dana 01/09/2006 19:21

mr__bosnjak je napisao/la:Posto si nena, procitaj sta sam sve napisao pa onda pricaj valja? Sve ovo sam vec rekao i slazem se, da nije bilo bosnjackih komunista i pokojeg pro-bosanskog srpskog i hrvatskog komuniste iz BiH nebi Bosna mogla proglasit nezavisnost 92´. I slazem se da su partizani bili "good boys". Ali su i oni cinili pojedinacne zlocine kao ove sto su za osudit. A sto se tice Sandzaka, njega su komunisti(ne partizanski borci nego bagra iz KP) dobro za´ebali jer je trebao dobir autonomija(ZAVNOS...) a nista od toga nego su ostavljeni bez ikakvog statusa u sastavu srbije i ctne gore mjesto da ga kao historijska regija i kao sto im je bilo obecano dobiju autonomiju. A za ovo ostalo, mislim da si meni adresirala previse pitanja, ja nijednom nisam spominjao obracune s cetnicima u istocnoj Bosni itd. To pitaj one sto su spominjali, inace mislim da su to "dobro" odradili... Ali ovi sto su vamo stradali nisu bili nit domobrani nit ista... Stvarno citaj prije nego sto pises, i meni je drago da su partizani pobjedili i smatram ih "ispravnom stranom" ali i oni su, kao i A-BiH takodje "ispravna strana", pocinili zlocine, ali pojedinacne...

nena je omirisala komunisticko doba, za razliku od tebe. te kada dijete iz svedske pocne da kuka o zlocinima komunista, sta reci... iskreno, zlocini koje spominjes su iste prirode kao stvari koje su se desavale recimo u francuskoj poslije rata, kada su gradjani i pokret otpora strijeljali sve za koje se mislilo da su bili njemacki kolaboranti. a strijeljano je nemali broj neduznih ljudi -- cak i clanova pokreta otpora koji su se pretvarali da su kolaboranti u cilju prikupljanja informacija od nijemaca, a pravde zedni gradjani to nisu znali. pa ih pokacili na javnom trgu. a koliko je zena osisano do glave, koliko je ljudi strijeljano i objeseno... niko ne zna tacno, a francuzima na pamet ne pada da se bave ovakvim stvarima 60 godina kasnije. jer nista od toga ne mijenja cinjenicu da je pokret otpora bio pozitivna strana u tom sukobu, bas kao sto su bili i partizani. cak sta vise, danasnja situacija nam govori da su partizani najveci zlocin pocinili time sto su neke osobe ostavili u zivotu, vjerujuci naivno u rehabilitaciju. da su ih na vrijeme poubijali ne bi njihovi sinovi i unuci meni i tebi danas mahali kamama oko kuce.
danas

PostPostao/la mr__bosnjak dana 01/09/2006 19:28

danas je napisao/la:
mr__bosnjak je napisao/la:Posto si nena, procitaj sta sam sve napisao pa onda pricaj valja? Sve ovo sam vec rekao i slazem se, da nije bilo bosnjackih komunista i pokojeg pro-bosanskog srpskog i hrvatskog komuniste iz BiH nebi Bosna mogla proglasit nezavisnost 92´. I slazem se da su partizani bili "good boys". Ali su i oni cinili pojedinacne zlocine kao ove sto su za osudit. A sto se tice Sandzaka, njega su komunisti(ne partizanski borci nego bagra iz KP) dobro za´ebali jer je trebao dobir autonomija(ZAVNOS...) a nista od toga nego su ostavljeni bez ikakvog statusa u sastavu srbije i ctne gore mjesto da ga kao historijska regija i kao sto im je bilo obecano dobiju autonomiju. A za ovo ostalo, mislim da si meni adresirala previse pitanja, ja nijednom nisam spominjao obracune s cetnicima u istocnoj Bosni itd. To pitaj one sto su spominjali, inace mislim da su to "dobro" odradili... Ali ovi sto su vamo stradali nisu bili nit domobrani nit ista... Stvarno citaj prije nego sto pises, i meni je drago da su partizani pobjedili i smatram ih "ispravnom stranom" ali i oni su, kao i A-BiH takodje "ispravna strana", pocinili zlocine, ali pojedinacne...

nena je omirisala komunisticko doba, za razliku od tebe. te kada dijete iz svedske pocne da kuka o zlocinima komunista, sta reci... iskreno, zlocini koje spominjes su iste prirode kao stvari koje su se desavale recimo u francuskoj poslije rata, kada su gradjani i pokret otpora strijeljali sve za koje se mislilo da su bili njemacki kolaboranti. a strijeljano je nemali broj neduznih ljudi -- cak i clanova pokreta otpora koji su se pretvarali da su kolaboranti u cilju prikupljanja informacija od nijemaca, a pravde zedni gradjani to nisu znali. pa ih pokacili na javnom trgu. a koliko je zena osisano do glave, koliko je ljudi strijeljano i objeseno... niko ne zna tacno, a francuzima na pamet ne pada da se bave ovakvim stvarima 60 godina kasnije. jer nista od toga ne mijenja cinjenicu da je pokret otpora bio pozitivna strana u tom sukobu, bas kao sto su bili i partizani. cak sta vise, danasnja situacija nam govori da su partizani najveci zlocin pocinili time sto su neke osobe ostavili u zivotu, vjerujuci naivno u rehabilitaciju. da su ih na vrijeme poubijali ne bi njihovi sinovi i unuci meni i tebi danas mahali kamama oko kuce.

Eto slazem se. Rekao sam sve ovo ja mislim i na pocetku teme. Ali ti neno uporno ides pa ides kako su Partizani dobri pa nisam rekao da nisu ali je i kod njih bilo pojedinacnih ispada. Francuzi to nisu cenzurisali kao komunisti. Zasto se to ne smije spomenut? Onda zabrani i spominjanje svakog bosnjackog zlocina jer je bio iste prirode kao vecina partizanskih. Dakle treba i to spomenut, a naravno i dalje imat isto misljenje o Partizanima. Meni se cini da ja i ti isto govorimo samo sto moras malo smirit strasti i ono stvarnoo procitat sta pisem a ne ispocetka prosudit kao "nacionalisticko". I bilo bi dobro da se okanis ponizavajucih nacina razgovora. ;-)
Pozdrav
mr__bosnjak

PostPostao/la mala-i dana 01/09/2006 19:28

@mr bošnjak(ostali sorry na offu)

ako je stavio na prvo mjesto stranku svog brata,šta je to onda nego po babu i stričevima?i kako takav tekst može biti objektivan?
mala-i

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.