Koliko platiti za porodjaj??

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Koliko platiti za porodjaj??

PostPostao/la sarajevomojgrad dana 18/04/2008 11:40

Ocekujemo bebu..

Vec ima teme o mito i korupciji doktora..ali mene zanima koliko bi trebala da platim kod pojedinih doktora??
Kakva su vasa iskustva cure?
koliko se placa carsti rez danas..nekad je to bilo 500KM a sada?
I da li rade carski rez u Opcoj bolnici

Hvala vam puno an odgovorima..
sarajevomojgrad

Re: Koliko platiti za porodjaj??

PostPostao/la zena21 dana 18/04/2008 11:44

kako mislis koliko platiti???

ne trebas nista platiti
zena21

PostPostao/la didgeridoo dana 18/04/2008 12:04

zena21 je napisao/la:kako mislis koliko platiti???

ne trebas nista platiti

ma on misli na ""cascenje" :D
didgeridoo

PostPostao/la Black swan dana 18/04/2008 12:06

bitno je da se odvaja od plate dosta novaca za trulo zdravstvo
Black swan

PostPostao/la abdulazizsarajevo dana 18/04/2008 12:08

postoji tema..mito i korupicija...
evo..kapidjic nije ispod 500KM

za druge ne znam
Zadnja izmjena: abdulazizsarajevo; 18/04/2008 12:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
abdulazizsarajevo

PostPostao/la Mala sirena dana 18/04/2008 12:09

ne platiti nista. rade carski rez i u opcoj bolnici tam ma krasnih doktora masic, miseljic, drljevic
Mala sirena

PostPostao/la semmy dana 18/04/2008 12:21

Mala sirena je napisao/la:ne platiti nista. rade carski rez i u opcoj bolnici tam ma krasnih doktora masic, miseljic, drljevic

da dodam i dr.gutic samo je do nje tesko doc jer ima previse zena koje idu njoj...i naravno nista se ne placa...ne kontam zasto svi nude pare :? :? ...ja sam bila na ginekologiji nekoliko dana a nisam ni marke ostavila ni sestrama ni doktorici a niko mi i nije trazio ni marke niti bilo sta drugo...
za svo mito smo sami krivi
semmy

PostPostao/la arbosan dana 18/04/2008 12:35

sarajevomojgrad je napisao/la:Ocekujemo bebu..

Vec ima teme o mito i korupciji doktora..ali mene zanima koliko bi trebala da platim kod pojedinih doktora??

Nisam zensko, ali eto pratio sam suprugu oba puta kada je rodila. Moj savjet, nista nemoj platiti, niti ocekuju da im platis. a za carski rez koliko ja znam, to ti nece uraditi osim ako je prijeko potrebno. Znaci tu se ne pitas ti, nego zavisi od situacije, ako vide da beba se puno pati, to jeste kada prate otkucaj srca, i vide da nemoze da sam izadje, onda ce u krajnjem slucaju odluciti se za carski rez. A znam da to ne ide po zahtijevu ili zelji.

jos nesto, nebi bilo lose da das 20KM zeni koja te poradza, neznam kako se zove, mislim da je patronazna, ili tako nesto. nije bitno, skontat ces koja je to. A za doktora, ja sam poklonio 50KM, mada nisam ni trebao, ali eto to je bilo ono cascenje da sam postao otac.
to je to. Sretno i samo hrabro.
arbosan

PostPostao/la FX1 dana 18/04/2008 12:47

ne zelim nikoga da uvrijedim, ali to 'placanje' doktora je original seljacki obicaj (da ne kazem navika).

to je ona filozofija, idem u grad u bolnicu, moram nesto ponijeti da mi ga/je pripaze. ja sam licno cuo i da se seljaci hvale koliko su platili..mislim da su to 'placanje' oni izmislili...a onda su ga oni 'neposteni' toplo prihvatili.
FX1

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 18/04/2008 12:55

Moja je zena imala dva porodjaja u Vojnoj, jednom Miseljic, jednom Masic, bez ikakvih para i podmicivanja. Sve je proslo u najboljem redu, naravno, bez carskog, i naravno, niko nije ni isharetom trazio ni marku. Cak sta vise, moja zena je bila odusevljena prijemom i odnosom, kako doktora, tako i sestara.
Ja sam samo kupio tortu da se pocaste na odjeljenju, i stavio dvaes km u padze onoj sestri sto previja bebe na otpustu, takav je red.
A fakat niti je ko trazio dinara, niti ga je od nas dobio.
chuchumbamayumbe

PostPostao/la Celly dana 18/04/2008 13:22

Mislim da mi je donekle jasno otkud ovo tvoje pitanje o placanju za carski rez. Ja sam primijetila da se u zadnje vrijeme dosta zena (barem 4 iz moje blize okoline) porodilo carskim rezom. Ono sto je meni bilo interesantno jeste da su sve one prilicno dobrostojece u finansijskom smislu (ili su im roditelji bogati). Bas mi je izgledalo cudno da se komplikacije potrebne za carski rez pojavljuju uglavnom kod tih bogatijih zena.

Ne znam, nemam ovo ni cim potkrijepiti, ali sam ovo stvarno primijetila u zadnje vrijeme. Valjda zene nece da se muce pa plate da im se uradi carski....
Celly

PostPostao/la werr dana 18/04/2008 14:30

FX1 je napisao/la:ne zelim nikoga da uvrijedim, ali to 'placanje' doktora je original seljacki obicaj (da ne kazem navika).

to je ona filozofija, idem u grad u bolnicu, moram nesto ponijeti da mi ga/je pripaze. ja sam licno cuo i da se seljaci hvale koliko su platili..mislim da su to 'placanje' oni izmislili...a onda su ga oni 'neposteni' toplo prihvatili.

:x Ovo je jako ružno rečeno...Odrasla sam u gradu ali me ovo zaboli "u ime svih tih seljaka koji su "izmislili plaćanje doktorima"" :evil: .Bože sačuvaj me ovakvih "dubokoumnih mislilaca".Šta je tebi čovječe :x :x :x ?

Ja sam iz Tuzle pa ništa ne mogu reći ali mislim da nema doktora koji neće uzeti ako im ponudiš ali da su oni barem ovdje a mislim i dole kod vas, podigli svoje usluge na veći nivo pa su ljubazni i profesionalni.Ako hoćeš carski ti svojom željom,mislim da je moguće ako zatražiš i potpišeš se da je to na tvoju odgovornost.Ne vidim zašto bi htjela jer moj se carski iskoplikovao a bio je obavezan.Tako da s moje tačke gledišta (porođene na carski) bolje da se odlučiš za prirodni porod.Sretno i želim ti zdravu,debeljuškastu i dugačku bebu :thumbup:
werr

PostPostao/la zena21 dana 18/04/2008 14:37

furuna je napisao/la:
zena21 je napisao/la:kako mislis koliko platiti???

ne trebas nista platiti

ma on misli na ""cascenje" :D

ma znam ja tacno na sta se misli... zato i rekoh, ne trebas nista platiti

za sve sto nam se desava, sami smo krivi...

ne znam odakle ideja da se doktorima MORA nesto platiti ili otici s punom kesom.. jezim se od toga.. to im je posao, placeni su za to i gotovo

imala sam posla s doktorima, nikad nikom nista nisam odnijela
zena21

PostPostao/la budala_mahnita dana 18/04/2008 14:43

Celly je napisao/la:Mislim da mi je donekle jasno otkud ovo tvoje pitanje o placanju za carski rez. Ja sam primijetila da se u zadnje vrijeme dosta zena (barem 4 iz moje blize okoline) porodilo carskim rezom. Ono sto je meni bilo interesantno jeste da su sve one prilicno dobrostojece u finansijskom smislu (ili su im roditelji bogati). Bas mi je izgledalo cudno da se komplikacije potrebne za carski rez pojavljuju uglavnom kod tih bogatijih zena.

Ne znam, nemam ovo ni cim potkrijepiti, ali sam ovo stvarno primijetila u zadnje vrijeme. Valjda zene nece da se muce pa plate da im se uradi carski....

Too posh to push, sto bi kolege s BBCija rekle
budala_mahnita

PostPostao/la alica.k dana 18/04/2008 14:47

dok god vi PLACATE i raspitujete se kolko se kome treba platit - mito i korupcija kod nas nece nestati.
alica.k

PostPostao/la sarajevomojgrad dana 18/04/2008 14:48

FX1 je napisao/la:ne zelim nikoga da uvrijedim, ali to 'placanje' doktora je original seljacki obicaj (da ne kazem navika).

Mislim da grijesis niko ovdje nije sa sela vec iz grada..a ne bi bilo lose da se raspitas i vidis da je slicna situacija i u okruzenju...doduse malo se promijenila situacija u zadnje vrijeme u zagrebu..
naravno da smo ih mi nekad navikli na placanje neke generacije prije nas...ali sta uraditi kada vam treba pregled treba vam neki snimak..a on vas naruci za par mjeseci ne mora se raditi o ginekologiji bilo kojem drugom snimku...
naravno ne mora se platiti vjerovatno nece niko explicitno to traziti..ali zna se desiti da zena ceka na porod...i ceka i ceka...mom kolegi su rekli nakon sto se ipak odlucio da plati.."mogli smo to i prije zavrsiti"

Pa nikoga ovdje ne zuljaju pare..
sarajevomojgrad

PostPostao/la starii dana 18/04/2008 14:57

problem je sto je nas svijet navikao da nosi doktoru poklone...ako ti neki i trazi pare pa prijavi ga slobodno...problem je sto su neki prisvojili drzavnu svojinu kao svoju pa sad u drazvnoj ustanovi naplacuju usluge..sjecam se da je dr. amra macic dzankovic iz drzavne bolnice naplacivala pacijentima obicni gel za ultrazvuk iako je taj gel bolnica obezjedivala i na kraju je zavrsila kod dikrektora sa kaznama...
starii

PostPostao/la budala_mahnita dana 18/04/2008 14:58

sarajevomojgrad je napisao/la:

Mislim da grijesis niko ovdje nije sa sela vec iz grada..a ne bi bilo lose da se raspitas i vidis da je slicna situacija i u okruzenju...doduse malo se promijenila situacija u zadnje vrijeme u zagrebu..
naravno da smo ih mi nekad navikli na placanje neke generacije prije nas...ali sta uraditi kada vam treba pregled treba vam neki snimak..a on vas naruci za par mjeseci ne mora se raditi o ginekologiji bilo kojem drugom snimku...
naravno ne mora se platiti vjerovatno nece niko explicitno to traziti..ali zna se desiti da zena ceka na porod...i ceka i ceka...mom kolegi su rekli nakon sto se ipak odlucio da plati.."mogli smo to i prije zavrsiti"

Pa nikoga ovdje ne zuljaju pare..

E ja nekad bas k'o da ne zivim u istoj carsiji, ama sta carsiji k'o da nisam ni na istoj planeti sa ovakvim ljudima! Ti sad nama kao hoces reci da bi neko u bolnici pustio zenu da u nedogled, odnosno dok sama od sebe ne rodi, lezi i lezi, dok se ne cuSne para? Ne da ne vjerujem, nego sigurno tvrdim, jer sam ja tamo rodila, da su svi i doktori i sestre i cistacice i portiri (...) odlicni. Kad je moj svekar POSLIJE poroda donio kesu kojecega da pocasti osoblje ja sam se sa sestrom morala naduravati pola sata da ona uzme tu kesu. De ljudi moji ne trabunjajte bezveze :x
budala_mahnita

PostPostao/la ma_jedna_orginal dana 18/04/2008 15:01

neko rece da carski red nije izbor vec samo ako mora, da li je to istina?? zena ne moze izabrati kako ce se poroditi???
ma_jedna_orginal

PostPostao/la sarajevomojgrad dana 18/04/2008 15:24

Dobro onda da zakljucimo

U sarajevu nema javnih zdravstvenih institucija i doktora koje ocekuju da im se plati za njihov rad u naprijed...pa tako da oni ce raditi svakako platiolo im se ili ne platilo..
Moguce...iskreno drago mi je da to cujem ako je to tako...super..ima li neko da se jos slaze sa ovim?
sarajevomojgrad

PostPostao/la LeeLooSA dana 18/04/2008 15:29

Ja STVARNO ne razumijem zasto bi IKO ZELIO carski rez. Prvo, to je operacija u totalnoj anesteziji, drugo oporavak je duzi. Da ne pricam da ciscenje traje duze. Ja pricam iz iskustva. Nije tacno da manje boli, boli haman isto, samo na drugom mjestu. Tri dana ne mozes ustat iz kreveta, a kad kahnes, pozelis da umres. Ko ne vjeruje, nek proba.
LeeLooSA

PostPostao/la mamica papucarka dana 18/04/2008 15:33

prilikom prvog poroda molila sam Boga da idem na carski (sto ti je neinformiranost :cry: )
a prilikom drugog sam molila Boga da ne idem na carski. Hvala Bogu oba puta sam rodila prirodnim putem. Kada sam vidjela kako se muce zene nakon poroda koje su imale carski, sve mi je bilo jasno. Do wc-a nisu mogle otic :(
mamica papucarka

PostPostao/la pesak dana 18/04/2008 20:22

u beogradu je bio oko 500- 1000 evra...porodjaj. i niko nista kao ne zna. :roll:
pesak

PostPostao/la skorpija1S dana 18/04/2008 21:29

U Opcoj rade,meni su radili,ne placa se,ali naravno,platis u tom nekom iznosu sto ti spomenu,malo tokom pregleda,ostatak nakon poroda,moze u zlatu ,lovi,parfemu,kako skontas da je najbolje. Ali meni su svakako morali raditi carski,znaci,nisam ja insistirala.
skorpija1S

PostPostao/la semmy dana 19/04/2008 10:39

skorpija1S je napisao/la:

U Opcoj rade,meni su radili,ne placa se,ali naravno,platis u tom nekom iznosu sto ti spomenu,malo tokom pregleda,ostatak nakon poroda,moze u zlatu ,lovi,parfemu,kako skontas da je najbolje. Ali meni su svakako morali raditi carski,znaci,nisam ja insistirala.

ovo boldirano mi nije jasno....
dajte ljudi...sami ste krivi za to na ginekologiji sto dajete...ja sam s egore porodila prije 9 godina, dr.gutic mi vodila trudnocu, dr.masic me porodio...nit mi je ko trazio, nit davao kakve naznake da moram sta dati, nit je meni iskreno padalo na pamet da sta dam...jedino je babica koja je bebu obukla kad smo krenuli kuci dobila cini mi se 20km jer je to obicaj takav...
nedavno sam lezala na ginekologiji, operisala me dr. gutic, marke nije trazila, nit je davala kakve naznake za to...a bogami ni ja joj nista nisam dala...cak ni sestre dok sam lezala nisu nista od mene dobile...a gledale i pazile su me isto kao i one glupace ( moram ih tako nazvati ) koje su im punile depove parama i kojekakvim glupostima...
meni su vise krivi oni koji daju nego oni koji uzimaju
semmy

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: Arii i 8 gostiju.