Koliko košta izvođenje geometra?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la Sabina Ramic dana 31/08/2011 13:32

Pozdrav svima,

treba mi odgovor na pitanje koliko košta izvođenje giometra da bi se napravila međa na zemljištu. Bili smo u općini, ali oni kažu da se to više ne radi tu, već sudskim putem. U sudu su nam rekli da je taksa 100 KM, ali da ne zna koliko košta izlazak giometra, koji se naknadno plaća. Ako neko ima iskustva, molim vas da mi javi.
:run:
Sabina Ramic

Re: Koliko košta izvođenje geometra?

PostPostao/la sokkia dana 01/09/2011 08:26

sudski vještak=geometar 300 KM-izlazak na teren,bar kod nas je tako
sokkia

PostPostao/la zonbirile dana 01/09/2011 15:00

giometar je nešto jeftiniji :D
zonbirile

PostPostao/la njonjica dana 02/09/2011 10:37

Jesu li troskovi geometra isti i kad je rijec o podjeli zemlje nakon ostavinskog postupka?
njonjica

PostPostao/la zonbirile dana 02/09/2011 12:47

njonjica je napisao/la:Jesu li troskovi geometra isti i kad je rijec o podjeli zemlje nakon ostavinskog postupka?

---------------------------------------------------------------------------------------
pa troškovi geometra ovisi od posla na terenu, a ne od upotrebe njegovog elaborata.Svejedno je da li za ostavinsku,prodaju,uknjižbu i sl.Naravno "količina" igra ulogu.
zonbirile

PostPostao/la haris k. dana 06/06/2012 17:10

sve sto se tice geodetski poslova obratite se meni pp
haris k.

PostPostao/la sokkia dana 07/06/2012 08:26

haris k. je napisao/la:sve sto se tice geodetski poslova obratite se meni pp

pa ako te ne mrzi da napišeš ponešto da svi vidimo,tj svi bi ponešto naucili. :-)
sokkia

PostPostao/la I am Happy dana 07/06/2012 08:32

sokkia je napisao/la:

pa ako te ne mrzi da napišeš ponešto da svi vidimo,tj svi bi ponešto naucili. :-)

:thumbup:

I mene ovo interesuje, jer imam komsiju konja :) geometar i boldjikava zica je jedini nacin da se to rijesi :)
I am Happy

Lokacija: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

PostPostao/la BornInHell dana 07/06/2012 08:57

A sta ako hos da spojis parcele jel se placa isti iznos?

Klix SUX SaX for Life!!!
BornInHell

PostPostao/la jon_jovi dana 07/06/2012 09:14

250KM po katastarskoj čestici.
jon_jovi

PostPostao/la Lafo.Mamone dana 15/06/2012 20:38

Pozdrav

Moze li neki savjet kako postupiti u slijedecoj situaciji. Otac posjeduje jedan plac koji se ne koristi, a na kojem je neka baba Sera izgradila verandu. Bakuta je uzurpirala oko 50 m2. Koja je procedura, tj. kome se obratiti ? Policiji, sudu, komunalnoj inspekciji ? Kolike troskove mogu ocekivati ?

Hvala unaprijed ;)
Lafo.Mamone

PostPostao/la Black swan dana 15/06/2012 20:52

meni su uzurpirali 200tinjak kvadrata
šta da radim udovica ratna
kad proda imanje novom vlasniku ću dovesti geometra :roll:
Black swan

PostPostao/la necko_sa dana 26/06/2012 01:58

Kako geometar na osnovu kopije katastarskog plana odredi tacnu medju izmedju susjednih parcela? Kakav instrument koristi, kako i cime oznacava krajnje tacke (u slucaju da je parcela pravougaonog izgleda)?
Koliko tacno moze odrediti granice...+/- koliko cm?

Ima li neka agencija, ili pojedinac koji to radi i na koga me mozete uputiti?

Treba mi profesionalac koji ce nakon mjerenja ostaviti dokumentaciju kao garant uspjesnog premjeravanja.
necko_sa

PostPostao/la poznanik dana 26/06/2012 02:03

Lafo.Mamone je napisao/la:Pozdrav

Moze li neki savjet kako postupiti u slijedecoj situaciji. Otac posjeduje jedan plac koji se ne koristi, a na kojem je neka baba Sera izgradila verandu. Bakuta je uzurpirala oko 50 m2. Koja je procedura, tj. kome se obratiti ? Policiji, sudu, komunalnoj inspekciji ?

Općinskoj inspekciji za urbanizam.
poznanik

PostPostao/la hodža dana 26/06/2012 02:14

samo se nemojte pucati radi međe, života vam..budite pametni, jbo komad zemlje ;-) :mrgreen:
hodža

PostPostao/la shady dana 26/06/2012 02:32

Black swan je napisao/la:meni su uzurpirali 200tinjak kvadrata
šta da radim udovica ratna
kad proda imanje novom vlasniku ću dovesti geometra :roll:

Ne mora to bit lose, mom malo daljem komsiji su se tokom/poslije rata naselili u kucu, pa kad se sin trebao zenit jos sprat i potkrovlje podigli, uradili novi krov, uveli centralno i internet, asfaltirali prilaz garazi... Sad on tu zivi nakon sto ih je delozirao, al se namucio dok je sve to legalizovao jer je penzioner i nema para da vraca u prvobitno stanje :lol:
shady

PostPostao/la sokkia dana 26/06/2012 08:22

necko_sa je napisao/la:Kako geometar na osnovu kopije katastarskog plana odredi tacnu medju izmedju susjednih parcela? Kakav instrument koristi, kako i cime oznacava krajnje tacke (u slucaju da je parcela pravougaonog izgleda)?

Treba mi profesionalac koji ce nakon mjerenja ostaviti dokumentaciju kao garant uspjesnog premjeravanja.

bio sam prisutan na jednom razgranicenju parcela gdje je bio geometar- sudski vještak i mogu reci da sam razocaran radom tog "strucnjak"
blago receno ja ne vjerujem u ono što on radi i to kao sudski vještak i tacnost nađenih međa.

prvo što ne koristi nikakvu referentnu tacku i odmjeranje od nje nego mali rucni gps koji može da pogreši i nekoliko desetina metara.
nešto malo znam o tome i koliko mi je poznato da bi sa sigurnošcu utvrdio neku tacku na terenu postoje tri nacina
1. teodolit
2.GPS, ali profesionalni sa baznom stanicom koji daju preciznost od 3 cm (LAJKA ILI SOKKIA)
3.odmjeranje od poznatog objekta.
sokkia

PostPostao/la tataćusak dana 26/06/2012 08:34

"klinac" ću se tebi javiti nećeš da napišeš ništa za raju
tataćusak

PostPostao/la jon_jovi dana 26/06/2012 10:04

Po mom iskustvu geometar odredi međe precizno. Imate državne u svakoj općini a imate i privatne. Sudsko određivanje međa ide opet preko općinskih geometara.
jon_jovi

PostPostao/la sokkia dana 26/06/2012 14:50

jon_jovi je napisao/la:Po mom iskustvu geometar odredi međe precizno. Imate državne u svakoj općini a imate i privatne. Sudsko određivanje međa ide opet preko općinskih geometara.

ne kažem ni ja da geometar ne može precizno odrediti međe, ali kažem da to ne može uraditi pomocu rucnog gps-a koji je koristio kad sam bio prisutan i nisam se mogao nacuditi kad sam vidio kako to radi.
sokkia

PostPostao/la jon_jovi dana 26/06/2012 14:55

moram priznat da ne znam o kakvom je uređaju riječ. sada imaju uređaje koji šalju radio signal, tako da se ne mora ostvariti vizuelni kontakt.
jon_jovi

PostPostao/la sokkia dana 26/06/2012 15:13

GPS , ali profesionalni i sa baznom stanicom koji su tacni u 3 cm.
ali kako cujem evropa priprema svoj "gps" koji ce biti precizan u 1 cm.
sokkia

PostPostao/la lonely_wolf dana 27/06/2012 00:31

Međa, komšija,geometar vjećiti problem... al' da ti probam odgovoriti onako naravski i probaću da sto manje upotrebljavam strucne termine.
Kako geometar na osnovu kopije katastarskog plana odredi tacnu medju izmedju susjednih parcela?
Na osnovu kopije NIKAKO, jer kopija katastarskog plana je KOPIJA i ista ne sadrži niti jedan podatak kojim bi se mogla iskolčiti (odrediti) bilo koja tačka (međa).
Jedini relevantni podaci nalaze se na planovima u općinskim katasrima koji još uvijek (bar što se tiće F BiH) drže monopol i ne dozvoljavaju privatnim firmama, koje su registrovane za tu djelatnost, uvid u iste.
Katastar nekretnina se radi u tri razmjere 1:1000, 1:2500, 1:5000 shodno naseljenosti određenog podrućija tj. gardovi i naselja se rade u 1:1000, sela i ruralni dijelovi 1:2500 dok se ostalo radi u 1:5000. Razmjera direktno utiće na preciznost prenošenja podataka sa plana na teren npr. 1mm na planu u razmjeri 1:1000 je 1m na terenu dok je za razmjeru 1:5000 to 5m. Međutim većina općina je izvršila digitalizaciju planova i izradila digitalni katastar nekretnina tako da je problem razmjera sveden na minimum ali te podatke i dalje mogu koristiti samo katastri i njihovi giometri .
Kakav instrument koristi, kako i cime oznacava krajnje tacke (u slucaju da je parcela pravougaonog izgleda)?
Određivanje tačke (međe) na terenu se može uraditi na dva načina:
1.Koordinatama Y,X,Z (u ovom slucaju Z-nije neophodan jer je rijec o nadmorskoj tj.apsolutnoj visini) i za ovo određivanje se koriste totalne stanice i visoko precizni dvofrekventni GPS uređaji sa mogučnošću rada u RTK modu (Real Time Kinematic). Ovo je najtačnija metoda određivanja neke tačke na terenu.
2.Odmjeranjem od poznatih objekata i za ovo određivanje se koristi poljska pantljika, ručna pantljika i obićni metar, e ovo su najdraži instrumenti općinskih geometra i o njenoj tačnosti neću uopšte da raspravljam.
Zavisi od tačnosti ulaznih podataka tj. koliko su precizno očitane koordinate sa plana i kakva je kvaliteta državne mreže u podrućiju iskolčavanja (određivanja međe)i kolika je tražena tačnost tj. kolika tačnost će zadovoljiti investitora, a to može da se kreće od centimetarske do milimetarske tačnosti.

Što se tiće firmi i agencija ima ih koliko voliš ali obrati pažnju na jednu stvar, bilo koje diranje međa je SPOR, a kod spora je nadležan SUD tako da ti nijedna firma i agencija ne može dati adekvatau podvrdu koja će biti relevantna pred zakonom.
Ima firmi i pojedinaca koji rade u "talu" sa općinskim geometrima i kojima je svejedno koliko će precizno i pošteno odraditi svoj posao bitno je samo da se "lova"uzme.
Najbolji put za rješavanje pitanja međa je općina i njena nadležna služba, znam da je to mukotrpan posao i da će vas lagati i "šaltati" na sve moguće naćine, da će vam nuditi sve moguće naćine samo da oni ne izađu na teren (pogotovu ako je spor između dva zahebana insana koji hoće i da pucaju).
Nadam se da sam vam iole pomogao i proširio vidike, a ako nekoga još nešto interesuje odgovoricu mu shodno mom znanju, mada katastar i zakon o nekretninama slabo poznajem jer se bavim više drugom vrstom geodezije.
lonely_wolf

PostPostao/la poznanik dana 27/06/2012 00:59

lonely_wolf je napisao/la:Međa, komšija,geometar ...Nadam se da sam vam iole pomogao i proširio vidike....

Bilo je teško čitati tvoj post :(
poznanik

PostPostao/la sokkia dana 27/06/2012 08:30

a dali se možemo sa sigurnošcu pouzdati u tacnost katastra u elektronskoj formi -recimo u MAPINFO 9.
sokkia

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: maliq53, rekla-kazala i 12 gostiju.